HUMANISTISCH VERBOND %Wm^mke0dde^epJL lÖiekm RUYS&CO 2000 JAAR VERSCHIL IN ZUID-KOREA HET BESTE BESCHERMD ANTI-KANKERBROOD DE TAAIE TSJOMBE gekidnapt door de Fransen „MEIN KAMPE" NOG STEEDS EEN BESTSELLER SOESTERBERG De organisatie van en voor buiten- I a. w. de Boer, Oranjelaan 41 kerkelijken in Nederland. P. J. Becker, Duinweg 15, tel. 4889 Modernisering verloopt traag sssüs tel? aslê\' lAGBMTEM Bona fide of boerenbedrog Geen stoffen gevonden die het optreden van krankzinnigheid bevorderen J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken. Voor horloges Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL Hitler's boek Juridisch steekspel om de „nazibijbol" Medische dienst Voetbal Expositie Bejaardensociëteit Ned. Chr. Vrouwenbond Stierenkeuringen 1968 Wie rekent laat WASSEN STOMEN Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten POLITIETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 VRIJDAG 2 FFR">' >RI loss Inlichtingen bij Het incident met de „Pueblo" heeft na vele jaren Korea weer eens in het we reldnieuws gebracht. De verhouding tus sen het communistische Noord-Korea en de westerse wereld is nog slechter geworden dan ze toch al was. Vanzelfsprekend heeft Zuid-Korea de gebeurtenissen van de laatste weken met grote belangstelling gevolgd. Dit land maakt sinds het einde van de Koreaanse oorlog deel uit van de vrije wereld, maar dat wil niet zeggen dat de toestand erg rooskleurig is. Commu nistische infiltranten zijn er in Zuid- Korea weinig. Maar de honger, de werk loosheid en de algemene misère zijn er ontstellend groot en van een gezonde ontwikkeling In democratische zin is nog nauwelijks sprake. Wereld zonder ambitie Met zijn bioscopen, grote zakenpanden en verkeerswegen verschilt de hoofd stad Seoel weinig van de Europese ste den. Maar tien kilometer verder begint de primitieve wereld. Tussen Seoel en de omliggende dorpjes ligt een verschil van ruim een uur autorijden en twee duizend jaar. De Koreaanse boeren, naar schatting meer dan 60 van de bevolking, staan bepaald niet van ongeduld te trappe len om modern te worden. Hun wereld is er een zonder ambitie. Er zijn groe pen jongeren en intellectuelen in Zuid- Korea, die geheel gewonnen zijn voor de geneugten van de moderne samenle ving, maar de grote massa van de be volking draagt zijn lot in lijdzaamheid en taalt niet naar veranderingen. Er is voorts geen stimulerende godsdienst in dit land, ook geen modern politiek pro gramma. Er is evenmin een algemeen cultuurbeeld. Er is alleen een stuk tra ditie, die eigenlijk niet veel meer is als folklore. Ongeveer 20 van de bevolking is ge regeld of af en toe werkloos. De lonen zijn zeer laag. Aanpak De regering, geleid door premier Tsjoeng die gedurende de Koreaanse oorlog op perbevelhebber was, tracht het gang- sterdom en de prostitutie hard aan te pakken. Maar de mensen, die het wijd- verbeide kwaad moeten bestrijden, ver dienen zo weing dat de kans groot is dat zij ook tot criminaliteit vervallen. Honger wordt vooral op het platteland geleden. Velen vullen hun maag met ge- Vliegreizen met vol peneion o.a. 15 dagen uit en thule neer: Andraltx/Hotel Moderno v.a. 438,— Arenal/Hotel Alce v.a. 398,- Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 6571 In een nieuwjaarsbeschouwing heeft de voorzitter van de Ned. Ver. ter Bevor dering van het Levensverzekeringwezen er op gewezen dat verbetering van pen sioenen een zaak van hoge prioriteit is. Het levensverzekeringbedrijf kan daarbij een belangrijke rol spelen, zo betoogt deze voorzitter, de heer W. A. H. C. Boellaard. Inderdaad kan het levensverzekeringbe drijf bij de pensioenen een belangrijke rol spelen. De vraag is maar of dat be drijf daarbij de belangen van zichzelf voorop stelt of dat van de verzekerde. De meeste verzekeringsbedrijven zijn ondernemingen en die voeren allereerst de winstvlag in top. Die winst moet door de verzekerden worden betaald. Dat doen verzekerden graag mits zij er in zake renteberekeningen, afkoop van ver zekering etc. steeds op kunnen rekenen dat zij zich niet tekort gedaan voelen. Nu rijst bij ons o.m. de vraag of de rente in het spaarelement van de verze keringen bij dit soort spaarinstellingen wel zo aantrekkelijk is als gewenst moet worden geacht. In andere landen schijnt men daar scherp op te letten want de heer Boellaard vreest de E.E.G. coördi natie, waarbij min of meer materieel toezicht wordt gehouden op beleidsza ken, die in Nederland in het algemeen aan het inzicht van de ondernemingslei ding worden overgelaten. Jammer dat de heer Boellaard daar niet meer over ver teld heeft. Is die vrijheid nu voordelig voor de spaarders of voor de maatschap pij? Of wordt de situatie bij meer ma terieel toezicht gunstiger voor de ver zekerden? Dit klemt temeer omdat vol gens de heer Doellaard het levensver zekeringbedrijf in de landen van de E.E.G. toch overal gezond is. Intussen vertrouwt de heer Boellaard dat de nationale overheid zal zorgen dat het concurrentievermogen van de maat schappijen niet zonder noodzaak zal worden verzwakt. Welnu, hij kan ge rust zijn. Met de toegekende belasting faciliteiten van onze nationale overheid heeft deze zich tot de beste propaganda- dienst voor ons levensverzekeringsbedrijf ontpopt. Zo lang die protectie van de Staat der Nederlanden voortduurt kan er voor deze ondernemingen geen vuiltje aan de lucht zijn. De produktie loopt vanzelf. Daarom kan deze bedrijfstak elk jaar snoeven op stijgende cijfers. Het is de best beschermde bedrijfstak in Ne- éerland. Daar kunnen andere spaarin- •tellingen onmogelijk tegen concurreren. stolen voedsel. De Amerikaanse dollars, die de laatste 15 jaar het land binnen rolden, verdwenen voor een deel in de zakken van corrupte politici en zwarte handelaars en ook de woekeraars, bij wie zeker een derde van de bevolking in het krijt staan, profiteren ervan, 's Winters zijn de velden in het zuid oosten van Zuid-Korea groen van de gerst van de tarwe, terwijl Noord-Ko rea onder een dikke sneeuwdeden ligt. In deze schering van natuurlijke moge lijkheden is een menselijke inslag ge weven, die in Noord-Korea geleid heeft tot een economisch patroon, dat voor Aziatische begrippen sterk geïndustriali seerd mag heten. Verwaarloosd Zuid-Korea is echter tot in diepste we zen agrarisch, met de natte rijstbouw als de spil van het menselijk bestaan. Maar een groot deel van het land is niet in cultuur gebracht. Er zijn gebie den in dit land, waar meer dan 500 mensen moeten bestaan van 1 km2! Resultaat: de levensstandaard in Noord- Korea ligt hoger dan in Zuid-Korea. Dit leidt er toe dat vele Zuidkoreanen menen dat men met het communisme verder komt dan met een zogenaamd democratisch regeringssysteem. Een zor gelijke toestand! Hier mag men niet uit afleiden, dat de Koreaanse boeren en arbeiders zo ge steld zouden zijn op het communisme. Maar wanneer de communisten de macht in handen zouden nemen, zou dit bij grote groepen van de bevolking waarschijnlijk op weinig verzet stuiten. Waarom zou een behoeftig volk zich verzetten? Het verlangt slechts dat zijn rijstkommen worden gevuld. Met een lege maak denk je niet aan politieke principes. Nieuwe spijzen Amerikaanse hulp alleen kan de nood in dit land niet leningen. Slechts in de geest van een volk schuilt de mogelijk heid om een bestaande sociale orde te doorbreken. Te weinig Zuidkoreanen voelcfi zich geroepen nieuwe spijzen te bereiden op het vuur, dat naar oeroude overlevering brandende wordt gehou den. Toch bestaat vooral bij de stedelijke be volking een drang om veranderingen aan te brengen. De intellectuelen en niet te vergeten de studenten zijn voor uitstrevend en in premier Tsjoeng vin den zij gelukkig een man, die hun stre ven probeert te steunen, hoe goed of liever hoe kwaad als dat gaat met een overheidsapparaat, dat allesbehalve vrij is van de sociale ziekte die corruptie heet. Velen willen de doorbraak naar nieu we denkbeelden echter forceren en dit bergt grote gevaren in zich. Sommige Zuidkoreanen zoeken voor het verdwe nen moreel houvast en compensatie in enkele spontaan aanvaarde slogans. Een van die slogans is dat Noord-Korea moet worden veroverd en vanuit Seoel dient te worden bestuurd. Uitlatingen van verschillende officieren verraden een zo overladen anti-communistische agressiviteit, dat men zijn hart wel eens vasthoudt. De Pueblo Door de handelingen van de Noordkore- aanse regering en de affaire met de Pueblo hebben deze figuren nu nog meer argumenten voor het grijpen om hun streven kracht bij te zetten. Premier Tsjoeng. die als ambassadeur in Washington zijn diplomatieke sporen heeft verdiend, zal hopelijk deze mili tairen niet de lengte geven. Het is im mers duidelijk dat agressie van de zijde van Zuid-Korea ten opzichte van zijn buurland tot een wereldconflict zou kunnen leiden. Zuid-Korea heeft wel iets anders te doen dan oorlog voeren. De sociale problemen in dit land zijn groot en vragen om een dringende op lossing. Hierdoor is de Amerikaanse in vloed eigenlijk al geringer geworden, omdat de Amerikaanse hulp in onvol doende mate aan het volk ten goede is gekomen. Als men niet oppast, zal de ophanden zijnde sociale revolutie in dit land zich zelf goeddeels aan de invloed van het westen onttrekken. Er is mij een merkwaardige wikkel toe gestuurd, een papieren omhulsel waar in een bepaald soort verpakt brood se dert enige tijd in ons land op de markt wordt gebracht. De merkwaardigheid van die wikkel bestaat in de daarop aangebrachte tekst: Het bedoelde brood heeft volgens de beschrijving het waarborgmerk van de Liga ter Voorkoming van Kanker. Dit, zo gaat de beschrijving verder, als bewijs van de zuiverheid en kwaliteit der grondstoffen waaruit dit brood is samengesteld. Dat is een mededeling, die de nieuwsgierigheid prikkelt. Nadere gegevens ontbreken echter want de tekst is een soort herhaling van het voorgaande: „dit waarborgmerk van de Liga ter Voorkoming van Kanker is voor U het beste bewijs van zuiverheid en kwaliteit". Particuliere Liga als Bakkersreclame? Het spreekt vanzelf dat de consument over de mérites van dit baksel wel eens wat meer zou willen weten. In de medische vakpers ben ik over deze kwestie nog nooit iets tegengekomen, maar het toeval wil dat ik enkele dagen geleden in een der radiorubrieken, die zich met actualiteiten bezig houden, een beschouwing heb mogen beluisteren. Welke stoffen Wat ik mij van de bedoelde uitzending herinner is dat er in België een dok ter is die zijn praktijk wegens verge vorderde leeftijd heeft neergelegd en die nu een laboraorium heeft ingericht waar hij allerlei voedingsmiddelen on derzoekt op de aanwezigheid van kan kerverwekkende stoffen. Wanneer deze medicus, die precies schijnt te weten welke stoffen wel en welke niet cancerogeen zijn, - en dat is heel wat meer dan menig deskundige kan zeggen! - in een bepaald voedings middel dergelijke stoffen niet heeft kunnen aantonen, mag dat het waar borgmerk van de Liga voeren. Dat is dan het waarborgmerk van de Liga ter Voorkoming van Kanker. Nu heb ik daar eens navraag naar gedaan, maar dat schijnt niet zo'n bijzonder of ficiële instantie te zijn, zodat mijn in druk werd versterkt dat deze medicus, mgoelijk nog met enige anderen, deze Liga zelf representeert. Een en ander doet in de verte denken aan de roman „Lijmen" van de be faamde Vlaamse auteur Willem Els- schot. Wie dat boek niet heeft gelezen kan deze achterstand in z'n algemene ontwikkeling alsnog inhalen en hij of zij kan daareen aantal zeer genoege- lijke uren mee beleven. Doch dit ter zijde. De importeur Dat de mij toegezonden wikkel even eens een Belgische geschiedenis is, blijkt uit het feit dat de bovenbeschreven Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg Tel. 03463-1223-1458 Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem.) tekst er ook nog maar een keer in het Frans op voorkomt. O ja, en dan was er in die radiouitzen ding ook nog een gesprek van de ver slaggever met de importeur voor Ne derland. Die werd in dat interview nog al pittig aan de tand gevoeld, maar als goed zakenman liet die zich niet in een hoek drukken, laat staan uit het veld slaan. REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Dat brood was toch gecontroleerd en hij bracht dat in Nederland in de handel, dat was niet verboden en als de mensen dat wilden kopen en eten dan konden zij dat doen. Hij - de importeur - kon daar nu echt niets vreemds aan vinden. Uitbreiding En om nu op de zaak zelf terug te ko men, ik heb daarover nog eens voor U nagedacht en ik ben tot de slotsom ge komen - want ik heb Willem Elsschot wel gelezen - dat hier grote uitbrei dingsmogelijkheden aanwezig zijn. Je bezint je eerst op een ernstige ziekte - nu weer eens een andere natuurlijk - een lijden waar iedereen „als de dood" voor is en je Loekt de bijbehoren de stoffen - of vermeende stoffen - waardoor die ziekte wel eens veroor zaakt zou kunnen worden. Dan richt je een laboratorium in waar in je allerlei voedingsmiddelen op de aanwezigheid van deze stoffen onder zoekt en wanneer die elementen niet worden aangetroffen mag het produkt een „waarborgmerk" dragen. Niet het waarborgmerk van. De Bruin of van Pieterse, want wie zijn dat? Het certificaat moet uitgereikt worden in naam van Het Laboratorium, beter van het Centraal Laboratorium, beter nog van de Stichting ter voorkoming van Als de overheid er niet tussenspringt kan ik mij voorstellen dat er op dit gebied nog veel kan gebeuren en de consument met weer andere problemen te kampen zal krijgen. Moise Tsjombe zit al maanden en maan den in een Algerijnse cel. waaruit hij al lang vervoerd had moeten zijn naar de Kongolese hoofdstad Kinsjasa. Waar hij vervolgens ter dood zou zijn ge bracht op grond van een overigens vrij aanvechtbaar vonnis dat bij zijn afwezigheid tegen Tsjombe is gewezen. Maar president Boumedienne heeft ken nelijk geen haast gehad om Tsjombe naar een graf in Kongo te sturen. Zo ondertussen gaan wel merkwaardige verhalen opduiken over de ontvoering van Tsjombe. De Londense Sundav Te- lef raph (bepaald geen sensatieblad) heeft een macht van verslaggevers aan het speuren gezet en hun conclusie is wel dat de ontvoering van Tsjombe in Parijs is beraamd. Daarop duidt ook de ver- JUWELIER - H0RLDGER VAN WEEOESTRAAT 40 SOEST - TEL:436I klaring van een Fransman die in België is gearresteerd en die zich met hand en tand verzet tegen zijn uitlevering naar Frankrijk in verband met die ontvoe ring hij zou als man die teveel weet, ogenblikkelijk vermoord worden zegt hij. En wat weet hij dan teveel? Dat de Franse geheime dienst, bijgenaamd de barbouzes, de baardapen, de kidnapping hebben georganiseerd. Dc uranium Dit keer dus eens niet de C.I.A., de Amerikaanse geheime dienst die toch traditioneel van alles de schuld krijgt. Hoewel die er ook wel mee te maken heeft. De Amerikanen hebben van alles gedaan om het huidige bewind van Kongo te steunen, zoals ze trouwens te voren ook dat van Tsjombe krachtig hielpen. Vermoedelijk was hierbij niet alleen de drijfveer dat de V.S. graag een rustig en solide bewind zagen in dit Afrikaan se land, maar vooral het feit dat Kon go een belangrijke leverancier is van uranium, de voornaamste grondstof voor kernreactoren en voor kernbommen. Ook voorzover de V.S. het zelf niet nodig hadden wilden ze wel graag 'n vinger in de pap hebben over de landen waar deze grondstof dan wel heen ging. Ook de Franse belangstelling voor Kon go is om dezelfde reden groot. Tenslot te heeft ook De Gaulle een ambitieus kernprogramma zowel in militair als burgerlijk opzicht en derhalve ook een grote behoefte op goede voet te staan met uranium-leveranciers. De Franse pogingen om in Kinsjasa invloed te ver werven, hebben echter niet al te veel succes gehad. Het zou natuurlijk een heel mooie Franse beurt zijn als Parijs de regering in Kinjasa kon vertellen: wij hebben er toch maar voor gezorgd dat jullie je doodvijand Tsjombe in handen hebben gekregen. Tegenstelling. Die rekening is maar ten dele opge gaan. Boumedienne heeft zeker niet al te veel sympathie voor Tsjombe, die hij ziet als een Amerikaanse huurling en als zodanig een verrader van de Afri kaanse zaak. Maar aan de andere kant heeft hij evenmin al te veel sympathie voor Kongo, vooral niet voor president Moboetoe die nog maar wat trots is op de parachutistenvleugels, die zijn uni form sieren: verworven tijdens zijn op leiding in Israël. En Israël is nu juist weer de doodsvijand van Boemedienne, die in deze laatste tijd nog feller oreert dan Nasser. Misschien dat Tsjombe nog wel gegaan zou zijn in ruil voor Kongolese steun voor de Arabische zaak., zoals Boeme dienne die ziet. Maar nu die Arabische zaak toch al weer een en al verdeeld heid is, heeft hij die steun nu niet meer nodig. Dan gaat zwaarder wegen dat de Alge rijnse regering niet zo veel trek heeft zich te etaleren als lieden die bereid zijn een man uit te leveren voor de voltrekking van een dubieus doodvon nis, als die man door zoiets minderwaar digs als een kidnapping in hun handen valt. Dan kun je eigenlijk nog beter fatsoenlijk zijn, dat staat beter. Handel En bovendien zal het voor Algerije waarschijnlijk niet eens onvoordelig worden om Tsjombe weer te laten gaan. De C.I.A. is wellicht druk doende daar een tegenprestatie voor te offreren. Tenslotte heeft Tsjombe zo zijn erva ringen met de C.I.A.die deze wellicht niet aan de grote klok gehangen wenst. En anders kan Tjombe, de ras-hande laar, wellicht zijn vrijheid weer kopen in ruil voor enige details over het C.I.A.-werk die Boumedienne hevig kunnen interessen. Het enige wat wel zeker lijkt, is dat Parijs in ieder geval niet veel dank zal incasseren vanuit Kinsjasa, zoals de be doeling was. Tenminste dat wordt zo gesteld. Parijs zelf weet natuurlijk van niets en zal alles ontkennen. Als het al werk van Fransen was, dan noemt men dat natuurlijk heel onofficiële per sonen, zeg maar gerust gangsters. Ge heime dienst en worden immers altijd verloochend als er een kink in de kabel komt. Bosstraat 5, telefoon 2543 en Van Lenneplaan 47, telefoon 6621. Met de afwikkeling van de procedures inzake de eigendommen en gelden van vooraanstaande Duitse nationaal-socia- listen en partij-instanties is het ministe rie van financiën van de Westduitse deelstaat Beieren belast, die voor dat doel een speciaal directoraat-generaal „Beheer vijandelijk vermogen" in het leven heeft geroepen onder leiding van ;-i?atsraad dr. Haderstorfer. Waarom juist de vrijstaat Beieren met Dokter D. J. R. Jellema, Paltzerweg 299, Den Dolder, tel. 03402-4555, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn, J. C. Lucas en A. Th. M. Splinter, allen te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en L. H. Brandt te Den Dolder. Zondag speelt Soesterberg uit tegen Pa- tria. De opstelling is als volgt: doel v. Rijswijk: achter v. Ginkel, Klip; mid den v. Troigt, Kuyer, Odijk; voor Es- meyer, Voulon, Geers, Huisman, v. d. Borg. In de toonzaal van „Goed Wonen" aan de Amersfoortsestraat 76 te Soester berg wordt tot 15 februari een exposi tie van tekeningen, schilderijen en plas tieken gehouden. De werken zijn van Frits Gramberg, Jaap Hoffman, Piet Mulders, Jan Rijlaarsdam en Johaimes Walraven. Op donderdag 1 februari zijn de veer tiendaagse bijeenkomsten van dc alge mene bejaardensociëteit weer begonnen in een der zalen van „De Hoeksteen". De bijeenkomst van de afdeling Soes terberg van de Ned. Christen Vrouwen bond in de maand februari is dit keer op dinsdag 6 februari. Spreker zal zijn de heer Th. Langeveld met als onder werp: „Tussen hemel en aarde", een lezing over het K.N.M.I. met dia's. Aan vang 8 uur in „De Hoeksteen". Voor belanghebbenden delen wij mede, dat voor Soest dit jaar op dinsdag 5 maart de stierenkeuring zal worden ge houden. Om 10 uur zal dat gebeuren bij 't Spie huis aan de Biltseweg en om 10.15 uur aan de Ferd. Huycklaan. EDE - TELEFOON (08580) 1 00 50 die zaken is belast, laat zich licht ra den. In de hoofdstad München werd niet alleen de „Nationaal-Socialistische Duitse Arbeiderspartij" (N.S.D.A.P.) op gericht, doch eveneens werden daar de diverse hoofd- en stafbureaus der partij tot aan de capitulatie (1945) gevestigd. Alle nationaalsocialistische partij-eigen dommen, goederen en gelden kwamen aan de deelstaat Beieren te vervallen. Dat was eveneens het geval met de ver mogens en andere eigendommen van een Hitier, Himmler, Speer en Göbbels, om er maar enkelen te noemen. Toch doen zich vooral de laatste maanden moeilijk heden voor bij de afwikkeling van za ken, die bezittingen van gewezen nazi grootheden betreffen. Moeilijkheden die voornamelijk worden veroorzaakt door nabestaanden die menen aanspraken op die nalaatenschappen te kunnen doen gelden. Dit soort van zaken eindigt veelal voor een bijzondere kamer van het Landge richt in München. dat in vele gevallen een afwijzende uitspraak doet, de ver mogens verbeurd verklaart en de kla gende verwanten met hoogstens een kleine, financiële toelage van dat ver mogen naar huis stuurt. Miljonair Bij dat Beierse Landgericht wordt nu met behulp van het ministerie van fi nanciën de erfenis van wijlen Adolf Hitier, eens Führer en rijkskanselier van het „grootduitse rijk", geliquideerd. Dit kon niet zo vlug gaan als de autoritei ten zich wel hadden voorgesteld. Hitier genoot namelijk geen staatsinko- men doch putte zijn verdiensten voor namelijk uit de inkomsten van het na- tionaalsocialistisch dagblad „Völkischer Beobachter" (waarvan hij achter de schermen de leiding had), alsmede uit de hoge opbrengsten van de door hem geschreven werken, artikelen en brochu res, waaronder het berucht geworden boekwerk „Mein Kampf". Deze „nazi- bijbel" schreef hij na zijn veroordeling wegens zijn deelneming aan de mislukte Putsch in München in de strafgevange nis te Landsberg a.d. Lech in het jaar 1924. Met de uitgave van Hitiers werken was de centrale uitgeverij der N.S.D.A.P. belast, welke eveneens in München was gevestigd. Ook in het beheer van deze nationaal-socialistische uitgeverij en boekerij had Hitier een doorslaggevende stem. In elk geval kon worden vastge steld, dat Hitier in zijn funkties bij partijblad, uitgeverij en door zijn diverse publikaties, een persoonlijk vermogen had verworven van rond dertien en een half miljoen gulden. Zeer veel succes oogstte de Führer met zijn boek „Mein Kampf", waarvan tot nu toe bijna duizend oplagen zijn ver schenen. Bestseller In de Westduitse bondsrepubliek zelf zijn uitgave en verkoop verboden, doch het „bruine standaardwerk" wordt thans in diverse andere landen gedrukt en uitgegeven, waar het nog steeds een bestseller heet te zijn en in 1947, twee jaar na de afloop van de tweede wereld oorlog, verscheen dit boekwerk al her nieuwd in de Arabische, Griekse, Ja panse, Spaanse, Franse, Engelse, Por tugese en in de Deense taal, protest acties van politieke partijen, joodse en voormalige verzetsorganisaties ten spijt. Alleen al de Portugese uitgeverij van „Mein Kampf" is reeds aan haar negen de uitgave toe. Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken in Bonn pro testeerde langs diplomatieke weg bij de betrokken landen waarin het gevaarlijke boek wordt uitgegeven, doch meestal bleef ook dit optreden zonder succes. Ook in de Verenigde Staten van Noord- Amerika bestaat belangstelling voor Hitiers werk, waarvan onlangs het 400.000ste exemplaar werd verkocht. Voor een zogenaamde „oorlogsuitgave" wordt gemiddeld veertig gulden per stuk neergeteld en voor een exemplaar van de eerste oplage zelfs verscheidene duizenden guldens. Thans zijn na veel juridisch geharrewar Hitiers auteursrechten in handen van de deelstaat Beieren overgegaan. De minis teries van justitie en van financiën, ter zijde gestaan door het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken in Bonn, doen al het mogelijke om aan nieuwe uitgaven van de „nazibijbel" in het be vriende buitenland paal en perk te stel len, doch tot op heden met weinig suc ces. De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen W. J. Schutte. Burg. Grothestraat 65, tel. 2333 en J. Kuipers, Middelwijkstraat 34, tel. 2815. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur A. J. Janus, De Genestetlaan 15. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soest-Zuid". Avond- en nachtdienst t.m. vrijdag 9 febr. apotheek „Soest-Zuid". Oranje-Groene-Kruis Zr. H. Sijtsma, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele-Kruis Zr. C. A. M. Bijlard. Saenredamplant- soen 15, tel. 5425, b.g.g. briefje in brie venbus. Groene Kruis Zr. Beima, De Genestetlaan 3B, Soest. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. Zondag 9 uur Gezdnsdienst. 10 uur ds H. Roest. 19 uur ds J. Mettau. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk, Regentesselaan. Zondag 10 uur ds J. Mettau. Gezan»- dienst. 19 uur ds K. van Li ere. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds K. van Liere. Zonnegloren, Soesterbergsestraat Zondag 10 uur ds L. de Ru. Eltheto, Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 en 17 uur ds J. Smit. Sav. Lohmanschool, Driehoeksweg 11.30 uur Zondagsschool. Gebouw Middelwjjk, P. de Hooghlaan. 10 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk 10 en 5 uur ds G. Rang. Interkerkelijke Zondagsschool Da Costaschool. Pr. Bernhardlaan. Zondag 10 uur Zondagsschool. Wilhclminakerk Zondag 10 en 5 uur ds H. W. Wieré^ Haarlem. Kerkgebouw N.P.B., Rembrandtlaan M» 8.30 uur ds J. J. Arnold, Amersfoort- West. 15.00 uur ds J. P. Moerkoert, Maartens dijk. GEREF. KERF Eltheto, Driftje. 8.30 uur ds W. Borgdorff, Baarn. 3 uur ds M. van Veelen. CHR. GEREFORMEERDE KERK Zondag 10 uur ds P. de Smit. 7 uur ds Van Weele, Huizen. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal Zondag 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur ds N. van de Wal (N.H.), La ren. Braamhage. 19.00 uur mej. C. E. Jolles. ADVENTSGEMEENTE Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur A. C. Schmutzler. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Zondag 10.30 uur ds C. P. Hoekemi, Haarlem. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LÜTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. Zondag 10.30 uur Drs. W. J. Manger. 10.30 uur Kinderdienst in de Luther- kapel. KERK SOEST. Steenhoffstraat. Zondag H. Missen tr 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen maandag, dins dag en donderdag 8 en 9 uur. Vrijdag en zaterdag 9 uur. Zaterdagavond 19.00 uur. KERK SOESTDIJR, Burg. Grothestraat. Zaterdag H. Mis 11 en 19 uur. Zondag H. Missen 8 en 9.30 uur, 11 uur Hoogmis. H. Missen maandag, dinsdag, 8 en 8.30 uur. Woensdag 8 en 9 uur. Donderdag 8 en 19 uur, vrijdag 8 en 8.30 uur. Zaterdag 9 en 19 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur Avondmis. Zaterdag 19 uur Avondmis.

Soester Courant | 1968 | | pagina 5