Soest toen - Soest nu v.v.v. -nieuws s ra Hondeiidressimrclub „De Bewaker* bestaat 45 jaar RECHTEN VAN DE MENS HAND IN EIGEN BUREAUCRATISCHE BOEZEM Het oog gericht op overdreven kabaal EINDE VAN EEN SCHAPPELIJK AVONTUUR Vrijdag 26 januari 1968 Uitgave Drukkerij Smit - Soest iri 1968 1 47e jaargang no. 7 Bureau voor redactie en administratie Van Weedestrant 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Dependance van Baarns Lyceum door koningin aan Philips verkocht Olympische film met Herman Kuiphof Liberale discussiegroep Soest-Zuid POLITIETEL. 4444 HL BRANDWEER 3 3 3 3 Tienergroep Middelwijk Baarnse autorw endelaars ook in Soest actief Vier architecten ontwierpen drie patio-scholen in Soesterveen Abonn. p. kwart, i S.—per post 11.25. SOESTER((DOURANT Mt,4,2s- Verschuilt Iedere dinsdag en vrtjda» VerschUnt Iedere dinsdag en vr(Jda» In 1948 stelden de Verenigde Naties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens vast. Men acht het nuttig om het jaar 1968 nu in het teken van deze verklaring te zetten, er dus extra de aandacht op te vestigen. Dat kan natuurlijk nooit kwaad. Maar het klinkt allemaal mooier dan het er in werkelijkheid uitziet. Tot de „rech ten van de mens" behoren: het recht op vrije meningsuiting, op vrije belijdenis van religie, op vrijwaring tegen wille keurige gevangenschap, recht op arbeid. En als we al die factoren nagaan, dan blijken die rechten maar bij een heel klein deel van de leden der Verenigde Naties werkelijk te worden nageleefd. Voor de meeste landen ter wereld be tekenen ze niets anders dan theorie. De regeringen vinden het prachtig om die theorie aan te hangen, doch in de staatsrechtelijke praktijk van de meeste landen komt er niet veel van terecht. En zelfs in landen als Nederland, En geland, Scandinavië en Noord-Amerika, waar de rechten van de Mens in ieder geval een grondwettelijke basis hebben, zelfs daar wordt er in bepaalde om standigheden en door sommige groepen maar liever niet aan gedacht en er wat slordig mee omgesprongen. Een voorbeeld: toen vorige week de En gelse regering haar ingrijpend en veel omstreden bezuinigingsprogramma door het Lagerhuis wenste te zien aangeno men. legde de leiding van de labour- fractie haar leden op om unaniem vóór Het Incrementum, de dependence van het Baarns Lyceum, waarop ook vele kinderen van voornamelijk welgestelde ouders zijn schoolgegaan, is door Ko ningin Juliana aan Philips Phonogra- phische Industrie (P.P.I.) te Baarn ver kocht. De P.P.I. heeft de villa voorlopig aan de N.C.R.V. verhuurd. De omroepver eniging, die reeds enkele jaren in Baarn haar administratief hoofdkwar tier heeft gevestigd, heeft in de nieu we villa een deel van de computerad ministratie ondergebracht. De villa „Amalia" aan de gelijknamige laan in Baarn behoorde reeds geruime tijd tot de bezittingen van de Konink lijke familie. In 1951, toen prinses Bea trix naar het gymnasium ging, stelde de koningin de villa als dependence van het Baarns Lyceum aan het schoolbe stuur ter beschikking. Achtereenvolgens kregen hier de vier princessen, tezamen met een klein aantal andere leerlingen middelbaar onderwijs. De leraren wa ren normaal in dienst van het Baarns Lyceum. Nu de princessen echter van school zijn, is de belangstelling voor het volgen van onderwijs aan de depen dence beduidend minder. Daarom werd verleden jaar tot opheffing van het In crementum besloten. Kort geleden is de villa door Philips aangekocht. De villa „Amalia" ligt vlak bij het studio-complex „Hoogwolde" van Phi lips aan de Gerrit van der Veenlaan in Baarn. Beide gebouwen zijn „binnen door" onderling bereikbaar. Voorlopig heeft de P.P.I. de nieuw aangekochte villa echter nog niet nodig. Daarom is het gebouw voorlopig aan de Neder landse Christelijke Radio Vereniging verhuurd. het wetsontwerp te stemmen. Maar vijf entwintig labourleden konden dat niet over hun hart verkrijgen en onthielden zich van stemming. Zij zijn nu voorlo pig geschorst en er worde nog stren gere maatregelen tegen hen overwogen. Het „recht van vrije meningsuiting" werd hen - in dit geval - kennelijk ontzegd. En dat is dan het zo ethisch ingestelde Engeland en Labour. Ook in de Russische grondwet schijnt het recht op vrije meningsuiting ver ankerd te zijn. Maar we weten alle maal wat dit daar betekent en het pas gehouden proces tegen de jonge schrij vers toont nog eens extra aan. hoe daar de vrije meningsuiting bestraft wordt. Herhaaldelijk wordt er door groepen, hier en elders, geschermd met die rech ten van de mens zodra men meent zelf niet alles te mogen zeggen wat men wil of wanneer men elders in de „vrije" wereld een beknotting van dat recht ontwaart. En nu is het opmerkelijk, dat zii die soms het hardst schermen met die Rechten van de Mens" het vaak maar moeilijk kunnen verkroppen als men hun politieke gedachtengang niet eveneens aanhangt en een andere opi nie wil uiten. Het liefst zouden deze felle „demokraten" U dan de mond willen snoeren en omdat de grondwet dit niet toelaat, proberen zij het te be reiken door hun tegenstrevers zo zwart mogelijk af te schilderen, door hen in het openbaar belachelijk te maken of het te doen voorkomen alsof die ande ren conservatief of reactionair zijn, en dat dit de ergste zonden tegen de mensheid zijn waaraan iemand zich kan overgeven. Zo vat men hier de „rechten van de mens" op. De regelen van de Verenigde Naties en zeker die van de Universele verklaring van de Rechten van de Mens blijven maar theorie. Het eigen belang van land, volk en groep komt alrijd in de eerste plaats. En wie dat niet doet wordt door een ander overlopen en telt al gauw helemaal niet meer mee. Men wil met de propaganda voor de Rechten van de Mens het geweten wak ker schudden en wakker houden. Het is prachtig dat men dat poogt. Doch het lijkt en hopeloze taak als we zien naar Afrika, naar Azië, naar die streken waaruit de westerse civilisatie zich te rugtrok, talloze nieuwe landen die men wel lid liet worden van de V.N. maar waar de Rechten van de Meris geen voet aan de grond krijgen, waar dicta tuur en willekeur heersen. We leven feitelijk in een bijzonder schijnheilige wereld, waarin men prach tige theorieën belijdt, maar waarin men de praktijk toch steeds naar eigen goedvinden blijft regelen. In het groot zowel als in het klein! De Soester Hondendressurclub „De Be waker" bestaat deze maand 45 jaar. In de zomer zullen in verband met dit jubileum op het oefenterrein aan het Berkenlaantje op de Paltz wedstrijden worden gehouden. De Soester Club is één van de oudste van de afdeling Utrecht der Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging. Een van de oprichters en de enige thans nog in leven zijnde is de heer G. Hum mel, oud-politieman. Het doel van de vereniging is om hon den geschikt te maken voor politionele en andere bewakingsdoeleinden, doch voornamelijk als verdedigingshond. Hiervoor worden regelmatig bouviers en verschillende soorten herdershonden af gericht. Over het algemeen zijn alle rassen en kruisingen ervoor geschikt mits ze een schofthoogte hebben van tenminste 55 cm. Een van de eerste eisen is, dat de hond niet schuw is. In wezen zijn voor be wakingsdoeleinden alleen moedige hon den geschikt. Van niet minder belang is de combinatie baas-hond, want lang niet iedere combinatie kan elkaar ver dragen of accepteren. Wij herinneren nog even aan de film avond, die heden (vrijdag) in het Ver enigingsgebouw aan de Steenhoffstraat, onder auspiciën van de Soester turn- club, zal plaats vinden. Zoals bekend zal de film „Olympiade 1964" vertoond worden. Herman Kuip hof, die de Olympische spelen in dat jaar in Japan bijwoonde, zal een uitge breide toelichting geven. De eerstvolgende bijeenkomst van deze discussiegroep in Hotel van den Brink, zal plaats vinden op vrijdag 9 februari, aanvang 8 uur. Ter discussie zal worden gesteld, het eerste werkstuk van het Liberaal Be raad over de vraag: „Waardoor functio neert de huidige partijstructuur in ons land onvoldoende"? De dressur kent drie afdelingen: ap pèloefeningen, waterwerk en stel- of manwerk. De appeloefeningen houden in, dat een hond correct kan volgen, zowel los als aangelijnd alsmede op commando van links naar rechts en omgekeerd, steeds achter zijn baas om. Voorts moet het dier een sprong over een haag van circa één meter en een kiimsprong over een schutting van 1.80 meter kunnen volbrengen, terwijl hij ook twee meter brede sloot moet kun nen nemen. De hond dient voedsel van vreemden te weigeren. Voorts moet hij kleine voorwerpen kunnen opsporen. Het waterwerk bestaat uit het op com mando overzwemmen van een beek of een plas van minstens twintig meter breed, op commando gaan afliggen en niet eerder terugzwemmen alvorens de baas daartoe het commando geeft. Ook wordt van de hond verlangd dat hij een in het water drijvend voorwerp (on verschillig wat het is) gaat halen en naar zijn baas brengt. Het stel- of manwerk wordt als de hoofdschotel van de dressuur be schouwd. De overige eisen vormen slechts de voorgerechten. Een hond moet onder alle omstandigheden voor werp of persoon kunnen opzoeken, zon der daarvan voorafgaande lucht te heb ben gekregen en net zo lang aanblaf fen zonder te bijten, totdat zijn baas bij hem is. Mocht de persoon proberen te vluchten, dan mag hij bijten, totdat de vluchteling weer stil staat. Ook wordt de hond geleerd om een persoon, die vlucht en gewapend is met een stok of een vuurwapen tot staan te brengen Voorts wordt van de hond verwacht, dat hij iemand, die voor zijn leven fietst, van zijn rijwiel haalt en tot staan brengt. Zolang de persoon in kwestie maar stilstaat, zal de hond hem niets doen. Zodra de persoon echter op de vlucht slaat, dient de hond dat zonder commando verder te verhinderen. De moeilijkste ofeening voor de hond is, wanneer zijn baas hem een comman do geeft om een persoon te „stellen" de baas onverwachts tot de con clusie komt, dat het de verkeerde per soon is. Op een fel commando dient de hond dan bij zijn baas terug te komen, Incien de baas ervan overtuigd is, dat zijn hond die grote verscheidenheid van oefeningen perfect kan uitvoeren, zon der enige mate van angst te tonen, kan hij voor de jaarlijkse keuringen in- Het is misschien niet zo verleidelijk om in deze tijd van wisselende temperatu ren al aan kamperen te denken. Tussen kale bomen, in dikke mist je tentje op zetten lokt niet. Maar de foto-albums laten zien hoe het verleden jaar ge weest is en dan komt het verlangen bij de sportieve kampeerders boven. Wij hebben weer beslag kunnen leggen op het boekje Holland Camping met ruim 2000 adressen voor kampeercentra, inclusief houten en stenen bungalows en met tal van wetenswaardige gegevens. Het is de nieuwe uitgave 1968 en daar wij vermoeden dat heel wat Soesters geïnteresseerd zullen zijn, hebben wij een goede voorraad ingeslagen. Voor hen, die een verzorgde vakantie preferen is er weer het vakantieplan Beek-Montferland. Een bijzonder mooie folder met aantrekkelijke foto-illustra ties is ter uwer beschikking en wij weten uit ervaring, dat dit vakantie plan goed georganiseerd is en veel af trek heeft. Ook voor de niet meer zo piepjonge echtparen biedt Beek-Montferland in een niet overladen drukke sfeer een aangename vakantie met net zoveel va riatie als men zelf verkiest. Zo langzamerhand komt nu het nieu we folder-materiaal binnen. Door de over-grote drukte, waardoor de druk kerijen zich met Kerst en Nieuwjaar hebben moeten heenworstelen, zijn de zomerprogramma's wat opgeschoven. Wij zullen U geregeld op de hoogte houden van hetgeen bij ons binnenkomt Leest U dus voorad ons V.'V.'V.-ndeuws, er kon iets in staan, waarnaar U zoekt. schrijven. Zo'n keuring wordt uitge schreven door het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Politiehond Vereniging. Volbrengt de bond in het oog van de keurmeester zijn oefeningen goed en correct dan wordt hem een certificaat uitgereikt en is de hond ge schikt voor poLitionele doeleinden. Hij wordt dan aan boswachters, politiemen sen e.d. verkocht. Het bedrag., dat men voor zijn afge richte hond moet betalen, beloopt al gauw 700,De tijd en aandacht, die aan zo'n hond is besteed, is overigens nauwelijks in geld uit te drukken. Men moet er een eindeloos geduld voor heb ben om een hond eenmaal zover te krij gen. Het werk is trouwens ook niet zonder risico, maar dat lopen de leden van de jubilerende vereniging graag. Vrijwel zonder uitzondering zullen de bijna dertig leden van de vereniging de sporen kunnen tonen, die de afge richte honden bij hen hebben nagelaten. Voorzitter van de Dressuurclub „De Bewaker" is de heer M. Kok, die al zo'n veertig jaar meedraait en voor wie het dresseren van honden nauwelijks geheimen meer heeft. Secretaris is de heer H. Kruitbos. Voor eventuele belangstellenden volgen hier hun adressen: Ossendamweg 38 en Krommeweg 25. oormalig hotel café restaurant „Trier", hoek Praamgracht Vredehofstraat, met paardetram Soest-Baam. vjjftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Aanstaande zaterdag houdt de Tiener groep Middelwijk een club-avond, waar onder meer aan tafeltennis, sjoelen, ta felvoetbal en biljarten kan worden ge daan. Daarnaast is het mogelijk om - op muziek van grammofoonplaten - te dansen. Tot ziens in Middelwijk. De concurrentiestrijd tussen bankgiro en postgiro is toch wel gunstig voor de gebruikers. Verscheidene maatregelen zijn reeds genomen om het dienstbetoon aan de postrekeninghouders te vergro ten. Niet alleen kan men langer ont vangen en storten aan de loketten van de postkantoren, maar de Postchèque- en Girodienst is zach nu zelfs ook gaan interesseren voor zijn eigen bureaucra tie. De rekeninghouders krijgen een brief, waarin zij worden uitgenodigd verbete ring aan te brengen in de wijze, waar op de ambtenaren tot dusver de te naamstelling van hun rekening aan duidden. Daar waren eigenmachtige af kortingen en ambtshalve gepleegde toe voegingen of weglatingen ingeslopen, waar verscheidene klanten wel eens vergeefs tegen protesteerden. Ieder kan rsu zeil bepalen, hoe de giro hem op de bijschrijvingen bij de begunstigden moet aanduiden of betitelen Het particulier initiatief is weer van nut gebleken! Naar eerst thans is gebleken zijn de drie Baarnse ingezetenen, die zich heb ben schuldig gemaakt aan een grote autozwendel, ook in 9oest actief ge weest. Zoals bekend, zijn thans drie mannen in arrest: de 37-jarige autover huurder J. N„ en twee 23-jarige com pagnons. De autoverhuurder en een van zijn me deplichtigen. de 23-jarige J. M., ook uit Baarn, blijken zich in januari van het afgelopen jaar ook schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van autoradio's en sierdoppen en strips van auto's in Soest. Het drietal heeft inmiddels reeds 42 autodiefstallen bekend. De ca rossen een en chassis van de ge stolen auto's werden onderling verwis seld. De aldus ontstane geassembleerde wagens werden eerst enige tijd ver huurd en later verkocht Inmiddels heeft de politie ook reeds gestolen ra dio's, een caravan en een speedboat achterhaald. Het drietal zit reeds sinds november in het huis van bewaring. Na te lange aarzeling heeft de regering bekend gemaakt dat de ambtenaren van vijftien rijksdiensten Den Haag züllen moeten verlaten omdat hun dienst naar andere plaatsen zal worden overge plaatst. Hiermee zullen waarschijnlijk 1700 ambtenaren met hun gezinnen Den Haag moeten verlaten. Het komt ons voor dat de regering weer te lang gewacht heeft met de duidelijke publikatie van haar voorne men. Daarnaast blijkt het nu dat de verhuizingen voorshands bescheiden van omvang zullen blijven. De overplaat sing gaat geleidelijk en men kan ook nog bedanken voor de eer wanneer men een andere betrekking weet te vinden. Wij vinden het besluit tot verplaatsing van een aantal rijksdiensten een goede beslissing. Het overplaatsen van amb tenaren is geen nieuw verschijnsel. Bij defensie is het schuiven met officieren bijvoorbeeld bepaald geen uitzondering. Er is derhalve geen reden om zoveel kabaal te maken als sommige ambte- narenorganisaties hebben gedaan. Men heeft de grootste moeite om redelijke argumenten tegen de verhuizing te ver zamelen en deze liggen dan ten dele nog in de emotionele sfeer. Zakelijk gezien moet het worden toe gejuicht dat men de randstadbevolking wil verlichten door deze diensten te verplaatsen en kan men zich er alleen maar over verbazen dat er zo weinig diensten gaan. Het is bijvoorbeeld be slist niet noodzakelijk dat alle rege ringsdiensten in Den Haag blijven. De ruimte aldaar en het potentieel aan arbeidskracht zou meer voor handel en bedrijf beschikbaar moeten zijn want voor dat soort produktie moeten wij onze gunstige ligging in Europa uit buiten. Historische rechten spelen hier geen rol want sociaal-economisch kun nen wij ons niet aan tradities hechten. Tenslotte zullen vele overgeplaatste ambtenaren vermoedelijk later dank baar terug denken aan de dag waarop zij het overvolle westen van Nederland konden verlaten. KANTMAN. Ir. H. N. van Wijk, architect uit Soest en drie architecten uit Amersfoort heb ben een complex van drie patio-scho len in het Soesterveen ontworpen. Het gaat hier om zesklassige lagere scholen, een christelijke, een katholieke en een neutrale, die om een centraal gelegen speelplein, tevens ontmoetingspunt (pa tio) zijn gegroepeerd. Dit schooltype zal in een serie van zeven stuks worden gebouwd door de N.V. Bouwbedrijf Van Eykelenburg uit Rosmalen. De Centraal gelegen binnenplaats is acht bij .tien meter groot. Hieromheen worden steeds drie eenheden van twee leslokalen gegroepeerd. Omtrent de vormgeving van de patio kan men alls kanten uit. Men kan er een vijver ma ken, volières neerzetten, een klein plantsoentje aanleggen e.d. Hierom trent zullen echter t.z.t. de betreffende school hoofden kunnen beslissen. Be halve de gemeenschappelijke speel plaats krijgen de drie scholen ook de beschikking over een gemeenschappe lijk lokaal, dat bestemd kan worden voor recreatiedoeleinden, handenarbeid of zevende leslokaal. Boven de hoofdingang van het com plex is - zoals uit de foto blijkt - een grote luifel geprojecteerd, waaronder de kinderen eventueel bescherming kunnen zoeken bij minder aangename weersom standigheden. Behalve de patio zal men als speelruimte ook de naaste omgeving van de scholen kunnen benutten. Elke eenheid van twee klassen krijgt boven dien nóg een eigen ingang. In de loop van dit jaar hoopt men met de bouw van de drie scholen te kunnen begin nen. Men denkt, dat de scholen in de loop van het volgend voorjaar kunnen worden betrokken. Een maquette van de scholen is reeds te zien geweest op de tentoonstelling in het raadhuis over de toekomstige ont wikkeling van Soest. Het resultaat van de schappen is nog altijd zeer miniem. Daarom heeft de regering besloten de opheffing van een bedrijfs- of produktschap te bevorderen als de ondernemers ofwel als de werk nemers dat verstandiger vinden Het produktschap voor tuinbouwzaden en het bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf zijn al opgeheven, omdat ze to taal nuteloos bleken. Voor andere schap pen die niet veel nut hebben, staat de zelfde weg nu open. Als we daarbij tel len het aantal mogelijke schappen, dat nimmer is opgericht omdat het bedrijfs leven in die branche er beslist geen behoefte aan gevoelde, dan is het al met al een mager resultaat van het des tijds ais hoogste wijsheid nagestreefde ideaal. )Een regering kan industrie en handel beter de normale en grondwettelijke vrijheid van vereniging laten. Wie met anderen wil samenwerken, doet dat wel uit vrije wil. Wie beslist eigen baas in eigen huis wil blijven, moet zichzelf kunnen zijn en blijven. Dan lopen we ook niet gevaar van a-politieke groe pering en louter antischapgezinde sa menscholingen. welke -tot onprettige verhoudingen leicfcn.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1