Kleuren Televisie Soester architekt ir. H. N. van Wijk ontwerpt in samenwerking met ir. J. L. Gelderblom 20 verdiepingen tellend Utrechts hotel WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING Utrechts saneringsplan „Hoog-Catharijne" gaf mogelijkheden voor uniek ontwerp GARAGE STAM WASSEN stomen Jong. s|iorliof. maar ltovonal progressief Talloze opdrachten op elk terrein Van Wijk" prijkt tussen de groten van deze tijd Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL Rouwen en bouwen is twee naam „Architectenbureau Uw RECORDER staat klaar bi| „DE GOUDEN SNAAR" Renault «leale^ Ideaal werd werkelijkheid VRIJDAG 19 JANUARI 196R SDE5TERBERGSESTR WEG 26 "I MM 2llK£NF0NDSL VEMHCÏËÏ! PHILIPS SPECIAALZAAK Geregeld ondernemen deputaties uit het noorden en uit het oosten des lands reizen naar Den Haag om bij het depar tement aan te kloppen om geld voor werkgelegenheid. Geld dat eigenlijk al beloofd is in het kader van de bestrij ding van de werkloosheid. Of geld dat al lang geleden is aangevraagd, maar nog steeds niet is uitbetaald. Of gewoon geld, dat dringend nodig is om dringende werken uit te voeren. Maar op het departement krijgen die de putaties dan een lijst te zien. Daar staan alle werken op vermeld, waarvoor het Rijk geldelijke steun heeft toegezegd. Daar staan ook de data op van de ver leende toestemming en van het verdere verloop van de werkzaamheden. Helaas blijken er in vele gevallen nog geen data in de volgende kolommen te zijn inge vuld, want als het rijk zijn fiat heeft gegeven, beginnen de aanvragers in het noorden en oosten nog niet altijd meteen te werken. En zo'n deputatie, die meer geld komt vragen, moet dan wel eens met beschaamde kaken terugkeren, om dat blijkt dat er nog niet is begonnen of doorgewerkt aan voorgaande projec ten. Nu hebben enkele deputaties daar iets op gevonden. Zij nemen ook een lijst mee en daarop staan dan de data van aanvrage van vele werkobjecten en in de open kolom daarachter ontbreekt de datum van de rijksgoedkeuringOf er staat wel een datum, maar dan van zes of negen maanden later. Of er staan data van verwijzingen naar andere de partementen en ook daar tussen lig gen vele maanden wachten. Al met al kunnen de werklozen soms een jaar op hun werk wachten. WIE REKENT LAAT EDE - TELEFOON (08380) 1 00 50 In een rustige laan in Socst-Zuid, in een architektonisch fraai pand, is sinds zeven jaar een architektenbureau gevestigd. De heer Van Wfyk, directeur van dit nu reeds meer dan twintig medewerkers tellende bureau, heeft in deze zeven jaar duidelijk bewezen een inwoner van Soest te z(jn, die de naam Soest met ere door ons land brengt, en daarmee zich een vaste plaats tussen „de groten" van onze gemeente heeft verworven. De heer Van Wijk die in 1926 in Nij megen werd geboren, geeft bij zijn eers te kennismaking al de idee een man te zijn die weet wat hij wil, maar voor al ernstig probeert te doen wat hij wil. Met de tweede wereldoorlog als achter grond voor zijn jeugd, volgde al spoe dig dienstname als oorlogsvrijwilliger in Engeland. Na het einde van de oorlog, bleek het nog niet mogelijk de door hem geko zen studierichting te gaan volgen. De politionele acties in Indonesië hielden hem nog drie jaar van deze studie af. Na de debarkatie in 1950 volgde in schrijving aan de Technische Hoge School te Delft waar Bouwkunde als studierichting werd gekozen. In 1956 werd de studie in Delft afge rond. Waarna tot '59 bij diverse archi tecten bureaus werd gewerkt. In een moderne omgeving zyn meer dan twintig medewerkers werkzaam. een plaats kon aanbieden voor de uit breiding van zijn bureau. Januari 1961 kon op een terrein aan de Hildebrandlaan begonnen worden met de bouw van het huidige pand. Wat in het begin van 1967 werd ge complementeerd door een tweede ge deelte wat uiteraard qua architectuur, een onverbrekelijk geheel vormt met het eerste gedeelte. Samen met zijn vele medewerkers, waaronder drie bouwkundig ingenieurs, en een tiental H.T.S.-ers, werden en worden vele objecten door het hele land uitgevoerd. In het onder de rook var. Arnhem gelegen Renkum is nog maar pas kort een uit 128 wooneenhe den bestaande verzorgingsflat in ge bruik genomen, terwijl op het „Kana leneiland" in Utrecht nog wordt ge werkt aan een serviceflat met kantoor gebouwen. In de werkkamer van de heer Van Wijk bevinden zich tekenin gen en foto's van objecten, die reeds Ongeveer een half jaar geleden kreeg de heer Van Wijk van de N.V. Maat schappij voor Projectontwikkeling „Em- peo", een dochteronderneming van Ver enigde Bouwbedrijven Bredero N.V. te Utrecht, een opdracht voor het ontwer pen van een hotel, passend in het door die N.V. ontworpen plan „Hoog Catha- rijne". „Hoog Catharijne" is een saneringsplan voor een gedeelte van Utrechts binnen stad, in de onmiddellijke omgeving van het Centraal Station, Vredenburg en Croeselaan. Dit grootse plan, waarvan Bosstraat 5. telefoon 2543 en Kerkstraat 51, telefoon 6621. niet de oplossing, maar het dimensione ren van het centrum blijkt de enige juiste oplossing te zijn. De door velen deskundigen verstrekte adviezen om tot spreiding van de diver se dienstverlenende bedrijven en instel lingen over te gaan, werd in diverse andere landen categorisch van de hand gewezen, in het buitenland bleek name lijk dat dergelijke bedrijven en instel- Lingen goed konden worden ingepast in dergelijke centra. „Hoog Catharijne" wordt onder meer gesticht om vestigingsmogelijkheden te scheppen voor de dienstverlenende be drijven en instellingen, waarbij niet in de laatste plaats is gedacht aan win kels en horeca-bedrijven. Een van de „hoogtepunten" van „Hoog Catharijne" vormt beslist het twintig etages hoge hotel, wat door de heer Van Wijk is ontworpen. Waar nu nog verschillende oude kazer negebouwen staan, men is echter op verschillende plaatsen aan de afbraak begonnen, Croeselaan hoek Leidseweg, De progressiviteit van de heer Van Wijk komt het best tot uiting in het antwoord op de vraag, „wat hij het liefst zou bouwen". Het in teamverband tot ontwikkeling en realisering brengen van een „leefstruk- tuur". Wat dus inhoud het samen met gespecialiseerde deskundigen, zoals me dici, sociologen, fysiologen en psycholo gen, organiseren van een woon-, leef- en werkgemeenschap als een op zichzelf staande eenheid, met als basis een flexi bele leefwijze van de mens in al zijn scharkeringen, en voor al de stadia van zijn leven. Met als uiteindelijk doel bevordering van de gemeenschapszin en daardoor de normen als fatsoen, respekt en samen werking weer te doen op- en herleven. Maar om "dttrte bereiken zal een door braak moeten komen in vele beleids zaken, een beperking van invloeden van terzake ondeskundigen en een visie op langere termijn. Het lijkt een bijna onvervulbare wens, maar de heer Van Wijk vestigt zijn hoop onder meer op het publiek, dat nu nog veelal lijdelijk toeziet, al is daar een verandering in te bespeuren, maar eens door de media, met de televisie als belangrijkste van die mogelijkheden, zal zien dat het ergens wel mogelijk is. en dan voorgegaan door de jongeren van de toekomstige scholenbouw in het Soester Veen. Op onderstaande maquette, de plaats aangevend begrensd door de Leidseweg en Croeselaan, vindt men uiterst links de schepping van de heer Van Wijk, met daar achter de parkeergarage. Rechts op de achtergrond, tussen de beide kantoorgebouwen, de westelijke fia- tionsingang met sporthal. Zijn laatste uitspraak „ik heb het in Soest enorm naar mijn zin, over weg gaan pieker ik niet", is in dit geval ze ker als een compliment voor onze ge meente te beschouwen. zal over enige jaren een hotel verrezen zijn, met ongeveer 500 bedden en met op het dak nog geen helihaven, maar wel een zwembad. In de onmiddellijke nabijheid van het hotel zal een parkeergarage worden ge bouwd voor 1200 auto's, terwijl enkele honderden meters verderop een enorme sporthal wordt gerealiseerd, waaronder door een toegang is gepland naar het station. De kern van „Hoog Catharijne" is ech ter de definitieve scheiding in twee lagen tussen gemotoriseerd- en voet gangersverkeer. Het voetgangersverkeer komt zes meter boven het straatniveau te liggen, terwijl het gemotoriseerde verkeer op straat niveau blijft. Om in een dergelijk plan een ontwerp voor een hotel te mogen maken, dat wordt omgeven door scheppingen van architect-collega's als prof. Ir. G. J. van der Grin>?n uit Amersfoort en Ir. K. F. G. Spruit uit Haarlem, getuigd van een werkelijk aanvaard vakmanschap. een niet te stuiten doorbraak zal for ceren, daarbij alle heilige huisjes reso luut opzijschuivend. Mede daardoor zal het dan onmogelijk worden dat architekten gebouwen van een misplaatste monumentaliteit gaan ontwérpen, maar meewerken aan on derdelen van deze ideale struktuur, naar de behoefte van het moment, meegaand met de tijd, maar "bovenal passend in het totaal. Als dit werkelijkheid zou worden, zijn problemen als -veFkeefv keu-ze van- wo ningtype, groenvoorziening, sociale-, me dische-, jeugd- en bejaardenzorg een voudiger op te lossen. Hoewel we met deze positieve uitspraak geen stap dichter bij een oplossing van de woningnood of dergelijke komen, zijn het de architekten als de heer Van Wijk die ons, in de nabije toekomst gaan behoeden voor het domweg reali seren van slecht geplande huizenmas sa's, die al staan ze nog zo dicht bij elkaar, en zijn ze nog zo hoog opgesta peld. onpersoonlijke en sfeerloze steen massa s blijven. Renault 4 Luxe v.a. f 4.495, Dauphine Gordini v.a. t 5.385.— RenauTt 8 v.a. f 5.550.— Renault 10 Major v.a. f 6.250. Caravelle Cabriolet v.a. f 9.730.— Renault 16 v.a. f 8.650. Renault Rambler v.a. f 16.995. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoan 2850. Vol energie en moderne ideeën werd in 1959 een ideaal verwezenlijkt, toen in De Bilt de oprichting plaats vond van het Architectenbureau Van Wijk. Al in de eerste tijd bleek dat de idee- en goed ingepast konden worden in de toenmalige bouwstijl. Al zal hier en daar wel enigszins vreemd zijn opgeke ken. wanneer de „jonge architect Van Wijk" met een ontwerp binnenkwam. De plaats van het bureau in De Bilt was niet ideaal, dit was ondermeer de reden dat werd uitgezien naar iets an ders. Iiets anders wat, gelukkig voor Soest, in De Bilt niet voorhanden bleek. Daar stond echter tegenover dat de gemeente Soest de heer Van Wijk wel voltooid zijn of waarover men met di verse instanties nog in onderhandeling is. Het ontwerp van het Diemer raadhuis behoort ongetwijfeld tot één van de eervolle opdrachten, waar, zonder de andere objecten te kort te doen, met hart en ziel aan gewerkt wordt. Naast de woningbouw, zowel woning- wetbouw als premiewoningen, in di verse plaatsen in ons land, waarvan wij slechts Arnhem, Hoorn en Weesp noe men, komt ook het ontwerp vai de Hilversumse sportschool „Hellemond" met mstructiebad uit Soest. Ook in onze gemeente heeft men nog diverse objecten onderhanden, terwijl al velen tot grote tevredenheid zijn af geleverd. Een van de grootste opdrachten in Soest tot nu toe is zonder twijfel die men met de uitvoering sedert enige tijd is gestart, zal Utrecht een binnenstad geven een moderne metropool waardig. De centrale ligging en de reeds jaren gegroeide typische funkties en aktivi- teiten waren mede bepalend m de uit eindelijke bepaling van vorm en om vang van het plan. Naast de meer dan bekende feiten als belangrijkste spoor wegknooppunt, dient men te beseffen dat in deze tijd waarin een groot deel van de Nederlandse bevolking beschikt over een auto, binnen een straal van één uur rijden acht miljoen mensen wonen, dat wil zeggen 65 van onze bevolking. Naast centrum voor kantoren, industrie, congressen en vergaderingen, is Utrecht handels- en Universiteitsstad, en een verzorgingscentrum voor ca. 1 miljoen inwoners. Mede als gevolg van de sterk toegeno men funkties en aktiviteiten dreigde.de Utrechtse binnenstad te klein te wor den, een dreiging waaraan een bezoek op zaterdag ieder grond van twijfel ont neemt. Verplaatsen van het centrum is Het Utrechts V.V.V.-kantoor, nu nog een verloren plaats innemend tussen Cen traal station en Leidseweg, zal over enkele jaren een dominerend punt zyn in het plan ,£loog Catharijne".

Soester Courant | 1968 | | pagina 7