SEIZOEN-OPRUIMING NU koopjes halen bij SCHOENEN - TASSEN WILDE DIEREN IN NOOD VRIJ ENTREE VRIJ ENTREE Hees-nieuws S.E.C.-nieuws VAN MEEGEREN, MEESTER VAN DE VAARDIGE VERVALSINGEN ZWAARDDANSEN SOESTERBERG Meer dan 100 rassen stierven uit Jagend voor een modegril Ski-cross Olympia-nieuws Wisselend succes voor Meteoren-ploegen S.V.V. Vollevbal TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 Raadsvoorstellen voor de gemeenteraadsvergadering van woensdag 17 januari Ver. voor Bijenteelt telt nu 50 leden Vroeger een geliefde uitdrukkingsvorm van moedige krijgers Dependance Dorpshuis A.G.A.V.S. krijgt tafeltennisafdeling Hometrainer wedstrijden Soester Vogelvrienden bestaat 15 jaar DINSDAG 16 JANUARI 1968 9Inds het begin van de jaartelling zijn er van onze aarde meer dan honderd ras sen en soorten zoogdieren voorgoed uitgestorven. De Europese leeuw verdween al In de jaren 80 -100, in 1400 verdween de Nieuwzeelandse vogel moa, een drie van drie meter hoog. In 1699 werd de laatste dodo, een bekende vogel, gedood en in het laatst van de vorige eeuw werden in Amerika moedwillig zo'n 60 miljoen bisons uitgeroeid. Er bleven enkele honderden exemplaren over, waarmee men met de grootste moeite nu weer een kudde heeft gefokt. In 1884 stierf in Artis de laatste quagga, een Zuidafrikaans dier, wiens naam ons nu niets meer zegt. Dit zebra-achtig dier verdween, evenals de wisent, die nog alleen in dierentuinen wordt aangetroffen. Wie meent dat er aan het gevaar van uitsterven van diersoorten in onze ver lichte twintigste eeuw wel een eind zal zijn gekomen, zit er naast. Integendeel op zijn minst dertig andere soorten worden zeer ernstig bedreigd, mede door het zelfstandig worden van diverse Afrikaanse landen, waar de jacht die onder kolo niaal beheer verboden of beperkt was, nu onbeperkt wordt toegelaten. bra's en in de vrije natuur zijn nog chapman-zebra's te vinden, maar dat zal niet lang meer duren. Enkele gene raties na ons zullen deze soorten wel niet meer bestaan. Ook in Afrika wordt voor het plezier van de plaatselijke be volkingen door de regering de „jacht" op nijlpaarden niet meer beschermd, de dieren worden vervolgd en volgestoken met scherpe pijlen waardoor ze een langzame dood sterven. De reden? De bevolking vindt dit prachtig en om de stemmen en populariteit van de bevol king te behouden en te vermeerderen vindt de regering het best. De lijst van uitgestorven dieren is lang. Verdwenen zijn onder andere de kaap- se en berberleeuw, de atlasbeer, de Balinese tijger, Japanse wolf, Portugese steenbok, Amerikaanse trekdudf, ge spikkelde buidelmuis enzovoort. Tussen 1875 en 1923 verdwenen al 22 diersoor ten. W.W.F. Het steeds doorgaan van het vaak ain- loos doden van wilde dieren was ge lukkig reden om op 11 september 1961 het World Wildlife Fund op te richten, die over de gehele wereld paal en perk wil stellen aan de bedreiging van flo ra en fauna. Deze organisatie kon onder andere be werkstelligen dat niet langer jacht werd gemaakt op de witte neushoorn uit Oe ganda, waarvan slechts 150 exemplaren nog bestonden. Door het ingrijpen van deze organisatie is hun aantal sinds dien tenminste niet meer afgenomen. Van de verdwenen oryx konden nog drie exemplaren gered worden, twee mannelijke en een vrouwelijke, die in middels in de Phoenix Zoo in Arizona een kalfje hebben gekregen. In IJs land kon een 800 vierkante kilometer groot loofbosgebied worden aangekocht, waarmee het eerste IJslandse nationale park kon worden gesticht. Maar om alles te kunnen doen wat no dig is zou rond 20 miljoen gulden per jaar beschikbaar moeten zijn. Niet eens zo heel veel volgens de tegenwoordige maatstaven, maar men beschikt nog niet eens over de helft. In 1963 werd ruim 2 miljoen gulden op tafel gelegd. Hope lijk wordt dat wat meer, wanneer deze organisatie wat langer bestaat. Bescherming Gelukkig is er nog een lichtpuntje. Er worden verschillende studies gemaakt van projecten waarvan de uitvoering voor bepaalde diersoorten schadelijk zou kunnen zijn. In Rhodesië, waar de Ka- riba-dam zal worden aangelegd, wordt een onderzoek voorbereid om de daar levende dieren voor verdwijnen te be hoeden. In Australië is men bezig met de aan koop van een reservaat om de kort halsschildpad te beschermen, ze zijn buitengewoon zeldzaam geworden. Op de Philippijnen is een onderzoek gaan de naar de mindorobuffel en de apen- arend. In Assam gaathet om het be dreigde lierhert, op Ceylon moeten de laatste olifanten behouden worden, evenals de Indische neushoorn. In sommige delen van Afrika wordt door snel rijk geworden lieden „jacht" gemaakt op de oryx, een zeer mooi soort antilope. Het beest is nagenoeg uitgeroeid, omdat er tijdens zo'n jacht, waarbij vanuit jeeps en andere auto's geschoten wordt en waaraan vaak 150 voertuigen deelnemen weinig ontsnap pingskansen overblijven. Olifanten worden vaak vermoord om dat hun poten zulke grappige prulle- bakken vormen, jonge leeuwen worden zonder meer neergeschoten voor hun klauwen die in Amerika en Europa als presse-papier erg gewild zijn. Zeehon den en zebra's worden sterk belaagd vanwege hun huiden, die bont leveren. Modegrillen zijn soms funest voor dier soorten. De geschiedenis van ivoren slagtanden van olifanten en struisveren van struisvogels zijn wel bekend, de dieren stierven bij duizenden. Op Bo naire worden de flamingo's ernstig be dreigd, omdat er vergevorderde plannen zijn voor een zoutindustrie, hoewel hier nog gesproken kan worden van een eco nomische grondslag, waardoor de be dreiging nog enigszins een reden heeft. Zebra's De mode van zebra-bont heeft al ver schillende zebrasoorten in moeilijkhe den gebracht. Van de bergzebra leven er nu nog enkele tientallen in natuur reservaten, de burchella-zebra is uit geroeid. Ln Zuid-Afrika leven hier en daar nog kleine kudden hartmann-ze- HEES WACHTTE VERGEEFS OP KOUWELIJKE TEGENSTANDER Bij gebrek aan een tegenstander hebben de Hees-spelers van de verschillende elftallen elkaar zaterdagmiddag in de sneeuw, maar op een redelijk bespeel baar terrein, bestreden. Ondanks (of misschien wel dankzij) de sneeuw wer den er acht doelpunten geproduceerd. Aanvankelijk zou er een oefenwedstrijd tegen Midreth uit Mijdrecht worden gespeeld, maar de tegenstander prefe reerde kennelijk de warme kachel bo ven het koude voetbalveld. De elf Hees spelers bleven althans letterlijk en fi guurlijk in de kou staan. Letterlijk overigens maar voor heel even, want men begon weldra aan een stevige par tij voetbal. Daar het hele voetbalprogramma een week verschoven is, staat het vierde van Hees zaterdag weer tegenover V.V.Z. 5. De thuisclub moet proberen, een destijds geleden 7-1 nederlaag goed te maken. Na afloop van deze wedstrijd wordt gedurende de avonduren in de kantine de reeks gezellige avonden voortgezet. Leden, donateurs en toto-le den zijn de 20e weer welkom. Alle Soester voetbalverenigingen hebben positief gereageerd op de uitnodiging van Hees om binnenkort aan een spel regeltest deel te nemen. Het gaat nu om een test voor senioren, die op een nog nader bekend te maken datum zal worden gehouden. Morgenavond begint voor alle spelers de training om half acht. CARNAVAL, KAARTEN EN BINGO Er is het afgelopen weekeinde door geen S.E.C.-speler ook maar een bal aangeraakt. Het voetbalprogramma werd in zijn geheel afgelast en een week ver schoven, zodat S.E.C. en Zeist zondag weer tegenover elkaar zullen staan. Ook de vrienschappelijke wedstrijden tussen de zaterdagelftallen van S.E.C. 1 en 2 en Baarn 1 en 2 zijn wegens de zeer bizarre weersomstandigheden uitgesteld. Wat echter wel doorgaat, ongeacht de weersomstandigheden, is het carnavals feest, dat op 23 februari in de S.E.C.- kantine wordt gehouden. Het carnaval zal dit jaar in het teken staan van de clochards, met andere woorden, men hoeft nu eens geen dure pakken te gaan huren, maar kan oude rommel van zol der gaan halen, er wat in gaan scheu ren en knippen en men Is geknipt voor clochards, een eufemistische uitdrukking voor zwerver. Een zwerversfeest dus in een misschien wel tot Seine-brug om gebouwde S.E.C.-kantine. Op vrijdag 19 januari (komende vrij dag) wordt er weer geklaverjast om de O.L. Zimmerman-wisselbeker. Wie na zes maanden kaarten de meeste punten heeft verzameld, komt voor een jaar in het bezit van deze trofee. Een week later is er weer een bingo- avond. Men verwacht een grote op komst, mede ook, omdat er nog altijd een fiets gewonnen kan worden. De trainer van de kernploeg van Pe- ter's Baan, de heer D. Vervloet uit Amersfoort, nam j.1. zaterdag deel aan de ski-cross op de Lemelerberg. De heer Vervloet wist als eerste de fi nish te bereiken. 1. D. Vervloet, Amersfoort, tijd 13.38 min. 2. J. de Jong, Blaricum, 15.22 min. 3. J. Poot, Vroomshoop, 16.13 min. Bij de dames werd mevrouw J. Schabot uit Bilthoven eerste in de tijd van 21.10 OLYMPIA b-S.S.S. (JEUGD) 2-0 De b-jeugd van Olympia is in de vol leybalwedstrijd tegen S.S.S. goed voor de dag gekomen. De Soestenaren kwa men met een 2-0 overwinning thuis. In de eerste set konden de tegenstanders nog aardig meekomen. De strijd ging vrij gelijk op en eindigde tenslotte in een krappe 15-13 zege voor Olympia. In de tweede set was de tegenstand van S.S.S. vrijwel gebroken. Met 16-6 wer den zij naar een duidelijke nederlaag gespeeld. Het jeugdteam van Olympia steeg door deze overwinning enkele plaatsen op de ranglijst. De korfbalvereniging „De Meteoren" trok zaterdagmiddag naar Barneveldom te trachten enkele prijzen weg te halen. Er was ingeschreven met 1 junioren, 2 aspiranten en 1 pupillen achttal. De junioren hadden het niet gemakkelijk en verloren achtereenvolgens met 0-2, 0-4 en 1-5. De aspiranten-A verloren 3 maal, maar wisten poule-winnaar Amersfoort een 1-1 gelijkspel af te dwingen. De aspi- ranten-B eindigden na 2 gelijke spelen en 1 nederlaag op de gedeelde 2e en 3e plaats. Ook het doelgemiddelde was pre cies gelijk. Daar de andere ploeg ech ter reeds naar huis was, mochten de B-aspiranten de 2e prijs - voor ieder eens Mars - in ontvangst nemen. De pupillen deden het uiteindelijk het best, door geen enkele wedstrijd te ver liezen en in 3 wedstrijden slechts 1 doelpunt door te laten tegen plaatsge noot K.V.O. Zij wonnen achtereenvolgens met 4-0, 2-1 en 4-0. Dit geeft in ieder geval hoop voor de toekomst. Vorige week verstevigde het eerste he renteam zijn eerste plaats ln zijn klas se, door de wedstrijd tegen het Amers- foortse V.V.A. 2 met 0-3 te winnen, een wedstrijd, waarin alleen de tweede set voor de S.V.V.-ers wat moeilijk ver liep, maar die toch nog, zij het op het nippertje, werd gewonnen. Setstanden: 4-15, 14-16, 7-15. Het derde herenteam speelde tegen Spi rit 5. Hoewel ook deze wedstrijd met 0-3 verloren ging, met de setstanden 15-9, 15-4 en 15-11, moest toch worden geconstateerd, dat het team enthousias ter en daardoor beter speelde. De hoop, dat dit team aan degradatie ?al weten te ontkomen heeft daarom nog niet he lemaal te worden opgegeven. Ditzelfde geldt voor het tweede dames team, dat tegen S.S.S. uitkwam. De Soester dames wisten deze wedstrijd met 2-1 te winnen. Hierdoor namen zij een grotere afstand van de laatste plaats in hun klasse. Over het vierde damesteam, dat tegen S.V.H. 3 speelde, kan helaas geen op timistische verslag gedaan worden. Dit team verloor met u-3 en zakte daar door nog dieper in het moeras, de de gradatie weg. Deze week wordt door geen enkel S.V.V. team gespeeld. Voor volgende week donderdag is het programma als volgt: 19.15 uur: S.V.V. 4-Laetitia (heren). 20.45 uur: S.V.V. 1-B.B.S.C. (dames). Een van de middelen naast het vormen van reservaten is het terugfokken van soorten, wat met de Europese tarpan gebeurt, daarnaast heeft men plannen om bedreigde diersoorten over te bren gen naar veilige oorden. Dat kost veel en gelukkig zien veel regeringen ook de noodzaak van bescherming wel in, maar van daarwerkelijke hulp is nog niet zoveel gekomen. Hopelijk komen zij er toe om een vaste post op de begrotingen in te ruimen voor de bescherming van onze wilde dieren. Hoeveel factoren er een rol kunnen spelen zodra men moet vaststellen of kunstprodukten als schilderijen, beeld houwwerk, antiek en oude geschriften echt zijn, is in het na-oorlogse Neder land gebleken, toen Han van Meegeren toegaf dat hij verschillende doeken die door hemzelf waren geschilderd, als echte Vermeers en De Hoogh's had ver kocht. Deskundigen wilden eenvoudig niet ge loven dat Van Meegeren dit had ge presteerd en om zijn bewering te sta ven moest hij onder toezicht een nieu we vervalsing maken. Hij voldeed aan dat verzoek, en bijna iedereen is over tuigd van de knappe vervalsingen wel ke deze ietwat tragische figuur tot stand bracht. Toch is er over twee wer ken twijfel blijven bestaan; ook nu nog betwist men de audentiedteit van twee doeken, welke Van Meegeren als echt voor ettelijke duizenden guldens ver kocht, maar die later als vervalsingen werden gekenmerkt. Geen erkenning Henricus Antonius Van Meegeren werd op 10 oktober 1889 te Deventer gebo ren. Oorspronkelijk studeerde hij bouw kunde in Delft, maar zijn voorkeur ging al spoedig uit naar de schilderkunst. Daartoe werkte hij in Rijswijk, Am sterdam en Den Haag, in welke stad hij portretten maakte van Louis Bouw meester en Theo van der Pas. Hij was tevens aquarellist, tekenaar en etser, zijn werk resulteerde onder meer in te keningen van dieren, hertjes en pau wen, die op verfijnde oosterse manier werden weergegeven. Van Meegerens carrière verliep echter niet zo voorspoedig als hijzelf gewild zou hebben. Zijn werk miste volgens de critici zelfstandigheid, gebrek aan stijl wat hij door het toepassen van een symboliek trachtte te verbergen. Van Meegeren was het daar niet mee eens en kan het zeer moeilijk verwerken dat zijn werk in de ogen van zijn critici geen genade vond. Ook van een groei naar een eigen stijl bleek geen sprake, wat ten dele ver weten kan worden aan Van Meegeren's levenswijze, waarin vrouwen en drank grote rollen speelden. Zodat het berg afwaarts ging met deze schilder die aan vankelijk een carrière leek te gaan op bouwen. Vervalsing Of de kritiek gelijk h?d met het afwij ken van ziin werk bljift een ?aak waar over men kan redetwisten. De geschie denis vermeldt meer voortdurende af wijzende kritieken over kunstenaars, die later bleken te behoren tot belangrijke vertegenwoordiger* van beoaalde stijlen of vernieuwers, daar waar een kunst vorm dreigdp vast te lopen in de heer sende mentaliteit van een tijdperk. De beeldhouwer Podin is daarvan een be kend voorbeeld. Toch had dit alles geen reden voor Van Meegeren mogen zijn om bekendheid en erkenning te verkrijgen door zich op vervalsen te gaan toeleggen. Dat deed hij echter wel. De juiste beweegredenen die hem tot deze hisgrepen brachten, kunnen verschillend zijn geweest. Her- haaldeijk heeft hij gezegd dat het geens kins in zijn bedoeling heeft gelegen de Vermeers, De Hoogh's en andere oude meesters voor eeuwig als echt te laten doorgaan. Hij wilde slechts in een Nederlands mu seum zijn werk zien hangen en wan neer zijn eigen werk geen genade kon vinden, dan maar door middel van vervalsingen, waarbij hij uitging van de gedachte dat zelfs de bedrieger toch een zekere mate van talent moet heb ben om vervalsingen te kunnen schilde ren die bepaalde echtheidsproeven kun nen doorstaan. Vervalsen is een kunst, wordt wel eens gezegd. Van Meegeren had succes. Hij zag kans, afgaande op oude schilderijen van Vermeer nieuwe en zeer aanvaard bare composities te maken, waarvan de Emmaüsgangers en Het Laatste Avond maal het bekendst zijn geworden. Hij heeft bovendien oude verven gemengd, oud linnen moeten schoon maken voor dit doel, de oude technieken moeten na bootsen en het geschilderde van oude vernis, van stof en van craquelé moeten voorzien. De Nederlandse kunstwereld was blij verrast met deze aanwinsten van de oude meester. Critici roemden om het hardst de nieuw ontdekte, prachtige schilderijen die een plaats kregen in Nederlandse musea, juist zoals Van Meegeren bedoeld had. Totdat de zaak fout liep. Van Meege ren die enkele produkten van zijn werk aan de Duitsers had verkocht, werd verwikkeld in een opsporingspoging om Nederlandse kunstschatten die tijdens de oorlog geroofd waren, weer op te sporen. Bovendien kreeg hij een enor me belastingaanslag wegens „oorlogs winst". Op 12 juli 1945 verklaarde hij dat de vermeende Vermeers niet echt waren, maar door hemzelf geschilderd. Het bracht een ongehoord rumoer op gang, de Nederlandse kunstwereld stond volledig op zijn kop. Van Meegeren raakte in gevangenschap, waarin hij op 30 december 1947 over leed. Hij had toegegeven dat de schil derijen vervalst waren, maar daarmee was de zaak niet afgedaan. Twijfel Van Meegeren had meer dan twee schilderen vervalst. Niet alleen Vermeer, maar ook De Hoogh, Hals en Terborch hadden nieuwe werken op hun naam gekregen. Op twee na waren deze wer ken duidelijk vals, daarover bestond en bestaat geen enkele twijfel. Maar an ders ligt het met de eerder genoemde Emmaüsgangers en Het Laatste Avond maal, beiden beroemd als werk van Vermeer. Beide schilderijen steken met kop en schouders uit boven de andere vervalsingen van Van Meegeren. Toen hij beweerde dat ook deze wer ken van zijn hand waren, wilde nie mand, ook geen kenners, hem gelo ven. Dat was de aanleiding om hem te verzoeken onder toezicht een soort gelijk werk te vervaardigen. Hij ging hierop in, maar het resultaat was van belangrijk mindere kwaliteit dan de twee genoemde werken, hoewel van ge lijke orde als de overige vervalsingen. Juist dit punt zit ook nu nog de kunst kenners dwars. Ondanks h,t feit dat Van Meegeren alle vervalsingen toegaf, is het niet uit gesloten dat hij, om de deskundigen als incompetent af te schilderen, deze twee zeer goede schilderijen als vervalsingen heeft opgegeven, terwijl ze in werke lijkheid echt zouden zijn. Dat was de mening van sommige deskundigen, en tot op de dag van vandaag is niet uit gemaakt wat hiervan waar is. De beide schilderijen werden met alle middelen die de moderne wetenschap ten dienste staan, onderzocht. De verf soorten en de bindmiddelen ervan, de craquelé (barstjes in de versteende verf lagen). de oudheid van het linnen en het röntgenonderzoek, alles werd ge daan om bewijs te verkrijgen. De onengiheid bleek groot, ook onder deskundigen. Een van hen stelde vast dat er kunstharsen in het werk waren aangetroffen, bewijs dat het een ver valsing betrof, omdat in de tijd dat Vermeer schilderde dat nog niet be stond. Maar anderen voerden ^ls ar gument aan dat het heel wel mogelijk was dat Van Meegeren in de échte schilderijen geknoeid had en dat de kunsthars daarvan afkomstig zou kun nen zijn. Wanneer zij gelijk hebben en de beide Vermeers wel echt zijn. is Van Meegeren een man geweest dde nog meer schuld had. Dan zou hij niet al leen gehandeld hebben om te bewijzen dat hij een uitmuntend schilder was, maar op een bijna diabolische manier echt werk gebruikt hebben om zijn eigen werk op een hoger nievau te la ten doorgaan. Hij nam zijn geheim in het graf. An deren, die Van Meegerens eigen werk kennen, beweren wel dat het zeker be tere kritiek verdiende dan de schilder altijd hoorde en dat de dus onjuiste kritiek er oorzaak van was dat hij tot vervalsen kwam. Zeker is dat Han van Meegeren de ge schiedenis is ingegaan als een kunstige bedrieger, daar waar hij waarschijnlijk met meer zelfbeheersing, ook in zijn leefwijze, nu als een talentvol kunste naar zijn plaats in onze musea had kunnen innemen. UITBREIDING SAVORIN LOHMANSCHOOL Deze school telt momenteel 12 leer krachten op een totaal van 406 leerlin gen, zodat uitbreiding met twee lokalen noodzakelijk is. Daar het bestuur een verklaring heeft gegeven, dat een waarborgsom van 10 van de uitvoeringskosten gestort zal worden, stellen B. en W. voor de ge vraagde medewerking te verlenen. KREDIET VOOR AANLEG RIOLERING De aanleg van riolering en noodwegen ten Noorden van de Weegbreestraat en de aanleg van de Kamperfoeliestraat zullen blijkens een opgemaakte begro ting 159.500,vergen. Het college stelt voor hiervoor een kre diet tot dit bedrag beschikbaar te stel len. Voor de aanleg van riolering, grond werk en noodbestrating ten noorden van de Weegbreestraat tussen Smits- weg en Eigendomweg is 65.000,no dig. Ook hiervoor willen B. en W. een krediet tot dit bedrag beschikbaar stel len. AANSCHAF HUISVUILOPHAAL- AUTO Vervanging van één der oude vuilnis auto's is noodzakelijk. Met de aanschaf van een nieuwe wa gen is een bedrag van ƒ70.000 gemoeid, welk bedrag B. en W. beschikbaar wil len stellen. GARANTIE VOOR P.V.O. P.V.O. kan bij de Coöperatieve Raiffei- senbank te Soest een geldlening sluiten, mits de gemeente de tijdige betaling van rente en aflossing garandeert. Deze lening is bestemd voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. Het college heeft hiertegen geen be zwaar, daar zij de muziekvereniging al leszins in staat acht de uit de lening voortvloeiende kosten te dragen, ter wijl de Soester Zakenkring bovendien heeft toegezegd in een eventueel verlies voor de gemeente voor 50 te partici peren. KORTINGSREGELING AMBTS WONING GEMEENTESECRETARIS Een voorschrift bepaald, dat voor het bewonen van een ambtswoning door de gemeentesecretaris op het salaris een inhouding van 12 kan worden toege past. De inhouding kan in bepaalde ge- vaLlen met goedkeuring van gedepu teerde Staten op een minder percentage gesteld worden. Gedeputeerde Staten gaan er mede accoord, dat de huur waarde gelijk wordt gesteld met de aanslag Personele belasting. B. en W. stellen voor hiermede accoord te gaan. De afdeling Soest van de Ned. Ver. voor Bijenteelt hield vrijdagavond een druk bezochte jaarvergadering in gebouw De Rank. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. J. van Ravensteijn, bleek, dat het ledental in 1967 is toegenomen tot 50, plus vier jeugdleden. De penningmeester, de heer J. van Breukelen kon een batig saldo melden. Het bestuur werd in z'n geheel herko zen. Binnenkort zal honing geschonken worden aan een liefdadige instelling in Soest. Na de pauze volgde een bespreking over de drachtreizen die in 1967 zijn g-- maakt. Over het algemeen was men bijzonder tevreden over de honing-op- brengst. Besloten werd de kasten bij de fruit kwekers te laten staan. In 1968 zullen de afdelingen Bunnik en Zeist een provinciale honingtentoon- stelLing organiseren, waaraan ook an dere afdelingen kunnen deelnemen. Veel leden van de afdeling Soest gaven zich hiervoor op. De Floralia-tentoonstelling in Soest, waarbij de Bij en vereniging een stand had toegewezen gekregen, is wat de afdeling bbijen betreft, een succes geworden. Het heeft enige leden opge leverd. De heer Chr. Uiterwijk, die voor deze stand heeft gezorgd, kreeg een extra bedankje. Besloten werd dit jaar weer met een stand deel te nemen. Velen zullen ongetwijfeld wel eens ge hoord hebben van de zwaarddansen, die vooral tijdens de middeleeuwen en zelfs in sommige landen tot ver daar na, een deel uitmaakten van de edele danskunst. Hoe is deze danskunst ontstaan? Ge- interesseerden over de gehele wereld hebben zich hierin verdiept en hebben naspeuringen gedaan. Nog vindt men bij primitieve volken de krijgsdans, die zeer waarschijnlijk als de stamvader van de latere zwaarddans moet worden gezien. Bedoelde wilde volksstammen voeren de krijgsdans niet slechts uit als mid del om hun moed en strijdlust aan te wakkeren, doch tevens als animisti sche rite om boze machten en kwade geesten te verjagen. Het betreft hier een gezelschapsdans, waarbij de deelnemers in een kring staan opgesteld, terwijl een voordanser in het midden naar alle zijden aan- valsbewegingen uitvoert met speer, zwaard of knots. De krijgstrommen la ten doffe tonen horen, het ritme wordt gejaagder en de deelnemers dansen steeds sneller achter elkaar rond de voordanser, inmiddels aanvallende be wegingen makend met hun wapens en schilden. Dergelijke dansen moeten ook in de jongste geschiedenis van Europa bij de toenmalige volken in gebruik zijn ge weest, al ging het er niet zo wild en luidruchtig toe. Oorspronkelijk zijn het religieuze dansen geweest. De Grieken Met ingang van heden is de dependance Dorpshnuis weer beschikbaar voor ver gaderingen, huwelijksfeesten en anders zins. Aanmeldingen bij T. de Bruin, Gen. Winkelmanstraat 68, tel. 1355. Met ingang van heden heeft A.G.A.V.S. een tafeltennisafdeling opgericht, welke voorlopig zal gaan oefenen in de de pendance Dorpshuis. De oefenavond voor de tafeltennissers zal nog nader worden vastgesteld. Men kan zich schriftelijk opgeven bij het secretariaat van A.G.A.V.S., Prof. Lorentzlaan 57 of telefonisch op de nummers 1407, 1436 of 1642. Spoedige aanmelding wordt wel gewenst. Voor de jongens van Soesterberg van 12 tot 17 jaar houdt het bestuur van de U.W. en T.C. „De Volharding" home trainer wedstrijden op woensdag 17 ja nuari a.s. Deze wedstrijden zullen wor den gehouden in het zaaltje naast de kerk aan de Rademakerstraat voor de leeftijdsgroepen 12 tot 14 jarigen en 15 tot 17 jarigen, die gratis kunnen deel nemen. De Volharding stelt per leeftijdsgroep aantrekkelijke prijzen beschikbaar. Op gave bij de besturusleden in de zaal van 19 tot 19.30 uur. kenden ook reeds de wapendansen en gaven er buiten het religieuze ook een materiële betekenis aan, aangezien door dergelijke dansoefeningen de strijders op de juiste wijze met de wapenen leerden omgaan. De dans die bij de Grieken een deel uitmaakte van de opvoeding, stond in hoog aanzien en werd volgens bepaalde strenge voorschriften beoefend. Onder maatgezang leerden de dansers op ver schillende wijzen met het zwaard aan te vallen en zich te verdedigen met het schild, zelfs het wegslingeren van de speer en de steen, alsook het nemen van hindernissen was hierbij inbegre pen. Langzamerhand raakte de dans in ver val. Hij werd alleen nog uitgevoerd door beroepsdansers, waarbij ook dan seressen, en raakte tenslotte in onbruik. De Romeinen leerden dit soort dansen van de Grieken en ook hier maakten de wapendansen een glorieperiode door, doch na de val van het Romeinse impe rium, waarmede deze cultuur tevens ten onder ging, verdwenen de zwaard dansen van het toneel om niet eerder herboren te worden dan ver in de mid deleeuwen. De Middeleeuwen zijn de glorietijd ge weest van de zwaarddans. Vermoedelijk vindt deze wedergeboorte zijn oorzaak in het militant worden van de gilden. Op hen rustte toch voor een groot deel de taak om een stad tegen eventuele vijandelijke aanvallen te beschermen en zij oefenden zich ijverig. De zwaarddans bood hun de gelegen heid hun kunnen ook in vredestijd bij bepaalde festiviteiten aan het publiek te tonen. Zo weten wij, dat in bijna alle delen van Europa in die periode bij feestelijkheden zwaarddansen wer den uitgevoerd. De uitvoeringen zijn plaatselijk ver schillend, doch op de televisie wordt wel eens een dergelijk dans uitgevoerd, zij het dat het dan vaak namaak is in een soort show. In werkelijkheid dansten de deelnemers b.v. in zig-zaglijn of spiralen vormend onder het zingen van bijbehorende lie deren, die door fluiten en trommen werden begeleid. Was de polonaise ten einde, dan stelde men zich in twee ge lederen tegenover elkaar op en voerde met ritmische bewegingen aanvals- en verdedigingsstanden uit, een soort scher men op muziek dus. Daarna vormde ieder gelid een kring en vlocht de zwaarden tot een scherm ineen, gedra gen door de dansers en hierop stelde zich een der dansers op. Onder gezang naderde men elkaar nu steeds meer en daarna voerden de boven op het zwaar- denschild staande twee mannen een schijngevecht uit. In onbruik Het kwam regelmatig voor, dat vorsten of stadsbesturen het uitvoeren van de zwaarddansen verboden, aangezien er wel eens ernstige ongelukken uit voort vloeiden, door een te groot enthousias me van de deelnemers. Toch treffen we vrij regelmatig in de geschiedenis uitvoeringen van deze dan sen aan. Zolang de gilden bestonden, komen ze voor, doch wanneer de gil den zijn verdwenen, treft men deze dansvorm nog slechts in enkele landen aan, waar hij een volksdans is gewor den, zoals in Engeland. Tot voor kort waren er nog dansgroe pen uit bepaalde streken, die bij fees telijke gelegenheden de zo oude zwaarddansen ten beste gaven. Tegenwoordig hoort men er nooit meer van en wordt de zwaarddans beschouwd als een dansvorm uit het grijze verle den, die in onze tijd geen reden van bestaan meer heeft. Toch is met de zwaarddans een oud stuk volkscultuur verloren gegaan, hetgeen we in deze tijd van culturele vervlakking slechts kunnen betreuren. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de vogelliefhebbersvereni ging „De Soester Vogelvrienden" werd vrijdagavond in De Rank een feest avond gehouden voor de leden en ge nodigden. De voorzitter, de heer D. J. Kuiper, sprak een welkomstwoord speciaal tot de heer J. Glas.districtsbestuurder. De heer Glas sprak hierna namens het district en feliciteerde ook namens het hoofdbestuur. Hij wenste de leden veel succes en een goed broedseizoen. Het cabaret-gezelschap „De Rederij kers" uit Amersfoort trad daarna op met schetsjes, muziek, clownerie enz. Ook de boerenkapel van „Wilskracht" uit Amersfoort oogstte veel succes. Na afloop van deze bijzonder goed ge slaagde avond, ging de voorzitter over tot het uitreiken van de kampioensbe kers van de tentoonstelling en het uit zoeken van prijzen voor de inzenders van de tentoonstelling. De avond werd besloten met een gezellig bal.

Soester Courant | 1968 | | pagina 5