PHILIP BLAIBERG HIELD ZIJN EIGEN HART VAST Confessioneel front GOED BEGIN Telefoonnummer ziekenauto 5980 SCHOTEN OVER DE JORDAAN v.v.z. DE LANGZAME BEGRAFENIS VAN DE IIALLSTEINLEER KLIMAAT Officiële mededelingen SOESTERBERG TE ZORGELOOS Maar daar moest 100 jaar werken aan vooraf gaan Boussac presenteerde haar Collection "68 in Stoffenhuis Ralph Polak Jan Hanlo opende expositie in ..Goed onen" Jongen betrapt bij diefstal van portemonnees Met gestolen auto vier wagens geramd Buit van 130 bij inbraak Natuurbeschermisigswacbt „Eemlanl" Ned. Christen Vrouwen bond Eiermarkt Morgen jaarvergadering Gemengde koren vragen tenoren en bassen S.V.V. Volleybal Voetbal en kunstschaatsen op t.v. Vrouwen Wereldgebedsdag DINSDAG 27 FEBRUARI 1968 Wie zelf z(jn eigen hart nog nooit in zijn handen heeft gehouden, kan zich moeilijk een voorstelling maken van de vérstrekkende betekenis van de hart transplantatie. De Zuidafrikaan Philip Blaiberg hield onlangs wel (letterlijk) zyn hart vast, toen prof. dr. Christian Barnard hem het verwijderde oude orgaan in handen gaf om het eens nader te bekijken. ..Het is een wonder" zei de hoog leraar. „dat u met dat oude hart nog zolang hebt kunnen leven." Nu hoeft Philip Blaiberg zijn (oude) hart niet weg te schenken, dus daarvoor heeft hü het niet tevoorschijn laten halen. Het grootste wonder is echter, dat deze patiënt, die oorspronklyk ten dode gedoemd was. op een andermans hart verder leeft en nog steeds is bleven leven. Alle pessimistische voorspellingen van andere chirurgen ten spüt heeft zijn lichaamsweefsel het vreemde hart geaccep teerd en functioneert dit orgaan geheel normaal in het oorspronkelijk toch vijan dige lichaam. De komende tijd zal bewijzen of harttransplantatie een voorbarige zaak was of een verantwoorde poging het menselijk leven te behouden en te ver lengen. In het verleden zijn de meningen altijd verdeeld geweest toen ook dit orgaan het werkterrein van de chirurgen werd. Eerste operatie In 1879 werd voor het eerst bewezen dat een hartoperatie niet tot de onmo gelijkheden behoorde. De Frankfurter chirurg Rehn weet een jongeman te redden die bij een vechtpartij een mes in zijn hart krijgt en aan inwendige bloedingen dreigt te sterven. Hij naait de wond in het hart eenvoudig dicht. Er blijft een litteken over van bijna 15 centimeter, waarmee hij op een con gres bewijs dat de operatie inderdaad heeft plaatsgevonden. Overigens was dit een ingreep die aan de buitenkant van het hart plaatsvond, niet erin. In 1923 ondernemen drie Amerikaanse artsen een riskante operatie bij een meisje dat lijdt aan een vernauwing van de hartkleppen, met succes. In Londen wordt het 2 jaar later herhaald, maar hartoperaties blijven zeldzaam. Een grote verbetering van de onderzoe kingsmethoden wordt bereikt door dr. W. Forssmann, die tegen het verbod van zijn chef, de grote chirurg Sauerbruch, een meer dan 60 cm lange buis in een ader van zijn arm schuift en op die ma nier een röntgen-opname maakt. Hij krijgt er 27 jaar later de Nobelprijs voor, en zijn methode wordt algemeen aan vaard. Maar goed op gang komt de hartoperatie pas omstreeks het midden van deze eeuw. In Engeland en Amerika legt men zich er op toe en weet men veel tot stand te brengen bij vernau wing van de hartkleppen, welke afwij king men met succes weet te verhelpen. Nederlands succes De techniek ontwikkelt zich verder in de richting van het stilleggen van de bloedsomloop, waarbij het lichaam wordt afgekoeld, de zg. hypothermie, waartoe de Nederlander prof. Boerema mede een belangrijk initiatief neemt. In 1953 wordt het èart van een achttienjarig meisje vestig minuten stil gelegd, waarbij ge- bnjfc wordt gemaakt van een ingewik kelde hart-long-machine, die de taak van het hart tijdelijk overneemt. Hart operatie worden pas in deze tijd een regelmatig verschijnsel. Ondertussen be gint men te experimenteren met kunst stof-harten, een techniek die nog in een onvolmaakt stadium verkeert. Ons hart is het orgaan dat de bloeds omloop op gang houdt. Ze is het begin- en het eindpunt ervan. De bloedsomloop bestaat uit een grote en een kleine bloedsomloop. Uitwisseling De aorta of de grote lichaamsslagader ontspringt uit de linker hartkamer, ze vertakt zich in vele slagaderen die in steeds nauwere bloedvaten overgaan om uiteindelijk haarvaten te worden. Deze haarvaten hebben uiterst dunne wanden waardoor een uitwisseling optreedt van vocht en gassen, nodig voor de voeding van de lichaamscellen en stoffen die vrijkomen bij de stofwisseling van de cellen. De haarvaten monden uit in kleine ade ren, die zich tot steeds wijdere samen voegen. De twee wijdste komen in de rechter boezem van het hart uit. Het bloed dat op deze manier circuleert, heeft op zijn heenweg zuurstof en voe dingsstoffen aan het lichaam afgestaan en koolzuur en afvalstoffen opgenomen. Daarbij treedt een kleurverandering op, het is donkerder geworden. Via de rech ter boezem en rechter hartkamer komt het nu in de kleine omloop terecht via de longslagader die in de rechter kamer ontspringt en langs steeds kleinere ver takkingen in de longcapillairen. De lucht in de longen wordt door de ademha ling steeds ververst. Er treedt nu weer een uitwisseling op waarbij koolzuur wordt afgestaan. De capillairen gaan over in longvenen, daarna stroomt het bloed naar de linker boezem van het hart en het proces begint opnieuw. De voortdurende uitwisseling van afval stoffen en voedingsmiddelen wordt dus door het hart op gang gehouden, hoewel ook andere organen als de nieren een rol hierbij spelen. Ionen-uitwisseling Ons hart bestaat uit spierweefsels. Het heeft twee boezems en twee kamers die boven en onder aan een peesring zijn bevestigd. Hierin bevinden zich vier klepsystemen, die de richting waarin het bloed stroomt bepalen. De kleppen be staan uit dun, buigzaam materiaal, zij openen en sluiten zich door de optre- lende drukverschillen die ontstaan bij de samentrekking van het hart. )eze noodzakelijke samentrekking vindt )laats door een elektrisch signaal, dat in de rechter boezem ontstaat en langs beide boezems langs de spiercellen wordt geleid. Het wordt geleverd door uiterst snelle ionen-uitwisseling over een mem braan dat de cellen omgeven. De samen trekking van de boezems gaat aan die van de kamers vooraf. Het elektrische signaal heeft tot gevolg dat er een span ningsverschil in en om het hart ont staat die zich over het hele lichaam uit breidt. Het verschil is groot genoeg om de curve te doen ontstaan zoals die op treedt bij toepassing van de elektrocar- diograaf. een belangrijk hulpmiddel bij het nagaan van de toestand van delen van het hart. De energie die het hart nodig heeft om te kunnen samentrekken wordt weer ge leverd door het bloed. Het hart heeft een zware taak, want al in een toestand van rust wat het lichaam betreft pompt het vijf liter bloed per minuut in de grote bloedomloop. Bij heftige inspan ning kan dat oplopen tot 30 liter en meer. Dit zijn de voornaamste punten, maar de werking van het hart heeft nog niet alle geheimen prijs gegeven. Zodat het uiterst moeilijk zal zijn om een kunst matig hart naar behoren te doen func tioneren. Het is een uiterst gevoelig or gaan. Weinig kans Om hartafwijkingen te verhelpen en dus mensenlevens te redden, heeft men eigenlijk de keus tussen twee potentiële mogelijkheden. Dat zijn de harttrans plantatie, waarbij dus van een natuur lijk hart gebruik wordt gemaakt van een donor (waarbij het verschijnsel zich voordoet dat het lichaam afweerstoffen ontwikkelt om het vreemde weefsel af te stoten). De andere mogelijkheid is een kunstmatig hart, waarbij uiteraard geen donor nodig is maar dat nog lang niet te verwezenlijken valt, gezien de uitermate ingewikkelde constructie die nodig is om werkelijk alle functies die het hart schijnt te vervullen over te nemen. Transplantatie schijnt daarom momenteel de meest reële mogelijkheid, al zal in de toekomst ongetwijfeld ook het kunstmatig hart voldoende worden ontwikkeld om successen te boeken. Waar we voorlopig telkens van zullen opkijken, zodra dat het geval is. Al het schreeuwen, roepen, smeken om me? duidelijkheid en om vernieuwing in het Nederlandse partijwezen, heeft dan nu onverwacht één resultaat op geleverd. Een resultaat dat men van de kant van de om vernieuwing en dui delijkheid roependen nu niet bepaald Ondanks het slechte weer waren weer bijzonder veel dames present bij de presentatie van de „Collection Bous sac "68" in Stoffenhuis Ralph Polak te Baarn. Bij deze show was het niet zo zeer de bedoeling dat modellen ge toond worden, dan wel te laten zien, welke mogelijkheden er zijn om de stoffen te verwerken. 't Was een bijzonder fraaie collectie, waarin Boussac voor deze zomer prach tige Tergal-stoffen heeft gerealiseerd. Er waren bedrukte Tergal voiles voor middag- en avondjaponnen. Voor sportieve kleding is de Tergal toile zeer geschikt; er was toile ver werkt in vier kleuren in een Toutank- hamon dessin. Iets heel bijzonder zijn de z.g. Gamora- ma in vijf dominerende kleuren, die jong en fris aandoen. De stylisten van Boussac hebben met deze kleuren - blue - geel - rosé - bruin en mandarijn verschillende des sins ontworpen, zoals bloemmotieven - geometrische dessins, strepen, noppen en grafische motieven. In deze shows (zowel 's middags als 's avonds) werden per Gamorama vijf modellen getoond in strandkleding, japonnen en pakjes, 't Waren alle draagbare modellen. Het mooie bij de Boussac stoffen is de on eindige mogelijkheid van combineren, zoals b.v. badstoffen met linnen of pop- lin. Er was een model Saint-Tropez - een cape en badpak van frotté stof Ibi- za - waarop een gestyleerd bloemdes- sin, in combinatie met contra-kleuren in geel en oranje. Er waren vele combinaties te zien van lichte en zwaardere stoffen, met het zelfde dessin, maar soms met een klei ner motief. De Franse couturiers Hemi, Nina Ricci, Carven, Laroche enz. hadden in hun nieuwe collectie een daknbaar gebruik gemaakt van deze mogelijkheden, met een bijzonder exclusief resultaat. Het was dan ook geen wonder, dat er meermalen tijdens de show enthou siast werd geapplaudiseerd door de da mes. Zoals altijd gaf ook ditmaal mevrouw Eenhoorn prettig commentaar, terwijl de muzikale omlijsting werd verzorgd door Eddie Sanchez. In de toonzaal van de Distribuanten- vereniging „Goed Wonen" aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg is vrijdag een nieuwe expositie van foto's van Chris Paul Stapels (Voorschoten) en Onno Meeter (Den Haag), schilde rijen van Frans Erkelens (Den Haag) en reliëfs en ceramiek van het echtpaar Matje uit Alkmaar geopend. Auteur Jan Hanlo sprak de inleidende woorden, die overigens niet zozeer betrekking hadden op het geëxposeerde werk als wel op de algemene schepper van een kunstwerk, in de wandeling doorgaans kunstenaar genoemd. Het was wel licht wat teleurstellend om van Han lo te moeten vernemen, dat er feitelijk geen roeping van de kunstenaar be staat. „Vandaar ook, dat het maandblad „Roeping" de naam destijds in „Raam" heeft veranderd", meende Jan Hanlo te mogen concluderen. „Kunst is schoonheid", maakte de in leider vervolgens zijn kleine gehoor duidelijk, beseffend, dat men er met deze kreet zonder meer niet komt. De bewering van Hanlo, dat schoonheid de kunst tot kunst maakt, mocht dan zeer aannemelijk klinken, het bracht de aanwezigen geen stap dichter bij hetgeen onder schoonheid moet worden verstaan. Hanlo was trouwens niet de eerste, die tot een benadering trachtte te komen. Hij deed dat langs filosofische weg, de hulp inroepend van de Duitse wijsgeer Kant, die er al evenmin veel weg mee wist, maar zijn onmacht dien aangaande met een aaneenschakeling van al even mysterieuze woorden wist te camoufleren. Want tenslotte behoeft men geen filosoof te zijn om te durven beweren, dat schoonheid het ware is. Enige waardering verdiende overigens de '•ewering van Hanlo, dat alles mooi is. wat de zinnen bevredigt en de geest verheugt. Waar is ook, dat de kunst veelal verhuld wordt gebracht. „Maar de taak van de kunstenaar is niet al leen. taboes te doorbreken. De zede- prediker is vervelend, maar de onze- deprediker is het ook", vertrouwde Hanlo zijn gehoor toe. De verontschuldigingen van Hanlo, dat hij niet bij machte was geweest om te voren de expositie te bezoeken, bleken wel terecht, want zijn inleidende woor den bleken wel eens in strijd met wat de exposanten temidden van moderne interieuren tot uiting brachten. De fotografische kunst van Chris Paul Stapels en Onno Meeter was allerminst gesluierd of verhuld gebracht. Frans Erkelens etaleerde een nogal sur realistische schilderkunst, kleur- en contrastrijk, hier en daar herinnerend aan Salvador Dali. Alleen de ceramiek en reliëfs van het echtpaar Mant je la ten meer aan de fantasie van de toe schouwer over. De tentoonstelling Ln de toonzaal van „Goed Wonen" blijft tot 3 april ge opend. De werken zijn dagelijks te zien van 10.00 tot 17.00 uur en zondagmid dag van 14.00 tot 17.00 uur. Met alarmknoppen, ingebouw in 50 Noord wij kse bejaardenwoningen, heeft de eerste Nederlandse gemeente de ba sis gelegd voor een betere bewaking van zelfstandig huizende ouden van dagen. Het alarmeringssysteem is na tuurlijk nog niet ideeaal: wie onge lukkig valt op een plaats waar hij geen drukknop kan bereiken, blijft onop- ;emerkt. Maar het is al stukken beter dan de alarmkaart die in een kast is opgeborgen en voor een veel verder weg gelegen raam moet worden ge plaatst Nu nog een koekoeksklok je in die huizen, waarvan het gewicht een belcontact raakt als het niet op tijd wordt opgetrokken, en ook bij flauwtes, val, of beroerte kan hulp komen op dagen. in de eerste plaats had gewild, doch dat er daarom niet minder duidelijk om is. De drie confessionele partijen zijn tot een samenwerkingsakkoord gekomen, nog niet tot één christendemocratische unie, maar wel om voortaan samen in of samen buiten de regering te blijven. In ieder geval dus een christelijk-de- mocratisch blok, dat in de grote lijnen een zelfde politiek zal volgen. In de praktijk komt dat er op neer, dat de drie gezamenlijk zullen beslissen of ze in een regering zullen samenwerken met de P.v.d.A. of met de V.V.D., zoals de situatie nu ligt tenminste. De radicalen in de betrokken partijen hadden echter iets anders gewild. Die wilden hun partij ertoe brengen voort aan alleen aan een kabinet mee te werken wanneer ook de P.v.d.A. daar van deel zou uitmaken. Progressief is „in" en bepaalde com mentatoren willen doen voorkomen als of alleen alles wat „links" staat pro gressief denkt en handelt. Wanneer iemand zich niet „links" wil opstellen, dan wordt hij zonder meer als reacti onair betiteld, als iets wat tot de verle den tijd behoort. Maar de niet-Iinksen willen net zo goed het woord „progressief" voor hun den ken en doen gerbuiken. Ook zij menen het beste voor te hebben en te willen bereiken voor „de gewone man" en minstens zo sociaal te denken als de z.g. progressieven. Waarom ook niet? Zeker als christen kan men niet het odium op zich laden van niet sociaal en progressief te willen handelen. De radicalen in K.V.P. en A.R.P., die het hardst om verandering van de po litieke lijn in hun partijen riepen, zijn nu voor een fait-accompli geplaatst door de commissie van achttien. Terwijl zij nog niet veel verder kwamen dan roepen om vernieuwing en meer duide lijkheid, zijn deze partij-voormannen reeds tot die duidelijkheid gekomen. Een andere duidelijkheid dan waarop de radicalen vermoedelijk hoopten, maar waartoe zij zelf eigenlijk wel de stoot hebben gegeven. Het thans door de drie fractievoorzit ters openbaar gemaakte besluit van sa menwerking laat in het midden of men straks een regering zal aangaan samen met de V.V.D. of met de P.v.d.A. Daar op legt men zich - uiteraard - niet vast. Dat is immers afhankelijk van verschil lende andere factoren als: programma van die partijen, stembusuitslag, over eenstemming over zetelbezetting in het kabinet, enz. De radicalen kunnen dus (nog) niet be weren, dat zij hun zin niet hebben ge kregen. Zij hebben echter bereikt, dat de voorzichtiger elementen in hun par tijen wel tot één front zijn gekomen. Daarover moeten zij zich feitelijk ver heugen, want het kan straks inderdaad tot meer duidelijkheid ten aanzien van de mogelijkheden van de kabinetsvor- ming leiden. We kunnen dan niet meer krijgen, zoals we hebben beleefd, dat b.v. de C.H.U. buiten een regering blijft waarin K.V.P. en A.R.P. wilden samenwerken met de P.v.d.A. Dat leid de inderdaad, vooral ook bij de daarop volgende verkiezing, tot een ondui delijk beeld van welke regering er nu uit de bus zou komen. De mogelijk heid daartoe is nu sterk verkleind. Men blijft zich afvragen wat de radi calen nu verder willen, kunnen en zullen doen. Zij zijn zowel in K.V.P. als in A.R.P. sterk in de minderheid. Zij hebben uit hun minderheid niet de konsekwentie getrokken hun partij dan maar gezamenlijk te verlaten en via een nieuwe partij of aansluiting bij een bestaande duidelijk tot het linkse front toe te treden. Dat is ook niet noodzakelijk, zij kun nen in hun confessionele partij blijven ijveren voor een meer links gerichte politiek. Maar dan dienen zij zich na tuurlijk te onthouden van een andere politieke gedragslijn dan waartoe hun partij in meerderheid besloot, wanneer zij daar de vertegenwoordiger van zijn. Terwijl in de gymnastiekzaal van de Carollusschool te Soesterberg druk ge volleybald werd, was in de kleedver trekken een jongen druk doende, de kleding van de volleyballers op waar devolle voorwerpen en geld te door zoeken. Hij werd echter plotseling be trapt door een van de sporters. Na een korte worsteling slaagde de indringer er met achterlating van zijn jasje in, te ontkomen. Aan de hand van de papieren, die in zijn jasje zaten, kon de jongeman korte tijd later worden gearresteerd. Het bleek de 18-jarige F. Ph. M. uit Soes terberg te zijn. Hij bekende, reeds vijf maal eerder in het kleedlokaal van de Carolusschool te zijn doorgedrongen, op zoek naar portemonnaies. Hetzelfde had hij al enkele malen in Amersfoort en Utrecht geprobeerd. De buit, die hij al dus verzameld had, was overigens maar betrekkelijk klein. 'n Onbekend gebleven automobilist heeft zaterdagavond vier voor de dancing van Boltini te Soesterberg geparkeerd staande auto's geramd. De bestuurder en een tweede inzittende namen na de botsingen de benen. De auto bleek in Utrecht te zijn gestolen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Afgelopen donderdagnacht is ingebro ken in de winkel van Van O. aan de Schrikslaan. Via een stukgeslagen raam is men de zaak binnengedrongen. De kassa, die door een simpele druk op een knop geopend had kunnen worden, werd wreed opengebroken en van een bedrag van 130,ontdaan. Tevens verdwenen uit de zaak van Van O. tien pakjes sigaretten. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. De natuurbeschermingswacht „Eemland" houdt op vrijdag 1 maart haar algeme ne ledenvergadering in „De Rank'. De vergadering zal aanvangen om 8.15 uur precies, terwijl alle natuurwach- ters, leden en begunstigers van harte welkom zijn. De afdeling Soest van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt op donderdag 29 februari a.s., des avonds om kwart voor acht, haar jaarvergadering in het wijk- gebouw bij de Emmakerk, Regentesse- laan. De toneelgroep van de afdeling Weesp zal een opvoering geven van het spel „Het levenselixer". Gasten zijn van har te welkom! Op de 'weekmarkt te Amersfoort wer den aangevoerd: 50.000 stuks in prijzen van 10,75 tot 12.25. Middenprijs ƒ11.60. Prijs per kg ƒ1,84. Zonder dat er iets van op papier staat heeft er altijd een soort overeenkomst bestaan tussen Israël en Jordanië elkaar geen overbodige last te bezorgen. Dat gold zelfs in de oorlog van juni toen de Israëli's pas tegen Jordanië in actie kwamen nadat koning Hoesseins Ara bisch Legioen het vuur opende. En dat gebeurde pas toen de koning ingevolge een verdrag met Nasser wel moest. Die oorlog van juni hebben de Israëli's met glans gewonnen op het slagveld, maar de diplomatieke afsluiting van de strijd is nog altijd een hopeloze remise. En bij tijd en wijle laait langs de Jor- daan weer de strijd op. Arabische com mando's en wellicht ook wel eens Jordaanse troepen vuren naar de be zette westoever en prompt daarop ko men de Israëlische kanonnen en vlieg tuigen in actie. De meeste slachtoffers vallen uiteraard aan de Jordaanse kant die nu eenmaal dichter bevolkt is, al was het alleen maar door de vluchte lingenkampen. De schietpartijen over de rivier dienen natuurlijk geen enkel zinnig doel. Het zijn voornamelijk uitingen van de wil tenminste iets te doen. Alleen al om de zekerheid dat de Is raëlische represailles altijd meer schade doen en meer slachtoffers eisen dan de commando-actie is koning Hoessein al tijd een tegenstander geweest van der gelijke overvallen. Bovendien ziet hij er geen enkel belang in om te riskeren dat de riviergrens inderdaad een soort ge vechtslinie wordt, zo dicht bezet met troepen dat het burgerlijk verkeer tot een halt wordt gedwongen. Tenslotte is er nu weer een levendige handel tussen de westelijke oever en Jordanië, die voor het arme koninkrijk ook niet onbelang rijk is. Vandaar dat in Amman bekend werd gemaakt dat wapenopslagplaatsen zijn ontdekt van Arabische commando's, zonder dat daarbij werd verteld of de bezitters van Jordaanse huize waren of wellicht uit Syrië stammen welk laat ste lang niet onwaarschijnlijk is. Ko ning Hoessein heeft ook een oproep ge daan voortaan het geweld achterwege te laten, waarin hij o.m. zegt dat als er gevochten moet worden hij daartoe het bevel zal geven maar dat hij niet ge diend is van eigenmachtig oorlogje voe ren. Wanneer intussen maar iets in zicht kwam van een diplomatieke oplossing die de wapenstilstand omzet in eindelijk een vrede, zou een dergelijke order be tere kans hebben om nageleefd te wor den. Nu blijft het gevaar bestaan dat weer eens iemand de drang voelt om op de een of andere manier uiting te ge ven aan zijn haat jegens Israël, om iets te doen. Dat verlangen gaat ook leiden tot ergernis jegens de vorst, die zo uit- ;esproken juist niets doet. En dit gaat het gezag van de koning ondermijnen. Zozeer dat hij goede kans maakt in plaats van Israël het slachtoffer te wor den van de kennelijke onmogelijkheid vrede te stichten in het nabije oosten. De voetbalvereniging V.V.Z. '49 houdt morgenavond in het wijkcentrum Mid delwij k aan de Pieter de Hooghlaan (hoek Talmalaan) haar jaarvergadering. Op de agenda staat onder meer de ver kiezing van een voorzitter, waarvoor het bestuur de heer H. Duit, sinds enige tijd waarnemend voorzitter, kandidaat heeft gesteld. Tegenkandidaten kunnen tot vijf minuten voor de aanvang van de vergadering schriftelijk worden in gediend. Na het huishoudelijke gedeelte zal dr. R. E. Buss een inleiding houden over „De training, zowel medisch als men taal nodig voor elke sportbeoefenaar". Bonn en Belgrado gaan na tien jaar de diplomatieke betrekkingen hervatten. West-Duitsland verbrak ze tien jaar ge leden nadat Joego-SIavië Oost-Du its- land als staat had erkend. En de Hall- stein leer zei nu eenmaal dat alleen Rusland beide Duitslanden mocht er kennen. De anderen moesten kiezen; of de een, of de ander. Dat is dus nu herroepen. Logisch want onder Brandt als minis ter van buitenlandse zaken is een ste vige actie ingezet om de banden met Oosteuropese banden wat nauwer aan te halen. Dat lukte met Roemenië bij voorbeeld en het is een beetje gek om de Roemenen wel toe te staan wat men de Joegoslaven kwalijk neemt. Vandaar het herstel van de betrekkingen. In Bonn wordt nog wel opgemerkt dat voor niet-Oosteuropese landen de Hall- steinleer even vrolijk blijft bestaan, maar in feite is die morsdood. Het is voornamelijk om de gevoelens van nog heel wat Duitsers te sparen dat dit maar in etappes wordt toegegeven. Maar zo geleidelijk aan ontstaat dan toch ook weer een sfeer van meer wer kelijkheidszin. Oost-Duitsland is er. of men het leuk vindt of niet. De her eniging is misschien wel helemaal niet te bereiken - Rusland bijvoorbeeld zal men er niet gauw warm voor maken - maar in elk geval niet door net te doen of er geen Oostduitse staat is. Lang zaamaan wordt zo de weg geëffend waarop Bonn en Pankow elkaar mis schien nog wel eens ontmoeten, zij het dan ook zeker dit jaar nog niet. Ondanks alle pogingen om de trein van welvaartsgroei in West-Europa en dus ook in Nederland weer vaart te geven, blijven de resultaten pover. De werk loosheidscijfers blijven hoog. de bedrijfs- berichten twijfelachtig en de beurs ver- toonte en beeld dat weinig vertrouwen inboezemt. Vooral de op de Nederlandse markt gerichte produktie blijft lijden aan korte adem. Het komt ons voor dat het ondernemers klimaat in dit land bepaald guur is ge worden. Het wordt gekenmerkt door hoge grond- en bouwprijzen, een stre ven om de indirecte belastingen te ver hogen met gedeeltelijke afwentelings mogelijkheden en een houding om zo mogelijk de directe belastingen op het bestaande absurd hoge peil te handha ven. De lasten van de sociale voorzie ningen worden op de schouders der on dernemers gestapeld alsof zij olympische kampioenen gewichtheffers zijn. Zij be zwijken echter onder die last voorzover ze onvoldoende uitgegroeid zijn en de rest tracht zich hijgend overeind te hou den. De kruistocht der lastenvergoeding van werknemerszijde blijft voortduren. Bij elke vernieuwing van collectieve con tracten komt men met looneisen, die ge flankeerd worden met eisen om hogere pensioenen en kortere werktijden. De secretaris van het N.V.V., de heer Wil- lems, heeft daarnaast de gedachte ge lanceerd om de ondernemers in het wes ten nog een belasting op te leggen die zijn rechtsgrond moet vinden in het ves tigingsplaats-voordeel. Deze functionaris doet daarmee pogingen om de reeds be staande werkloosheid in zuid, oost en noord ook naar het westen des lands te verplaatsen. Vanzelfsprekend kan men zo doorgaan en dan de regering de schuld geven. Toch zijn wij op de verkeerde weg. De Amsterdamse beurs bewijst het dat het publiek weinig vertrouwen heeft in de winstmogelijkheden van onze industrie. Dan zullen er ook geen besparingen naar die hoek gaan om het bedrijfsleven ver der te rationaliseren. De juiste weg moet liggen in verlichting van lasten voor het bedrijfsleven, betere winstkansen en af damming van de looneisen. Het is geen aangename weg maar zij geeft betere perspectieven dan het verder slagen toe brengen aan handel en industrie dat in Europees bestel een Engelse achterstand dreigt op te lopen. Wat dat betekent kunnen wij aan de Britten vragen. Die zien en voelen hoeveel inspanning het vraagt om een achterstand in groei in te lopen. ONDERWIJS Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de La- ger-onderwijswet 1920. dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 21 februari 1968 medewerking als be doeld in artikel 72 van de Lager-onder wijswet 1920 heeft verleend ten aanzien van het verzoek van: 1. het r.k. schoolbestuur Soestdijk voor het aanschaffen van nieuwe leer- en hulpmiddelen voor het godsdienstonder wijs t.b.v. de St. Theresiaschool voor g.l.o. alhier; 2. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" voor het bou wen van twee lokalen t.b.v. de christe lijke school voor uitgebreid lager on derwijs 3. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" voor het aan schaffen van 20 letterdozen, een een voudige muziekinstrumentarium en een signaalhoorn t.b.v. de onder dat bestuur staande Insingerschool voor g.l.o., al hier. Soest, 27 februari 1968. Ondanks de zwakke financiële toe stand hoopt het chr. gem. koor „Euter- pe", aldus voorzitter W. Slob, om streeks november van dit jaar een zanguitvoering te geven naar alle waarschijnlijkheid in samenwerking met het hervormd kerkboor te Bussum, dat eveneens onder leiding staat van Piet Kiel sr. Het repertoire, dat overwegend kleine re werken zal omvatten wordt nog na der vastgesteld. Elke donderdagavond van 20 tot 22 uur repeteert het koor in de nieuwe geref. kerk, waar nieuwe zangers van harte welkom zijn. 't Soesterbergs Gemengd Koor onder leiding van Louis Coenen, heeft na de opvoering van „Die Schöpfung" ver schillende kleinere werken op het pro gramma genomen, zoals van Schubert. „Zum Evangelium und Credo" en Zum Eingang"; van Buxtehude; „Bitte um Friede" en een „Missa Brevis" van Mo- zart. Ook dit koor kampt nog met gebrek aan heren, zo deelde voorzitter S. L. Peters ons mede, die dan ook graag nieuwe zangers wil begroeten op de wekelijkse repetitie van dinsdagavond in „De Hoeksteen". Voor het eerste damesteam stonden vo rige week twee wedstrijden op het programma. De eerste was de uitermate spannende ontmoeting met de Panters, een team dat slechts twee plaatsen ho ger staat dan de S.V.V.sters. De Soester dames speelden naar eigen zeggen „de mooiste wedstrijd van hun leven". Dit wil echter niet zeggen, dat ze de wedstrijd wonnen. Eén van de redenen hiervoor was de ondeskundige leiding. Door een niet of te laat rea geren op verzoeken om time-outs en door het onjuist toepassen van de re gels over het wisselen van geblesseerde speelsters gingen zowel pnt. als de no dige concentratie verloren. Uit de set standen laat zich het spannende verloop van de wedstrijd aflezen: 15-4, 10-15, 21-19 12-15 en 9-15. Voor de tweede wedstrijd van vorige week togen de dames naar Apeldoorn om daar tot hun ontstemming te ont dekken dat ze hun reis tevergeefs had den gemaakt: de voor de wedstrijd aan gewezen scheidsrechter was niet aanwe zig. De meisjes verloren in een overigens lang niet onverdienstelijke wedstrijd te gen V.I.O.S b met 2-1. Setstanden: 15-11, 15-17 en 15-6. Het eerste herenteam won in een zeer matige wedstrijd met C-3 van het weinig inspirerende Spirit 3. Gering tegenspel van de Amersfóorters leidde tot mini male actie en attentie bij de Soesters. Setstanden 9-15, 5-15 en 11-15. S.V.V. 3 speelde tegen A.G.A.V.S. 2 en verloor van deze ploeg met 3-0, terwijl de setstanden luiden: 15-1. 15-7 en 15-2. In de tweede set leek het er even cp dat de heren wat meer tegenstand zou den gaan bieden, maar deze opleving was maar van korte duur, zodat de setstanden de verhoudingen juist weer geven. Hc vierde herenteam won van Ons Be lang met de vreemde setstanden- 0-15, 15-12, 0-15, dus met 1-2. Ook het jongensteam won met 2-1 en wel van de jongens van S.V.H. Set standen: 15-12, 14-16 en 15-6. Programma deze week: Donderdag 29 februari, 19.15 uur: S.V.V. 4-V.V.V. 2 (heren). 20.00 uur: S.V.V. 3-S.S.S. 2 (dames). 20.45 uur: V.V.A. 2-S.V.V. 2 (dames). 21.30 uur: Olympia 3-S.V.V. 2 (heren). De N.T.S. zendt woensdag 6 maart via Nederland 1 een rechtstreekse reportage uit van de voetbalwedstrijd Real Madrid Spartak Praag, die in het Bernabeu- stadion in Madrid wordt gespeeld. Het is de eerste wedstrijd in de serie kwart-finales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. De reportage wordt van commentaar voor zien door Herman Kuiphof uit Soest. Van de wereldkampioenschappen kunst rijden, die van donderdag tot zaterdag in Geneve worden gehouden, zal de N.T.S. drie reportages uitzenden en wel op donderdag van 18.30 tot 18.50 uur via Nederland 2 van het paarrijden en vrijdag van 22.50 uur tot 23.15 uur en zaterdag om dezelfde tijd via Nederland 1, resp. van het kunstrijden voor heren en dames. Jean Smits zal alle uitzen dingen van commentaar voorzien. De liturgie, die a.s. vrijdag. 1 maart, Christen Vrouwen over de gehele wereld verenigt, is dit jaar samengesteld door Mw. Rathie Selvaratnam. Deze vrouw, die zelf Anglicaanse is, heeft vele conferenties van Christen vrouwen in Afrika. Azië en de Ver. Staten bijgewoond. Zij heeft bij het sa menstellen van de Liturgie geput uit de bronnen van het christelijk geloof, zoals dit over de gehele wereld, maar vooral in Azië, beleden wordt. Moge velen zich gedrongen voelen mede te doen en een der bijeenkomsten bij te wonen. Bijzonderheden leze men in een adver tentie elders in dit blad. Geregeld tikt de telex berichten over slachtoffers bij branden. Als 's nachts in een woonhuis brand uitbreekt, blijken de bewoners vaak in hun slaap te wor den verrast, maar ook komt het voor dat zij zich wel hadden kunnen redden, maar in paniek raakten en verkeerd te werk gingen. Noodluiken op zolder zijn te vaak met hangsloten verzegeld tegen inbraak, maar kunnen dan ook niemand uitlaten. De voordeur wordt nog te vaak op slot gedraaid inplaats van met een knip gesloten. In noodgevallen is de sleutel niet bij de hand. Een enkele slang op de waterleiding, een paar em mers zand of een goedkope brandblusser zouden al veel beginnende brandjes heb ben kunnen bedwingen, maar ze zijn in woonhuizen niet te vinden. Het zou re gel moeten zijn, dat er in elk huli brandblusmateriaal aanwezig is en dat de bewoners er op gezette tijden mee oefenen. Het kan vele levens sparen, als we allemaal aan dit soort bescher mingsmaatregelen gingen werken.

Soester Courant | 1968 | | pagina 2