Hi Soest toen - Soest nu DE STILTE OM DE PUEBLO Soester zaalsporten krijgen binnen afzienbare tijd nieuwe uitwijkmogelijkheid Pax Christi-dag «root succes Het oog gericht op tegenstellingen Gotenburg rechtstreeks op radio en t.v. 1968 Dinsdag 20 februari 1968 47e jaargang no. 14 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2366 - Postgiro 126136 Schrijven van de k.V.P.-fractie aan de voorzitter van de «emeenteraad Soester bij massale vechtpartij in café neergeslagen Jeugdige vernieler! jes aangehouden Oud-inwoonster van Soest gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen Bejaarde dame bij oversteken aangereden Dronken automobilist ramde bermpaaltjes en verloor wiel SOESTER I OURANT Abonn. p. kwart, f per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag e» vrtfd«§ Toen president Johnson het vliegdek- schip Enterprise naar de Koreaanse wa teren stuurde, verwachtte niemand dat de Noordkoreanen prompt daarop de gekaapte Pueblo en de bemanning te rug zouden sturen. Dit inmiddels al weer verdwenen krijgsvertoon had voor namelijk tot doel de Amerikaanse be volking te laten zien dat hun president het niet zomaar nam dat 'n Amerikaans schip werd geënterd en opgebracht. Maar natuurlijk is het onzin om de kleine zeventig zeelieden met behulp van een oorlogje terug te willen halen. Het eigenlijke werk hiervoor wordt als vanouds gespeeld via de Verenigde Na ties, die in ieder geval nog altijd hun nut bewijzen als een instituut dat tijd wint en intussen de partijen de gele genheid geeft wat kalmer te worden. Natuurlijk zijn in de Ver. Naties vele woorden verspild aan allerlei kwesties of Noord-Korea zelf zijn belangen in het U.N.O.-gebouw kon komen beplei ten. Aangezien daarvoor als voorwaarde wordt gesteld dat Noord-Korea ook er kent dat de V.N. iets met Korea te ma ken hebben, zal daar niets van komen. In Pjongjang ziet men de V.N. als de tegenstander die indertijd belet heeft dat Noord-Korea met geweld het verdeelde land weer één maakte, nog altijd het openlijk beleden doei van de Noordko reanen. Omwegen Dit alles is minder belangrijk. Wel is via New York alle diplomatieke actie die mogelijk is, ondernomen. Dat moet via via gaan want Amerika heeft met Noord-Korea geen diplomatieke betrek- De fractie van de K.V.P. heeft het na volgende schrijven gezonden aan de voorzitter van de raad „Indertijd werd de medewerking van de raad gevraagd om rente en aflossing te willen garanderen van een lening, door het bestuur van de Bibliotheek aan te gaan voor de aankoop en verbouwing van de nijverheidsschool aan de Molen straat. Uit de toelichting op dit voorstel bleek dat de verbouwing o.a. inhield het slo pen waarna herbouwen van de boven verdieping en een aanbouw aan de ach terzijde. Men moet nu echter constateren dat niet alleen de bovenverdieping maar het gehele gebouw is gesloopt. De raad werd echter niet ingelicht be treffende deze nieuwe ontwikkelingen c.q. tegenslagen, bij de verbouwing van deze school tot bibliotheek, waarbij de omschrijving verbouwing nu wel tussen aanhalingstekens geplaatst dient te wor den. De fractie van de K.V.P. is zeer ver ontrust over deze gang van zaken. On ophoudelijk werd en wordt er bij het college op aangedrongen de raad tijdig en volledig in te lichten wanneer bij de uitvoering van werken zich tegenslagen of veranderingen voordoen. Ook in dit geval hebben wij moeten constateren dat dit niet is gebeurd. De K.V.P.-fractie zal het zeer op prijs stellen in de a.s. vergadering van de raad nader te worden geïnformeerd be treffende de nieuwe ontwikkelingen die zich voordoen bij de verbouwing van de school tot bibliotheek." Naar aanleiding van deze brief mogen wij u het volgende mededelen. Het bestuur van de stichting openbare leeszaal en bibliotheek heeft van de ge meente Soest de nijverheidsschool aan de Molenstraat aangekocht om deze school na verbouwing in te richten als centrale leeszaal en bibliotheek. Door uw raad is tot deze verkoop besloten in de op 26 juli 1967 gehouden vergade ring. Ter financiering van deze aankoop en verbouw is door het genoemde stich tingsbestuur een geldlening gesloten ter grootte van ƒ780.000,In uw vergade ring van 26 juli 1967 heeft u de beta ling van rente en aflossing van deze geldlening gegarandeerd. Nadat deze besluiten van de vereiste goedkeuring waren voorzien heeft het bestuur van de openbare leeszaal en bi bliotheek zich in verbinding gesteld met een aannemer om tot uitvoering van haar genomen besluit om deze school te verbouwen tot leeszaal en bibliotheek te komen. De aannemer heeft het stichtingsbestuur hiervoor een aanbieding gedaan over eenkomstig het opgemaakte bestek voor die verbouwing. Na het door het stichtingsbestuur geno men besluit om het werk aan de geko zen aannemer, de heer A. A. van Breu- kelen alhier, op te dragen heeft deze aannemer het bestuur gevraagd of hij in plaats van deze school te verbouwen deze school, exclusief de fundering, niet mocht slopen zonder dat daaruit voor het stichtingsbestuur extra kosten zou den voortvloeien. Dit verzoek is door hem gemotiveerd met de mededeling dat de daaraan voor hem verbonden extra kosten zouden worden gecompen seerd door een veel eenvoudiger en ge makkelijker wijze van werken. Het stichtingsbestuur heeft dit verzoek ingewilligd omdat daardoor een gebouw zou ontstaan dat wat betreft de mate rialen meer een eenheid zou geven dan na de bedoelde verbouwing. Daar het stichtingsbestuur een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam is en de vereiste toestemming van de ge meente Soest om te komen tot een ge bouw voor de centrale leeszaal en bi bliotheek heeft verkregen zijn wij van mening dat dit bestuur niet genood- aaakt was hiervan aan de gemeente me dedeling te doen. kingen. De Indonesische ambassade nog tal van andere doen nu voorberei dend werk. Kennelijk niet helemaal zon der succes, want in Noord-Korea wordt kennelijk ook geen haast gemaakt met het aangekondigde grote proces tegen de gevangen Amerikanen. Er is enige hoop dat met enig handig gemanoeuvreer een herhaling kan wor den bereikt van de missie van Ham- merskjoeld, die in 1955 in Peking be reikte dat vijftien gevangen Amerikaan se piloten werden vrijgelaten. Thants voorganger bereikte dat min of meer op grond van zijn persoonlijk gezag en uit drukkelijk zonder een opdracht van de V.N., die de Chinezen waarschijnlijk in het verkeerde keelgat zou zijn geschoten Onder meer de Canadese delegatie poogt nu een dergelijke situatie te scheppen voor een missie van Thant als per soon, niet als uitvoerder van een op dracht naar Pjongjang. Tot kalmte opwekkend was vooral ook wat de Russische premier Kosygin enige malen heeft gezegd in India dit was eigenlijk maar een onbetekenend voor val, dat zonder veel internationale op hef opgelost moet worden. Dat klinkt anders dan wat de Russische kranten schrijven met routine-aanvallen op Amerikaans imperialisme en zo. In Noord-Korea weet men ook wel, dat niet die kranten maar de heer Kosygin uiteindelijk bepaalt of er Russisch ma teriaal naar Noord-Korea wordt ge stuurd en men zal daarom wel enige aandacht besteden aan zijn opinie. Er is een goede reden waarom de Rus sen er wel voor zijn dat het hele inci dent met zo min mogelijk lawaai wordt opgelost. Hij vergeleek onder meer het opbrengen van een paar Russische vis sersschepen bij Amerika met de Pueblo zaak. Een niet zo vreemde vergelijking wanneer men in aanmerking neemt dat vele Russische trawlers net als de Pue blo meer op geluidsjacht dan visvangst zijn uitgerust. Beide grote mogendheden hebben een massa elektronische afluistergegevens nodig om te weten wat een eventuele tegenstander ooit zou kunnen doen. Het is een voor hun veiligheid noodzakelijke bezigheid. En het zal voor de Russen evenmin aangenaam zijn als voor de Amerikanen als na Korea ook andere naties er een gewoonte van gaan maken dit soort schepen op te brengen. Juist die noodzaak maakt dat de nu gevangen zittende Amerikanen waarschijnlijk niet vandaag of morgen al, maar toch binnen niet al te lange tijd met zo min moge lijk fanfare weer vrijgelaten zullen wor den. De 21-jarige T. S. uit Soest was een van de vele slachtoffers, die een mas sale vechtpartij in het café „Bravour S" aan de Huizerweg te Hilversum zater dagavond maakte. In totaal moesten vijf personen met min of meer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. De in boedel van het café werd grotendeels vernield. Het is niet bekend, hoe de vechtpartij precies is ontstaan, maar op een gegeven moment waren vrijwel alle bezoekers met elkaar in gevecht gewikkeld. Met bierglazen, flesjes, bar krukken, tafels en stoelen ging men elkaar op weinig zachtzinnige wijze te lijf. Eén van de aanwezigen, de 28-jarige J. R. uit Laren, wilde de vrede herstel len, maar zijn initiatief werd beloond met een aantal stevige klappen met het meubilair op zijn hoofd. In blinde woe de rende hij naar boven om een paar messen te halen. Juist wilde hij enkele bezoekers hiermede te lijf gaan, toen hij de politie in de armen liep. Op het moment dat de G.G.D. en de politie op het strijdtoneel arriveerden, lagen reeds twee slachtoffers van de vechtpartij, de 21-jarige T. S. uit Soest en de 19-jarige J. T. uit Baarn bewus teloos op straat. Het strijdtoneel had zich toen ook al naar buiten verplaatst, want voor het café was het merendeel van de ongeveer zestig omstandiers nog Op het terrein achter de openbare „Prinses Margrietschool" in Soest-Zuid is men volop bezig met de bouw van een modern gymnastieklokaal. De bouw waarmede men eind 1967 aanving hoopt men aan het begin van de zomer rond te hebben. Het lokaal wat een oppervlakte heeft van tweehonderd vierkante meter wordt 5 '/2 meter hoog. Er komen twee kleed kamers, terwijl een waslokaal met dou ches het geheel vervolmaken. Misschien een druppel op een gloeiende plaat, maar met de sporthal in het vooruitzicht, een bewijs dat niet stil gezeten wordt rond het probleem van het sportlokalen-tekort. alti-'d met elkaar aan het vechten. Dat er rake klappen werden uitgedeeld, blijkt uit het feit, dat uiteindelijk vijf personen met min of meer ernstige verwondingen per ziekenauto moesten worden afgevoerd en naar het zieken huis gebracht. Een groot aantal andere personen liep minder ernstige snijwon- den aan hoofd en handen op. Zij kon den ter plaatse worden behandeld. De inwoner van Laren is door de politie aangehouden, maar na verhoor weer naar huis gestuurd. Men kon er met de beste wil van de wereld niet uit komen. Tijdens de schermutselingen in het café, dat veel door jongelui wordt bezocht, werden nog twee meisjes uit Amster dam van een trap gegooid. Tot de slachtoffers behoort ook de barkeeper van „Bravour S". Inderdaad zijn zeer fraaie staaltjes van bravour gedemonstreerd. De politie heeft verleden week drie jeugdige inwoners van Soest aangehou den wegens vernieling. Ondanks hun leeftijd (acht en negen jaar) zag het drietal kans om verleden weekend voor een kleine duizend gulden schade aan te richten bij het clubhuis van de Paltz- scouts aan de Bosstraat. Zij vernielden ettelijke ruiten, forceerden een slot van een materialenloods, namen op wei nig zachtzinnige wijze de omheining van het terrein onderhanden en pleeg den ook nog een aanslag op het inte rieur van het gebouw. De knaapjes zijn door de politie zeer ernstig on derhouden. De verdere consequenties van hun vernielzucht, die men nau welijks in overeenstemming met hun jeugdige leeftijd kon vermoeden, wordt aan de ouders overgelaten. Bijdrage cement actie nu nog mogelijk. Dp „Pax Chrjsti dag" van afgelopen zondag is - zo bevestigen de organisa toren - een groot succes geworden. De speciale door de jongeren georganiseer de eucharistieviering, die door plaatse lijke omstandigheden en mogelijkhe den in elk der rooms katholieke kerken anders was, kan geslaagd genoemd wor den, zo dan niet door perfectie, dan wel door de enthousiaste inzet van de jeugd en het getuigenis, dat naar vo ren kwam. De bilksemactie, die 's middags gehou den werd en naar later bleek bijna 2800 gulden zou opbrengen, overtrof alle verwachtingen, temeer omdat meer dan de helft van R.K. Soest 's middags niet thuis was. Voor deze mensen - en al len die zich tekortgedaan voelen - be staat er tot het einde van deze week nog gelegenheid een bijdrage te leveren (gironummer 391742 E. P. A. van Dijk, Albert Hahnweg 25, Soestdijk, met ver melding van „cementactie", ofwel in enveloppe afleveren aan de pastorie on der dezelfde vermelding, ofwel na het bellen van tel. 2465 zal de bijdrage af gehaald worden). De film in de avonduren was in zover re boeiend, dat zij ieder er van kon overtuigen, dat ontwikkelingshulp vooral landbouwkundig - nu noodzake lijker is dan ooit. Het forum viel op door zijn deskundigheid, Mensen, die ofwel jaren werkten in een ontwikke lingsland ofwel zich voorbereidden op dit werk, konden de jeugd veel leren over de praktische kant van ontwikke lingshulp. Alles bij elkaar een geslaagde dag en de dank gaat uit naar allen die spon taan meegewerkt hebben en nog mee zullen werken in de toekomst. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is gistermiddag mevr. P. C. den Boer- Veenendaal, oud-inwoonster van Soest gepromoveerd tot doctor in de wiskun de en de natuurwetenschappen. Zij pro moveerde op het proefschrift „On the molecular Symmetry of some Nonalter- nants". De Plechtige gebeurtenis had een bij zonder cachet, omdat haar echtgenoot, prof. D. H. W. den Boer optrad als promotor. Mevr. Den Boer, die vele jaren aan de Korte Brinkweg 8 en de Van Weede straat 78 heeft gewoond, is thans woon achtig aan de Rembrandtlaan 68 te Bilthoven. Mevr. Den Boer-Veenendaal werd op 1 februari 1927 geboren. Zij bezocht in Amersfoort de Rijks H.B.S. en deed daar in 1944 eindexamen. Vier jaar later deed zij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht haar kandidaatsexamen schei kunde, vijf jaar later gevolgd door het doctoraal examen scheikunde met fy sische scheikunde en kristallografie als bijvakken. De promovenda was van 1949 tot 1955 wetenschappelijk hulpkracht voor The Structure Reports van het Laboratorium voor kristalchemie te Utrecht en van 1955 tot 1959 in tijdelijke funktie bij het Institutt for Atomenergi te Kjel- ler in Noorwegen en bij het Reactor Centrum Nederland te Den Haag en Petten. Sinds 1961 is mevr. dr. Den Boer-Veenendaal als lerares scheikun de verbonden aan de Rijks H.B.S. te Zaltbommel. Bij het oversteken van de Burgemees ter Grothestraat is zaterdag de 80-jari- ge mevrouw J. H. van de Brink uit Soest aangereden. De 20-jarige brom fietser W. B. uit Amersfoort kon haar niet meer tijdig ontwijken. De bejaar de voetgangstei moest met een ernstige hoofdwond en een hersenschudding in Zonnegloren worden opgenomen. Tussen het regeringssysteem dat Indo nesië nu kent en een militaire dicta tuur bestaat weinig verschil, maar dat verschil zal nog minder worden. Gene raal Soeharto werkt eraan zijn huidige titel van waarnemend president om te zetten in die van president, overigens zonder daarin de kiezers te betrekken. Dat hoeft ook niet, want er is een zo genaamd Volkscongres dat zichzelf be voegd verklaarde om Soekarno af te zetten en dat men dan ook wel bevoegd moet achten om een ander in zijn plaats te benoemen. Waarschijnlijk is het niet zomaar eer zucht die Soeharto drijft. Veeleer zijn het zijn eigen officieren die weliswaar vrede hadden met het langzame tempo waarin Soekarno van zijn macht werd ontdaan, maar die nu een beetje haast krijgen. En die ook minder vertrouwen zijn gaan stellen in de uitslag van ver kiezingen, dat wil zeggen in hun eigen vermogen om die uitslag naar hun hand te zetten. In de begintijd van Soeharto's regime waren het vooral de studenten die op de juiste tijd en de juiste plaats gewel dige betogingen hielden. Ze werden dan met auto's van het leger naar de plaat sen toe gereden. En de leuzen hielden ook altijd wel ongeveer in wat de ge neraals nuttig achtten. Deze studenten betogingen kregen ook weer een grote bijval van de bevolking, zo al niet om dat die het uitdrukkelijk eens was met wat de studenten eisten, dan toch wel omdat die betogers althans fel tegen het oude bewind waren waarop de be volking zelf ook wel was uitgekeken. De moeilijkheid is nu dat de bevolking zo langzamerhand ook wel eens in de prijs van levensmiddelen enzovoort een resultaat wil zien waaruit blijkt dat de nieuwe machthebbers de toestand heb ben verbeterd. Nu, daarvan is weinig sprake. Weliswaar hebben Soeharto en zijn mi nisters wel het een en ander verbe terd maar dat betreft voornamelijk de basiseuvelen in de economie. Er komt weer wat export op gang, smokkel wordt beter tegengegaan, diverse lam gelegde bedrijven werken weer, het transport over land en over zee wordt verbeterd. Maar dat resulteert uiter aard niet een, twee, drie in een hogere levensstandaard. De bevolking kijkt dus al wat kriti scher naar Soeharto en ook de betogen de studenten hebben niet meer zo'n be hoefte leuzen aan te heffen op voor schrift van de generaals. Vandaar dat de legerleiding er behoefte aan heeft de zaak te consolideren en voor eer» jaar of vijf vast tc regelen dat Soe harto - hun Soeharto - de macht als president uitoefent en verder geen flau wekul van verkiezingen en dergelijke. Hierbij kan men overigens niet zonder meer van de generaals spreken. Er is er zeker één, niet minder in tel dan Soeharto, die het anders ziet. Dat is Nasoetion, thans voorzitter van het Volkscongres. Hij meent dat een ter mijn van twee jaar voorlopig voldoen de is om de strijdkrachten de gelegen heid te geven aan de natie te laten zien dat ze voor vooruitgang kunnen zorgen. Een tegenstelling dus in de topgelede- ren van het leger, die als ze uit kan groeien tot onderlinge strijd, zeker de Indonesiërs niet tot veel voordeel zal strekken. KANTMAN. Radio en televisie zullen rechtstreeks reportages brengen van de wereldkam pioenschappen schaatsen, die komende zaterdag en zondag in Gotenburg wor den gehouden. De N.T.S. verzorgt zaterdagmiddag van 15.01 tot 18.00 uur de rechtstreekse re portage van de ritten op de 500 en 5000 meter. In verband hiermede wordt het nieuws in het kort om 15.00 uur uitge zonden en wordt het voor 16.00 uur aangekondigde VARA-programma naar Nederland 2 verplaatst. De reportage van de ritten op de 1500 en 10.000 meter zend*: de N.T.S. zondag middag van 13.01 tot 17.30 uur uit. Het programma Monitor komt hierdoor te vervallen Wel worden om half vijf de toto-uitslagen gegeven. De cursussen van Teleac worden van 13.45 tot 15.30 uur op Nederland 2 uitgezonden. De schaatsreportages worden door Bob Spaak van commentaar voorzien. Ook de N.R.U. zal via Hilversum II groten deels rechtstreekse reportages van de ritten verzorgen. Zaterdag zal het VARA-programma tussen 15.00 en 16.30 uur en tussen 16.30 en 19.00 uur wor den onderbroken voor reportages van de belangrijkste ritten op de 500 en 5000 meter. Zondagmiddag wordt het AVRO- programma onderbroken voor de ver slagen van de overige ritten. De ove rige reportgaes en nabeschouwingen worden uitgezonden in het sportpro gramma Langs de lijn. Verslaggevers in Gotenburg zijn Theo Koomen en Dick van Rijn. Zondagavond kwam een automobilist aan het politiebureau alhier vertellen, dat op de Vredenhofstraat een grote personenauto een vluchtheuvel was op gereden en aldaar een paar betonnen paaltjes omver had gereden. Slingerend was de wagen daarna in de richting Amersfoort doorgereden. Kort voor de melding hadden de op het bureau aanwezige mensen een auto horen passeren, die een nogal vreemd geluid (aanlopend wiel) maakte. On middellijk is men in de richting Amers foort achter de auto aan gegaan en met succes, want op de Torenstraat werd de wagen met nog drie wielen over aan de kant van de weg aange troffen. Het linker voorwiel bleek er afgelopen. Een uit de tegenovergestelde richting komende automobilist, de 66- jarige heer J. R. had het wiel tegen zijn wagen gekregen. De inhoud van de stilstaande auto bleek te bestaan uit twee jongens en twee meisjes. De bestuurder was de 26-jarige H. J. M. van K.. een koop man uit Driebergen. Hij bleek inder daad de boosdoener. Onder invloed van sterke drank had hij de paaltjes ont worteld. COMPUTER Door een fout van de computer zijn gratis kaartjes voor de Metro ook ge zonden aan hen die de gevangenis aan de Noordsingel als adres hebben, meldt het Algemeen Dagblad. Zij krijgen voorlopig niet de vrijheid, van deze re tourtjes gebruik te maken. Zij wachten nu op de gelegenheid een enkele reij te maken. STILLE TROM Toen leden van het fanfarekorps Julia- na uit Stompwijk zaterdagavond de zaak na een dansavond van serpentine zuiverden, bleek de grote trom verdwe nen. Die was natuurlijk met de stille trom meegegaan.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1