Costa del Sol GRATIS een prachtig glas Gemeenteraadsvergadering IRUYS&CO „De Brillenspecialist" WIE WIL ER GEEN VREDE een modem montuur is voor iedere vrouw bij elke fles Shephenl Port of Sherry a 5,95, Wijnhandel-Slijterij J. C. Brouwer Zn. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Krabbels van Kneüs IreiSAÊEMTSi Gemeenteraadsvergadering Prinses Christina meerderjarig Ned. Ver. van Huisvrouwen Weer een stap dichter hij voltooiing „Bestemmingsplan Kerkebuurt" VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 REKENT LAAT WASSEN EDE - TELEFOON (08380) 1 00 50 (Zolang de voorraad strekt.) ZIE ONZE ETALAGE Stccnhoffstraat 64, Soest, tel. 2551. Verhuur: servies, glaswerk, bestek. Wij bezorgen door heel Soest. zen-aquarels konden bewonderen. De één nog mooier en verfijnder dan de andere. Na de pauze kwamen de rozen van Jo- sephine aan de beurt. De roos komt al in de mythologie voor en natuurlijk zijn veel legenden rondom herkomst en geschiedenis van deze schone bloem ge weven. De Egyptenaren waren grote liefhebbers van rozen. Het is bekend dat Cleopatra er dol op was. De Ro meinen tooiden er hun altaren mee en brachten de rozen naar Frankrijk, waar men ze ging kweken voor medi sche doeleinden. Josephine de Beauhar- nais (niemand noemt haar ooit me vrouw Bonoparte) gaf de impuls tot de rozenkultuur in Frankrijk, die daar nu nog nummer één ds. In haar tijd waren er ongeveer 250 verschillende variëteiten, nu zeker het honderdvou dige aantal. Ze gaf de schilder Redou- té opdracht haar rozen te vereeuwigen, we weten dus precies hoe de rozen in haar tijd er uit zagen. Josephine schreef brieven naar alle hoeken der aarde om stekken van andere rozensoorten te be machtigen. Ze bezorgde de Parijse bo tanische tuin een uitgelezen kollektie en het moest een sprookjesachtige tuin zijn geweest, die zij in Malmaison creëerde. Helaas is de tuin als rozentuin ver dwenen, hoewel er tegenwoordig stem men opgaan hem in de oude luister te herstellen. Zoals haar leven was, als een sprookje uit duizendenéén nacht, zo moet haar tuin geweest zijn. Ademloos keken en luisterden de vele aanwezigen naar het boeiende verhaal. De voorzitster dankte spreekster voor het gebodene en bood haar als attentie een bloemetje aan. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Baarn, Soest en om geving organiseert in de komende we ken de volgende activiteiten: Dinsdag 20 februari: Jaarvergadering. Daarna ..Brailleren voor studie-doel einden" in het Brandpunt, Oude Utrechtseweg 4, Baarn. Aanvang kwart over 2. Dinsdag 27 februari: Excursie naar het Ned. Zuiveibureau Rijswijk. Woensdag 13 maart: Koffie-ochtend, in Hotel v. d. Brink, Soesterbergsestraat 122, Soest. Aanvang half 11. Dinsdag 19 maart: „Parapsychologie in de praktijk" door de heer Gosker, in het Brandpunt te Baarn. Dinsdag 26 maart: Filmmiddag over Tirol. Donderdag 11 april: „Tropengoud", ge luidskleurenfilm over Ghana. ROMANS. Benzoni, Catherina trotseert het lot. Clavell, Tai-pan. Deigh- ton, Chantage onder water. Hailey. Hotel in New Orleans. Hymaru Het geschonden hart. Kirst, God slaapt in Masuren. Moore, De roomijs-kei- zer. Nathanson, De twaalf verdoem den. Raes, Een faun met kille ho rentjes. Ray, Door de donkerepoort. Risseeuw, De glazen stad. Ro- blès. De Vesuvius. Saint-Lo. Een stille kreet. Tertz, Ljoebimow. Warner, De nozem e$ bet meisje. Novellen en korte verhalen. Carmig- gelt, Morgen zien -we wel weer. Dikkers, Mijn man vertelt me nooit watDe Vries, De namen in de boom. Romer, De nachtegalen zin gen niet meer. Boccaccio, Decamero- ne. 5 dln. Dickson Carr, Detective verhalen. Schwartz, Vertellingen uit Hellas en Rome. Boeken voor de ouders. De Vries, De verloren zoon. Van Tour, Wij spelen met plezier. Bouhuys, Onder één hoedje. Perrault, Sprookjes van Moeder de Gans. STUDIBOEKEN. Brockhaus Enzyklo- padie, 20 dln. Winkler Prins boek van het jaar 1967. Marx, Kernge dachten. Grzimek, Grzimek Tierle- ben, Enzyklopadie des Tierreiches. Heijdeman, De rekenliniaal. Howard, Inspiration for embroidery. Hirschel, Gerechten voor gal- en leverpatiënten. Stuvel, Bouwen op nieuwe bodem. Op zoek naar leefruimte. Kind- Iers Malerei Lexikon. Jheronimus Bosch, katalogus. Escher, Grafiek en tekeningen. Kindiers Literatur Lexi kon. Brandt, Pruik en provo. Jes- surum d'Oliveira, Vondsten en bevin dingen. Tsjechow, De meeuw. Oom Wanja. - De drie zusters. - De kersen bongerd. - Pinter, Het verjaardags feest. Sartre, De woorden. Bilder und Dokumente zur Weltgeschichte. Propylaen Weltgeschichte, 10 dln. Summa historica, die Grundzüge der Welthistorischen Epochen. Ky-balova en Lamarova, Das grosse Bilderlexicon der Mode. Perrault. Het geheim van D-Day. Van Randwijk, In de scha duw van gisteren. Lammers, Vijf generaties Oranje. Times atlas of the world. De Baena. Het raadsel Neder lander. De Sablonière. Staphorst. Slob, Vakantie met paarden en ponies. Engelse romans. Dahl. Over to you. Lessing, A proper marriage. De tweede kamer heeft opnieuw een langdurige zitting gewijd aan de lang durige strijd in Vietnam. Wat daar alle maal gezegd is. en nog meer wat er gesuggereerd is, klinkt allemaal prach tig in de oren van de Nederlandse vol gelingen van de woordvoerders. Waar schijnlijk zijn wij het er allen over eens, dat de wrede, meedogenloze oor log daar onmiddellijk moet ophouden, dat elke partij zijn legers moet terug trekken, dat er niet meer gebombar deerd moet worden en dat er geen ter reuraanslagen meer mogen worden ge pleegd. Maar als we goed nadenken, zullen wij het er ook wel over eens zijn, dat de beide strijdende partijen beslist niet zitten te wachten op een gebiedende motie van onze Tweede Kamer of een verbod om verder te gaan van een mi nister Luns. Daarom zijn dergelijke buitenlandse debatten volkomen zin loos voor het zogenaamde doel. Zij heb ben natuurlijk een heel ander doel: de Nederlandse kiezers er van te overtui gen, hoe vredelievend hun lijstaanvoer ders zijn. Maar dat weten die kiezers al lang. Wij willen immers allemaal vrede op aarde en ook vrede in Viet nam? Ofzouden bepaalde politici soms willen suggereren, dat hun poli tieke tegenstanders in onze binnenland se arena kwaadwillende en oorlogszuch tige ophitsers zijn? RUMBONEN. Een extra fijna versnape ring. Deze week nog voor deliger. 250 gram 95 ct. PEPERMUNTBALLEN. Een extra echte winter- tractatie. Neem een zakje extra voor deze voordeel- prijs. Per zakje, 200 gr. 59 ct. VENDA THEESPRITS. O ven verse sprits verpakt in vershoudende en breukvrije verpakking. Per pak 55 ct. VROOM DREESMANN Vliegreizen met vol pension o.a. 15 dagen uit en thuis naar: Marbella/Hotel Plnomar v.a. 571.- Torremolinos/Holel Los Rlscos v.a. 419,- Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 6571 De gemeenteraad van Soest komt woensdag 21 februari a.s. bijeen ter be handeling van de navolgende agenda: 1. Vastelling van de notulen van de vergadering, gehouden op 17 januari 1968. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van burgemeester en wet houders waarin de door de heren J. J. Ebbers en P. C. Pieren gestelde vragen inzake het storten van menselijke been deren op de aan de Kampweg te Zeist gelegen vuilnisstortplaats worden be antwoord, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. b. Schrijven d.d. 10 januari 1968 aan de directeur van gemeentewerken te Soest inzake de verbetering van de aanduiding van straten in een gedeelte van het dorp Soesterberg, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. c. Schrijven van 18 janurai 1968 van burgemeester en wethouders van Amers foort inzake de schroothoop nabij het woonwagenkamp, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te ne men. d. Brief d.d. 19 januari 1968 van de directeur van gemeentewerken inzake het verzamelen van grof vuil door mid del van containers, met voorstel de brief voor kennisgeving aan te nemen. e. Schrijven van 25 januari 1968 van diverse personen inzake overlast, on dervonden door oefeningen van de vrij willige brandweer te Soest, met voor stel deze brief voor advies in handen te stellen van burgemeester en wet houders. f. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 24 januari 1968 waar bij de beslissing op het raadsbesluit van 21 juni 1967, strekkende tot vaststelling van het bestemmingsplan Kerkebuurt, is verdaagd tot en met uiterlijk 3 aug. 1968, met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te nemen. g. Schrijven d.d. 11 februari 1968 van de raadsfractie der K.V.P. inzake de verbouwing van de voormalige nijver heidsschool tot openbare leeszaal en bibliotheek en een brief d.d. 14 februari 1968 van ons college, met voorstel deze stukken voor kennisgeving aan te ne- men. h Brief d.d. 5 februari 1968 van de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat te Utrecht, inzake het vast stellen van een inhaalverbod voor de Amersfoortsestraat en de Rademaker- straat te Soesterberg bij wijze van proef, met voorstel deze brief voor ken nisgeving aan te nemen, i. Brief d.d. 2 februari 1968 van burge meester en wethouders van Amers foort, waarbij een exemplaar van de gemeenschappelijke regeling „Samen werkingsorgaan Eemland" wordt toege zonden, met voorstel dit stuk voor ken nisgeving aan te nemen, j. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot aankoop van grond, ge legen: a. aan de Beckeringhstraat van de dames A. J. en E. C. Floor; b. aan de Beukenlaan van H. A. Brou wer; c. in het Soesterveen van J. de Bruin; d. aan de Steenhoffstraat van G. A. A. Harte; e. aan de Beukenlaan van W. T. de Groot; f. aan de Laanstraat van A. M. v. d. Hoed met vaststelling van de desbe treffende begrotingswijzigingen. 4. Voorstel tot ruiling van gronden, gelegen a. aan de Prof Lorentzlaan met me vrouw A. J. Majoor-Stalenhoef: b. aan het Dorpsplein en de Sterren bergweg met P. J. van Leeuwen met vaststelling van de desbetreffende be grotingswijzigingen. 5. Voorstel inzake de aanleg van wa terleiding op grond van de regeling super-onrendabele percelen. 6. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een perceel grond, gelegen nabij de Bosstraat, aan H. van Harskamp. 7. Voorstel tot het verlenen van een Ajje ut ming vraogt dan mok zeige, dat ming aachting veur amptenaore deuze week een vieze deuk het ekrege. Toengk effe weg mos en Kneliao nog ziek op bed laag, was ter een maan van Van Gend en Loos an de deur. Daorze nie op mog staon, kon ze de deur nie ope maoken. Dus hie nam ut paak wattie mos afgeve weer meej, en deej un kaort in de bus waorop sting dak ut pakkie zellef maor mos gaon haole in Aomersfoort. Ze wouwe nog wel een keer komme, maor da mos ik dan be- taole en daor veulde ik nie zo bar veul veur. Ik mos toch nog effe naor Aomers foort, dus bink meteen de vollegende daag maor egaon, om meteen da pak kie maor op te haole. Noeng wast nog maor net twaolf uur eleeje dat da pakkie bie ongs veur de deur in de otoo had estaon, maor veur dak da ding bie die luu te pakke had, minse das haos nie te gleuve. Eers mosk bie een man un leket me kaortje ofgeve, toeng betaole, toeng weer deur lope naor een aore kerel, die had geen tied en stuurde ming deur naor een man mit een plaate pet., die me wel zouw hellepe, maor die vrie- jer wister ok niks vaan en stuurde ming ok weer naor een aore plaatte- petter. Die zeej dattie der alles van wis en offik maor effe wou waachte. Heul ge- wichtug gong die naor een kaomer waor alle paake stinge die de sjeffeurs nie kwiet kongde. Maor ok noeng zat ut effe teuge, der was niks. Om te veurkomme dak veur niks naor Aomersfoort was egaon bink zellef maor gaon zeuke en as un volleerde kruujer hek ut goeje paak uut een bar hooge barreg gepikt. Ming respek veur die maanne is wei een bietje ongder ut goeije peil ezaakt. Ut liek wel of die luu ut veur niks motte doeng en ajje dan nog ziet zoas- ter meej esmete word, tis nie te be- griepe. Om noeng alle amptenaore te gaon be- schrieve en of te schildere as niksnutte bin knie vaan plan. Da zouw ok nie eerluk weeze. Waant va- 's week kwamk een barre goeje tt Ik sting ant leket op ut pc_..etoor om un briefkaort en een paor poszegels te kope toeng der een vrou aachter ming sting, die mit een sjek ingder haand prebeerde geld te kriege. Ik zeej inderdaod prebeerde, waant toeng die amptenaor an die vrou vruug oftie effe der leegemetaasie moch zien begon de trammelaant. Die vrou had zoon ding nie bie der en prebeerde ut mit smoessies toch veur mekaor te kriege, maor die maan achter ut leket was niet te verleije. Hie zeej, nee ent bleef neej. Da liek veur iemaand die der niks van weet een arrege vorrem van buure- kraasie, maor das nie waor. Die man aachter da leket mot invulle waormeej iemaand zich leegemeteert en ajje niks'hep, "ken die man ik niks opschrieve, en da doet ie neit, waant hie is veraantwoordeluk. Assik der haad gezeete hak ut ok niet edaon. Veur ming had die man groot geliek. Vraag eens bij BIRKSTRAAT 2 (t.o. garage Van Kooij) subsidie aan en van garantae voor het aangaan van een geldlening van de Stichting Dorpshuis Soesterberg. 8. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het R.K. Schoolbestuur te Soestdijk voor de aanschaf van leer- en hulp middelen voor godsdienstonderwijs t.b.v. de St. Theresiaschool b. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen t.b.v. de Insingerschool. c. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" voor de bouw van twee lokalen aan de christelijke school voor u.lo. aan de Prins Bern- hardlaan. 9. Voorstel tot het wijzigen van de verordening ter regeling van de proce dure bij toepassing van artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. 10. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen: a. aan de Larixlaan aan S. A. van Bentum; b. in het park Colenso aan R. D. Bak huizen; c. in het park Colenso aan A. J. Dub- bers; d. dn het park Colenso aan A. Walet; e. aan de Larixlaan aan J. van der Have. 11. Voorstel tot verpachting van gron den aan diverse personen voor het jaar 1968. 12. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" voor het oprichten van een reparatie-inrichting aan de Sterrenbergweg. 13. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van een verkeerslichten-installatie op de aansluiting van de Soesterbergse straat op de Brikstraat. 14. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1967. 15. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 191, lid 4, van het Besluit Buitengewoon Onder wijs 1967 aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1968. 15a. Voorstel tot het verlenen van voorschoten als bedoeld in artikel 103, 6e lid, der Lager-onderwijswet 1920 aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1968. Zondag a.s. zal de .jongste onzer prinsessen de leeftijd der vol wassenen hereiken. Zy heeft echter al bewezen op eigen benen te kunnen staan. Sinds enige tyd woont en studeert zij in Groningen. Haar studies, sociale wetenschappen, kunst en cultuur nemen veel van haar tyd in beslag. Prinses Christina is tevens zeer muzikaal en speelt niet onverdienstelijk piano en gitaar. Haar verjaardag zal zy wel vieren temidden van haar familie op het paleis en als goede buren wensen wij prinses Christina een gezellige dag toe temidden van haar familie. Met de afbraak van de pastorie van dc Oude Kerk, waarin tot voor kort ds. Roest woonde, is de gemeente wederom een stap dichter gekomen tot de voltooiing van het „Bestemmingsplan Kerkebuurt". Dit plan dat ondermeer beoogt de „Kerkebuurt" van weleer in sfeer en karakter tc doen herleven, Is de reden dat de pastorie die later is bijgebouwd, moest verdwijnen. In de loop der tyd zullen ook de andere naastliggende panden worden afgebroken. Telefoon 02154-2323 Amalialaan 19-21 21. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het inrichten van een noodbestuurspost. 22. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van schoolgelden voor het verstrekken van openbaar kleuteronder wijs in de gemeente Soest. 23. Voorstel tot het geven van een naam aan de openbare school voor g.l.o. te Soestdijk en het beschikbaar- stellen van een krediet voor het aan- 15b. Voorstel tot het verlenen van voorschotten als bedoeld in artikel 101 bis der Lager-onderwijswet 1920 aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1968. 15c. Voorstel tot het verlenen van voorschotten als bedoeld in artikel 75, 4e lid, van de Kleuteronderwijswet aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1968. 16. Voorstel om niet over te gaan tot verkoop van het gemeentelijk bezit aan premie- en woningwetwoningen 17. Voorstel tot aanleg van eentrale verwarming in en het plaatsen van ga rages bij de 4 nabij de brandweerka zerne te bouwen woningen aan de Lan ge Brinkweg. 18. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van 3 scholen voor gewoon lager onderwijs. 19. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het bouwen van een kleedgebouw op het sportterrein aan de Ferd. Huycklaan. 20. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van een kiosk op het terrein van het Soester Natuurbad. brengen van deze naam aan het school gebouw. 24. Voorstel tot het garanderen van een geldlening ad 1.400.000,aan te gaan door de N.C.H.B. t.bv de bouw van 48 premie-bejaardenwoningen nabij „Molenschot". 25. Voorstel tot aankoop van grond met de opstallen Smitsweg 19 c.a. van G. J. van Beek, met vaststelling van de begrotingswijziging. 26. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de te bouwen nieuwe chr. school voor g.l.o. te Soest-Zuid. Wat een belangstelling voor de lezing met dia's over Josephine de Beauhar- nais en haar rozentuin; een stampvolle zaal, geweldige interesse. Was het om dat het zo'n heerlijk romantisch onder werp was of hielp het damesweekblad de Li belle onbewust? In diezelfde week verscheen namelijk het portret van mevrouw Lanschot-Prins tesamen met enkele andere spreeksters, die ook al voor deze vereniging een middag ver zorgden. Hoe komt een spreekster aan haar on derwerp, dat is voor velen een intrige rende vraag. Komt dat zomaar aan waaien? Natuurlijk is er altijd een aan leiding, in dit geval een gravure met een roos. En dat is niet vreemd voor iemand als mevr. v. Lanschot, die ro- zenaquarels maakt en het fraaie boek werk „The Rose today" heeft geïllu streerd. Verrukkelijke rozen met dito namen. Vroeger de namen passend in die tijd, nu de zeer moderne aan onze tijd ontleende namen als Soraya, Gra- cia. Voor de pauze vertelde mevr. v. Lan schot het boeiende verhaal van een Creools meisje uit Martrnique, wier voornaam Rose was, die via allerlei verwikkelingen en avonturen keizerin van Frankrijk werd. Ze kwam al jong naar Frankrijk, trouwde met Beauhar- nais en kreeg twee kinderen, Eugène en Hortense. Afstammelingen daarvan trouwden met vorstenkinderen. Josephine had een bewogen leven met geweldige ups en downs, zelfs kwam ze tijdens het schrikbewind in de gevan genis. Maar daar kwam ze ook weer uit en woonde toen als gescheiden vrouw een tijdje in een abdij, waar al leenstaande dames van zeer goeden huize met weinig fortuin terecht kon den. Ze ziet hoe die vrouwen zich ele gant kleden en bewegen; behaagziek als ze is kijkt ze hen die kunst af en doet er haar voordeel mee, hetgeen haar later zeer wel van pas kwam. Ondertussen toonden de dia's Malmai son waar eens de rozentuin van Jo sephine was en verder portretten en gebeurtenissen uit de tijd. dat de jonge generaal Bonaparte Josephine toen nog Rose geheten het hof maakte. Wat haar bewoog met deze jonge generaal te trouwen heeft de historie ons niet ge openbaard. Napoleon was vreselijk ver liefd; was zij het ook of voorvoelde zij met puur vrouwelijke intuïtie zijn grote daden? Hoe het ook zij, ze trouwde met hem en werd zelfs keizer in van Frankrijk. Alles zou volmaakt geweest zijn als ze nu ook nog kinde ren kregen. Hierin werd Napoleon diep teleurgesteld en om die reden liet hij zich van haar scheiden om een ander te kunnen trouwen. En dat was dan de man, die haar tijdens zijn veldtoch ten alle dagen lange brieven schreef, die Josephine nauwelijks of in het geheel niet las. Hier pauzeerde spreekster een kwar tiertje, waarin we haar prachtige ro- l

Soester Courant | 1968 | | pagina 7