Tl Soest toen - Soest nu 0 AGRESSIE OF OPDRACHT Prinsenbal V.V.V.-nieuws r Arti-Shock organiseert cursussen Het oog gericht op KUNSTVLEES Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 ANNO 1968 Vrijdag 9 februari 1968 iri 1968 47^ 47e jaargang no. 11 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Soester Aannemingsbedrijf J. P. Schuier gaat voor 648.000. verbinding Baarn-Eembrugge-Bunschoten verbeteren Stellingbouwer onder metalen plaat bedolven Instuif ..R.K. Jong Soest" Filmvoorstelling Speeltuinvereniging *t Hart Tienergroep Middelwijk Edo de Waart komt naar Baarn at» Gewestelijk Arbeidsbureau Soest Stoffenhuis Ralph Polak brengt Boussac modeshow SOESTErTTqURANT ost 4,25. Verscb Abonn. p. kwart, 3.per post 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrtfdat Al lijkt Vietnam ver van ons huis, de gruwelijke oorlog die daar wordt ge voerd laat ons en niemand in de wereld onberoerd. Nog komt het ve len voor alsof dit alleen een strijd is tussen Amerikanen en Noordvietname- zen, maar dat is het in wezen natuurlijk niet. Het gaat om de invloedssferen van de vrije, democratische wereld en die van communistische landen. Met de af loop van deze strijd krijgen wij hier in het westen straks te maken. Daarvan zal het afhangen of de wereld spoedig weer voor een oorlogssituatie komt te staan of dat er een langdurige status-quo zal kunnen worden gehandhaafd. Sinds vorige week is de militaire situatie voor de Amerikanen in Vietnam bijzon der verslechterd. Noord-Vietnam heeft kans gezien de Vietcong opnieuw te groeperen en te bewapenen, de guerilla- strijders ongemerkt tot bij en in alle grote steden van Zuid-Vietnam te laten komen en ze daar tot fanatieke militaire acties te laten overgaan. Daarnaast wist Noord-Vietnam bij de bestandslijn een grote troepenmacht te concentreren, ge reed voor een aanval op de marinebasis Khe Sanh, hetgeen de Amerikanen dwong daar grote versterkingen heen te brengen. De aanval op alle steden kwam zo on verwacht en was zo effectief, dat hier mede de Amerikanen niet alleen een militair échec leden doch vooral ook het politieke prestige, in het bijzonder van de Zuidvietnamese regering, er een ge voelige knauw door kreeg. Uit het feit dat de Vietcong zo onge merkt duizenden manschappen naar de verschillende steden kon laten oprukken en laten aanvallen moet men toch con cluderen, dat de bevolking van Zuid- Vietnam hierover geen inlichtingen ver strekte, de „vijand" dus zijn gang liet gaan. En of dat nu is uit angst, uit ongeïnte resseerdheid of uit bewuste medewer king, dat doet er niet zoveel toe, het feit ligt er, dat de Amerikanen voor hun strijd niet kunnen rekenen op de be volking die zij menen of in ieder geval zeggen te willen helpen. Ging het alléén om Vietnam, dan is hiermede de aanwezigheid van de Ame rikanen daar zinloos geworden. Die be volking blijkt hen niet voldoende te steunen. Die duidelijkheid heeft de mi litaire situatie van de laatste weken ten minste veroorzaakt. Dat kan voor het verdere verloop van de strijd zijn voordeel hebben. Want de strijd is hiermede bepaald niet ten ein de. Zuiver militair gezien kunnen Viet cong en Noord-Vietnam, met alle hulp van China of Rusland, de Amerikanen daar geen nederlaag toebrengen, die als volkomen zou kunnen worden be schouwd. Het gaat nu meer dan ooit om het af bakenen van de invloedssferen in het Verre Oosten. Dat deel van Azië is en blijft voor het Westen van enorm be lang. Amerika, als de leidende en mach tigste natie van de vrije wereld, dient die belangen te blijven verdedigen. Zou zij dit niet doen, dan zal de communis tische invloed zich daar spoedig sterk uitbreiden, dan zullen de landen van het Verre Oosten, met inbegrip van de In dische archipel, zich weer dienen te richten naar de wil van China. Dat zal niet alleen leiden tot een uitbanning van de westerse handel en dus tot ver arming in de democratische, westelijke wereld, maar dit zal zich spoedig ook uitbreiden tot Afrika. Vietnam is natuurlijk geen militair, zelfs geen politiek steunpunt, het is toevallig de wijzer van de weegschaal geworden, waar uitgemaakt wordt naar welke kant de schaal zal doorslaan. Lange tijd heeft het geleken dat Indonesië dit punt zou worden. Nu het China daar mislukt is, zal het voorlopig in Vietnam worden uitgemaakt. Maar het gaat niet om Viet nam. Dat kan nu gerust duidelijker dan ooit gesteld worden. Het gaat daar ook om het belang van Europa, hoe afschu welijk we die oorlog daar ook vinden. We moeten verder zien dan het senti ment ons ingeeft. In de gehele wereld wordt geen politiek gevoerd voor de ge neratie van vandaag doch voor die van morgen en overmorgen. Nog komt het velen voor, dat Amerika in Vietnam agressie pleegt. Later zal pas duidelijk zijn dat het om meer ging. Bij een bedrijfsongeval op een bouw werk van G. Verwelius aan de Prins Hendriklaan te Soest is de 38-jarige stellingbouwer G. van Schaik door een vallende stalen plaat met een gewicht van 1800 kg getroffen en om het leven gekomen. Drie andere personen raakten gewond. Een hunner moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Op het bouwwerk worden tussen twee stalen platen betonnen muren gestort. Door nog onbekende oorzaak is een van deze platen omgevallen. De heer Van Schaik uit Rhenen, vader van twee kin deren, kon zich niet tijdig meer in vei ligheid stellen en werd door het ge vaarte getroffen. Enkele uren nadien is hij in het ziekenhuis aan de gevolgen van het ongeval overleden. Ook de 25- jarige uitvoerder J. T. E. N. uit Baarn, de 36-jarige electricien W. v. d. S. uit Hilversum en de 35-jarige opperman W. J. uit Soest werden eveneens door de stalen plaat getroffen, doch raakten slechts licht gewond. Alleen de opper man moest met verwondingen aan de heup in het ziekenhuis worden opgeno men. De electricien kreeg verwondin gen aan het hoofd, doch kon na be handeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren. Van provinciewege is dezer dagen open baar aanbesteed de uitvoering van grondwerken voor verbetering van de verbinding Baarn-Eembrugge-Bunscho ten vanaf rijksweg 1 tot de aansluiting op de provinciale weg Bunschoten- Amersfoort. Een veertiental aannemers heeft voor dit werk ingeschreven. De laagste in schrijving ad 648.000,werd gedaan door de N.V. Aannemingsbedrijf J. P. Schuier te Soestdijlk, terwijl de hoogste inschrijving met een bedrag van ƒ815.000,afkomstig was van J. Mens te Lisse. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. De verbeteringsplannen voorzien in nieuw aan te leggen, gestrekter tracé gedeelten ter weerszijden van de Eem, ter vervanging van de bochtige en smalle weggedeelten op de Eemdijken. De nieuw aan te leggen wegvakken krijgen een hoofdrijbaan met een breed te van 6.60 m inclusief kantstroken. De bestaande Bisschopsweg zal vanaf ca. 500 m ten oosten van de Eem tot het aansluitingspunt op de provinciale weg Bunschoten-Amersfoort eveneens een hoofdrijbaan met een breedte van 6.60 m verkrijgen met bovendien aan de noordzijde een vrijLiggend rijwielpad van 2.50 m breedte. Het thans aanbestede bestek omvat nog slechts de grondwerken voor deze weg aanleg c.q. reconstructie. In verband met de bodemgesteldheid ter plaatse zal met uitvoering van de grondwer ken zeker een jaar zijn gemoeid. Ook nadien zal met het oog op eventuele nazakkingen nog een ruime periode in acht genomen moeten worden, voordat tot het aanbrengen van de verhardin gen kan worden overgegaan. Er wordt naar gestreefd om t.z.t. met het aanbrengen van de verhardingen op de wegvakken ten noorden van de rijks weg 1 gelijktijdig een verbetering van het weggedeelte vanaf de bebouwde kom van Baarn tot de rijksweg 1 te bewerkstelligen. cn eens gezellig uit willen gaan. Dat het gezellig zal worden garandeert het optreden van de Boerenblaaskapel o.l.v. Willem Wortellof en Prins Leut VIII en zijn voltallige Raad van Elf. Teneinde teleurstelling te voorkomen raden wij ieder aan op tijd aanwezig te zijn op deze generale repetitie voor het karnavalsfecst. Er is geen voorverkoop van toegangs kaarten. Voor de komende karnavalsfeesten op 24 en 25 februari a.s. is de kaartver koop in volle gang. Kaarten verkrijg baar bij onderstaande adressen: G. Roe ten, Steenhoffstraat 30. W. v. d. Mast, Schrikslaan 31. B. v. d. Linden, Soester- bergsestraat 49. J. Steenbakkers, Pias- weg 37. W. Zeggelaar, Laanstraat 107, Baarn. Aanstaande zondag, 11 februari, aan vang 8 uur, gaat Soest een voorproefje beleven van de jaarlijkse karnavals feesten. Het door de Instuif ,,R.K. Jong Soest" georganiseerde Prinsenbal is deze keer niet alleen toegankelijk voor haar leden doch eveneens voor alle kacholieken die jong van hart zijn Zaterdag 10 februari geeft de speel tuinvereniging 't Hart de 3de filmmid dag voor de kinderen in gebouw „Cre do" aan de Julianalaan. Voor kinderen van niet leden zijn nog een beperkt aantal plaatsen beschik baar. De volgende filmmiddag wordt gegeven op zaterdag 16 maart. Aanstaande zaterdag, 10 februari, 8 uur, organiseert Tienergroep Middelwijk de maandelijkse beat-avond. Dit keer speelt een band-van-eigen-bodem, de voor treffelijke band: „The Huskey's". Uniek concert, van Ned. Blazersensemble Op dinsdag 5 maart aanstaande zal in Baarn een zeer belangrijk muzikaal evenement plaats hebben. Op die dag namelijk zal Het Nederlands Blazers ensemble onder leiding van de jonge Nederlandse dirigent Edo de Waart een concert geven in de St. Nicolaaskerk. De naam Edo de Waart is een garantie oor een boeiend muzikaal gebeuren van de eerste orde. Het Nederlands Blazersensemble (onder anderen bestaande uit leden van het Concertgebouworkest, onder wie de vermaarde solo-hoboïst Han de Vries) n bogen op een grote nationale en internationale reputatie - te danken aan de virtuoze wijze waarop deze mu sici hun instrumenten beheersen. Ieder nieuw jaar brengt naast de vreug de over het frisse begin ook de blijd schap over het gloed-nieuwe folder materiaal, dat ons vanuit alle hoeken des lands wordt toegezonden. Het is zo plezierig deze kleurige en fleurige drukwerken te bekijken en de prach tige foto's, waarvan men zich heeft be diend, dwingen bewondering af. Zo ligt naast ons het mooie vouwblad Twente, waarin een fraai uitgevoerde kaart is opgenomen, die behalve het wegennet ook de campings en de bui tenplaatsen aangeeft. Wie de vakantie in oostelijke richting denkt door te bren gen, moet zeker kennismaken met de folder Twente, die een goede aanwij zing kan zijn. Wil men inlichtingen op gebied van kampeer-kara vanterreinen, zomerhuis jes, kamphuizen en kampeerboerderijen in geheel Overijssel, dan heeft de pro vinciale V.V.V. Overijssel een goed ge- dokumenteerd boekje voor U samenge steld, waarin U zeker alles vindt, wat U op gebied van kamperen zou willen weten. De verkoopprijs van dit boekje is 0,75 en het is bij ons verkrijgbaar. Het Shetland Pony-park te Slagharen, een vakantieoord, dat inmiddels al goe de bekendheid heeft verworven, zond ons eveneens de nieuw uitgekomen folder. Wie een originele vakantie te zamen met de kinderen wil organise ren, vindt hiervoor in Slagharen de juiste gelegenheid. Ook deze folder ligt W.1 ons op U te wachten. U weet het: V.V.V. heeft vrij entree! Huize „Hill Grove" aan de Burg. Grothestraat, vyftig jaar geleden Dezelfde plaats nn Het concert gaat uit van de „Stichting de Baarnse Muziekkring", die haar ac tiviteiten in 1968 met dit unieke optre den op gelukkige wijze kan inluiden. Het feit dat de N.V. Philips' Phono- graphische Industrie binnenkort een grammofoonopname van Edo de Waart en het Blazersensemble zal maken, heeft de organisatie van het concert mede mogelijk gemaakt - het was an ders beslist te duur geworden voor de pas opgerichte Baarnse Muziekkring. Op het programma staan onder meer een serenade van Dvorak en een sere nade van Mozart. De komende drie maanden gaat de Soester Kunstenaarsvereniging „Arti- shock" expermienteren met een drietal cursussen m vrije beeldende expressie - zowel voor kinderen als voor vol wassenen. Als hiervoor genoeg belang stelling bestaat, zal in het nieuwe sei zoen een volledige "eergang gehouden worden van oktober 1968 tot en met mei 1969, die circa 30 lessen omvat. Vanaf 1 maart a.s. tot en met 31 mei a.s. worden er in de Kerkebuurtschool, Middelwijkstraat 70 bij voldoende deel name de onderstaande cursussen geor ganiseerd, die pl.m. 10 lessen zullen omvatten in vrije expressie, tekenen en boetseren. De lessen staan onder leiding van terzake deskundige docen ten, die iedere cursist in zijn (haar) persoonlijke creatieve ontwikkeling be geleiden. 1. Voor kinderen van 7 tot en met 13 jaar: 2 uur op een middag per week vrije expressie; van 1.30-3.30 en van 3.30-5.30 uur. 2. Vanaf 14 jaar en volwassenen; 2 uur op een avond per week tekenen; van 7-9 en van 9-11 uur. 3. Vanaf 14 jaar en volwassenen; 2 uur op een avond per week boetseren; van 7-9 en van 9-11 uur. De cursussen worden in groepsverband gegeven. Elke groep zal bestaan uit on geveer 15 cursisten. Elke cursist ont vangt individueel onderricht. Aanmeldingen (sluitingsdatum 17 fe bruari) voor deze driemaandse cursus kan plaats hebben bij het secretariaat van „Arti-shock", Groen van Prinste- rerstraat 33, telefoon 4283 of bij de cursusleider, de beeldhouwer Piet Riet hoven, Vermeerlaan 60, die gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekt. Voor het lesgeld wordt verwezen naar de advertentie elders in dit blad. De overige onkosten worden door de Soes ter Kunstenaarsvereniging zelf gedra gen, zo deelde de voorzitter van „Arti- shock", Jan Visser, ons mede. De ontwikkeling van de arbeidsmarkt gedurende de maand januri 1968 in het gewest Soest (de gemeenten Baarn, Eemnes en Soest). De stand van de werkloosheid onder mannen was aan het einde van de maand januari 1968 nagenoeg gelijk aan die van eind december 1967 (192 t.o.v. 194). Met name door het open winter weer en overigens ook door de opleving van de bedrijvigheid in de bouwsector, bleef de doorgaans in deze maand stij gende seizoen- en wrijvingswerkloos heid goeddeels achterwege. Vooral in vergelijking met eind januari 1967 toen de werkloosheid onder mannen 246 be droeg, toont deze maand een aanmer kelijk gunstiger beeld. Dat de bouw nijverheid het leeuwendeel van deze verbetering voor haar rekening neemt, blijkt wel uit het grote verschil in werkloosheid onder de categorie bouw vakkers (januari 1967: nog 80, thans 29). Het aanbod van jeugdige mannelijke arbeidskrachten daalde in de loop van deze maand van 17 naar 10. Eind janu ari 1967 werden er 19 jeugdige man nelijke werkzoekenden geregistreerd. De vraag naar mannelijk personeel daalde deze maand van 250 tot 221 en ligt thans ver boven het peil van eind januari 1967, toen deze 217 bedroeg. Ook de waag naar jeugdig mannelijk personeel heeft een daling te zien ge geven (van 99 naar 82), maar ligt aan merkelijk hoger dan eind jaunari 1967 (56). Het werkloosheidspercentage voor man nen in verhouding tot de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking bedroeg voor dit gewest eind januari 1968 ca. 1.4 hetgeen hetzelfde is als aan het begin van deze maand. De voor sei zoensinvloeden gecorrigeerde ontwikke ling van de werkloosheid onder man nen kon voor eind januari 1968 worden vastgestel op 155. Het aanbod van vruowelijke arbeids krachten daalde gedurende deze maand van 45 naar 31 en ligt daarmede tevens beneden het peil van deze januari 1967 (42). Aan het einde van deze maand was er 1 jeugdige vrouwelijke arbeids kracht geregistreerd. Begin deze maand was de stand in deze categorie nihil en eind januari 1967 was deze: 6. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten liep gedurende deze maand op van 178 naar 185. Eind januari 1967 was deze vraag 194. De vraag naar jeugdige vrouwelijke arbeidskrachten vermeerderde van 75 naar 83 en ligt aanmerkelijk hoger dan eind januari 1967, toen deze 46 bedroeg. Bij het cebat over de landbouwbegro ting 1968 heeft minister Lardinois me degedeeld dat hij van het zogenaamde kunstvlees - vervaardigd op basis van sojabonen - in de toekomst een zekere concurrentie voor de goedkoopste soor ten echt vlees verwacht. Dat is in vele opzichten een tamelijk opzienbarende mededeling. Vele jaren lang heeft men zonder succes herhaal de pogingen gedaan om uit deze zeer eiwitrijke peulvrucht iets te maken dat voor menselijke consumptie geschikt zou zijn. Maar wat men na langdurig experi menteren ook op de markt bracht, de verschillende uit deze peulvrucht sa mengestelde voedingsmiddelen konden het niet tot enige populariteit brengen. Dat lag nog niet eens zozeer aan de omstandigheid dat het sojameel lastig gaar te koken is, het betrof vooral de smaak! De moderne voedingsmiddelenindustrie heeft de uitdaging blijkbaar opnieuw aanvaard en met de huidige techniek van reuk-, smaak- en kleurstoffen is er natuurlijk wel wat meer te bereiken dan tot voor kort het geval is geweest. Dat het hier werkelijk om een uitda ging gaat blijkt al spoedig als men de gemiddelde samenstelling van sojabo nen vergelijkt met die van andere peul vruchten, zoals doperwten, capucijners, snijbonen en tuinbonen. Voor de „ganbare" peulvruchten is de gemiddelde procentuele samenstelling ongeveer als volgt: water 85, eiwit 4. vet 0,3, koolhydraten 8. ruwvezelstof- fen 2 en voedingzouten 0,7. Daar is op zichzelf niets op aan te merken en ie dereen kan daarom met 'n gerust hart z'n vertrouwde peultjes blijven doppen. Maar een derde van de wereldbevol king lijdt honger of is erbarmelijk on dervoed, voornamelijk door een schro melijk tekort aan eiwit in het voedsel. In dat licht gezien gaat de gemiddelde samenstelling van de sojabonen wel tot de verbeelding spreken. Voor de sojabonen (beter zou men kun nen spreken van de soja-erwt, omdat het zaad veel meer in vorm met erw ten dan met bonen overeenkomt) zijn de overeenkomstige cijfers: water 11, eiwit 33, vet 13, koolhydraten 28, ruw- vezelstoffen 4,5. voedingszouten 4.5. Het is duidelijk dat wij hier in het welvarende west-Europa met onze uit stekende vleesvoorziening echt niet zit ten te wachten op dat soja-eiwit, wat niet wegneemt dat het in de nog wel varender Verenigde Staten van Noord Amerika Teeds in het consumptiepa troon is opgenomen. Daar ligt het kunstvlees niet zozeer inplaats van biefstuk naast groenten en aardappelen op de borden maar het is verzwakt in eindprodukten van de voedingsmiddelenindustrie: soepen, gou lash, ragout en in zogenaamde kant- en klaarmaaltijden. Trouwens de Nederlandse Warenwet verlangt wel dat er voor dit produkt een andere naam wordt verzonnen: margarine mag ook geen „kunstboter" worden genoemd en de naam „vlees" i» in deze niet alleen onjuist maar ook misleidend. Verder moet de consument hier ten lande zelf maar eens proeven of het nieuwe produkt dat inmiddels te koop is, hem aanstaat. KANTMAN. Een der belangrijkste internationale mo deshows - het modefestival Printemps- Eté 1968 van het bekende Franse huis Boussac de Paris - zal op woensdag 21 februari as. gepresenteerd worden in de stoffenzaak van de heer Ralph Po lak aan de Laanstraat te Baarn. Deze modemanifestatie, die gebracht wordt door topmannequins en toege licht zal worden door een bekende lady-speaker, is een bijzondere gebeur tenis omdat Stoffenhuis Ralph Polak de le particuliere zaak in Nederland is waar de Etablissements Boussac crea ties presenteren van befaamde Franse haute-couture huizen zoals Guy Laro- che, Nina Ricci, Carven, Maggy Rouff, Madeleine de Rauch en Jacques Heim. Dat het de heer en mevrouw Polak gelukt is de voorjaars- en zomarcol- lectie 1968 van Boussac naar Baarn te laten komen danken zijn voor een be langrijk deel aan de grote show-opper vlakte van hun zaak. Dat neemt niet weg, dat de belangstel ling voor dit mode-défilé, dat twee maal 's middags om 2.30 uur en des avonds om 8 uur - zal plaats vinden, wel zódanig zal zijn. dat de heer en mevrouw Polak ruimte te kort zullen komen om alle belangstellenden een plaatsje te kunnen bieden. De show wordt de cliëntèle van het Stoffenhuis gratis aangeboden. Toe gangskaarten zijn in de zaak, Laan straat 50, verkrijgbaar. RUND „Nederland telt op elke drie inwoner» één rund" zei de (c.h.) parlementariër Stokman in de Tweede Kamer. U moet nu zelf maar in uw gezin uitmaken, wie dat is. FEESTNEUS De feestneus van Toon is terecht. Wil lem Duys had hem. Volgens De Nieu we Linie heeft Toon aan Miens feest neus door de tot nu toe 60.000 verkoch te platen al 12.000 gulden verdiend en de maatschappij Iramac (eigenaar Willem Duys) maar liefst 84.000 gulden. Volgens ons zal Toon langs z'n feest neus weg verklaren dat hij zich door de vuist bij de feestneus heeft laten ne men.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1