Soest toen - Soest nu NEDERLAAG IN GELOOFWAARDIG HEID Vele vrienden en patiënten begeleidden Dokter Tervoert in Winterswijk naar zijn laatste rustplaats Het oog gericht op herdenking NEDERLAND KREEG GELIJK Zuid-Vietnam In Memoriam collega Tervoert Arli-shock POLITIETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 Vrijdag 16 februari 1968 47e jaargang no. 13 Uitgave drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 'öctl3ï5jLtukken groot en klein* Het enorme Vietcong-offensief door heel Vietnam heeft m juist doordat het zo succesvol verliep de kansen op een oplossing waarschijnlijk eer kleiner dan groter gemaakt. In ieder geval is in de Verenigde Staten de stem van de „dui ven", de naar vrede en terugtrekken van de V.S.. strevenden, zwakker geworden. De toon wordt nu aangegeven door de „haviken", de vechtlustigen, en zelfs in zo'n mate dat president Johnson net als in de kwestie van de Pueblo, handen vol werk heeft om zo gematigd mogelijk in zijn uitlatingen te zijn en de woede niet aan te wakkeren. Een van de grote haviken onder de po litieke commentatoren is Joseph Alsop, die meent dat het Vietcong-offensief nu juist gefaald heeft zijn voornaamste doel te bereiken, dat dan geweest moet zijn een opstand onder de bevolking uit te lokken van zo'n geweld dat daardoor de regering van Thieu en de Amerikanen werden weggevaagd. Dat zou dan een falen van de Vietcong inhouden, vooropgesteld dat dit doel ge neraal Giap inderdaad voor ogen stond. En al staat het dan wel in de leer boekjes dat is zeer de vraag. Ophef Jaren hebben de Amerikanen gewerkt aan een pacificatie-program. Streken moesten veilig gemaakt worden voor de bevolking, die dan van speciale groepen zou leren dat een democratisch Vietnam zozeer de moeite waard was dat het loonde de Vietcong alle kans te bene men dat door gevechten te bederven. Er werd grote ophef gemaakt van de re sultaten. Nu heeft de Vietcong met één klap be wezen dat er eigenlijk geen vierkante meter grond in Vietnam is zelfs de ambassade van de V.S. in Saigon niet die echt veilig is in de zin zoals Thieu en Westmoreland bedoelen. Die Vietnamezen die nog wat voelden voor de pacificatie idee moeten daarvan nu wel in een klap genezen zijn. En het is logisch dat ze hun verwijten in de eerste plaats richten tot Thieu en de Amerikanen die hun een illusie van veiligheid hebben aangepraat die ze niet waar konden maken. Die slag heeft de Vietcong in ieder geval gewonnen. Bij het verwezenlijken van een mate van veiligheid jegens de Viet cong in bepaalde gebieden en het over tuigen van de bevolking dat dit moge lijk is, kunnen de Amerikanen vrijwel van voren af aan beginnen. Faillissement Of de Vietcong en de Noordvietnamezen met behulp van hun overmacht in getal, en dit keer voorzien van raketten, vlam menwerpers en tanks, inderdaad kans zullen zien de basis Khe Sanh te ver overen is nu van ondergeschikte bete kenis geworden. O Een zeer grote schare van naar schat ting 350 belangstellende vrienden, ken nissen en patiënten hebben gisteren de rit naar het verre Winterswijk on dernomen om de zo algemeen gewaar deerde Soester huisarts dokter Johan Hendrik Willem Tervoert, die op 47-ja- rige leeftijd overleed, de laatste eer te bewijzen en hem naar zijn laatste rust plaats aldaar te begeleiden. Onder de velen, die te twee uur de intieme „Jeugdkerk" tot de laatste plaats vulden, merkten wij o.a. op. mr. J. v. d. Hoeven, secretaris van H.M. de Koningin, de heer C. Sezink, gepens. hoofd van de veiligheidsdienst van Hare Majesteit, de heer A. Hulleman, de huisartsen-collegae J. Kuipers, B. C. A. Nicolas, J. C. Rip en H. J. Stroband met hun echtgenoten, dokter D. Kuiper uit Amersfoort ais voorzitter van de Kring Amersfoort en omgeving van de Vereniging van Huisartsen, de genees heer-directeur van het ziekenhuis Zon negloren, dr. J. A. W. Berghauser Pont, Hoofdinspecteur van Politie de heer H. G. Scholtmeijer. Adjudant van Politie G. Pasman, de oud brandweercommandant W J. Groart, de heer H. J. Brink namens de Hervormde Diaconie, verte genwoordigers van de dienst Luchtvaart Geneeskunde, de Wijkzusters Toos en Kitty Kropff van het Oranje-Groene '^ruis, leden en bestuursleden van de afdeling Soest van de E.H.B.O., alsmede een stroom van patiënten. Zij allen wa ren gekomen om dokter Tervoert een laatste groet te brengen. Dat dit niet een formele plichtpleging was bewees de enorme schat van naar kter H. J. eind van het jaar ten onde^^en OVer boren in het nieuwe jaar zij sen te ver nieuw te maken. Het verscH^wim" een die boot is ook nu nog herk^rouwens- de optochten die plaats ving gehoopt en gewenst een minder ernstige oorzaak voor je ziekte te vinden om zodoende op genezing te mogen hopen. Je hebt je gedurende het laatste jaar gedragen met bovenmenselijke moed, hetgeen slechts een groot mens en een grote geest gegeven is. Hiermede heb je de vre selijke tijd, die aan je sterven vooraf ging, voor je vrouw en kinderen drage lijk gemaakt. Wij hopen dat de zeer vele blijken van liefde en dankbaarheid, die reeds tijdens je ziekte tot uiting kwa men, je vrouw en kinderen tot steun mogen zijn". Namens de Kring Amersfoort en omge ving van de Vereniging van Huisartsen sprak dokter D. Kuiper uit Amersfoort woorden van dank voor het welbestede leven van zijn collega. Zijn onthullin gen uit de laatste gesprekken met „Wim" alsmede de gevoelvolle, troostrijke ge dachten, die hij er aan verbond, brachten de aanwezigen tot ontroering. Ook hij sprak woorden van troost en opbeuring tot het jonge gezin Tervoert. Dominee W. Leerink, voorganger van de Nederlandse Protestanten Bond te Soest, die in deze rouwdienst voorging, zei, dat hij bij zijn voorbereiding het boek „De klok zonder wijzers had gelezen, welk boek handelde over een man, die aan dezelfde ziekte leed als de overledene. Dit boek begint met: De dood is altijd dezelfde, maar elk mens sterft op zijn eigen manier Johan Hendrik Willem Tervoert heeft vele mensen in hun stervensnood bijgestaan en hen geholpen op hun eigen manier te sterven. Vaak is hij er in geslaagd de dood op de vlucht te jagen en bij elke geboorte haalde hij nieuw leven binnen. Hij wist maar al te goed dat de laatste materiële overwinning aan de dood is. Dit heeft hem wijs gemaakt en gaf hem de moed de dood met overgave in het gezicht te zien. Een moeder heeft eens gezegd, al dus dominee Leerink, Mijn verdriet om hem kan nooit zo groot zijn als de vreugde die hij mij geschonken heeft. Spreker geloofde dat ook bij dit heen gaan de vreugde om zo'n rijk en vrucht baar leven groter mocht zijn dan het verdriet. „Hij kende de klok, die elk leven bepaalt. Hij kende het rithme en hij wist dat dit alles niet eeuwig zou duren. Ook dokter Tervoert wist dat het behoud van het leven uiteindelijk niet mogelijk is. Hij wist dit ook van zichzelf. God laat ons nu achteraf zien welk een waarde een mensenleven kan hebben". Ds. Leerink las hierna een toepasselijk DE SOESTER HUISARTSEN Na 23 jaren geharrewar over de datum voor de jaarlijkse dodenherdenking is er uiteindelijk toch nog een vaste af spraak gemaakt. De plechtigheid zal voortaan altijd geschieden op 4 mei en niet meer worden verschoven als deze datum op een zaterdag of zondag valt. En we kunnen daar gelukkig mee zijn, want dit jaar valt 4 mei op een vrije zaterdag en iedereen zal moeten toegeven, dat het een zeer geschikte dag is, om enkele uurtjes uit te trek ken voor een plechtige herdenking en juist een stille avond voor een minuut stilte. Vorig jaar hadden we op Hemelvaarts dag zo'n prachtige gelegenheid om rus tig en in stilte onze gevallenen te eren. maar toen moest het de avond tevoren gebeuren, omdat 4 mei op een erkende christelijke feestdag viel. Helaas heeft Den Haag zich nog niet met zoveel woorden uitgesproken over de bevrijdingsdag. Mogen we op zon- dag(middag) 5 mei wel de vlag uitste ken en vrolijk kijken, omdat we 23 jaar geleden bevrijd werden, of moeten we na de kerkgang ernstig blijven uitkij ken naar het aanbreken van de maan dag en dan bij zonsopgang de vlaggen hijsen en in feestvreugde uitbarsten? De nationale feestvreugde is na 1945 op de bevrijdingsdagen altijd van mi nimale afmetingen geweest. Zij zal met geen mogelijkheid de zondagsrust kun nen verstoren, laat staan de zondag kunnen ontheiligen. KANTMAN. gedeelte voor uit de brief 1 Corinthe 13, het hoofdstuk over de liefde. In zijn gebed dankte hij God o.m. voor al het goede dat Hij door deze mens aan zijn familie en de mensheid ge geven had. Op het moment dat het stoffelijk overschot de kerk werd uitgedragen klonk uit het orgel de stemmige melo die van „Rust mijn ziel, uw God is Koning". Naar plaatselijk gebruik liet iedereen de auto waar hij was en allen volgden te voet door Winterswijk dokter Ter voert naar zijn laatste rustplaats. Nadat allen zich rond het onder bloemen bedolven familiegraf hadden geschaard, bad dominee Leerink het „Onze Vader". Een prachtige toef rode rozen dekte de kist. In een gang langs de groeve namen velen zichtbaar geroerd afscheid van een goede vriend, collega en huisarts. Onder de zeer vele bloemstukken merk ten wij o.a. op twee prachtige kransen met witte tulpen waaraan witte linten met in goud de initialen J B (Juliana en Bernard) en B C (Beatrix en Claus), een prachtig bloemstuk met op de linten „Margriet en Pieter", een krans van de artsen-collegae, een krans van de Huis artsen Vereniging en een krans van be stuur en leden van de afdeling Soest van de Kon Ned. Ver. „Eerste Hulp Bij OngelukkenDe vele bloemstukken van de Koninklijke familie, vrienden, beken den en zeer vele patiënten, moesten in een aparte volgauto worden vervoerd. Een dierbaar huisarts ging heen. De Soester gemeenschap heeft op ont roerende wijze afscheid van hem geno men. Het Europese Hof heeft een beslismg van de Hoge Autoriteit van juli 1966 vernietigd, welke door de Nederlandse regering als eenzijdige bevoordeling van het Saargebied werd aangevochten. De Hoge Autoriteit had namelijk speciale vervoerstarieven voor het transport van kolen uit het Saargebied toegestaan, omdat dit gebied niet profiteerde van de kanalisering van Main. Moezel en Neckar. Het hof van Justitie van de E.E.G. concludeerde vorige week, dat de beschikking van de Hoge Autoriteit niet voldeed aan de voorschriften van het verdrag van Parijs. Nederland heeft hier dus met recht ge protesteerd en geprocedeerd. Het staat daardoor wat sterker in de E.E.G. De vraag is, of wij voordien niet te veel geslikt hebben zonder protesteren e*" zonder procederen. De door de Soester Kunstenaarsvereni ging de vorige week geannonceerde cursussen in vrije expressie, boetseren en tekenen zijn praktisch volgeboekt. Er is in Soest dus wel belangstelling voor een artistieke vrijetijdsbesteding. Zowel onder de ouderen als onder de jeugd. Nog enkele plaatsen zijn open. Haast U zich daarom met uw opgaven als U er belangstelling voor hebt. Want dit komende weekend wordt de aan meldingstermijn gesloten Telefoon secretariaat: 4233. Vanavond treedt op in de Sociëteit de nog jonge cabaretier Harm Visser uit Den Haag. Hij zingt eigen liedjes en begeleid zichzelf op de luit. De volgende week (23 februari) is er, in verband met de carnavalsviering, in de Gouden Ploeg geen sociëteitsavond. Wel gaat het Modeltekenen voor kun stenaars en belangstellenden gewoon door in de Kerkebuurtschool. Zondagmorgen vroeg werden wij opgeschrikt door het ontstellende bericht dat onze collega Wim Ter voert in de nacht van 10 op 11 fe bruari was heengegaan. Zijn einde, dat wij reeds lang met bezorgheid tegemoet zagen, en dat hij zelf ook zo moedig onder ogen zag, was toch nog plotseling ge komen. In de allereerste plaats betekent dit voor zijn nog jonge gezin een bij zonder zware slag, maar ook is er verslagenheid gebracht in de brede kring van zijn patiënten. Bovendien is er een grote leegte gekomen in onze huisartsen-kring, waar hij reeds vanaf het begin van zijn praktijk-voering in Soest, een grote plaats in nam. Ondanks zijn betrekkelijk jeugdige leeftijd was collega Tervoert onder ons al direct een zeer geziene fi guur. die niet alleen pal stond voor het belang van zijn patiënt, maar die ook bij herhaling uitsprak dat aan een goede collegiale samenwer king hem alles gelegen was en die dit met integere nauwgezetheid ook herhaaldelijk heeft getoond. En waar die goede collegiale ver houding uitgroeide tot vriendschap, daar kwam men onder de indruk van zijn bijzondere karakterkwali teiten. Toen de eerste verschijnselen van zijn ziekte zich openbaarden, sprak hij daarover met een bewonderens waardige openhartigheid. Een man met bijzonder militante eigenschappen, die de werkelijk heid onder ogen zag en dit laatste moeilijke jaar rusteloos is doorge gaan met voorzieningen te treffen voor z'n gezin, z'n praktijk en z'n naaste omgeving. Als medicus viel Tervoert de eer te beurt in de hoogste kringen van ons land het vertrouwen te verwer ven! Dat nam niet weg dat hij ook door de meest eenvoudigen op handen werd gedragen. Wij verliezen in Tervoert een voor treffelijk collega, met zeer hoge ehtische opvattingen en een goede vriend. wiens hartelijkheid en spontaniteit wij niet licht zullen vergeten. En vooral de laatste tijd is hij, door zijn verbazingwekkende le vensmoed, wortelend in een diep geloof, ons tot een voorbeeld ge weest. Onze gevoelens gaan uit naar het gezin van onze collega en wij wen sen voor alles mevrouw Tervoert toe, dat zij in Gods kracht zijn voorbeeld zal kunnen volgen. SOESTER OÜRANT Abonn. p. kwart, f 3.—. per post f 4.25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Wij weten het, U wilt met het clubje, waarmee U in de wintermaanden een kaartje legt eens een uitstapje maken en wat zal dat dan worden? U rekent, even als wij, op een mooie zonnige zomer en waar zit U beter dan op het water! Zullen wij U eens een paar suggesties doen? Het Gelders Rivierengebied, rijk aan landschapsschoon, karakteristiek Hol lands, biedt U een programma, dat in de folder „Mis de boot niet", is sa mengebracht. Dienstregeling en passa- geprijzen vertellen U alles over de ver trektijden en de kosten. Als U deze folder bij ons haalt, kunt U met uw clubje alles overleggen. Over de Biesbosch is al veel geschre ven. Ook wij vestigen nog eens de aan dacht op dit prachtige natuurgebied. U kunt dag- middag- en avondtochten maken. Er wordt voor gezelschappen al gevaren vanaf de maand april. Ook van deze rondvaarten is een vouw blad verschenén en ook hierin wor den vertrekuren en prijzen vermeld. Extra tochten zullen plaatsvinden op 2de Paasdag, op Hemelvaartsdag en op de 2de Pinksterdag. Dusdenkt U er eens over met elkaar zo'n „water-trip" te maken. Haalt U in elk geval even de folders. Nu het aanstaande voorjaar de huis vrouw weer drijft naar schoonmaak en vernieuwingen binnenshuis, willen wij herinneren aan de toonzaal GOED WONEN in Soesterberg. Deze fraaie permanente tentoonstelling mag U niet missen, als U met plannen rondloopt over veranderingetjes. Maar zelfs als U niet wilt veranderen is een bezoek aan de toonzaal een belevenis. Ook van GOED WONEN hebben wij voor U een informatieve folder. De openingstijden zijn: maandag t. m zaterdag van 10-17 uur, op zondag van 14-17 uur. De voornaamste nederlaag die Saigon en Washington leden is niet de militaire. Het is het faillissement van elke moge lijkheid de Zuidvietnamezen ervan te overtuigen dat er een grondslag is waar op een democratische republiek Vietnam kan worden opgebouwd. De V.S. kunnen nog meer troepen sturen en nog meer wapens. En militair is het land machtig genoeg om zich niet weg te laten jagen. Maar de Vietnamezen zullen zelf op zijn minst de wil moeten leveren om beslist niet onder een Vietcong-regiem te willen leven. En die wil blijkt onvoldoende voorhanden te zijn. Wat de zaak voor de Amerikanen alleen maar nog uitzichtlo- zer kan maken. Splitsing YVilhelminalaanJulianalaan, vyftig jaar geleden De zelfde plaats na elijk over- aard.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1