Soest toen - Soest nu Het oog gericht op fiscale verlichting Opgaande verwachting voor 1968 BOUW CLUBHUIS IJSBAAN VERENIGING VOORBEELD VAN ZELFWERKZAAMHEID Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van We ede straat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Veilig Verkeer-cursus start op 29 januari Automobilist en bromfietser onder invloed Automobilist nam bij controle de benen Karnaval 1968 Winkeldievegge aangehouden Dinsdag 16 januari 1968 47e jaargang no. 4 Brokkenmaker braeht gewonde naar arts en verdween Wethouder K. de Haan Ned. Christen Vrouwenbond Soestdijk Nederlandse Vrouwen Elektrieiteits Vereniging Zij bouwden het clubhuis op de ijsbaan Slippartijen op 't Hoogt Inter-kerkelijke bijeenkomst Abonn. p. kwart. 3.—, per post f 4,25. Venrehflnt Iedere dinsdag en vrijdag Het jongste lid van „Peter's Baan", de zoon van secretaris R. ten Hove, over handigde wethouder K. de Haan de sleutels waarmee hij de deur naar de kleedkamers opende, aldus het gehele clubgebouw symbolisch openend. de nu eenmaal onontbeerlijke geldelijke steun moet aankloppen. Van die good will getuigde wethouder De Haan na mens het gemeentebestuur. De bouw van het deels in hout, deels in steen opgetrokken clubhuis is niet het werk van enkelen geweest. Voor zitter Butzelaar gaf een indrukwekken de opsomming van al degenen, die een groter of kleiner steentje hebben bijge dragen. De heren A. Kuyer en Strumpel ver richtten de voorbereidende grondwerk zaamheden, na voltooiing waarvan de leden Hornsveld en Van Breukelen voor de fundering zorgden. Het schilderwerk werd verricht door G. Huurdcman en het lid G. Swager zorgde ervoor, dat men droog kwam te zitten. Hij ver schafte de vereniging letterlijk een dak boven het hoofd, doch pas, nadat de firma H. W. van Asch te hulp was ge schoten. toen bleek, dat men het zelf niet helemaal meer kon klaren. Lood gieters- en electriciteitswerkzaamheden werden resp. verricht door de fa. Bos boom en de heren Harskamp en v. d. Berg. En tenslotte hebben natuurlijk ook diverse gemeentelijke takken van dienst op de een of andere wijze bij gedragen. Kortom een clubhuis, waarop men om meer dan een reden trots mag zijn en dat ook zeker is. Op maandag 29 januari a.s. gaat in Soest weer een verkeerscursus van start, georganiseerd door de afdeling Soest van het „Verbond voor Veilig Verkeer" en bestemd voor al diegenen, die nog niet voor 100 met het verkeer ver trouwd zijn. De cursus wordt op zes achtereenvolgende maandagavonden ge geven in het wijkgebouw Middelwijk aan de Talmalaan. De eerste avond begint om kwart over acht. De lessen zullen wederom gegeven worden door brigadier B. Snijders van de Soester politie. Belangstellenden kunnen zich opgeven aan de bureaus van politie in Soest en Soesterberg. Inclusief de leermiddelen bedraagt het cursusgeld ƒ7,50 voor niet- leden van het Verbond voor Veilig Verkeer en ƒ5,voor leden. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn een bromfietser en een automobilist aangehouden wegens het onder invloed besturen van hun voertuig. De Amersfoortse koopman P. P. be stuurde een auto, doch niet naar beho ren. Trouwens de auto zelf bleek ook niet naar behoren te zijn. De wagen is voor een technisch onderzoek in beslag genomen. De bestuurder mocht mee naar het bureau om daar zijn roes uit te slapen. Op de Torenstraat werd de bromfietser J. van D. uit Baarn zig-zag over de weg rijdend aangetroffen. De bromfiets, die hij bereed, bleek hij bovendien bij „De Viersprong" te hebben gestolen. Het afgelopen weekeinde heeft de Amersfoortse woonwagenbewoner H. een vergeefse poging gedaan om aan een verkeerscontrole te ontkomen. Op de rijksweg in Soesterberg werd een con trole op de technische toestand van de automobielen gehouden. Toen H. de politie zag staan, zette hij zijn wagen bij een pompstation neer en nam de benen, zijn vrouw en kind in de auto achterlatend. Het vreemde gedrag trok de aandacht en weldra bleek dat H. met een onverzekerde wagen reed. De auto bleek bovendien in een zeer slechte staat van onderhoud. Het voertuig is dan ook in beslag genomen. Bij het ministerie voor volkshuisves ting wordt thans overwogen in hoever re het mogelijk zal zijn de huurwaarde van de eigen woning buiten het zuiver inkomen te stellen voor de bepaling van het fiscale inkomen. Zoals bekend is dit nu niet het geval. Wie in een eigen huis woont, moet de huurwaarde daarvan bij het eigen inkomen tellen en kan alle daarop drukkende kosten van het inkomen aftrekken. Men zou de huurwaarde van een eigen woning wil len vrijstellen om daar het eigen wo- ningbezit mee te bevorderen. Voorts zou in dit verband ook gedacht wor den aan een verhoging van de jaarlijk se afschrijving op woningen, die nu op 15 van de huurwaarde wordt ge steld. De keuze is niet moeilijk. Aan te be velen is verhoging van de afschrijving van de huurwaarde omdat dit econo misch juist is en de rechtvaardigheid dient. Bij aftrek huurwaarde van de eigen woning zouden alleen zij een voor deel genieten, die in een eigen huis wo nen. Er zijn talloze burgers in dit land die wel een eigen huis bezitten maar er niet in wonen. Meestal hebben zij dat ingevolge de bestaande huurbescher- ming tegen een laag bedrag aan derden moeten verhuren. Die derden profite ren van dat huis en de eigenaar kan het huis nog niet eens voor zelfbewo- ning in bezit krijgen. Voorts is het nu eenmaal zo dat slechts een beperkt aantal mensen in de lage inkomstenklassen over een eigen huis beschikt. Moeten de lage inkomenstrek kers nu voor een andere belasting meer betalen om het voor hogere in komenstrekkers mogelijk te maken een huis te kopen? De staat zal immers naar compensatie zoeken. In de derde plaats is het thans toege stane percentage van 15 van de huurwaarde te laag om de werkelijke afschrijving te dekken. Een hogere af weer beleggers trekken voor woningen, die rendabel verhuurd kunnen worden. Dan hoeft de overheid er ook geen of minder geld bij te leggen om woningen te bouwen. Het huizen- en woonprobleem zal eerst opgelost worden als men tot een be- drijfs-economisch aanvaardbare exploi tatie kan komen. Zal de regering nu eindelijk die weg opgaan? KANTMAN. Bij het woord „Karnaval" gaat bij ve len het bloed weer kriebelen en terecht moeten we zeggen, want dit jaarlijks terugkerend festijn, georganiseerd door de Instuif Jong Soest, is langzamerhand uitgegroeid tot een plaatselijke gebeur tenis waarnaar velen met verlangen uitzien. Het sukses dat de organisato ren in de afgelopen jaren boekten ifl een grote steunpilaar bij de enorme hoeveelheden werk die zijn te verzetten voor het zover is. En zover is het al heel gauw n.1. 24 en 25 februari. Dit zijn de dagen van het grote feest van leut, plezier en gezelligheid. Dan zullen weer de zalen van het Verenigingsge bouw aan de Steenhoffstraat onherken baar versierd zijn? Dan zal ook de traditionele optocht weer door Soest trekken. De voorbereidingen zijn in vol le gang. Om het zo maar eens uit te drukken: „De karnavalsmachine draait reeds (zij het dan achter de schermen) op volle toeren. De voorbereidingscom missie stelt alles in het werk om deze optocht een zeer bijzonder karakter te geven en stelt iedereen in de gelegen heid zich nu reeds aan te melden als deelnemer, hetzij individueel, hetzij als paar of als groep. Uiteraard wordt de kostumering door een jury beoordeelt en eventueel met een prijs beloond. Ook zaken en bedryven Ook zaken en bedrijven krijgen volop de gelegenheid aan deze optocht deel te nemen en zodoende de aandacht te trekken van het talrijke publiek dat hopelijk evenals voorgaande jaren door deze optocht zal worden aangetrokken. Kinderkarnaval Vooruitlopend op verdere berichten hieromtrent kan reeds nu worden me degedeeld dat dit jaar een geheel apart KINDERkarnaval zal worden georga niseerd op zondagmiddag, eveneens in de grote zaal van het Verenigingsge bouw. Alle kinderen die gekostumeerd mee doen krijgen tijdens de optocht een gra tis toegangsbewijs voor dit Kinderkar naval. Voor de kostumering van de kinderen worden in de zaal door een jury de prijzen toegekend. Als deelnemer(s) aan de optocht kan men zich nu reeds opgeven bij onder staande adressen, hetgeen de organisatie van de optocht vergemakkelijkt. Wij adviseren iedereen zich thans reeds te beraden over de kostuums en van zelfsprekend de 24ste en 25ste februari vrij te houden voor dit geweldige feest, in de fantastische versierde zalen van het verenigingsgebouw. Adressen voor opgave deelname aan de karnavalsoptocht Soest-Zuid, Vondellaan 15. Soestdijk, Oranjelaan 42. CC Zaterdag werd in de VIVO-winkel aan de Dalweg een 46-jarige mevrouw uit Soest betrapt bij het stelen van goede ren. Zij bleek een pakje cacao en toma tenpuree te hebben ontvreemd. Thuis vond men nog een doos met tien pak jes sigaretten. SOESTER OURANT Welke kansen hebben wij economisch in 1968? Bij de intrede van 1967 waren de verwachtingen bepaald niet hoog gespannen. Dat is ook uitgekomen. Ve len, die bij het begin van 1967 zich nog aan hun werk konden geven, lopen nu doelloos rond. Dat is een ernstig kwaad en wij moeten ons afvragen in hoeverre wij dat in 1968 bestrijden kunnen. De gestelde verwachtingen zijn altijd subjectief. Uiteraard is niet anders mo gelijk dan de politieke en monetaire situatie aan het begin van het jaar als uitgangspunt te nemen. Breekt er een nieuwe oorlog uit dan verandert de economische prognose op slag. Zodra in Vietnam de krijgshandelingen op houden, zal dat ook invloed hebben op de wereldeconomie, omdat de Ver Sta ten dan weer voor geheel andere vra gen staan. Zo moeten die Verenigde Staten in de huidige situatie rekening houden met een voortdurende inflatie. Men zal die te vuur en te zwaard bestrijden met zo mogelijk belastingverhoging. Een an der middel is kredietbeperking, waar voor al nieuwe stappen zijn genomen. Beperking Er is sprake van het opgeven van de gouddekking voor de binnenlandse geld circulatie in de V.S. om de prijs van het goud internationaal te kunnen hand haven. Amerika moet er in slagen de valuatie van de dollar te voorkomen. Om daarin te slagen mag er niet veel kapitaal naar het buitenland afvloeien. Het gevolg is dat de dollar-investerin gen in Europa beperkt moeten blijven. Dat is niet gunstig voor de werkge legenheid in Nederland en de rest van de E.E.G. Zien wij naar Engeland dan weten wij dat de Britten alles op alles moeten zetten om verder afglijden van hun economische positie in de wereld te voorkomen. Ook daar dus een maxi male exportinspanning met zoveel mo gelijk beperking van het binnenlands verbruik en druk op de lonen om de prijsstijging in de hand te houden. Ook daar gaat het economisch klimaat ge paard met een hoge rentestand. In Nederland kan alleen een brug wor den geslagen tussen arbeidsaanbod en vraag via een vergroting van de ex port. Om daartoe te geraken moeten wij aan de volgende voorwaarden voldoen. Sparen Onze lonen zullen niet meer mogen stij gen dan de arbeidsproduktdviteit toe laat. Onze gemiddelde arbeidsprestatie moet toenemen aangezien deze te laag is in vergelijking met de andere E.E.G.- partners. Wij zullen meer moeten spa ren. Niet zozeer in de particuliere sec tor want daar wordt het een en ander aan gedaan. Het tegoed bij spaarbanken en boeren leenbanken is in 1967 met enkele mil jarden gestegen. Toch zet dit niet ge noeg zoden aan de dijk om de industrie de geweldige investeringen te laten doen om tot lagere kostprijzen te ge raken. Juist daarlangs loopt de weg naar snelle verhoging van industriële en commerciële capaciteit. De bedrijven zullen meer aan winstinhouding moeten doen en daarom grotere winsten moeten Anderhalve week geleden werd in Soes terberg de 16-jarige bromfietser R. J. door een automobilist aangereden. De autobestuurder verleende op de Rade- makerstraat de jongen geen voorrang. De automobilist stopte weliswaar, bracht de jongen naar een dokter en beloofde, naar de politie te zullen gaan, maar heeft dat nimmer gedaan. De wa gen, waarmede de jongen was aange reden. werd later in Zeist teruggevon den. De auto bleek te zijn gestolen in Rotterdam. Daar werd kort daarop ook de dader aangehouden, de 24-jarige J. L. uit Duitsland. Behalve de auto. waar maken. Als de vakbeweging in Neder land meewerkt aan het scheppen van goede kansen voor ondernemers door winstmogelijkheden en kansen op vruchtbare investeringen dan zullen wij reeds in 1968 de werkloosheid zien da len. Daling Het werkgelegenheidsprobleem is niet eenvoudig. Vanzelfsprekend is de ar- beidsruimte vergroot omdat de onder nemers in 1967 geen zin en weinig kans hadden op de kapitaalmarkt. Geen zin omdat ze geen winstkansen zagen, geen kans omdat de rente hoog was en het kapa taalaanbod gering. In 1967 is er 35 minder aan aande len-emissies geweest dan in 1966 en toen was er ook reeds sprake van een ferme daling. Gebrek aan emissies wijst op vertraging in vernieuwing en uit breiding van industriële outillage. Dat betekent achterstand in een Europa dat zijn ondernemers steeds meer op de concurrentie-tocht zet en nog meer deu ren zal openen in 1968 om de vrije wind der internationale concurrentie te laten spelen. Denken wij maar eens aan de gevolgen van de Kennedy-ronde, die in 1968 een aantal brieven zal laten duikelen. Dat kan ons schaden. De angst daarvoor behoeft niet groot te zijn, want wij ken nen geen hoge rechten. Verlaging van invoerrechten schept ons ook kansen en die moeten wij grijpen. Rente Veel investeren leidt naar veel vermo- gensverbruik en derhalve tot hoge ren te, die ook in 1968 wel geen daling zal vertonen. Veel modernisering leidt ook naar mechanisatie, reorganisatie en automatisatie. Hierdoor komen weer ar beidsplaatsen vrij en het tempo van de expansie zal dus moeten oproeien te gen dat van de efficiency-contractie. Door deze strijd wordt het werkloos heidscijfer in 1968 bepaald. Naar onze mening zal de werkloosheid na de win ter wel wat verminderen maar niet verdwijnen. De meeste kwalen komen te paard en zij gaan te voet! De overheid zal haar gedragslijn gericht op verbetering van de betalingsbalans moeten voortzetten. Zij is naar onze mening bezig goede resultaten te boe ken. Alle zeilen zullen moeten worden bijge zet om de overheidsuitgaven te be perken. Wie mocht concluderen dat in deze ontwikkeling een belastingverla ging mocht schuilen zal zich, althans voor 1968, vergissen. Voorlopig zullen de fiscale lasten ten hoogste verschui ven, want de staat zit ook nog met een omvangrijk investeringsprogramma, dat uit de zakken der burgers betaald moet worden. De afdeling Soestdijk houdt op 18 ja nuari a.s., des avonds om acht uur, haar ledenvergadering in het wijkgebouw bij de Emmakerk, Regentesselaan. Dit is een huishoudelijke vergadering waar alle belangen van de afdeling be sproken zullen worden. De aanwezigheid van onze leden is van groot belang. O O Het programma voor de komende maan den luidt: woensdag 17 januari, 10.30 uur, koffiemorgen in restaurant „Asto- ria" te Baarn. Maandag 22 januari, 2 uur, lezing „Frie se Vlag", in het Anna Paulownahuis, te Soest. Maandag 26 februari, 2 uur, jaarverga dering, kleine zaal „Brandpunt" te Baarn, met dia's over Parijs. Woensdag 20 maart, 2 uur show met Ploegstoffen in het Oranjehotel te Soest. Maandag 22 april, 2.30 uur, causerie over „Vrouwen uit donker Amsterdam" Oranjehotel te Soest. Donderdag 9 mei, excursie fa. Johnson te Mijdrecht. Een voorbeeld van zelfwerkzaamheid, dat door vele verenigingen nagevolgd zou moeten worden noemde wethouder K. de Haan zaterdagmiddag de tot standkoming van het nieuwe clubhuis van de ijsbaanvereniging „Peters Baan", dat hij even later officieel zou openen. De heer De Haan meende, dat op het gebied van een eendrachtige samenwer king in de eigen gelederen, door heel wat andere verenigingen ook iets der gelijks tot stand kan worden gebracht. Hij maakte ook op andere wijze gewag van zijn bewondering en waardering voor het werk van het Peters Baan- bestuur. De ijsbaan zal namelijk voor vele tientallen jaren bewaard kunnen blijven voor de ijssport en -recreatie. „In het structuurplan voor Soest is met deze ijsbaan zeer bewust rekening ge houden", aldus de wethouder. Er zullen zelfs verschillende sportaccommodaties omheen komen, wat overigens nog ver re toekomst is. De voorzitter van het Peter's Baan- bestuur, de heer H. A. Butzelaar, zei, dat de totstandkoming van het club gebouw aan de medewerking van vele mensen is te danken: de gemeenteraad wegens het verlenen van een renteloos voorschot, Gedeputeerde Staten wegens het verlenen van een subsidie van 5.500,de dienst van gemeentewer ken. de sportstichting en vele eigen leden, die op een of andere wijze aan de bouw hebben medegewerkt. Maar dank was de voorzitter ook verschul digd aan de heer Postumus, een van de oprichters van de baan in 1951. De heer Posthumus complimenteerde het bestuur zelf trouwens ook en bood daarbij een gedicht van Van Eeden aan. „Wij hebben het altijd zonder licht moe ten stellen. We dienden ons te behelpen met een eenvoudig consumptietentje van rietmatten. In 1954 hebben wij het oude houten kerkje aan de Buntweg aangekocht en daarvan een clubhuis gemaakt", zo lichtte de voorzitter toe. Door de eigen leden werd ook nog een mechanische veegmachine gebouwd. Thans was door de leden de grootste prestatie verricht: een clubhuis van zeer respectabele afmeting, twintig tot dertig mille goedkoper dan wanneer men het door derden had moeten laten bouwen. Een kantine met buffet, kleed kamers, douches, een bestuurskamer en voorzien van water, gas en electriciteit. Toch bleef er nog iets te wensen over: verharding van de toegangsweg, die za terdag weliswaar keihard was, maar die toestand ontleende aan de tien gra den vorst en niet aan plaveisel. Ook zou de toegangsweg nog eens afgeras terd moeten worden. Behalve wethouder De Haan waren de raadsleden v. d. Berg, J. van Poppelen, mevr. Oranje, J. Hom, Korte en de wethouders mevr. Walter-van der Togt eh de heer J. van Arend van de ope ningsplechtigheid getuige, alsmede in specteur G. D. H. van Woudenberg, hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer, no taris M. van Veeren, de heer Hoegen Dijkhof namens de Soester Zakenkring, verenigingsbestuurders (die eventueel ook van het clubhuise gebruik mogen maken) en anderen. De heer Brouwer bood namens de Soes ter V.V.V. een fauteuil aan voor de be stuurskamer; de kantinebeheerder, de heer Van Zuilen voegde er nog een aan toe. De bouw van het clubhuis heeft onge veer 50.000,gekost. Een bedrag van 20.000,heeft de vereniging zelf bij een gebracht door jaarlijks een deel van het voordelig saldo voor de bouw van het clubhuis te reserveren. Daarnaast heeft de gemeente zich garant gesteld voor de betaling van rente en aflossing van een door de vereniging gesloten le ning van 24.500,Zoals al eerder vermeld heeft de provincie 5.500,in de kosten bijgedragen. Het nieuwe clubhuis van de ijsbaan- vereniging Peter's Baan, is het resul taat van een eendrachtige samenwer king tussen de leden onderling. Het zeer fraaie en van alle gemakken voor ziene clubgebouw heeft daardoor aan merkelijk minder gekost dan wanneer men het door derden had laten bouwen. Bovendien kweekt zelfwerkzaamheid in grote mate goodwill, vooral bij die in stanties, waar men nog wel eens om mede hij in Soesterberg de aanrijding veroorzaakte, bleek hij nog een tweede auto gestolen te hebben. Wegens de gladheid op de Van Weerden Poelmanweg verloor verleden week don derdag in de bocht aan de voet van 't Hoogt de heer L. L. uit Bennebroek de macht over het stuur van zijn ja guar met het gevolg, dat hij tegen een in de berm staande boom botste. Hij stond even later de schade op te ne men, toen er van boven een tweede wagen kwam aanglijden, bestuurd door de heer H. B. uit De Bilt. Deze gleed rakelings langs de heer L. tegen diens toch al zwaar gehavende auto. De ma teriële schade was vrij aanzienlijk. De heer L. was slechts licht gewond. Aan het begin van de gebedsweek voor de eenheid der Kerken zal in de Sint Petrus en Pauluskerk te Soest (Steen hoffstraat) een gezamenlijke bijeen komst worden gehouden, waartoe chris tenen van ieder confessie worden uit genodigd. Spreker in deze bijeenkomst zal zijn de eerw. Heer Ds. van der Hoeven, die als Hervormd predikant in Jordanië en Israël werkzaam is, terwijl de bijeenkomst zelf zal worden geleid door pastoor K. Reekers van de Petrus en Pauluskerk. Het kinderkoor van deze kerk o.l.v. de heer G. v. d. Schepop zal de bijeen komst met zang opluisteren, die gehou den zal worden op donderdag 18 janu ari, 's avonds te half 8.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1