m GRANDI000S Ontwikkelingshulp - Wat wil dat zeggen Bronchileffen Getob met goud MET RAAD EIS DAAD SOESTERBERG U KUNT NIET ALLES WETEN Onze uitverkoop wordt U zult veel geld besparen! Ijsbaan Theresiaschool Zeepost Bus van Tensen betrokken bij dodelijke aanrijding Alg. Bond van bejaarden Ned. Ver. van Huisvrouwen S.E.C. Honkbal hervat buitentraining Resultaten van de Kinderpostzegelactie 1967 15-jarige motorrijder aangehouden Hond doodgereden Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten Medische dienst Dansavond Bogi Moedercursus Bejaarden vierden nieuwjaar. Kansspel Muziekvereniging niet door gaat Zie onze advertentie op DINSDAG 16 JANUARI en onze speciale ETALAGE'S K. Waversveld - Steenhoffstr. 61 VRIJDAG 12 JANUARI 1968 Ontwikkelingshulp, hulp aan onontwikkelde gebieden, is een uitdrukking die heden ten dage bijna iedere dag in de pers wordt genoemd. ZeIJs in de verkiez.ngstjjd wordt gedebatteerd over 1, 2 of zelfs nog meer proeent van het nationale inkomen dat men aan ontwikkelingshulp gespendeerd zou willen zien. Velen zijn van mening dat het niet veel uithaalt, omdat het geld toch niet allemaal aan de bewoners van die arme landen ten goede komt. Wat z(jn ontwikkelingslanden precies en waarom is die hulp noodzakelijk? Grote achterstand Vaak wordt onder ontwikkelingshulp ook begrepen de hulp die geboden wordt bij rampen en overstromingen, aardbevingen en hongersnood. Dat is niet juist, want de werkelijke ontwik kelingshulp beoogt een duurzaam ef fect op de groei en de ontwikkeling van gemeenschappen in die landen. De zogenaamde achtergebleven gebie den zijn ook vaak niet zo helemaal achtergebleven als men aanneemt. Op cultureel gebied kunnen ze vaak op een zeer oude beschaving terugzien. De reden dat zij hulp nodig hebben, ligt meestal op economisch en sociaal terrein. In dat licht bezien is een actie als „Eten voor India" geen ontwikkelings hulp, hoe nodig en belangrijk deze aktie ook is. Dergelijke acties zijn hulp in incidentele noodsituaties. 2UKFNFONDSL VEPANCKB SOESTERBERGSESTR WEG 26 TEL 2982 Dekolonisatie Een heel belangrijke oorzaak die de ontwikkelingshulp nodig heeft gemaakt is de dekolonisatie waardoor veel vroe gere kolonies zelfstandige staten werden. In die vroegere kolonies bestond een economie die uitsluitend werd afge stemd op de economische behoefte van het moederland. De achtergrond van die kolonisatie was tenslotte de han del. Daardoor waren die zelfstandig geworden kolonies opgescheept met een uit het lood getrokken ontwikkeling, die zeer eenzijdig bleef. Allerlei so- Ho«?stdrank in table+vorm. 95ct De versoberingsmaatregelen die de Amerikanen in het vooruitzicht zijn ge steld, worden wel beschouwd (o.m. in het Britse blad The Spectator) als John- sons erkenning dat De Gaulle toch maar gelijk heeft gehad. Die heeft immers al lang gefulmineerd tegen de dollarstroom uit de V.S. waarmee Amerika zich vas te voet verwierf in de Europese econo mie en dat terwijl de V.S. eigenlijk een tekort op de betalingsbalans hadden - met andere woorden: niet echt betaal den voor wat ze kocht. Dat zou wel gebeurd zijn als de dol lars die naar Amerika gingen, prompt voor goud waren ingewisseld, maar dat doen de Europese landen nu eenmaal niet, volgens een afspraak waar alleen Frankrijk zich niet aan houdt. Volgens De Gaulles visie zou Amerika op deze manier mooi weer spelen op andermans kosten en dat kunnen blijven doen zo lang die anderen Washington niet dwin gen thuis orde op financiële zaken te stellen. De generaal erkent zelf dat hij geen econoom is en dat klopt. Als de V.S. inderdaad op dezelfde manier orde op hun financiën gingen stellen als bij voorbeeld Frankrijk (maar ook Neder land, Engeland en Duitsland) dat de den, dan was dat niet aangenaam. Dat zou dan gebeuren door deflatoire maat regelen, ook wel bestedingsbeperking genoemd. Dat is het verminderen van de bestedingen in het land, dus het ver minderen van de importeur. Dus de ex port van andere landen waarmee die dollars verdienen zou teruglopen. In de V.S. zou minder werk komen doordat er minder geëxporteerd werd en idem in Europa - het befaamde recessie- kringloopje. Het Is het systeem dat De Gaulle in eigen land wel laat uitvoeren en het heeft zo zijn gevolgen. De reserves aan goud zijn groot, maar de werkloosheid in het rayon Parijs is in een jaar tijds met zestig procent gestegen. En de kloof tussen arm en rijk is enorm: top inkomens van zeventig keer de mini muminkomens - tegen rond de twintig in de meeste E.E.G.-landen en nog min der in de V.S. En men weet dat De Gaulle verzot is op de gouden standaard - in Zijn eentje. De resten van dat vooroorlogse sys teem bezorgen de V.S. en de wereld nu juist zijn puzzel van vandaag. De stroom van dollars over de wereld heeft name lijk .nog een andere functie: die maakt de handel mogelijk, zorgt voor de li quide middelen. Wanneer inderdaad door dollars in te wisselen voor goud alle nationale ban ken zich dekken tegen het risico dat de dollar ook zou devalueren, dan was het gevolg hiervan dat er nog minder liquide middelen ter beschikking ston den van de wereldhandel. Met andere woorden: juist het welvaart brengende spel van import en export zou gaan stagneren, juist zoals het dat herhaal delijk in ergere of minder erge mate deed in de gloriejaren van de gouden standaard. Wat dan? Nu is het wel waar dat de dollar als wereldbetaalmiddel niet ideaal is, ze ker niet nu op dit ogenblik de liquide middelen toch al ontoereikend zijn. Meermalen is gepoogd via het Interna tionaal Monetair Fonds er iets beters voor in de plaats te stellen, maar veel is daarvan niet gekomen - ook al door Frans toedoen. Wat de V.S. nu doen - of liever pogen, want of het zal lukken is de vraag nog - is de last die de dollar nu draagt een beetje over te doen aan de anderen met sterke schouders, in casu continen taal Europa, waar men jarenlang heeft geprofiteerd van het feit dat in de han del de een zijn tekort de ander zijn overschot is. Een periode van tekorten op de betalingsbalansen der Europese landen zou voor de afwisseling ook wel eens aardig zijn om als dobber te die nen voor de wereldhandel en de reser ves in Parijs, Bonn en ook Den Haag zijn groot genoeg om dat een tijdje vol te houden. Maar het ongeluk wil dat daar waarschijnlijk bij een klein tekort op de betalingsbalans al weer maatre gelen zullen worden genomen het on gedaan te maken. Men kan er niet an ders dan met huiver over denken wat er gebeurd zou zijn als de Amerikanen niet de moed hadden gehad met forse tekorten te leven: de wederopbouw van Europa zou veel trager zijn verlopen de wereldhandel zou stukken klei ner zijn geweest dan hij nu is. ciaal-economische structuren waren niet In orde en kwamen dat ook niet wanneer de zelfstandigheid eenmaal een feit was. In de Belgische Kongo bestond bij voorbeeld slechts lager onderwijs, zo dat een bevolkingslaag die de leiding gevende plaatsen kon overnemen ont brak, wat tot een chaos leidde. Veel landen kregen eigenlijk, ook on der Amerikaanse druk, te vroeg hun zelfstandigheid en bleken niet in staat het bestaande bestuursapparaat in werking te houden. Onderontwikkeld De -eligieuze, sociale en culturele invloeden van die landen waren vaak zo verschillend. De jongelui die in het westen gingen studeren kregen veel te optimistische voorspiegeling van hetgeen in hun land kon wor den gedaan en zo ontstonden de ach tergebleven gebieden. Landen die zich in een eenzijdig ontwikkelde toestand bevinden, welke rechtgetrokken moet worden. Daartoe dient de infrastructuur. Infra- stuctuur behelst onder meer onderwijs op elk niveau. Niet alleen universitair, maar ook leren hoe men rijst het best verbouwt. En het realiseren van irrigatieprojecten, ook daarvoor is on derwijs nodig. De hoge percentages analfabeten in de ontwikkelingslanden moeten omlaag. Een andere kant van de infrastruc tuur is het ervaring opdoen in de onderneming, het ondernemerschap. Ie mand die een bepaalde vorm van nij verheid beheerst moet ook leren hoe hij dat moet organiseren, moet leiden. Na de infrastuctuur komt de produc tie. Niet alleen genoeg produceren voor eigen onderhoud, maar meer, om daarmee handel te drijven. Zo ont staat de export, waarvoor weer we gen, luchtverbindingen, telefoons, ha vens en postkantoren nodig zijn. De hulp De ontwikkelingshulp waarvoor nu zo veel geld nodig is, moet bestaan uit assisteren bij het opbouwen van een infrastructuur. Het doorgeven van ken nis op allerlei terrein, het behulpzaam zijn bij het opdoen van ervaring tij dens de technologische en economische ontwikkeling. En ook het verstrekken van kapitaal in allerlei vormen. Overigens heeft die ontwikkelingshulp niet alleen etlsche inslag, ook politiek is het een noodzaak. De verschillende graden van welvaart in de ontwikke lingslanden veroorzaken voortdurende spanningen, die de wereld onrustiger maken en die een vruchtbare samen werking in de weg staan. Om een vreedzame samenleving op aarde te krijgen zullen we op den duur een wereldpolitiek moeten krijgen. Ook de economische noodzaak van ontwikkelingshulp is belangrijk. Aan de ene kant kunnen de onderontwik kelde landen niet buiten de techni sche kennis van de ontwikkelde ge bieden, anderzijds kunnen die weer niet buiten hun grondstoffen als ert sen, olie en tropische producten. Die wederzijdse afhankelijkheid schept een handel, en dit is het beste middel tot samenwerking. Nog niet ideaal De hulp die geboden wordt in nog lang niet ideaal. Ze is beslist onvol doende. Er zijn te weinig deskundigen en zij blijven vaak te kort. Bij de multilateralehulp, waarbij vele landen tegelijk helpen, komt de efficiënty nog wel eens in het gedrang. Wanneer één land een ander helpt, de bilate rale hulp, wordt gelet op een maxi maal rendement. Er bestaat ook neo-kolonisatie, die geen eigen ontwikkelingshulp genoemd kan worden. Daarbij is sprake van een overheersing van het „helpende" land waardoor het andere zijn sou- vereiniteit vTeliest, want wanneer het hulp ontvangende land niet trouw doet wat zijn helper voorschrijft, gaan de deskundigen weg. Zo worden ze wel gedwongen de munteenheid te voeren van het helpende land, waar door ze alleen maar gunstige handel kunnen drijven met dat land. Het is een vorm van monopolisatie. Daarom is een soort van controle bij ontwikkelingshulp wel gewenst, ook om gemaakte fouten aan te wijzen, maar die controle moet altijd een „le rend" karakter hebben. Er blijft dus nog heel wat te doen alvorens de ont wikkelingshulp een maxximum aan effect heeft en de vruchten kan pluk ken van eenmaal geboden bijstand. De leerkrachten van de Theresiaschool te Soestdijk hebben met behulp van de waterslang en de thans heersende vorst op de speelplaats een leuke ijsbaan kunnen maken. Vooral door de jeugd van Soestdijk wordt hiervan veel gebruik gemaakt. Het hoofd van de school, de heer Krops, verzoekt ons er op te wijzen, dat deze baan niet alleen bestemd is voor de kinderen van de Theresiaschool. Ook de kinderen uit de omgeving zijn wel kom. De jeugd wordt verzocht bij bezoek aan de baan de fietsen in de fletsrekken te plaatsen en beslist niet over de hekken te klimmen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Amstelland" 18 jan. Australië: ms ..Kloosterkerk" 16 jan. Brazilië: ms „Amstelland" 18 jan. Canada: ms „Beaveroak" 18 jan. Chili: ms „Archimedes" 17 jan. Indonesië: ms „Polydorus" 17 jan. Ned. Antillen: ms „Neptunus" 17 jan. Suriname: ms „Oranje Nassau" 18 jan. Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Star" 19 jan. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Alcor" 18 jsn. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Een bus van de firma W. Tensen is woensdagavond betrokken geweest bij een ernstig verkeersongeluk op de rijksweg naar Amsterdam nabij paleis Soestdijk. De 65-jarige bedrijfsleider E. W. Wijverkate uit Hilversum kwam bij dit ongeval om het leven. Tijdens het spitsuur wilde hij op het drukke tweebaansgedeelte een voor hem rijdende file gaan inhalen, juist op het moment, dat er tegenliggers naderden. De heer Wijverkate kwam eerst in bot sing met een tegemoetkomende bestel auto, bestuurd door de 24-jarige H. P. G. uit Amersfoort en vervolgens met een bus van Tensen, die bestuurd werd door de 40-jarige A. D. O. uit Soester- berg. Bij de aanrijding met de bus werd de personenauto van de heer Wijverkate volkomen in elkaar gedrukt. De be stuurder was op slag dood. Het ver keer over de rijksweg ondervond ge ruime tijd vertraging. De bus werd dusdanig beschadigd, dat hij niet meer op eigen kracht verder kon rijden. Persoonlijke ongelukken hebben zich verder niet voorgedaan. De bejaardensociëteit van de Bond van bejaarden hield, in gebouw „Tempo" aan de Kostverlorenweg, een nieuw- jaarsmiddag, waarvoor grote belangstel ling bestond. De voorzitter, de heer Kornax wenste alle bejaarden een ge lukkig nieuwjaar en de zieken boven dien een spoedig herstel. Ook bracht hij dank aan de dames van het comité, die de middagen steeds zo goed verzorgen. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat de bijeenkomsten weer regelmatig op maandag, van 2 tot 5 uur, zullen worden gehouden in gebouw „Tempo". Na de koffie en een tractatie werd er met veel plezier gespeeld. Jammer is het dat meerdere bejaarden die niet kunnen lopen van deze midda gen geen gebruik kunnen maken. Auto bezitters, die deze personen op maan dagmiddag willen brengen en halen, kunnen de thuiszittenden eens per week een heerlijke middag bezorgen. Opgaven hiervoor gaarne aan mevrouw F. Bot- terblom. Rubenslaan 57, Soest. De Ned. vereniging van buisvrouwen afd. Baarn, Soest en omgeving organi seert de komende maanden de volgen de activiteiten. Donderdag 18 januari: „Het blad voor de vrouw, vroeger en nu", door me vrouw Holthuizen, Ln de kleine zaal van het Brandpunt, Oude Utrechtseweg 4, Baarn. Donderdag 8 februari: „Joséphine de Beauharnais en haar rozentuin", door mevr. van Lanschot, in het Brandpunt, Baarn. Woensdag 14 februari: Koffie-ochtend in Hotel Promenade, Baarn. Dinsdag 20 februari: Jaarvergadering. Daarna „Brallleren voor studie-doelein den". Brandpunt, Baarn. Woensdag 13 maart: Koffie-ochtend in Hotel v. d. Brink, Soest. Dinsdag 19 maart: „Parapsychologie in de praktijk", door de heer Gosker. Donderdag 11 april: Filmmiddag. Dé senioren van de honkbalafdeling van S.E.C. zullen a.s. zaterdag de buiten training hervatten doch daar men nog niet over de honkbalhoek op het eerste bijveld van B.D.C. kan beschikken, zul len zij zich te 14.00 uur verzamelen op het parkeerterrein aan de Foekenlaan, om vandaar naar de Soester Duinen te trekken, om aan conditie en techniek te werken. Vooral het eerste team zal hard moeten trainen om in de vorig jaar bereikte 2de klasse tot grote pres taties te komen. Dit team is twee jaar achter elkaar kampioen geworden en twee jaar achtereen gepromoveerd. Zij zullen begin april, als de competitie begint, onder een nieuwe trainer-coach komen te staan, die het bestuur bezig is aan te trekken. Zowel da jeugd als de senioren zijn al vanaf november bezig in een zaal te trainen. De jeugd zal voorlopig nog doorgaan met de zaal training en zal nog vele malen als gasttrainer de meest waardevolle honkballer van Nederland, Ade Fijth van de hoofdklasse club H.C.A.W. uit Bussum mogen begroeten. De jeugd zal ook dit jaar weer een be roemd geworden honkbalkamp betrek ken en dit kamp beloofd spectaculair der te worden dan al de vorige kam pen. De organisatie zal weer geheel in handen zijn van de heer Houtzager, die 4 jaar geleden heel honkballend Neder land wist te verbazen door een gran dioos honkbalkamp voor de jeugd te organiseren in Soest. Dit was het eerste kamp in zijn soort in Europa. Op 29 december j.1. eindigde de Kin derpostzegel actie 1967, die op 7 no vember begonnen was. Gedurende 8 weken, telkens 5 dagen per week van 9-15 uur, was de verkoopstand op het hoofdpostkantoor bezet door de U.V.V., die ook dit jaar de Kinderpostzegel ver koop weer organiseerde. Er werden 21271 postzegels verkocht, tegen ruim 25000 in 1966. De totale op brengst van 6392,30 bestond uit een frank eerwaarde van ƒ4172,56 plus een toeslag Voor Het Kind van 2219,74. De toeslag bedroeg in 1966: 2232,45. Te genover deze iets kleinere opbrengst stond een grotere verkoop van kaarten, n.1. 1937,44 tegen 1581,04 in 1966. De total opbrengst van de gehele actie was f4172,56 (ƒ3813,49). Hoewel het speciale Kinderpostzegel comité van de U.V.V. ach ten doel ge steld dat dit jaar de ƒ4000,— te over schrijden, heeft zij alle reden de Soes ter bevolking dankbaar te zijn voor dit mooie resultaat. In dezelfde periode werden ook de be kende _?ro Juventute kalenders ver kocht. In totaal werden in de afgelo pen periode 855 kalenders verkocht door de U.V.V. Gaarne wordt een woord van dank ge bracht aan de postdirecteur en zijn staf voor de medewerking die op het postkantoor werd ondervonden. Dank aan allen, die de actie 1967 hiel pen slagen! De politie heeft woensdagavond, na een achtervolging van enkele kilometers, de 15-jarige motorrijder A. A. M. G„ leer ling-monteur te Blaricum aangehouden. Toen de jongen op de Middelwijkstraat de politie-auto achter zich zag rijden verhoogde hij zijn snelheid. Met een vaart van 90 km per uur vluchtte hij in de richting Amsterdam. Bij Nieu- werhoek kon hij staande worden ge houden. De motor werd in beslag ge nomen. Op de Burgemeester Grothestraat is woensdagavond een hond doodgereden. Het dier, een bouvier, eigendom van de heer G. H., alhier, stak plotseling de weg over en kon niet meer ontweken worden door de automobilist G. J. S. uit Soesterberg. De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen: H. van Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel. 2119 en W. J. Schutte, Burg Grothestraat 65, tel. 2333. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur P. ten Berge, Steenhoffstraat 69. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soestdijk". Avond- en nachtdienstt.e.m. vrijdag 19 januari apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene-Kruis Zr. Kropff, Middelwijkstraat 36, telef. 2902. Wit-Gele-Kruis Zr. Antoniana, Nieuwerhoekplein 10, telefoon 4255. Groene Kruis Zr. Beima, De Genestetlaan 3 B, telef. 2427. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk. Kerkstraat. Zondag 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds H. Roest. Bediening H. Doop. 19 uur ds J. Mettau, Bevestiging ambtsdragers. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk. Regentesselaan. Zondag 10 uur ds J. Mettau. 19 uur ds K. van Liere, Liturg. Eerw. Heer J. W. van de Hoeven, spreker. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds K. van Liere. Eikenhorst, Beekeringhstraat. 19 uur ds H. Roest. Zonnegloren. Soesterbergsestraat Zondag 10 uur ds L. de Ru. Eltheto, Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Iehtuskerk, Alb. Cuyplaan. Zondag 10 en 17 uur ds J. Smit. Sav. Lohmanschool, Driehoeksweg 11.30 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KEKKEN Julianakerk 10 en 5 uur ds M. Wilschut. Interkerkelijke Zondagssehool Da Costaschool. Pr. Bernhardlaan. Zondag 10 uur Zondagschool. Wilhclminakerk Zondag 10 en 5 uur ds D. H. Borgers. Bed. H. Avondmaal. GEREF. KERF Eltheto. 8.30 uur ds J. W. Beekman, Bedum. 3 uur ds J. F. Hey, Amersfoort-Cen- trum. Gebouw Middelwjjk. P. de Hooghlaan. 8.30 uur ds W-. Borgdorff, Baarn. 3 uur ds J. Snijder, Muiderberg. CHR. GEREFORMEERDE KERK Zondag 10 uur ds P. de Smit. 7 uur ds Eerland, Amersfoort. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal Zondag 10 en 5 uur Leesdienst. Woendag 17 januari, 7.30 uur, ds van Haaren, Amersfoort. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 10. 10.15 uur ds W. Leerink. Wjjkgebouw Soest-Zuid. 19.15 uur ds W. Leerink. ADVENTSGEMEENTE Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Predikant P. Klop. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Zondag 10.30 uur ds H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. Zondag 10.30 uur Drs. W. J. Manger. 10.30 uur Kinderdienst in de Luther- kapel. KERK SOEST. Steenhoffstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen maandag, dins dag en donderdag 8 en 9 uur. Vrijdag en zaterdag 9 uur. Zaterdagavond 19.00 uur. KERK SOESTDIJK, Burg. Grothestraat. Zaterdag H. Mis 9 en 19 uur. Zondag H. Missen 8 en 9.30 uur, 11 uur Hoogmis. Maandag, dinsdag en vrijdag 8 en 8.30 uur. Woensdag 8 en 11.00 uur. Donderdag 8 en 19.00 uur. Zaterdag 9 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur Avondmis. Zaterdag 19 uur Avondmis. BREIEN Wat is de afleiding, de oor sprong van het werkwoord breien? Hoe is deze techniek begonnen en waar? Antwoord: Breien bestaat in het ineen- slingeren van een wollen of katoenen draad met behulp van houten of stalen naalden, waarbij lussen ontstaan, die men steken noemt. Volgens sommigen was 't breien als handwerk reeds in de 13de eeuw in Italië bekend: anderen beweren, dat het in de eerste helft van de 16de eeuw in Spanje is uitgevonden. Voor die tijd waren de kousen van la ken, door de kleermaker gemaakt, in gebruik. Van Spanje kwam het breien naar Engeland en Schotland. Het schijnt dat de eerste zijden kousen zijn gedra gen door koning Hendrik VIII en de eerste wollen exemplaren door de graaf van Pembroke. De eerste Engelse kou- senbreier was William Rider (1524). In dezelfde tijd waren er in Duitsland ook al kousenbreiera. Later ging de breikunst bijna geheel van de mannen over naar de vrouwen, maar deze kunnen nu ook niet langer meer concurreren tegen de breimachines. Het werkwoord breien komt in het mid- delnederlands voor als „breiden" in de betekenis van „weven, vlechten". De d komt nog voor in Noord-Holland, waar men spreekt van braaiden, terwijl het in het Fries en Gronings resp, breldsje en bralden is. Het oudhoogduitse brëttan betekent trekken, rukken of weven, ter wijl het oudsaksische brëgdan vlechten en knopen betekent. De verouderde be tekenis van breien was vlechten van korven en matten, terwijl men ook sprak van vlechtjes breien in het haar. Tenslotte nog een aardige vergelijking met het Engelse „to knit", dat afkom stig is van knute (een stuk hout), dat duidt op het gebruik van breihouten voor het breien van doeken. Het Frans spreekt van tricoter in verband met de drie steken of lissen, die in elkaar grij pen. Volgens de jongste onderzoekingen is de verwantschap van breien met het gotische „brahw" het meest waarschijn lijk, in de betekenis van „vlug bewe gen", zoals dat bij het weven plaats heeft. ONTWIKKELINGSHULP Graag had ik de adressen van de voorzover ikweêt twee bestaande bureaus die zich met uitzending ontwikkelingshulp bezighou den. Ook graag het adres van het bu reau „Bescherming Meisjesbelangen". Antwoord: De twee instanties, die zich bezighouden met uitzending naar gebie den, die in aanmerking komen voor ont wikkelingshulp, zijn Directoraat Tech nische Hulp, Versteegstraat 2, Voorburg, en Alg. Jongerenvrijwilligerskorps, Be- zuidenhoutseweg, Den Haag. En het adres van de Federatie van Katholieke Verenigingen voor Meisjesbelangen in Nederland is Herengracht 162, Amster- dam-C. SCHAATSEN Wanneer worden de Europese schaatskampioenschappen ge houden? Antwoord: Op 27 en 28 januari worden de Europese kampioenschappen voor he ren gehouden in Oslo. VERLOTING Wat is precies een „Amerikaanse verloting"? Antwoord: Een Amerikaanse verloting kan beschouwd worden als een niet ge reglementeerd kansspel, dat uitsluitend in besloten kring mag worden toege past. Iedere volgende bieder betaalt steeds weer hét verschil in bedrag, dat zijn voorganger heeft geboden, met het zijne, totdat tenslotte de laatste bieder de prijs in zijn bezit krijgt, soms voor een luttele som. MOS IN HET GRAS Mijn grasveld is grotendeels gevuld met mos, na aan vankelijk vol met klaver te hebben ge zeten. Ingezaaid ca. 6 jaar geleden, reeds behandeld met Asefkorrels, keep green, KaLkamon en een andere kalksoort. M.i. is alles te wijten aan het feit dat het geheel destijds niet voldoende diep is omgespit. Wat is hier nog aan te doen of moet ik alles nogmaals omspit ten? Zou in de grond prikken met een ijzerstaaf enig resultaat hebben? Antwoord: Mosvorming kan door ver schillende oorzaken optreden als b.v. te veel in de schaduw, te weinig kalk in de grond en in de zomer het gras te kort maaien, waardoor de zon teveel op de zode schijnt, droogt (harde onder laag). Nu het gras al zover met mos gevuld is, kunt u het beste de graszode omspitten en liefst zo spoedig mogelijk. Steek daartoe de zode in stukken, waar door ze gemakkelijk ondergespit kan worden. Strooi eerst b.v. 30 kg kalk per are en ga dan het geheel 2 steek diep spitten. De graszode komt dan omge keerd tussen de eerste en tweede steek. Door de eerste steek werkt u dan een flinke hoeveelheid compost (b.v. 15 krui wagens per are) en u werkt deze dan door de eerste steek. Wanneer u het zo vlug mogelijk doet, krijgt de grond de gelegenheid om na te zakken (in te klin ken). Wanneer u in het voorjaar dan wilt inzaaien, krijgt u de gelegenheid het geheel te egaliseren. Gebruik een goed grasmengsel, geschikt voor uw grond, b.v. ca. 3 kg per are. Houdt hier van iets achter om eventuele kale plek ken in te zaaien. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Hedde, tel. 03404-31574, neemt in het a.s. week einde de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn, J. C. Lucas en A. Th. M. Splinter, allen te Soester berg en L. H. Brandt en D. J. R. Jel- lema, beiden te Den Dolder. In de dependance Dorpshuis organiseert Bogi zaterdag 13 januari een dansavond waaraan muzikale medewerking zal worden verleend door de bekende Utrechtse beatband S.E. 66. De zaal is om 19.30 uur geopend voor 17-jarigen en ouder. Op acht achtereenvolgende avonden, des donderdags, organiseert het Wit-Gele Kruis een moedercursus in een zaal van De Hoeksteen, te beginnen op don derdag 18 januari. Inlichtingen bij zr. Senden, Simon Stevinlaan 3, tel. 1540. Ook voor de bejaarden op de algemenê bejaardensociëteit is het nieuwe jaar weer begonnen. Men was weer ver heugd elkaar te ontmoeten en deel te kunnen nemen aan een of ander ge zelschapsspelletje, ofwel een gezellig praatje te maken, waarnaar vereen zaamde bejaarden altijd zo naar hunke- ren. Deze soosmiddag kreeg een feestelijk karakter door de tractatie op heerlijke oliebollen, weer een geschenk van de Johannessbichting die een weldoenster is jegens de bejaarden. Bij deze tractatie ontbrak ook een glaasje goede rode wijn niet. Ten hoogste voldaan ging men huis waarts. nadat mevrouw Willemsen had medegedeeld, dat ook dit jaar de alge mene bejaarden sociëteit zal worden gehouden in een der zalen van „Dê Hoeksteen". Het bestuur van de Muziekvereniging „Soesterberg" moet zeer tot zijn spijt aan de deelnemers van het kansspel ten behoeve van het Instrumentenfonds van de vereniging mededelen, dat dit kans spel geen doorgang zal vinden, omdat het aantal deelnemers ver beneden het voor deze actie vreeiste aantal is ge bleven, alle deelnemers, zowel in als buiten Soesterberg, worden verzocht de door hen gekochte loten gereed te hou den, daar deze in de maand januari door de muziekvereniging zullen wor den treuggehaald en het daarvoor ge storte geld zal worden terugbetaald. Het bestuur zegt de kopers van de lo ten hartelijk dank voor de welwillende medewerking. Vochtig houden van tabak. - Tabak, sigaren en sigaretten, die te droog ge worden zijn kunt U vochtiger maken door in de trommel of de doos, die alj bewaarplaats dient, een stukje aardas pelschll te doen. Uitgehaalde wol wordt als nieuw door de draad om een plankje te wikkelen en in lauw water te leggen, waarna U de wol opgerold en weL buiten hangt om te drogen. Is vla of pap te zoet, voeg er dan enke le druppels citroen, koffiefstroop) of aangemengde cacao aan toe. Kamerdennetjes verlangen een lichte plaats in huis. Door te hoge tempera tuur verliezen ze hun naalden en ster ven de takken tenslotte af. Stofzuigerzakken kan men dichtmaken door deze aan de binnenkant in te wrij ven met paraffine. Niemand is verplicht een erfenis te aanvaarden. Wie de lusten van een er fenis wenst te hebben, moet ook de lasten dragen. In elkaar vastzittende glazen krijgt U los, door het onderste glas in warm water te zetten. Zonodig het binnenste glas vullen met koud water.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3