Soest toen - Soest nu DEENSE ONDUIDELIJKHEID EN AMERIKAANSE WOEDE WEL ACHTERGEBLEVEN GEBIED MAAR NIET ACHTERLIJK TAALSTRIJD VLAMT WEER OP ELKANDERS LASTEN DRAGEN Het oog gericht op de dollar Dinsdag 30 Januari 1968 17e jaargang no. 8 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bromfietser bij botsing ernstig gewond Plank tegen deur voorkwam inbraak öfize kroonprinóeó verjaart Te zwaar beladen vrachtwagen verloor deel van lading Uitstekend jubileumconcert van Sursum Corda S.E.C.Vriendenschaar 1-1 op de Drie zwaar gewonden Birkstraat Eiermarkt Gevoelige nederlaag van B.D.C. SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart f 3,—. per post f 4,23. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De Deense sociaal-democraten van Jens Otto Krag hebben nog weer eens wat verloren aan de stembus. Maar net als vorig maal - in 1966 - is het resultaat van de verkiezingen niet dat er veel meer klaarheid is gekomen in de poli tieke verhoudingen. Toen zetten de ver zwakte sociaal-democraten het bewind voornamelijk nog voort omdat er geen duidelijk alternatief door de oppositie werd getoond. In die toestand is weinig verbeterd. Weliswaar kan men uit de stembusuit slag opmaken dat de meerderheid der Denen niet erg veel voelt voor de be zuinigingsmaatregelen die de regering werden opgedrongen door de Britse de valuatie, maar hoe het dan wel zou moeten volgens de kiezers is dit keer ook niet duidelijk geworden. Ook nu zal weer met passen en meten een ka binet in elkaar moeten worden getim merd, waarin waarschijnlijk ook weer geen duidelijk van dat der sociaal-de mocraten afwijkend plan kan worden opgesteld. Dat de diverse socialistische groeperin gen verloren is niet zo vreemd: de on populaire devaluatiemaatregelen werden slecht verdragen en bovendien is er nogal wat onderlinge verdeeldheid bin nen die groepen. Bovendien heeft het neerstorten van de Amerikaanse bom menwerper met kernwapens bij Groen land de anti-N.A.V.O.-radicalen nog een extra stootje wind in de zeilen gebalzen. Weinig positieve facetten eigenlijk en in dat opzicht is de duidelijkheid in de politiek waarover men ook in Denemar ken zo graag praat, niet veel verder gekomen. Het opbrengen van het Amerikaanse af- luisterschip Pueblo door Noordkoreaanse oorlogsbodems doet ogenblikkelijk den ken aan het vernietigen van een der gelijk schip, de Liberty, door Israëlische vliegtuigen bij het begin van de zes daagse oorlog van juni. De reacties in Washington zijn echter geheel anders. Toen werd min of meer berustend aan genomen dat zoiets nu eenmaal het ri sico was van het werk der inlichtingen diensten, wanneer men al niet van elek tronische spionage wil spreken. Nu wordt in Washington een toon gehoord alsof deze kaperij tot een halve herle ving van de Koreaanse oorlog moet voeren. (Het woord repressailles viel al.) Het lijkt wel zeker - ook als men let- terzifterij over de diepte van territori ale wateren buiten beschouwing laat - dat de Noordkoreanen inderdaad een minder frisse daad hebben gepleegd. Maar dat is in spionagewerk niet onge woon. Het lijkt ook wel zeker dat Noord-Korea de spanning wat wil op voeren. De bestandsschendingen zijn ve le en veel talrijker dan ooit tevoren, hetgeen kan worden beschouwd als een poging om de Amerikaanse druk op Vietnam wat te verzachten. Immers daar strijden ook enige tienduizenden Zuidkoreanen aan de zijde van de Amerikanen en Zuidvietnamezen. De Amerikanen zouden echter wel zeer dom zijn als ze hun reactie lieten op lopen tot een soort tweede Aziatisch front dat alleen maar mankracht en geld kan verslinden en meer gevaar de wereld brengen, zonder dat hun po sitie waar dan ook noemenswaard ver betert. Het zeerst steekt het de krijgs lustig pratende parlementariërs dat een 'klein land als Noord-Korea het kan bestaan een reus als de V.S. een klap in het gezicht te geven. Maar dat is nu eenmaal zo: een mug kan een olifant rustig lastig vallen, zelfs al zou de ko los met de poten trappelend tekeer gaan dan is het risico voor de mug zeer ge ring. De oplossing is dan ook minder het sturen van grote vliegkampschepen, dan wel een nieuwe Pueblo, maar dan wel afdoende bewaakt door andere schepen. En wellicht zal ook wat elektronische apparatuur veranderd moeten worden nu de Noordkoreanen waarschijnlijk een aardig inzicht hebben gekregen in de bestaande. Zowel in overheidskringen als in het bedrijfsleven wordt erover geklaagd dat de werkloze jeugd in de probleemgebie den onvoldoende neiging vertoont om naar het westtelijk deel van Nederland te migreren teneinde daar weer werk te vinden. Ook de oudere werklozen demonstreren weinig geestdrift voor migratie. Men toont in kringen van de arbeids bemiddeling een ernstige ongerustheid over dit vraagstuk. Het kan ook zijn dat men die ongerustheid suggereert. Want iedereen in dit land weet voor zichzelf de oorzaak. In de eerste plaats zijn de werkloosheidsuitkeringen niet slecht. In de tweede plaats kan men in Nederland om allerlei redenen ander werk weigeren, wanneer dit niet „pas send" is. Vervolgens nemen bij migratie vooral voor jeugdigen de kosten toe, omdat allerlei kosten van levensonder houd, zoals bijvoorbeeld huisvesting, in de randstad hoger liggen dan in de minder bevolkte gebieden. Achtergebleven gebied wil niet zeggen dat de bevolking daar ook achterlijk is gebleven. Integendeel, zij kan daar evengoed rekenen als in het westen, of men nu werkloos is of niet. De werklo zen hebben al lang uitgerekend dat men beter met enige schade een werkloos heidsuitkering in de ~est van Nederland kan hebben, dan vol loon in west-Ne derland. En wij maar zoeken naar fac toren, die de mensen elders zo milieu- vast maken! Er is een probleem van de oudere werk lozen. Er is een ernstig vraagstuk van de jeugdwerkloosheid. Maar als het waar is dat werk een noodzakelijke voorwaarde is voor een zinvol bestaan op dit ondermaanse, dan dienen de re gering en de vakbonden duidelijk te stellen dat vanaf een bepaalde leeftijd elders in het land aangeboden werk moet worden aanvaard op straffe van inhouding der uitkering. Neemt men geen effectieve maatregelen dan worden èn de overheid èn degenen die zich h*t lot van deze gemakzuchtigen aan trekken spoedig zelf voor achterlijk versleten. Bij een verkeersongeval op de hoek van de Eikenlaan er. de Verlengde kolonie- weg is verleden week dinsdag de 18- jarige bromfietser A. W. F. P. uit Amersfoort ernstig gewond geraakt. De bromfietser verleende op de kruising geen voorrang aan de 19-jarige monteur P. T. van den H. uit Soest, die met zijn auto over de Eikenlaan reed in de richting Ossendamweg. Bij de botsing raakte de bromfietser dusdanig ge wond, dat hij met onbekend, maar in ieder geval ernstig letsel naar het zie kenhuis De Lichtenberg in Amersfoort moest worden overgebracht. De heer A. Wijnberg uit de Van Wee destraat heeft er een gewoonte van ge maakt om iedere avond voor het slapen gaan een plank tegen de binnenkant van de deur te zetten als beveiliging tegen inbraak. In de nacht van donderdag op vrijdag bleek hij met deze gewoonte succes te hebben. Tegen half vier schrok de man namelijk wakker door het omvallen van de plank. Even later zag hij een hem onbekende man wegrennen en verdwijnen in de richting van de Korte Brinkweg. De inbreker keerde even daarop echter weer treug, omdat hij in de haast zijn schoenen was vergeten, die hij bij het betreden van het huis had uitgedaan en voor de deur had laten staan. Toen de onbekende man zijn schoeisel bijna weer te pakken had, kwam de heer Wijnberg naar buiten stormen, zodat hij alsnog op kousevoeten de vlucht moest nemen. De heer Wijnberg slaagde er niet in, de man te pakken te krijgen. Met be hulp van een speurhond heeft de politie later getracht, de man alsnog op te sporen, maar in de F. C. Kuiperstraat raakte de hond het spoor kwijt. Ver moedelijk is de man daar op of in een vervoermiddel gestapt. De inbreker is vrij lang van postuur. Overigens wordt bij de heer Wijnberg niets vermist. Morgen is het dertig jaar geleden, dat onze kroonprinses op het paleis Soestdijk werd geboren en de namen Beatrix Wilhelmina Armgard ontving. Na de jaren van vlucht en oorlog, kwamen de vrede en de welvaart, verloving, huwelijk en het moederschap. In het kasteeltje Drakenstein leeft het kleine gezin, ondanks alle ver plichtingen, gelukkig temidden van de bossen. Wij wensen onze kroonprinses veel geluk op deze dag. tingplichtigen kunnen ze evenmin mis sen. De argumentatie van de minister is onhoudbaar en dient te worden ver worpen. Regering en Staten-Generaal moeten el kaar vinden op dit punt. De premie ziektekosten zou voor iedereen voor 50 °/o aftrekbaar kunnen worden gesteld en dan buiten de sfeer der buitengewone lasten kunnen worden gebracht. Als ook dit de staatskas nog teveel zou aantas ten kan men altijd elkaar nog vinden door deze premie voor 50 °/o aftrekbaar te maken binnen de aftrekregeling voor buitengewone lasten. Hierbij brengen dan beide partijen een offer. Met name voor de zelfstandigen is een aftrekre geling van de premie voor ziektekosten van grote betekenis en het is onbegrij pelijk dat een minister deze kwestie zo luchtig te zijnen bate beoordeelt. De Nederlandstalige afdeling van de Leuvense universiteit is een week dicht. Een besluit van de pro-rector dat kan beduiden dat daarmee de staking van hoogleraren en studenten overbodig ge maakt wordt, maar de heren zeven da gen krijgen als afkoelingsperiode. Men mag het aan de andere kant ook uitleg gen als een opperst fiat op die staking die nu helemaal officieel is geworden. De raad waarin de twee afdelingen van de Leuvense universiteit elkaar ontmoe ten, heeft al verscheidene malen lang geconfereerd, maar daarin komt men ook al niet tot overeenstemming. Het enige verschil is, dat men daar in de zaal nog fatsoenlijk blijft en niet met molotow-cocktails gebouwen in brand steekt, elkaar afranselt enzovoort. Dat doen de studenten op straat. De achtergrond van het drama is niet nieuw. Het wortelt in de zeer algemene tegenstelling tussen de twee taalgebie den. Voor vele Vlamingen is het al er gerlijk dat op Vlaams gebied toch nog altijd een stuk franstalige cultuur in stand wordt gehouden: de Leuvense uni versiteit, die uiteraard ook fungeert als een soort blokkadebreker van fransta lige invloeden binnen de vlaamstalige sfeer. Arrogantie Dat zou alles nog draaglijk zijn, wan neer de pro-rector van Leuven Frans zich de moeite nam met zijn raad van bestuur een beetje taktisch op te tre den. Bij het bekend maken van uitbrei dingsplannen is dat echter zeer beslist niet gebeurd en vooral de studenten van Leuven-Vlaams, maar ook hoogleraren en andere overigens zeer bezadigde lie den hebben zich gestoten aan de arro gantie van Leuven-Waals. De studentenrelletjes zijn op zich niet zo verschrikkelijk. Maar ze fungeren ook als een magneet voor allerlei andere Vlaamse groepen, die dankbaar iedere aanleiding aangrijpen om weer eens fel van leer te gaan tegen de franskiljons. Er is weer eens gezorgd voor een vonkje en de kruitvaten staan nog altijd hoog opgetast langs de scheidslijn der twee talen. Een weekje respijt is waarschijn lijk onvoldoende om te voorkomen dat de een tijd lang sluimerende taalstrijd weer eens hernieuwd in volle hevigheid losbarst. Op de hoek van de Nieuwstraat en de Groen van Prinstererstraat is donderdag een door de 47-jarige A. A. uit Soest bestuurde vrachtwagen een deel van zijn lading, bestaande uit stalen platen verloren. De zware platen kwamen zon der iets of iemand te raken op het weg dek terecht. Er werd ook geen schade aan het wegdek toegebracht, maar niet temin krijgt de chauffeur een proces verbaal, omdat bij onderzoek bleek, dat de vrachtwagen twee ton te zwaar be laden was. De Christelijke Koorvereniging ..Sur sum Corda" heeft vrijdagavond, ter ge legenheid van het tien-jarig bestaan, een uitstekend jubileumconcert gege ven in een half gevulde Julianakerk. Met een uitvoerig en gevarieerd pro gramma (waarin overigens de kerkelij ke muziek wel de boventoon voerde) heeft het koor, onder leiding van de heer L. J. Meijer, de vocale prestaties volledig kunnen etaleren. Het koor toonde een. grote stembeheersing, een gevoel voor sfeer - stemmigheid zowel als uitbundigheid - en een grote klank rijkdom. Het omvangrijke programma vermeldde onder meer het bijna als een nationaal volkslied klinkende „Nederland en Oranje" („Land of hope and glory"). het qua klankrijkdom zeer sobere, maar uiterst gewijde Sanctus uit de Deutsche Messe van Franz Schubert, het Ave Ve- rum van Mozart, het Pelgrimskoor uit „Tannhauser" van Richard Wagner en het Gebed uit de Opera ..Der Frei- schutz" van C. M. von Weber. Stuk voor stuk werken, die het koor tot de top van het vocale kunnen noopten en welk niveau de pupillen van de heer Meijer ook zonder zichtbare moeite be reikten. Mevr. I. van Barneveld-Muller leverde haar bijdrage als sopraan. Voor enkele zeer gave instrumentale intermezzo's zorgden de organisten Wim Deelen en Gert Muts en trompettist Henk Kasperts, die onder meer een bij zonder fraaie vertolking gaf van „The Holy City". Al met al een zeer geslaagd jubileum concert, dat helaas door te weinig men sen werd bezocht. De regering heeft voorgesteld om de kosten van ziekenhuisverzekering etc. uit te sluiten voor de toekenning van aftrek wegens buitengewone lasten voor de in komstenbelasting. Om deze aftrek te kunnen krijgen, moeten de buitengewone lasten tenminste vier procent van het inkomen bedragen. Voor gezinnen met 3 of meer kinderen wordt dit percen tage per kind met een half procent ver minderd. Het regeringsvoorstel heeft felle kritiek in den lande uitgelokt. Ook de leden van de Staten-Generaal hebben zich daarbij niet onbetuigd gelaten. Men heeft o.i. terecht gesteld dat de belastingtarie ven voor de middengroepen toch al te hoog zijn en die worden nu weer ge troffen. De draagkracht wordt onder te zware druk gezet. Minister Witteveen heeft nu betoogd dat hij 250 - 330 miljoen gaat derven en dat hij die niet kan missen. Een mas sale ziektekostenaftrek zoals die thans door de premieverhogingen mogelijk wordt zou niet kunnen worden gecon troleerd en zou vertragend werken bij de belastingheffing. Het is duidelijk dat er nu ook reeds voor vele miljoenen aan buitengewone lasten wordt geclaimd bij de fiscus. Het aantal claims neemt toe door de pre mieverhogingen maar o.i. niet zo mas saal als door de bewindsman wordt ge steld. Zou dat wel zo zijn dan is dat een nieuw bewijs van de onaanvaard bare hoogte die de ziektekostenpremie heeft bereikt. De minister kan dat niet op de ruggen van de middengroepen schuiven met het argument dat hij die miljoenen niet kan missen. De belas- Het begin van de wedstrijd was hoop vol voor S.E.C., want reeds na 10 mi nuten speelde Van Boeyen zich fraai vrij en gaf de Vriendenschaar-keeper het nakijken 1-0. Hoewel S.E.C. voorlopig nog in de meerderheid bleef, was 't toch Vrien denschaar, dat de gelijkmaker scoorde, na een fout in de Soester achterhoede. S.E.C. deed wel haar best om de leiding te hernemen, maar de aanvallers wis ten niet tot een doelpunt te komen. Woudenberg faalde eenmaal door naast te schieten, terwijl Van Boeyen zijn schot fraai gekeerd zag door de Vrien denschaar-keeper, zodat de rust met ge lijke stand (1-1) aanbrak. Na de thee, een overwegend sterker S.E.C., maar doelpunten beslissen nu eenmaal de wedstrijd en dat was niet de sterkste zijde van de Soestenaren, hoewel paal en lat de bezoekers wel eens te hulp moesten schieten. Het had maar weinig gescheeld of de Culembor- gers hadden nog met de volle winst gaan strijken, maar Van Zoghei wist fraai te redden. Er werd niet meer gedoelpunt, zodat de bij rust reeds verkregen gelijke stand niet werd gewijzigd. President Johnsons boodschap aan con gres en natie bevatte slechts één ver rassing: hij wil de gouddekking van de dollar opheffen om des te beter het beleg van de dollar te kunnen weer staan, alsmede de goudprijs te behouden op 35 dollar per ounce. Speculators hopen dat hij eens zal in stemmen met een verhoging van die goudprijs - anders genoemd een deva luatie van de dollar - die hun in staat stelt hun goudvoorraad in te ruilen voor aanzienlijk meer dollars dan ze er voor hadden betaald. En die dollar is ook na devaluatie een zeer koopkrachtige munt - een voorde lige zaak dus. Vandaar dat zoveel dol lars die uit de V.S. stromen daarheen weer terug gaan om in goud ingewis seld te worden. Dat goud is er maar de voorraad daalt en een deel van de voor raad moet onaangetast blijven als wet telijke gouddekking van de in omloop zijnde bankbiljetten. Wat Johnson nu wil is dus ook dit goud vrij maken om eventueel in te ruilen - het wachten voor de speculators wordt dan wel zeer lang. En twijfelachtig, in dien de V.S. erin slagen te bewerken dat niet meer dollars het land uitstro men dan er in ruil voor waren weer terugstromen - met andere woorden dat de betalingsbalans in evenwicht komt. Maatregelen daartoe, o.m. een belasting verhoging. moet het congres dan ook maar goedkeuren. Of het congres beide voorstellen zal slikken is op dit moment nog twijfelachtig. De conservatieve he ren daarin hebben tot dusver al een belastingverhoging op de lange baan geschoven - het is tenslotte een ver kiezingsjaar - en het opheffen van de gouddekking is voor velen een heilige koe waar men niet aan mag komen. Johnson had verder weinig nieuws en weinig bezielende plannen. Ten aanzien van Vietnam peinst hij nog altijd over het aanbod uit Hanoi, of dat wel echt ergens toe kan leiden. En meerjarenplannen om aan diverse sociale euvelen in eigen land een eind te maken heeft tot dusver in al zijn boodschappen over „de toestand van de unie", zoiets als troonredes, voorgesteld. Ze moeten ook gefinancierd worden. En het geld moet van het congres komen en dat kijkt voorlopig al heel schig- tïg tegen de recordbedragen van deze begroting aan met een heel fors tekort KANTMAN. Bij een frontale botsing tussen twee auto's op de Birkstraat zijn drie perso nen zwaar gewond geraakt. De heer H. J. de G. wilde een voor hem rij dende wagen inhalen. Op het moment, dat hij op het Linker weggedeelte reed, kwam hij in frontale botsing met een tegemoetkomende auto, bestuurd door de heer L. K. uit Barneveld. De beide bestuurders raakten zwaar gewond, evenals de echtgenote van de heer K. De drie slachtoffers zijn overgebracht naar het ziekenhuis Zonnegloren. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks hoendereieren van ƒ12,tot ƒ13,25. Middenpr. ƒ12,85. Prijs per kg ƒ2,04. Zag het er vorige week, na de 6-3 over winning, in de vriendschappelijke wed strijd tegen Ministerpark, tamelijk hoop vol uit. thans bleek in de eerste compe titiewedstrijd na de winterstop, dat dn blauw-witten nog lang niet uit deze verplichte „winterslaap" ontwaakt zijn. B.D.C., dat bij Vesting in Naarden op bezoek moest, gaf in de eerste periode van de wedstrijd goed partij en er ont wikkelde zich direct na de ietwat ver late aftrap een levendige strijd, met wisselende kansen. Toch was het De Vesting die in de 15e minuut de leiding nam door hun midvoor Paul Behm, die, na fraai so- lowerk, Smink uit zijn doel lokte en doordat geen enkele verdediger diens plaats innam, rustig kon scoren. 1-0. Gesteund door deze voorsprong werd „De Vesting" sterker zodat B.D.C. alle zeilen moest zetten. In de 35e minuut echter kreeg J. Ver hoeve op pl.m. 20 meter van het Naar- dense doel de bal in zijn bezit en hij loste direct een hard schot dat van richting veranderde en daardoor voor doelman v. d. Tol onhoudbaar was. 1-1. Nog voor de rust zorgde de zwak lei dende arbiter voor een verwarrende si tuatie door een vrije trap, om onver klaarbare redenen, die keer te laten overnemen, zonder dat één der partijen wist waarom. Het hieruit resulterende schot ging juist over. De rust kwam met een 1-1 stand en er was nog alle hoop aanwezig onder de talrijke trouwe B.D.C.-aanhangers. Dat het zo'n grote nederlaag zou wor den had niemand verwacht, doch reeds na 6 minuten werd het 2-1 toen de scheidsrechter liet doorspelen na een duidelijk geval van obstructie van Behm tegen v. d. Hengel. 2-1. Hierna ging B.D.C. fel in de aanval en zelfs Jos Brouwer zagen we in de voorste gelederen, doch zijn kopballen troffen geen doel of werden, evenals de schoten van Verhoeve en Dorresteijn, door doel man v. d. Tol onschadelijk gemaakt. Hoe gevaarlijk de midvoor van de gast heren is bleek wel in deze periode daar hij bij uitvallen enorm snel met de bal weg was en de B.D.C.-achterhoede her haaldelijk in moeilijkheden bracht. Zo ook bij een hard schot van de links buiten toen Smink de bal niet onder controle kon krijgen, profiteerde Behm hier zeer snel van en het was 3-1. Slordig spel in de achterhoede van B.D.C. was er oorzaak van dat een hard schot, van de lat terugstuitend, door Verschuur kon worden ingekopt 4-1. In de 35e minuut zorgde Theo v. d. Mast voor de „hattrick" toen hij zo hard en „zuiver" terug speelde, dat Smink. de bal uit zijn. doel moest ha len 5-1. In de laatste minuten kwam B.D.C. door J. Verhoeve en J. Beijer nog twee keer dicht bij een tegenpunt, doch bei de keren kreeg de overigens zeer goed werkende doelman v. d. Tol hulp van de paal, zodat de B.D.C.-ers met een 5-1 nederlaag naar huis werden ge stuurd en nu toch wel de kopgroep hebben moeten „lossen".

Soester Courant | 1968 | | pagina 1