Soest toen - Soest nu ROODSTOP GEELSTOP TIJDIG GROEN WEG WEZEN Het oog gericht op de Pueblo LEIDING VANUIT PARIJS Rrand legt schuur van H. Hofslotïn de as administratie Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en an Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Meisje met bromfiets gevallen Gereedschappen uit bestelauto gestolen Poging tot inbraak Dinsdag 6 februari 1968 47e jaargang no. 10 Pax Christi Betoging bij vliegbasis Soesterberg Ned. Christen Vrouwenbond 10 jaar TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 Schade loopt in de tienduizenden guldens Antwoord aan de raad betreffende de menselijke beenderen op vuilstortplaats aan de Kampweg Abonn p. kwart. 13.—, per post f 4.25. Verschijnt Iedere dinsdag en vr|Jd»g hekwerk, dat op tijden, waarop geen bij de inrichting behorend personeel aan wezig is, door middel van een slot is afgesloten, hebben kinderen kans gezien het terrein van de vuilstortplaats te be treden en met medeneming van mense lijke beenderen weer te verlaten. Ons is voorts gerapporteerd, dat de men selijke beenderen welke in grote hoe veelheden in de Sint Joriskerk te Amersfoort worden opgegraven worden bijeengelegd en op een begraafplaats al daar worden begraven. Kennelijk is het personeel dat de graafwerkzaamheden uitvoerde, onvoldoende attent geweest bij het afvoeren van het puin waartussen zich menselijke beenderen bevonden. Ten tijde van het onderzoek werden op de vuilstortplaats geen menselijke been deren aangetroffen. Wij zijn van mening dat voor een straf rechtelijke vervolging van de verant woordelijke personen onvoldoende grond aanwezig is." Nu uit de verkregen inlichtingen geble ken is dat van een grote nalatigheid niet kan worden gesproken kunnen B. en W. zich met de zienswijze van burgemeester en wethouders van Zeist, dat onvoldoen de gronden aanwezig zijn voor een straf rechtelijke vervolging van de verant woordelijke personen, wel verenigen. Tot slot delen zij de raad mede, dat bij de raadsstukken eveneens een brief van de hoofdinspecteur van politie alhier ter inzage is gelegd. Dagelijks kan men op de weg consta teren dat het negeren van de verkeers lichten hand over hand toeneemt. Het aantal ongevallen wordt als gevolg daarvan steeds groter, evenals het aan tal processen-verbaal dat terzake van het rijden door rood of geel licht wordt opgemaakt. Dit negeren van de verkeerslichten spuit veelal voort uit een gevoel van belemmering, een van buitenaf komen de inbreuk op de gemaakte plannen. Een inbreuk die als hinderlijk gevoeld wordt en weerstand opwekt, die uit de weg geruimd wordt door deze letter lijk en figuurlijk te doorbreken. Vooral voetgangers hebben sterk de neiging de voor hen geldende verkeers lichten te negeren. Bij een in een grote stad ingesteld onderzoek werd geconsta teerd dat in een tijdsbestek van vier uur op 317 van verkeerslichten voor ziene oversteekplaatsen, 5000 voetgan gers bij rood licht overstaken. Naast het negeren, omdat het licht als inbreuk op de vrijheid van handelen gevoeld wordt, spelen ook factoren van meer praktische aard een rol, zoals het simpele feit, dat men haast heeft (of denkt te hebben) en de tijd, nodig voor het wachten, niet kan missen. De steeds verdere uitbreiding van het aantal verkeerslichten - het is bijna niet meer mogelijk binnen de bebouwde kom een redelijk traject af te leggen zonder ze te ontmoeten - maakt het noodzakelijk dat de weggebruiker zich dit steeds beter realiseert, teneinde er in zijn tijdschema rekening mee te hou den. Het is een factor van defensief rijden om bij de calculatie, die men maakt om een bepaalde tocht veilig te volbengen, ook de tijd op te nemen die mogelijke belemmeringen, zoals verkeerslichten, in beslag kunnen nemen. Verkeerslichten zijn er niet om de weg gebruikers dwars te zitten, maar om een vlotter en veiliger doorstroming van het verkeer te bevorderen. Dat door het plaatsen van verkeers lichten een aanmerkelijke vermindering van het aantal ongevallen bereikt kan worden, blijkt wel uit onderstaand staatje betreffende het ongevallenbeeld op het één na drukste kruispunt in Den Haag, het Veluwepledn. Geregistreerde ongevallen op het Velu- weplein in 7 vergelijkbare maanden: Totaal aant. ongevallen in 1963: 99; 1964: 101, 1965: 124; met verkeerslichten 1966: 49. Ongevallen waarbij fietsen en brom fietsen betrokken waren: 1963: 47, 1964: 48, 1965: 47, 1966: 16. Gemaakte fouten (overtredingen) zijn velerlei: Er wordt door geel licht gere den; er wordt te snel opgetrokken wan neer het rode licht nog niet op groen is gesprongen en er wordt zelfs vaak nog door het rode licht gereden. Juist is echter dat men stopt bij geel licht als dit redelijkerwijs nog kan (zonder het achteropkomende verkeer in gevaar te brengen). Te vroeg optrekken levert het gevaar van botsingen op met „laatkomers" op het kruispunt. Door rood licht rijden brengt dusdanige risico's met zich mee, dat het voor ie dere goede weggebruiker duidelijk is wel gevaar hierdoor geschapen wordt. Voor een vlotte doorstroming bij een zgn. „Groene Golf" is het van uiter mate groot belang dat het verkeer zich stipt houdt aan de aangegeven maxi mum snelheden. Gebeurt dit niet (het gebeurt zelfs heel weinig) dan moet tus sen de verkeerslichten toch steeds weer gestopt worden, met als resultaat: ver traging in de doorstroming. Van belang is ook een grotere oplet tendheid van de bestuurder die bij het stoplicht vooraan staat. Onoplettend heid op deze plaats werkt in de hand dat bij het verspringen op groen licht te laat en te traag wordt weggereden. Hij dient te beseffen dat de vertraging zich over de hele rij van achter hem staande auto's voortplant en aldus af breuk doet aan een vlotte (en veilige) doorstroming. Daarom: By groen... weg wezen! Direct na het opbrengen van het Ameri kaanse afluisterschip Pueblo door de Noordkoreaanse marine kwamen uit Washington geluiden alsof een soort tweede Cuba-crisis was uitgebroken. De kalmste klanken kwamen uit het Krem- lin, met name van premier Kosygin, die het een klein incident noemde dat de twee landen onder elkaar maar moesten zien op te lossen. En als er dan al ver geleken moest worden, dan liever met het neerschieten van Gary Powers en zijn U-2 spionagevliegtuig indertijd bo ven Rusland, waarvan het onmiddellijke effect was dat Chroesjtsjow geen zin meer had in een topconferentie. Na ver loop van tijd is dit overigens allemaal keurig geregeld. De overeenkomst snijdt hout. De Pueblo is inderdaad een spionage-apparaat van een allure als slechts de twee kolossen Rusland en Amerika er op na kunnen houden. De Russische trawlers die als maar vissen zonder ooit veel te vangen bij N.A.V.O.-vlootoefeningen, voor de kust van Florida bij Kaap Kennedy en op nog tal van plaatsen zijn wat be kender dan de Amerikaanse schepen, waarvan er overigens ook een dertigtal op de zeeën kruist. Voor het eerst kwamen ze in de aan dacht toen de Liberty bij zijn werk voor de woestijn van Sinaï door de Israëli werd aangevallen. Een zaak die met wat vreemde excuses snel de doofpot inging. De bedoeling van deze controle op het radioverkeer is zoveel mogelijk gegevens te verzamelen over de talloze elektroni sche aspecten van de oorlogsvoering zo als de tegenstander die gebruikt. De zo opgedane wetenschap kan gebruikt wor den om bij een eventuele aanval de ra dar van de tegenstander in de war te brengen, zodat de eigen vliegtuigen bin nen kunnen dringen, of om de lancering van raketten te beletten, of om verwar ring te zaaien in de verbindingen tussen de hoofdkwartieren en eenheden te velde. Enzovoort, enzovoort. Voor een deel wordt deze soort inlichtin gen ingewonnen vanuit kunstmanen, maar in sommige gevallen is dicht in de buurt werken onontbeerlijk. Vandaar de Pueblo. Vandaar ook de kaperij. En juist omdat het hier gaat over spionage en contra-spionage is het wat moeilijker geworden de morele verontwaardiging erg gemeend te laten klinken. Intussen wordt het van veel meer be lang voor president Johnson dat hij op de een of andere manier de opvarenden heelhuids terugkrijgt. Dat persoonlijk aspect gaat de Amerikanen nu veel meer interesseren dan eventuele argumenten van zeeroof of wat dan ook. Derhalve is na het krijgshaftig gedoe van de eerste dagen nu de nadruk in Washington ook komen te liggen op de diplomatieke ac ties. Via Moskou maar dat is uiteraard vergeefs. En de Verenigde Naties interesseren Noord-Korea ook al niet veel. Tenslotte waren die de tegenstanders (al voerden de Amerikanen grotendeels de krijg) In de driejarige Koreaanse oorlog die ein digde in een remise waarin de Noord- koreanen eigenlijk nooit hebben willen berusten. Ook hun streven is naar her eniging van de twee delen van het land in zoverre zijn ze verwanten van Noord-Vietnam. Of ze inderdaad Noord- Vietnam een handje willen helpen door in Korea de spanning genoeg op te voe ren dat de Zuidkoreaanse regering zijn troepen wel terug zou trekken uit Viet nam is trouwens ook een serieus aan gehangen theorie. De moeilijkheid voor de V.S. is nu dat Noord-Korea inderdaad zo klein is dat de Amerikaanse militaire macht het zou kunnen verpletteren, maar dat dit niet kan doen omdat de V.S. zeker geen prijs stellen op nog een Aziatische landoorlog. Die ene is eigenlijk al te veel. Blijft het kalmere diplomatieke werk, zoals inder tijd met Powers. Maar dat ging toen met een tegenpartij die men inderdaad met ruilmogelijkheden kon benaderen en dat inzake Noord-Korea, de kleine alleenlo- pende en nogal geïsoleerde Aziatische staat, heel wat moeilijker. KANTMAN. Op de Steenhoffstraat is zaterdag de 20-jarige mej. G. P. M. van D. uit Soest met haar bromfiets geslipt en ge vallen. Zij raakte vrij ernstig gewond en moest in het ziekenhuis Zonnegloren worden opgenomen. Op de Amersfoortse weg in Soester- berg kwam ook een bromfietser ten val. Het was de heer E. J. van A., die met zijn bromfiets tegen een berm paaltje was gereden. In bewusteloze toestand is hij naar het ziekenhuis ge bracht. Uit een bestelauto, die op een erf aan de Dorresteinweg stond geparkeerd, zijn zaterdagavond de nodige gereedschap pen gestolen. De gestolen gereedschap pen hadden een waarde van ongeveer 200,—. Ten nadele van de heer H. is aan de Molenweg een kruiwagen gestolen. Een poging tot inbraak werd gedaan bij een schuur aan öc Julianalaan. Men kwam echter niet verder dan een ver nield slot. Van de daders ontbreekt elk spoor. v OURANT De Fransen zijn zich nog aan het afvra gen hoeveel zij zullen hebben aan het cadeautje van drie miljard frank dat minister Debré hun heeft gegeven. Die ruim twee miljard gulden dienen als gangmaker voor de economie, onder meer in de hoop dat die daardoor wat sneller zal gaan groeien dan tevoren. Cijfers van de O.E.S.O.. de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling, hebben de Franse regering al lang geleden aangemaand iets te doen in dat opzicht of het aantal werklo zen te zien stijgen. Daarbij is nog een flinker argument gekomen door de Ame rikaanse beperking van de dollarstroom naar Europa iets wat De Gaulle eigenlijk volgens zijn principes zou moe ten toejuichen, maar die onder meer juist die gift van twee miljard gulden uit de schatkist noodzakelijk maakt. Nu is twee miljard gulden een aardig bedrag, maar het klinkt groter dan het is. In de sector van de verbruiksgoede- ren zal maar goed een kwart procent meer omgezet kunnen worden, bij de investeringen ruim één procent. Dat is het gevolg van wat belastingverlagingen en ruimere sociale uitkeringen, o.m. de kinderbijslag en het besluit de bouw en ander ontwikkelingswerk in een aantal gebieden te stimuleren. Afschaffing Maar er zit een ander aspect aan. In juli behoren de invoerrechten geheel te verdwijnen in de E.E.G. En als dan de koopkracht in Frankrijk meer naar de import gaat dan naar de eigen produk- ten. dan heeft de eigen economie daar maar weinig baat bij. Vandaar dat De bré eerst in Italië en Duitsland is gaan VREDESBEWEGING OOK IN SOEST Men verzoekt ons opname van het na volgende: Op kerstavond van 't afgelopen jaar vroeg menigeen zich af, wat er aan de hand was: vanuit de grote kerk bij het Nieuwerhoekplein, Maria Onbevlekt Ontvangen, kwamen namelijk grote groepen jongelui langzaam de straat op, zij trokken langs de Vredehofstraat tot aan de Oranje Boom in een onafzien bare lange rij; voornamelijk waren het jongelui, die - ondanks de regen - zich toch schenen te amuseren: ze liepen, zongen of stonden in groepjes bij elkaar te praten. Het antwoord, dat 't hier ging om een Pax Christi voettocht was niet bevredigend, men wilde meer we ten: Wat wilden deze jongelui? Wat waren de achtergronden van deze voettocht? Om hier iets meer van te weten zul len we moeten terugkeren tot het jaar 1944: Temidden van de gruwelen van de oorlog was het mgr. Théas, die als gevangene van de Nazi's, zijn lotgeno ten de evangelische opdracht voor hield, dat men zelfs deze afschuwelij ke vijanden moest liefhebben. Men zag toen in. dat men meer zou bereiken met vergeven dan met het verwijten van de vijand. Na de oorlog werd dan ook spoedig geijverd voor een oplossing van de vijandige verhouding tussen Duitsland en Frankrijk, een toenadering moest nagestreefd worden. Het idee van 't „vergeven", van 't „ver zoenen", van het „vreedzame oplossen van conflicten", bleek een zo inspire rend idee, dat de jonge beweging al snel uitgroeide tot een internationale beweging. En heden groeit deze bewe ging nog steeds. In het besef dat de vrede alleen be reikt kan worden door een internatio nale organisatie is men zijn toevlucht gaan nemen tot alle middelen, die daartoe leiden. Allereerst wil men de publieke opinie beïnvloeden om op de ze wijze van „onderaf" te komen tot een mentaliteit van vredesgezindheid, zodat dit op den duur ook zal door dringen tot regeringskringen. Ook wil men op meer directe wijze volksverte genwoordigers en regeringen ter ver antwoording roepen. Vervolgens wil men door het opheffen van verschillen in welvaart een kli maat scheppen van onderling vertrou wen en op deze wijze wil men een duurzame vrede door een echte chris telijke band bevestigen: „Ontwikkeling is een ander woord voor vrede", zei paus Paulus onlangs nog in zijn ency cliek „Populorum progressio". De voet tochten, die door de Pax Christi geor ganiseerd worden, moet men niet zien als protestoptochten, maar het is een voudig een gemakkelijke vorm om tot gesprek te komen, om met elkaar te spreken over vragen, die bijzonder be langrijk zijn, waar het gaat om de vre de en aanverwante problemen, zoals boven vernoemd. Op Kerstavond nu vond één van deze voettochten plaats, maar er was het afgelopen jaar méér geweest: De Soes- ter jongeren hadden reeds de deelne mers van een Internationale voettocht gastvrij ontvangen: zo ontstond er in ternationaal contact. Pax-Christi jongeren in Soest besloten enkele idealen te concretiseren. Maan denlang werd gewerkt aan de voorbe reiding van een jeugd-zondag. Het is nu bijna zover. Op 18 februari zal het gaan gebeuren. De R.K. Soester kerken zullen de jongeren trekken voor een eigentijdse misviering. Daarna zal een bliksemactie gehouden worden, waar bij katholiek Soest zal proberen een groot bedrag bijeen te krijgen voor een landbouwprojekt op Sumatra. 's Avonds zullen velen (maximaal ech ter 150 mensen), een film kunnen zien over voedselproblemen in deze wereld. Daarna zal een forum met de jongeren van gedachten wisselen over al deze za ken. De Soester Paxers werkten intensief aan deze aktie. die moet slagen! Op naar 18 februari! informeren wat men daar doet. Als men daar ook zo'n injectie toedient, dan is er ook meer kans voor Franse exporten daarheen. In Rome en Bonn heeft hij kennelijk geruststellende antwoorden gekregen en dat is vooral wat Duitsland betreft geen wonder. Al lang voor Debré met zijn gulle gebaar kwam, heeft minister Schil ler in Duitsland al meer dan het vier voudige besteed om de economie wat meer elan te geven. En ook daar zal wel meer volgen in verband met de rem op de dollar, die voor Duitsland al ge raamd wordt op een tegenvaller van vier miljard mark. De konsekwenties gaan trouwens nog iets verder. Verruiming van de koop kracht in Frankrijk nog meer dan in Duitsland geeft ook de Britten, door hun devaluatie juist goedkoop gewor den, extra kansen voor hun export. Dat kan voor Duitsland, maar nog veel meer voor Frankrijk gaan betekenen dat hun florissante overschotten op de betalings balans gaan verkeren in tekorten. Bijgeluid Komt daar ook nog een scheutje inflatie bij en dat moet wel haast dan is er (weer vooral voor de Fransen) aan zienlijk minder reden om met trots op hun financiële en economische toestand te wijzen. De fanfares bij de maatregel van minis ter Debré krijgen in Frankrijk een beetje de bijklank alsof Parijs dan maar even laat zien hoe onder Franse leiding de maatregelen van de V.S. kunnen worden omgekeerd. Dat is onzin. De omvangrijke Duitse injecties al van voor Johnsons nieuwjaarssurprise tonen al aan dat de Europese flauwte ook al van veel vroeger datum is. En dat Parijs eigenlijk te laat is. Een andere zaak is dat de E.E.G. niet als geheel, onder lei ding van de Brusselse commissie, maat regelen heeft kunnen nemen. De leden scharrelen nu maar zo'n beetje met on derling overleg dat vertroebeld wordt door politieke bijmotieven van Parijs. En waarom heeft de Europese Commis sie zo weinig bevoegdheden? Juist, om dat generaal De Gaulle zo graag zelf leidt. Hij moet dan weliswaar eerst aan de buren gaan vragen of iets kan maar desalniettemin weet hij er dan toch de allure van leiding aan te geven. Ongeveer vijftig jongeren hebben zon dagmiddag bij de vliegbasis Soester berg een betoging gehouden tegen de oorlog in Vietnam. Gewapend met spandoeken en borden, waarop Anti-Amerikaanse leuzen ston den geschreven, en met enkele Viet- cong-vlaggen trok het groepje langs het vliegveld om bij de ingang van het Amerikaanse gedeelte van de basis bij Huis ter Heide uit te barsten in een anti-Amerikaans gebrul, wat alleen werd aangehoord door een paar Zeis ter politie-agenten en enkele wachthou dende militairen. De demonstratie, die ongeveer twee uur duurde, verliep rustig en bijna onop vallend. Niettemin hadden de militaire autoriteiten voor de nodige voorzorgs maatregelen gezorgd. Langs de omhei ning van het vliegveld patrouilleerden regelmatig militairen met waakhonden. Tot incidenten is het echter nergens ge komen. De afdeling Soest van de Nederlandse Christen Vrouwenbond hoopt a.s. woens dag 7 februari, het tien-jarig bestaan te herdenken in wijkgebouw „De Rank" aan de Soesterbergsestraat. Naast alle gebeurtenissen die zullen plaats vinden, zal mevrouw J. Wesse- link-Lengkeek uit Den Haag, enige voordrachten houden. Een uitslaande brand heeft zaterdag avond in korte tijd de schuur van de boerderij van de heer H. Hofslot aan de Peter van de Breemerweg in korte tijd volkomen in de as gelegd. Ruim twintig biggen kwamen in de vlammen om, trewijl enkele zeugen en een kalf brandwonden opliepen. De schade wordt geraamd op enkele tienduizenden gul dens. De brand is ontstaan door een ver warmingslamp. die boven een nest big gen hing. Door de grote warmte, die de lamp uitstraalde, is een hoeveelheid hooi in brand geraakt. Toen het vuur werd ontdekt, stond de stenen schuur al grotendeels in lichter laaie. De brandweer heeft daarom maar weinig kunnen uitrichten. Onder hevige rookontwikkeling brandde de schuur geheel uit. Alleen de drie zeugen en het kalf konden worden gered. De plaatselijke spuitgasten, die met groot materieël waren uitgerukt, zijn tot 's nachts "één uur, dat wil zeg gen tot vier uur na de brand, bezig geweest met de blussingswerkzaamhe- den. Dankzij de gunstige wind kon de op slechts enkele meters afstand staande boerderij van de familie Hofslot ge spaard worden. Bij brief van 8 november 1967, hebben B. en W. aan de raad mededeling ge daan van de door de heren J. J. Ebbers en P. C. Pieren aan de voorzitter van de raad gestelde vragen inzake het stor ten van menselijke beenderen op de aan de Kampweg in de gemeente Zeist gelegen vuilstortplaats. In deze brief hebben B. en W. verder bericht dat zij eerst na ontvangst van de aan het college van burgemeester en wethouders te Zeist gevraagde inlichtin gen tot beantwoording van de gestelde vragen zullen kunnen overgaan. De gevraagde inlichtingen zijn toege zonden bij schrijven van B. en W. van Zeist d.d. 10 januari 1968. In genoemde brief is het volgende ver meld „Op zaterdag 21 oktober j.1. werd op het bureau van politie alhier, gemeld, dat op de onderhavige vuilstortplaats menselijke beenderen waren aangetrof fen. Op maandag 23 oktober d.o.v. werd naar de herkomst van deze beenderen een onderzoek ingesteld. Hieruit bleek, dat de beenderen afkomstig waren uit de Sint Joriskerk te Amersfoort. In deze kerk worden werkzaamheden o.m. aan grafkelders uitgevoerd. Het van deze werkzaamheden afkomstige puin en der gelijk afval wordt in containers gestort en regelmatig naar de onderhavige stort plaats vervoerd. Het afval wordt na storting met zand afgedekt, hetgeen ge schiedt met behulp van een bulldozer welke regelmatig op het terrein van de vuilstortplaats aanwezig is. Op onverklaarbare wijze is een hoeveel heid menselijke beenderen van ver voor het jaar 1800 terechtgekomen in een container bestemd voor puin e.d. en afgevoerd naar de vuilstortplaats. Door dat de bulldozermachinist op de zater dag dat de container werd geleegd niet op de vuilstortplaats aanwezig was werd een en ander bij uitzondering niet afge dekt met zand. Hoewel de vuilstortplaats aan alle zijden is afgesloten door mid del van een solide afrastering en de toegang is voorzien van een deugdelijk

Soester Courant | 1968 | | pagina 1