Soest toen - Soest nu r- RASSENRELLEN BIJ DE VLEET VERWACHT V.V.V.-nieuws m Telefoonnummer ziekenauto 5980 looreferweg 23 FLIP-TOP KNOLLENKARNAVAL Zal voorrangskruising oplossing bieden TAKS EN TAXI Het oog gericht op vroegere pensionering ONAANVAARDBAAR ANNO 1968 Vrijdag 23 februari 1968 47e jaargang no. 15 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 H| 8"r *i' i r T.V.-uitzending over niertransplantaties Twee gewonden en twee verkreukelde auto's bij aanrijding op Dalweg Tienergroep Middelwijk Jongen na val van pony bewusteloos Mededelingen betreffende de karnavalsfestiviteiten vw y* v vjv-r SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3,^, per post f 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrfldng De rassenreLIen zijn dit jaar bijzonder vroeg begonnen in de V.S. In Orange- burg (Zuid-Carolina) doodden politie kogels drie jonge negers die met ande ren, merendeels studenten, demonsteer den tegen het alleen toelaten van blan ken op een plaatselijke kegelbaan. Het was geen grote aanleiding en het was geen grote demonstratie - maar de po litie zaten de pistolen erg los in de hol sters: drie doden en in de vijftig ge wonden. En het land is er weer even aan herinnerd hoe het deze zomer op vele plaatsen zal toegaan. Na de eerste grote rellen van een paar jaar geleden heeft de regering een aantal wetsontwerpen ingediend die een eind moesten maken aan sommige grieven van de negerbevolking. De eerste ontwerpen rolden ook vrij vlot door het parlement maar dat is nu ver anderd. Zelfs vrij onbetekenende ont werpen - als een wetje om het de Ku Klux Klan in het zuiden wat moeilijker te maken negers af te ranselen - geven aanleiding tot veel gemanoeuvreer in de Senaat maar weinig resultaat. Op de budgetten die Johnson vroeg voor allerlei maatregelen om de get to's leefbaarder te maken en dus min der een broeihaard voor opstanden, is allerwege geknibbeld. Programma's om de werkloosheid onder de arme negers te verminderen kunnen evenmin iets uitrichten bij gebrek aan middelen. De enige plaatsen waar nog iets ge beurt danken dat aan particuliere ini tiatieven - bijvoorbeeld in Detroit - ook al bestaat daarover evenmin una niem gejuich. In het algemeen valt ook te constateren dat zowel bij de neger- organisaties de neiging afneemt om door overreding iets te bereiken als bij de blanke bevolking de bereidheid om zich te laten overreden. De politiekorpsen in diverse steden hebben tenminste de nadruk zeker niet gelegd op overreding. In de kranten Aanstaande zondag zeggen we in thea ter Carré te Amsterdam: Vaarwel, Ana- tevka! Het was een mooie tijd en velen hebben genoten van deze sprankelende en ook ontroerende musical. "Worden nu de deuren gesloten? Geen kwestie van. Wij vragen uw aandacht voor een nieuwe produktie, een Neder landse versie van de Braodway-musical: I do! I do! naar het Hemelbed van Jan de Hartog. De Hollandse titel is: JA, IK WIL! De hoofdrolvertolkers zijn Annet Nieuwen- huijzen en Eric Schneider. De voorstellingen beginnen op donder dag, 29 februari. Voor deze première zijn de loge- en stalles-plaatsen al uit verkocht. Zoals altijd raden wij U aan tijdig te komen bespreken, vooral wanneer U aan het eind van de week wilt gaan. Ook moet U er rekening mee houden, dat, volgens een nieuwe regeling van theater Carré, de prijzen der plaatsen voor de zaterdagavonden een kleine verhoging hebben gekregen. Vanzelf sprekend moet V.V.V. Soest zich dus ook aan deze maatregel houden, ook voor ons is dit iets nieuws. Matinee- voorstellingen worden niet gehouden. Van het Vogelpark Avifauna kwam de nieuwe folder binnen, die er weer kleu rig en fleurig uitziet. De folder is in de Franse, Duitse en Engelse en na tuurlijk de Hollandse taal verkrijgbaar. Daar pony-rijden erg „in" is, kunnen wij U vertellen, dat U hiervoor ook in Avifauna terecht kunt ener is nog veel meer! Een ideaal recreatiepark voor U en de kinderen voor de komen de lente-zonnige en zomerse dagen. kan men afbeeldingen zien van ge pantserde voertuigen die zijn aange schaft om bij rellen feller terug te kunnen slaan en in het algemeen blijkt de politie de oplossing meer te zien in de toepassing van geweld, getuige de doden van Orangeburg. In enkele steden poogt men althans iets te doen aan het wantrouwen dat in negergetto's haast natuurlijk is te genover de politie. Enkele vorig jaar door oproeren geteisterde steden hebben nu politiecommandanten die zelf neger zijn. Maar in het algemeen is de situa tie zo dat de kansen veel groter zijn dat het deze zomer nog harder tegen harder zal gaan. En het vooruitzicht is weinig bemoedigend. Martin Luther Kings armoe-mars op Washington (zelf een stad die goede kans maakt op weer een verschrikke lijke rel) kan makkelijk een reeks on lusten inluiden. In 1965 waren er vijf grote oproeren, in 1966 20, vorig jaar 78. Dit jaar zal de 200 wel overschre den worden. De A.V.R.O.-televisie zendt vanavond via Nederland 2 een gedeeltelijk in kleur opgenomen documentaire uit over de problemen bij niertransplantatie en bij orgaantransplantaties in het alge meen. Aan het programma werken mee prof. dr. J. de Graeff, hoogleraar in de inwendige geneeskunde, prof. dr. M. Vink, hoogleraar in de heelkunde en dr. J. J. van Rood-lector in de immu- no-haematologie, allen te Leiden. De drie docenten zijn medewerkers van het medisch team, dat in Leiden nier transplantaties verricht. In Leiden wer den negen van de elf in ons land ver richte niertransplantaties uitgevoerd, al le met goed resultaat. De drie mede werkers aan de documentaire zullen ingaan op de chirurgische, ethische en juridische aspecten van de transplan taties. Mjjn beste Soester Knollen en Flip-Top-Knollen-Karnavallers. Nog enkele uren en wij staan voor een voor Soest zeer groot festijn. Men beweert dat er in Soest nooit iets te beleven valt. Nou mijn lieve mensen, dat spreek ik tegen. Ik zal 't U bewijzen. Kom morgen kijken naar „de optocht". Toon uw belangstelling voor het vele, vele werk, dat bestuur en medewerkers van de R.K. Instuif gehad hebben om dit te organiseren. Toon uw belangstelling voor de jeugd, die een optocht j,in elkaar zetten" met primitieve en eenvoudige middelen, maar met een enthousiasme dat iedere bewondering afdwingt. Toon uw belangstelling voor onze schoolgaande jeugd, die in grote getale aanwezig is (gecostumeerd) om deze optocht op te fleuren. Bij mijn bezoek aan de lagere scholen ben ik getroffen door de wilde kreten en bijval van deze kinderen. Voor de medewerking van schoolhoofden en personeel, een driewerf alaaf. De feestmiddag die wij wilden organiseren dreigde te mislukken door gebrek aan ruimte, maar dankzij het belangeloos ter beschikking stellen van hun bedrijfsruimte is de fa. Kooij de reddende engel geworden. Mijn welgemeende dank voor deze sympathieke geste. Mede door toezegging van veel Coca-Cola en veel snoep zal de feest middag voor deze jeugd ook een succes worden. Jongens en meisjes, jullie moeten zondags ook gecostumeerd komen. De organisatoren van deze feestmiddag ook alle hulde. Tot slot aan alle toekomende karnavallers maak pret, dans, zing en hos, maar denk om de benen en enkels van een ander. Denk om de dure costuums. Hos niet in het wilde weg. Laten we met elkaar een feest vieren, dat tot ieders tevredenheid zal verlopen. Dat is de enigste wens van onze Vorst Jean III, onze Adjudanten en onze Raad van Elf. Drie vuurpijlen voor alle Soester Knollen, dus ook voor U en U Gegeven in 't Zure End de 23-2-1968. PRINS LEUT VIII Alaaf Bij een aanrijding tussen twee perso nenauto's op de hoek van de Dalweg en de Albert Cuyplaan zijn de twee bestuurders gewond greaakt, terwijl hun voertuigen volkmen verkreukeld wer den en moesten worden weggesleept. De heer M. Z.. die over de Dalweg reed in de richting van de Engweg verleende de van rechts komende auto bestuurder L. W. geen voorrang. Een stevige botsing was het gevolg. De heer Z. uit Laren liep bij de aanrij ding verschillende gebroken ribben op, voor de ander, de heer W., waren de gevolgen wat minder. Hij kreeg een paar gekneusde ribben. De inwoner van Laren moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Zaterdag 24 februari, 8.00 uur des avonds, is er in Middelwijk weer een sportavond, waar behalve de gebruike lijke spelen als tafeltennis, sjoelen en biljarten ook de mogelijkheid bestaat om te dansen (grammofoonplaten). Har telijk welkom in Middelwijk! •Tijdens de surveillance trof de politie dinsdag nabij de Wieksloterweg een jongen aan, die bewusteloos op de grond lag. Het was de 11-jarige W. H. van D. uit Soest, die van een pony bleek te zijn gevallen. Hij had een her senschudding en is naar Zonnegloren overgebracht. Later bleek zijn toestand toch ernstiger dan men aanvankelijk vermoedde. In de loop van de woens dag is de jongen dan ook vervoerd naar het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht. Alle kaarten, zowel voor de zaterdag als voor zondagavond zijn geheel uit verkocht. Zonder- kaart beslist geen toegang! Het bestuur van de Instuif R.K. Jong Soest verzoekt alle deelnemers aan de optocht uiterlijk 4 uur zaterdagmiddag aanwezig tc zijn achter het Vereni gingsgebouw. De optocht vertrekt om half 5. Route: Dalweg, Steenhoffstraat, Molenstraat, Alb. Cuyplaan. Pr. Hendriklaan, Nas- sauplantsoen, Van Weedestraat, Steen hoffstraat. Tevens doet het Bestuur een dringend beroep op de bezoekers van de Karnavalsavonden om op tijd aan wezig te zijn en wel zaterdag uiterlijk om 20.30 uur en zondagavond om uiter lijk 21.00 uur. Een commissie uit de Federatie van Nederiadse Organisaties voor het Per sonenvervoer heeft lang gestudeerd en een groot rapport samengesteld. Slot conclusie: de taxi is te duur. Dat wis ten wij al. Het is mogelijk, dat de be stuursleden van de vervoersorganisaties dat nog niet bevroedden, maar dan staat het nu toch wel als een paal bo ven water. De leek zou zeggen tegen deze belanghebbenden: maak de taxi dan goedkoper, dan is het probleem op gelost. Neen, zeggen de heren, nu moet de regering onze taxi's goedkoper laten rijden door belastingfaciliteiten toe te staan. Op die manier kan het hele leven in Nederland goedkoper worden. Als onze regering de ene ondernemer belasting faciliteiten gaat toestaan, komt im mers elke andere ondernemer ook aan kloppen? Bovendien weten wij wel ze ker, dat daarna - als alles goedkoper is geworden - de taxi's toch nog het duurst zullen zijn in ons openbaar ver voer. Daarom moeten de heren eerst eens de hand in eigen boezem steken. Splitsing Prins Bernhardlaan - Julianalaan - Soester Engweg, vjjftig jaar geleden v.* r< t Dezelfde plaats nu Ondanks een zich over het algemeen langzaam iets verbeterende conjunc tuur vermindert het percentage werk lozen niet, heeft het zelfs de neiging nog iets toe te nemen. Dat is niet on verwacht, want de noodzakelijke en steeds verder gaande rationalisatie in de bedrijven werkt er toe mede, dat het aantal arbeidsplaatsen afneemt. Daar kunnen wel weer eens uitbreidin gen en vestigingen van nieuwe bedrij ven tegenover staan, doch anderzijds vallen er ook middelgrote en kleine bedrijven uit, nu vooral in de textiel sector. In elk geval doet de voortgaan de automatisering in steeds meer be drijven een aantal arbeidsplaatsen uit vallen. In de meeste gevallen zal men de hierdoor mogelijke inkrimping van het personeelsbestand trachten te bereiken door geen nieuwe arbeidskrachten aan te stellen, de vermindering geleidelijk te verwezenlijken via de afvloeiing we gens pensionering of het zelf ontslag nemen van de werknemer, zoals b.v. ook bij doe N.S. geschiedt. Maar soms leidt de rationalisatie tot ingrijpender inkrimping van het personeelsbestand en dan zijn het vaak vooral de oudere werknemers die men het eerst kwijt wil. Begrijpelijk, want met de nieuwe apparatuur kan men het best de jonge ren leren omgaan, die nog niet vastge roest zijn in de werkwijze zoals die tot nu toe kon en ging. Dit effect van de rationalisatie zal zich in de komende jaren steeds sterker openbaren. En juist voor hen die de middelbare leeftijd bereikt of over schreden hebben, is het reeds nu moei lijk en wordt het steeds moeilijker om dan ïog een nieuwe betrekking naar hun capaciteiten te vinden. We zullen dus een groeiend leger van vooral oude re werklozen zien, ontstaan in deze ontwikkeling naar de automatisering. Voor meer dan één bedrijf zullen de investeringskosten voor automatisering ook te hoog komen, waardoor verschei dene tenslotte tot sluiting moeten over gaan. Zo zal het steeds moeilijker wor den voor speciaal de oudere werklozen om weer aan de slag te kunnen komen. Daartegen helpen finnaciële steun en faciliteiten van de overheid voor be staande of vestiging van nieuwe bedrij ven maar weinig of niets. Deze ontwikkeling wordt bepaald niet veroorzaakt door remmende inzichten van de regering of onvoldoende aan dacht voor de werkloosheidsproblemen. Zij is een natuurlijk gevolg van de technische ontwikkeling, die. genood zaakt door de stijgende loonkosten, steeds meer en steeds vernuftiger toe passing vindt. Juist in de overgangs fase, waarin wij ons nu bevinden, leidt dat tot afvloeiing van werknemers die in deze produktiemethode het best ge mist kunnen worden. De vraag doet zich voor. gezien de min dere arbeidstijd die er voor het produk- tieproces nodig is. of het niet beter zou zijn om de pensioengerechtigde leeftijd met 3 a 5 jaar te verlagen. Ook dat zal uiteraard financiële offers vergen, want het pensioen mag er niet door verminderen, maar deze offers konden wel eens minder geld vergen dan an dere hulp die nodig is ter bestrijding van het werkloosheidsprobleem. Bij de verminderd nodige arbeidstijd zou het toch de meest rationele oplos sing zijn om de mindere arbeidsduur in de eerste plaats ten goede te doen komen aan de oudste werknemers. De opvoering van de produktiviteit kan immers ook het best verwezenlijkt wor den door de jongeren en voor dezen is het zeker niet noodzakelijk, dat hun ar beidstijd nog sterker bekort wordt, uit eindelijk tot drie a vier dagen per week. Een vroegere pensionering zal de oude ren een vrijer gevoel geven. Vrijer dan wanneer zij werklozensteun e.d. blijven genieten en dan eigenlijk verplicht zijn om mogelijk nog aangeboden werk, welk dan ook ,te aanvaarden. Zij be hoeven zich ook niet uitgerangeerd te voelen, want er valt op goed zestig jarige leeftijd altijd nog wel iets te werken te vinden, maar zij zijn dan niet meer gebonden aan het voor hun levensniveau nodige salaris, omdat zij reeds pensioen genieten. KANTMAN. Annie M. G. Schmidt heeft het weer zo druk en is zo overbelast, dat ze het voornemen heeft het schrijven van de televisieserie „Ja zuster, nee zuster" te staken. Vroeger is zij al eens onver wachts opgehouden met ..De familie Doorsnee". ..Pension Hommeles" en an dere succesverhalen. Wij hopen, dat de Staten-Generaal met spoed een wet zullen aanemen die deze populaire schrijfster kan verbieden de pen neer te leggen of ander, onbelangrijker werk de voorrang te geven. Al was het maar ter voorkoming van werkloosheid in onze elektronische industrie. KOEIEN-PIL Het bekende probleem van India, de aanwezigheid van 150 rruljoen koeien die los rondlopen en heilig zijn, dus met lastig mogen worden gevallen, zou misschien een oplossing kunnen vinden ui een methode waarbij door middel van een pil geboorteregeling kan wor den toegepast, zodat het aantal in ieder geval niet groter wordt. Overigens is de nu ontwikkelde pil ook geschikt om de steeds grotere kudden olifanten onder controle te brengen. Deze dieren richten vaak grote schade aan in de bossen van India en soms ook in de dorpen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1