IVOROL FUGERS Sr FIETS REPAREERT U ZELF? Chirurgie is rijp voor harttransplantatie maar ons lichaam niet De Kwali!eil§ landpasta WIE MOET ER VERHUIZEN Hoogtepunten van 1968 De nieuwste rode bom grootste bedreiging van de wereldvrede ONDERNEMEN NAAR TWEE KANTEN GEBLOKKEERDE BELASTING VERLAGING DE VAL VAN EEN EVENWICHTS KUNSTENAAR SURSÉANCE VAN BETALING kan redding brengen Strijd tegen het immuunmechanisme 2,50 Tienergroep Middelwijk Vleesverkoop Alles gaat in de VOORVERKOOP SCHOENEN LAARZEN PANTOFFELS tegen de laagste prijzen Komt u zelf even kijken VRIJDAG 12 JANUARI 1968 Wie nu denkt dat het hier gaat om de ontwikkeling van zeer speciale opera tieve technieken, vergist zich. De mo derne chirurgie heeft een dergelijke vlucht genomen, dat het uitvoeren van de transplantatie-ingreep tot de be staande mogelijkheden behoort. De moeilijkheden die zich bij het over brengen van organen voordoen - en dat geldt voor nier, lever, hart en long in dezelfde mate - zijn van geheel andere aard. Afweer Die moeilijkheden worden veroorzaakt door het afweer mechanisme van het lichaam tegen „vreemde voorwerpen". Deze immuun-biologische processen be wijzen hun goede diensten als het gaat om de vernietiging van bacteriën en virussen. Bij de transplantatie plaatst dit af weermechanisme de artsen voor zeer moeilijk op te lossen problemen. Als de transplantatie mislukt, is dat niet zozeer een tekortschieten van het chi rurgisch kunnen maar veeleer de nog te gebrekkige kennis in verschillende basiswetenschappen. Waar het om gaat is het genoemde af weermechanisme uit te schakelen. Dat is bijvoorbeeld mogelijk gebleken door bestraling van het hele lichaam: het ge- implanteerde orgaan wordt dan geac cepteerd. De kans is dan echter zeer groot dat de patiënt een banale infectie niet overleeft, omdat er dan ook geen verweer tegen ziektekiemen meer is. Zwezerik eruit Daarom is men in vele wetenschappe lijke centra van de wereld doende mid delen te vinden om deze barrière op andere en deugdelijker manier te door breken. Daartoe zijn reeds bepaalde scheikundige verbindingen en ook bij- nierschorshormonen geïntroduceerd. Ook zijn verwijdering van de thymus klier zwezerik) en van de milt ge propageerd, omdat er nauwe betrekkin gen tussen deze organen en het afweer mechanisme bestaan. Het onderzoek strekt zich in deze ook uit over het vraagstuk van de donor- selectie en wel in die zin dat de eiwit- struktuur van donor en ontvanger zo veel mogelijk moeten overeenstemmen. Het transplantaat zal dan minder als vreemd" ervaren worden, het afweer mechanisme zal niet ten volle tot ont plooiing komen en de operatie krijgt zodoende meer kans op een blijvend resultaat. Naar aanleiding van een symposion over „de biologie en de pathologie van transplantatie" in het instituut voor chirurgische pathologie van de universi teit te Rome is onlangs een „Societa del Trapianti d'Organo" opgericht. Door coördinatie van het wetenschappelijk ...en niet duurder dan andere Men hinkt in Den Haag wel op twee bescheidslijnen. Aan de ene kant wil men graag alle werklozen uit het noor den en oosten des lands overhevelen naar het westen om ze daar aan het werk te zetten en aan de andere kant worden allerlei overheidskantoren met alle ambtenaren die daarin werkzaam zijn. zonder enige ruggespraak met be trokkenen, verbannen naar het oosten. Het zout dunkt ons, gemakkelijker zijn indien er een beperkt vestigingsverbod werd afgekondigd voor bepaalde bedrij ven en bureaus die net zo goed elders in den lande kunnen worden geves tigd, zodat deze niet onnodig de druk te in de randstad komen vergroten en komende jaren al hun personeel uit de probleemprovincies kunnen aantrekken omdat ze daar toch al werken. Dan vermijden we allerlei onprettige en overbodige verhuizingen, de scheiding van families en de onvermijdelijke heimwee. onderzoek en door het uitwisselen van gedachten over de opgedane ervaringen kan de wetenschap - ook op dit terrein - vooruitkomen. Wanneer er in iedere tak van weten schap snelle vorderingen gemaakt wor den gebeurt zulks vanzelfsprekend ook in de geneeskunde. In dit kader dient men de huidige pogingen tot harttrans plantatie te bezien. De publiciteit die daaromheen ontstaan is overschrijdt langzamerhand alle proporties, alhoewel dit misschien ndet geheel onbegrijpelijk is. Het hart is een met veel affecten bela den orgaan. Door de meeste mensen wordt het hart immers niet zozeer als een zu^g-perapomp gezien, dae een cen trale plaats In onze bloemsomloop in neemt; voor velen is het hart - terug grijpend op sinds jaar en dag verouder de opvattingen - zoiets als de bron van het leven. CHOCOLADE BOWLS Jamaica Rum, Turkse Mok ka en Koffie cognac. Nu nog voordeliger 200 gram 1.10 GEVULDE BISCUIT Beukelaer Prins Feurre bij 2 grote rollen met gratis kleurboek en doosje kleur potloden Samen MOKKA SPRITS Ovenverse sprits, opgespo ten met mokka-crème Per pakje 69 ct. VROOM DREESWIANN Het nu nog zo prille jaar 1968 gaat een hoogtepunt worden in de sportgeschie denis. Dat is niet zo moeilijk te voor spellen en daar hoeft men ook geen koffiedikkijker voor te zijn, want ieder Olympisch jaar is tot nu toe een hoog tepunt geweest. In Grenoble en Mexico zullen bij de winter- en „zomer"spelen de prestaties van vorige spelen en kam pioenschappen weer verbleken. De topspoort eist ontzettend veel van haar beoefenaars en ondanks dat zij het steeds moeilijker krijgen om naast hun sportbeoefening aan een maat schappelijke carrière te bouwen, stijgen de amateurprestaties enorm snel. De Nederlandse schaatstroeven voor Greno ble zullen dat als eerste Nederlanders ervaren. Kees Verkerk, Ard Schenk, Peter Nottet. Jan Bols, Stien Kaiser, Ans Schut en Carry Geysen zijn onze voornaamste kanshebbers en zij zullen veie records scherper moeten stellen om het eremetaal in de wacht te slepen. Kernploegen samengesteld Maar we moeten verder kijken dan Grenoble. Volgende maand beginnen de Olympische winterspelen al. De „zomer" spelen word in de herfst (oktober) in Mexico gehouden en die zijn altijd al veel belangrijker geacht dan de winter spelen, vooral omdat we dan pas een krachtmeting te zien krijgen van de vertegenwoordigers van de landen op een zeer brede basis. In de meeste landen is al een grove selectie gemaakt voor de afvaardiging in de verschillende takken van sport, die in Mexico aan de orde komen. De leden van de kernploegen zullen onder ling wedijveren om een plaatsje in de afvaardiging. Bij de selectiewedstrijden zullen al de nodige nationale, wereld deel- en wereldrecords sneuvelen. Maar op het „uur van de waarheid" als de sterkste sportlieden tegen elkaar in het strijdperk treden en een kleinigheidje de beslissing kan brengen, dan pas ont staat het klimaat waarin de tot het uiterste geconcentreerde sportman of -vrouw zijn of haar absolute toppresta tie kan bereiken. Afrikanen? Ongetwijfeld gaan de Amerikanen en Russen weer met het grootste aantal medailles naar huis en zullen de Oost en westduitsers ook een verbitterd on derling gevecht leveren, maar het meest interessant lijkt ons om te zien hoe de vooruitgang van het sportpeil in de Afrikaanse landen is gegaan. De sport beoefening is daar pas in de laatste tien jaar goed op gang gekomen. In Tokio 1964 behaalden enkele Afrika ners een medaille. Dat zullen er nu meer zijn. En dan de Aziaten en Zuid amerikanen, die ook al een tijdje in op mars zijn. De topsport in Frankrijk wordt sterk gestimuleerd en ook daarvandaan kun nen we opmerkelijke resultaten ver wachten. Een vraag is of de Oosteuro peanen weer tot meer topresultaten ko men dan de Westeuropeanen. De Oost europeanen hebben een meer regelma tige top, maar met een super-evenement als de Olympische spelen in het voor uitzicht wordt gedurende één twee jaar daarvoor harder getraind dan ge woonlijk. Goede kansen op Ijs Hoe staan de kansen voor de Neder landse meisjes en jongens, die het va derland in Grenoble en Mexico gaan vertegenwoordigen? Een vraag waar moeilijk antwoord op is te egven. Ge zien de uitstekende prestaties bij het hardrijden op de schaats in de afge lopen twee jaar ligt het in de lijn van de verwachting, dat de winterspelen wel enige medailles zullen opleveren. Vooral als Stien, Ard en Kees en mis schien Jan Bols tot gouw komen, zou dat voor enkelen van hen een mooie af sluiting zijn van hun sportcarrière. De schaatsbond heeft de training en begeleiding in medisch en sociaal op zicht goed aangepakt. Dat kan ook wor den gezegd van de zwembond, de wie lerbond en de boksbond. Maar Neder land heeft op dit punt nooit vooraan gelopen en doet dit nu ook nog niet. Heel veel wordt gekeken naar de trai ningsmethoden In het buitenland en een topsporter heeft de wind hier niet mee. Teleurstellingen Het is zeker, dat Nederland in Mexico geen grote rol zal spelen. Toch zullen onze meisjes en jongens daar nog de nodige teleurstellingen te verwerken krijgen vanwege te hoog gestelde ver wachtingen. De zwemsters en wielren ners hebben zeker goede kansen om hier en daar een graantje mee te pik ken, evenals de roeiers. Namen durven we niet te noemen, want de concurren tie is enorm groot. En in vechtlust hebben nog niet veel landgenoten op internationaal niveau uitgeblonken. In de meeste takken van sport is het oog gericht op Mexico. De prestaties die voordden worden geleverd zullen daarvan getuigen. Onze amateurvoet ballers hebben de voorronden niet overleefd en voor hen zit er het ko mende jaar niet veel in het vat. Voor de seml-profs des temeer. Deze maand wordt de loting verricht voor de voorronden voor het wereld kampioenschap 1970 in Mexico. Bonds coach Kessler wil daar naar toe met het Nederlands elftal, dat er nu al duchtig op wordt voorbereid. De re sultaten van het afgelopen jaar waren niet bemoedigend met vijf nederlagen en twee overwinningen (Oost-Duitsland 1-0 en Rusland 3-1). Maar misschien breekt een nieuwe glorietijd voor het Nederlandse voetbal aan? Op 13 januari, de eerste dansavond in 1968, is de tienergroep Middelwijk te gast in de Emma-zaal aan de Regen- tesselaan. Daar komen de „Set-out" uit Bunnik, die ook in november vorig jaar zo enthousiast hebben meegewerkt aan onze beatavond. Hartelijk welkom dus in de Emma-zaal. KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van de gele kaarten, ge nummerd van 36 tot en met 135. Op de vijftigste jaardag ter herdenking van de Russische oktober-revolutic werd tijdens de parade op het Rode Plein in Moskou het indrukwekkende en angst aanjagende, nieuwste oorlogstuig ln de vorm van een 361/* meter lange raket voorbij de heersers gereden, daarmede en als het ware tegelijkertijd nieuwe zorg toevoegend aan de vele die de westelijke wereld en de Verenigde Staten van Noord-Amerika in het bijzonder reeds hebben. Op 3 november deelde Amerika's minister van defensie Mc. Namarra aan de pers in dat land het bestaan mede van de Russische „Kosmosbom", door des kundigen op dat gebied „F.O.B." genaamd (d.l. Fractlonal Orbftal Bomb ge deeltelijke hemelbaanbom). Mèt dit laatste product beschikt thans de sowjct- unle naast de zogenaamde lnter- en continentale raketten en het rakettenvcrdedl- gingssysteem (A.B.M.) over een drietal strategische kernwapensystemen, welke van zeer grote verstrekkende Invloed zullen zijn op de meer en meer om zich heengrljpende herbewapening der volkeren. Geen evenwicht meer In 1965 ging de sowjet-unie er toe over om een aantal grote steden en industrie centra te omgeven door een verdedi gingsgordel tegen raketaanvallen (A.B.M. op de voet gevolgd door de Verenigde Staten met hun „Nike-X"-gordel van het systeem B.M.E.W.S. In die tijd spiegelde minister Mc. Na marra zich nog aan het idee van het militaire evenwicht, waarvoor Rusland zoals overduidelijk is gebleken, niet de minste belangstelling meer heeft. Bij een mogelijke raketaanval komende uit het noorden en gericht tegen Amerika, wordt middels het „Nike-X"systeem de Ameri kaanse luchtmacht binnen een tijd van vijftien minuten in alarmtoestand ge bracht en hebben de Amerikanen een kwartier te tijd om in aktie te komen. De nieuwe Russische „FOB."-raket is echter veel sneller en dit heeft tot ge volg, dat de tijd om in aktie te komen met twaalf minuten werd ingekrompen en thans slechts drie minuten bedraagt. Mc. Namarra trok zich echter van de snelle ontwikkeling van het Russische atoom, en raketwapen niets aan, bleef de mening toegedaan dat de zeer mo dern uitgeruste Amerikaanse luchtvloot, als aanvalsmacht gebezigd, de beste af weer vormde voor een mogelijke aan val op the States. De parade ginds op het Rode Plein in Moskou leerde an ders en zij brengt niet alleen nieuwe zorg voor ons allen doch zeer in het bijzonder wordt tevens aangetoond, dat de States ten opzichte van de Sowjet- unie met de kernwapens en de ontwik keling daarvan, een ronde achter liggen. Het gevaar De nieuwe Russische raket „F.O.B." wordt middels een zogenaamde raket- drager afgeschoten, waarna de kring loop om de aarde aanvangt om van daaruit haar weg naar een van te voren vastgesteld doel te bereiken. De raket kan een vlieghoogte van 150 tot 200 km bereiken en zal de af te leggen afstand veeal parallel ten op zichte van het aardoppervlak over vliegen hetgeen een nadeel oplevert van circa 70 tot 80 procent voor de waarneming van deze raket door ra- darapparatuur en waardoor de waar schuwingsperiode tot circa drie minu ten wordt teruggebracht. Onmiskenbaar is een tendens merk baar in het economisch leven naar gro tere bedrijven met een grotere finan ciële draagkracht en meer mogelijkhe den tot arbeidsverdeling. Steeds meer mensen moeten in die grotere bedrijfs- huishoudingen hun brood verdienen. Zij staan of zitten in een of andere af deling en zij gaan onder in de anoni miteit van het geweldig raderwerk dat zijn produkten uitstoot over de wereld markt. Zij voelen zich eenzaam en hun arbeidsvreugde is meestal gering omdat zij zich nauwelijks betrokken voelen bij het boeiende produktieproces. Zij ver richten een of enkele handelingen die hun worden opgedragen. Hun chef geeft opdrachten. Hun verantwoordelijkheid reikt niet verder dan hun directe bezig heid. In wezen vinden wij hier een veramb- telijking van het bedrijfsleven. In een ministerie of ander overheidsbureau verricht men uitvoerende taken. Nie mand is verantwoordelijk dan de mi mi nis ter of wethouder, die zijn beleid verdedigt tegenover Kamer of gemeen teraad. Zelfs ln de overheidsbedrijven vindt men die geest. In het particulier geleide bedrijf kan het anders. Hier is niet alleen de on dernemer verantwoordelijk voor de bo terhammen, die verdiend worden. Iede re chef en iedere medewerker kan door zelf te denken, te vragen en mee te leven de onderneming vooruit helpen. Maar dan moet men in die bedrijven ook van hoog tot laag begrijpen waar om het gaat. De hoger geplaatste functionarissen moeten bereid zijn hun ondergeschik ten een flinke dosis verantwoordelijk heid te geven. Zij moeten meer dele geren. Men kan daarmee veel verder gaan dan meestal wordt aangenomen. Het ontwikkelingsniveau van veel on dergeschikten is hoger dan voorheen. Ondernemen is niet alleen risico's dra gen buiten het eigen bedrijf maar vooral ook daarbinnen. Ondergeschik ten moeten ook mee kunnen denken. Ziehier de voorsprong van het parti culier ondernemerschap dat uitgebuit moet worden. De produktie zal er ho ger door worden en de arbeidsvreugde van duizenden neemt enorm toe. Dat is de grootste winst. Wat in 1962 door de Russen in Cuba met eenvoudige raketmiddelen en zeer gebrekkig werd ondernomen, wordt nu in 1968 nagestreefd en verwezenlijkt. Een mogelijke aanval van het zuiden uit op Amerika gericht, zal de vlieg- bases der zware bommenwerpers be dreigen die - zoals zich laat aan zien - vergezeld zal gaan van een raketaanval uit het noorden, gericht tegen de zogenaamde I:C:B:M .-bunker. Deze aanvallen zullen gelijktijdig wor den ondersteund door bomaanvallen uitgevoerd door lange-afstandsbommen- werpers komende vanuit het noorden en nog versterkt door aanvallen van uit het oosten en westen, in het bij zonder gericht tegen de grote steden en industrie-centra, waarmede dan de stra tegische omsingeling een feit wordt. Dat zal in de nabije toekomst ons dui delijk voor ogen dienen te staan. Wat Mc. Namarra verzweeg Mc. Namarra kon niet ontkennen dat de nieuwste Russische raket voorbe stemd is om de zware bommenwerper te vernietigen, doch hij verzweeg dat 58 percent van de Amerikaanse luchtvloot uit zware bommenwerpers bestaat en hij verzweeg ook, dat pas sinds kort een deel van de Amerikaanse lucht macht, met name een groot aantal zware bommenwerpers voor de lange afstand, startklaar staat („Air borne alert"). Mc. Namarra deelde voorts mede, dat in 1968 zeer moderne radarapparatuur in gebruik zal worden genomen, doch hij verzweeg dat deze apparatuur alleen voor het noordelijk deel van het land bestemd is terwijl het zuiden het voor alsnog zonder moet doen. Mc. Namarra meende voorts, dat de F.O.B, ongevaarlijk zou zijn, doch dat thans moet worden aangenomen dat de springkracht van het projectiel 30 tot 40 Megatonnen bedraagt. Het bleek, dat Mc. Namarra reeds lang met het bestaan van het nieuwste vernietigingswapen op de hoogte was, doch dat hij van mening was dat het bekend maken daarvan nog wel kon wachten. Tenslotte verzweeg Amerika's gewezen minister van landsverdediging, dat de sowjet-unie bezig is met de ontwikke ling van een zogenaamde ruimtebom welke „O.B wordt genoemd en even als de F.O.B. middels een raketdrager het heelal wordt ingeschoten, terwijl de vuurkracht van de „O.B." 50 tot 100 Me gatonnen zou bedragen. Beide vindingen werden op 7 novem ber jongstleden te Moskou ten toon gesteld. Mc. Namarra verzweeg tenslotte ook, dat hij de ontwikkeling van het Ame rikaanse raket- en ruimtewapen had tegengehouden, daar hij geen waarde zou hechten aan de militaire belang rijkheid van het heelal ten opzichte van de landsverdediging. Nederland is het Europese land met de hoogste belastingen, misschien zelfs wel van de gehele wereld. Daar is bepaald geen Nederlanders trots op. Integendeel, we mopperen natuurlijk over het grote deel van het inkomen dat we moeten afstaan aan belastingen en premies voor sociale wetten. En het wordt niet min der doch steeds meer en het gaat bo vendien nog gepaard met stijgende prij zen voor alles en nog wat, de inflatie gaat voort. Het begrip „welvaart" krijgt in deze ontwikkeling iets abstracts. In algemene zin schijnt het er te zijn, de conjunc tuur lijkt weer wat te verbeteren, voor de meesten is er nog werk en dus be hoorlijke verdienste, maar individueel is er van een toenemende welvaart nau welijks meer sprake. En dat gevoel ont staat zeker wel het meest bij de z.g. middenklasse, tussen tien en twintig duizend gulden inkomen, voor welke de belastingdruk en de premie-aftrek het sterkst spreekt en die ondanks herzie ningen nog altijd relatief te zwaar zijn belast. We leven in een tijd die, door de mo derne ontwikkeling, enorme investerin gen eist, zowel in de overhedds- als in de particuliere sector. Deze generatie moet zich inspannen om het ook vol gende generaties weer mogedijk te ma ken werk te vinden en op een behoor lijk peil te kunnen leven. Al dat te investeren kapitaal moeten we echter met elkaar eerst verdienen. We moeten in staat zijn van onze in komsten te sparen, opdat die besparin gen kunnen worden uitgeleend voor in vesteringen en zo hun voldoende rente gaan opleveren. Daarnaast dienen we de overheid ook van steeds meer geld te voorzien, om het haar mogelijk te maken de groeien de taken, die zij in het algemeen be lang dient te verichten, zo goed moge lijk te kunnen uitvoeren. Want zodra de regering of een gemeentebestuur die nodig geachte voorzieningen wil afrem men, zijn er groepen die moord en brand schreeuwen over de kortzichtig heid van die overheid. Toch dringt wel het besef door, dat de belasting- en premiedruk hier langzamerhand te hoog wordt en daar iets aan gedaan moet worden. Dr. De Pous, voorzitter van de Sociaal Economische Raad is nu met het idee gekomen van een belastingverlaging, die geblokkeerd wordt in spaargeld. Een vrij fikse belastingverlaging, die in to taal zo ongeveer 1250 1550 miljoen zou betekenen. Door de blokkering er van wordt dan voorkomen, dat deze verlaging in de consumptieve sfeer komt, zodat de inflatie er niet door zou worden bevorderd. Inplaats dat men het geld in handen krijgt ontvangt men een belastingspaarbrief, waarover rente wordt vergoed. Men zou, volgens de gedachte van drs. De Pous, deze spaarbrieven ook na eni ge tijd kunnen verkopen, naar gelang de koers die zo'n spaarbrief dan heeft. Dat zal echter zeker lang niet iedereen doen, omdat het toch een behoorlijk rentegevende en veilige belegging is, zo dat de voorzitter van de S.E.R. er toch een opvoering der besparingen van ver wacht met 400 500 miljoen. Het is een gedachte, die zeker de moei te van verdere bestudering en uitwer king waard is. Men geeft de burger er toch het gevoel mee, dat er althans iets gedaan is aan zijn hoge afdracht voor de staat, terwijl er toch ook meer geld beschikbaar komt door investeringen en de rentestandaard niet nog meer op loopt. Dat kan onze economische kracht zeker ten goede komen. Nu is het zeker wel zo, dat het Neder landse volk weinig voelt voor al wat gedwongen is. Komen er die belasting- spaarbrieven, dan zal een deel zeker zo gauw mogelijk tot verzilvering willen overgaan. Maar een ander deel zal waarschijnlijk juist wel belangstelling hebben voor die, wat men kan noemen, staatsobligaties, omdat ze er met htm min of meer beperkte middelen een veilige belegging in zien. Het minst aantrekkelijk zullen de spaar brieven zijn voor de nog ongehuwden en voor de bejaarden. In elk geval lijkt een tijdelijke geblokkeerde belastingver laging gemakkelijker aanvaardbaar dan een geblokkeerde loonsverhoging waar bij belastingen en andere lasten stilaan hoger worden. achten als ze zichzelf internationaal wel gunnen. Ze beseffen wel dat in het gevolg van economische vrijheden ook de burger lijke politieke vrijheden willen opruk ken. Maar ze zien dat als een gevaar, zeker niet als een bijverschijnsel dat ze op de koop toe willen nemen en aller minst als een verblijdende factor. Na veertien jaar de machtige man ge weest te zijn is Antonin Novotny de leiding van de Tsjechoslowaakse com munistische partij kwijtgeraakt. Welis waar blijft hij president, maar dat heeft zo goed als niets te betekenen. Het was als partij geweldige dat hij de dictatuur kon uitoefenen. Zijn val kwam niet onverwacht: er was al maanden lang zo hevig gemor, dat het slechts een kwestie van afwachten was wanneer hij verdween. Zelfs kwam uit Moskou niemand minder dan Leo- nid Brezjnew naar Praag om zijn mak ker bij te staan - maar dat hielp ook niet. En dat tekent eens te meer hoe zeer alom in de Oosteuropese hoofd steden de neiging groeit om zich niet meer vanuit Moskou te laten bevoog den. Het knappe van Novotny was dat hij zo lang in staat is gebleken een uitge kiend evenwicht te bewaren tussen de naar vrij radicale vernieuwing stre vende, vooral economische denkende partijleden en de oude. stalinistische garde. Tenslotte begon hij als een stali nist in optima forma en heeft hij ge leidelijk op allerlei punten vrijheden moeten toestaan, voornamelijk in het culturele vlak: Tsjechische schrijvers en filmers permitteerden zich een vrijheid van meningsuiting die eigenlijk vreemd constrasteerde tegen de ver der ijselijk strakke politieke lijn. Het ongeluk van Novotny is geweest dat hoe meer hij aan geestelijke vrij heid gaf, hoe meer er nog bij gevraagd werd, een verschijnsel dat ook in an dere Oosteuropese landen is te zien. Novotny is niet de enige kunstige ba lanceerden Geleidelijk aan is in al die landen een conomische hervorming tot stand gekomen, is de politieke lijn van zelfstandigheid ten opzichte van Mos kou steeds verder ontwikkeld. Roemenië en zelfs nog meer Joego-Slavië zijn er voorbeelden van. Maar men vergete niet dat in al die landen het traditionele dictatoriale ap paraat is blijven bestaan, inclusief een machtige geheime politie. Dat is het regeersysteem, dat alom zo goed moge lijk moet proberen in een zekere staat van wapenstilstand te leven met een economisch en cultureel leven dat ge heel anders is geworden. Dat geeft in de Sowjet-Unie moeilijkheden en in de vazalstaten van weleer is dat niet min der. Vandaar dat er Moskou veel aan gelegen was mannen van het slag Novotny te handhaven, die weliswaar enige vrijheid toelieten, maar verder doorkneed waren in het oude systeem van: Moskou geeft de politieke lijn aan en wij volgen. Het is géén wonder wat de nieuwe mannen in Praag - de Slowaak Doebt- sjek met name - meer bekend zijn als economen dan als politici. Dat wil niet zeggen dat ze geen goede communisten zouden zijn, maar ze zijn wel van een moderner slag. Voorop staat bij hen niet de leer van Lenin of wie dan ook, maar simpele economische waarheden. En als dat inhoudt een beetje meer concurrentie, wat werken met winstmo tief, denken aan het nationale belang eerst en pas daarna aan het gemeen schappelijke standpunt dat Moskou graag zou zien, dan is hun dat wel. Maar dat wil nog niet zeggen dat zij intern ook zoveel politieke vrijheid gewenst Het doel van surséance is iemand die ln financiële moeilijkheden is geraakt, maar die toch het vooruitzicht heeft na kor tere of langere tijd weer aan zijn ver plichtingen te kunnen voldoen, uitstel van betaling te verlenen. Hierdoor wordt bereikt, dat na een poosje zijn crediteuren méér zullen ont vangen dan bij het aanvragen van zijn faillissement. Wanneer nu de debiteur de crediteuren volledige voldoening, althans een voor deliger toestand dan de uitkering bij faillissement in uitzicht kan stellen, zal hij de rechtbank kunnen verzoeken hem surséance (opschorting) van betaling te verlenen. Dit verzoek aan de rechtbank moet ge paard gaan met het overleggen van een staat zijner bezittingen en schulden, waaruit kan blijken, dat het verzoek ge rechtvaardigd is. Terstond na de indiening van het ver zoekschrift verleent de rechtbank een voorlopige surséance van betaling, waar bij tegelijkertijd een bewindvoerder (meestal een advocaat en procureur) wordt benoemd om, samen met de aan vrager, diens vermogen te beheren. Op dat ogenblik reeds worden alle be talingen van schulden stop gezet en mogen alleen nog maar bepaalde, door de wet toegestane, noodzakelijke uitga ven worden gedaan. Van een en ander wordt in de dagbladen per advertentie mededeling gedaan. Ten slotte stelt dan de rechtbank een dag vast, waarop een vergadering van crediteuren zal plaats vinden om over de surséance te stemmen. SCHOENHANDEL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Koninginnelaan 76 Tel. 4148 Wij verstrekken Contant zegels, ook voor reparatie. Voor die stemming brengt de bewind voerder in die vergadering verslag uit over de door hem aangetroffen stand van zaken en over de vermogenstoestand van de betrokkene. Aan het slot der vergadering wordt gestemd over de ver lening der definitieve surséance. De surséance wordt definitief verleend wanneer 2 3 der opgekomen crediteuren, vertegenwoordigende 3/4 van het bedrag der schuld, er vóór is. Het uitstel van betaling gaat natuurlijk niet door injlien uit het onderzoek is gebleken dat de toestand hopeloos is, er geen inkomsten meer kunnen worden verwacht of de debiteur te kwader trouw is. Bij afwij zing van het verzoek kan de debiteur meteen failliet worden verklaard. Bij het definitief verlenen der surséance wordt haar duur bepaald op ten hoogste Vit jaar (te rekenen van de dag, waarop de voorlopige surséance is toegestaan), met de mogelijkheid van verlenging (eveneens voor ten hoogste Vit jaar). Het gevolg van een verleende surséance is uiteraard, dat de schuldenaar al dan niet tot betaling zijner schulden kan worden genoodzaakt en dat geen daartoe strekkende dwangmiddelen tegen hem kunnen word gebezigd. De rechtbank kan de verleende surséan ce ook intrekken, wanneer achteraf nog blijkt o.a. van kwade trouw bij de de biteur of van zodanige achteruitgang van de staat van de boedel, dat het vooruitzicht op volledige betaling van alle schulden bij het eindigen der sur séance is verdwenen. Wanneer echter de debiteur bemerkt, dat hij weer in staat is zijn betalingen te hervatten, kan hij de rechtbank vra gen de verleende surséance in te trek ken. Het is mogelijk om tegelijk met de aan vrage der surséance een accoord aan te bieden. Ook hierover wordt gestemd. Wanneer dit accoord met 2/3 van de stemmen, die ten minste 3/4 van het totale bedrag der vorderingen vertegenwoordigen, wordt aangenomen, is dit na homologatie (goedkeuring) door de rechtbank, bin dend voor alle crediteuren. Men noemt dit accoord wel „het dwangaccoord bui ten faillissement." Ten slotte zij nog opgemerkt, dat van de hierboven vermelde beslissingen van de rechtbank höger beroep (appèl) bij het Gerechtshof is toegelaten.

Soester Courant | 1968 | | pagina 9