II H Anin Veerdiensten ttUWSlaaptreinen eren oeden DE SPRAAKVERWARRING M. TIJSSEN DE PROBLEMEN VAN DE RODE TOP Dekens wassen - Ons grote succes - Speciaal woRen dekens DE STAD AAN DE PARFUMRIVIER TWEE BALANSEN VAN VIETNAM OLMA FA. SPIJKER SOESTERBERG ICHTHART I d'n Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten Rouw- en Trouwkleding 1 1 oppenbrouwers - y 'ï'i Van Goyenlaaii 156 Telefoon 5897 Voor «as [RliUS^ ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LliSTENHOUWER B.D.C.-bingo Veilig Verkeer Vleesverkoop Zeepost Medische dienst Voetbal Carnaval in de Cockpit K.V.O.-nieuws K.V.G. besprak nieuwe katecbismus Er komt een volière Schaak-competitie VRIJDAG 1 MAART 1968 Be regering Van den Boeynants heeft het loodje moeten leggen, en wie weet hoe lang de kabinetscrisis duren zal? Want de oorzaak is officieel: verschil in beleidsvisie op de toekomst van de Leu vense Universiteit, maar natuurlijk is het weer de aloude taalstrijd, die heel het politieke (en ook het maatscnappelijke, ja zelfs het kerkelijke) leven verziekt België is niet het enige meertalige land. Maar in géén land is de taalstrijd zo he vig als in België, werkt hij zo door op schier ieder gebied. ANTAARNS - HEKWERK ETTERS - OPENHAARDEN UIFELS - DEURSIERHEKKEN AMPEN ZONNEWIJZERS J 100 ontw«rp«n .Sedert 1937 le Hexerlaantje 46 - Tel. 2231 KUNSTSMEEDWERK IN STIJL De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur door de artsen H. G. Rupert. Burg. Grothe- straat 49. tel. 2388 en J. C. Bip, Soes- terbergsestraat 16, tel. 2423. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur H. Abbring, Larixlaan 16. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek Soest-Zuid". Avond- en nachtdienst t.m. vrijdag 8 maart apotheek „Soest-Zuid". Oranje-Groene Kruis. Zr. H. Sijtsma, Bosstraat 29. tel. 4610. Wit-Gele-Kruis Zr. C. A. M. Bijlard, Saenredamplant- soen 15, tel. 5425. Bij geen gehoor brief je in brievenbus. Groene Kruis Zr. M. G. Boom. Braamweg 51, telef. 4365. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. Zondag 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds J. Mettau. 19 uur ds K. van Liere. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Donderdag 19.15 uur Oec. Avondgebed. Emmakerk, Regentesselaan. Zondag 10 uur ds K. van Liere. 19 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insïngerstraat. 10 uur ds H. Roest. Zonnegloren, Soestcrbergsestraat Zondag 10 uur ds L. de Ru. H. Avond maal. Eltheto, Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk. Alb. Cuyplaan. 10 en 17 uur ds J. Smit. Sav. Lohmanschool. Driehoeksweg 11.30 uur Zondagsschool. Gebouw Middelwjjk, P. de Hooghlaan. 10 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN .Tulianakerk 10 cn 5 uur ds G. Rang. Interkerkelijke Zondagsschool Da Costaschool. Pr. Bernhardlaan. Zondag 10 uur Zondagsschool. VCilhclminakerk Zondag 10 en 5 uur ds R. van Reenen. Harderwijk. GEREF. KERF Eltheto. Driftje. 8.30 uur ds W. Borgdorf, Baarn. 3.00 uur ds Kaptein. Voorb. H. Avond maal. Kerkgebouw N.P.B., Rembrandtlaan 20. 8.30 uur ds C. Bijl. Hilversum. 15.00 uur ds C. Bijl, Hilversum. CHR. GEREFORMEERDE KERK Zondag 10 uur Dienstoefening. 7 uur ds Brons, Nunspeet. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal Zondag 10 en 5 uur Leesdienst. Woensdag 6 maart Biddag, 3.00 en 19.30 uur ds Van Haaren. VER. v. VRUZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur Dr. R. Boeke (N.H.) voorg. N.P.B., Rotterdam. ADVENTS GEMEENTE Bijbelstudie. Prediker A. Schmutzler. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Zondag 10.30 uur ds C. F. Brüscwitz, Utrecht. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LTTTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. Zondag 10.30 uur Drs. W. J. Manger. 10.30 uur Kinderdienst in de Luther- kapel. KERK SOEST. Steenhoffstraat. Zondag H. Missen tr 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen maandag, dins dag en donderdag 8 en 9 uur. Vrijdag en zaterdag 9 uur. Zaterdagavond 19.00 uur. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothestraat. Zaterdag H. Missen 9.00 en 19.00 uur. Zondag H. Missen 8 en 9.30 uur, 11 uur Hoogmis. H. Missen maandag en woens dag 8.00 uur, dinsdag en vrijdag 8.30 uur. Donderdag 19.00 uur Avondmis. Zaterdag 9 en 19 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur Avondmis. Zaterdag 19 uur Avondmis. Dat komt doordat, indien ergens, men zeker hier kan zeggen „De taal is gans een volk". Want het taai-vaandel wap pert boven een gans leger van Vlamin gen, vast besloten hun recht te verkrij gen. De behandeling van het Vlaams in Bel gië ziet men in een lijn met de behan deling van het Vlaamse volksdeel. Naarmate de Vlamingen zich krachtiger doen gelden weren zich ook de Walen en trachten hun verworvenheden vast te houden. Kon men voorheen enkel bij de Vlamingen van separatisme, van een streven naar afscheiding spreken, ook bij de Walen heeft men deze geluiden al vernomen „On parle Francais" De oorzaak van al deze narigheid ligt in de historie. Vlaanderen, in alles op Ne derland georiënteerd, werd na de Bel gische Opstand hiervan afgescheiden en werd met Wallonië één (kunstmatig) ko ninkrijk, dat nimmer een volslagen een heid is geworden. Zelfs het gedeelde leed van twee bezettingsperioden heeft dat niet kunnen bewerkstelligen. De Belgische Opstand was een opstand tegen Nederland. Alles wat aan Neder land herinnerde, was vijandig. Men oriënteerde zich op de bondgenoot, Frankrijk. En Frankrijk was een groot land, met een hoog ontwikkelde cultuur. Wat had men van Nederland te ver wachten? Trouwens, in Nederland wa ren er vele ontwikkelde lieden, die er prat op gingen nimmer Nederlands te lezen, tenzij het moest. Beschaafde men sen spraken Frans. Het Vlaams was dan ook niet meer dan „een lelijk dialect" voor armen en boe ren. Laanstraat 55 Telefoon 2783. Baarn VOOR NAAR Van Wecdcstraat 80-82 - Soest De Vlamingen De Vlamingen kwamen het terdege aan de weet, dat ze niet meetelden. Wie geen Frans sprak, zat er naast. Werd hij in een rechtsgeding betrokken, dan ver stond hij geen woord. Vlaamse soldaten dienden onder Frans-sprekende officie ren. Tijdens Wereldoorlog I werd dat een ietsje beter toen Vlaamse soldaten hun bloed gaven voor het vaderland. Maar... toen waren er ook de Vlaamse aktivisten, die zich door de Duitsers lieten bepra ten en met hen gemene zaak maakten. Gemakshalve wreef men dit „landver raad" héél de Vlaamse beweging aan. En er zaten fascistische elementen in de Vlaamse strijdgroepen. Ook in de Twee de Wereldoorlog openbaarde zich dat weer. Maar nu kon men het niet op „de Vlamingen" gooien, want bijzonder ge haat maakten zich de (Waalse) Rexisten onder Léon Degrelle Langzaamaan won het Vlaams terrein en kwam men, met veel moeite en inciden ten, tot het vaststellen van een „taal grens". Brussel, de hoofdstad, bleef echter een Franse stad, waar men in het Vlaams een vraag kan stellen en in het Frans antwoord krijgt. De ambtenaren moeten eigenlijk tweetalig zijn, maar duidelijk is te merken dat men het Frans prefereert. Dat zit natuurlijk weer de Vlamingen dwars, die er zich zeer kwaad over kun nen maken wanneer een Nederlander ..Bruxelles" schrijft inplaats van Brussel. Wanneer een pastoor in een badplaats een Franse dienst houdt voor Frans sprekende badgasten, wordt er herrie ge schopt. Ook in de kerk vreet de strijd door. Aan het adres van het Hoogwaar dig Episcopaat worden de scherpste be schuldigingen en zelfs de grofste bele digingen geuit. De taalstrijd maakt geen halt voor de kerkdeur. Dit alles is getrokken in een zeer emo tionele sfeer, men kan er niet rustig, za kelijk, objectief over praten. Leuven De Vlamingen willen sinds lang de uni versiteit in de Vlaamse stad Leuven ma ken tot een geheel Vlaamse Universiteit. Nu is ze tweetalig. Tussen beide groepen studenten heerst geen studentikoze vriendschap, maar verbitterde vijand schap. Men wil dat de Fransen een eigen universiteit in het Waalse gedeelte stich ten, en probeert zelfs, de Walen voor dit plan te winnen. De beslissing hierover berust bij het Bel gische episcopaat, dat vóór tweetaligheid scheen te zijn, maar die eenheid is al weer opgebroken. Bisschoppen en rege ring spelen elkaar de bal toe, maar nie mand wil hem houden. Terecht, want nu de regering geprobeerd heeft de zaak op te lossen, is ze prompt uit elkaar gespat. Het gaat niet om Leuven-alléén. Het gaat in België nooit om een zaak al léén. Altijd speelt de taalstrijd op de achter grond mee In Boedapest vergaderen de leiders van 66 communistische partijen. Dat is nog niet het grote rode wereldcongres waar voor Chroesjtsjow indertijd ijverde. De bedoeling van dit conclaaf is een grote communistische topconferentie voor te bereiden. Maar ook het bijeenbrengen van de 66 delegaties voor dit beperkte doel heeft al heel wat voeten in de aar de gehad. Formeel is de Hongaarse partij degene die de delegaties heeft uitgeno digd, maar in feite is het initiatief wel van Moskou uitgegaan. De Russen heb ben het echter verstandiger geoordeeld hun eigen interesse in de bijeenkomst niet al le duidelijk te etaleren. De laatste rode top was in 1960, met tachtig partijen. Dat was al weer vier jaar geleden na de opheffing van de Kominform, tot dan hét orgaan waarin leiding gegeven werd aan de communis tische wereldbeweging. In die vier jaar gaf Moskou wel degelijk nog de toon aan in de rode wereld, maar het feite lijke orgaan daarvoor ontbrak. En de |rode topconferenties bleken geen goed surrogaat. Het bleef uiterst moeilijk ze bij elkaar te krijgen:. Onafhankelijk standpunt Dat ondervond in 1962 Peking, dat on dervond in 1963 Moskou. Chroesjtsjow maakte er geen geheim van dat het zijn bedoeling was op de rode topconferentie de breuk met China ook officieel vast te stellen het ideologisch conflict was toen op zijn hoogtepunt. Waarschijnlijk maakte juist dat vele andere partijen kopschuw. Juist in de Kominformloze periode, in het mildere Chroesjtsjow-tijdperk, wis ten vele communistische partijen een na- tionalistischer koers in te slaan Roe menië is er een voorbeeld van. Dit land getuigde er ook openlijk van dat rode verbondenheid Allemaal goed en wel is, maar dat het de plicht van iedere na tionale partij was om voor het eigen land op te komen. En dan officieel een vete laten ontstaan in de beweging zou hen noodzaken weer partij te kiezen en dan wel voor Moskou, dat dan weer een soort heerschappij zou kunnen hernemen. De Roemenen pasten ervoor, de Honga ren eveneens en later kwamen de Bul garen met een dergelijk onafhankelijk standpunt ook vrij open voor de dag. Slechts de Polen en Oostduitsers, die Russische garanties tegen West-Duits- land het hardst begeerden, bleven nog aardig in de pas met Moskou. Kalm afwachten Peking van zijn kant was uiteraard te gen Chroesjtsjows plannen en lange tijd maakte het Chinese merk communisme strakker in de leer en leninistischer ook in diverse westerse landen meer furore. De Franse en Italiaanse partijen bijvoorbeeld snakten er niet naar door een al te uitgesproken veroordeling van Peking een scheuring aan het thuisfront teweeg te brengen. Wat Chroesjtsjow niet lukte, schijnt zijn opvolgers thans wel te lukken. Dat is voor een deel hun tactisch werk van als maar aandringen en zachtjesaan de gees ten rijp maken. Maar voor een ander deel hebben de omstandigheden zich ge wijzigd ten gunste van een top. Het iso- 'ement van Peking is thans zo absoluut, dat de scheuringseffecten in het westen verwaarloosd kunnen worden met en kele uitzonderingen als Nederland dat zozeer verorthodoxt is in zijn C.P dat het maar niet naar Boedapest gaat. En natuurlijk kunnen China's buren zich niet permitteren mee te werken aan een anti-Chinees congres. Voor alle zeker heid hebben de Russen overigens wel de opzet Peking te veroordelen wat meer gecamoufleerd dan Chroesjtsjow inder tijd deed. Twee soorten communisme Maar de voornaamste reden waarom het Breznjew wel lukt is toch dat in de rode wereld een zekere onrust is ont staan. Er zijn enige politieke nederlagen geweest, zoals in het Midden-Oosten. In diverse landen zijn rechtse putschen voorgevallen waartegen kennelijk de in heemse communisten eventueel samen met andere linkse groepen niet opge wassen bleken. De grotere onderlinge vrijheid is ook een beetje geworden een gebrek aan onderlinge samenhang. Men ziet nu spijtig dat bijvoorbeeld een Cu baanse partij ten opzichte van Latijns- Amerika een geheel andere koers vaart dan Moskou en de meeste Oosteuropese partijen. Maar dat betekent ook dat er dan twee soorten communisten in dat werelddeel, die wellicht met elkaar in conflict kunnen geraken. En als men de Chinese lijn er nog bijtelt, wat in La- tijns-Amerika wellicht mag, dan zijn er zelfs drie kampen. Dit pijnlijk besef dat de mindere samen hang bezwaren heeft is echter een ding. Het vinden van een nieuwe methode om de ideeën zowel al de krachten te bun delen is weer een heel andere zaak. Ver moedelijk zal het de congresserende par tijen niet zwaar vallen zich allemaal achter Vietnam te scharen. En allemaal het imperialisme te veroordelen. En alle maal de V.S. enige vegen uit de pan te doen toekomen. Maar dat is alles bij el kaar nog niet genoeg om te komen tot een nieuw elan voor het wereldcommu nisme. rsusfien VAN WEEDESTRAAT 40 SOEST TEL:436I De prachtige keizerstad Hué aan de Parfumrivier is een rokende chaos ge worden. Toen, een dikke honderd jaren geleden de Fransen deze stad bedreigden, wis ten ze een betere methode om de te genstander op de knieën te krijgen. Ze hongerden heel Arrnam uit Tijdens Napoleon III vergaarde Frank rijk zich nieuwe lauweren door Indo- China aan zijn bezit toe te voegen, ge dreven door edele motieven. De dood van enige missionarissen, die tijdens een locaal oproer werden vermoord, moest gewroken worden. Eén van hen was namelijk de vroegere biechtvader van Keizerin Eugenie. Zij schreide hete tranen en Napoleon was diep bewo gen. Hij stuurde prompt de vloot naar Hué, de stad, waarin de keizer van Annam resideerde. Toen de Franse admiraal zag, dat hij de stad niet kon nemen en dat scheur buik en cholera zijn troepen teisterden, zette hij koers naar Saigon, de rijst- stapelplaats van geheel Indo-China. Hij vernietigde de hele rijstvoorraad en wachtte af. De Annamieten stierven als vliegen. Een beleg van Hué bleek niet meer nodig. „Trouweloos" Frankrijk had zich opgeworpen als be schermer van het christendom; liet wil de het volk van Indo-China de zege ningen der westerse beschaving bren gen. De zegen op dit edel werk mani festeerde zich in grote winsten voor de Franse zakenlieden. Maar de winsten waren nog niet groot genoeg. Krachtens een verbond met de keizer van Annam bleven drie provincies on der zijn. beheer, maar kwam er daar wel een Franse gouverneur. De rijks bestuurder, de wijze mandarijn Giang, streefde naar een vruchtbare samen werking. Hij kwam de overeenkomst getrouw na, maar de man, die hij zijn vriend achtte, de Franse gouverneur Grandiére, had andere plannen. In het diepste geheim bereidde hij de overval voor en verscheen met een le ger voor Vin Long, de residentie van Giang. Hij was door de Franse mi nister van marine gewaarschuwd: „denk er om, de Aziaten zijn trouwe loos!" Maar hij behoefde niet bang te zijn. Giang, die zag, dat zijn vriendschappe lijke politiek had gefaald, pleegde zelf moord in een pagode. Zo werd Frans Indo-China gesticht. Tijdens Wereldoorlog II kwamen de Ja panners en stichten uit de oude rijken de staat Vietnam. Maar ook de Japan ners hielden het niet. Toen de Fransen meenden, alsof er niets gebeurd was, hun oude bezittingen weer te kunnen terugnemen, stuitten ze op de weer stand van de Vietnamezen, die defini tief wilden afrekenen en na de Japan ners ook de Fransen er uit wilden gooien. Hun generaal Giap stond tegenover de Franse generaal De Castries, die het lang uithield in de vesting Dien Bien Phoe. Maar toen dit bastion viel, was het met Frankrijks macht gedaan. Niet alleen zijn Aziatisch, later ook zijn Afrikaans imperium moest het prijsge ven. De geschiedenis zou zich echter her halen. Nu waren het de Amerikanen, die de westerse beschaving en de democratie in gevaar achtten en in Vietnam een dam wilden opwerpen tegen het com munisme. Hué beleeft een nieuw beleg. De prach tige, oude keizersstad is praktisch ver woest; alleen in de oude citadel houden V:'.congstrijders stand. Generaal Giap staat thans niet tegen over de „Gideonsbende" van Generaal de Castries, maar tegenover een half miljoen Amerikaanse soldaten, met een overmacht in de lucht, met tanks en artillerie en een hele vloot met ge schut en vliegtuigen. En generaal Westmoreland is vastbeloten niet het lot van De Castries te delen. Amerika wil Vietnam redden voor de democratie, als het moet ten koste van Vietnam. Wat dat betreft, is er in honderd jaren niets veranderd. De Fransen verbrand den de rijst, de Amerikanen verbranden het land. Alles voor een verheven doel. RUYS&CO OOïSAna Boekingen voor autoveerdlenston o a. Engeland, Scandinavië en In de Middel landse Zee en voor de autoelaaptrelnen naar Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 6571 Alhoewel het offensief van de Vietcong nog lang niet afgelopen is, worden ai druk balansen opgemaakt. Ietwat voor barig, misschien, maar een paar factoren zijn zonder meer duidelijk. In de eerste plaats heeft de Vietcong werkelijk een- grote klap toegebracht aan het prestige van de Amerikanen en de door hen gesteunde regering Thieu- Ky: de steden bleken niet veilig voor de aanvallende guerilla's en de bombarde menten op het noorden bleken niet zo effectief dat de Vietcong daardoor ver zwakte. Een bijeffect hiervan is ook dat het voor vele Vietnamezen bijzonder on aantrekkelijk wordt, zich al te openlijk met het regime van Thieu en Ky of met de Amerikanen in te laten. Immers: de executies van ambtenaren en van fami lieleden van legerofficieren door Viet- congeenheden hebben er de schrik wel ingebracht. Een ander profijtelijk punt voor de Viet cong is dat de bombardementen waar mee de Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen de herovering van door Viet cong bezette delen van Saigon en de ci tadel van Hué en andere steden hebben begeleid ook vele burgers het leven heb ben gekost. Dat zal de populariteit van de V.S. in Zuid-Vietnam onder de bur gerij ook niet hebben verhoogd. Mislukt Deze balans is te eenzijdig. President Johnson en zijn ministers prefereren het de zaak wat anders te bezien. En ook zij hebben geen ongelijk. De Viet cong heeft er inderdaad op gerekend dat de bevolking der steden de Vietcong met geestdrift zou inhalen en hulp zou bieden. Niet voor niets brachten de in de steden binnendringende Vietcongstrijders geluidsbanden mee met oproepen tot de bevolking die over de plaatselijke zen ders moesten worden afgedraaid en waarin oprichting van bestuurscoalities werd aangekondigd. Maar de bevolking bleef apatisch net zo min als ze zich tezeer achter de Sai- gonse regering stelt omdat dit levensge vaarlijk kan worden, stelt ze zich achter de Vietcong als die wegtrekt zijn de teruggekeerde regeringstroepen ook niet zachtzinnig. De befaamde foto van het pistoolschot waarmee een generaal een Vietcong-lid (als hij dat al was) afmaakt, is er een illustratie van. Het lijkt wel zeker dat de Vietcong meer had verwacht van een opstand der ste delijke massa's en wellicht ook meer had verwacht van een tekortschieten der Amerikaans-Zuidvietnamese verdedigers wier troepen immers zowel een klassieke veldslag bij Khe Sanh als een guerilla- strijd in de steden moesten voeren. In dat opzicht heeft Johnson gelijk. De Vietcong heeft minder bereikt dan ze beoogde. En als inderdaad de steden weer allemaal vast in de hand van de Amerikanen en Zuidvietnamese rege ringstroepen zijn, dan is daarmee wel weer bewezen dat de Vietcong zeker niet de sterkste in het land is. Dat zal ongetwijfeld ook weer zijn weerslag hebben in de mogelijkheden tot recru- tering en in de mogelijkheden om bij de bevolking steun te krijgen. Beide balansen zijn wel juist. Maar ze heffen elkaar niet op. De Vietcong heeft dan misschien niet bereikt wat ze bereiken wilde, maar de Amerikaans- Zuidvietnamese verbondenen hebben voor een groot deel in de politieke sfeer verloren wat ze moeizaam in de loop van vele jaren hadden bereikt. En dat politieke element is het belangrijkste. Generaal Bedell-Smith (kei uit de twee de wereldoorlog) zei in 1954 tot de Fran se regering die toen de nare Vietnamese strijd voerde; „Iedere tweederangs ge neraal kan in korte tijd een eind maken aan die troep, als maar gezorgd wordt voor een politieke sfeer waarin hij kan werken." Die sfeer nu is nooit zo ge weest dat generaals erin konden werken, ook niet eersterangs generaals. Die sfeer is nu nog bedenkelijker dan ooit. voor Soest. Soestd(jk en Soest-Zuid. Koster kerk Maria Onbevl. Ontv. Vredehof straat 5 - Soestdyk Telefoon 2327. Hedenavond is er weer een Bingo avond in de kantine aan de Bosstraat. Alle leden-donateurs en begunstigers kunnen vanaf 8 uur hun geluk beproe ven met het bekende Bingo-spel. Ter afwisseling heeft de evenementen commissie in samenwerking met de Vereniging voor Veilig Verkeer, een quiz samengestled, waarmee evenals met het Bingo spel, mooie prijzen te be machtigen zijn. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genummerd van 1 tot en met 65 en grijze kaarten, genummerd van 1 tot en met 65. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: ms „Leipzig" 4 maart. Canada: ms „Beaverash" 4 maart. Chili: ms „Pericles" 5 maart. Indonesië: ms „Hoechst" 5 maart. Kenya, Oeganda: ms „Asia" 8 maart. Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlan den" 6 maart. Nieuw-Zeeland: ms „Galway" 4 maart. Suriname: ms „Jason" 5 maart. Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Song" 7 maart. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Serooskerk" 6 maart. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. HOOFDPIJN POEDERS KIESPIJN POEDERS HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend Bestaat er nog eenvoud, die. kenmerk jvan_het_ware^ is Ja: Olma Olma, het dameshorloge, dat bij zoveel ver schillende golegenhodon precies góed blijkt te zijn. Degelijk en eenvoudig dus prima voor de-helo-dag. Elegant en bescheiden dus opvallend mooi voor 'e avonds-uit Olma is gemaakt voor vrouwen, die opvallen door smaak. Smaak voor eenvoud, smaak voor kwaliteit, smaak voor elogance. Olma dames horloges zijn schokvrij en antlmagneUsch. Olma ia een bezit Zwitsers bewijs van degelijkheid. Dealer voor Soest SOESTERBERGSESTRAAT 26 Horloger - Juwelier - Opticiën. Dokter L. H. Brandt, Dolderse weg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn, J. C. Lucas en A. Th. M. Splinter, allen te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en Moll van Charante te Den Dolder. Zondag speelt Soesterberg uit tegen Patria. De opstelling is als volgt: doel v. Rijswijk: achter v. Ginkel en Klip; midden v. Twigt, Kuyer en Odijk; voor Esmeyer, Voulon, Geers, Huisman en v. d. Borg. Beat en carnaval gingen heel goed sa men in De Cockpit, waar het Soester- bergs Jongeren Contact een gekostu meerde dansavond organiseerde. Niet alle aanwezige jongelui waren, gekos tumeerd, doch hadden zich wel uit stekend als heer of dame vermomd. Het werd een succesvolle avond, mede door de voortreffelijke muzikale mede werking van de beatband „Oliveris Sinn' uit Amersfoort. Niet alleen de normale instrumenten van zo'n beat band, maar ook de doedelzak en trom pet werden prima bespeeld. De volgen de avond van S.J.O.C. vindt plaats in het K.V.O.-clubgebouw op zaterdag 9 maart a.s. Het bestuur van K.V.O. organiseerde weer een filmavond voor alle korfbal lers in het eigen clubgebouw. De trai ning kan weer worden hervat, wederom onder leiding van de heer Spelman. De heer Torn is eveneens weer terugge keerd en heeft de leiding en training van de c-aspiranten op zich genomen. De heer van Dillen werd beheerder van clubgebouw en materiaal. In poule R. van de senioren is K.V.O. I bij het microkorfbal toernooi te Utrecht op de vierde plaats geëindigd met 12 punten uit negen wedstrijden achter winnaar D.S.V. 3 (9-15), Viko I (9-13) en Vinken 3 (9-13). Zaterdag 2 maart zijn er drie uitwedstrijden: K.V.O. I tegen D.S.V. 2; Vinken 2-K.V.O. 2 en Biko a-K.V.O. a. In eigen sportpark worden vier wed strijden gespeeld: K.V.O. d-Amersfoort h (14 uur), K.V.O. f-Amersfoort 1 (15 uur), K.V.O. c-Hemur Enge (15.30 uur) en K.V.O. e-Amersfoort k (16 uur). Op de laatst gehouden bijeenkomst van de afdeling Soesterberg van het Ka tholiek Vrouwengilde stond de nieuwe katechismus in de volle belangstelling van de leden. Kapelaan D. Kuijper uit Amersfoort, bisschoppelijk inspecteur bij het lager onderwijs gaf een duidelij ke uiteenzetting over de achtergron den, die de moeilijkheden en problemen rond de uitgave van de nieuwe kate chismus deden ontstaan. De spreker bestreed met kennelijke overtuiging dat de nieuwe katechismus dwalingen zou bevatten. Kapelaan Kuijper wees de aanwezige dames op de grote ver diensten van de nieuwe katechismus als handboek voor de gelovigen. Na de pauze werd er spontaan en openhartig gediscussieerd, hetgeen zeker bijdroeg tot het welslagen van deze K.V.G.- bijeenkomst. „Onze Gevleugelde Vrienden" kunnen terugzien op een succesvol vogeljaar, dat met een geslaagde tentoonstelling (210 vogels) werd besloten. In dit nieu we jaar werd gestart met een aantal jeugdleden, die zullen wedijveren met hun gevleugelde vriendjes", om de jeugdbeker en andere prijzen in de jeugdklasse. Er heeft inmiddels een bestuursmutatie plaats gevonden, waarbij de heer B. van Wijhe als voorzitter werd opge volgd door de heer S. van Soeren. Het bestuur is verder als volgs samenge steld: H. U. de la Rambolje, secretaris: W. van Amerongen, penningmeester; commissarissen: A. F. Burgerhout en H. de Ruiter. De tentoonstelling zal dit jaar gehouden worden op 8, 9 en 10 november. Het ligt in de bedoeling om bij het eerste lustrum in 1970 de nationale tentoonstelling van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers in Soester berg te organiseren. Bij de voltooiing van het Dorpshuis, waar men de expo sitie hoopt te organiseren, wil men in de toekomst een grote volière bouwen op het Dorpsplein. Een en ander vraagt wel om medewerking van de Soester- bergers. Het eerste schaakteam van de schaak vereniging Soesterberg maakt nog steeds een klenie kans op promotie in dit eerste competitiejaar van de herboren schaakclub. Een oliebolien-gongwed- strijd onder bezielende leiding van me vrouw Van Eijk werd mede door de vele prijzen van de Soesterbergse Mid denstand een waar feest. Voor Soester bergse liefhebbers van schaken, die niet op de hoogte zijn van het bestaan van de schaakvereniging wordt medegedeeld dat er elke maandagavond speelavond is voor de senioren in de dependance Dorpshuis; donderdagavond voor de jeugdleden. De volgende stand werd bereikt na het behalen van de volle winst bij de laatste drie wedstrijden in de Stichtse Gooische Schaakbond: 1. O.S.O. I 4-8, 2. Soova I 5-8, 3. Amers foort 4 5-8. 4. Soesterberg I 5-6, 5. De Ivoren Toren 4-4, 6. Nederhorst den Berg 5-4, 7. B.S.G. 4-2, 8. De Pion 4-0, 9. Leusden 4-0. Het moet voor Soester berg toch mogelijk zijn om met twee tientallen deel te nemen aan de com petitie. Aanmelding bij secretaris J. van Goroom, Postweg 83. telefoon 1639 of op de speelavonden in de dependance Dorpshuis.

Soester Courant | 1968 | | pagina 11