Soest toen - Soest nu Het oog gericht op zitten of genezen BEDRIJFSSCHADE- TENTOONSTELLING VOOR KUNSTGEBITTEN C.A.0.'s BRENGEN MOEILIJKHEDEN Dodelijke aanrijding op de Kerkstraat Slopershamers velden opnieuw stuk Soester historie Vrijdag 2 februari 1968 47e jaargang no. 9 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Hotel Café Restaurant f Sociëteit Arti-Shock Duidelijkheid in de rentevergoeding TEL BRANDWEER 3 3 3 3 POL JTIETEL. 4444 Buit van f 35, bij inbraak Twee Soestenaren bij slippartij betrokken Veilig Verkeercursus weer begonnen Nieuw jaarsbijeenkomst Soester Zakenkring Autodief aangehouden R.K. Jongeren Sociëteit Concert in de Oude Kerk SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart. 13.—s per post f 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het leven in de gevangenissen wordt steeds draaglijker. Êr is heel veel ver beterd na de invoering van de cellu laire gevangenissen, vooral nadat de gestraften over boeken en schrijfgerei mochten beschikken. Er kwamen lezin gen, concerten, radiotoestellen, geestelij ke verzorging, maatschappelijke werk sters, reclassering en vermindering van straftijd voor degenen die zich goed ge droegen. Nu is er al sprake van betere meubilering der cellen en volgens de laatste mededelingen van minister mr. C. H. F. Polak ook an gevarieerder voeding. Dat neemt allemaal niet weg, dat wij de eenzame opsluiting voor zeer lange tijd een verwerpelijke maatregel blij ven vinden. De tegenwoordige weten schap kan aantonen, dat vele vergrijpen voortkomen uit erfelijke aanleg, onjuiste opvoeding of ziektetoestanden. Daar voor mag men de patiënt niet zo on menselijk zwaar straffen, maar moet men hem behandelen, zodat er kans be staat dat hij-genezen kan terugkeren in de maatschappij. Nu zal hij verbitterd en vol wrok voortgaan op de zelfde weg zodra hij vrij komt. Hij vervalt van kwaad tot erger en van zijn mede gevangenen leert hij er alleen maar slechte dingen bij. Daarom geloven wij niet in verbeterde opvoeding door ge makkelijker stoelen en smakelijker maal tijden in de cel. Vóór er extra geld wordt uitgegeven, kan men beter de resultaten van de nieuwste medische ontwikkelingen afwachten. Zelfs moor denaars gaat men psychiatrisch behan delen. Waarom dan straks ook de dronkaards, de dieven en de kleptoma nen niet? KANTMAN. Vrijdagavond a.s. om 22.00 uur treedt in de sociëteit van „Arti-shock (achter De Gouden Ploeg) een zeer muzikaal trio op. Dan ontvangt de Soester Kun stenaarsvereniging Frans Joosse (dwars fluit). Jaap Schallenberg (gitaar) en Pe ter Goedhart (zang). Zij komen uit Rot terdam en brengen o.a. een aantal Por tugese en Ierse balladen. Geïnteres seerden zijn van harte welkom. De Spaarbank te Hilversum en de Nuts- spaarbank te Amersfoort, met bijkan toor te Soest en Soestdijk, die samen werken in de op het briefhoofd ver melde orgaan tot overkoepeling van beide spaarbanken, hebben besloten de methode van renteberekening zodanig te wijzigen, dat dit voor haar relaties aan duidelijkheid niets meer te wensen overlaat. Overgegaan wordt n.1. tot invoering van dagelijkse methode van renteberekening op de gewone spaarbankboekjes en de spaargirorekeningen i.p.v. de tot dusver re gebruikelijke halfmaandelijkse me thode. Dit betekent o.m. dat op de spaargiro rekeningen, die speciaal in het leven zijn geroepen voor de girale loon- en salarisbetaling metterdaad 3 V: rente vergoed wordt. Bij een storting gaat de rente volgend op de dag van storting in, terwijl bij een terugname de rente doorloopt tot Als van 10 tot 18 februari a.s. de R.A.I. opengaat voor de bedrijfsauto's zal het bedrijfsleven wel komen kijken, maar van kopen zal niet veel sprake kunnen zijn. Met de ingrijpende plannen van de Duitse minister Leber voor ogen. durven vele transportondernemingen niet verder uitbreiden. Ook de investeringsmogelijk heden zijn sterk beperkt. Voorts dreigt er nog een nieuwe omzetbelasting, waar van men de gevolgen ook nog eens wil afwachten. Het gevolg zal zijn, dat er straks oude wagens op de weg blijven rijden, die in normale omstandigheden reeds lang zou den zijn vervangen. Het verkeer zal er de rekening van thuis krijgen in de vorm van een groter aantal ongevallen en vertragingen. Het kunstvlees is er dan. Mensen die het proefden zonder te weten wat zij aten, konden de smaak niet best thuis brengen. De vegetariërs zijn al zo ge wend aan het consumeren van andere spijzen, dat zij bepaald niet zitten te wachten op namaakvlees. De vleeslief hebbers zullen ongaarne overstappen op dit kunstprodukt, ook al zou de voe dingswaarde nagenoeg gelijk zijn zoals de leverancier stelt. De prijs is ook niet zo verschrikkelijk laag, dat de slager zijn vaste klanten zal verliezen. Maar we le ven in een tijd van kunstharsen als plastics en nylon en we zetten kunst bloemen in de kamer om ons te kunnen omringen met nagemaakt natuurschoon. Het is alles kunstzijde, kunstvezel, kunstgebit wat de klok slaat. Er wordt al gewerkt met kunstmatige inseminatie. Nog enkele stappen en we maken met enkele kunstgrepen, een kunsthart enz. In verscheidene bedrijfstakken wordt al weer druk geconfereerd over de samen stelling van nieuwe c.a.o.'s, waarbij het natuurlijk voornamelijk gaat over de loonsverhogingen en kortere arbeidstijd. Sinds we weer min of meer vrije loon vorming aanhangen, moeten in de ver schillende bedrijfstakken of bedrijven afzonderlijk de loonsverhoging en andere c.a.o.-voorwaarden worden vastgesteld. Dat schept uiteraard allerlei moeilijkhe den, want we behoeven er nauwelijks op te wijzen, dat er tussen de werkgevers- en werknemersbonden bij het begin van de onderhandelingen vrijwel nimmer overeenstemming bestaat. Dat is nu ook allerminst het geval. De regering heeft te kennen gegeven een loonsverhoging van 3V2 procent aan vaard te achten. Maar in de vakbonden heersen daar natuurlijk andere ideeën over. De bouwvakkers vroegen zelfs tien procent plus kortere werktijd. In de me taal en in de grafische sector o.a. wor den de eisen ook belangrijk hoger ge steld dan wat de regering graag zou zien. We kunnen niet voorbij zien aan het feit, dat hierbij politieke factoren ook een rol spelen. De arbeidersbeweging ziet in deze regering waarin de P.v.d.A. niet is vertegenwoordigd een behoudend ele ment, dat naar haar mening wel wat al te voorzichtig te werk gaat, ten koste van het levensniveau van de werknemer. Men stelt zich daar dus ietwat dwars tegenover. Er is bovendien ten aanzien van de con junctuur ook weer wat meer optimisme ontstaan, de export groeit weer, zodat de vooruitzichten niet al te somber be hoeven te worden ingezien. Maar de re gering wil natuurlijk die verbetering niet direct en ten volle in een verhoging van het levensniveau tot uitdrukking zien Een dezer dagen is ingebroken in de schoenenzaak van de heer v. d. P. aan de Koningirmelaan. Hoe men is binnen gekomen is nog niet bekend. Men heeft de dief alleen maar horen vertrekken via de winkeldeur, die een bel in wer king stelde. Toen bleek, dat uit een dressoir in de huiskamer een bedrag van 35,was verdwenen. Van de da der ontbreekt nog elk spoor. Deze week is een poging tot inbraak gedaan bij het konstruktiebedrijf Van Hengstum. Men heeft daar vergeefs ge tracht, het kantoor binnen te dringen. Een verkeersongeluk op de Kerkstraat heeft woensdagmiddag omstreeks vijf uur het leven gekost aan de 13-jarige Tonny Wapstra uit Amersfoort. De jon gen werd overreden door een vracht auto. Hij was op slag dood. De vrachtwagenbestuurder wilde vanaf de Kerkstraat de Veldweg op rijden. Een in dezelfde richting rijdende wiel rijder liet hij eerst passeren en trok toen op, niet ziende, dat ook de 13- jarige jongen op een bromfiets in de zelfde richting reed. De jeugdige Amersfoorter kwam onder de wielen van de vrachtwagen terecht en overleed ter plaatse. Een bij hem achterop zittende 15-jarige jongen kon tijdig van de bromfiets springen en zich het leven redden. De duo-pasagier zou de bromfiets vandaag voor zijn zestiende verjaardag krijgen. Samen met Tonny Wapstra wilde hij woensdag het voertuig even proberen. Onderweg liet hij de jonge Amersfoorters even rijden, met genoemd tragisch gevolg. gebracht, doch gedeeltelijk in besparin gen, zowel door het bedrijfsleven als door de burger individueel, omdat de gemeenschap voor enorme investeringen staat, wil men de economische strijd op alle fronten kunnen volhouden. Zoiets is aan de gemiddelde werknemer echter moeilijk te verkopen, dus past dat poli tiek niet bij de werknemersorganisaties en -partijen. Zoals de situatie zich thans laat aanzien, zullen in de vooraanstaande bedrijfstak ken de loonsverhogingen zeker niet tot 3'/ï procent beperkt blijven, zeker niet wanneer men verkorting van dagelijkse arbeidstijd en uitbreiding van de vakan ties daarin calculeert. Er wordt weieens te gemakkelijk over het hoofd gezien, dat die verminderde arbeidstijd ook een sterk verhogende loonkostenfactor is, on danks de steeds verder gaande mecha niseringen en automatiseringen. We kunnen ook niet voorbij zien aan het feit, dat in sommige bedrijfstakken de stijgende loonkosten niet volledig door arbeidsproduktiviteit kunnen worden op gevangen, zodat er naast werkloosheid dan een groeiend verschil gaat ontstaan tussen werknemers in de ene en in de andere bedrijfstak, waardoor vooral de ambachtelijke en de dienstverlenende be drijven onder grote druk komen te staan. Anderzijds moeten we meer en meer ons oog richten op de loonverhoudingen in de andere landen van de E.E.G.. dit mede in verband met de zich voltrek kende belastingegalisatie daarmee. Al hoewel de lonen in Nederland nog niet tot de hoogste, dan toch wel ongeveer de meest omvattende in vergelijking met andere landen. Het blijft een uiterst moeilijke kwestie om alle factoren te kunnen overzien en met elkaar in overeenstemming te bren gen. Men moet aan werkgevers- en werknemerszijde weten te geven en te nemen en dat zal natuurlijk ook wel ge beuren. De uitslag daarvan kan echter de regering toch weieens onaanvaard baar voorkomen met het oog op bet door haar te dienen algeméén belang van onze economische situatie. Daarvoor behield het kabinet dan ook een mogelijkheid om zo'n c.a.o. niet goed te keuren en haar door een college van wijze mannen opnieuw onder het oog te laten nemen. Men wil in ieder geval trachten te voorkomen, dat de loonvor ming opnieuw een politiek steekspel in het parlement ten gevolge heeft. Het al nige tijd leegstaande „Eemland" is tot op een paar kale muren na ver dwenen. Opnieuw is Soest een „horeca"-bedrijf armer geworden. Wanneer de Stadhouderslaan zal zijn doorgetrokken tot aan de Van Weede straat, zal niets meer herinneren aan deze. vooral in de zomermaanden pleis terplaats voor duizenden vakantiegan gers. Twee Soestenaren raakten maandag bij een slippartij op de Soestdijkerstraat- weg onder Hilversum betrokken. De 45- jarige tuinman P. L. uit Soest wilde een voor hem rijdende plaatsgenoot, de heer H. V. gaan inhalen. Door opvrie zing was het wegdek echter zeer glad, wat de tuinman ook spoedig ondervond. Hij verloor de macht over het stuur, nadat hij eerst de voor hem rijdende auto had geraakt. Daarna gleed hij naar links, ramde een tuinmuurtje en sloeg toen om. De bestuurder werd licht ge wond. Ook de a->der kon na de botsing zijn wagen niet meer onder controle houden. Twee meter verder botste hij tegen hetzelfde muurje. De heer V. bleef ove rigens ongedeerd. De materiële schade was vrij aanzienlijk. Afgelopen maandagavond is in gebouw ..Middelwijk" aan de Talmalaan weer de veilig verkeerscursus begonnen, ge organiseerd door de plaatselijke afde ling van het Verbond voor Veilig Ver keer. De cursus wordt op zes achtereen volgende maandagavonden gehouden. Belangstellenden kunnen zich nog aan melden bij de politiebureaus te Soest en Soesterberg. Inclusief de leermiddelen bedraagt het cursusgeld ƒ5,voor leden en ƒ7,50 voor niet leden van het verbond. De lessen worden gegeven door de briga dier Snijders van de Soester politie. De Soester Zakenkring heeft afgelopen woensdagavond in De Rank zijn jaar lijkse nieuwjaarsbijeenkomst gehouden. Ofschoon de eerste maand van het jaar toen al was verstreken, bleven er nog elf voor voorzitter Hoegen Dijkhof over, om de leden al het beste voor te wen sen. Als artiesten had men dit jaar - door bemiddeling van de her P. Ekel - aan getrokken Jules de Corte, de harpiste mevr. Lea de Boer en de voordrachts kunstenares mevr, Willy Bril, die allen op een zeer specifieke wijze in De Rank een deel van de avond verzorgden: Ju les de Corte met niet van levenswijs heid en -vreugde gespeende liedjes, Lea de Boer met volksliederen van verschillende nationaliteiten, door haar zelf gezongen met begeleiding van mu ziek op haar 120 jaar oude, 45-snarige concertharp en Willy Bril met voorna melijk Jiddische declamatiekunst. De avond, die door een vijftigtal leden werd bijgewoond, bleek - getuige de reacties - een groot succes. Wegens diefstal, c.q. joyriding is maan dag de 19-jarige R. de J. uit Soest aan gehouden. Hij had op de Dalweg een auto ontvreemd. Op de Duinweg werd hij door de politie staande gehouden, maar de jongen zag kans, te ontkomen. Hij verdween in de richting Amster dam. Later in de nacht is hij echter op de rijksweg bij Naarden door de politie klemgereden en overgebracht naar Soest. Zaterdag a.s. is er weer een beatavond voor de Soester jongeren vanaf 16 jaar, in het Ludgardisgebouw. ,.The Al 1 Art Studio" uit Purmerend komen ditmaal deze knalavond verzor gen. Het bestuur is voornemens ook met het aanstaande Carnaval iets te doen. De gedachte gaat uit naar een gekostu meerd bal op zondag 25 februari a.s., met o.a. enkele prijzen voor de meest origineel geklede. Nadere mededelingen hierover zullen t.z.t. worden bekend gemaakt op de dansavonden en in dit blad. Donderdag 8 februari a.s. zal het maan delijks concert in de Oude Kerk plaats vinden. Het ditmaal een solistenconcert, te geven*door de sopraan Ursula van 't Woud-Stamm, m.m.v. Elias van IJken, hobo, en een strijkkwintet bestaande uit Henk Brouwer en Ad Rombouts, viool, Adriaan van 't Woud. viola, Fred Pot, cello en Peter Klopstra, contrabas. Lei ding: Maarten Kooy. Het programma vermeldt o.m. twee so locantates van J. S. Bach, n.1. no. 199 „Mein Herze schwimmt im Blut" en no. 202 „Weichet nur, betrübte Schatten" (Hochzeitcantate). De sopraansoliste zal U van radio-uit zendingen en concertpodium geen onbe kende zijn, en het orkest van de Mu- ziekkring de Nederlandse Cantorij heeft reeds in vele concerten in de Oude Kerk met succes medegewerkt; een be zoek van dit concert is bepaald de moeite waard! Aanvang 8.15 uur. Dezelfde plaats, nu Het is bijna niet te geloven, maar toch is het zo, dat we ons al weer kunnen voorbereiden op een tochtje naar de Westfriese Flora in Bovenkarspel. Nau welijks aan te bevelen dit kleurige, felurige bloembollenfestijn, dat alom bekendheid geniet, maar wij mogen des ondanks niet nalaten U enigszins in te lichten. De beste informatie geeft U echter de speciale Flora-folder, die op ons kantoor ter beschikking ligt. Deze 35ste bloembollen manifestatie van West Friesland wordt geopend op dins dag 13 februari om 15.00 uur en sluit op zondag 18 februari om 18.00 uur. Op 14, 15. 16 en 17 februari kan men de tentoonstelling bezoeken tussen 9.00 en 22.00 uur. Naast vele variaties op gebied van tul pen, hyacinthen in diverse kleurscha keringen, tere fresia's en juichende nar cissen kunt U kennismaken met het stoere Westfriese stamboekvee, dat U in de modestal bijeen ziet. Wie per trein reist weet het: Flora-hal te uitstappen. Aan de stations zijn ver voer/toegangsbiljetten verkrijgbaar. Voor vakantiegangers naar Limburg is een fraai geïllustreerde folder uitge komen van Valkenburg. En de goed verzorgde, uitgebreide brochure over Noord-Limburg vertelt U uitvoerig vele wetenswaardigheden over dit gebied. Hierin zult U verrassende dingen ont dekken, die het natuurschoon aldaar te bieden heeft. Vergeet U dus niet ook #ens het attractieve landschap van Noord Limburg te verkennen. De achterzijde van de Oude Kerk met bakkerij v. d. Flier, 50 jaar geleden i

Soester Courant | 1968 | | pagina 1