Soest toen - Soest nu UITBUNDIGE CARNAVALSLEUT VERDREEF WINTERSE KOU ANNO 1968 SOEST KAN DIT JAAR MET DE BOUW VAN EEN SPORTHAL BEGINNEN Het oog gericht op een of twee procent Dinsdag 27 februari 1968 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Prins Leut VIII op kamelen ingehaald Man kreeg na drie jaar spijt van bromfietsdiefstal Carnavallers strandden met auto Bromfietser door automobilist aangereden TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0L1T1ETEL. 4444 Provinciaal adviseur voor sport 47c jaargang no. 16 Meisje door verstikking om hel leven gekomen Voetganger ernstig gewond na aanrijding in donker Meisjeskamp 22 t.e.m. 25 mei 1968 SOESTER OURANT Abonn. p. kwart. f 3.—. per post f 4.25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Soest heeft het afgelopen weekeinde weer in het teken van de carnavals- leut gestaan. Zaterdagmiddag, tijdens de op- en intocht, waren op de meeste gezichten meer sporen van grimmige kou dan van uitbundige feestvreugde te le zen, maar zaterdag- en zondagavond heeft men vooral van binnenuit tijdens de bruisende carnavalsfeesten in het verenigingsgebouw de kou voorgoed verdreven. De meeste deelnemers aan de optocht, die dit jaar voor het merendeel uit kin deren bestond, bleken weinig rekening te hebben gehouden met de bizarre kli matologische weersomstandigheden, waar ons land zo af en toe en meestal op de meest ongelegen momenten, mee geze gend is. In vaak luchtige kledij toornden een duizend kinderen tegen de koude oostenwind op, zich op dat moment nog nauwelijks van enig feestelijk gevoel bewust. Een bijzonder stoere indruk maakte trouwens een groepje slechts in bere- huid geklede Batavieren, die op hun wa gen waarschijnlijk vergeefs warmte zochten bij een houtvuurtje. Maar naar goed historisch gebruik hadden zij een kratje pils binnen handbereik. Immers de overlevering wil, dat de Batavieren op een vaatje bier ons land kwamen binnengepeddeld. Achter de harmonie P.V.O. etaleerden honderden schoolkinderen in groepsver band en enkele individuelen een onge kende vindingrijkheid in het uitbeelden -n de meest uiteenlopende figuren. Hond half vijf vertrok de stoet van het verenigingsgebouw, met in haar midden ook een wielrijder, overigens op een meters lange fiets, waarop hij drie vrou wen uitnodigde, plaats te nemen. Hij had zijn voertuig (dat leeg vertrok maar overbezet terugkeerde) dan ook harem- fiets genoemd. Ter geruststelling zij vermeld, dat de carnavalswetten voor zulke gevallen po lygamie oogluikend toestaan. Naast de vele clowns en andere schil derachtige figuren was de kilometer lan ge stoet samengesteld uit zich Veen- tuters, De Jokers en zich andere aan sprekende namen gegeven hebbende groepen. Een robot deed krampachtige pogingen om ook nog enige feestelijkheid in zijn houterige gebaren te leggen. Het Groot Gaesbeker Gilde presenteerde enig vlagvertoon, in letterlijke zin. Zeer hoog gezeten was een deel van de raad van elf op een vorkheftruck, een me tershoge bierfles (wat niet hetzelfde is als een fles bier) binnen handbereik. Twee leden van de Raad van Elf stelden verwoede pogingen in het werk om twee kamelen mee te krijgen, op een waar van prins Leut VIII plaats nam. Op de bijzonder tochtige Eng, op de zelfde plaats, waar verleden jaar prins Leut VII per helicopter landde, kwam de bonte stoet tot stilstand om de prins in de gelegenheid te stellen, zijn volge lingen toe te spreken. Hij deed een wel haast overbodig beroep op de carnaval- vierders, op gepaste, maar doelmatige wijze, hun bijdrage tot de vreugde te leveren, iets, waaraan onmiddellijk na aankomst bij het verenigingsgebouw op breedvoerige wijze en tot zeer laat in de nacht uitvoering werd gegeven. In de door garage Van Kooij aan de Soesterbergsestraat belangeloos beschikbaar l stelde bedrijfsruimte, hebben zondagmiddag honderden kleine carnavalvierder- tjes onder leiding van het aktieve bestuur van de „Instuif Soest", een onverge telijk kindercarnaval gevierd. Een nog onbekende man kreeg zondag plotseling spijt van een drie jaar ge leden te Soesterberg gepleegde brom fietsdiefstal. In de nacht van zondag op maandag reed hij met de brommer naar Amers foort en plaatste het voertuig daar te gen de gevel van het politiebureau. Enkele uren later belde hij de politie, om mede te delen, dat hij berouw had van zijn daad en de destijds gestolen brommer had teruggebracht. Op de trap van het bureau zou de politie een brief kunnen vinden. Die werd inderdaad aangetroffen. De onbekende man schreef daarin, spijt te hebben van de diefstal. Hij zou graag via de krant vernemen, wie de eigenaar is, opdat hij hem zou kunnen bedanken. Via een kruidenier in Zeist zou de eigenaar zijn brommer, die al verschillende malen in onderde len was vernieuwd, kunnen terug krij gen. De Soesterbergse politie is thans druk doende, uit te vissen, van wie de brom fiets is. Vermoedelijk heeft het voertuig toebehoord aan een inwoner van Drie bergen. Van de dader ontbreekt tot dusver nog elk spoor. Een echtpaar uit Boekei, dat zondag het carnaval in Soest had gevierd, strand de op de terugweg naar huis al bij het vliegveld Soesterberg aan de Van Weerden Poelmanweg. De auto werd daar in alle vroegte zwaar beschadigd en onbeheerd aangetroffen. Korte tijd later kreeg de politie echter bericht, dat de inzittenden zich veilig en wel op hielden in een woning in Zeist. De bestuurder bleek de 41-jarige A. P. de G. uit Boekei. Hij was in het nach telijk duister het spoor een beetje bijs ter geraakt en met zijn wagen in de berm gekomen, waarna hij de macht over het stuur verloor en over de kop sloeg. Een passerende automobilist nam de beide inzittenden, die slechts onbeteke nende schaafwonden hadden opgelopen, mee naar een kennis in Zeist, waar zij weer wat op verhaal konden komen. De bestuurder rook naar het gebruik van alcohol, ofschoon hij niet dronken was. In diezelfde nacht deed zich een vrijwel identiek ongeval voor op de Ossendam- weg. Daar werd 's morgens vroeg een zwaar beschadigde auto onbeheerd aan getroffen door een surveillerende bri gadier. Later meldde zich aan het bureau de 34-jarige A. D. uit Amersfoort. Deze verklaarde, door onbekende oorzaak te gen de trottoirband te zijn gereden, waarna hij de macht over het stuur was kwijtgeraakt en in onzachte aan raking was gekomen met een boom, wat hem de zwaar beschadigde wagen opleverde. De echtgenote van de be stuurder was zo overstuur geraakt, dat hij haar eerst heeft thuisgebracht, al- vo.ens hij het ongeval aan de politie meldde. Ook de Amersfoorter bleek aan Bacchus te hebben geofferd. Op de Middelwijkstraat is de 24-jarige bromfietser P. van D. uit Soest door een automobilist uit Baarn aangereden. Beiden reden in dezelfde richting. De autobestuurder C. J. C. (34) wilde op een gegeven ogenblik rechtsaf een inrit inrijden. Hij verleende daarbij echter geen voorrang aan de rechtuit rijdende bromfietser, die dan ook werd aangereden. De jongeman moest met verwondingen aan zijn been worden op genomen in Zonnegloren. VRAGENTUUR ,,Als ik bij Mies in de stoel ging zitten, zou het programma er door winnen. De Vuist is zuiver amusement. Ik zou bij de Tros en de Telegraaf willen werken, maar voor geen geld bij de Vara." Dat zei onze Willem, die dus blijkbaar gra tis meewerkte aan het Vara-program- ma Vragenvuur. Overigens bleek dat hij voor zijn eigen programma zijn vuist best in het vragenvuur wilde steken al werd hem dat dan ook zeer na aan de schenen gelegd. DRUKKER De 25-jarige Indische drukker Ramash Sharma heeft de langste nagels van de wereld nl. van meter. Die drukker moet zich bij het drukken niet druk maken. YYOORDBEELDBOUYYER Volgens onze grootste woordbeeldbou wer is de N.V.S.H. de bond zonder schaam, die als devies heeft: beter voorbehoed dan nageslacht. Kan zond ook een telegram naar de tachtigjarige Heintje: Goede Hein behoeft geen krans. Ds gemeente Scest zal nog dit jaar met de bouw van een sporthal (in de om geving van de Verlengde Talmalaan) kunnen beginnen. Het rijk verleent een bijdrage van 25 n n in de stichtings- kosten en verwervingskosten van de grond, hetgeen voor Soest neerkomt op een subsidie van rond twee ton. Een en ander heeft de provinciaal adviseur voor de lichamelijke opvoeding en sport, de heer J. F. C. Coers, medegedeeld. Hij noemde het zeer begrijpelijk, dat Een uitgeraakte gasgeiser is er vrijdag avond de oorzaak van geweest, dat het 18-jarige meisje G. T. Bunck in haar ouderlijke woning aan de Van Goyen- laan door verstikking om het leven is gekomen. Het meisje was om half tien naar bo ven gegaan om een bad te nemen. Toen haar broer een uur later boven nog het licht in de badcel zag branden, vermoedde hij. dat er iets aan de hand was. Hij trapte de deur in en trof even later zijn zuster levensloos in het bad aan. Een door een arts toegepaste mond- op-mond-beademing mocht niet meer baten. O O V O De 18-jarige R. W. uit Amersfoort is zaterdagavond laat vrij ernstig gewond geraakt bij een ongeluk op de Amers- foortsestraat te Soesterberg. De jongen had vermoedelijk de laatste bus gemist en wilde naar huis liften. Toen hij langs de zeer donkere Amersfoortsestraat liep, werd hij van achteren aangereden door een autombilist, die de voetganger waarschijnlijk te laat of in het geheel niet heeft opgemerkt. De Amersfoorter moest met een dub bele onderbeenfractuur in het zieken huis worden opgenomen. De autobe stuurder is na de aanrijding in de rich ting Amersfoort doorgereden. steeds meer gemeenten een eigen sport hal willen hebben. Er zijn grote ver schuivingen en bewegingen in de sport merkbaar, die deze wens rechtvaardi gen. Allereerst valt er de laatste jaren een toenemende verschuiving van de veldsporten naar de zaalsporten te con stateren, zowel van de kant van de toe schouwers als van de actieve sportbe oefenaars. Daarbij komt nog, dat het aantal beoefenaars van een of andere tak van sport (momenteel 2 miljoen, waarvan de helft jeugd) nog altijd toe neemt. De toenemende behoefte aan sportaccommodaties,-zowel overdekt als in de open lucht, heeft de provincie on langs een onderzoek doen instellen naar hetgeen er in Utrecht nodig is. Daarbij is men onder meer tot de conclusie ge komen, dat zeventien gemeenten, waar onder Soest en Baarn. voor de bouw van een sporthal van 42 x 24 meter en een vrije hoogte van zeven meter, in aanmerking komen. In drie gemeenten, t.ASoest, Zeist en Breukelen, zal men reeds dit jaar met de bouw kunnen be ginnen. Van provincie-zijde wordt ook het gro te belang van overdekte instructiebaden ingezien. Dit heeft ertoe geleid, dat ge meenten, die een dergelijk bad gaan bouwen, een uitkering a fonds perdu van ƒ75.000,van de provincie krijgen. De heer Coers sprak de hoop uit, dat te zijner tijd ook het rijk nog eens een bijdrage zal gaan leveren in de exploi tatie van overdekte zwembaden. De heer Coers meende, dat op dit gebied de belangstelling van de overheid nog te gering, hoewel groeiende is. Ook op het platteland is een duidelijk groeiende belangstelling waarneembaar, wat vooral tot uitdrukking komt in een verlangen naar eigen accommodaties. In tal van kleinere gemeenschappen heb ben de dorpshuizen uitkomst geboden, zoals ook in Soesterberg. De heer Coers waarschuwde ervoor, bij nieuwe zwem baden en kunstijsbanen grote bezoe kersaccommodaties aan te leggen. De praktijk heeft z.i. in Herenveen, De venter en Amsterdam al overduidelijk bewezen, dat het geld. dat in de toe schouwersaccommodaties is getrokken, grotendeels is weggegooid althans niet rendabel is te maken. Minister Udink van ontwikkelingshulp had het plan opgevat om vijftien mil joen gulden op de kapitaalmarkt te le nen tegen een lage rente om daarmee particuliere organisaties in staat te stel len kleine projecten te kunnen uitvoe ren in ontwikkelingslanden. Uit het sla gen van de lening had dan kunnen blij ken in hoeverre er in ons land waarlijk i belangstelling bestaat om offers te bren- j gen voor een ruimere ontwikkelingshulp dan thans door de regering wordt ge geven. Het plan van de minister gaat niet door. Hij heeft het teruggenomen. Ten eerste omdat voorstanders van ontwikkelings hulp in de Tweede Kamer zich tegen deze vorm hebben verzet en vervolgens omdat in overleg met de organisaties is gebleken dat zij aan deze lening geen behoefte hebben. Men wil het geld lie ver zelf bijeen brengen. Uit de tegenstand die de minister heeft ondervonden is o.i. gebleken, dat er ve len wel ontwikkelingshulp wensen maar dat zij anderen voor de kosten daarvan willen laten opdraaien. De regering heeft gezegd dat zij meer doet voor ontwikkelingshulp dan rede lijkerwijs van haar mocht worden ver wacht. Zij streeft ernaar om uiterlijk in 1971 één procent van het nationaal in komen aan hulp voor minder ontwik kelde gebieden te besteden. De roepen den om meer regeringssysteem willen nu in 1970 dat ene procent al bereiken. De schreeuwenden wensen twee procent van het nationaal inkomen aan ontwikke lingslanden te schenken. Wij hopen dat de regering haar doel zal kunnen bereiken. Wij wensen degenen die meer willen ook succes toe. Laten zij echter het meerdere dan ook op vrij willige basis bijeen brengen door de be volking te vragen meer te schenken dan via de belasting-rekening gevraagd wordt. Ons volk is niet krenterig en heeft in het verleden meer dan eens be wezen goed aan te voelen aan de leni ging van welke noden prioriteit moet worden gegeven. Er ontstaat dan een hulpverlening op fifty-fifty-basis, welke ons redelijk lijkt. Onjuist is in ieder ge val om de overheidsfinanciering door ondoordachte aandrang in gevaar te brengen. Wij hopen dat de regering wenselijkheid en mogelijkheid zal weten te scheiden. KANTMAN. Van de zijde van het R.K. onderwijs verzoekt men ons opname van het vol gende Een kamp heeft grote betekenis in het geheel van de vorming van de mens. Door het gezamenlijk beleven van spe len, avonturen en gezamenlijke werk zaamheden, ontstaat spontaan een grote mate van samenwerking en saamhorig heid. Het kamp is een uitdaging voor de mens, om in soms minder makkelijke omstandigheden toch zijn eigen boontjes te doppen. Spontaan beseft hij de nood zaak tot samenwerking, omdat hij an ders met zijn opdracht niet klaar komt. Het kan een nieuwe ervaring zijn om zelf de voldoening te beleven, wanneer hij iets goeds heeft volbracht. De kampsituatie is een waardevolle si tuatie om met name die karaktereigen schappen te ontdekken en te vormen, waar de arbeids- en vrije tijdssituatie in deze moderne tijd dwingend om vra gen. Het kamp wordt gehouden te midden van de natuur. Misschien wordt de na tuur dan een symbool, een teken dat verwijzen kan naar de diepste bronnen van ons bestaan. In de periode 22 - 25 mei 1968 wordt in de omgeving van Arnhem een kamp georganiseerd onder goede leiding, waar voor zich meisjes (r.k.) kunnen opgeven in de leeftijd van 11-12 jaar. De kos ten voor het kamp zullen 35,be dragen. Voordat evenwel nadere informaties kunnen worden verstrekt, moet bezien worden in hoeverre belangstelling be staat voor een dergelijk initiatief. Daarom verzoeken wij ouders ons per omgaande schriftelijk in kennis te stel len. wanneer zij voornemens zijn hun kind aan dit kamp te laten deelnemen. De opgave kan geschieden bij H. T. I Krops, Theresiastraat 22, Soest. Veilig gezeten tussen de bullen van de „schepen van de woestijn", maakten prins Carnaval, vergezeld door de Vorst, zyn intocht in Soest. De orkesten uit Utrecht en Bodegraven bleken weinig moeite te hebben om de nog wat kleumende feestgangers te doen ontdooien. Trouwens, in een met 500 man volgepropt verenigingsgebouw kon men zich al heel spoedig aan elkaar warmen, wat dan ook in dc meest Iet- eerlijke zin gebeurde. Men heeft trou wens ook geen moeite gespaard om Bacchus goeclgestemd te krijgen. Na en kele uren was niet alleen de sfeer te proeven, maar ook de rook te snijden en de hitte te voelen. De ventilatoren konden het nauwelijks aan. Meermalen stond het gebouw op zijn grondvesten te schudden, maar het is toch blijven staan, wat eerder aan de kwaliteiten van het gebouw dan aan zijn tijdelijke bewoners is te danken. De organiserende R.K. Instuif Jong Soest bleek kosten noch moeite te hebben ge spaard om de carnavallers in een waar dige omgeving te ontvangen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1