Kleuren Televisie D iDiefcen Wereld op wielen N.S.U.-SH0W WINST... GARAGE STAM r Vrijwillige Brandweer neemt als eerste korps in ons land volledig draadloos alarmeringssysteem in gebruik FOTO SWAGER MET KUNSTMANEN MEET MEN DE AARDROL OP Krabbels van Knelis TIJDELIJK VERS Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering op woensdag 21 februari a.s. Renault dealer WIJ ZIJN MET VAKANTIE van maandag 12 febr. t.e.m. vrijdag 23 febr. Burg. Grothestraat 45 - Soest (EL. BRANDWEER 3 3 3 3 Soestdijk Openbare Leeszaal en Voor horloges VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 UITBREIDING CHR. SCHOOL VOOR U.L.O. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" verzoekt voor haar school voor uitgebreid lager on derwijs aan de Prins Berrihardlaan medewerking voor het bouwen van twee lokalen. De uitbreiding betreft een les- en een practicumlokaal. Een en ander ontmoet geen bezwaren bij B. en W. Het college stelt daarom voor 'n voor lopig krediet van 100.000,te voteren. ZONEVERORDENING HINDERWET De heer D. L. van Zanten, Amersfoort- sestraat 17 te Soesterberg, verzoekt hem ontheffing te verlenen van het bepaal de in art. 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" voor het oprichten van een reparatie-inrichting (plaatwerkerij, ca- rosseriebouw en spuiterij) op het per ceel Sterrenbergweg 38 a te Soester berg. Het college heeft geen bezwaar PHILIPS SPECIAALZAAK Iedere zaterdag In RESTAURANT D ORANJEBOOM, Leusderweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. en stelt voor de gevraagde ontheffing te verlenen. VERKEERSLICHTENINSTALLATIE. De toename van het verkeer op rijks weg 1 b, vooral gedurende de spitsuren en op zon- en feestdagen is dusdanig, dat het vrijwel ondoenlijk is om de rijksweg op te rijden. Dit is met name het geval op de Soesterbergsestraat ter plaatse waar deze uitmondt op de rijks weg. B. en W. zijn daarom van oordeel, dat het noodzakelijk is zo spoedig mo gelijk op de rijksweg nabij de aan sluiting met de Soesterbergsestraat de regeling van het verkeer te doen ge schieden met behulp van verkeerslich ten. De kosten hieraan verbonden bedragen plm. ƒ24.700,en is aan de Rijkswa terstaat verzocht in de te maken kosten bij te dragen. Onze minister van financiën heeft uit gevonden, dat er nog steeds een grote groep Nederlanders is die geen be lasting betaalt. Dat zijn de trekkers van het minimale ouderdomspensioen. Moeten die mensen nu worden aange pakt door de fiscus en nog wat afstaan van hun toch al zo geringe ondersteu ning? Zij zullen zich dan toch tot de diensten van sociale zaken moeten wenden, waarvan zij zich nu verre kon den houden. Dubbele administratie dus en meer kostenDat is dan de .winst' voor Nederlands bureaucratie. CAMERAMAN Welke schoolopleiding moet men hebben om cameraman te kunnen worden en welke andere oplei dingsmogelijkheden zijn er in dezelfde richting? Antwoord: De vereiste voor de oplei ding tot cameraman is middelbare school. Wiskunde is niet strikt noodza kelijk. Verder strekt het tot aanbeveling een genoten opleiding aan film- of foto vakschool, of men moet voldoende be wijs van ervaring kunnen tonen. De op leiding duurt 6 maanden. Andere oplei dingen zijn: bedieningstechniek voor de radio; klanktechniek; beeldtechniek (te levisie); filmtechniek; geluidstechniek. Hiervoor dient men in het bezit te zijn van het h.b.s.-b diploma. Deze cursussen duren ca. 10 maanden. TROUBLE-HUNTER Wat wordt be doeld met het Amerikaanse woord „trouble-hunter" Antwoord: In Amerika wordt met de term „trouble-hunter" of „trouble-shoo- ter" aangeduid de beambte bij de tele grafie, telefonie, radio en televisie, die belast is met het opsporen en opheffen van storingen. Letterlijk vertaald bete kent de uitdrukking: „storingsjager". INKOMSTENBELASTING Iemand die loonbelasting betaalt, mag die thans ƒ400.per jaar neveninkomsten (rente) hebben zonder daarvoor inkomstenbelas ting te betalen? Zo niet, welk bedrag dan wel? Bijvoorbeeld een gepensioneer de die loonbelasting betaalt en door ren te meer inkomen heeft. Antwoord: Als iemand uitsluitend loon belasting betaalt voor loon, verdient uit arbeid, en daarnaast niet meer dan één bron betrekt, zal hij normaal niet in de inkomstenbelasting vallen. Een ge pensioneerde echter, die daarnaast in loondienst is, geniet dus wel uit meer dan één bron inkomsten en dan geldt dat het totaal van zijn inkomen opgege ven moet worden voor de inkomstenbe lasting. Hierover wordt dan de inkom stenbelasting berekend en de reeds be taald eloonbelasting wordt daarop in taalde loonbelasting wordt daarop in bijverdienste of spaarbankrente e.d. be last, hoe gering ook. FRIEDELIND WAGNER In 1947 heb ik het boek gelezen dat heet: „Eeuwig laaiend vuur", geschreven door Friede- lind Wagner en Page Cooper. Friedelind Wagner was al op zeer jeugdige leeftijd tegen het naziregiem en werd tenslotte genoodzaakt voorgoed met haar familie te breken. Ze is toen naar Engeland ge gaan en vandaar naar Amerika. Nadien heb ik nooit meer iets van haar gelezen, woont ze misschien nog steeds in Ame rika? Antwoord: Friedelind Wagner, de klein dochter van Richard Wagner, woont op het ogenblik weer in Bayreuth, D-858. Ze werd daar ook geboren in 1918 als de dochter van de enige zoon van Ri chard Wagner, Siegfried. In de twintiger jaren leerde haar moeder Adolf Hitier kennen en zij werd een van zijn volge lingen. Hitier werd een druk bezoeker van het huis van Wagner en zo leerde Friedelind hem goed kennen. Ze kwam steeds weer in opstand tegen de Führer en zijn dictatuur. Ze verbrak tenslotte alle banden met Duitsland, toen ze van haar moeder in 1940 afscheid nam in Zwitserland. Dank zij de hulp van de Engelse regering, mocht ze vanuit pro- Renault 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphine Gordini v.a. f 5.385, Renault 8 v.a. 5.550, Renault 10 Major v.a. ƒ6.250, Caravelle Cabriolet v.a. f9.730, Renault 16 v.a. f8.650, Renault Rambler v.a. f 16.995. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. Brandweerman Van Doorn, met de ontvanger in zyn hand. Ook in de auto, tydens het werk is het oproepsignaal duidelijk hoorbaar. Voor het goed doorkomen van dc mededelingen zal het buiten de auto gehouden apparaat ongetwijfeld een beter resultaat geven. Hoewel dc mogelijkheid tot het aanbrengen van een antenne wel aanwezig is, een zgn. mouwantenne, zal dit Ln de praktijk niet nodig blijken te zijn. pagandistisch oogpunt naar Engeland komen, waar zij maandenlang voor de kranten schreef en alles wat ze maar kon tegen het nazi-regiem ondernam. In augustus 1941 vloog ze met Toscanini en zijn vrouw naar New York, waar ze de dag na haar aankomst al het Ameri kaanse burgerrecht aanvroeg. SANERING We hebben deze zomer ons opgegeven om te saneren en daarna bericht gekregen dat het in behandeling was, meer niet. Is de nieuwe regeling die 1 januari inging nu ook voor ons van toepassing? Of bestaat voor ons nog de oude regeling? Antwoord: Er is voor de sanering van bedrijven niet, zoals u schreef, een nieuwe regeling gekomen per 1 januari 1968, maar wel zijn er enkele verande ringen in aangebracht betreffende de leeftijds. en inkomensgrenzen. Hebt u zich echter opgegeven en bericht ont vangen, dat uw verzoek in behandeling genomen is. dan blijft het in behande ling en krijgt u te zijner tijd bericht i over de zaak. APEKOOL Hoe komt men aan de uitdrukking „het is apekool"? Antwoord: „Het is apekool" het zijn dwaze, nietswaardige praatjes, waarmee men iemand voor de gek houdt of zoekt te misleiden, men zegt ook apekool ver kopen, opdissen. In 't Zaans of Noord hollands verstaat men onder apekool schelvis van slechte hoedanigheid, die daarom gerookt wordt en men heeft daarom wel gedacht dat apekool een verbastering is van Westvl. „apekalle", benaming voor minderwaardige vissoort; door de onwillekeurige bijgedachte aan aap en kool heeft het woord dan zijn huidige betekenis gekregen. AARDAPPELEN MET SMAAKJE Onze kelder is dichtgemaakt met dikke planken die we in de carbolineum met teer hebben gezet. Nu, vier weken la ter, halen we aardappelen uit die kelder en die smaken naar teer en carbolineum. Is daar wat aan te doen? We hebben de aardappelen natuurlijk terstond uit de kelder gehaald Antwoord: Teer en carbolineum (vooral dit laatste) scheiden dampen uit, die zeer schadelijk zijn voor levende planten delen zoals ook aardappelen zijn. Het zal niet meevallen die smaak uit de aard appelen weg te krijgen. Misschien dat de smaak er langzamerhand weer uit trekt als u ze in een koele, frisse omge ving brengt, in geen geval in die kelder. Die dampen kunnen zeer lange tijd wor den afgescheiden. De kelder veel venti leren, en als er toch niets in ligt, ook bij vorst. Ook die planken flink afboe- nen met een sterke soda-oplossing of sterke zeepoplossing, dit wil het proces nog wel eens bespoedigen. Wil de smaak er niet afgaan, ze dan wegdoen en ze vooral niet aan het vee opvoeren of met een schilleboer meegeven. HAMSTERS Ik zou graag hamsters willen hebben. Kunt u mij er iets over vertellen, over de prijs, wat ze eten, hoe groot hun hokje moet zijn, of ze warm moeten staan en of je er ook eentje kunt houden. Waaraan kan ik zien of ze ge zond zijn? Antwoord: Een paartje hamsters kost ongeveer 7,Je kunt speciaal ham- stervoer voor hamsters kopen, dat ge mengd in de handel is. Een hokje kun je kopen voor pl.m. 8,Hamsters hoeven maar heel weinig te drinken en je weet toch, dat ze overdag bijna altijd slapen? Aan de mooie, gladde haren kun je zien of ze gezond zijn. Ze voelen zich het best bij een gewone kamertempera tuur en als je ze ergens anders dan in de huiskamer wilt hebben waar niet re gelmatig gestookt wordt moet je zorgen voor veel stro en houtkrullen in hokje. WALVIS Hoeveel weegt een volwas sen walvis, uitgedrukt in een hoeveelheid volwassen koeien? Antwoord: Het gewicht van een walvis hangt niet alleen van de leeftijd af, maar ook van de soort. Vinvissen van de grootste soort kunnen een gewicht bereiken van 136 ton. Bij koeien hangt het gewicht af van het ras, voeding enz. Volwassen slachtrunderen kunnen een gewicht bereiken van 850 kg. Een vinvis van 136 ton weegt dus pl.m. 160 keer zwaarder dan een slachtrund van 850 kg. Hoewel pas enkele leden van de Soes- ter Vrijwillige Brandweer deze week een pocket brandalarm-ontvanger kre gen uitgereikt, zal binnen niet al te lange tijd het hele korps met derge lijke apparaten op zak lopen. Met dit apparaat in hun onmiddellijke omgeving is ieder lid van het korps eenvoudig te bereiken voor de com mandant. Wanneer een brandmelding wordt door gegeven (zolang de nieuwe brandweer kazerne nog niet gereed is via het politiebureau), geeft het aparaat een alles doordringende zoemtoon. Na vijf seconden drukt de opgeroepene een knop in en hoort direct wat er aan de hand is en waar zijn aanwezigheid gewenst wordt. De reikwijdte van hei, mobilofoonnet is ruim voldoende voor de oppervlakte van onze gemeente. Het is niet uitge sloten dat door deze apparaten, het tij dens de weekenden geconsigneerde brandpiket, ook van een beperkte vrij heid, uiteraard in de gemeente, kan genieten. Deze wijze van alarmering is voor Soest niet helemaal nieuw, al geruime tijd heeft brandmeester Huizinga een derge lijk apparaat in bezit, zodat zelfs ge sproken mag worden van een redelijke ervaring met een dergelijk alarmerings systeem. Ook de meeste Soester brandweerauto's zijn reeds met de apparaten uitgerust. Hoewel men op diverse plaatsen in ons land experimenteert met deze vorm van alarmering, is Soest de eerste ge meente waar men het systeem defini tief in gebruik neemt. Wanneer aan het eind van dit jaar de nieuwe Brandweercentrale in gebruik zal worden genomen, zal dit tevens het einde betekenen voor de sirene, in ieder geval voor wat betreft het mel den van brand. Misschien dat voor dat apparaat, dat voor velen weer herinneringen aan de oorlog oproept, een andere taak is weg gelegd. Met de nieuwe centrale in het voor uitzicht, zal de investering voor deze veertig apparaten, die ongeveer veer tigduizend gulden bedraagt, ongetwij feld zijn vruchten afwerpen en vooral wanneer door deze moderne apparatuur, de tijd tussen melding en aankomst op de plaats van de brand, ook maar iets bekort wordt, de aanschaf volkomen verantwoord maken. Wie 's avonds na negen uur het tele foonnummer 01652-2034 draait, krijgt verbinding met een (op een geluids band vastgelegde) stem, die sterrenkun dig nieuws vertelt. Soms bevat deze nieuwsdienst berichten uit de sfeer van het wetenschappelijke onderzoek, maar ook signaleert hij wat er in de lopende week aan de hemel te zien is. Het telefoonnummer is dat van de Volkssterrenwacht Simon Stevin in het Noordbrabantse Oudenbosch. De stem attendeert de luisteraar bijvoorbeeld op opvallende samenstanden tussen de maan en een of andere planeet - en signaleert ook het overkomen van kunstmanen, voorzover ze zichtbaar zijn. Een zwevende landmeter Tot die met het blote oog nu en dan zichbare kunstmanen behoort ook de Pageos. Het is een grote ballon-satel liet, die sinds het midden van 1966 in een vrij hoge omloopbaan im de aarde draait. Die hoogte bedraagt ongeveer 4.000 kilometer; de Pageos is als een vrij heldere ster zichtbaar, langzaam zijn weg van horizon tot horizon af leggend. De naam betekent: passieve geodetische satelliet. Passief wil zeggen dat hij zelf niets doet, geen metingen uitvoert noch signalen uitzendt. Het enige wat zijn blinkende huid doet is: het weerkaart- sen van het zonlicht. De term „geodietische" duidt erop, dat deze kunstmaan is opgelaten ten be hoeve van de geodesie, de landmeet kunde. Hij maakt namelijk mogelijk, dat de aarde nauwkeuriger in kaart kan worden gebracht dan tot voor kort mogelijk was. Driehoeksmeting Door zijn grote hoogte is hij gelijktijdig waarneembaar voor twee waarnemers wier onderlinge afstand duizenden kilo meters kan bedragen. Het systeem ver schilt in principe niet van de methode die landmeters toepassen op de begane grond: die van de driehoeksmeting. Alleen is de gebruikte driehoek in dit geval aanzienlijk groter. De hoekpunten zijn waarnemingspost A (bijvoorbeeld ergens in Amerika), waar nemingspost B (ergens in Europa of Afrika) en tenslotte de positie van de satelliet op een gegeven (met grote nauwkeurigheid vast te stellen) tijd stip. Fotografeert men op dat tijdstip de kunstmaan zowel vanuit waarnemings post A als vanuit waarnemingspost B, dan zal hij op beide foto's zichtbaar zijn tegen een verschillende sterren- achtergrond. Enkele meters Doordat men de sterren voor dit doel als „oneindig ver weg staand" mag be schouwen, levert een dergelijk stel fo to's het materiaal op, waaruit de on derlinge afstand tussen A en B tot op enkele meters nauwkeurig kan worden berekend. Dit is een aanzienlijke vooruitgang vergeleken bij de situatie van voor het ruimtevaart-tijdperk, want tot voor kort kon men niet eens tot op een paar honderd meter nauwkeurig zeggen, hoever Amerika eigenlijk van Europa af lag. Dit systeem van landmeetkunde-via-de- ruimte is het eerst toegepast door Frankrijk en Algerije. Men fotografeerde daarbij met camera's die waren opge steld aan weerskanten van de Middel landse Zee een passerende Amerikaan se Echo-satelliet. Zo konden voor het eerst de driehoeksnetten van Frankrijk en Noord-Afrika onderling worden aangepast. Snellius De grondlegger van de driehoeksmeting, toegepast voor dit doel, is een Neder lander geweest: Willebrord Snel van Royen, beter bekend onder zijn Latijn se naam Snellius. Hij heeft, in 1617, de omtrek van de aardbol berekend door eerst te bepalen, hoe groot de afstand tussen twee breedtegraden was. Hij bepaalde daar toe de poolshoogte (de hoogte van de poolster) in Alkmaar en Bergen op Zoom en kwam zo het geografische breedteverschil tussen deze beide steden te weten. De werkelijke afstand mat hij met be hulp van een driehoeksnet, waarvoor hij de spitsen van een aantal kerkto rens (van Haarlem, Amsterdam, Leiden, Utrecht, Den Haag, Gouda. Oudewater, Dordrecht, Zaltbommel, Willemstad en Breda) als hoekpunten van zijn drie hoeken gebruikte. Tegenwoordig nemen we er kunstma nen voor. Zender en ontvanger. De afgebeelde apparatuur is ongeveer op de helft van de ware grootte weer gegeven. ROMANS. Berry. Het schip der bezete nen. Brakman, Het godgeklaagde feest. 1Christie, Met onbekende be stemming. - Moord op de Nijl. Far- rimond, Stof in mijn keel. Genet, Onze Lieve Vrouw van de bloemen. Grass, Hondejaren. Havank, De we duwe in de wilgen. Van Hoorn, On der de hemel van het dorp. Jacobi, Een echte Kavalsky. Katcha, Schul dig? Malamud, De fikser. Maraini. De vakantie. Mills, Prudence en de pil. Moore, De groene duivels. Morris, Een koninkrijk voor een lied. Neumann, De feiten; of. De goede trouw der Duitsers. Parise, De grote baas. Queen, Het geheim van de laatste letter. Sartre, Tussen de Taderen. Simenon, Negerwijk. Simmel, Tunnel naar de vrijheid. Stout, De tweede bekentenis. Uris, Topaz. Vestdijk, De leeuw en zijn huid. Vittorini, In de schaduw van de olifant. Walschap, Een mens van goede wil. Korte verhalen en novellen. Wonder baarlijke avonturen van Baron von Münchhausen. Boon, Wat een leven. Carmiggelt, Fluiten in het donker. Gils, De röntgenziekte. Peypers, Tussentijds. Roelants, De jazzspeler. Bates, De charmeuse. Bottome, De haaievin. Bradshaw, Verhalen van leugen en misleiding. Cercantes Saavedra, Voorbeeldige novellen. Mrozek, De olifant. Verhalen die Hitchcock koos. Wilson, De vrouw met het gouden haar. Romans in vreemde talen. Duits: Hü- gelmann, Grenzpfade. Lind, Eine besere Welt. Mann, Wunder der Kindheit. Engels: Garve. A very quiet place. Hersey. Too far to walk. Howard, Af ter Julius. Hvams, The last poor man. Mackay, The house and the day. Maclean, When eight bells toll. Manning, A romantic hero. Maug- ham, The green shade. Motley, Let noon be fair. Murdoch, The time of the angels. O'Brien, Cacualties of peace. Simak, Whv call them back from heaven? Sullv, Not tonight. West, The night is a time for listening. Frans: Blais, Une saison dans la vie d'Emmanuel. Breton. Histoires de Marie-Antoinette. Castillo, del Ge- rardo Lam. Davet. Jacynthe. Gré- goire, La belle Arsène. Ollivier, Le temps des filles. Privat, Une nuit sans sommeiL Roy, La route d'Alta- mont. Wiesel, Le chant des morts. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak nie zo bar vaok reeje hep om hoeraa te roepe, maor zo af en toe gebeurt ut welles. Ok van de week waster veur ming weerres un an- leiding om zo trots te weeze as un aop mit zeuve steerte. Ik had altied al bar veul waordering veur de manne van ongze eige Soesder Vriewillige Braandweer. Maor nao wak van de week hep ehoord, bink minstens net zo trots as die aop. De Soesder braandweer luu binne al tied meraokels vlug present bie een braand, waor die ok mag weeze. Das een ding dat al wied en zied bekend is. Maor de baos van die braanweer luu, die ut altied maor beter wil 'nebbe en as kan ok nog sneller, was nie heule- gaor tevreeje. De commedaant, zo hiet die baos, vongd dat ut nog wel effe beter kon dan ut noeng al was. Ik schaat zo dat hie pro beert un rnenier te vingde om te zorrege datter aster braandaalamwn is, meer spuutgaaste vlugger anwezug brn- ne. Maor ajje dat effe goed bekiekt vaalt da heul nie meej. Veurop motte we ne- tuurluk stelle dat ut vriewillegers bin ne. Die dus naast hun taok bie de braandweer, die heulegaor niks ople vert, een baon hebbe om cente te ver- diene om vaan te leve. Ajje ie dan veurstelt dajje groenteboer bin of bakker en op een marrege mid- de in je wijk staot en die herrieschop per op ut daak vant pclissieberoo schreeuwt datter braand is, wa mojje dan. Je kar mit haandel maor laote staon, of eerst naor huus bringe, ofter un huusvrouw meej opknaape, ken nie bes. Vort, dan maor naor de cetraole an de Laan ge Brink. Puur uut belaangstelling bink zater- daaga vongd gaon kieke bie de stal- braand an de Peeter vaan de Breemer- weg. Twaolf keer gong de serene schaat ik zo. En das veur een brandweerman een noodsein. Da veurspelt nie veul goeds. Uuteindeluk viel ut nog een bietje meej, maor veur ut zellefde, geld as de wingd effe aores had estaon, was ut een ramp eworre. Maor da had dan nie an de braand weer elege, waant die waore der clle- maol, haos geen een ontbrak. De een sting mit zun zondaagse pak tot zun enkels in de modder, un aore liep mit een bar wit overhemp an, net anne- kleed om uut te gaon mit moeder de vrouw. Minse wa zaoge die luu deruut nao ut blusse vaan de braand. Ut lieke wel koleboere. Maor om ut noeng allegaor nog beter te laote gaon, kriege alle braandweerluu een klein appaxaot, da zullie zo in der luu zaak kerrne steke, en waormeej de commedaant ze alle gaor, waor ze ok in ongze gemeente j magge weeze, ken waorschouwe aster arregens braand is. Ak mot gleuve wat ze der over zeige is da veur de eerste maol dat da op grote schaol in ongs laand word ebruukt. Mit un mooj woord hiet zoiets un priemeur. En da fingk iets om trots op te magge weze. Noeng hoop netuurïuk iedereen, en daor reken ik ming eige ok bie, dat die mooje apparaote heuls nie gebruukt hoeve te worre, om een grote braand te melde. Maor ik fing ut een bar rusti ge gedaachte om meej te gaon slaope, dat ongze eige vriewilluge Braandweer luu, binne uutgerust mit dinge, die der veur zorrege dat aster arregens braand is, geen kosbaore menuute verlore gaon omdat niemaand weet watter an 4» haand is. Al liek ut ming een bar raore gewaor- wording ajje arrugens bin en der komp ineens een aokelug haard geluud uut je zaak, maor daor is wel over heen t» komme. Aster noeng ok nog op de ziekeotoO zo'n draodloze vérpraoter komp, dan la Soest een meraokels prettuge gemeente om. as ut toch mot, in naorughied te zitte. De minse die joe dan kerrne hellepe staon as ut waore al op de stoep veur dajje zellef goed weet watter an de haand is. JUWELIER - H0RL0GER VAN WEEDESTRAAT 40 - SOEST - TEL:436I Eindelijk heeft e«n minister de knoop durven doorhakken en toegestaan wat al tientallen jaren voor de vreemdelingen in ons land onbegrijpelijk en letterlijk onverteerbaar was: er mag voortaan reeds om 8 uur 's morgens vers brood worden verkocht en afgeleverd. De ge zellen mogen een uur eerder met bak ken beginnen en de patroons krijgen zowaar de vrijheid om nachtarbeid te verrichten als zij daar zelf zin in heb ben. In geen enkele bedrijfstak is zo rigou reus en onredelijk lang de strenge hand gehouden aan een verouderde wet als juist in deze. Tal van toeristen hebben steen en been geklaagd als zij bij het ontbijt oud brood kregen voorgezet. Ai lang hebben de gewijzigde omstandighe den het overbodig gemaakt die arbeids wetgeving te handhaven, omdat de mens tegenwoordig veel meer vrije tijd heeft, de welvaart ook de bakkersknechts be gon te bereiken en er al veel broodfa brieken waren die 's nachts op volle toeren draaien en dan het gereed lig gende verse brood moesten laten wach ten tot om half tien pas de winkeldeu ren open mochten. En dan mocht ook pas de bezorging beginnen. Zelfs voor de broodmaaltijd om 12 uur kwamen vele bakkerskarren te laat in de straat en dan kon men pas om 6 uur ver» brood gaan eten. Het tijdstip van 8 uur is nog laat. Me nigeen ontbijt al ver voor die tijd. Maar terwille van het toerisme, dat Neder land economisch op de been moet hou den, en terwille van de vrijheid van de mens juichen wij deze beslissing van minister B. Roolvink van harte toe. Er is maar één bijsmaak: het besluit geldt slechts tot en met 3augustus a.i. Wat gaat er daarna gebeuren?

Soester Courant | 1968 | | pagina 7