Aan alle Soester Knollenkarnavalders Soest toen - Soest nu Soester architekten Van Woerden en Sehneider leverden ook aandeel in „Hoog Catharijne" WAT NU, KLEINE MAN „ONFATSOENLIJK" Het oog gericht op Wilsons snoeimes Dinsdag 23 Januari 1968 47e Jaargang no. 6 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Man verzette zich tegen Oecumenische jongeren-samenkomst ,.De Paardenkamp" Waarschuwing Colporteurs actief TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0L1T1ETEL. 4444 controle Busje op Zeister Spoor geslipt Jubileumconcert „Sursum Corda" Van Pharao tot Nasser Spelregeltest SQESTERlOOURANT Abonn. p. kwart, 3.—. per post f 4,25. Verschuilt Iedere dinsdag en vrfldtg Aangezien alleen melkboeren en politieagenten de kunst verstaan om staande te schrijven, moest ik gaan zitten om mijn bijdrage enigezins leesbaar te maken. Door het bestuur van Instuif Jong-Soest en hun staf van medewer kers werd mij gevraagd een „Leesduitje" in het zakje te doen. Ter verduidelijking wil ik eerst aan ALLE beste mensen die de laatste jaren hier in ons mooie dorp zijn komen wonen vertellen, dat van oudsher elke inwoner SOESTER KNOL genoemd wordt. Daar hoort U en U en U dus ook bij. Wat is Karnaval? Ik weet het echt niet. Toon Hermans zegt, er is geen mooier val dan karnaval. Je valt n.1. naar boven 't Is een val in de blijheid. Het duffe snoer dat je bind aan het monotone springt kapot. De afgelopen jaren hebben bewezen dat ook in Soest de vast geroeste snoeren kapot kunnen springen. Lieve mensen, U heeft geen idee wat een vreugde wij allen op zo'n avond beleven. Zelfs mensen, die gewend zijn in het „Zuiden" karanval te vieren, verklaarden onomwonden „Da's feest. Da's pas pret." Gooi weg uw bakkersmandje, gooi weg uw penhouder. Gooi weg uw schoe- nenleestje, gooi weg uw manicuresetje. Gooi weg, moeder, die vuile luier. Maaaaaaar. Pak op uw masker, opdat u uw ware gezicht kan tonen. Dans met Jan en Nel. Hos met Piet en Sjaantje. Dans met de procuratiehouder. Hos met de buurvrouw van de overkant. Dan pas lieve mensen, dan pas bent u uzelf De voorbereiding is in volle gang. Veel aandacht wordt dit keer besteed aan de kinderen, die ik nu al durf te vragen, moeders ouwe rok van zolder te halen of vaders bolle hoedje. Een aparte middag, met attracties, wordt voor de schoolgaande jeugd georga niseerd die MEEDOEN aan de optocht van 24 februari. Voor de oudere, sorry, voor de oudere jeugd, voor vader en moeder en belangstellenden wordt op 11 februari het Prinsenbal klaargestoomd. Als ik u vertel dat op deze avond, de ons aller bekende Boerenkapel, onder leiding van Willem Wortellof uit Utrecht aanwezig is, is verder commentaar overbodig. Deze avond is een springplank naar het Karnaval. Repetitie karnavalsschlager. Indoortraining voor uw uithoudingsvermogen. Warming-up en Anti-vries om te ontdooien, aanwezig Beste Soester knollen en aanhang Wilt u meer weten van de komende Knol periode, let op de krant, op de folders en de affiches die hieromtrent ver schijnen. Doe mee met of kom kijken naar de optocht. Niet met veel geld maar met een beetje fantasie en creatie zult u veel vreugde beleven. Laat dit karnaval voor u en uw huisgenoten niet voorbijgaan, maar spring er midden in op 24 en 25 februari. Ik garandeer u een avond van plezier, jolijt, uitbundigheid en gezonde pret. De eer hebbende U, uit naam van onze Vorst Jean III, Adjudanten en mijn onmisbare „Raad van Elf" uit te nodigen voor deze holderdebolder knol feesten, teken ik Hoogachtend, PRINS LEUT VIII. Gegeven Achterneng te Knollenland 23-1-1968. P.S. Op initiatief van de „Raad van Elf" wordt op karanval een bedrag beschikbaar gesteld aan de Vereniging „Het Zorgenkind", Afd. Amersfoort. Wij hopen dit bedrag door middel van nog een „Steek"-collecte op het „Prin- se ïbal" a s. bijeen te brengen. Generaal De Gaulle heeft via zijn rech terhand, de minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, weer eens een triomf behaald door Engeland ten derden male buiten de deur van de Europese Gemeenschap te houden. Het was een makkelijke triomf. Er was niet meer voor nodig dan „neen" te blij ven zeggen. Hij kon zich aan de spel regels houden, nadat hij het spel gewij zigd had. Het is nu eenmaal zo, dat voor de toe lating van nieuwe staten tot de E.E.G. de unanieme toestemming van alle le den noodzakelijk is. Ieder lid heeft dus het recht van veto. Frankrijk heeft van dit recht gebruik gemaakt. De anderen kunnen daar niets tegen doen. Zonder Frankrijk verder gaan, heeft weinig zin. Dat zou hetzelfde zijn als wanneer Nederland b.v. de provincies Noord- en Zuid-Holland uitstootte. De kleine landen hebben reden om te mopperen en zelfs een beetje tegen te stribbelen. Zij zijn het baasspelen en het gechicaneer van Frankrijk al lang beu j en zouden maar al te graag de macht wat beter verdeeld zien, b.v. doordat Engeland er bij kwam. Op een kiertje De beide groten, Duitsland en Italië, hebben ditmaal zich weliswaar tegen Frankrijk gekeerd, maar zullen niet zo gauw de verzenen tegen de prikkels slaan. De Gaulle heeft trouwens de pil nog haastig verguld. Couve de Murville, een echte diplomaat van de oude stempel, altijd hoffelijk, heeft gezegd, dat de deur niet dicht is, maar dat het nü heus niet kan. Engeland zit te zwaar in de puree en de E.E.G. zou zich maar narig heid op de hals halen! De anderen mogen dan zeggen dat de beste manier om Engeland uit de puree te halen is, het toe te laten tot de E.E.G., Couve (en achter hem De Gaulle) denkt daar nu eenmaal anders over en hij weet, dat, wanneer hij neen zegt, de kous af is. Niemand kan er iets tegen doen. De E.E.G. zal wel blijven draaien, want de zaak te laten instorten durft niemand. Daarvoor is men trouwens al te ver ge vorderd. Men moet van armoe wel voort. En de deur blijft toch nog altijd op een kiertje open? Frankrjjk's belang De schoen wringt hier, dat de E.E.G. qua opzet een gemeenschap is van de mocratisch geregeerde landen. Frankrijk is dat eigenlijk niet meer. Technisch nog wel, maar in feite maakt De Gaulle de dienst uit. Dat het Franse volk tegen zijn E.E.G.- politiek in opstand zou komen, is niet te verwachten. Hoeveel mensen zouden hier in Nederland voor zoiets warm lopen? Het is daarbij aan ieder duidelijk, dat wat De Gaulle wil niet anders is dan die E.E.G. zodanig ombuigen, dat Frank rijk er het meeste voordeel van heeft. En zouden de Fransen daar tegen zijn? Daarbij komt, dat een Frankrijk zónder De Gaulle even goed tegen de toelating van Engeland kon zijn, en dat zou op precies hetzelfde neerkomen. Een „neen" zou ook dan genoeg zijn. De Gaulle kan. zonder al te veel binnen lands risico, zijn harde politiek doorzet ten. Naakt uitgekleed Om dezelfde reden is men in andere landen met die politiek niet zo blij. Daarbij kan men met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aannemen, dat de Franse politiek parallel loopt met de persoonlijke gevoelens van Charles de Gaulle, enerzijds zijn passie voor de Franse „grandeur", anderzijds zijn on verholen afkeer van Engeland en Ame rika. Zonder die twee zou hij nu nog als balling ergens in een Londens voor stadje groenten telen, maar de basis voor onverzoenlijke vijandschap is maar al te vaak het besef hoezeer men aan die vijand verplichtingen heeft. De Gaulle heeft in particuliere gesprekken meer dan eens uitgelaten, dat hij Engeland „naakt uitgekleed" wil zien vóór hij het in de E.E.G. zou willen toelaten. Hij Het zit de Soester jongeren bijzonder dwars, dat er in het verleden in de Kerk van Christus zoveel scheidingen zijn ontstaan, en dat alleen maar door menselijke fouten, die evengoed verhin derd hadden kunnen worden. Daarom hebben enkelen van hen, na melijk uit Gereformeerde, Rooms-Ka- tholieke en Hervormde kring in het kader van de gebedsweek voor de een heid een samenkomst georganiseerd. Het belooft niet alleen een waardevol le maar ook een gezellige avond te worden. Tijdens de discussie wordt U ook nog een kopje koffie aangeboden. Plaats van samenkomst: „Zonnegloren". Tijdstip: woensdag 24 januari, 20 uur. Iedereen is van harte welkom. Opnieuw is in het Paardenkamp een paard gestorven en wel Pukkie, oud ruim 35 jaar, afkomstig uit Den Haag. Hij was ruim 1 jaar in het kamp. Een hersenbloeding maakte een eind aan zijn leven, vermoedelijk veroor zaakt door een tumor. Hij was erg bevriend met de jongere ponnie Frits, eveneens afkomstig uit Den Haag, die pas 21 jaar is. Op dit moment is er een wachtlijst van 7 paarden en binnenkort zal een beslis sing worden genomen, welk paard voor opname art aanmerking komt. Pukkie was de oudste van de bejaarden op De Paardenkamp. heeft dat natuurlijk even grif ontkend, maar zulke ontkenningen zeggen niets. Engeland helpt De Gaulle De E.E.G.-partners kunnen nog zo boos zijn, ze kunnen het werk traineren, maar De Gaulle behoeft er zich niets van aan te trekken. Een groot deel van de buit heeft hij al binnen. De E.E.G. is nu eenmaal aan het rollen en er is slechts keuze tussen doorgaan of de sloot inrijden. Stoppen is uitge sloten. Aangezien het laatste buitengewoon on aantrekkelijk is voor alle partijen, zal het zo ver niet komen. Het toch al zo zwaar geteisterde Enge land heeft weer een kans voorbij zien gaan. Misschien zullen de Britse bur gers, en met name de arbeiders, ein delijk gaan beseffen, dat zij zélf het zijn. die De Gaulle het wapen in de hand geven om Engeland te weren. Want helaas! Men mag dan al De Gaul- les standpunt niet delen, maar argu menten vindt hij in Engeland zelf daar voor genoeg De hoofdinspecteur van Politie te Soest maakt bekend, dat de laatste tijd in ons land colporteurs werkzaam zijn, die abonnees trachten te werven voor het maandelijkse modeblad „Neue Mode". Gebleken is, dat diverse personen, die geen abonnement aangingen, toch een „drukwerk"-kaart thuisgestuurd kre gen, waaruit bleek, dat zij zich als abonnee voor een jaar hadden opgege ven, ten bewijze waarvan een verkla ring op de kaart was gezet, die met hun naam was ondertekend. Er zijn zelfs in enkele gevallen ondertekende bestelkaarten ontvangen door personen, die nimmer een colporteur hebben ge zien. Er wordt dan ook dringend voor gewaarschuwd, om zich terdege te be raden, alvorens men een of ander con tract afsluit, aangezien in de regel van het nakomen van de overeenkomst wei nig of niets terecht komt. De gemeente Arnhem zal een boek over Arnhem uitgeven, waarin voor de Ne derlandse lezers 8 artikelen van totaal 80 pagina's leesstof voorkomen tussen de foto's. In de buitenlandse versies vervallen echter de artikelen en blijven alleen de 220 platen staan met enkele regels tekst, omdat - zo zegt de ver antwoordelijke wethouder - het „on fatsoenlijk zou zijn Duitse relaties bij een bezoek aan de Gelderse hoofdstad een boek te geven, dat aanstoot zou kunnen geven." Het zou verstandiger zijn, het boek ook in andere talen vol ledig opening van zaken te laten geven, maar het niet cadeau te doen aan men sen die er aanstoot aan zouden kunnen nemen! Dat is ook minder onfatsoenlijk. Tijdens het lossen van goederen op de Nieuweweg kreeg W. G. K. uit Soest controle van de rijksverzekeringsinspec- tie. Dit toezicht zinde de Soestenaar kennelijk niet erg, waardoor eerst een woordenwisseling ontstond, terwijl hij even later met een van de vertegen woordigers van de verzekeringsinspectie op de vuist ging. De controleur kreeg een klap in zijn gezicht, hetgeen K. ge honoreerd zag met een proces verbaal wegens mishandeling. Op het Zeister Spoor bij Soesterberg is verleden week een volkswagenbusje ge slipt en omgeslagen. Toen de gewaar schuwde politie enige tijd later aldaar ariveerde, bleek op de plaats van het ongeval alleen een portefeuille te zijn achtergebleven, op naam van de 21-ja- rige F. v. d. B. Deze is later gehoord. Hij bleek het busje inderdaad bestuurd te hebben. Tegenover de politie ver klaarde hij, te zijn geslipt. Tezamen met zijn vriend N. van E. heeft hij het busje weer op zijn „benen" gezet en is daarna verder gereden. De auto bleek bij nader onderzoek zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het is niet precies duide lijk, wat de oorzaak van de slippartij is geweest. In het afgelopen vrijdag in onze cou rant geplaatste artikel over de Soester architekt ir. H. N. van Wijk, is door ons een foto geplaatst van het Utrechts V.V.V.-kantoor. Dit gebouw dat een van de weinige panden is die de laatste jaren gebouwd of verbouwd zijn, en niet gelijk het enkele jaren geleden gebouwde Jaar beurskantoorgebouw op het Vreden- burg, ten koste van „Hoog Catharijne" onder de sloophamers zal vallen, is een De Soester Christelijke Koorvereniging „Sursum Corda" geeft ter gelegenheid van haar jubileum, op vrijdag 26 janu ari a.s. in de Julianakerk, een jubi leumconcert onder leiding van haar di rigent de heer L. J. Meijer. Aan dit concert wordt medewerking verleend door mevrouw I. Barneveld- Muller, Henk Kasperts - trompet, Gert Muts en Wim Deelen - orgel. Het concert vangt aan om precies acht uur, de toegang is vrij. Aan de ingang van de kerk zullen programma's ver krijgbaar zijn. schepping van de Soester architecten Van Woerden en Sehneider. Hoewel het nu, met als achtergrond een chaotisch parkeerterrein en een ge deelte van het saneringsplan een enigs zins verloren plaats inneemt, zal het na het gereedkomen van „Hoog Ca tharijne" een zonder twijfel domineren de plaats innemen. Het is voor Soest een grote eer, dat naast architektenbureau ir. H. N. van Wijk, ook de Soester architekten Van Woerden en Sehneider een wezenlijk aandeel leverden in het Utrechtse sane ringsplan „Hoog Catharijne". Onder deze titel verzorgt de heer A. H. D. Smaal uit Baarn voor de afdeling Soest van de Nederlandsche Reisvereni- ging een avond over Egypte. Deze avond wordt gehouden op don derdag 25 januari, 's avonds 8 uur, in gebouw „Middelwijk" aan de Talmalaan hoek P. de Hooghlaan. De heer Smaal bezocht dit land drie maal en wel in 1933, 1965 en 1966. In 1965 was hij gast van de Egyptische re gering en daarom in staat bijzondere opnamen te maken. De bezuinigingen die premier Wilson zijn Britten oplegt komen doordat ze vooral in de militaire sector zijn geno men feitelijk neer op een afzien van de rol van supermacht, een rol die En geland nog steeds speelde, zij het in kleinere omvang dan de V.S. en Rus land. Dat is ook precies wat schatkist- bewaarder Jenkins over de televisie tot de Engelsen zei. Dat is iets pijnlijks, vooral doordat de historie Engeland nu eenmaal gewend heeft aan die rol van wereldmacht. Maar, zo zei Jenkins, er is geen zeker der weg naar een ramp dan door van onwelkome realiteiten net te doen of ze niet bestaan. En dat de realiteit het ingrijpen vereist waarmee Labour nu komt, daarover bestaat zo langzamer hand in Engeland geen twijfel meer. In het parlement komt de grootste tegen kanting dan ook minder van de conser vatieve oppositie, dan wel van de linker vleugel van de socialisten zelf. Want Wilson heeft niet alleen besnoeid op wat men de imperialistische aspec ten zou kunnen noemen, maar hij heeft ook enige heilige koeien van Labour zelf geslacht. Met name de gratis ge zondheidszorg. Die op te geven zal veel partijgenoten van Wilson diep grieven, temeer omdat het maar om enkele hon derden miljoenen gaat. Maar ook dit op de totale Britse begroting niet zo in drukwekkende bedrag kan kennelijk niet gemist worden. Wat Wilson nu voorstelt te doen is in grijpender dan ooit een conservatieve regering in het verleden, toen er ook al eens enkele aanleidingen toe waren, heeft durven besluiten. Maar de maat regelen liggen inderdaad in de sfeer van de mislukte bezuinigingsmaatregelen van de conservatieven eertijds. Behalve dat de bezuinigingen binnen lands effect hebben, gaan ze ook in de wereldverhoudingen snijden. Het opge ven van een zelfs maar beperkte machtsrol in het verre oosten bijvoor beeld, houdt in dat als Londen nog een3 zou moeten helpen bij iets als de „Kon- frontasie" tussen Maleisië en Indonesië, daarvoor troepen uit Europa zouden moeten worden vrijgemaakt, wat echter alleen maar zou kunnen met toestem ming van de N.A.V.O. Dat is o.m. voor Maleisië en Singapore een griezelige zaak, nog daargelaten dat juist Singa pore economisch nog sterk afhankelijk is van de Britse militaire bases. Het uitstappen van Engeland als wes- telijkse machtsuitoefenaar, maakt, dat de V.S. er nu ook zeker van zijn dat hun taak in deze evenredig wordt ver zwaard. Zeker nog vele jaren tot vooral in Azië een aantal landen zelf krachtig genoeg worden om eventuele bedreigin gen van hun onafhankelijkheid te weer staan. Daar meent men al dat Wilson wel wat ver is gegaan met zijn snoei mes. In Engeland zelf is echter de vraag of hij wel ver genoeg is gegaan. En vooral of hij behalve bezuinigen ook niet wat meer had moeten doen aan het bevorderen van de devaluatie van het pond. Snoeien is nodig, maar er zal ook voor groei gezorgd moeten worden wil Engeland van zijn zwakte verlost wor den. KANTMAN. Na een bezoek aan de wereldstad Cai ro (ongeveer 5 miljoen inwoners), wor den prachtige opnamen getoond van de in het Egyptische museum aanwezige kunstschatten en neemt de heer Smaal U mee naar Alexandrië, Port-Said en Nataria om dan per slaapwagen naar Luxor en Aswan te reizen, alwaar de beroemde stuwdam wordt gebouwd, waaraan dagelijks 3000 man werken. In Luxor krijgt U de beroemde tempels van Luxor en Karnak te zien, alsmede de koningsgraven aan de overzijde van de Nijl. Voorts wordt een bezoek gebracht aan de prachtige tuin. aangelegd door Lord Kitchener ,waar allerlei bomen en plan ten zijn bijeengebracht. Op deze avond wordt ook aandacht geschonken aan de bouw van de tempel van Amon en de pyramiden van Gizeh. Zaterdag j.1. werd in de Hees-cantine een voetbalspelregeltest georganiseerd door de sportvereniging Hees. De deelnemende verenigingen waren B.D.C., S.E.C.. V.V.Z. en Hees, elk met een team van 4 leden. Om 15.15 uur werd gestart met een inleidend woord door de organisator, de heer D. Elfering. Hierin sprak deze de hoop uit dat indien deze quiz mocht bevallen, deze in de toekomst nog meer dere malen zou plaats hebben. De bedoeling was dat op een door de quizmaster gestelde vraag, na onderling overleg, een antwoord werd gegeven. Voor een goed antwoord ontving men 2 punten en voor een fout 0 punten. Het antwoord zou door de quizmaster, bijgestaan door een deskundige jury, beoordeeld worden. In het verloop werd wel duidelijk dat er wel behoefte bestaat aan zulk een quiz, daar er nog verschillende vragen gemist werden. Na een felle strijd kwam het team van S.E.C. als eerste met 20 punten uit de bus. 2de en 3de ex-aequo werden B.D.C. en Hees elk met 16 punten, vier de V.V.Z. met 14 punten. Na afloop bleek dat de beschikbaar ge stelde beker niet aanwezig maar wel betaald was. De beker zal echter alsnog overhan digd worden. In het dankwoord van het winnende team werd inderdaad gespro ken over meerdere herhalingen met in stemming van de deelnemende vereni gingen van deze test en dat getracht zal worden van de gewonnen beker een wisseltrofee te maken. Al met al kan men terug zien op ees geslaagde middag.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1