Ac DE KEUKEN BLIJFT NOG STEEDS HET DOMEIN VAN DE HUISVROUW BMS i 1 m |MB*J VIO-UM/' 1 V G. van den Poê M.V. I 't jj i VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 1. Een aardappel- en groentekast met verchroomde korven voor fruit, groente en aardappelen, en een schillenbak. 2. Bij een „ideale keuken" hoort een ideale verlichting. 3. Een keuken, die „naar maat" in ieder huis, oud of nieuw, in iedere ruimte, groot of klein, in ieder budget past. Men kan de keu ken ook „laten groeien", dat wil zeggen beginnen met een onmis bare kern van elementen en ge leidelijk uitbreiden. 4. Geen Amerikaanse maar wel een Nederlandse droomkeuken met een ingebouwde efficiëntie. Zo ge raffineerd is het hele systeem ont worpen, dat ondanks de enorme bergruimte e=9 waar letterlijk voor alles een vaste, eigen plaats is de bewegingsruimte groter is; dan ooit. Iedere vrouw kan zélf haar eigen, speciale keuken kiezen, aan gepast aan de beschikbare ruimte en aan haar eigen, speciale be hoeften en wensen. 5. Pannenkast met vier uitschuif- bare verchroomde pannenroosters. 6. Een praktische hoek van een moderne keuken. 7. Veel moderne huisvrouwen ma ken gebruik van het goedkope aardgas om de keuken voor slechts enkele centen per uur aangenaam te verwarmen. De prijs van zo'n ideale keukenevrwarming bedraagt ƒ229,het gasfornuis heeft 5 re gelbare kookbranders en een ruime oven, prijs 245,De foto laat zo'n combinatie zien. Een „lichtbak" in het plafond doet in een keuken ook altijd won deren. Er hoort dan natuurlijk wel een aparte lichtbron bij in de eet- hoek. Voor een moderne keuken, inclusief alle huishoudelijke apparaten, die het werk in de keuken veraange namen staat voor u klaar LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Van Weedestraat 29 Soest Telefoon 2432 ik- 3? Zo'n kleine 40 a 50 jaar geleden waagde geen enke welopgevoede man zich in de keuken van de gastvrou omdat dit nu eenmaal niet hoorde en ook nooit wei gewaardeerd. In de keuken was elke vrouw ,,ong' kroonde koningin" en pottekijkers waren ongewens Maar er is in de laatste halve eeuw veel gebeurd e veel veranderd; er verdwijnen zelfs dagelijks nog waar den, die kort geleden nog hoog genoteerd stonden Mevrouw is geëmancipeerd en zwaait niet langer in haar eentje de scepter in de keuken. Vele echtgenoten vinden het nu vanzelfsprekend dat ze hun vrouw in de keuken een handje helpen, al is het dan alleen maa: met de afwas. De tijden zijn veranderd en wij met hen zouden we nu meer dan ooit met recht kunnen zeggen Maar toch bleef men de keuken aanduiden als ,,het domein van de vrouw". De man mag gerust de afwas doen, desnoods de vloer voor haar aandweilen en zelfs af en toe voor haar koken, als hij daar slag van heeft. Maar de inrichting van haar domein geeft ze niet uit handen. Gelukkig hebben veel mannen daar dan ook weinig interesse voor of geen kijk op, zodat mevrouw zich wat de installatie van haar keuken be treft volkomen kan uitleven. Dank zij haar speelse geest, haar vrouwelijke fantasie en haar gevoel voor comfort, gezelligheid en sfeer is de keuken tegenwoordig dan ook al lang niet meer het noodzakelijke ongezellige hok, waarin de vrouw zich alleen maar terug trekt om te koken en af te wassen. In vele keukens vinden we een gezellige eethoek; de afvoer van etensluchtjes, de ruime keuze in aanbouw- en opbergkasten en niet in de laatste plaats de ontelbare geperfectioneerde huishoudelijke apparaten hebben van dit vertrek een hygiënisch maar sfeervol geheel gemaakt, waar het aangenaam toeven is, ook als er toevallig niet gegeten wordt. Maar hoe we ook op gezelligheid en sfeer gesteld mogen zijn, we mogen niet vergeten dat sfeer hand in hand gaat met efficiëncy en comfort. Dat dit alles nauw verweven moet zijn met hygiëne is wel duidelijk. Het aanrecht, de gootsteen en de kastjes moeten niet alleen vlekvrij, vuilafstotend, roestvrij en stootvast zijn, maar zij moeten ook gemakkelijk schoon kunnen wor den gehouden. Al jarenlang doen de fabrikanten van keukens hun' uiterste best het ideaal van de „Ameri kaanse droomkeuken" te benaderen. Er wordt bij de fabrikatie en het inrichten van de keuken rekening gehouden met begrippen als reikhoogte, werkhoogte en indeling, en alles wordt dusdanig gepland, dat de huisvrouw geen slap te veel hoeft te zetten. Toch zou de ideale toestand hierdoor alleen maar benaderd en niet bereikt worden, als de zo belangrijke huishoude lijke apparaten niet stormenderhand de plaats hadden ingenomen van de „keukenprinses" uit de wereld van onze grootmoeders. Want hoe meer de „trouw-tot-in- den-dood" dienstbode tot de sprookjesfiguren ging behoren, des te groter behoefte kreeg de vrouw aan gemechaniseerde hulp; de praktische en uiterst logisch opgestelde huishoudelijke apparaten. Het op praktisch nut uitgebalanceerde fornuis kreeg gezelschap van de koelkast, de vaatwasmachine, de elektrische mixer, de -klopper, de elektrische bak- en braadpan, de snel kookpan, de coffeemaker, de wasmachine, de centri fuge, pannen van roestvrij staal, lichtgewicht keuken trappen, pedaalemmers en gaat u maar door. Al die efficiënte keukenhulpjes nemen een deel van het werk der huisvrouw over en vervullen tevens de taak haai in een goede stemming te houden en het keukenwerk tot een dagelijks feest te maken. Want ook huiswerk is „fijn" werk, als we maar over goede en praktische, goed-doordachte hulpmiddelen beschikken. WÊÊjjj nfffli Jïkt 1 J i j 3

Soester Courant | 1968 | | pagina 5