Voor u tot 6 rente en voor u keuze uit 5 spaarvormen en voor u B. en W. voelen niets voor verkoop van premie- en woningwetwoningen MIKIMO MIKIMO MIKIMO NOG MEER DWANG klesdt Uw kind BETER Burgerlijke stand de bank waar ook zich thuis voelt Krabbels van Knelis DE sjiselaateaak voor Uw kind. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Sparen is aantrekkelijk, vooral als u de aantrekkelijke mogelijkheden bij onze bank, de NMB, ziet. En in elke spaar- vorm die wij u voor kunnen leggen zit altijd een heel sterk punt. Meer van weten? Dat is verstandig! Vraag het gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is nog juist klein genoeg om de service Persoonlijk te houden. De NMB zendt het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering op woensdag 21 februari a.s. Vernielingen bij padvindersclubhuis Fiets en koplamp gestolen Eiermarkt P0L1T1ETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 Met het oog op punt 16 van de agenda voor de raadsvergadering op 21 febru ari a.s., betreffende eventuele verkoop van premie- of woningwetwoningen uit het gemeentelijk bezit zonden B. en W. van Soest het navolgende schrijven aan de raadsleden: Naar aanleiding van de ons om prae- advies in handen gestelde verzoeken van een achttal bewoners van gemeen telijke premie-woningen om deze wo ningen aan hen te verkopen mogen wij U hieronder ons standpunt weergeven omtrent de verkoop van de thans in het bezit van de gemeente Soest zijnde pre mie- en woningwetwoningen. Woni n gwe t wonin gen De gemeente Soest beschikt momenteel over 1432 premie- en woningwetwo ningen, die in het woningbedrijf zijn ingebracht Dit aantal kan als volgt worden gespecificeerd: 625 ééngezins woningen, 134 premiewoningen (één- gezins), 8 duplexwoningen, 256 etage woningen, 392 flatwoningen en 17 be jaardenwoningen, totaal 1432 woningen. Voorts zijn voor de gemeente in aan bouw 48 normale- en 48 bejaardenwo- ningwetflats op de Eng, welke in de loop van 1968 gereed zullen komen. In het Soesterveen zijn thans 340 flatwo ningen in aanbouw die in 1968/1969 be woond kunnen worden, terwijl met nog 2 contingenten van 360 en 150 flatwo ningen in 1968/1969 een aanvang zal worden gemaakt, in de verwachting dat deze woningen in 1970 gereed zullen zijn. Zoals de voorzitter van ons college in zijn nieuwjaarsrede van dit jaar naar voren bracht is het aantal ingeschreven woningzoekenden per 1 januari van dit jaar te Soest 1163 en te Soesterberg 378, derhalve in totaal 1541. Van deze woningzoekenden mag in alle redelijk heid worden gezegd dat het merendeel hiervan, gezien hun inkomen, slechts in aanmerking wenst en kan komen voor een woning met een niet te hoge huur, i.c. wat betreft het gemeentelijk wo- ningbezit, derhalve voor een woning wetwoning. Komen er in de komende 3 4 jaren 946 gemeentelijke flatwoningen klaar, alsmede de bouw van het bejaarden centrum „Molenschot" tengevolge waar van ook wat woonruimte vrij zal ko men. dan zal in Soest, gelet op het huidig aantal woningzoekenden van 1541 de woningnood in de naaste toe- Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELS WEG 11. (nabij busstation Soest-Zd.), telet 6286 GEBORENAntonius Ludovicus Mi- chael, zoon van A. L. M. N. Vreeswijk en W. K. Kramer, Burg. Grothestraat 63. Ronald Cornelis, zoon van B. A. M. Overgoor en J. M. van de Ven, Ko- ninginnelaan 165. Monique Maria, dochter van G. A. Legemaat en C. M. J. van Dorresteijn, Van Goyenlaan 218. Raymond Etienne, zoon van M. C. Dingemanse, wonende te Zeist, en W. P. M. Huurdeman, Schaepmanstraat 78. Wilhelmus Hermanus Joseph, zoon van W. H. L. Amerongen en N. M. J. Hop, Simon Stevinlaan 75, Soesterberg. Margrietha Evangelina, dochter van F. L. Schalkwijk en M. J. M. Hanskamp, W. de Zwijgerlaan 10. ONDERTROUWT) Evert Brouwer, Pe- likaanweg 5 en Josephina Johanna Alida Hauser, Gr. van Prinstererstraat 37. e= Hendrikus Cornelis de Haas, Karei V straat 23 's-Hertogenbosch en Mathea Hooijmaijers, Plesmanstraat 181. Wil lem Nieuwenhuizen, Groenweg 38, Bun- nik en Elly Wijnands, Postweg 48. Cornelis van de Veen, Eemstraat 95, Amersfoort en Marijke Geertruida Bies- haar, Van Goyenlaan 160. Albert Wes- terveld, Birkstraat 32 en Margaretha Ma ria Glaasker, Korte Brinkweg 55. Jan Aert van Nes, Platolaan 17, Assen en Elisabeth Johanna Koppenol, Bosstraat 23. Hans Evert Bon. Bremstraat 19. Baarn en Maaijke Hendriks, Beetzlaan 9. GEHUWD Kors Dirk Pater, Van Doorn- weg 12, Zeist en Alida van Asch, Gen. Spoorstraat 3. Pieter Doede Dooije- weerd, Heideweg 88 en Antje Berendina Kuiper, Papiermakerstraat 17, Putten. Wouter Antonius van der Heiden, Eiken laan 7 en Gerdina Aleida Bos, Beetz laan 139. OVERLEDEN Petrus Nicolaas Johannes Swagerman, 88 jaar, weduwnaar van M. van Ooijen, Bosstraat 2. Albertje Kon stapel, 79 jaar, weduwe van D. Onos, Aagje Dekenlaan 47. Grietje Heijn, 74 jaar, weduwe van G. M. van der Loos, Insp. Schreuderlaan 2. Gijsbertus van Schaik, 38 jaar, gehuwd met H. van Zanten, Rhenen, Sparrenlaan 17. Cor- nelia Hagendoorn, 90 jaar, weduwe van W. H. de Wit, Korte Hartweg 31. Dir. FL W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) komst beslist nog niet zijn opgeheven. Het is o.i. dan ook van groot belang dat de gemeente Soest ter bestrijding van de woningnood voor haar eigen in gezetenen tenminste voor de komende jaren niet alleen als publiekrechtelijk lichaam op grond van de Woonruimte- wet, maar ook als huiseigenaar kan op treden. Bij de behandeling van de begroting 1968 in de afdelingsvergaderingen is door één uwer naar voren gebracht, dat hij het beslist onnodig vond dat de gemeente Soest optreedt als eigenaar van huizen. In principe kan ons college zich wel met deze uitspraak verenigen, mits er geen woningnood is. Aangezien voor Soest de woningnood nog lang niet is opgeheven achten wij het onze taak, binnen de van hogerhand gegeven mo gelijkheden, een woningbeleid te bevor deren met inachtneming van de rede lijke verlangens van de woningzoeken den, in het bijzonder van hen met een kleine beurs. Doordat het particulier initiatief met inbegrip van het destijds ontbreken van onder krachtige leiding staande wo ningbouwcorporaties, ten aanzien van de volkswoningbouw geen interesse toonde werd de gemeente Soest genood zaakt als woning exploitante op te tre den met gevolg dat de gemeente Soest thans beschikt over een flink aantal woningen. Het ligt in onze bedoeling u binnen kort voor te stellen een 48 woningwet woningen (flats) aan de woningbouw vereniging St. Joseph over te dragen. Nu 22 jaren na de 2e wereldoorlog beginnen in diverse streken van ons land de schrijnende kanten van de woningnood te verdwijnen. In verband hiermede is er wijziging gekomen in het rijks huurbeleid en wenst de rege ring ook de verkoop van woningwet woningen te bevorderen. Naar aanleiding van dit laatste punt geeft de circulaire van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, d.d. 30 juni 1968 BG 67-18 aan bewoners van woningwetwoningen de mogelijkheid hun woning van de ge meente of bouwcorporatie te kopen. In het kort samengevat komt deze mogelijkheid op het volgende neer: a. De nieuwe eigenaar moet tenmin ste 3 jaren eigenaar blijven van de woning. b. Hij moet financieel in staat zijn de lasten van de woning te kunnen dra gen. c. Hij dient 10 als eigen kapitaal te financieren. d. Het belastbaar inkomen mag niet meer dan ƒ20.000,bedragen. e. De prijsbepaling van de woning (opstal) wordt gebaseerd op de vervan gingswaarde met behulp van index cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. f. De waarde van de grond wordt vastgesteld op basis van de recente prijs van bouwgrond voor woningwetwonin gen. Voor verdere details aan deze regeling verbonden mogen wij u verwijzen naar het U verstrekte copie-exemplaar van bovenaangehaalde ministeriële circulai re. Bij de verkoop van gemeentelijke wo ningwetwoningen zijn drie partijen be trokken, t.w. het rijk, de gemeente en de bewoner. Het rijk heeft grote fi nanciële voordelen bij de verkoop van woningwetwoningen, het ontvangt im mers o.a. de verstrekte voorschotten terug. De bewoner van het te kopen pand ziet uiteraard ook financiële voor delen, anders meldt hij zich niet aan als gegadigde. Resteren de belangen van de gemeente. Ook voor de gemeente kan - uitsluitend uit financieel oogpunt - verkoop een gunstige zaak zijn. De door de gemeen te tot 1958 gebouwde woningen zijn niet met rijks voorschotten gefinancierd, maar met geldleningen verstrekt door par ticuliere geldschieters. Bij verkoop van deze woningen komen er derhalve fi nancieringsmiddelen vrij. Voor de na 1958 gebouwde woningwetwoningen zullen de bij verkoop vrijkomende fi nancieringsmiddelen aan het rijk ge restitueerd moeten worden. Maar het zou bij een zo belangrijk aspect als de woningbouw voor de gemeente van kortzichtig beleid getuigen wanneer zij alleen op deze financiële kant zou let ten. Er zijn andere belangrijke motie ven in het spel die naar onze overtui ging momenteel van meer belang zijn. Ingevolge de nieuwe ministeriële re geling wordt de prijs van de woning wetwoning bepaald naar de maatstaf van het inkomen van de belanghebben de toevallige huurder. Voor een can- didaatkoper met minder dan 12.000, inkomen is de koopsom lager dan voor een gegadigde met een inkomen tussen de ƒ12.000,en de ƒ20.000,Naarma te het inkomen stijgt, wordt de wo ningwetwoning meer waard. Dit achten wij niet juist. Naar wij uit de pers en vakbladen heb ben vernomen ligt het in het voornemen van de rijksoverheid t.z.t. de huurder van een woningwetwoning met een in komen boven de weistandsgrens een huurbelasting op te leggen. Dit met het oogmerk de doorstroming van huurders van goedkope woningwetwoningen naar duurdere woningen te bevorderen. Een deel van deze huurders met een belastbaar inkomen van maximaal ƒ20.000,wordt thans in de gelegen heid gesteld dezelfde woning te kopen. Dit zal de beoogde doorstroming zeker niet bevorderen en zal ons streven be lemmeren een goedkope woningwetwo ning aan een lager bezoldigde te ver huren. Voorts achten wij het onbillijk dat de „toevallige" huurder van een woningwetwoning in staat wordt ge steld op financieel gunstige basis het door hem bewoonde pand te kunnen kopen. Dit klemt nog te meer omdat in de praktijk slechts bewoners van één gezinswoningen candidaat-kopers zullen zijn. Volgens meergemelde ministeriële circulaire komen o.a. niet voor verkoop in aanmerking de bejaardenwoningen, de z.g. keuzewoningen en de duplexwo ningen. Wel voor verkoop komen in aan merking de ééngezins-, de étage- en de flatwoningen. Het behoeft geen be toog dat verkoop van étage- en flatwo ningen op grote moeilijkheden zal stui ten. Hierbij wordt gedacht aan onder- houdsuitgaven, gemeenschappelijke trap penhuizen, verlichting, schoonhouden, centrale verwarming enz. Blijven derhal ve o.i. over de ééngezinswoningen die voor de gemeente van uitermate groot belang zijn om het doorstromingsproces te kunnen bevorderen. De bewoners van de ééngezinswoningen verkeren o.i. bo vendien ten opzichte van de flatbewo ners in een bevoorrechte positie. Dit zou nog worden versterkt door de éénge zinswoningen aan de toevallige huurders te verkopen. Er bestaan echter onzerzijds nog meer bezwaren tegen de verkoop van de goed kope woningwetwoningen. Zoals u bekend zal zijn maken in het al gemeen de complexen woningwetwoningen uit architectonisch oogpunt elk een af zonderlijk afgerond geheel uit. Wij den ken hierbij aan blokken van 4, 8 en meer uniform gebouwde woningen, ja zelfs van straten die uitsluitend op grond van de uniforme bouw en aanleg van plantsoenen architectonisch een goed aanzien hebben. Indien uit deze blokken uniform gebouwde woningen incidenteel woningen zullen worden verkocht dan zal na verloop van tijd het aanzien van deze complexen woningen als geheel worden geschaad. Momenteel is het on derhoud in één hand en zullen repara ties en schilderwerk met inachtneming van het uiterlijk aanzien worden ver richt. In 1961 schreef de minister bij circulaire d.d. 8 februari, MG 61-2 dat hij het nog steeds minder gewenst achtte de z.g. „tussenwoningen" over te dragen, maar indien de gemeente er geen be zwaren tegen had, dan zou hij derge lijke voorstellen in overweging nemen. Wij zijn echter nog steeds van mening dat het verkopen van één of meer wo ningen uit een aaneengesloten rij of blok woningen ongewenst is. Indien er toch woningwetwoningen aan bewoners zouden worden verkocht, dan zou dit tevens ongewenste financiële nevenver schijnselen met zich brengen. De wo ningwetwoningen zullen n.1. dienen te worden verkocht tegen prijzen die bene den de marktwaarde komen te liggen. Na drie jaren is de bewoner/eigenaar reeds vrij de woningwetwoning te ver kopen. Het behoeft geen nader betoog dat tenminste zolang de woningnood voortduurt hiermede de woningwetwo ningen tot een speculatie-object kunnen worden gemaakt, nog afgezien van het feit dat het incidenteel verkopen van woningwetwoningen tot een versnippe ring van het bezit van huurwoningen leidt, die niet bepaald rationaal mag worden gevoerd. Naar aanleiding van het voorafgaande zal het u duidelijk zijn dat wij in de huidige situatie absoluut geen voorstan der zijn van de verkoop van woning wetwoningen aan particulieren. Wij worden in deze mening gesterkt door de afwijzende houding van diverse an dere gemeenten. Zo is het ons bekend dat de gemeente Baarn op grond van de meergemelde circulaire van de minister heeft be sloten de verkoop van woningwetwo ningen voorlopig op te schorten, aan gezien de verkoopsprijs van de wonin gen ver beneden de marktprijs komt te liggen en de woning tot speculatie-ob ject wordt gemaakt. Bovendien kan het gemeentebestuur van Baarn evenals ons VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraat 44 Telefoon 2045 college niet inzien hoe de nieuwe over drachtsregeling zich verdraagt met de z.g. doorstromingsregeling. De gemeente Hilversum heeft er geen behoefte aan de woningwetwoningen te verkopen aangezien zij, gezien de wo ningnood bij bepaalde bevolkingscate gorieën, dient te zorgen voor huizen met lage huren. In verband met de door stroming spitst de vraag zich vooral toe op ééngezinswoningen met lage huren. Ook de woningbouwcorporaties zijn daar niet genegen haar woningbezit te ver kopen. De gemeente De Bilt bezit zelf geen woningwetwoningen en de woningbouw corporaties wensen dit soort woningen niet te verkopen. De gemeente Amersfoort wenst geen étage- of hoogbouwwoningwetwoningen te verkopen. Oudere vooroorlogse middenstandswoningen worden geleide lijk aan van de hand gedaan. Ten aan zien van de overdracht van woningwet woningen volgt men schoorvoetend het verzoek van de minister op. Ook de gemeente Rotterdam maakt geen aanstalten de woningwetwoningen van de hand te doen. Het college van burgemeester en wet houders van Zeist wenst voorshands niet de verkoop van woningwetwoningen te bevorderen en het neemt terzake een afwachtende houding aan. Tenslotte kunnen wij u nog berichten dat de problemen rondom de al of niet wenselijkheid van verkoop van woning wetwoningen ook niet ontgaan zijn aan de Vereniging van Nederlandsche Ge meenten. In de commissie voor volks huisvesting en ruimtelijke ordening van deze vereniging zijn diverse problemen, gerezen rondom de circulaire van de minister d.d. 30 juni 1967, MG 67-18, besproken. Deze commissie heeft o.a. ook bezwaren tegen de bepaling van de te hoge inkomensgrens van ƒ20.000,—- voor overdracht van woningwetwoningen, zulks in tegenstelling tot de z.g. huur dersbij drage die reeds vanaf een inko- men van 12.000,kan worden gevor derd indien de voorgestelde wettelijke regeling tot stand komt. Voorts tegen de te korte termijn van drie jaren, tenge volge waarvan het speculatie-element groter wordt en het doorstromingspro ces wordt vertraagd. De V.N.G. heeft zich met haar bezwaren gewend tot enige Kamerleden terwijl ook gemeen telijke vertegenwoordigers in de Raad voor Volkshuisvesting eveneens in die raad hierop hebben geattendeerd. De V.N.G. deelt vervolgens mede dat zij de ontwikkeling in het huur- en subsidie beleid van de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening met aandacht volgt en tevens met belang stelling uit ziet naar de hernieuwde be schouwing van de minister omtrent de regeling die hij aan de leden van de Kamercommissie, naar aanleiding van de geuite bezwaren heeft moeten beloven. Naar aanleiding van vorenstaande uit eenzetting stellen wij u voor de in het bezit van de gemeente Soest zijnde wo ningwetwoningen voorshands zolang de woningnood in Soest voortduurt niet te verkopen. Premie woningen De gemeente Soest beschikt over 134 (ééngezins)premiewoningen. Van deze woningen zijn tenminste 30 woningen aan onderwijzers en gemeente-ambtena ren verhuurd. Aangezien de huren van deze „middenstandswoningen" hoger lig gen dan die van de woningwetwoningen zijn deze woningen bezet door ingezetenen die een hogere huur kunnen betalen. Het bezit van dit soort woningen is ook voor de gemeente Soest van groot be lang aangezien bij vertrek van ambtena ren en onderwijzers, zowel van het ge woon als het bijzonder onderwijs, de ge meente, voor een goede vervulling van haar openbare taak, tijdig moet kunnen beschikken over voor deze categorie fi nancieel meer draagkrachtige ingezete nen passende woonruimte. In het algemeen is de situatie zo dat bij vertrek van een ambtenaar of on derwijzer dit soort premiewoning ge reserveerd wordt voor de nieuw te be noemen persoon. Indien nu tot verkoop van de premiewoningen zou worden overgegaan, dan komen deze woningen na verloop van tijd op de woningmarkt en mist de gemeente de hoognodige woonruimte voor te benoemen over- heids- en onderwijspersoneel. Zou de vrijkoming van premiewoningen stoppen dan zou de gemeente noodge dwongen de financieel draagkrachtiger huurder een goedkope woningwetwo ning moeten aanbieden, wil er geen stagnatie komen in de bezetting van de regelmatige ontstane vakatures. Aangezien ook deze woningen in blok ken en wijken zijn samengebracht gel den ook hiervoor de bezwaren ten aan zien van het gemeenschappelijk onder houd, incidentele verkoop etc., zoals die gelden bij de woningwetwoningen als hiervoor is uiteengezet. Bovendien is het bezit van premiewo ningen ook van belang om deze ter beschikking te kunnen stellen bij de uitvoering van saneringsplannen, door trekken van wegen, waarmede de af braak van b.v. middenstandswoningen gepaard gaat. De premiewoningen van de gemeente Soest kunnen vrij worden verkocht. Voor de overdrachtsprijs is geen rege ling voorgeschreven. Indien uw raad derhalve tot verkoop van deze wonin gen zou besluiten, dan zal er een zo danige prijs dienen te worden vastge steld dat speculatie tot een minimum wordt beperkt. Gelet op het vorenstaande mogen wij U echter met klem adviseren de pre miewoningen niet te verkopen en ons te machtigen de in de eerste alinea van dit voorstel bedoelde verzoekers dien overeenkomstig te berichten. Een lijst van huurprijzen per 1 januari 1968 van alle bij het woningbedrijf in gebrachte premie- en woningwetwonin gen ligt voor U bij de raadsstukken ter inzage. de heer H. Mees kassier kantoor Hoofddorpweg 2 A'dam Soest: van Weedestraat 11. VOORSCHOTTEN AAN DIVERSE SCHOOLBESTUREN VOOR HET JAAR 1968. Deze voorschotten op de exploitatiever goedingen moeten worden vastgesteld naar de maatstaf van een besluit van 12 december 1967, vastgestelde bedragen per leerling en het gemiddeld aantal leerlingen der scholen over het afgelo pen jaar. Deze bedragen werden vast gesteld op 155,voor school „Zon negloren", 160,voor „Van Arkel Instituut" en 197,voor „Trein 8.28", 108,40 voor g.l.o., 176,96 voor u.l.o. 146,voor v.g.l.o. (meisjesleerlingen) en 134,voor v.g.l.o. (jongensleerlin gen). Voor het kleuteronderwijs worden deze vastgesteld per lokaal en per leerling. Deze werden in 1967 bepaald op ƒ22, per leerling en 1.460,per lokaal. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn grote vernielingen aangebracht aan het clubhuis van de padvindersgroep de Paltz-scouts. Van het clubhuis zelf wer den verschillende ruiten ingegooid, ter wijl ook een deel van de verlichting werd vernield. Van de materialenloods werd een slot geforceerd, terwijl drie ruiten van het leidersgebouw eveneens werden ingegooid. Tevens werden een aantal palen van de omheining uit de grond gerukt en vernield. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Bij café De Naald aan de Stadhouders laan is tijdens het weekeinde een fiets ontvreemd ten nadele van de Baarnse mej. B. C. K. Op de Dalweg werd een koplamp van een auto gesloopt. De benadeelde is de heer J. M. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van ƒ10,50 tot ƒ12,—. Middenprijs ƒ11,40. Prijs per kg 10,81. Ajje ut ming vraagt da mok zei ge, dak bar blie bin dak ming haart weerres effe ken luchte over een prebleem waor- meek van de week te maoke kreeg. De heule wingter hep ming Kneliao niks te paake ekre- ge van de griep die over ongs laand hing. Nie deur poe- jers en pille of aore spulle, maor heul gewoon, ze hatter geen la ast van en da was veur Knelis meraokels fing. Maor van de week, toeng we allemaol begonne te denke dawwe ut arrugste van de wingrter achter ongze rug ge haade, nam de griep ok Kneliao te pakke. Mit hoge koors en veul hoofpien leej ze op der bed en ajje ut ming vraogt ister veur een kerel niks zo arrug as dat z'n vrou nie veuruut ken. Noeng mok zeige dak ming eige in het huus- houwe aorig ken redde, maor dan wel veur een bar kort poosde. As dat een paor weke gaot duure dan gaot dat ut bar gau de keel uut haange, meters wied. Ut wier veur ming pas un prebleem toeng de koors de waange van Kneliao zo rood as beilefleure had emaokt enk ut hoog tied begon te vingde om de doktur te waorschouwe. Ut was al donker en daor Kneliao nie wil dawwe een dokter nao z'n warruk- daag laastug vaale, zeej ze teuge ming: Knelis telefeneer de dokter maor effe op. Noeng fingk ter niks an, om te praote mit iemaand diejje nie ken zien, maor Kneliao had uit gezeit, dus ik kong nie aors. Effe verderop hadde minse zoon appa- raot en as ut nodug was moch Kneliao daor wel effe belle, en as Kneliao da moch, waorom ik dan nie. Maor ut zat ming effe tuege, die minse waore nie tuus. Noeng hep Gart teugeswoordug ok tillefoon, dus ik pak ming fiets en reej naor Gart. Maor krek wak op ming fiets of zat te praakkezeere. Hie is haos nooijt uut huus, maor noengk um effe mos hebbe om ming te hellepe was tie weg. Daor ik wat da soort dinge betref un barre deurdouwer bin, bink naor ut busstesjon Soest-Zupud gereeje, waant daor staot een opebaore tilleioon. Veur een dubbeltje bejje de man, maor ajje noeng net nie zoon ding in je zaak hep bejje narregus. Maor der sting een man op de bus te waachte en die kon ming an een dubbeltje hellepe. Nao al die trammelaant veur tien cente, waster al iemaand in de cel ant belle en stinge der nog vier minse op derlu beurt te waachte. Nao vief menuute, we stinge mit zun vieve kwaod te waach te, liek ut der nie op dat die man ein- deluk klaor zouw weeze mit praote. Een veur één drope ze of. Nao vieftien me nuute, ik had al zeker zeuve keer op ut raom eklopt, maor die man was ze ker mit een meraokels lief deerntje ant belle, waant hie keek nie op of om, bink ok maor weer op ming fiets ge- klomme, naor ut gemeentehuus, waant daor staot ok zoon ding. Daor konk mit geen meujte un dub beltje in ut gleufje kriege, waant daor had iemand geprebeerd mit een vreemd soort dubbeltje ut apparaot an de praot te kriege, maor da was nie gelukt en noeng deej ut ding ut nie meer. Der sting op da apparaot bie steuring dat en dat nommer belle, maor ok da gong nie al mag da kosteloos. Noeng begonk der net over te denke zellef maor naor de dokter zun huus te gaon, toeng un man op un brommer ming zeej datter op de Eng ok nog een tillefoon sting. Mit veul gehijg kwaamk bove op de Eng, maor daor bink meteen weer omedraojd, waant daor srting een heule rie minse te waachte. Toen bink meteen maor deur- gereeje naor de dokter, een heul klein bietje kwaod op iedereen die der ok niks an kongde doen, maor meraokels kwaod op iedereen die daor wel wat an zouwe kenne doen, waant drie opebaore tillefoon-appaaraote veur drie en dar- tug duuzend minse liek ming toch wel an de zuunige kaant. Noeng birrne der minse die zeige, Kne lis ut zat joe effe teuge en jie had toch wel effe bie je buure kenne belle. Maor maggik dan effe opmarreke, dat- ter ok welles dinge birme waor ok je beste buure niks van hoeve te wete. Of nie soms. Er is al van alles uitgedacht in ons land om de burgers allerlei vrijheden te ont nemen. Het aantal plichten van de Ne derlanders is ontstellend groot gewor den en het aantal rechten en vrijheden krimpt steeds in. Nu weer zijn het de beoefenaars van een vrij beroep die in een pensioen-dwang buis worden geperst. Minister Roolvink heeft de Sociaal-Economische Raad om advies gevraagd over een wetsontwerp dat beoefenaars van een vrij beroep kan verplichten om aan door een beroepsge noten opgericht pensioenfonds deel te nemen. Er moet dan een representatieve vertegenwoordiging van beroepsbeoefe naars zijn, die dit wenst. Om met het laatste te beginnen: er is in Nederland nog steeds niet uitgemaakt wat nu precies onder een representatieve vertegenwoordiging moet worden ver staan. Men zou kunnen zeggen dat dit de vertegenwoordiging van de meerder heid is. Toch zijn er in ons land talloze representatieve organisaties die een min derheid vertegenwoordigen. Met dit be grip wordt dus een zekere willekeur ge- introduceerd, die zeer gevaarlijke kanten heeft. Nog bedenkelijker is het wanneer men beoefenaars van vrije beroepen gaat dwingen. Het kenmerk van hun maat schappelijke positie is juist dat zij vrij willen zijn om hun eigen bestaan te bouwen. Juist op de manier en langs de weg die zij zelf willen. Die vrijheid wordt hun in Nederland straks niet meer gegund want de minister zal zelfs vertellen via zijn representatieve organi satie wat deze mensen voor hun oude dag moeten sparen. En dan betalen deze mensen ook al een leven lang voor de a.o.w., die een minimum-inkomen ga randeert. Zij hebben dus zeker al een pensioen. Wij zijn voortdurend bezig ons met andermans zaken te bemoeien. Wij zijn steeds zó bezorgd voor anderen. Maar wij vergeten dat dit klimaat vdbr steeds meer mensen onleefbaar wordt Het onbehagen neemt toe.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3