Soest toen - Soest nu PRINSES MARGRIET VERJAART Het oog gericht op protesten in Moskou KLEIN GLAASJE WATER HAPPY STATION NAAR GEESTELIJKE VERNIEUWING V.V.V.-nieuws VRIJHEID VAN SPAREN Jaarvergadering P.V.O. Vrijdag 19 januari 1968 47c jaargang no. 5 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bromfietser lag bewusteloos op de weg Onverlichte gierwagen oorzaak van botsing Inbraak in R.K. Meisjesschool Instuif Soest Gevonden voorwerpen SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart. f3.—. per post f 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Deicitde piaais nu Op 23 maart a.s. wordt in het St. Jo- sephgebouw een jubileumconcert gege ven en op 29 maart in gebouw De Rank om alle donateurs in de gelegenheid te stellen dit concert bij te wonen. Tevens zal op 23 maart a.s., des namid dags om 16 uur, een reünie worden ge houden van oud-leden. Daarbij worden ook uitgenodigd de in Soest op 5 janua ri 1898 geboren inwoners. Van 15 tot 18 mei wordt een fancy-fair gehouden, vermoedelijk in de zaal van het voor afbraak bestemde café-restau rant Eemland. Het ligt in de bedoeling dit jaar een muziekfestival te houden en deel te nemen aan een concours. Prinses Margriet Franeisea viert heden in de door haar bewoonde appar tementen van palcis Het Loo, haar 25ste verjaardag. Zij zal zich. als toekomstige moeder enigszins afzydig houden van de publieke belangstelling, maar er zeker een gezellig huiselijk feest van maken met ouders en zusters en zwagers om zich heen. Natuurlyk ziet Nederland uit naar de komende blyde gebeurtenis. Ver moedelijk eind april volgens de laatste berichten. Wij wensen de a.s. moeder veel geluk, ook voor de toekomst. De Rechtszaak tegen de Russische schrijvers Ginzburg en Galanskow, als mede enige anderen, is niet alleen ge ëindigd met een vonnis, maar ook met een opmerkelijk protest. Een protest niet zo zeer tegen de zwaarte vai. de vonnissen, maar fel tegen de wijze waar op. Opvallend is onder de namen van Rus sische intellectuelen die het protest heb ben ondertekend, vooral die van Pawel Litwinow, de kleinzoon van de vroegere volkscommissaris van buitenlandse za ken uit het hardste rode tijdperk van voor de oorlog. Dat familieleden van vroeger veroordeelde schrijvers, zoals mevrouw Daniël, meer of minder dui delijk zich achter het protest schaarden is haast vanzelfsprekend, zeker onder de huidige Russische omstandigheden. Maar een naam als die van de jonge Litwinow klinkt ook heden ten dage nog als een klok in de Sowjet-Unie. En hij heeft bij zijn protest rondweg gezegd dat hij een beroep deed op de buitenlandse progressieve pers - waar schijnlijk wel wetend dat ook de aller minst progresiseve bladen zich meester zouden maken van het geschrift - om zijn stem verder uit te dragen, ook in Rusland. Dat is het kardinale punt Pogingen tot protest waren tot nog maar voor zeer kort vrijwel altijd tot mislukking gedoemd, ook al zag een protesteerder kans zijn boodschap naar buiten te krijgen. Wellicht dat buiten landse zenders het bericht weer naar Rusland uitzonden, maar algemene ver spreiding noch geloof waren daarvan het gevolg. Dat is veranderd, stations als de Stem van Amerika en de Russi sche uitzendingen van de B.B.C. hebben zowel een schaar luisteraars als hun vertrouwen. Litwinow weet dus dat zijn boodschap het land ingaat. En de overheid weet dat evenzeer. Die weet bovendien dat juist daardoor het zwijgen van de eigen kranten als een kwalijk punt uitgelegd zal worden. De machthebbers sinds Chroesjtsjow hebben juist hun popula riteit eraan te danken dat ze de be volking er van doordrongen, dat er een eind gemaakt werd aan de willekeur en dat eerlijke rechtsverhoudingen ervoor in de plaats zouden komen. Het gevolg zal waarschijnlijk niet zijn dat de veroordeelde schrijvers al te vlot begenadigd zullen worden. Maar vol gende processen volgens dit procédé - waarbij publiek geweerd werd, getui gen de mond gesnoerd, beklaagden uit gelachen - zullen aanzienlijk moeilijker worden. In de dictatuur gaat zich zeer sterk de invloed van de publieke opinie voelbaar maken. Waarschijnlijk zal dit de heren Brezjnew en Kosygin niet zo gelukkig maken, maar het is onvermijdelijk in de huidige tijd. KANTMAN. Op de Birkstraat is dinsdagavond de 20-jarige F. K. P. M. V. waarschijnlijk tijdens het berijden van zijn bromfiets onwel geworden en tegen een boom ge reden. De jongen werd bewusteloos in de berm liggend aangetroffen. De brom fiets was niet, de boom, waartegen hij was gebotst, wel beschadigd. Een arts heeft de jongen laten overbrengen naar Zonnegloren, waar niets bijzonders kon worden geconstateerd. V. is al eens eerder in een portiek aan de Soester- bergsestraat bewusteloos aangetroffen. Suriname heeft een grensconflict met Guyana en maakt daar veel drukte over. De Guyanezen moeten het land verlaten, het omstreden gebied wordt in toestand van paraatheid gehouden, er zijn vrij willigers opgeroepen en Guyana staat op zijn beurt klaar cm aan de Surinaamse bedreigingen het hoofd te bieden. En dan te weten, dat het gaat om een en kele buitenpost van nog geen tien inwo ners, die op de Nederlandse kaarten ver in het Guyaanse gebied staat ingetekend en temidden van ondoordringbare bos sen ligt, waar nog geen ontdekkingsrei ziger is doorgedrongen en zelfs de ver moedelijke zijrivieren niet zijn opge zocht, omdat het gebied te onbelangrijk isPremier Pengel blaast golven in een heel klein glaasje. Onze „wereldomroep"' is voor de tweede maal als eerste uit de bus gekomen bij de verkiezing van het populairste korte- golfstation in de wereld, georganiseerd door de Intern. Short-Wave Club. Deze eervolle uitverkiezing komt juist in een tijd, dat er weer wordt touwgetrokken om de toewijzing van de noodzakelijke gelden. Uit de kringen van de omroep verenigingen is nl. geprotesteerd tegen de toekenning van luistergelden aan de Wereldomroep. Wij menen, dat deze We reldomroep zoveel nuttig werk doet in de ether en zoveel interesse en goodwill kweekt voor ons land. dat er beslist niet mag worden getornd aan de noodza kelijke gelden voor deze radio-omroep. En als het geld niet uit de luisterbijdra gen mag komen, maar uit andere mid delen moet worden gefinancierd, wordt er zeker op de duur wèl getornd aan het budget. Want de radiopot is een vaste en soliede pot en dat laatste kan helaas van die andere, toevallige midde len niet worden gezegd. Het is en blijft erg moeilijk om sinds lang gevestigde begrippen en instellingen zich te doen aanpassen aan de ontwik keling van de tijd. Wij leven in een eeuw van snelle ontwikkeling, waarin wetenschap en techniek tot ongedachte resultaten komen, die van wezenlijke in vloed zijn op ons levenspatroon en onze gedachtenwereld. Om een voorbeeld te noemen: wat heb ben de thans als normaal verschijnsel beschouwde auto en het vliegtuig al niet een verandering veroorzaakt in ons le venspatroon, om dan maar niet te spre ken van de ruimtevaart. Daarnaast wor den er ieder jaar vele wetenschappelijke ontdekkingen gedaan, o.a. ook op het gebied van de biologie en de medische wetenschap, die van lieverlede ook van invloed zullen zijn op van oudsher ge vestigde inzichten omtrent leven, dood, godsdienst, politiek en maatschappij-in richting. Maar de mens is van nature conserva tief. Dat geldt zelfs voor alle zgn. pro gressieven in onze maatschappij. Want wat zij beogen is in wezen geen gedach- tenvernieuwing, hoogstens een verande ring in de aanpak van problemen. Alleen al het feit, dat men dit uitslui tend op politiek gebied zoekt, bewijst al de behoudendheid van al wat zich radicaal, vooruitstrevend of progressief noemt. De politiek immers maakt maar een betrekkelijk klein deel uit van ons levenspatroon, is in wezen niet zo be langrijk als men het vaak wel wil doen voorkomen. Als we lezen van al die ruzietjes die er zijn in partijen, partij besturen, tussen de mensen van de ene en de andere partij, van het gewroet en gekuip om zetels, bevoegdheden en be langrijke posten, dan getuigt dat alles maar van een kleinmenselijk gedoe van slechts zeer beperkt belang. De ontwikkeling van wetenschap en techniek brengt echter vraagstukken aan de orde van onmetelijk dieper be lang. Er moet op den duur uit voort vloeien een gehele omstelling van ons geestelijk denken, van ons theologisch uitgangspunt en van onze wereldbe schouwing. Daar zullen in de eerste plaats de kerken mee te maken krijgen. Het komt ons voor, dat over deze zaken nog te weinig geïnformeerd en gedacht wordt. Misschien is dat ook wel goed, want deze ontwikkeling zal zeer gelei delijk dienen te geschieden, wil de mens het kunnen verwerken en hem niet vol komen desolaat maken. Nieuwe inzichten over ontstaan van aarde, van leven, over het heelal en er uit voortvloeiende mo gelijkheden en gevolgen, zullen in strijd komen met wat eeuwen lang werd ge loofd of gedacht. Het christelijk denken zal er een verandering door ondergaan, moeten ondergaan wil men de mensen enig houvast blijven bieden voor hun gedachtenwereld. Maar daarom moet men niet menen, dat wat zich thans op politiek gebied in ons land afspeelt, van christelijk- tot linksradicalen en wat er nog meer is, G Een onverlichte gierwagen was dins dagavond de oorzaak, dat op de Dor- resteinweg twee auto's met elkaar in frontale botsing kwamen. De materiële schade was aanzienlijk, doch persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De gierwagen was eigendom van D. v. d. G. uit Baarn. Zijn 21-jarige knecht uit Soest had de wagen achtergelaten toen hij een lekke band kreeg. Het gevolg was, dat de 47-jarige vertegen woordiger P. H., die over de Dorrestein- weg in de richting van de Laanstraat reed, de onverlichte wagen niet op merkte, mede ook omdat hij verblind werd door een tegenligger. Weliswaar zag H. nog juist kans om de wagen te ontwijken, maar daardoor kwam hij in botsing met de tegemoetkomende auto, bestuurd door de 53-jarige schoenma ker P. J. v. d. B. uit Soest. Terwijl wij dit V.V.V.-nieuws voor U neerschrijven, regent het. Weg ijspretweg sneeuw weg kou kleumen! Tou de winter hiermee langzaam eer vaarwel gaan kwakkelen? In elk geval brengt de kalender ons steeds dichter bij de lente. In verband met dit aanstaande voorjaar en de tochtjes, die U dan door de ont wakende natuur wilt maken, brengen wij een nieuwe autokaart van Holland onder uw aandacht. Het is een uitgave van de A.N.V.V. en het bijzondere van deze kaart is, dat hierop 7 toeristische V.V.V.-routes en de 28 bekende A.N.W.B.-routes zijn aangegeven, die U door het landschapsschoon van ons land voeren. De prijs van deze auto-kaart is slechts 1,25. Daar de voorraad niet onbeperkt is, raden wij U aan zo vlug mogelijk van de aanbieding te profiteren. En dan nog een vriendelijk verzoek aan onze V.V.V.-leden, die over een giro-rekening beschikken. Wij zullen het zeer op prijs stelten, wanneer U ons uw jaarlijkse bijdrage, als enthousiast en steunend lid, zoudt willen overmaken op ons nummer: 178814 t.n.v. Verkeershuis V.V.V. Soest. Deze wijze van verrekening bespaart U straks incassokosten en vergemakkelijkt onze administratie. Voor uw medewer king en uw belangstelling voor onze V.V.V. zeggen wij U hartelijk dank. De eigen spaarbanken van de drie grote vakverenigingen hebben de handen uit gestrekt naar de girotegoeden van de werknemers die nu hun lonen per giro ontvangen. Nu de regering juist over weegt, of het mogelijk is tot een zekere spaardwang te komen, bv. door een ge deelte van de inkomstenbelasting in spaarbrieven te laten terug geven als straks de verhoging van de omzetbelas ting een feit wordt, is het logisch dat de spaarbanken willen worden ingescha keld. Den Haag zal dan echter alle Ne derlandse spaarbanken in de gelegen heid moet stellen de nieuwe spaarders aan tetrekken en het zullen uitsluitend degenen mogen zijn, die zelf willen sparen van het geld dat op hun giro rekening blijft staan. Wij zien liever de mensen sparen via hun eigen girorekening, dan gedwongen door spaarbrieven van de staat of blok kering van een deel van hun inkomen. En wie niet sparen kan of wil, moet er vrij in zijn, z'n eigen geld naar eigen verkiezing te besteden. Vermoedelijk in de nacht van maan dag op dinsdag is ingebroken in de R.K. Meisjesschool voor Maatschappelijk Onderwijs aan de Steenhoffstraat Deze inbraak werd dinsdagamorgen ontdekt door het hoofd van de school, mej. E. S. Zij constateerde, dat aan de achter zijde een ruitje was ingeslagen, waar door men zich toegang tot de school heeft verschaft. Het gehele gebouw werd grondig doorzocht. Laden en kas ten overhoop gehaald, doch de buit is zeer gering. Er wordt een bedrag van niet meer dan drie gulden vermist. Op zondag 20 januari a.s. organiseert de Instuif Jong Soest een dansavond in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoff straat. Het betreft hier het jaarlijks terugkerende Bierfeest, dat deze keer zal worden opgeluisterd door de groep „The Playboys". Bij het bureau van politie zijn als ge vonden voorwerpen aangegeven: sleu tel, geel beertje, bruine muts, dames horloge, bruine herenhandschoen, zil veren bedelarmband, huissleutel, zwarte want, geel-groene linker want, blauwe handschoen, etui, zwarte gebreide das, heren glacé handschoenen, dameshor loge, paar schaatsen, sjaal (wol, wit blauw), sleutelring, autosleutel, houten slee, kleine rode kinderportemonnee, paar wollen kinderwanten, witte schaats- hoezen, twee sleutels aan ring, doos spinazie doos uien, schakelarmband, rode nylon kinderwant, leren etui met sleutels, wollen gehaakte muts. vulpen, twee wisselstroombellen, heren hand schoen (bruin), veelkleurig school-etui, rechter handschoen (half leer, half wol), bruine portemonnee, plastic met boekje. Aankomen lopen: herdprsh.ondi aan komen vliegen: parkiet. een feitelijke vernieuwing bedoelt. Die veranderingen in politiek denken hebben zich in alle eeuwen voorgedaan, waarna de kringloop zich voortzet en een eeuw later het eens nieuwe voor oud en ver sleten wordt uitgemaakt en nieuwlich ters soms weer iets van het heel oude poneren. Er staan ons veel belangrijker ontwik kelingen te wachten, we zullen ons moe ten gaan instellen op veel dieper grij pende veranderingen. En dat zal inhou den, dat wij minder stil moeten gaan staan bij de ontwikkeling van onze ma teriële belangen en onze aandacht meer moeten richten op de ontwikkelingen die ons geestelijk denken zullen gaan beïnvloeden. De tijd zal leren dat dit onontkoombaar is en hoe eerder de aan dacht daarop wordt gevestigd, hoe be ter dit voor de mensheid en voor de maatschappij waarin zij wil leven zal zijn. Nog blijven de kerken daarin schrome lijk ten achter, behoedend wat reeds te oud en eens versleten zal blijken te zijn, inplaats van voorop te gaan naar ver nieuwing van het religieus denken. Nim mer zal de mens het religieus denken kunnen en willen verliezen, maar het zal zich wel altijd aan willen passen aan wat hem intussen reeds als waar of onwaar, als mogelijk of onmogelijk werd geopenbaard. De 70-jarige Soester Harmonie „P.V.O." hield maandagavond in het verenigings gebouw de jaarvergadering, die flink bezocht was. Naast de vele leden werden de leden van de adviescommissie, de heren J. K. de Bruin, N. H. Breedeveld en drs. L. J. Dijkstra door de w.n. voorzitter, de heer K. W. Jaarsveld welkom geheten! Hij verzocht de leden de repetities trouw te bezoeken, daar P.V.O. straks uitgerust met nieuwe instrumenten, veel plannen heeft. Het bestuur hoopt in 1969 de Soester bevolking een groot P.V.O. met jeugd orkest te kunnen presenteren. Volgens het verslag van de secretaris, de heer W. J. Lagemaat zal een rijdend leslokaal de leerlingen die veraf wo nen, in de gelegenheid stellen daarin de muzieklessen te volgen. P.V.O. heeft er veel donateurs bijgekre- gen, voornamelijk uit Soest-Zuid. In 1967 verscheen het jeugdkorps voor het eerst in uniformen, die door enige da mes zijn 'vervaardigd. De vereniging heeft een flink bedrag ontvangen door enige akties en het hoopt daarmee voort te gaan. Het ledental bedraagt momen teel 40 en 35 jeugdleden. Het financieel verslag van de penning meester, de heer A. J. van Schalkwijk sloot met een klein voordelig saldo. De begroting voor 1968 toont aan in komsten 9.820,en aan uitgaven 8.667,—. Wegens bedanken van de heer J. J. J. M. Festen als lid van de adviescom missie, werd in de loop van 1967 de heer Th. de Muijnck als zodanig geko zen. De w.n. voorzitter deelde mede, Splitsing Birkstraat - Soesterbergsestraat - Kerkstraat, 50 jaar geleden dat de heer K. de Haan reeds vijftien jaar lid is van de adviescommissie en dat de heer J. K. de Bruin eveneens vijftien jaar lang het uniformfonds be heerd. Spreker brengt hen hiervoor dank. Bij de bestuursverkiezing werd de heer K. W. Jaarsveld, definitief als voorzit ter gekozen. De heren W. J. Lagemaat en J. Oversteegen werden als bestuurs lid herkozen. De penningmeester, de heer A. J. van Schalkwijk stelde zich niet als zodanig herkiesbaar, maar blijft wel bestuurslid. In zijn plaats werd gekozen de heer H. Reulen. Wegens bestuursuitbreiding werden nog gekozen de heren W. de Jong, J. H. Reulen en G. Riesenbosch. De voorzitter deelde mede, dat door de Amersfoortse Muziekschool een muziek nummer naar keuze is aangeboden en door het gemeentelijk gasbedrijf en broodbakkerij De Jong elk een nieuw instrument. i

Soester Courant | 1968 | | pagina 1