MIKIMO Ruimte voor MIKIMO-voordeel voorU Onderwijstelevisie straks per vliegtuig In 1908 NEW YORK—PARIJS in de eerste auto's ZORG OM EUROPESE VEILIGHEID ILLEGALE ACTIES EN VERZET IN POLEN na stichting van nieuwe communistische partij LEVEN WIJ OM TE ETEN DE KOLONELS En nog 1001 kwaliteitskoopjes bij Perspectieven voor een „hoge" leraar T..V. tegen het analfabetisme Oude kookboeken en moderne voedingsleer verschillen veel DE OPRUIMING BEGINT DONDERDAG A.S. 9.00 UUR Jongenscoats 24,98 32,98 39,98 Jacks 19,98 29,98 39,98 Meisj.mantels 29,98 39,98 49,98 msj, 9,98 19,93 29,98 11,98 15,98 19,98 jngs.panfalons 13,98 15,98 19,98 Meisjestruien Positieblouses 7,98 19,98 29,98 Pos.overgooiers Positiejaponnen 14,98 29,98 39,98 Jngs.overhemden 5,98 Sportkousen0,98 Piastic jassen 1,98 Kinderledikanten 89,00 99,00 Kinderdekens 14,90 -19,90 Uw speciaalzaak in blijetijds-, baby- en kinderkleding GALLENKAMPPELSWEG 11 - SOEST-ZUID - TEL 6286 DINSDAG 16 JANUARI 1968 Dat de mogelijkheden van de televisie nog lang niet uitgeput z(Jn met de vitzendingen voor de huiskamer, die verzorgd worden door de talloze ver enigingen en maatschappijen - al of niet op commerciële basis - bewijzen de steeds meer in gebruik komende „closed circuit" systemen voor bijzon dere doeleinden. Waarnemingen in bedrijven van de werking van machines of inrichtingen, die niet zonder gevaar door het bedieningspersoneel genaderd kunnen worden, gebeuren met televisie, waarvan de beelden - door het gesloten draadnct - niet buitenshuis komen. In ziekenhuizen en bij het medisch onderwijs, vervult de televisie - zelfs al de kleurentelevisie - een belangrijke taak. In Amerika met zijn vaak rijke universiteitsfondsen - is menig zendernet op de ultra korte golf ge sticht, om lcervoordrachten te verspreiden, die door eerste klas docenten worden gegeven. In vele in ontwikkeling achtergebleven gebieden van de wereld, die nu aan de lopende band hun zelfstandigheid verwerven, is - na het beteugelen van het spook van honger en ziekte - de eerste roep maatregelen tot bestrij ding van het analfabetisme. Een korps leraren uit de grond stam pen gaat niet, zodat het kleine aantal beschikbare krachten intensief moet worden gebruikt. Klank- en beeldradio moeten hier uitkomst brengen. Maar voor de radio is in die meestal uit gestrekte. dunbevolkte gebieden een korte golf nodig, tussen de 20 en 50 meteren die is er niettenzij een meer bevoorrecht land er een voor dat doel afstaat. Het beeldscherm zou het mooiste zijn voor onderwijsdoeleinden, omdat daar het golvenprobleem niet zo nijpend is. Een nadeel is echter de betrek kelijk korte afstand, die een station overstraalt. Er moet dus een net van zenders worden gebouwd, die weer onderling via straalzenders met elkaar verbon den dienen te zijn. Alles is mogelijk, maar vraag niet wat het kost afge zien van de moeilijkheden het hoog ontwikkelde technisch personeel aan te trekken. Dan maar de lucht in Toch daagt er voor dit ogenschijnlijk Het is in februari van dit jaar zestig jaar geleden, dat de gehele wereld met spanning de race volgde van een hand vol automobilisten, die uit New-York via Alaska en Rusland naar Parijs re den. New-York lag onder een pak sneeuw en in de 43ste straat was al vroeg een grote menigte bijeen om getuige te zijn van de start van de grootste auto-race die de wereld ooit gekend had. Zwaardere opgave dan race Peking-Parbs In die tijd begon de auto langzamer hand populair te worden. Men had meermalen aangetoond, dat deze wagens ook voor reizen over langere afstan den te gebruiken waren en dat dus de betrouwbaarheid steeds meer was op gevoerd. Het Franse dagblad „Le Matin" had zich, wat betreft de propaganda van de automobiel, in die dagen bijzonder ver dienstelijk gemaakt. Kort tevoren had deze Parijse krant de beroemde wed strijd Peking/Parijs georganiseerd en ditmaal deed men er nog een schepje bovenop, dank zij de samenwerking tussen Le Matin en The New-York Ti mes, op de gedenkwaardige 12de febru ari zes epuipes, nagestaard doe- dui zenden Amerikanen, deze monsterrace beginnen. Van New-York ging de route over Al- bany, Buffalo, Cleveland, Toledo, Chi- cago, Ohama, Carson City, Coldfield, Santa Barbara en San José naar San Francisco. Hier kregen de deelnemers, vijf Europese en één Amerikaanse ploeg, even gelegenheid om wat op verhaal te komen en vervolgens werd de race door Alaska voortgezet. Na een bootreis naar Wladiwostok ging het over Irkoetsk en Omsk naar Moskou en tenslotte via Berlijn naar het einddoel. Parijs. Open wagens! Enorm zwaar zijn de beproevingen ge weest, waaraan de deelnemers en het materiaal tijdens deze wedstrijd werden blootgesteld. In de open wagens had men, vrijwel zonder beschutting, felle koude te trotseren, maar ook broeiende hitte; men vond sommige gedeelten van het traject praktisch onberijdbaar door de vorst, die hele weggedeelten in een hobbelige ijsvlakte had herschapen, ter wijl de wagens op andere plaatsen vaak tot over de assen in de modder weg zakten en men slechts uiterst lang zaam vorderde. Benzinepompen vond men nog nergens. De wegen waren hoogstens berekend op paarden en karren en soms alleen op sleden Van de merken die aan deze legenda risch geworden wedstrijd deelnamen, een Thomas, een Dion Bouton, een Si- zaire et Naudin, een Zust, een Moto Bloc, en een Duitse Protos, bestaat er thans niet één meer, doch in die tijd waren deze wagens wereldbekend. 1 Vï maand vóór De Sizaire et Naudin viel het eerste uit, gevolgd door de Moto Bloc, zodat na enkele weken nog slechts vier wa gens in de strijd waren. Later moest nog een equipe opgeven, zodat tenslotte slechts de Amerikaanse Thomas, de Zust en de Protos overbleven en inder daad in de Franse hoofdstad arriveer den. De Protos echter, die enkele dagen vóór de Thomas in Parijs aankwam, had een deel van de tocht per trein moeten af leggen, zodat de Thomas die op 30 juli bij de finish voor het gebouw van Le Matin arriveerde, als overwinnaar uit de strijd kwam. Niet minder dan 24.000 km had deze wagen op eigen kracht afgelegd. Ook de Zust haalde het einddoel, doch pas geruime tijd later. Op 14 september 1908 kwam deze wagen te Parijs aan. De winnaar lag dus 1 V* maand voor! Deze wedstrijd, ongetwijfeld de langste die ooit in de autowereld gehouden is, heeft een belangrijke bijdrage geleverd bij het populariseren van de auto. onoplosbare vraagstuk, enig licht aan de kim. In de omgeving van Montpellder, in de Amerikaanse staat Indiana. is met behulp van het z.g. „Stratovision"-sy- steem van de Western Electric, een proef genomen met t.v. voor onder wijsdoeleinden. Zender en studio-apparatuur bevinden zich in een vliegtuig, dat op 8000 meter hoogte cirkeltjes draait. De les sen - met de beelden van leraar en hulpmiddlen - zijn op magneetband („Ampex") vastgelegd. Eén vliegtuig zendt de lessen voor beginners uit en een ander die voor gevorderden. Er wordt uitgezonden op „kanalen" in de 818-848 Mhz-band dat wil zeggen op decimeter-golven. De golven zijn, wat hun lengte betreft, van dezelfde orde en grootte, als die, welke straks voor het tweede en derde Nederland se t.v.-net zullen worden gebruikt. Eén zender genoeg voor ons land Omdat de zender zo hoog boven de grond is, reikt hij veel verder van een bodemstation. De nuttige uitzend- radius is zeker 320 kilometer, zodat prinpipe ook alleen maar conventione- scholen in Indiana, Illinois, Michigan, Ohio, Wisconsin en Kentucky de uit zendingen gemakkelijk kunnen onvan- gen. Engeland zou met drie, Nederland met één zender kunnen worden bediend. De antenne van het vliegende zend station hangt onder de buik van een DC 6 uit. Zij is zodanig gestabiliseerd, dat zij altijd loodrecht naar het aard oppervlak wijst, zelfs bij het maken van fikse bochten. Natuurlijk is dit een kostbare geschiedenis, maar een nauwgemaakt net van een dozijn sta tions met straalverbindings-bijbehoren heeft men ook niet voor niets. De wereldtoekomst is aan de natie, die het meest voor zijn onderwijs over heeft, gegeven door de beste leerkrachten, die te vinden zijn. Let eens op de televisie gaat nog een veel belangrijker rol spelen in de ont plooiing van geest en verstand, dan zij nu al doet. van de zes parate Belgische brigades le wapens kan gebruiken, waarbij zij worden opgeheven, een vermindering met zestienduizend man. De Belgische minister van Defensie, Poswick, wil de vermindering in de getalssterkte opvan gen door verhoging van de vuurkracht van de overgebleven eenheden. Maar hij is toch gedwongen één van de vier in Duitsland gelgerde Belgische urigades naar het eigen land terug te halen. Een nieuwe verzwakking van wat de Nato nog altijd als haar „fronttroepen" be schouwt. De top van het Nederlandse ministerie van Defensie (minister Den Toom en de staatssecretarissen Haex - landmacht, Van Es - marine, Duynstee - llucht- macht) heeft ook buiten de Nato-minis- terraad herhaaldelijk blijk gegeven van verontrusting over de verzwakking van de defensie in West Europa tegenover de stijgende militaire kracht van de Oosteuropese landen. In Nederland zijn de defensie-uitgaven in de laatste tien jaren met de helft gestegen. Nationaal inkomen en het totaal van de over- heidsgaven verdubbelden echter. Atoomwapens. Sinds 1945 heeft, voor wat de getals sterkte betreft, nog nooit een evenwicht bestaan tussen de militaire uitrusting van de landen in West- en die in Oost- Europa. Voor wat dit betreft, is er dus weinig nieuws onder de zon. Een tien tal jaren geleden zag ook geen enkele militaire deskundige dat als een groot nadeel. De afschrikking van een te genstander bestond immers niet uit een indrukwekkend aantal soldaten, maar uit de verbijsterende kracht van de atoomwapens. De Nato heeft echter In de laatste tijd het zwaaien met het nucleaire zwaard gestaakt. Als antwoord op een mogelij ke aanval moet nu de zg. „flexible res ponse" dienen, in goed Nederland „het leer om leer". De verdediging moet met dezelfde middelen worden gevoerd, die de aanvaller gebruikt. Dit houdt in, dat als de numeriek veel sterkere landen van het Oostblok een aanval inzetten met conventionele wapens de Nato in dan niet de middelen heeft de om de ongunstige getalsverhouding recht te trekken. Erg gerust over een juiste toepassing van het „leer om leer"-principe zijn de militaire deskundigen in het Westen niet. Juist de geweldige numerieke ach terstand zal, menen zij, de Westerse bevelhebbers dwingen tot het gebruik van nucleaire wapens. Binnen de Nato is dan ook onenigheid ontstaan over de vraag wat nu eigenlijk precies „con ventionele wapens" zijn. Atoomraket ten en -kanonnen met een beperkte uitwerking - met louter tactische en geen strategische betekenis - zouden volgens een aantal deskundigen óók tot de conventionele wapens moeten wor den gerekend en dus beschikbaar zijn bij het afslaan van een aanval. Riskante toekomst. Uit recente opiniepeilingen is gebleken, dat bijna de helft van de Nederlandse bevolking Pp korte termijn (vijf jaren) alleen maar een uitbreiding van de be wapeningswedloop verwacht. Wat de kans op oorlog betreft, gelooft nog geen tien procent in een uitbreken van een wereldconflict. Een veel groter percen tage meent daarentegen, dat het tussen de grootmachten wel tot ernstige plaat selijke botsingen zal komen. Dit geloof in een wat riskante toekomst - ondanks politieke ontspanning in Europa zelf - wordt ook door de Nederlandse defen- sietop gedeeld. Men houdt voor Euro pa vooral rekening met een gevaar lijke periode rond 1972-1973. Dan zal namelijk, als de huidige ontwikkeling voortzet, de afstand tussen de militai re krachten van Oost en West het grootst zijn: het communistische blok zal een overmacht van drie tegen één hebben. De Nato zal nog slechts onge veer 22 divisies aan landstrijdkrachten onder haar bevel hebben. Het riskante van de situatie is, dat een tegenstander voor de grote verleiding komt te staan om van deze zwakte gebruik te maken. Het is nauwelijks aan te nemen, dat deze zwakke militaire situatie geen in vloed zal hebben op de politieke ver houding. Militaire deskundigen maken zich zor gen over de scheef gegroeide militaire verhoudingen in Europa. Terwijl in West Europa de defensie-uitgaven ten opzichte van het nationaal inkomen steeds verder dalen, nemen de uitga ven van de communistische landen toe. In het westen wordt de duur van de dienstplicht regelmatig verkort, in Rus land is die nog altijd gehandhaafd op 'n minimum van parate oefeningen ge durende twee jaren en een militaire vooropleiding op de scholen. De ont spannen sfeer in Europa gedurende de laatste jaren is een gevolg van de po litieke verhoudingen. De redelijkheid heeft het aanvankelijke onbegrip ver vangen. De ontspanning kon een aantal jaren geleden inzetten op basis van een militaire gelijkheid. De onderlinge krachtsverhouding dreigt nu echter het evenwicht te verliezen. De Nederlandse regering heeft hierop eind vorig jaar bij haar Nato-partners gewezen tijdens de (jaarlijkse) ministerraad van de Na to.. Tijdens deze ministerraad zijn opnieuw plannen aangenomen om de westerse landstrijdkrachten in West Europa te verminderen. De Amerikanen zullen bij na veertigduizend man van de 220 dui zend uit Europa terugtrekken. De En gelsen zullen hun in Duitsland geleger de Rijnleger (totaal 55 duizend man) met vijfduizend manschappen verminde ren. België kreeg op de Nato-minister- raad toestemming voor een algemene reorganisatie van de landmacht. Twee In geen land zijn de partij-politieke spanningen zo duidelijk aan het dag licht getreden als in de Poolse volks republiek. In alle lagen der bevolking constateerde het regiem Gomoelka op positie en verzet, in verscheidene ge vallen zelfs gewapen verzet. Het is zo erg geworden, dat de minister van bin nenlandse zaken, Mieczylaw Moczar, door de omstandigheden gedwongen, zijn politie heeft opgedragen om zon der aanzien des persoons de tegen het regiem Gomoelka in actie gekomen verzetsgroepen onbarmhartig neer te slaan. Het daadwerkelijk verzet komt voor onder alle lagen der bevolking en ving in 1963 aan, toen de rooms-katholieke geestelijkheid in het land een aantal door het heersende regime genomen maatregelen openlijk „afkraakte". Het werd gevolgd door de studenten en is thans ook tot de arbeidende klasse doorgedrongen. De toestand /erscberp- te zich in de loop van de tijd en zo kon het gebeuren, dat de minister van binnenlandse zaken een aantal pamflet ten en brochures van opruiende aard onder ogen kreeg welke voorzien wa ren van het onderschrift: „Communis tische partij Polen". De officiële naam van de partij luidt in werkelijkheid Poolse Verenigde Arbeiderspartij. Het ingestelde opsporingsonderzoek wees uit, dat - communistische - staatsvijan den niets te maken hadden met de op wraak beluste ultra-rechts georiënteerde Duitse groeperingen en ook niet met de anti-communistisch gerichte rooms- katholieke geestelijkheid in het land zelf. De aanhangers van de „Commu nistische Partij Polen" bleken zelf communisten van Poolse nationaliteit te zijn. Vanuit de illegaliteit gaan zij het communistisch regiem Gomoelka met communistische slagzinnen te lijf. Zinnen die ontleend blijken te zijn aan de leerstellige uitspraken van een Jozef Stalin en van Mao tsje Toeng. Verkeerde richting In deze brochures wordt geschreven over een toenemende onzekerheid ten opzichte van de Poolse geleide econo mie, de groeiende werkloc.heid voorna melijk onder de jeugdige arbeiders, en de dreigendoe groei van het aantal cor ruptie gevallen waaraan voornamelijk de hogere ambtenaren en de partijfunk- tiorarissen zich schuldig maken. Ook wordt gesteld dat de opvoeding der jongeren tot goede „socialistische" staats burgers en het culturele leven in het land zich meer en meer richten naar het zo „decadente westen". Ook in 1964 werden er in het ganse land pamfletten met een soortgelijke inhoud verspreid. Deze vlugschriften werden toen gedrukt op de persen van de Poolse staats-investeringsbank te Warschau De directeur van deze bankinstelling Kazimierz Myal, werd er voor aanspra kelijk gesteld en met pensioen gestuurd. Hij was een der oudste partijleden en daarnaast een overtuigd volgeling van de ideeën van Stalin. Gedurende de tweede wereldoorlog maakte hij onder meer deel uit van een Poolse commu nistische verzetsgroep, terwijl hij in aansluiting daarop in 1946 werd geko zen in het Centraal Comité van de communistische partij in zijn land en tevens werd benoemd tot minister van economische zaken. Hij is echter een overtuigd tegenstander van Gomoelka. Naar Albanië In "de loop van 1966 wist Myal met een vals diplomatiek paspoort Polen te ver laten, waarna hij zich in de Albanese hoofdstad Tirana vestigde. Naar Albanië weken eveneens uit de Poolse vice-minister-president Lapot, hetgeen zeer veel deining en een hoogst ongewenste stemming heeft veroorzaakt, en de vakbondsbestuurder Klosiewicz. Dit driespan stichtte in Albanië een nieuwe communistische partij voor Po len, die zij „Communistische Partij Po len" noemden. Van Tirana uit wordt door het ge noemde driemanschap op uiterst heftige wijze tegen Gomoelka en diens regime geageerd, onder meer door middel van in Albanië vervaardigd drukwerk ter wijl „Radio Tirana" iedere week enke le uren zendtijd ter beschikking stelt waarin Gomoelka en de zijnen in het Pools ter verantwoording worden ge roepen. Aan het licht kwam intussen ook dat door agenten van de Commu nistische Partij Polen cellen worden ge vormd in praktisch alle lagen der Pool se bevolking. Zeepbel Op het in ï.ovember 1966 in Tirana ge houden congres der communistische partij van Albanië werd door de Bel gische afgevaardigde, die de commu nistische groepering der Stalinisten in België vertegenwoordigde, een telegram van de nieuwe zusterpartij in Polen voorgelezen, dat luidde: „Gelet op de moeilijke positie waarin de arbeiders klasse van ons land is geraakt, werd een nieuwe partij opgericht, die voor alsnog ondergronds werkzaam zal zijn in de uitvoering van haar grootste taak, met name een strijd gericht tegen de verraders van het socialisme. De (nieu we) Poolse communistische partij kan, gelet op haar illegale strijd niet in Ti rana aanwezig zijn en brengt op deze wijze haar groet aan de in Tirana in vergadering zijnde communisten". Uit het voorgaande blijkt overduidelijk, dat het oude parool der communisten „Proletariërs aller landen, verenigt U" als een zeepbel uiteen is gesprongen. EtenHoe belangrijk eten is weten we allemaal wel. We eten voor de in standhouding van onszelf. We eten om de motor draaiende te houden en voor de vernieuwing en opbouw van de lichaamscellen. Eten maakt het ook mogelijk dat wij kunnen werken. Door de verbranding van ons voedsel komt er warmte vrij, die ons de nodige ener gie levert om te werken. Zo zouden we dus kunnen zeggen: „We eten om te leven niet om te eten". Dit slaat dan een beetje op de smulpapen onder ons. Maar waarom zouden we eigenlijk niet zo plezierig mogelijk eten? Reeds in de oudheid wist men dat een smakelijk bereide maaltijd het eten tot een aangename bezigheid maakt. De recepten Alleen zal men zich in de tijd dat de mensen nog rondliepen in dierenvellen en vlees boven een vuurtje roosterden, weinig om recepten bekommerd hebben. Dat is pas langzamerhand gegroeid. De dochters bereidden meestal de maal tijden zoals ze dat van hun moeders zagen en leerden. Bijzondere en spe ciale recepten werden in grotere kring mondeling aan elkaar doorgegeven. La ter werden de recepten opgeschreven en zo ontstonden dan in de loop der tijd de kookboeken. Kookboeken die de tijd weerspiegelden waarin ze geschreven zijn. Heel veel van die boeken zijn echter verloren gegaan. Kunt u nog oude exemplaren te pakken krijgen, blader er eens in. Het is werkelijk een genoegen. We zien aan de ontwikkeling van de recepten de afspiegeling van voedings gewoonten. Opvallend is het, dat de recepten geleidelijk aan nauwkeuriger werden aangegeven. Tot we aanlanden bij de moderne kookboeken, die voor ons het toppunt zijn van kookkunst en verantwoorde voedingsleer. Hoe zullen veel later onze achter- achterkleinkin deren de kookboeken van onze tijd weer bekijken? Een lattyns kookboek Wij weten dat er in Engeland twee da mes een oud latijns kookboek opnieuw hebben uitgegeven, met op de ene blad zijde de oorspronkelijke teksten en op de andere bladzijde een Engelse be werking. Het schijnt dat de dames alle recepten hebben geprobeerdDe schrijver van dit oude boek, „The Ro man Cookery Book", was Apicius (pl.m. 25 na Chr.). De dames die het vertaal den, waren Barbara Flower en Elisa- beth Rosenbaum. Dit alles is wel heel erg oud. En ne men we nu een geweldige sprong door de eeuwen dan bekijken we eens een oud Nederlands kookboekje uit 1668, nl. „De verstandige Koek". Het is in teressant om de oude recepten te be studeren en wat hierbij opvalt is, dat onze voorouders zeer machtige en ste vige maaltijden verorberden. In 1804 kwam „Aaltje, de volmaakte en zuinige keukenmeid". Een boekje waar bij nog heel wat re raden overbleef. Met hoeveelheden en kooktijden namen de schrijfsters van vroeger het niet zo nauw. Samenstelling Pas in het midden van de vorige eeuw is door Justus von Liebig de grond slag voor de voedingsleer gelegd. Deze leer, we kunnen zeggen wetenschap stelt zich de taak vast te stellen, waar aan de voeding voor de mens moet vol doen. Men heeft de hoeveelheid calo rieën, die de totale daghoeveelheid voedsel van de mens moet vertegen woordigen, bepaald. Evenals de calori sche waarde van de levensmiddelen. Het is voor de huisvrouw van heden dus niet alleen meer belangrijk een lekkersmakende maaltijd op ta"el te brengen, maar een noodzaak op een verantwoorde samenstelling hiervan te letten. De kennis en vaardigheid van de huis vrouw spelen dus een heel belangrijke rol bij onze voeding. Maar veel goede en moderne kookboeken kunnen haar helpen. En dan niet te vergeten alle lectuur die gewijd is aan de dieetvoeding. Heeft U er plezier in en ziet U niet zo gauw tegen wat meer moeite en afwas op, dan kunt U voor uw huisgenoten die op dieet leven, met behulp van die boe ken, heel gevarieerde en smakelijke ge rechten klaarmaken. U zult vast dank baarheid oogsten want zoutloos of sui kervrij eten is, vooral in het begin, wel eens een beetje moeilijk. Het fornuis kwam Maar niet alleen de manier van voed sel bereiden veranderde. Ook de mid delen die ons ten dienste staan zijn wel „iets" verbeterd, als we ze vergelijken met die van onze voorouders. Voordat men begon te koken op een vuur van turf of hout. gebruikte men primitieve aspotten. Daarna kwamen (grote verbetering) de kolenfornuizen, die onze grootmoeders ook nog ge bruikten. De periode van steeds sneller toenemende ontwikkeling die daarop volgde, bracht ons achtereenvolgens het koken op petroleum, gas en daarnaast elektriciteit. Tegenwoordig grilleren we kip aan het draaiende spit. Of we roosteren tijdens een barbecue", een tuinfeest, naar Amerkiaans voorbeeld, het vlees in de open lucht. Zou de mens, door de eeuwen heen, misschien het minst veranderd zijn? De gebeurtenissen in Griekenland hebben dit land in het middelpunt van de be langstelling geplaatst. Er is heel veel geschreven over de rol van de koning, maar interessanter is de rol die de „kolonels" spelen, die tezamen de regering vormen. Misschien is het ongeduld, waarmee hy wacht tot een oude generaal met pensioen gaat om hèm zyn kans te geven, een der factoren in het optreden van zo vele kolonels in zovele revoluties. De hoogste hoofdofficier die nog nèt geen opper- officier is, staat het meest kritisch tegenover de bestaande gang van zaken. In Griekenland z(jn het ook hoofd-officieren. die de teugels hebben gegrepen. Officieren zijn over het algemeen slechte politici. Zij hebben meestal een hekel aan politici, die te veel praten, te weinig doen, de zaak op sleeptouw hóuden- Indien het land geregeerd werd, zoals zij hun regiment regeren, zou alles beter gaan. Het regime van de Griekse kolonels vertoont datzelfde beeld. Het gaat om het vaderland en daarop heeft men een beperkte visie. Een krachtig leger moet er zijn, natuurlijk, en dat leger moet „loyaal" zijn, precies doen wat de officieren willen. De ko ning loopt meest in generaalsuniform, toont daardoor zijn verbondenheid met het leger, dat zich ook niet gelukkig voelt zonder een monarch. Het leger heeft dan ook eigenlijk alleen maar met de koning te maken. Democratie is een mooi woord, maar je ziet hoe weinig er van terecht komt. Er is onrust en politiek geharrewar. De mensen die er anders over denken dan de kolonels zijn onruststokers, zijn on vaderlandslievend en dan betekent dat in Griekenland, dat je communist bent. Wie zich nog herinnert hoe in ons eigen landje indertijd ieder, die durfde spre ken over „arbeidersrechten" voor „rood" werd gescholden, al zat hij des zondags tweemaal in de kerk, zal die mentaliteit herkennen. Simpel recept Men heeft over een goede gang van za- ken zeer duidelijke denkbeelden. Vóór alles moet er orde zijn. Geen demon straties, geen stakingen. Organisaties? Best, maar in het gareel. Kranten? Best, maar geen „ondermijnende" propaganda. Dus een gelijkgeschakelde pers. De trei nen op tijd, dat is altijd een geliefd chapiter. De openbare zedelijkheid, dat slaat ook altijd aan. Geen ondermijnen de invloeden uit het buitenland, hetzij regelrecht communisme of beatmuziek en minirokken. De kerk vertegenwoor digd bij alle gebeurtenissen, inzegening van vaandels enzovoort, en veel parades ter versterking der vaderlandslievende gevoelens. Men is er eerlijk van overtuigd, dat men op die manier het beste zoekt voor zijn vaderland. Deze officieren zijn vurige patriotten, door de wol geverfde mo narchisten. Zij hebben hun eed afgelegd en zijn bereid die te houden, tot in de dood als het moet. En ze kunnen zich met de beste wil van de wereld niet voorstellen, dat iemand (tenzij dan een communist, natuurlijk) er anders over denkt dan zij. Het buitenland In deze beperkte visie is ook geen plaats voor begrip van de reacties in het bui tenland. Men ziet het helemaal als een Griekse zaak. Men dopt eigen boontjes en het buitenland heeft daarmee niets te maken. Hier wreekt zich het gebrek aan poli tieke visie. Griekenland zit immers met andere landen in een bondgenootschap ter verdediging van de democratie, de zelfde democratie die de kolonels om zeep helpen! Het zoekt contact met de E.E.G., die eveneens op democratische grondslag is gefundeerd en al moeite genoeg heeft met De Gaulle, die daar ook al met de pet naar gooit. Grieken land op z'n eentje maakt niets klaar en dat heeft men maar al te bitter ervaren met de miserabele afloop van het Cy- prus-avontuur. Daardoor kreeg men het meteen met Nato-bondgenoot Turkije aan de stok! Luiken dicht! En deze beperkte visie ligt ook opge sloten in de reden van hun staatsgreep. Het ging om het leger! Papandreoe wil de niet, dat het leger een rechtse machtsfactor bleef in de staat. Hij wilde een leger, dat in dienst stond van de re gering, en niet uitsluitend trouw aan de koning verschuldigd was. De verkiezin gen zouden ongetwijfeld een triomf voor Papandreoe hebben opgeleverd; daarom géén verkiezingen meer, géén parlement, géén vrije meningsuiting! Al schijnen de kolonels vaster dan ooit in het zadel te zitten, ze hebben harde klappen gehad. Cyprus heeft bepaald, het leger en de regering geen lauweren opgeleverd. De duistere konings-affaire maakt het ook al niet beter. In Griekenland zelf kunnen zij, ook door de blijkbare (of schijnbare) onverschil ligheid der bevolking, hun gang gaan, maar het „buitengebeuren" levert hun steeds nieuwe en grotere problemen op. Het sluiten van de luiken is een primi tieve en weinig doeltreffende vorm *an verdediging!

Soester Courant | 1968 | | pagina 3