Soester Turnclub hield jaarvergadering De arme landen op rand van faillisement Ë3RUYS&CO MET RAAD EN DAAD NIEUWE INMENGING IN ARABISCHE STRIJD FOTO'S Soester Carnaval FOTO ASTRA WAT IS DE ROL VAN DE LUCHTSOORTEN VERKEERDE VOEDINGSGEWOONTEN bedreigen gezondheid van de jeugd UW HUIS IN DE BLOEMEN LOONEISEN EN WERKLOOSHEID Telefoonnummer ziekenauto 5-9 B Ui BHSMsENTEN! Openbare Leeszaal en Bibliotheek zeer vele foto's studio, Beukenlaan 37. Nassibal uit de muur trekken kan warme maaltijd niet vervangen DINSDAG 27 FEBRUARI 1968 De Soester Turnclub, die dit jaar veer tig jaar bestaat, heeft vrijdagavond in café Soestdijk haar jaarvergadering ge houden. De S.T.C. heeft het afgelopen jaar - zo blijkt uit het verslag van. secretaris P. Bkel, een pas op de plaats gemaakt om het jubileumjaar wei-voorbereid in te kunnen gaan. Daarvoor werd in febru ari onder meer een commissie van drie gevormd, die tot taak had, de plannen voor te bereiden. De commissie maakte een keuze uit de vele suggesties van de secretaris en formuleerde een alles omvattend jubileumplan. Aangezien de oommissoeleden niet hun ideeën ook in daden wilden omzetten, werd de com missie kort daarop weer opgeheven door het bestuur, dat zich toen zelf met de uitvoering van de plannen be lastte. Om een en ander financieel mogelijk te maken, lanceerde penningmeester Ten Holter vlak voor de zomervakantie een sleutelringen-actie, die een stevig batig saldo opleverde. Hierdoor aangemoedigd organiseerde het bestuur op voorstel van tweede secretaresse mevr. Van Zo meren een bliksemkaarsen-actie voor Kerstmis, wat ook uitdraaide op een financieel succes. Tenslotte besloot het bestuur, een grote verloting op touw te zetten met originele prijzen. Voor het uitgeven van 5000 loten a ƒ1,ver leenden B. en W. eind 1967 toestem ming. Van het welslagen van deze lo terij zal in belangrijke mate afhangen, in welke vorm de jubileumviering uit eindelijk zal plaatsvinden. Voor de vierde maal in de 40-jarige geschiedenis van de Soester Turnclub werd in het afgelopen jaar een jeugd raad gevormd. Het jaarverslag consta teert, dat afgezien van de goede be doelingen van de jongelui hun formatie als team niet sterk naar voren is ge treden. ofschoon hun persoonlijke inzet boven alle lof verheven is. De planning in de technische sector liet volgens het jaarverslag ook veel te wensen over. Voor een deel was dit te wijten aan gebrek aan onderling con tact en voor een deel aan het vertrek van diverse bestuursleden (de heren Wijdeveld, Krips, Dijkstra en De Kruyff). Deze omstandigheden hebben er mede toe geleid, dat de verrichtingen van de S.T.C. naar buiten volgens het jaarversalg wederom niet spectaculair waren te noemen. Niettemin was de S.T.C. in januari met achttien dames vertegenwoordigd bij de jaarlijkse springwedstrijden van de Stichtse Turn kring. al viel de jubilerende vereniging niet in de prijzen, en organiseerde men in maart onderlinge wedstrijden, terwijl de S.T.C. in diezelfde maand ook aan- wezgi was bij de le Soester Turnkam- pioenschappen. Bij deze wedstrijden streden 38 S.T.C.-ers om de hoogste eer. tezamen met 66 leden van A.G.A.V.S., 21 van Crescendo en 6 van Laetitia. Deze onevenredige aantallen stelden de organisatoren van A.G.A.V.S. voor bijzondere problemen, met kriti sche kanttekeningen in de verenigins- bladen en pers tot gevolg. Deze kritiek, hoewel constructief bedoeld, viel in Soesterberg niet in goede aarde en is, zo constateert de secretaris tot zijn spijt, lange tijd een bron van misverstand gebleven. Andere S.T.C.-activiteiten in het afge lopen jaar waren de deelname van 50 leden aan de Avondvierdaagse in Baarn de medewerking aan de slotavond van de sportweek van de Soester Zaken- kring. Prettige herinneringen aan deze avond bewaart men bij de S.T.C. ove rigens niet: „In het openluchttheater ontvouwde zich, in aanwezigheid van een klein publiek, met veel tam-tam en weinig wol een rommelig program ma, dat ons tot diep in de nacht (en ook daarna) met zorg vervulde". De goedgevulde, maar oude medaille- kast werd in 1967 verkocht - zonder inhoud uiteraard. Het wachten is nu op een nieuwe medaillekast. Wel schafte men een nieuwe minitramp aan, waar van al direct een v clvuldig en nuttig gebruik werd gemaakt. De brug onge lijk werd van de hand gedaan door de goede uitrusting van de gemeentelijke gymnastiekzalen. Alle leden van 12 jaar en ouder kregen verleden jaar een gratis abonnement op het Turnblad, maar aan het eind van het verslagjaar werd het weer in getrokken, omdat een enquette uitwees, dat de belangstelling voor het blad maar gering was. Het aantal leden bewoog zich als steeds rond de magische grens van 400 en kreeg in september door de jaarlijkse circulaire aan de scholen weer een flin ke duw omhoog: 405 per 31 december 1967. ,,In het algemeen kunnen we stellen, dat de S.T.C. een gezonde vereniging is geworden, die organisatorisch in staat is om haar deel van de bevolkingsaanwas gemakkelijk op te vangen en die ver langend is om in 1968 op passende wijze haar bestaansrecht nog eens te bewijzen en te vieren", aldus besluit de heer P. Ekel zijn jaarverslag. Penningmeester F. ten Holter kon in zijn jaarverslag optimistische geluiden laten horen; verhoging van de contribu tie, de opbrengst van drie eerder ge noemde acties en een efficiëntere orga nisatie en beleidsvoering van het be- stuurapparaat hebben de financiële po sitie van de S.T.C. aanzienlijk verste vigd. De opbrengst van de binnenkort te houden verloting zal behalve voor de bestrijding van de jubileumviering ook bestemd zijn voor de aanschaffing van nieuw materiaal (onder meer ten be hoeve van een op te richten majoret- ten-korps). Het bestuur streeft er na melijk naar om deze kosten niet ten laste te laten komen van de gewone kasmiddelen. De technische commissie rapporteerde een bevredigend bezoek van de turn- lessen, met name door de jeugd. De ge ringe opkomst en belangstelling van de groepen meisjes en jongens van 12 tot en met 15 jaar, maar vooral van de da mes en heren van zestien jaar en ouder baren het bestuur grote zorg. Bovendien is het aantal leden in de laatstgenoemde groepen ver beneden het gewenste peil en vertoont bepaald bloed armoede. In de loop van dit jaar zal de Soester Turn Club turnlessen gaan geven in het nieuwe gymnastieklokaal, dat aan de Bonifaciusstraat in Soest- Zuid zal worden gebouwd. VOOR AL UW REIZEN PER TREIN SCHIP VLIEGTUIG Vanzelfsprekend kunt U ook uw vakantiereizen door ons laten ver zorgen. Folders gratis verkrijgbaar. Steenhoffstraat 9a (V.V.V.-gebouw) Telefoon 6571. Jeugdleesboeken. Menzel, Mis ja Kogel rond in de dierentuin en bij de poppen kast. Van den Berg-Akkerman, Die- deltje in de optocht. Van Luipen- Bronwasser, Frits en Tineke. Schef- fer, Vader Puntje. Werner, Van een sneeuwman die de benen nam. Bly- ton, De vijf weer op Kirrin-eiland. Hildebrand, Belfloor en Bonnevu en de dartele baron. Dixon. Voetsporen on der het raam. Franklin, Winfair en de prairiegangsters. Robinson, Een weg door de wildernis. Studieboeken voor de jeugd: Stan daard-encyclopedie. Kapitze en Zika, Ponyrijdenecht zoals het moet! Vignati, Geschiedenis van de zeevaart. Abate, Geschiedenis van het vliegen en van de luchtvaart. Andreus, Straat op Stelten. Van Battum en Laurey, De trapeze. Bouhuys en Andreus, De trapeze. Dl. 4. Idserda, De koning wilde iets anders. Kast- ner, Tijl Uuilenspiegel. Monicelli, De zwerftocht van Odvsseus. Boeken voor jongeren: Van Amstel, Remke ten voete uitGallico, De rozenstok van de magiër. De Groot- Canté, Jenny vindt haar weg. Ha- vank, 3 dartele doodgravers. Van Havelte, Jil's roeping. Plate, Als zo nen doden. Verschoor, Zeven dagen. De Vos, Avontuur in vierwoud. Schooluitgaven buitenlandse romans: Amis, Lucky Jim. Daudet, La belle- nivernaise. Kessel, Le lion. Studieboeken voor jongeren: Novem. 3 dln. Cilican, De kooplieden van de Levant. Studeo, Overzicht van lite raire werken. Brederode, Groot Lied boek. Brecht, Mutter Courage und ihre Kinker. Coleridge, The rime of the ancient mariner. De la Fontaine, Fables. Baudelaire, Les fleurs du mal. Corneille, Cinna; ou, Lu dé- mence d'auguste. Corneille, Polyeuc- te. De Chamblein de Marivaux, Le jeu de 1'amour et du hasard. Molière, La malade imaginaire. De Musset, Un caprice. - On ne badine pas avec 1'amour. Ionesco, Le rhinocéros. Van Keymeulen en Verke, La farce de maitre Pathelin. De arme landen merken het best en verdrietigst dat de koude oorlog is af. gelopen. Toen de V.S. en de Sowjet- Unie met bijbehorende groepen landen nog fel tegenover elkaar stonden was er een zekere concurrentie bïj het aanbie den van ontwikkelingshulp. Daar werd weliswaar van verwacht dat de begif tigde zijn dank zou vertolken door in de Ver. Naties en daarbuiten wat poli tieke steun te verlenen aan de goede gever, maar in beide kampen is men daarvan zelden erg onder de indruk ge komen. Als prijs voor politieke bijval was de ontwikkelingshulp tamelijk duur en van beide zijden ging men er eigenlijk alleen maar mee door omdat de ander het ook deed. En nog lange tijd om een derde gegadigde voor politieke steun geen poot aan de grond te geven: de Chine zen, die weliswaar niet met zo volle geldbuidels kwamen, maar wel met de gelijke bundels pamfletten waarin als illuster voorbeeld werd beschreven hoe dank zij de leer van Mao China zichzelf zonder hulp uit het moeras had gewerkt. De Chinezen waren zo vriendelijk zich alom onmogelijk te maken. Maar toen zij de arme landen uitgeschopt werden was in Moskou en in Washington beide het besef gerezen dat het zinloos was om te proberen met geld en goederen poli tieke hulp te kopen. Veiliger Niet dat de bedragen nu zo ontzaglijk waren, zeker niet in vergelijking met de militaire uitgaven en die voor de race in de ruimte. De Ver. Naties hebben via allerlei dochterinstellingen de ontwik kelingshulp bepleit. Onder meer omdat je geen veilige wereld opbouwt waarin de grote meerderheid der mensen in el lende leeftzoiets vraagt erom dat die volken proberen aan te nemen wat ze niet gegeven wordt. Om althans een uitgangspunt te hebben, drongen de Ver. Naties aan dat de ont wikkelde landen één percent van hun nationaal inkomen zouden bestemmen tot ontwikkelingshulp. Dat percentage halen de meeste landen nog lang niet. En daarbij moet men in aanmerking ne men dat een deel van wat dan als ont wikkelingshulp wordt opgevoerd nog de levering is van wapens, het verstrekken van vaak dure kredieten ook door par ticuliere firma's enzovoort. In feite helpt dit alles de arme landen niet eens. Intussen is voor de onderontwikkelde landen wel de mogelijkheid om zelf te verdienen steeds minder geworden. De prijzen van grondstoffen rubber is een kwalijk voorbeeld, maar het geldt ook voor cacao bijvoorbeeld dalen voortdurend. Het industriële westen heeft minder nodig doordat allerlei zaken nu van synthetische materialen vervaardigd worden en anderzijds zijn de produktie- methoden geprefectioneerd zodat meer met minder grondstoffen gedaan kan worden. Ergernis De schulden van de ontwikkelingslanden stijgen daardoor angstwekkend. Een ver vijfvoudiging in ruim tien jaar is geen zeldzaamheid. Dat betekent dat alleen al de last van rente en aflossing per jaar groter, veel groter is dan alle hulp of zogenaamde hulp die er nieuw bij komt. Deze landen hebben bovendien de ergernis dat in menig geval de hulp slechts geboden wordt op voorwaarde dat het geld besteed wordt in het land van de gevende of lenende regering. Dat betekent dus dat deze landen niet op de wereldmarkt kunnen gaan zoeken ERFENIS. - Mijn vrouw is een erfenis te wachten. We zijn in gemeenschap van goederen getrouwd. Is mijn hand tekening nodig bij het aanvaarden of is alleen de handtekening van mijn vrouw genoeg? Antwoord: U zult bij het aanvaarden beiden de wil daartoe te kennen moe ten geven. POLITIEKE PARTIJRADEN. - Kimt u mij de adressen opgeven van de poli tieke partijraden? Antwoord: De partijraden kunt u berei ken via de secretarissen van de politie ke partijen. De adressen hiervan lui den: C.H.U., Wassenaarseweg 7, Den Haag, V.V.D. Koninginnegracht 61, Den Haag, P.S.P., Bloemgracht 55, Amster dam. P.v.d.A., Tesselschadestraat 31, Amsterdam. Boerenpartij, Bovense- weg 18, Bennekom. Geref. Politiek Verbond, Oranjelaan 97, Dordrecht. K.V.P., Mauritskade 25, Den Haag. C.P.N., Keizersgracht 324, Amsterdam. Staatk. Geref. Partij, Ff ankenslag 123, Den Haag. A.R.P., Dr. Kuyperstraat 3, Den Haag. naar wat voor hun het beste of voor deligste is, maar verplicht zijn te kopen wat hun geldschieter heeft. Die helpt dan ook in feite niet het onderontwik kelde land, maar subsidieert zijn eigen industrie op de exportmarkt. De I.D.A., een soort wereldbank speciaal voor de ontwikkelingshulp, zit momen teel met vrijwel lege kassen en de animo van de rijke leden der V.N. om er iets aan te doen, is zeer gering. Niet geheel en al onverklaarbaar want hun eigen welvaart danken ze voornamelijk aan hun handel onderling, die voortdurend toeneemt. Natuurlijk zijn de achtergebleven landen nog wel belangrijk als klant voor ma chinerieën enz. maar de eerste plaats nemen ze niet in. Kunnen ze ook niet innemen, want het zijn klanten zonder geld landen die enerzijds hun bevol king zien toenemen en anderzijds de op brengst van hun produkten zien dalen, zodat het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking zelfs met hard werken nauwelijk op hetzelfde peil blijft... en dus in feite zelfs al achteruit gaat want de prijsstijgingen van de industriële pro dukten betekenen dat met eenzelfde hoeveelheid geld steeds minder gekocht kan worden. Klassenstrijd In Algiers heeft Boumedienne zeer re volutionaire taal gesproken. Het leek een oproep tot een klassenstrijd onder de naties. Dat vond niet veel bijval, maar dan voornamelijk omdat de mees ten geen reden zien om dan maar liever De oorlogscommuniques uit het vroe gere Aden, tegenwoordig de volksre publiek Zuid-Jemen, zijn niet imposant: het gaat om enkele doden en een buit van enkele kisten munitie alsmede een voorraadje Maria Theresia-daalders, de in deze streken nog steeds gangbare munt van het vroeger Oostenrijks-Hon gaarse keizerrijk. Gebeurd is dit: troepen van de repu bliek met militie van het heersende nationale bevrijdingsfront N.L.F. zijn aan de slag gegaan om Beihan dege lijk in republikeinse handen te brengen. De sheriff van Beihan, een vooraan staande figuur toen de Engelsen nog dachten hun kolonie Aden te kunnen overdragen aan een Zuidarabische fe deratie, leeft thans in Saoedi-Arabië. Opmerkelijk is dat aan de slag ook deelgenomen werd door troepen van de republiek Jemen. En waarschijnlijk is het niet zo dat de regering van Zuid-Jemen. met een paar maanden onafhankelijk, zoveel moeite heeft met opstandige burgers, maar dat Jemen en Zuid-Jemen elkaar gevonden hebben om samen op te trekken tegen alles wat royalistisch is. De operatie tegen Beihan is dan waarschijnlijk meer een poging om de legers van de Jemeni- tische royalisten een klap toe te bren gen en hun verbindingen met Saoedi- Arabië te verbreken. En daarvandaan komen zowel de wapens als de daal ders. Toch hulp Sinds de Egyptenaren besloten zich te rug te trekken uit het Jemenitische avontuur, hebben de royalisten vrij wat gebied terugveroverd op de repu blikeinen. Tot overeenstemming tussen die twee kwam het uiteraard niet. Maar intussen zitten de republikeinen toch niet zonder hulp. De Russen hebben vliegtuigen geleverd met inbegrip van technici om ze vlieg- waardig te houden. Syrië levert de pi loten en bovendien nog wat oorlogs materiaal. Algerije stuurt geld. De Chi nezen hebben een ploeg geniesoldaten in het land, die onlangs met een brug behulpzaam waren om de omsingeling van de republikeinen in de hoofdstad Sana te verbreken. De bedoeling van de overeenkomst tus sen koning Feisal van Saoedie-Arabië en president Nasser van Egypte was de rust te laten weerkeren in de zuid westpunt van het Arabisch schiereiland. Een zelfde doel werd door de Britten beoogd toen ze het gezag in hun kolo nie Aden overdroegen aan het N.L.F. De uitkomst schijnt nu te zijn dat re publikeins-gezinde groepen hier, zowel in Jemen als in Zu:d-Jemen, druk doende zijn met weer nieuwe buiten landse hulp de strijd levende te houden, die al zo lang dreigt de toch al spreek woordelijke Arabische verdeeldheid op te laten laaien tot een werkelijke on derlinge strijd. Tijdens de beide Soester Carna valsdagen zijn door ons (w.o. In kleur) van de deelnemers gemaakt. Deze stellen wij ten toon, vanaf zaterdag 2 maart, 2 uur, tot en met zaterdag 9 maart, 's avonds 7 uur, in onze toekomstige Voor het bestellen van deze foto's zijn wij aldaar geopend vanaf maandag, van 4 tot 7 uur. Soesterbergsestraat 24 - Tel. 3437 Beukenlaan 37 Tel. 4015. helemaal geen hulp te verkiezen boven een onvoldoende hulp. Maar redenen tot bitterheid waren er genoeg. De Kennedy-ronde zou de onderontwik kelde landen nieuwe kansen geven om te exporteren tegen redelijke prijzen naar de rijke landen. Daar is weinig van te rechtgekomen en zelfs dat weinige kan nog jn het niets opgaan als de toepas sing van de Kennedy-ronde uiteindelijk toch nog struikelt in de Amerikaanse Senaat. Er werd gesproken van een schandaal van de eeuw. Er werd ook gesproken over de naderende dag dat de onderontwikkelde landen geen kans meer zien hun verplichtingen na te ko men. Iets wat bijvoorbeeld voor India al zeer nabij is, als het meer dan vijftig miljard gulden alleen aan rente en af lossing moet opbrengen terwijl het ten dele honger lijdt. Een dergelijk faillissement van tientallen staten zou, net als in een land het bank roet van vele fabrieken een economische terugslag geeft, de wereld laten belan den in een grote crisis. De hoop van Algiers is dat deze reden van eigenbe lang misschien eindelijk leidt tot een be tere en redelijkere verlening van hulp waar die nodig is. Argumenten van mo rele verplichting hebben tot dusverre steeds gefaald. Een van de voornaamste voorwaarden die het mogelijk maken dat de mens op aarde kan leven, is de aanwezig heid van een dampkring. Deze damp kring of atmosfeer bestaat uit luchtla gen, die vlak bij het aardoppervlak dicht is maar ijler wordt naarmate ze hoger ligt. Onze dampkring is voortdurend in be- w'eging. Hetgeen wij als wind of storm ondergaan is eigenlijk de verplaatsing van lucht. De luchtsoorten krijgen hun diverse karakters onder invloed van het aardoppervlak waarboven ze ontstaan. De luchtsoort die in de winter boven het Poolgebied ontstaat is koud. droog omdat de heersende omstandigheden een lage temperatuur en geringe vochtig heid met zich meebrengen. Boven een vasteland als Amerika ligt de situatie iets ingewikkelder. Dit con tinent is in het Noorden breed. Er ont staat daar koude, droge lucht die naar het zuiden afzakt. Daar echter, in mid- den-Amerika is de oorspronkelijke breedte geslonken tot smal. Er omheen, boven de oceanen ontstaat warme en vochtige lucht, waardoor er in die streken „fronten" kunnen ontstaan. Deze luchtsoorten nu bepalen het weer. Ze hebben een beweging over het land dat ze passeren, waardoor ze onder in vloed daarvan aan verandering onder hevig zijn, maar de oorspronkelijke ka rakteristieke eigenschappen worden be houden. De luchtsoorten zijn afkomstig uit slechts twee brongebieden, nl. uit de poolgebieden en de subtropische gebie den. Van geringer belang zijn arctische lucht en equatoriale lucht. Daarnaast onderscheiden we twee typen of soor ten van aardoppervlak waarboven luchtsoorten ontstaan. Dat zijn het continentale type en het maritieme. Een voor landoppervlak en een voor water oppervlak. De continentale en maritieme lucht soorten zijn verschillend van tempera tuur en vochtigheidsgraad, zodat ze elk een heel ander soort weer bren gen. De oppervlakten die de luchtsoor ten doen ontstaan, hebben elk bepaalde vaste eigenschappen. Om het land te verwarmen is minder warmte nodig dan om het water in temperatuur te doen stijgen. Daardoor wordt het wa teroppervlak in vergelijking met het land langzamer kouder of warmer. Zo dat het water, of de oceanen en zeeën een of twee maanden achterblijven in de reactie op seizoensveranderingen. In koudere perioden hebben ze dus de nei ging het water langere tijd warm te houden. Deze warmte heeft weer een vertraging in de komst van koud weer ten gevolge, maritieme lucht zal daar om als ze over land beweegt de uiter sten van de temperaturen afzwakken. Veranderingen Behalve een horizontale beweging ken nen de luchtsoorten ook een verticale. Deze wordt veroorzaakt door bergen, en door het warmer of kouder worden van de lucht. Van nature heeft koude re lucht de neiging steeds in de onder ste laag te blijven. Wanneer echter het landoppervlak wordt verwarmd stijgt de onderste warme laag door de koude laag heen omhoog. Polaire lucht verandert, wanneer het brongebied wordt verlaten, tamelijk snel. Deze lucht is lager van tempera tuur dan het landoppervlak waarover ze heen trekt en wordt dus warmer. Boven de oceanen neemt ze warmte en vocht op en verandert dus. Boven land kan ze door afkoeling weer vocht moe ten afstaan en vervolgt dan haar loop baan als tamelijk warme lucht. Tropische lucht tenslotte verandert langzaam van karakter omdat ze war mer is dan het land dat ze overtrekt. De onderste lagen worden afgekoeld en blijven dan onder. Door verdere afkoe ling neemt de stabiliteit nog toe en blijft het weer ter plaatse langer on veranderd. Er zijn redenen om te veronderstellen, dat de in west-Europa thans algemeen verbreide welvaart minder weerstand tegen ziekmakende invloeden heeft ge bracht van een verbetering van de volksgezondheid. In Nederland is bij voorbeeld het ziekteverzuim onder de werkende jeugd toegenomen met meer dan tweehonderd procent! Lichamelijke afwijkingen kunnen het gevolg zyn Een factor van betekenis is volgens ve le wetenschappelijke onderzoekers ver moedelijk gelegen in een ondeugdelijke voeding. Niet dat er honger wordt ge leden. integendeel, heel veel mensen over-eten zich tegenwoordig juist met meelkost en zoetigheid, met spek en met nog andere ongeschikte vette spij zen. En deze overdadiger calorieënopneming gaat samen met een vermindering van lichaamsbeweging: dank zij de mecha nisatie wordt er minder lichamelijke arbeid verricht en het gemotoriseerde vervoer komt meer en meer in de plaats van fietsen en wandelen. Op het internationale congres over de veilig heid van de voetganger dat dit jaar in Barcelona werd gehouden, bleek zelfs dat de moderne mens eigenlijk niet meer lopen wil. Een afstand van 300 meter wordt te voet al een geweldige afstand gevon den, een winkelstraat van meer dan zeshonderd meter is een volslagen on ding: in Los Angeles piekert men voor de binnenstad al over „elektrische wan delwagentjes", in Zürich is men doen de over een „rijdende canapé", in War schau gaan, voor het centrum, de ge dachten uit naar een „trottoirroulant". Meisjes In Maastricht In Duitsland en Engeland zijn er - om op ons onderwerp terug te komen - nogal wat onderzoekingen gedaan over de gezondheidstoestand van jeugdige personen in verband met het door hen genuttigde voedsel. In ons land zijn er op dit punt heel wat minder naspeurin gen gedaan: het bekende onderzoek naar de voedingstoestand van de schoolkinderen in de tien grote steden al weer uit 1958. Van wat latere datum is het rapport betreffende voeding en gezondheid van 390 meisjes in Maastricht: dit betrof schoolgaande jongedames, fabrieks meisjes, winkel- en kantoorpersoneel. Uit alle publicaties in buiten- en bin nenland kan worden geconcludeerd dat het met de onderzochte jeugdigen over het algemeen niet zo erg best was ge steld. noch ten aanzien van de ge zondheid, noch wat betreft de voe ding: het is dan natuurlijk verleidelijk om een samenhang daartussen te ver onderstellen. Bij vrijwel alle Maastrichtse meisjes troffen de onderzoekers kwalitatieve voedingstekorten aan. Er werd te wei- groente en te weinig melk ge bruikt. Bij een der groepen was er een relatief grote consumptie van snoep. Patatgevolgen Bij een andere groep bestond een op vallend hoog percentage van het voed sel uit brood en aardappelen. Die aard appelen werden dan weer hoofdzakelijk genoten in de vorm van patat, dat wil dus zeggen: doordrenkt met vet. Door elkaar genomen hadden de on derzochte Maastrichtse meisjes heel dikwijls hinder van vermoeidheid en van een slecht concentratievermogen; velen vertoonden ook lichamelijke te kortkomingen: daaronder kwamen veel houdings- en gebitsafwijkingen voor, terwijl een relatief groot aantal der Wellicht hebt U ruimte voor een mooie muurversiering in uw tuintje. Denk dan eens aan een mooi bloeiende klimroos tegen uw serremuur of schutting, die nog al koud aan doet, maar toch wel een deel van de dag in de zon staat. De klimroos is een plant, die het op het zuiden heel goed zal kunnen doen. Een klimroos moet nu besteld worden, doch mag niet gepoot worden zolang het ('s nachts) vriest. U graaft een flink diep gat, ruimte biedende aan alle zijden voor de nog al uitstekende wortels. De wortels mogen nl. niet in de verdrukking komen tegen de omrin gende aarden muur. want daarin zul len de wortels niet kunnen doordrin gen, met gevolg dat de plant onvol doende gevoed wordt. Zonodig het pootgat aanvullen met voedzame teeltaarde. Vette klei men gen met wat turfmolm of zand. Denk aan de latjes! De rozen mogen niet pal tegen de muur geplaatst worden, zodat het aan beveling verdient tegen de muur of schutting een raam van latwerk te ma ken, zo ongeveer een cm of tien van de muur af. Door dit te doen kan de wind achterom doorwaaien, hetgeen me de goed is tegen de ziekte die populair het wit" genoemd wordt. Dit is een meeldauwzwam, die overigens wel te bestrijden is, mits dit geschiedt op een zonnige dag, met fijne bloem van zwa vel, waarmee de plant bestoven moet worden. Als u een klimroos koopt bij een bloe mist, krijgt u vrijwel zeker een plant met lange takken, die U echter beter kunt terugsneoien tot op een kleine me ter. Weliswaar zult U dit jaar daar door niet zoveel bloemen krijgen, maar een volgend jaar des te meer. De ver kleurende takken steeds ver terug snoeien en na de bloei niet alleen de bottel wegnemen maar de gehele tak inkorten tot het eerste vijftallige blad. Als U dit geregeld bijhoudt, trekt U het volle profijt van de plant en zal deze langer en veelvuldiger bloeien. U zorgt zeker wel tijdens de groei en bloei voor voldoende water, want om dat de plant het liefst in de zon staat, heeft zij daaraan grote behoefte. Van zelfsprekend mag u niet gieten tijdens felle zonnestralen, dat geldt overigens voor alle planten. Of in de morgenuren of in de late namiddag naar gelang van behoefte. En dan geen ijskoud leiding water, maar liefst regenwater uit re genton of vijver, dat ook de juiste tem peratuur heeft. meisjes struma bleek te hebben. Bij de kritische beoordeling van deze onderzoekresultaten dient men stellig rekening te houden met de mogelijk heid, dat de lichamelijke en geestelijke slapte teweeggebracht worden door een geheel complex van factoren: behalve een ondeugdelijke voeding kunnen im mers ook ongunstige weersomstandig heden, gebrek aan de nodige rust, on voldoende hygiënische omstandigheden, eventueel een aangeboren zwak gestel bij de onderzochten in het geding zijn. Verbetering Voor al die mogelijke oorzaken biedt echter de voeding in elk geval nog wel het beste en gemakkelijkste aangrij pingspunt om verbetering in de toe stand te brengen. Dat is niet slechts een theoretische overweging want hier van zijn, gegeven de reeds hier en daar opgedane ervaringen ook noodzakelijk - en op korte termijn! - gunstige resul taten voor de gezondheid te verwach ten. Het al iets cudere onderzoek van de schoolkinderen in onze grote steden gaf eveneens te zien, dat de voeding bij velen duidelijke tekorten aan waarde volle stoffen vertoont, voornamelijk door te gering gebruik van eiwitrijke voedingsmiddelen. In het bijzonder wa ren het de kinderen uit arbeidersge zinnen, die hieronderte lijden hadden. Men schuitft dit - en ten dele terecht - op de duurte van dierlijk eiwit, zoals vlees. Veel belangrijker in dit opzicht is de invloed van verkeerde voedings gewoonten en onverstandige budgete- ring: de mensen beweren door duurte wel gedwongen te zijn hun toevlucht te zoeken in het eten van veel brood, veel aardappelen en spek, maar zij vergeten dat zij het dan nog beschik bare geld beter aan melk, groenten en bijvoorbeeld vis kunnen bestdeen dan aan snoeperij van allerlei soort. Sterke drank Met het toenemen van de welvaart komt de normale budgetering in het gedrang. Zowel in het leven van alle dag alsook bij feestelijke gelegenheden wordt ernaar verhouding te veel geld uitgegeven aan vervangingsonderdelen voor bromfiets en televisie, aan flessen sterke drank en gebakjes, aan bank stellen en bruidsjaponnen. Men kan zich wat meer luxe getroosten maar men kiest de verkeerde objecten. Een andere groep van onze jeugd wordt gevormd door de studenten aan hoge scholen en universiteiten. Dat zijn nog zeer jonge mensen, die op kamers wo nend, van maandgeld of studiebeurs, buiten de weekends, geheel voor zich zelf moeten zorgen; ook voor hun eten. Bij deze jongens en meisjes vormt het geld dat zij voor de maaltijden beschik baar hebben maar al te dikwijls de sluitpost van een nooit sluitende begro ting. Platzak De student begint al met z'n vaste lasten zoals kamerhuur, collegegeld, studieboeken en contributies, maar dan komen de feestiviteiten en lustrumvie ringen, de films en toneelvoorstellingen, de zorgen voor kleding, de benodigd heden voor sport, de consumpties op sociëteiten en in cafés. Wanneer de maand nog lang niet ten einde is, heeft de student al geen cent meer op zak. De complete warme maaltijd is er dan allang niet meer bij: van een paar ge leende guldens wordt er tweemaal daags brood gegeten, er wordt patat gekocht aan een kraam, er wordt een nassibal „uit de muur" getrokken. De voortdurende beknibbeling op de subsidies op de studenteneettafels - een soort hobby van het ministerie van on derwijs - kan alleen maar met be zorgdheid worden gadegeslagen. Internationaal georiënteerde onderne mingen kunnen een gefundeerd geluid laten horen over het verschil in kosten niveau tussen de industrie hier te lande en over de grenzen. Tot die ondernemin gen behoort stellig de Algemene Kunst zijde Unie. De president van de raad van bestuur van de onderneming heeft er in zijn toespraak tot de onderne mingsraad geen twijfel over laten be staan dat de kosten per gewerkt uur in ons land voor verschillende vergelijk bare beroepen hoger liggen dan in an dere landen. Dit wijst er duidelijk op dat wij met onze buitensporige loons verhogingen in de laatste jaren bezig zijn ons uit de wereldmarkt te prijzen. Het gesignaleerde ernstige verschijnsel hoeft er nog niet op te wijzen dat ons loonniveau te hoog ligt. Het is mogelijk dat de organisatie van het arbeidspro ces niet aan de eisen van doelmatigheid voldoet Vervolgens kan het machine- apparaat verouderd zijn en in de derde plaats is het mogelijk dat het arbeids- tempo van de werknemers te laag ligt. Tenslotte zou ook nog de onvoldoende vakkennis van de medewerkers de ach terstand kunnen veroorzaken. Met het oog op de kwaliteit van het A.K.U.-con cern zien wij het zwakke punt liggen in de organisatie van het bedrijf. Gezien de geweldige investeringen van dit concern zal de oorzaak van de ach terstand ook wel niet in het machine park moeten worden gezocht. Blijven over de vakkennis van de aanwezige arbeidskracht en het arbeidstempo. Bei de oorzaken liggen aan de kant van de werknemers. Willen wij dus de lonen verder verhogen dan zal aan de kwali teit van het geleverde werk en het tem po waarin dit geschiedt, gedokterd moe ten worden. Ziehier duidelijk een vin gerwijzing voor de werknemersorganisa ties. Wanneer deze hoge looneisen blij ven stellen en de werktijden verder te rug willen schroeven, dan zal hier iets van hun kant tegenover moeten staan. Zij kunnen weigeren maar dan is het onontkoombaar gevolg dat de werkloos heid in ons land verder zal toenemen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7