Niet de Dalweg, maar de Waldeck Pyrmontlaan aansluiten op de Eng weg MIKIMO kleedt Uw kind BETER MIKIMO Burgerlijke stand DE BEJAARDE EN HET TEHUIS GARAGE BOSBOOM Krabbels van Knelis DE ONGEDEKTE GIRO Adviesbureau voor Verkeersordening bepleit DE speciaalzaak voor Uw kind. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming De gepensioneerde moet actief blijven Leeftijdsgrens is van belang Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen DINSDAG 27 FEBRUARI 196S Het adviesbureau voor verkeersordening Goudappel Coffeng te Deventer heeft kort geleden een interimnota uitge bracht over het toekomstige wegenstel- sel in Soest en nodige verkeersmaatre gelen op korte termijn. In deze nota, die door een van de medewerkers van het bureau voor de raad nader is toe gelicht, worden drie onderwerpen aan de orde gesteld: een revisieschets hoofd wegenstructuur, een urgentieschema met betrekking tot het hoofdwegenstelsel en een advies inzake op korte termijn te treffen voorrangsregelingen. In het nieuwe interimrapport geeft het adviesbureau er de voorkeur aan, de Waldeck Pyrmontlaan te laten aanslui ten op de centrale (auto-)Engweg, in plaats van de Dalweg, die de weg over de Eng ongelijkvloers zal dienen te krui sen. Er zijn verschillende omstandighe den, die volgens het verkeersadviesbu- reau pleiten voor het aansluiten van de Waldeck Pyrmontlaan a) de uit verkeersoogpunt gunstige lig ging. centraal tussen 2 primaire aan- sluitingspunten in de weg over de Eng. te weten de Biltseweg en de Kolonieweg; b) de plaatselijke topografie, die een onderdoorvoering van de Dalweg op vrij natuurlijke wijze mogelijk maakt. Bij de Waldeck Pyrmontlaan zou dat zoveel moeilijkheden opleveren, dat een gelijkvloerse kruising op dit punt moeilijk zou zijn te ontgaan. Het is daarom beter, een gelijkvloerse aan- takking van de Waldeck Pyrmontlaan Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELSWEG II, (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 GEBOREN: Jolanda Maria, dochter van T. P. de Korte en A. H. Zoetelief, Laan straat 64. Theodorus, zoon van T. Sluis en J. M. Spaan, Amersfoortse- straat 7, Soesterberg. Elise Auguste, dochter van A. F. Muller en J. A. M. van Maare, Van Goyenlaan 178. El len Francisca, dochter van B. H. Bos en E. M. Wever, P. C. Hooftlaan 19. Carlos Javier, zoon van M. Garcia Gar- cia en F. Pacheco Atienza, Gen. Winkel manstraat 64. Soesterberg. Gerrit, zoon van P. van der Weerd, Gen. Spoor straat 43 en P. G. Geurtsen, Gen. Spoor straat 49. Soesterberg. Bianca Celesta Suzanna Felicity, dochter van C. W. van Rijk en I. Y. E. Meijer, Albert Cuyplaan 33. Rosemarie, dochter van W. T. van Blaricum en M. T. G. Raven, Stadhou derslaan 32. ONDERTROUWD: Alfred Adolf George Monhemium, wonende te Curacao in de Ned. Antillen en Johanna Lousie Ma ria van der Donk, Laan Blussé van Oud Alblas 4. Johannes Elias Johanna van der Meer. Florls Vosstraat 51, Hil versum en Johanna Elisabeth Jacoba Maria van Woerkom, Troelstrastraat 65. Diederik Oudewortel, Klaarwaterweg 78 en Lillith Margot van Vlierden, Klaarwaterweg 78. Robert Hendrikus Anton Roose, Amersfoortsestraat 4 en Anke Wiegman, Buys Ballotlaan 1. Thomas Alan Koch, wonende te Chicago in de V.S.A. en Christina Paule Lalous, Klein Engendaalweg 94. Rudolf Roes, Stadhouderslaan 134 en Elisabeth Jea- nette Josefa van Munster, Burg. Grothe- straat 70-72. GEHUWD: Cornelis van Sloten, Verl. Talmalaan 21 en Alida Maartje de Feij- ter, Leeuwerikweg 7. Barteld Huis man, Van Maarenstraat 11 en Maria Johanna Adriaens, A. van Leeuwenhoek laan 149. Bernardus Cornelis Kuij- lenburg, Achterdijk 15, Bunnik en Be- rendina Huisman, Van Maarenstraat 11. Diederik Alphons van Os, Dalweg 91 en Wilhelmina Jacoba Carolina Hoger- vorst, Gen. Spoorstraat 10. Evert Brouwer, Pelikaanweg 5 en Josephina Johanna Alida Hauser, Gr. van Prinste- rerstraat 37. OVERLEDEN: Wilhelmus van Breuke- len, 84 jaar, weduwnaar van M. Praag, Korte Hartweg 29. Izak Staal, 83 jaar, weduwnaar van J. Karelse, Tiel, Tulp straat 36. Anna Wilhelmina Antonia Wevers. 79 jaar, weduwe van J. R- Wagt, Hartweg 47. Klazina Breukel- man, 64 jaar, gehuwd met A. F. van Glabbeek, Julianalaan 47. Johannes Pol, 74 jaar, gehuwd met M. A. Been- ker, Saenredamplantsoen 1. Maria Gerarda de Kruijf, 69 jaar, weduwe van A. Tammer, Veldm. Montgomeryweg 3, Soesterberg. Elbertha Terschuur, 73 jaar, weduwe van J. D. Botterop, Vosse- veldlaan 31. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport ("Rouwkamer) bewust te aanvaarden, hetgeen de consequentie met zich meebrengt, de Dalweg niet aan te sluiten. Het aan sluiten van beide wegen zou het ver keersbeeld op de weg over de Eng ongunstig beïnvloeden en zou der halve niet in overeenstemming zijn met het karakter van deze weg; c) de noodzaak om de twee stadsdelen ter weerszijden van de Eng een goede onderlinge verbinding te geven; door haar centrale ligging zal de Dalweg hierin van groot belang zijn. Het te vens gebruiken van de Dalweg als aansluitingsweg zou deze „schakei"- funktie ernstig schaden, waardoor de aanwezigheid van de weg over de Eng door de inwoners van Soest meer als hinderlijk zou worden ervaren; d) de noodzaak tot een zo direct mo gelijke aansluiting van het noordwes telijk industriegebied, waartoe de Waldeck Pyrmontlaan door haar lig ging zeer geschikt is. Zou de Dalweg deze taak toegewezen krijgen, dan zou het verkeer van en naar het in dustriegebied niet alleen door een nieuw woongebied heenvoeren, doch tevens zou er een tendens ontstaan, dat de verkeersrelaties van het in dustriegebied met het zuidoosten van het lokale stratennet (o.m. de Ossen- damweg) zou gebruikmaken in plaats van de weg over de Eng. Een ver- keerspatroon, dat bepaald vermeden moet worden. Daarentegen is er volgens het advies bureau ook een omstandigheid, die tegen een volledige aansluiting van de Wal deck Pyrmontlaan pleit, namelijk de be staande bebouwing. Met name ten noordoosten van de weg over de Eng zou de schade groot zijn, daar de noord oostelijke voortzetting van de Waldeck Pyrmontlaan (Nassaulaan en Nassau- plantsoen) in stedebouwkundige zin een schadelijke doorsnijding zou inhouden. Aan de zuidwestkant is dit niet zozeer het geval. Het blijkt hier zelfs mogelijk, de huizen langs de Waldeck Pyrmont laan te sparen door een naar het zuid oosten verschuiven van de huidige Wal deck Pyrmontlaan. Op deze wijze kan een eenvoudige, maar toch volwaardige aansluiting naar het in ontwikkeling zijnde noordwestelijke stadsdeel worden verkregen. Het stadsdeel aan de andere zijde van de weg over de Eng zal naar het noord westen voorlopig een goede aansluiting hebben via de Burg. Grothestraat, ter wijl de verkeersrelatie met Baarn on derhouden zal worden door de Stad houderslaan. Naar het zuiden en zuid oosten toe zal dit stadsgebied een uit stekende aansluiting hebben via de Ko lonieweg. Indien in een meer verwij derde toekomst een verdere stadsuit breiding in de richting van de Eem aan de orde komt, zal dit uiteraard gepaard gaan met een verdere uitbouw van het hoofdstratennet in die richting. Karakter van de Engweg De rol, die de weg over de Eng zal ver vullen in de toekomstige wegenstruc tuur kan volgens het bureau Goudappel Coffeng niet los worden gezien van de ligging en kwaliteit van andere nabij gelegen autowegen. Met name zal de in vloed van een eventuele primaire auto weg over de Utrechtse Heuvelrug (als aangegeven in de Tweede Nota Ruimte lijke Ordening en de nota „Oog op Utrechts Toekomst") hierin groot zijn. Daar de realisering van deze weg echter geenszins een zekere zaak is, dient vol gens het adviesbureau er bij het ontwerp van de weg over de Eng een grote mate van flexibiliteit betracht te worden. Dit houdt onder meer in, dat de weg vol doende vrij moet liggen van de bebou wing om een eventuele aanpassing in de toekomst niet uit te sluiten, dat het aan tal knooppunten beperkt blijft, niet al leen om een turbulent verkeersbeeld te voorkomen, maar ook om de mogelijk heid te behouden om knooppunten, die nu gelijkvloers worden uitgevoerd, in de toekomst eventueel tot goed functione rende ongelijkvloerse aansluitpunten uit te kunnen bouwen, en dat tenslotte de boogstralen voldoende ruim zijn om te voorkomen dat zij bij een meer- strooks-uitvoering van de weg het niet in de rijstroken rijden zullen uitlok ken. Het adviesbureau voor verkeersordening beveelt dan ook aan, de twee bogen in de weg over de Eng nabij de woonwijk Vosseveld zo ruim mogelijk aan te leg gen. Dat de situatie voldoende mogelijk heid daartoe biedt, toont men aan in een tekening, waarin tevens de suggestie is verwerkt, de stadsautoweg niet tussen de twee bebouwingsrijen lang de rijks weg lb door te voeren, maar er ten zui den langs. Van twee primaire aansluit punten (Biltseweg en Kolonieweg) kan gesteld worden, dat een ongelijkvloerse uitvoering, gelijktijdig met de aanleg van de weg over de Eng, een noodzaak is. Voor de andere knooppunten zal aan vankelijk met een oplossing niveau kunnen worden volstaan. Wel zal de ontwikkeling van het verkeer op deze punten nauwlettend gevolgd dienen te worden, teneinde de situatie tijdig aan te kunnen passen. Urgentieschema hoofdwegen Het is om verschillende redenen nood zakelijk, een indruk te verkrijgen van de prioriteiten, die bij de realisering van het stadswegenstelsel kunnen gel den, onder meer: a. een achtergrond te krijgen, waar tegen verkeersmaatregelen op korte ter mijn kunnen worden bezien; b. na te gaan of de voorgenomen volg orde van stadsuitbreidingen en een lo gische uitbouw van het wegenstelsel met elkaar in overeenstemming te bren gen zijn; c. een globale indruk te krijgen van de omvang van investeringen, die met het tot stand brengen van het wegen stelsel gemoeid zijn. Ten aanzien van te nemen voorrangs- maatregelen merkt het bureau op, dat zulks meestal geschiedt met het oog merk een groter rijcomfort te bereiken (het vormen van een continue en over zichtelijk verkeersbeeld, vooral voor de gebruikers van de hoofdweg), het ver hogen van de capaciteit door verbete ring van de verkeersdoorstroming op de hoofdweg en het verhogen van de vei ligheid door het creëren van een meer overzichtelijk verkeersbeeld. Deze oogmerken kunnen alleen worden bereikt, wanneer het dwarsprofiel van de hoofdweg een vlotte doorstroming mogelijk maakt. Ook dient men zich ervan bewust te zijn, dat kruisende drukke wegen veelal niet aan een voorrangsregeling onderworpen kunnen worden. Uitgaande van deze overwegingen komt het adviesbureau Gouappel Ccffeng tot de volgende conclusies: a. het tot voorrangsweg aanwijzen van de route Beckeringhstraat, Laanstraat, Beukenlaan, Nieuweweg, Ossendamweg tot aan de Schoutenkampweg is een maatregel, die beslist aanbeveling ver dient. Wel zal deze maatregel pas effec tief kunnen worden, wanneer het hui dige dwarsprofiel van de Beckeringh straat is verbeterd (o.m. met suggestie- streken voor wielrijders). Op den duur zal op enkele kruispunten de voor rangsregeling het veld moeten ruimen voor een regeling, die kruisende stro men wat meer de gelegenheid geeft (verkeerslichten), zoals op het kruis punt met de huidige Klein Engendaalse- weg, de kruising met de Dalweg en de kruising met de „verschoven" Wal deck Pyrmontlaan. b. ook het tot voorrangsweg aanwij zen van de Dalweg tussen (maar niet inclusief) de kruispunten met de rijks straatweg en de Soesterengweg, is een maatregel, die nu reeds van belang is. In de toekomst, na doortrekking van de Dalweg, zal deze maatregel nog meer betekenis krijgen, zij het dat ook in deze weg enkele kruispunten met verkeerslichten uitgerust zullen moeten worden; c. in het nieuwe ontwerp-wegenstruc- tuurplan komt de route Nassauplant- soen, Nassaulaan, Waldeck Pyrmont laan als stedelijke verbindinsweg niet meer voor. Dit pleit op zichzelf niet voor et aanwijzen van deze route als voorrangsweg. Het behoeft evenwel niet uit te sluiten, dat er in de eerstkomen de jaren op sommige punten in deze weg voorrangsmaatregelen getroffen worden. De route leent er zich echter weinig toe en het lijkt ook niet ge wenst, de weg ervoor geschikt te ma ken. Veeleer zal de oplossing gezocht moeten worden in het zo spoedig moge lijk tot stand brengen van een vervan gende Route (Dalweg). Het bureau, raadt dan ook af, op de route verkeers maatregelen te treffen; d. tegen het als voorrangskruising aan wijzen van het kruispunt van de Prins Bernhardlaan met de route Albert Cuyplaan, Prins Hendriklaan, waarbij het verkeer op de laatstgenoemde route voorrang krijgt, is geen bezwaar. Met de in deze interimnota weergege ven hoofdwegenstructuur wordt beoogd, bij te dragen tot de vaststelling van de hoofdlijnen van een toekomstig plaatse lijk wegenstelsel. Bij de opzet van deze structuur hebben niet alleen overwe gingen van verkeersplanolgische aard gegolden, maar ook van stedebouw kundige en is er in hoge mate reke ning gehouden met de bestaande lokale structuur. Bij de realisering van het hoofdwegen stelsel en de daaraan voorafgaande ont- werp-werkzaamheden is het echter noodzakelijk over meer feitenkennis te beschikken met betrekking tot de te verwachten verkeersstromen. Hiertoe zouden geregelde verkeersstellingen, welke tegen betrekkelijk geringe kos ten met mechanische apparatuur kun nen worden verricht, een waardevolle aanzet vormen. Door dit geregeld „de pols voelen" zal met name het effect van nieuwe plaatsedlijke ontwikkelin gen op de toename van het verkeer nauwkeurig gevolgd kunnen worden. Hierdoor wordt het mogelijk, enige tijd vooruit te zien voor wat betreft de verkeersomvang op bepaalde routes. Tenslotte wordt in de Interimnota nog opgemerkt, dat inzake de realisering van de Koningslaan de vraag gesteld kan worden, welk dwarsprofiel aan de ze weg gegeven moet worden. Zelfs kan men zich afvragen of een tweede rij baan reeds nu moet worden uitgevoerd of dat voorlopig met één rijbaan kan worden volstaan. Voorts zijn verkeerstelling-gegevens van groot belang bij het overwegen van verkeersregulatorische maatregelen zo als voorrangsregelingen, verkeerslich tenregelingen, straatafsluitingen en der gelijke. Vele bejaarden moeten genoegen nemen met een deel van een woning, of - wat nog vaker voorkomt - het slechtste deel van hun woningomdat het beste deel aan een ander gezin werd verhuurd. Niet uit weelde, maar uit bittere noodzaak! Hoe het huisvestingsprobleem der be jaarden kon worden opgelost? Door het bouwen van bejaardencentra en bejaarden woningen die door over- heidsteun ook voor minder draagkrach- tigen betaalbaar worden gehouden. Vooral de bouw van de bejaardencentra verdient aanbeveling. In deze centra behouden de bejaarden namelijk zolang mogelijk hun zelfstan digheid. terwijl, als de nood aan de man (of vrouw) komt, vrij snel over plaatsing naar het centrale verzorgings huis mogelijk is. Taak Van overheidswege moet aan niet- winstbeogende tehuizen de gelegenheid worden geboden, alle bejaarden die daaraan behoefte hebben, de verzorging te verschaffen die zij nodig hebben. Dus ook aan de minder bedeelden! Ook in financieel opzicht is de vraag gewettigd of deze bejaarden centra moeten worden gebouwd en geëxploi teerd naar levensbeschouwelijke rich ting. Daar waar plaats is voor meer dan één tehuis, resp. centrum, is daar tegen uiteraard geen bezwaar. Waar met één tehuis moet worden volstaan, zal door samenwerking een oplossing moeten worden gevonden die aan alle geestelijke behoeften volledig recht doet. (Te) huisarts De medische zorg van bejaarden mag hier zeker ook niet onbesproken blij ven. Aan elk tehuis moet een vaste (te) huisarts verbonden zijn. Er zijn echter twee medische begrippen: t.w. de go- rontologie (d.i. de wetenschap van de ouderdom in de ruimste zin en de ge riatrie (die het op de ouderdom gerichte geneeskundig handelen omvat). Als we spreken over de medische verzorging van bejaarden, krijgen we dus vooral met de geriatrie te maken. „Wanneer is iemand werkelijk oud?" Een voor allen afdoend antwoord op deze vraag is niet mogelijk. Doch me disch gesproken zijn er toch wel enkele verschijnselen, waaraan we de ouder dom kunnen herkennen. De kracht van de organen wordt minder, het gezichts vermogen en de gehoorsfunctie gaan achteruit. Het zenuwstelsel reageert minder snel. Vergeleken met de jongere mens is een zekere mate van achteruit gang te constateren. Ouderdomsziekten zijn meestentijds „chronische" ziekten, d.w.z. ze beginnen doorgaans geleidelijk en openbaren zich eerst als de verschijnselen reeds lang bestaan. Hun behandeling vereist lang durige, soms permanente zorg, aandacht en controle. Verpleging In een aantal grote ziekenhuizen zijn aparte geriatrische afdelingen gesticht. Aan de revalidatie van bejaarden kan echter doorgaans nog niet voldoende zorg worden besteed. Zo ontbreekt veelal de mogelijkheid zieken die niet langer in het zieken huis behoeven te blijven, op te nemen in verpleeghuizen, waar ook eenmaal begonnen revalidatie kan worden voort gezet. Behalve lichamelijke ouderdomsaandoe- Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - TeleL 3256 ningen kunnen we ook een aantal psy chische verschijnselen bij bejaarde men sen waarnemen. Deze kunnen zijn: lich te of ernstige stoornissen in het herin neringsvermogen en het begrip. Licht psychisch gestoorde bejaarden kunnen in hun woning of pensiontehuis verblij ven; zwaardere gevallen zullen moeten worden opgenomen in tehuizen die op de verpleging van geestelijk gestoorde bejaarden zijn ingesteld. Activiteit Een ander probleem is de vrije-tijds- besteding. Vele bejaarden hebben zich niet oo hun pensionering voorbereid en weten met hun vrije tijd niets te be ginnen. Vooral de alleenstaanden ko men hier in moeilijkheden. Hier kan sociale (her-) aanpassing nodig zijn. Be houd of herkrijgen van zelfrespect kun nen de bejaarde van geestelijke vergrij zing vrijwaren. Bejaarden met hun verminderde fysieke kracht hebben geestelijke activiteit en compensatie no dig. Cultureel en sociaal contact is voor vele bejaarden en voor de maatschappij van de grootste betekenis. Er zijn hier allerlei mogelijkheden (mu seum, bioscoop, radio, bibliotheken e.d.) die de triestheid van het eeuwige kla verjassen of zwikken kunnen door breken. Leeftijdsgrens Door de overheid wordt tegenwoordig (zij het ook noodgedwongen!) geëxpe rimenteerd met een verschuiving van de pensioengerechtigde leeftijd. Dat een eventuele verschuiving van de pensioen- grens ook economische gevolgen heeft, spreekt vanzelf. In Zweden heeft men reeds de pensioengerechtigde leeftijd voor de algemene ouderdomsverzekering verhoogd van 65 tot 67 jaar. In Enge land heeft een staatscommissie aanbe volen de mensen pas op 68-jarige leef tijd recht te laten krijgen op staats pensioen. Men moet hierbij echter ook weer niet in de fout vervallen dit zonder meer toe te passen. Het streven moet zijn om, afhankelijk van de vitaliteit der be jaarden en van de aard van het bedrijf, een vloeiende overgang te verkrijgen van volledig werken naar volledig pensioen. Alleen hierdoor wordt een „pensioenshock" voorkomen. Aanpassing Allerwegen valt nog een zoeken naar aanpassing te constateren, een streven naar een maatschappelijke kader, waar binnen het bejaard zijn minder pro blemen voor de betrokkenen ten ge volge heeft. Zo worden in de Ver enigde Staten in sommige bedrijven proeven genomen met een minder star re pensioneringspolitiek, waarbij men sen boven de vijfenzestig in bepaalde gevallen op vrijwillige basis nog een aantal jaren kunnen blijven doorwer ken. Men is daar nog zoekende naar een volgens Amerikaanse opvattingen ac ceptabel systeem van financiering van de kosten van gezondheidszorg voor be jaarden. Ook in Nederland zal het nog wel jaren duren, voordat verzorging in verpleegtehuizen integraal door de ziekenfondsen zal worden vergoed. VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraat 44 Telefoon 2045 De ledenvergadering van bovenstaande vereniging afdeling Baarn, Soest en om streken werd gehouden in Het Brand punt te Baarn. Een groot aantal leden vulde de zaal; zij gaven door hun aan wezigheid blijk van het betrokken zijn bij de gebeurtenissen in de vereniging. De voorzitster opende de vergadering met een hartelijk welkom, waarna zij de secretaresse gelegenheid gaf het jaar verslag uit te brengen. Alle aktiviteiten passeerden de revue, het waren er heel wat, maar hoogtepunt in 1967 was het 50-jarig jubileum met receptie, costuum- show en diner. De linnen kleedjes toen door de leden aan de jubilerende ver eniging aangeboden, sierden sindsdien elke bijeenkomst de tafels, terwijl nu ook de zilveren vaasjes met voorjaars bloemen het geheel een vrolijk aanzien gaven. De maandelijkse koffie-ochten- den, die nu al tientallen jaren zowel in Baarn als in Soest worden gehouden, zouden de leden niet meer willen mis sen. Het is het ontmoetingspunt met nieuwe leden en het gezellig samenzijn tijdens een kopje koffie. Toneelclub, bridgeclub, handwerkclub en wandelclub zijn nog steeds zeer geslaag de onderafdelingen. Vooral de bridge club mag zich in een nog steeds groeien de belangstelling verheugen, zo zelfs, dat de zaal te klein wordt. Het Maandbericht, dat al vele jaren wordt geschreven door mevrouw Oranje, houdt de leden op de hoogte van de ak tiviteiten, zodat ook degenen voor wie het niet altijd mogelijk is bijeenkomsten of excursies bij te wonen een beeld krijgen van wat er gebeurt. Het Instituut voor Huishoudtechnisch Advies is jaren in handen van mevrouw Heilbron geweest; haar werkzaamheden hebben haar helaas genoodzaakt dit werk op te geven. Haar werd dank ge bracht voor het vele dat zij heeft ge daan. Het bestuur was zo gelukkig mej. Fréni bereid te vinden deze taak over te nemen, zodat leden die advies op dit gebied wensen zich tot haar kunnen wenden. De Handwerkclub bood de vereniging een prachtig cadeau aan, nl. een album met alle foto's (200 in getal) genomen tijdens de jubileum-viering. De excursieleidster, mevr. Kruik, gaf een overzicht van de in 1967 gehouden ex cursies. Het waren er 12, die allemaal goed geslaagd zijn. De excursies hebben meestal een voorlichtend doel en geven gelijkertijd ontspanning en variatie aan het leven van elke dag. De eerste ex cursie in 1968 wordt nog deze maand gehouden naar het Ned. Zuivelbureau in Rijswijk met daaraanvolgend een bezoek aan het Vredespaleis met speciale rond leiding. Mevr. Reede, afgevaardigde in het Ge westelijk Bestuur, deed verslag van de laatste vergadering. Er zijn nu 4711 le den in de provincie Utrecht, verdeeld over 15 afdelingen. Het gewestelijk be stuur heeft voor 28 maart een bridge drive in Zeist georganiseerd en voor 2 mei een dag toegankelijk voor alle le den uit Utrecht met in de ochtend Ank v. d. Moer met solo-toneel en 's mid dags de beroemde Cilly Wang. De financiële positie bleef gezond, on danks prijsstijgingen in zaalhuur, hono raria en de jubileumviering. De kas- commissie, bestaande uit de dames Dol- stra en Mulder rapporteerde, dat de financiële administratie geheel in orde werd bevonden. Hen werd dank ge bracht voor hun werk. De nieuwe kas- commissie zal bestaan uit de dames Mulder en De Jong, terwijl mevr. Grin als reserve zal fungeren. Als afgevaardigde met vrij mandaat naar de landelijke ledenvergadering op 14 mei in de Doelen in Rotterdam werd benoemd mevr. Van Bolhuis, mevr. Ree- de als plaatsvervangend afgevaardigde. Intussen was men tot het punt bestuurs verkiezing gekomen. Uit de leden waren geen tegen-candidaten gekomen, zodat de door het bestuur candidaat gestelde dames werden gekozen. De voorzitster nodigde de dames Jansen en Taanman uit aan de bestuurstafel plaats te ne men. Mevr. Van Hengel zal mevr. Kruik assisteren bij het voorbereiden van de excursies. De aftredende presidente, mej. Waszink, dankte bestuur en leden voor de bij zonder prettige samenwerking in de af gelopen 9 jaren. Zij leidde de nieuwe presidente, mevr. Reede, in en overhan digde haar de hamer en de gouden han ger, door het hoofdbestuur aangeboden als een afdeling 50 jaar bestaat. Mevr. Reede dankte voor de vriendelijk aan haar gerichte woorden, maar wilde toch eerst de scheidende presidente dank van bestuur en leden brengen voor het vele door haar verrichte werk. Zij bood haar een prachtig bloemstuk aan. Mej. Was zink zal voor de toekomst het zieken bezoek op zich nemen en het verdere beheer over het potje voor lief en leed Hierna verzocht mevr. Landeweer het woord. Zij bedankte namens vele leden mej. Waszink voor alles wat zij deed en vooral voor haar trouw. Mooie cadeaus mocht zij in ontvangst nemen. Ook de handwerkclub bleef niet achter en bood bloemen en een cadeau aan. De rondvraag kwam haast in het ge drang. Nadat nog enkele leden gelegen heid hadden gekregen hiervan gebruik te maken werd gepauzeerd. Na de pauze sprak het lid, mevr. Wes- sels Boer, over haar hobby: brailleren voor studie-doeleinden. Zij deed dit aan de hand van meegebrachte voorbeelden, o.a. van een boek in drie grote delen in braille en het kleine smalle boekje met dezelfde inhoud in gewone druk. Ook haar machine kon zij demonstreren. Zij brailleert studieboeken voor leerlin gen van het Kon. Instituut voor Blinden in Bussum, die voortgezet onderwijs op gewone scholen gaan volgen. Zelden zakt een blinde leerling voor een examen, hoewel het studeren en het examen doen met vele moeilijkheden gepaard gaat. Want de leraar kan geen braile-schrift lezen en de leerling geen gewoon schrift. In braille wordt dus een studieboek overgezet, maar een repetitie moet op een gewone schrijfmachine worden uit gewerkt. Slechts 10 °/o van de blinden wordt blind geboren. Jong kan men ge makkelijk dit schrift leren, na het 50ste jaar wordt dit veel moeilijker, zo niet onmogelijk. Ajje ut ming vrao^t dan mok zeige dak der vaan heb staon te kieke watter teu- geswoordug edaon word veur de jonge- vaan-daoge. Ut liek wel veul meer as veur de ouwe-vaan daoge. Da vaalt dan netuurluk heulegaor trug te brenge tot allegaor jeloersegheid, maor das nle waor. Noeng fingk wel dat de jongeluu nog een heul leve veur de boeg hebbe, ter wijl heul vaok veur de ouwere minse ut aktieve leve veurbie liekt te zijn, maor da hoef nog nie in te hou we daw- we de ouwe minse maor motte ver- gete. Int geheel bekeke ebeurt da ok nie altied. Der binne in de kraante rebrie- ke voor jong en oud. Op de raadiejoo un pregraammao in de traant van tus- se ach en tachtug.. En op de tillevisie uutzendinge veur alle minse die jong vaan hart binne. De jongeluu komme veural in deze tied van bietmeziek en meer vaan da lewaoj bar goed an der- lui trekke, mit pregraammaas as Vjoew, Fenklup en meer van da soort dinge. Inderdaod ok veur de ouwere minse is ter wel wat te hoore en te kieke, maor juust veur die ouwere minse zouw der wa meer motte komme. Zullie komme saavongds de deur nie meer uut, dus veur hun is ut maoke van aorduge pregraammaas bar belaangriek. Noeng in deze tied waorin iedereen teu- ge iedereen zeit dattie lief mot zijn, magge we wellis denke an die minse. De minse diet bie de raadiejoo en til levisie veur ut zeige hebbe, zou we is meer een pregraamma motte geve mit as naom „de goeie en de kwaoje dinge van Vreuger". Waant ik zal de leste weze om te zeige dattut vreuger allegaor rozegeur en maoneschien was. Maor om noeng vol te houwe dat de tied waorin we noeng leve alles is, kenk ok nie zeige. Der word ok in ongze gemeente heus wel wa veur de ouwere minse edaon. Der binne soosieteiten in alle dele van ongs darrup. Maor ik zouw ming veur kerme stelle da die ouwe minse toch ok wellis mit jongeluu wille praote, al zal doa dan nie over koetjes of kalfies gaon. Ak ut veur ut zeige zouw hebbe. dan kwaam der in Soest ok een kaarnevaal veur de ouwe van daoge, om maor is wat te noeme wat in de offelope daoge akteweel was. Da zal wel nie zoon schreeuw- en hos- festijn worde as bie de jongeluu maor da hoef ok heulegaor nie om ut gezel lig te maoke. Zoon feest noeng nog gaon orgaanniezere ken netuurlijk nie meer. Kaarnavaal is veurbie, maor meschien kent vollegend jaor wel. Wak wel weet is dat ut bestuur van de voet- baalklubs vriekaorte geve an gepenje- neerde voetbaalliefhebbers en das een harstikke goed ideej. Alleen hoe motte die minse komme as ze geen otoo hebbe ofter nie meej ken- ne rieje. Ut liek ming heulegaor nie veul meujte om veur iemaand die toch naor ut voetbaale gaot en die weet dat ter ook ouwere minse bie hum in de buurt wone en die ok naor ut voet- balie toe motte, te vraoge of die minse mit um meej zouwe wille rieje. En noeng binne der netuurluk ok weer minse die zeige daor hoef jie nooit an te beginne, waant je stoot alle keere je neus, waant die ouwe minse zeige altied dat ut nie hoef. Maor da komp allenig omdat zullie niemaand tot laast wille weeze. Ouwe minse binne wa da betref net zo etgewies as de jongeluu vaan noeng die, en daor kenne zullie niks an veraande- re, vroeg of laot ok oud zalle weeze. En daan voele zullie zich weer net as de ouwe-vaan-daage van noeng. Un bietje gek as iemaand komp vraoge of- tie wat veur ze ken doen. Maor laote wullie noeng nie vergete om ut, nao- dat bie een keer vraoge un bietje ver lege neej ezeit is, ut nog een keer te vraoge. REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Spreekster legde de nadruk op het feit, dat voor blinden lezen even belangrijk is als voor zienden. Zienden doen het alleen veel meer, maar ook onopletten der; blinden moeten ervoor gaan zitten en met hun vingertoppen over de brail- le-tekens gaan. Zij hield een pleidooi voor goede financiering van de braille- boeken, kostbaar door hun grote papier en bindkosten, terwijl het brailleren veelal door vrijwilligsters gebeurt. De gemeente Bussum Vet ft bezwaar tegen deze hoge kosten. Gedeputeerde Staten eveneens, zo^at nu de Kroon zal moeten beslissen. Er was Intense aandacht. Vragen bewe zen dit. Tot slot bedankte mevr. Reede mevr. Wessels Boer heel hartelijk voor het gesproxene over dit menslievende werk. Een kleine attentie bood zij hierbij aan. De minister van justitie wil onderzoe- zoeken of het betalen met ongedekte girokaarten of -cheques strafbaar moet worden gesteld, lezen wij tot onze ver bazing in de kamerverslagen. Wij meen den dat poging tot oplichting reeds strafbaar was gesteld en behoorlijk zwaar kan worden bestraft. Bovendien heeft de Postchèque- en Girodienst in zijn voorwaarden, die elke rekening houder behoort te kennen, staan dat bij misbruik en bij het afgeven van onge dekte giroformulieren als straf de re kening kan worden opgeheven. Er ij dus geen enkele belemmering om de Postchèque- en Girodienst precies als de banken doen, garant te laten staan voor de afgegeven girokaarten en cheques. Dat zou het betalingsverkeer beslist vergemakkelijken en het huidige wantrouwen tegen de blauwe „ik-be- taal-misschien'-bewijzen volledig op heffen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3