Pronken met andermans veren t i Stamppot met gehaktsaus De wetenschap gaat de pil vergulden H t Haasten CATTY-TIP IS HET GEBRUIK VAN DE PIL ONGEVAARLIJK? Struisvogels, de mannequins in de dieren' wereld. (Foto: Zuid-Afrikaanse Koerier) Jean Charles Brosseau laat hier zien hoe een vrouw zonder daar voor kapitalen uit te geven ongemeen elegant kan zijn. Hij creëerde een eenvoudige tulband van mosterdgele wol en een gestreepte sjaal in marineblauw en geel, afgezet met franje van Zuidafrikaanse struisveren. (Foto: Zuid-Afrikaanse Koerier) Jean Patou creëerde deze avondjurk in zeer zuivere lijn, tevens eenvoudig en bekoorlijk in goudgele zijde, omzoomd met struisveren uit Zuid-Afrika. (Foto: Zuid-Afrikaanse Koerier) CastiTlo is bijzonder gesteld op struisve ren, bezaaid met lovertjes, die een „storm achtig effectgeven. Deze avondjurk van mousseline, geheel geborduurd met de tooi van Zuidafrikaanse struisvogels, brengt hij in de kleur ,J>etunia-rose" een uniek stuk dat door de meesterhand van de beroemde modeontwerper is gestreeld. (Foto: Zuid- Afrikaanse Koerier) Struisveren zUn de gedistingeerde versiering voor mantels, geklede ja ponnen, stola's en chique hoeden. Er is maar ^én (groot) bezwaar ver bonden aan garnering met struisve ren: slechts zy die een goed gevul de beurs hebben, kunnen zich aan deze tooi te buiten gaan. Nee, wacht u even met protesteren: het garne ren van uw kleren met struisveren heeft geen enkele overeenkomst met het dragen van een mantel van zee hondenvellen. Als alle weldenkende mensen, die nog niet eens In de eerste plaats lid van de dierenbe scherming hoeven te zijn, verfoeien ook wij het pijnigen en wreed af slachten van jonge zeehonden ter wil le van de bonthandel. Maar het pluk ken van struisvogels geschiedt vol komen pijnloos. GESCHIEDENIS Ruim een eeuw geleden begonnen een paar boeren in het district Oudtshoorn in de Kaapprovincie met het fokken van struisvogels. De vraag naar struisveren was groot en het houden van struisvogels was een winstgevende onderneming. In 1914 brak echter de eerste wereldoorlog uit, die de vraag naar een luxe-ar tikel als struisveren snel deed ver dwijnen. Enkele jaren geleden her ontdekten de mode-ontwerpers de struisveer en steeg de belangstelling snel. Tijdens de regelingsperiode van Koningin Elizabeth I van Engeland werd een mode gelanceerd, die het dragen van met veren versierde hoe den voorschreef. Ook Marle-Antoi- nette bleef niet achter en gebruikte ze als garnering voor haar japon nen. In die lijden gebruikte men ech ter slechts veren van wilde struis vogels. In de negentiende eeuw bleef de belangstelling voor struisveren en in 1863 begonnen Zuidafrikaanse boe ren op de Kleine Karoo met het fok ken van tamme struisvogels. Tegen het einde van de eeuw vormden struisveren, na goud, diamant en wol, een der voornaamste uitvoerpro- dukten van Zuid-Afrika. De eerste wereldoorlog maakte hieraan echter een einde en dit be tekende voor vele boeren een bank roet. Voor de oorlog telde men een miljoen vogels, na de oorlog bleek dit aantal te zyn geslonken tot en kele duizenden. De laatste jaren is de struisvogelhoudery er weer bo venop gekomen. De boeren hebben thans hun bedrijven op een meer soliede basis gegrondvest en de wij ze voorzorg getroffen, zich niet ge heel afhankelijk te maken van struis veren. Hun .ot Is thans niet meer uitsluitend eebonden aan de grillen van de damesmode. Over iets meer dan twintig jaar zal de mens zich in leven kunnen houden door eenvoudig een pil te slikken, al dus de heer Leslie F. Tanner, hoofd redacteur van The Grocer, het Brit se landelijke tijdschrift voor de krui deniers. De beer Tanner voorziet dat In een rose pil de nodige calorieën bijeen kunnen worden gebracht om de mens gedurende lange perioden In le ven te houden. Tegelijkertijd zal met een groene pil de smaak van het een of andere voedingsmiddel gesuggereerd kunnen worden en door een paarse ptl te slikken verdwijnt de dorst als sneeuw voor de zon. AlJ er tegen die tijd dan ook nog pillen op de markt zijn, die de mens in de waan kunnen brengen een lek ker glas wijn te drinken, een sigaar of sigaret te roken en met een film ster getrouwd te zijn, zal elk feestje ongetwijfeld dol-gezellig worden, zou den we eraan willen toevoegen. Of schoon wij deze utopie voorlopig nog niet anders kunnen zien dan als een .bittere pil'' van de wetenschap. En als meneer Tanner het ons niet kwa lijk neemt, houden we het tot nader order toch maar liever bij .wijntje, trijntje en een malse biefstuk". Wij zijn namelijk tang dat we door deze pillen, ongeacht de kleur, groen gaan zien van narigheid". HAUSSE IN STRUISVEREN Doch op uet ogenblik dreigt er uit deze hoek geen gevaar. Er is een nieuwe invasie van strulspluimen aan de gang. Ze prijken niet meer als bossen aan dameshoeden, maar men vindt ze terug als versiering van manteis, stola's, japonnen en hoeden. Vorig jaar juni juni is de top- maand voor struisveren werden er in Zuid-Afrika 17.400 pond veren verkocht voor een totaal bedrag van 500.000 gulden. De veren werden door verkocht r.aar Parijs, Londen en de Verenigde Staten. De struisvogelin dustrie leeft thans echter niet meer uitsluitend van de verkoop van ve ren; ook deze tijd is voorbij. Er worden steeds meer struisvo gelhuiden gebruikt voor de vervaar diging van luxueuze handtassen, schoenen t-n portefeuilles. Struisvo- g-elleer is bijzonder sterk; schoenen van dit ma'.eriaal gaan driemaal zo lang mee ais andere schoenen. De kleur van de huid is wit, doch men kan het leer gemakkelijk verven. Struisvogelleer is zeer zacht en ka rakteristiek van uiterlijk. Ook het gedroogde vlees van de struisvogel 16 pond .biltong" per dier wordt in Zuid-Afrika goed verkocht. Het vlees wordt in azijn gemarineerd en daarna gedroogd. Biltong is een der Zuidafrikaanse nationale gerechten. EEN EI WEEGT 3,5 POND Het vet van de struisvogels gaat naar de zeepfabrieken, terwijl 'S, A r-' '-.- - f. "fee, >- I. vy;*/ Een recept voor stamppot hoeven we u niet te geven: de bereidingswijze is zo simpel, dat iedere huisvrouw er wel raad mee weet. Stamppot is heerlijk en voedzaam eten, maar voor de pikante smaak moet de jus of de saus toch zorgen. Probeert u het de volgende keer eens met gehaktsaus. U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: 250 g gehakt, 50 g rookspek (in dobbelsteentjes gesneden), 25 g boter of margarine, 30 g (4 eetlepels) bloem, 1 ui, 1 theelepel kerrie, 2 eet lepels tomatenpuree of -ketchup, V« 1 water of verdund bruin van jus, laurierblad, foelie, zout (peper). De ui schoonmaken, fijnsnipperen en samen met de dobbelsteentjes spek en de kerrie in de boter of margarine licht bakken. Het gehakt toevoegen, losroeren en meebakken (plm. 15 minuten). De bloem met het water of verdund bruin van jus tot een glad papje roeren, bij het gehakt schenken en onder goed roeren laten binden. De tomatenpuree, laurierblad en foelie toevoegen en het mengsel nog plm. 20 minuten stoven. Het laurierblad of de foelie voor het opdoen verwijderen. De saus warm presenteren bij de stamppot. beenderen en bloed verwerkt wor den tot veevoeder. Ook de eieren worden gebruikt. Een ei weegt on geveer 3,5 pond en is ongeveer ge lijk aan tvee dozijn kipeieren. De schalen worden gebruikt als as bakjes. Jn de slachthuizen van Oudshoorn worden iedere week 500 struisvogels geslacht en ver werkt. De struisvogel de reus onder de vogels kan niet vliegen. Daar voor zijn zijn vleugels te kort. Zijn prehistorische voorouders waren hier toe echter wel in staat. Eigenaar dig is ook dat de struisvogel twee tenen bezit in plaats van drie. De langste teen is voorzien van een scherpe nagel. Wanneer men hem van achteren benadert, moet men voorzichtig zijn, want hij is in staat met zijn lange poten achteruit te slaan. Struisvogels hebben aparte eetge woonten. Voor een goede spijsver tering heeft hun maag harde voor werpen nodig, waarmee de spijzen fijngewreven kunnen worden. Stenen zijn hierbij welkom, doch ook stuk ken ijzerdraad en flessen kunnen dienst doen. Wat de zgn. .struisvo gelpolitiek" betreft dient opgemerkt te worden, dat echte struisvogels hun kop niet 'n he+ zand steken. Wel zijn ze makkelijker te hanteren wan neer men ze een zak over de kop trekt. Op het ogenblik vindt men op de Kleine Karoo ongeveer 65.000 struisvogels, aie tweemaal per jaar volkomen pijnloos worden ge plukt. van de bekende dierenjournallfit Jan van Rheenen ONREGELMATIG VERHAREN Wanneer een kat te lang achter een blijft verharen, dan wel on afgebroken het hele jaar door verhaart, zult u er verstandig aan doen de dierenarts te konsulte- ren. die dan wellicht tot de kon- klusle zal komen, dat de kat uit konditie Is en dat een of andere tonicum voldoende Is om de ge wenste toestand te herstellen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat hij een tijdelijke of blijvende wij ziging in het dieet zal voorschrij ven. Men heeft wel beweerd, dat katten die langdurig of onafge broken verharen, deze onge wenste eigenschappen zouden meegeven aan hun nakomeling schap, maar daaromtrent staat wetenschappelijk vooralsnog niets vast. Wel Is het waarschijnlijk beter om niet te fokken met een kat die hevig aan het verharen is, omdat de vorming van de nieuwe vacht een extra belasting vormt voor het dier. Uitentreuren lezen we, hoe we leven in een haastende, jachtende tijd, en inder daad lijkt het of sommige mensen voortdurend het spook van de haast op de hielen hebben. Als we eenmaal in deze maalstroom zijn opgenomen, is er moed voor nodig ons om te keren en 't monster recht in de ogen te zien. Het vergt een extra-inspanning bij al de moeite die we ons moeten getroosten. En toch zou het zo goed zijn ons eens even radicaal los te maken en ons af te vragen of het werkelijk niet een beetje anders zou kunnen. Al jachtend gaan soms de mooiste jaren van ons leven voorbij, zonder dat wij eruit pu ren wat mogelijk zou zijn. En dan gaat het niet om méér genieten, of méér be reiken, maar meer nog om het feit dat we, tot kalmte gekomenheel anders leven. Het rusteloze leven brengt een geprikkeldheid mee die ons overgevoe lig maakt voor allerlei kleinigheden, die ons anders nauwelijks zouden ra ken. Als we zelf tot rust weten te ko men, kunnen we toch zoveel meer voor onze omgeving zijn. Een rustige opge wektheid alleen al is een steunpunt voor anderen; we brengen zoveel ge makkelijker geduld en aandacht op. Als we deze dingen goed overwegen, voelen we wel dat de altijd rennende, zwoegende, bakkende, naaiende huis vrouw niet per se de beste hoeft te zijn hoe verdienstelijk ze ook zijn mag. Al deze dingen mogen op zichzelf te waar deren en te loven zijn, wanneer ze de huisvrouw al te zeer belasten, wordt 't juist weer flink er eens iets van te la ten schieten. Ons leven kent allerlei periodes: van nieuwbakken tot geroutineerde huis- vrouvj, van jong en onvermoeid naar wat tanende krachten, van „alleen met z'n tweetjes" tot een groeiend gezin en daarna weer het wegslinken door 't uit huis gaan van de kinderen. We verwerven in ons leven telkens nieuwe vrienden en bekenden tot de tijd komt dat de ouderen beginnen heer te gaan en het kringetje weer steeds nauwer wordt. Bij dit alles moeten we ons aanpassen. Hebben we te weinig te doen, dan zul len we ons zeker gelukkiger voelen als we een of ander onder handen nemen. Dreigt ons leven echter aan haast ten onder te gaan, dan is het goed de be trekkelijkheid van veel dingen eens onder ogen te zien en ons af te vra- Hoewel de anticonceptiepil op gro te schaal Is aanvaard, maken vele vrouwen zich zorgen over de mogelijke nevenverschijnselen ervan. Een groot aantal experts van het zevenduizend leden tellende Amerikaanse Genoot schap van Obstetrici en Gynaecologen (ACOG) heeft zich deze vraag ook gesteld. Na zeven jaar van algemeen gebruik is er nog geen afdoende ant woord op gegeven. Van het uitgebreide onderzoek, dat door de genjemde organisatie werd ingesteld gaf een nummer van ,,Het Beste" onlangs een overzichtelijk ver slag. De voor- en nadelen van' "hët gebruik van Je pil werden daarin zorg vuldig tegen elkaar afgewogen. De algemene conclusies uit het on derzoek kunnen geruststellend worden genoemd. 96 procent van de specialis ten schrijft de pil aan hun patiënten voor; 87 procent schrijft deze methode vaker voor dat welke andere methode voor de geboorteregeling. Slechts 1 pro cent 76 specialisten achten de pil een te riskant anticonceptiemid del. Het ACOG acht de risico's ech ter klein. Vanzelfsprekend gaat 't hier niet alleen om de lichamelijke reac ties op de pil, maar evenzeer om de vraag hoe Je vrouw daar geestelijk op reageert. gen of we niet waardevoller dingen op offeren om te kunnen doordraven op het paadje dat we nu eenmaal gewend zijn te volgen. Natuurlijk zullen er altijd wel omstan digheden zijnwaarbij eens extra-veel van ons gevergd wordt, maar juist daarom is het goed dat zulke dagen of weken weer opgevolgd worden door 'n periode waarin we ons werk weer aan kunnen en rust en inspanning elkaar behoorlijk afwisselen. JETTY Deze avondjurk staat op naam van Maggy Rouff. Ze is geheel geborduurd met struisveren uit Zuid-Afrika. De glinsterende lovertjes zijn van plastic gemaakt. (Foto: Zuid-Afrikaanse Koerier) Dit „dametje- in-zak formaat" draagt als feestcombina- tie een over gooien met bloesje in fantasiedessin. (Materiaal Eur al-Ter gal)

Soester Courant | 1968 | | pagina 6