Een moderne bank biedt u veel. Maar misschien miste u toch nog iets, Misschien dit de bank waar ook zich thuis voelt DE WERKGELEGENHEID BLIJFT VOORLOPIG ZORGENKIND Bij Disco Centrum, Officiële Bij Disco Centrum, Bij Disco Centrum, TIJD IS BETREKKELIJK Want op 7-jarige leeftijd heeft men zijn halve leven al achter de rug DE GAULLE EN DE ISRAËLISCHE MIRAGES U KUNT NIET ALLES WETEN De mens moet nieuwe arbeid zoeken LAATSTE WEEK nieuwe toppers a 1,95 mededelingen Kostw innersvergoeding LAATSTE WEEK diverse L.P. 5,95. LAATSTE WEEK toppers 95 cent Gevonden voorwerpen Wachten op de trein duurt langer dan een feestje HET NMB/PS PAKKET. Een pakket vol bankdiensten. Dat is bijvoorbeeld een salarisrekening met 31/2% rente en de mogelijkheid van een maand salaris extra als gezinskrediet. Dat is keuze uit zeer gunstige spaarre gelingen met een hoge rente, tot zelfs 6%. Dat is geld voor u laten ontvangen en betalingen voor u laten verrichten. Dat is, dat is zoveel... En daar voegt nu onze NMB nog een heel belangrijke dienst aan toe. De Persoonlijke Service! Vraag gratis het NMB/PS Pakket! De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is nog juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pak ket graag en gratis toe. Vult u even de bon in? NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK BANKBON VOOR NMB/PS PAKKET Naam: Straat: Woonplaats: 22 toestellen clandestien naar Israël Voor modern DRUKWERK naar DRUKKERIJ SMIT N VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 De meeste economische deskundigen verwachten dat het jaar 1968 gunstiger voor ons land zal z|jn dan 1967. Zij baseren die voorspoed-verwachting op de goede exportpositie die ons land inneemt, op de toenemende activiteit in de ons om ringende landen en op de geweldige veranderingen die er in het patroon van overheidsvoorzieningen en bedrijfsleven nog moeten worden aangebracht, willen wü duurzaam op een hoger levenspeil komen. Deze optimistische visie wordt niet door iedereen gedeeld. Moge zij waar zijn dan is daarmee nog niet gezegd dat ook de werkgelegenheid weer zal omslaan naar een situatie van arbeidsschaarste. VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 De werkgelegenheid wordt aangeboden door overheidsdiensten en het particu liere bedrijfsleven. De overheid is be gonnen haar staalkaart van activiteiten kritisch te bezien. Daar worden tal van bedrijven en diensten nu in snel tempo gemechaniseerd en geautomatiseerd. De mens wordt door kapitaal vervangen. SOESTERBERGSESTRAAT 1. De uitschuivende krachten worden wel opgevangen omdat de taak van de over heid zich nog op tal van fronten uit breidt. Bij het particulier bedrijfsleven is deze tendens al langer gaande. Zij wordt daar nog versterkt door de voort gaande drang naar fusies, samenwerking en concentraties. Dit leidt er uiteinde lijk toe dat er mensen worden afgesto ten want het gaat er om de kosten om laag te kunnen brengen. Voor zover dit niet merkbaar is, openbaart zich geen nieuwe vraag, zodat de jongeren niet meer worden opgenomen. Elke ondernemer heeft de plicht om elk jaar weer af te wegen de kosten van zijn menselijke arbeid tegen de kosten van een vervangende machine. Die ba lans slaat hoe langer hoe meer door ten gunste van de machine, want de kos ten van de menselijke arbeid worden steeds hoger terwijl door de technische vooruitgang de machines goedkoper wor den. Naar andere sector Vanzelfsprekend dringt die mechanisatie en automatisering niet overal even snel door. In de chemische industrie, het aardgas, de openbare nutsbedrijven en de metalurgie zal, zoals het centraal economisch plan voor dit jaar aangeeft, de expansie zich wel voortzetten. De werkgelegenheid krijgt daar weinig steun omdat dit bijna geheel plaats vindt C O De burgemeester der gemeente Soest, brengt onder de aandacht van belang hebbenden. de onderstaande voorwaar den waaronder kostwinnersvergoeding kan worden verleend. Aanvragen. 1. De aanvraag om kostwinnersvergoe ding moet worden ingediend op een daarvoor ter gemeentesecretarie ver krijgbaar formulier. 2. In het algemeen wordt geen ver goeding toegekend en wordt een toege kende verhoging niet verhoogd ten aan zien van werkelijke dienst, welke valt vóór de tiende dag, voorafgaande aan de datum van de aanvraag om vergoe ding. Gezinsmaximum. In het algemeen wordt geen vergoeding toegekend, indien de totale bruto-in- komsten per week van de achterblijven de leden van het gezin, waartoe de dienstplichtige behoort, vastgesteld over eenkomstig de daarvoor geldende bepa lingen. méér bedragen dan: voor 1 achterblijvende persoon ƒ158, voor 2 achterblijvende personen 172, voor 3 achterblijvende personen 188, voor 4 achterblijvende personen 205, voor 5 achterblijvende personen ƒ222, voor 6 achterblijvende personen ƒ240, voor 7 of meer achterblijvende personen 37,per persoon. Indien één persoon achterblijft, geldt als gezinsmaximum steeds ƒ158,per week, onverschillig of de achterblijvende per soon al dan niet de echtgenote van de militair is en onverschillig of de ach terblijvende echtgenote al dan niet met verwanten samenwoont. Kosten levensonderhoud militair ten laste van het gezin. Ten aanzien van de hieronder vermelde categorieën kostwinners, wordt het ver goedingsbedrag bepaald op het daarbij vermelde percentage van de bruto-in- komsten van de militair, verminderd met een in de voorschriften bepaald ge deelte van zijn militaire inkomsten en van de andere inkomsten van de mili tair welke hij gedurende zijn verblijf in militaire dienst nog heeft. Hoofdkostwinner voor echtgenote en kinderen 80 °/o. Hoofdkostwinner voor andere personen dan echtgenote en kinderen 65 °/o. Medekostwinner 45 °/o. Kosten levensonderhoud militair niet ten laste van het gezin. De vergoeding bedraagt in het algemeen het bedrag dat de militair aan het gezin ten goede deed komen. Vervanging. Wanneer ter vervanging van de mili tair een vreemde hulp in dienst is ge nomen voor het bedrijf, bedraagt de vergoeding, indien de kosten van le vensonderhoud van de militair ten laste van het gezin kwamen, 80 van de aan vervanging verbonden kosten. Kwa men de kosten van levensonderhoud van de militair niet ten laste van het gezin, dan bedraagt de vergoeding het bedrag van de aan de vervanging ver bonden kosten. De vergoeding wordt ook in deze gevallen verminderd met «»n in de voorschriften bepaald gedeel te van de militaire inkomsten van de militair. door gebruik van meer machines en autmatische apparatuur. Ons overschot aan werknemers moet dus zijn heil zoe ken bij het vervoer, levens- en genot middelenindustrie, bij de textiel, de kle ding en schoeisel, bij de woningbouw, de landbouw of de dienstverlening. Het vervoer heeft zich in Nederland gunstig ontwikkeld. Zowel per schip als per auto verplaatsen wij een goed deel van de Europese handel, daarbij gerug- gesteund door onze gunstige ligging. Maar of wij nu naar de havens kijken, naar de scheepsbemanning of de auto bezetting, de bedrijven groeien in om vang, het aantal personeelsleden daalt. Rationalisatie Rationalisatie is het wachtwoord uit noodzaak. Want in andere landen zit men ook niet stil en drukt men de kos ten eveneens. Bovendien worden daar onze vervoerders nog allerlei belemme ringen in de weg gelegd. Daar liggen dus de beste kansen in de expansie wan neer de Europese integratie verder door zet en de nationale protectie in Europa wordt afgezwakt. In de levens- en genotmiddelenindustrie zien wij nog een verschuiving optreden naar hogere kwaliteitsvoeding die in dustrieel zal worden gericht op kant-en- klaar bereiding. Hier zal een vraag naar arbeidskrachten uit kunnen voortvloeien. Het textiel- en kledinggebruik zal ver der toenemen. De fabricage daarvan zal echter de hulp van de beste organisatie mensen en bekwaamste economen vragen om deze zo goedkoop mogelijk te doen geschieden. Wij hebben in het laatste jaar duidelijk gezien hoe daarvan het bestaan van deze bedrijfstak afhangt. SOESTERBERGSESTRAAT 1. Kwaliteit Voor de werkgelegenheid liggen hier de kansen wanneer het zwaartepunt gaat naar een assortiment van hoge kwali teit. De vraag die hieruit voortvloeit naar mensen kan echter voorlopig wor den geput uit de vrijkomende krachten als gevolg van mechanisatie. Per saldo dus weinig toenemende vraag. De woningbouw zal haar produktie in 1968 nauwelijks kunnen vermeerderen. In de afgelopen jaren is hier trouwens nog een produktiereserve gebleken in het bestaande arbeidsbestand. Ook daar dus op korte termijn geen expansie. Bij de wegenbouw liggen wel mogelijkheden. De landbouw, steeds meer gemechani seerd, ziet haar oppervlakte inkrimpen door de vraag naar grond voor industrie- en woningbouw. Er liggen kansen in de tuinbouw, maar hier zijn de exportprog noses dubieus met name nu het pond sterling is gedevalueerd. Zo resteert ons de dienstverlening, in clusief het toerisme, waarbij door groot- en kleinhandel een breder assortiment aan de consument moet worden aange boden. De verkooptechnieken, de recla me en de presentatie zullen meer men sen vragen, die echter een goede scho ling achter de rug moeten hebben. De arbeidsbalans opmakend zien wij een verder voortgaan van verschuiving op treden. Veel werknemers zullen een groot aanpassingsvermogen moeten to nen en in hun werkkring wanneer zij zich willen handhaven. Verder zijn nog steeds de vestigingsmogelijkheden voor het bedrijfsleven in het westen des lands het beste. Daar moet dus uit rende mentsoverwegingen de ruimte aan han del en industrie worden gelaten. De overheidsdiensten kunnen ook in an dere delen des lands gedijen. Op dit punt zal nog veel gevoeligheid moeten wor den overwonnen. Het afwegen van kos ten opbrengst zal hier leidraad moeten blijven van ons handelen. Zien wij die leidraad voldoende dan zal de toepas sing daarvan, en een goede voorberei ding voor de jeugd voor het economisch patroon van morgen, ons stap voor stap geleiden naar een land dat gezocht wordt om zijn goede artikelen en hoge produk- tlviteit. Dat stadium zullen wij in 1968 nog niet kunnen bereiken, ook al omdat wij niet van de ene dag op de andere een situatie kunnen scheppen, waarbij er voldoende investeringsmiddelen aan wezig zijn. SOESTERBERGSESTRAAT 1. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: rood wollen kindersjaal, speelgoedpis tool,, kinderjack, nappa lederen rechter glacé dames handschoen, bruine porte monnee met inhoud, bruine bal. twee nylon kinderwanten, blauwe dames handschoen, motor- of scootersleutel, rode kinderportemonnee, bromfiets, zak mes, rode vulpen, armband met inscrip tie. sleutelring, bankbiljet. Aan komen vliegen: tamme kraai. Aan komen lopen: wit en beige kater. Een minuut is op het horloge een minuut, een uur is een uur, dit geldt overal en altijd en er valt niet aan te tornen. Toch is het begrip tijd zeer betrekkelijk en daar zal bijvoorbeeld een bioloog u een duidelijk beeld van kunnen geven. Voor een cendagsvlicgje, dat in een bestek van enkele uren zijn gehele leven leeft van geboorte, kindertijd, huwelijk, wasdom en dood, betekent een uur iets geheel anders dan voor een bepaald soort schildpad, die een leeftijd van ver over de honderd jaar kan bereiken. Voor de schildpad is een uur een druppel in de oceaan des tijds, maar voor het vliegje is het een heel groot deel van zijn leven. Dat tijd zo betrekkelijk is, weten we sinds de invoering van de zomerdienst- regeling bij de spoorwegen. Tien minu ten wachten op een trein kan langer duren dan een uur samenzijn op een ge zellig feestje. Kortom alles wat onaan genaam is, vertraagt de tijd, terwijl alles wat aangenaam is, de tijd doet vliegen. Zo is de tijd ook zo betrekkelijk voor de jeugd en de ouderdom. Een jongen of een meisje van tien jaar weet zich nog vele jaren voor de boeg. Tien jaar is voor hen een zee van tijd, maar een grijsaard van zeventig ziet in een decen nium een korte episode. Het betekent voor hem slechts een herinnering, ter wijl het voor de jeugdige een geheel leven inhoudt. Iedereen zal zich uit zijn jeugd nog her inneren wat het betekende om een maand vakantie te krijgen. Het leek een ontzaglijke tijd, waaraan bijna geen einde scheen te komen. Volwassenen lachen om een maand, het is slechts een kort tijdvak. En aan het einde van het jaar zeggen we: „wat is het jaar toch vlug gegaan. Alweer een jaar voorbij!" Voor het kind is het wachten op de vol gende verjaardag een bijna onoverzien bare periode waar geen eind aan komt... Gevolgen Doordat een uur voor een onvolwassene zo lang lijkt, ligt hier ook de verklaring van het jeugdig ongeduld. Het kind is toch al aktief en vol dadendrang en daarom is wachten, waarbij de tijd extra lang lijkt, een verschrikkelijke kwelling. de heer L. W. J. Gregolre direkteur kantoor Maastricht Zend mij als eerste bewijs van uw Persoonlijke Service het NMB/PS Pakket gratis toe. Zenden in open enveloppe met 12 cent postzegel aan Nederlandsche Middenstandsbank - Postbus 853 - Amsterdam 80 235 vestigingen In Nederland De merkwaardigste passage in de brief van De Gaulle aan de Israëlische ex- premier Ben Goerion is zijn verwijt dat de Israëliërs tekort waren geschoten in bescheidenheid. Dat komt dan niet al leen van een man die internationaal niet als kampioen der bescheidenheid wordt gezien, maar die bovendien hard zou moeten lachen wanneer men hem wat meer bescheidenheid aanbeval. Het is overigens maar één aspect in een brief waarin met opmerkelijke vriendelijkheid wordt gereageerd op Ben Goerions verontwaardiging over anti- semietische tendenzen in De Gaulles laatste rede op zijn traditionele pers conferentie. Dat weert De Gaulle per tinent af, al houdt hij staande dat het fout was van Israël om ondanks het Franse vermaan toch maar aan te val len, toen het de Egyptische dreiging te ernstig vond worden. Dat in de wind slaan van Franse advie zen is al bestraft met het verbod vijftig al betaalde straaljagers van het type Mirage naar Israël te verschepen, juist in een tijd dat de Sowjet-Unie de Egyptische en Syrische luchtmachten weer op het oude peil brengt. Er wordt zelfs wel geschermd met export van Mirages naar Irak. En in die Mirage- geschiedenis schijnt de kern te zitten van De Gaulles boosheid. Een Frans kamerlid heeft onthuld dat een goede twintig Franse Mirages net voor de zesdaagse oorlog ijlings naar Israël zijn gevlogen - voor een onder houdsbeurt, wat volgens contract zou kunnen, al is natuurlijk de vraag of een zich op oorlog voorbereidend land precies zit te springen om onderhouds beurten uit te gaan voeren. Die Franse Mirages zouden door de Israëli's zijn gebruikt, niet tegen de verwachting van Franse luchtmachtstaf in. En dat bewijs van Israëlische sympathie der Franse luchtmacht zou helemaal buiten De Gaulle om zijn gegaan. Vandaar zijn woede tegen zijn vliegen de generaals en tegen de Israëli's die op deze geraffineerde manier kennelijk een gratis lening aan straaljagers ge sloten hebben. Want natuurlijk zijn wel de officiële ontkenningen gekomen, maar in principe schijnt het verhaal wel juist te zijn al is het aantal van 22 misschien niet helemaal precies. De af faire die De Gaulles woede opwekte, zozeer dat hij zijn minister Messemer bijna de laan uitstuurde, maakte de pre sident nog bozer doordat hij eigenlijk geen tegenmaatregelen kon nemen zon der tegelijk het schandaal aan de grote klok te hangen. Vandaar het getreiter tegen Israël en de onaangename woorden voor dat land op zijn persconferentie. En intussen klaagt Marcel Dassault (tussen haakjes een man die van zijn Joodse afkomst geen geheim maakt) dat hij door De Gaulle nu tal van orders dreigt kwijt te raken. Enige landen, waaronder België, huive ren om Mirages te kopen uit vrees dat ze geen reserve-onderdelen of vervan ging meer krijgen als ze ooit eens het misnoegen van De Gaulle opwekken. Dat zijn orders die om miljarden francs gaan die de Franse economie best kan gebruiken. De druk van Dassault zou ertoe leiden dat De Gaulle uiteindelijk Israël toch zijn nieuwe Mirages zal gunnen. De brief aan Ben Goerion was een begin van een vriendelijker houding. Ouderen, die geduld hebben leren oefe nen en voor wie bovendien de tijd ogen schijnlijk sneller verloopt, zullen gemak kelijker wachten. Hetzelfde verschijnsel treft men in het groot aan bij de volkeren van de we reld. Jonge volkeren zijn ongeduldig en willen snel opschieten, terwijl ouderen niet zo'n haast hebben en in langere tijdperken denken. Het verschil is reeds duidelijk bemerkbaar bij Amerikanen, Europeanen en Aziaten. De doorsnee Amerikaan heeft altijd haast en is on geduldig, terwijl de gemiddelde Euro peaan aanmerkelijk rustiger werkt en de oosterling alle zaken de tijd geeft zonder zich ooit te vermoeien. Het feit, dat de jeugd de tijd veel lan ger voorkomt, heeft merkwaardige ge volgen. Er zit een bepaalde verhouding in. Eén dier gevolgen is, dat de jeugd sneller leert. Iets, waarvoor een volwas sene een uur nodig heeft, leert een kind in tien minuten. Wij zijn geneigd hier over versteld te staan en te menen, dat uit zo'n kind iets bijzonders kan groeien, maar we dienen te bedenken dat dit een normaal verschijnsel is. Aan de andere kant staat hier tegenover, dat een kind zich slechts zeer kort kan concentreren en zich niet zolang in één onderwerp kan verdiepen. Daarom is het wel no dig. dat het zo gemakkelijk leert, want anders zouden ze beslist niet in staat zijn zich alles in enkele jaren eigen te maken, wat voor het leven noodzakelijk is. Afwisseling nodig Deskundigen berekenden, dat de vier jaren die liggen tussen het derde en ze vende levensjaar, voor een kind even lang duren als vijftien jaren voor een volwassene. Hieruit kunnen wij dus een voudig berekenen hoe lang voor een nd een schooldag duurt, ongeveer vier keer zo lang als voor de onderwijzer. Om tot een effectief leren te komen is het daarom ook belangrijk de lessen kort te houden en veel afwisseling te bren gen. Telefoon 02154-2323 Amalialaan 19-21 Hoeveel een kind in de eerste periode van zijn leven leert, is wonderlijk. In de eerste zeven jaar van zijn leven leert het kind net zoveel als in zijn gehele verdere leven, zoveel nieuwe dingen ont dekt het en leert het. Vandaar dat men uit het oogpunt der ervaring mag zeg gen, dat een zevenjarige al zijn halve leven achter de rug heeft. Wat de schijn bare tijd betreft, komt dit ook onge veer uit. Deze snelle ontwikkeling neemt in een soort reeksvorm af en eindigt on geveer op vijftienjarige leeftijd, dan krijgt ook het tijdgevoel enige vaste maat. De ontwikkeling van de intelli gentie houdt dan op gelijk met de groei. Natuurlijk is er nog veel bij te leren, maar de geestelijke ontwikkeling is in de meeste gevallen af. De tijd schrijdt dan voort maar in een ander tempo en steeds zal ze ons in een andere gedaante tegemoet komen al naar wij ouder wor den. Lusjes aan handdoeken trekken niet zo gauw kapot als we ze van elastiek ma ken. Gedroogde vruchten moeten voor het eerst met koud en vervolgens met warm water worden afgewassen. Op deze manier laat het aanklevende stof namelijk beter los. Glazen vazen, die aangselagen zyn, kunnen we weer helder maken, door een beetje citroenzuur in water op te lossen en de glazen hiermee af te was sen. Goed naspoelen. Boekensteunen schuiven vaak door de druk van de boeken opzij. Dit kunt U voorkomen als U de onderkant met een stukje schuimplastic beplakt. Plastic kunt U lgmen door de breuk vlakken met aceton te bevochtigen en deze daarna nog enige tijd stevig tegen elkaar aan te drukken. Kaarsen branden langer en druipen minder als U ze 24 uur in koud, zout water legt en ze voor het branden heel goed laat drogen. Alpaca is een lichte, zijdeachtige wol- soort. Deze wol is erg teer en wordt daarom meestal niet geverfd, maar in de drie natuurlijke tinten, bruin, zwart en bruin-begde gemêleerd verwerkt.

Soester Courant | 1968 | | pagina 11