PuKOlkrengl Bouw Dorpshuis Soesterberg kan in maart beginnen TENTOONSTELLING GARAGE STAM Twee maten Uw RitüORHER staat klaar bil M G0ÜDEW SNAAR" De natuur heeft lak aan sneeuw en ijs dealer Kosten geraamd op f 650.000, KOM WASSEN 1SJ DE Ruys Co agent Europa Express Tennisvereniging „Soest-ZuicT VRIJDAG 12 JANUARI 1968 Renault 4 Luxe v.a. f4.495, Dauphine Gordini v.a. f 5.385. Renault 8 v.a. f 5.550. Renault 10 Major v.a. f6.250. Caravelle Cabriolet v.a. f 9.730. Renault 16 v.a. f 8.650. Renault Rambler v.a. f 16.995. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. De overheid meet in verschillende ge vallen met twee zeer verschillende ma ten. Zet nu eens naast elkaar de Ned. Spoorwegen, die de tarieven niet of nauwelijks mag verhogen al is het be drijf verliesgevend, en de P.T.T. die in enkele jaren achter elkaar de porti rechten met sprongen mocht opschroe ven en nu over 1967 een winst kon boeken van 140.000.000, Zie de noodlijdende steden en kleinere gemeenten, waarvan de begroting niet sluit, vergeefs bedelen in Den Haag om cc uitkering van de schatkist ten be hoeve van dringend noodzakelijke voor zieningen als riolering, wegenaanleg en huizenbouw en kijk daarnaast eens naar Rotterdam, dat doorgaat met de haven- aanleg en nauwelüks na het gereed komen van het eerste metrotraject al toestemming krijgt de ondergrondse spoorweg te verlengen. Er zijn meer van die absurde verschil len. Maar de spoorwegen moeten over wegen om het passagiersvervoer op be paalde lijnen te staken wegens de slechte uitkomsten en laten hun klanten in de kou staan. En de kleine bedrij ven raken in moeilijkheden doordat de veeleisende P.T.T. zulke hoge bedragen aan hun kleine kassen onttrekt. Dc tentoonstelling inzake de toekomstige ontwikkeling van Soest is op veler verzoek nogmaals te bezichtigen en wel op vrijdag 12 januari 1968 van 19.30 - 21.30 uur, zaterdag 13 januari 1968 van 14.30 - 17.30 uur. Deze tentoonstelling is opgesteld in het achter het gemeentehuis staande gebouw. Burgemeester en wethouders van Soest, De secretaris, De burgemeester, J. DOBBEN l.s. S. P. BENTINCK Van Goyenlaan 156. teL 5897. Op de Eng. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak ellek hallef jaor weer met barre groote verbaozing kiek naor alle reklaome die overal emaokt word en overal vaandaon komp, veur de op- ruuming. Ut is noeng ?1 weer begonne mit „spee siejaole daoge" veur de vaaste klaante. Das de tied vlaak veur de warrekeluk- ke opruuming begint. Ut iiek ming datter over een paor jaor, om de offesjeele daatum nog meer te ontduuke, ok nog wel een paor daage zalle komme veur de „heule speesie- jaole klaante". Maor veur ming liekt ut of de daoge van de echte opruuming veurbie binne. Datter in de winkels jurreke en pakke laoge, en goed spelende raadiejoos stongde veur een cent, een halleve cent of een appel en een ei, da komp nie meer veur. En jie ken ming geleuve of nie: da fingk jaamer. Dat was de echte opruumdng. Noeng maoke de febrieke „speesiejaole" opruu- mingsvoorraode, waor ze zonodig ut heule jaor meej bezug binne, veur „speesiejaole" prieze. Wak alleening nie goed begriep is, en daar bink deur Kneliao meraokels wies in emaokt, da nog za bar veul minse der ieder jaor weer in traape. Je ken in de opruuming nog wel koo- pies haole, net as vreuger, maor dan mojje beveurbeeld veur kleere heul laang, klein, dik, of maoger weeze. En veur schoene mojje veur een echt koo- pie een maot hebbe as een slaagschip. Der binne dan nog wel een paor koo- pies, maor dan binne dat meestal spul- Ie mit een foutje. Ik zal nooit ver- geete dat Gart een hemp in de opruu ming koch da zo op ut eerste gezicht een heul knaap ding leek, en volleguns de maot in de kraog zouw ut krek motte paasse. Maor toeng hie ut op zongdaag an wou trekke bleek datter in een hemp maot veertug, mouwe zaa- te van een hemp maot dertig. En op- ruumingsgoedere worre nie geruuld, dus da was warrekuluk een koopie. Maor wat ming van de week is ebeurd in een staadse schoenezaok, hek van ming leeve nog nooit mitemaokt. Tengk laangs de uutstalakaast vaan zo'n heul groot schoenemaagazijn liep saome mit ming Kneliao. zaoge wullie iets leige watter in Soest dochte we nie ♦e kriege was. We ginge naor binne en kochte ut. Ut was bleek bie ut betaol- loket al opruumingstied, dus we kreege korting. En zoas da gaot mit ongs minse van een darrup, toen we buute kwaome wouwe we nog effe kieke hoe mooi ut wel was. Ut viel ming bar meej, maor Kneliao zeej. Knelis ik geloof dawwe een maotje grooter motte hebbe. Noeng kenk da heul meujeluk bekieke dus da laot ik an Kneliao over. En binne vief menuute stdnge we weer in de winkel. We vroege de meneer die ongs ok ehol- lepe haad, om ongs toch die dinge maor te geeve die een maotje grooter waore. Maor wa zeej die vent. ik hep ze geen maotje groter ik ruul ze nie. Minse wa waore wullie kwaod op die vriejer. Noeng ging ut heul nie om die dinge van een paor gulde, waant vollegens Kneliao hep Gart nog keinders genog die der in zalle groeie. Dus dat is ge woon een kwestie van effe waachte. Maor zo grenzeloos onbeschof en bre- taol die vent was, hoechtum. Van ongs leeve zalle Kneliao en ik bie die vriejer geen schoene of zoiets meer koope, of meschien toch nog een keer. Maor dan gaot ut net as op de gete kende moppe in de weekblaoje. Knelis komp dan binne mit zun zondaagse ge- zich, pet. pak en klompe. Hie vraogt dan an die vent om een paor heule beste schoene. En laot doan zowat de heule winkel uutpaake. Tot die man een anvaal van raozernij nabie is, en zeit dan mit een dood ernstug gezicht „zoas ming klompe zitte, binne der niet bie"; vollegende keer beter". Aj- ju's. Kneliao zeit dat dat bar kingderachtug zouw weeze, maor vollegens ming hep die vent der gewoon om gevraogt. Nee laote wullie as we dan mit geweld toch koopies wille haole, dan toch maor in Soest blieve, wullie weete noeng wa we hebbe. Niet verder lopen dan nodig is, is hier op zeer zeker van toepassing. Iedere Soester zal langzamerhand wel weten, dat het reisbureau Ruys Co. in Soest zetelt in het V.V.V.-kantoor aan de Steenhoffstraat 9 a. Deze firma vertegenwoordigt thans ook de overbekende Europa Express, niet alleen voor autoredzen, maar ook voor vliegreizen door geheel Europa. Wij hebben voor ons liggen, twee prach tig geïllustreerde catalogie met een keur van autocar- en vliegreizen, te veel om op te sommen. Gaat U echter naar het V.V.V.-kantoor en U krijgt in een rustige omgeving al le inlichtingen, die U maar wenst om uw vakantie onvergetelijk te maken. Aan de oproep, die de tennisvereniging „Soest-Zuid" enige tijd geleden via ons blad deed voor aangifte van leden, hebben zeer velen voldaan, zodat de vereniging reeds kan overgaan tot het huren van enige banen, die in aanleg zijn. Het bestuur moet er echter na drukkelijk op wijzen, dat aanmelding, wil men zeker zijn van toelating, dit in verband met het beschikbaar zijnde aantal banen, dit vóór 15 januari a.s. moet geschieden. Dit heeft nog het voordeel, dat bij aan melding voor genoemde datum geen entreegeld betaald behoeft te worden, wat na deze datum 10,bedraagt, terwijl na 15 januari de mogelijkheid bestaat, dat een ledenstop ingesteld moet worden. Bij tennissen is het altijd nog zo ge steld, dat het aantal uren, dat de banen beschikbaar zijn, over een bepaald aan tal leden verdeeld moeten worden. Als deze uren volgeboekt zijn, heeft het aannemen van nieuwe leden geen zin en zou een wachttijd ingesteld moeten worden. Thans is er nog enige ruimte, dus meld U onverwijld aan het secretariaat Soes- terbergsestraat 88, tel. 02155-3649. Na precies dertien jaren van moeizame voorbereiding kan in maart eindelijk worden begonnen met de bouw van het Dorpshuis aan het Dorpsplein in Soes terberg. Het Dorpshuis is een ontwerp van de Utrechtse architect A. Overha- gen. De bouwkosten zullen ongeveer 650.000,bedragen. Rijk en provincie dragen hierin voor 120.000,bij, terwijl normaliter de gemeente de helft van de kosten voor haar rekening neemt. Gezien de moei lijke budgetaire positie van de gemeen te kan daar evenwel niets van terecht komen. De Stichting Dorpshuis Soester berg - die zich straks ook met de ex ploitatie van het dorpshuis gaat belas ten - heeft daarom een lening moeten sluiten van vijf ton. De te betalen rente bedraagt 6 Vs de looptijd is veertig jaar. ANTAARNS - HEKWERK ETTERS - OPENHAARDEN 1 UIFELS - DEURSIERHEKKEN I AMPEN - ZONNEWIJZERS M/ iruTuunT I Kpuia m#er dan 1 iGHlnAKl I 100 ontwerpen i—pScdcrt 1937 le Hezerlaantje 46 - Tel. 2231 KUNSTSMEEDWERK IN STIJL Wanneer de Soester gemeenteraad in februari zich garant zal hebben gesteld voor de betaling van de rente en af- ken met buffet, een koffiekamer en was- en kleedgelegenheden. Tenslotte vindt men er een bibliotheek als depan- dance van de Soester bibliotheek. Bo ven wordt de bibliotheek voortgezet. Daarin is tevens een huiswerkhoek voor de jeugd opgenomen. Verder zijn er boven vier in grootte variërende za len. Een zaal voor het houden van verenigings vergaderingen, lezingen e.d. met een capaciteit van ongeveer 60 personen. Voor het houden van bijeen komsten op kleinere schaal (bestuurs vergaderingen e.d.) is er een kleiner zaaltje voor 30 personen beschikbaar. Een derde zaal zal vooral voor gezins- en huishoudelijke voorlichting worden gebruikt. Er is plaats voor ongeveer zestig tot zeventig mensen. De vierde en laatste zaal is tevens de grootste met een oppervlakte van honderd vierkante meter, alsmede een capaciteit van hon derd tot honderdtwintig personen. Deze zaal kan eventueel ook benut worden voor het beoefenen van verschillende sporten. Aangezien de grote gymnas tiekzaal zeer intensief zal worden ge bruikt, zal dat vermoedelijk ook wel gebeuren. Reeds thans is bekend, dat de grote gymnastiekzaal per jaar 3472 uur in gebruik zal zijn, hetgeen neer komt op bijna twaalf uur per dag. Aanvankelijk waren er plannen om on der de gymnastiekzaal een kegelbaan of tenminste een kelder met bergruimte te maken. Zelfs heelt men even gedacht Tydens de kleine tentoonstelling in de dependance was onder meer deze maquette opgesteld. Die een goed beeld gaf van het te bouwen Dorpshuis.. KONIJNENVELLEN. - Hoe moeten ko nijnenvachten worden behandeld opdat de vachten niet uitvallen? Antwoord: U maakt een kooksel, be staande uit 120 gr. zout, 125 gr aluin, in 2 liter kokend water opgelost. Als dit water koud geworden is, giet U er een beetje verdund zwavelzuur bij. Hierin kunt U 2 vellen leggen. Ze moe ten er 24 uur in liggen. Vervolgens spant U de vellen op een houten raam, schaaft alle vet- en vleesdelen er af, waarna de vellen buiten (niet in de zon) gedroogd moeten worden. Teneinde de huiden soepeler te maken, strooit U er wat talkpoeder op en haalt U de vellen (met de huidkant) over de ron de kant van een tafel of aanrecht op en neer. Daardoor wordt de huid soepel. ERFENIS. - Ik ben alleenstaand en heb alleen broers en zusters. Over mijn klein bezit aan geld en goederen wil ik zelf beschikken. Is een door mij ge schreven brief hiervoor voldoende of moet ik dit door een notaris laten be krachtigen? Antwoord: Mét een eigenhandig ge schreven, gedateerd en ondertekend zin, een stichting op te richten. Dat ge beurde in 1966. De Stichting Dorpshuis Soesterberg, waarvan de heer Pieren voorzitter, de heer B. Vermeulen secre taris en de heer J. J. A. Ebbers pen ningmeester zijn, staat ingeschreven in het Centraal Register voor Stichtingen bij het Ministerie van Justitie te Den Haag. Nadat het Stichtingsbestuur zich ge oriënteerd had over de vormgeving van het gebouw, kon in datzelfde jaar aan architect O verhagen opdracht worden gegeven voor het maken van een nieuw schetsplan, hetgeen imiddels reeds is ge schied. Het staat thans op het punt om gerealiseerd te worden. Het streven is erop gericht, met de uit voering een bouwer uit Soest of Soes terberg te belasten. Het Dorpshuis is doelbewust vlak naast de katholieke kleuterschool geprojec teerd. In de toekomst zal elders in Soesterberg een vervangende kleuter school worden gebouwd. Het ministerie heeft er de voorkeur aan gegeven, dat de kleuterschool dan bij het dorpshuis kan worden getrokken. Men heeft daar mogelijkheden voor alle vormen van vrijetijdsbesteding op het oog. Er zullen echter nog vele jaren overheen gaan, alvorens de kleuterschool zijn huidige funktie zal verliezen. Een groot bord gaf al jaren de plaats aan waar het „Dorpshuis" zou worden gebouwd. port zouden uitbrengen. Deze commissie bestond uit de heren T. de Bruin na mens de buurtvereniging Oranje, H. J. Kloeg en P. Majoor namens de katho lieke groepering, E. Mulder namens de Prot. Christelijke groepering en P. C. Pieren namens de gemeenteraad en de algemene groepering der bevolking van Soesterberg. lossing, kan met de bouw een aanvang worden gemaakt. Het Dorpshuis heeft een zeer grote hal, die tevens bedoeld is voor het houden van exposities e.d. Verder vindt men op de benedenverdieping een grote gymnastiekzaal, waarin echter ook voor rond 350 mensen muziek- en toneeluit voeringen kunnen worden gegeven. Er is een verplaatsbaar podium. De gym nastiekzaal is gedeeltelijk middels har- monicawanden van de hal gescheiden en kan zonodig dus bij de hal getrok ken worden. Daarnaast vindt men op de benedenverdieping ook nog een keu- in de huid gezondheid en zuiverheid aan een instructiebad, maar hiervan heeft men allemaal moeten afzien in verband met de hoge kosten. Het bestuur van de Stichting Dorps huis Soesterberg zal echter ook nog wel pogingen in het werk stellen om ten minste de beschikking te krijgen over een kleine bergruimte. Dinsdag- en woensdagavond zijn in de Dependance de plannen op twee voor lichtingsavonden nader door het Stich tingsbestuur toegelicht. De heer P. C. Pieren (voorzitter) gaf daarop onder meer een historisch overzicht. De eerste voorbereidende besprekingen werden reeds in 1955 geopend. Om na te gaan of een dorpshuis in Soesterberg inderdaad een zekere vorm van levens vatbaarheid zou hebben, werd in het begin van dat jaar een commissie be noemd, die hieromtrent aan Burgemees ter en wethouders van Soest een rap- Deze commissie hield een enquete on der de 43 plaatselijke verenigingen. Vrijwel alle verenigingen bleken sym pathiek tegenover de eventuele stich ting van een dorpshuis testaan. Enkele maanden nadien werden de bevindingen aan B. en W. gerapporteerd. Nadat het college zich bereid had verklaard, aan de totstandkoming van het dorpshuis te willen medewerken, is de commissie be sprekingen begonnen met het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk. Daarbij bleek al spoedig, dat de subsidievoorwaarden niet bij zonder gunstig waren, gezien de bijzon dere bevolkingsstructuur van Soester berg. Van een binding onder de be volking was bijvoorbeeld nauwelijks sprake, gezien het grote aantal muta ties onder de meest militaire ingezete nen van de gemeenschap. Als voor waarde voor verkrijging van subsidie werd tevens gesteld, dat de eigen inge zetenen een bedrag van ƒ35.000,bij een moesten brengen, een eis, waaraan het toen 3500 inwoners tellende Soes terberg bij lange na niet kon voldoen. Er zijn verschillende acties op touw gezet, die tenslotte toch nog 20.000, bijeen brachten. Gezien de bijzondere samenstelling van de bevolking had het ministrie inmiddels al laten weten, dat In 1964 werd een bespreking gehouden met de bestuurders van de verenigin gen, waarbij ook de burgerij van Soes terberg, niet aangesloten bij een ver eniging, in grote getale aanwezig was. Men wilde op deze vergadering beslui ten tot het houden van een geldinzame ling. Door middel van certificaten ter waarde van 5,en 10,werd huis aan huis een inzamelingsactie gehou den. Met medewerking van de midden standsorganisaties werd daarnaast een zegelactie op touw gezet, terwijl ook de plaatselijke bedrijven voor het ge ven van een bijdrage werden benaderd. En met succes, want men bracht een bedrag van ƒ20.000,bijeen, waarmee aan de eis van het Ministerie ruim schoots was voldaan. Toen had het ook Antwoord: Ansje van Brandenberg richtte, toen ze in juni 1964 na 8 jaar trouwe dienst als omroepster de N.C.R.V. verliet, haar cabaret ,,'t Winkeltje" op, Schouwburgplein 54, Rotterdam. Thans woont ze in Barendrecht, Binnenlandse- baan 12. In de week treedt ze tussen 8 uur 's avonds en 2 uur 's nachts 4 a 5 maal gedurende een half uur op. Daarna komt haar man Stije, die ver bonden is aan de Haagse Comedie, haar ophalen en trekken ze samen naar huis, waar hun drie kinderen, een jongen van 12, van 11 en een meisje van anderhalf jaar, op één oor liggen onder het waak zaam oog van een inwonend echtpaar. In 1967 trad ze tweemaal op vanuit ,,'t Winkeltje" voor de televisie, wat in 1963 viermaal zal gebeuren. men met een eigen bevolkingsbijdrage van 15.000,genoegen zou nemen. De plannen maakten maar geringe vor deringen. In de jaren 1957-'58 stak de bestedingsbeperking een spraak in het toch al niet zeer snel draaiende wiel. Toen de bestedingsbeperking was be ëindigd, rees het plan om in samen werking met de plaatselijke kruisver enigingen een wijkgebouw en tevens dorpshuis te stichten. In 1961 werd aan de architect A. Overhagen uit Utrecht opdracht gegeven tot het maken van een schetsplan. Toen dit voorlopige ont werp na geruime tijd gereed was, ble ken de inzichten echter weer veranderd. De kruisverenigingen gaven bij nader inzien toch de voorkeur aan een eigen dienstcentrum. Bovendien hadden de toetsende instanties verschillende be zwaren tegen het plan, zodat men op nieuw om de tafel moest gaan zitten. Gezien het tekort aan zalen en het ont breken van een bibliotheekvoorziening in Soesterberg is toen het plan gerezen, om in het nieuwe dorpshuis ook een gymnastiekzaal en een bibliotheek on der te brengen. stuk kunt U wel bepaalde meubelen, sieraden of lijfgoederen toewijzen, maar het is niet voldoende om uw gehele na latenschap te regelen. Hiervoor moet U toch een testament laten opmaken bij een notaris. ANSJE VAN BRANDENBERG. - Kunt U mij enkele personalia geven van de t.v. omroepster Ansje van Brandenburg of Brandenberg? Bij de familie De Zoete aan de Lange Brinkweg lijkt het of het voorjaar zijn intrede gedaan heeft. Twee speelgoedachtige geitjes, in de eerste dagen van het nieuwe jaar geboren, brengen de sfeer van het voorjaar in huis. Ondanks de barre weersomstandigheden maken de beide kinderen en hun moeder het uitstekend.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7