Soest toen - Soest nu HF Telefoonnummer ziekenauto 5980 Het oog gericht op een omweg ANNO 1968 0N- DEMOKRATISCHE SCHREEUWERS V.V.V. -nieuws „Wie niet traint deu; zijn club e *t niet voor de sport, zichzelf' ROEMRUCHTIG Vrijdag 1 maart 1968 47c jaargang no. 17 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Gevonden voorwerpen Ton schade bij brand in landbouwsehuur Jongetje liep onder auto Dokter R. E. Buss op V.V.Z.-vergadering Heden Vrouwen Wereld gebedsdag De heer M, H. A. van Veeren tot notaris benoemd SOESTER(ï)OURANT Abonn, p. kwart, 3,»-*, per post f 4.25. Verschoot iedere dinsdag en vrtfdtt Er wordt heel wat afgespraat momen teel over de E.E.G. en Engeland. Kie- singer bij De Gaulle, een Duitse delega tie naar Londen, de Noorse Raad en natuurlijk de vele reizen van minister Luns naar Engeland, Duitsland en Italië. Eén van de onderwerpen die hierbij steeds aan de orde komen is het zoge naamde Beneluxplan om tussen de E.E.G.-min-Frankrijk (of eventueel met Frankrijk, hoe zou men dat kunnen voorkomen?) en Groot-Brittannië een grote Europees contact te scheppen, uiteraard slechts inzoverre het E.E.G.- verdrag zich daartegen niet verzet. Zo zou men de Britten vast via een zijdeur een entree verschaffen binnen het ex clusieve clubje van de Zes. De strek king van de idee is voornamelijk iets te stellen tegenover De Gaulles veto dat de deur voor de Britten dichthoudt. Het plan heeft enige vriendelijke as pecten, maar geweldige vooruitzichten heeft -et intussen niet. En voornamelijk wel door de Frans-Duitse besprekingen van onlangs, waarover noch Kiesinger noch De Gaulle het achterste van hun tong hebben laten zien, maar waarvan m wel aanneemt dat de as Parijs- Bonn weer eens rijkelijk gesmeerd is. De Duitsers zijn erg vriendelijk jegens de Britten, maar de Frans-Duitse vriendschap schijnt toch voorop te ko men. Een probleem is dat de Britse aanvrage van het lidmaatschap van de Euromarkt formeel op tafel blijft. En wel in die zin dat Londen lidmaatschap wenst en niet een stapsgewijze toetreding via al dan niet speciale associaties enzo voort, die wel enige economische voor delen kunnen brengen maar niet het voorrecht van medezeggenschap in de E.E.G. Dat standpunt huldigt premier Wilson nog altijd. Het wordt echter zo langzamerhand een beetje onhoudbare zaak voor hem. De Gaulle heeft zich uitgelaten voor eer speciale regeling met de Britten, al liet hij in het midden hoe. Maar hier moeten dus enige mogelijkheden liggen en politiek is de kunst van het moge lijke. Dat is onder meer in de Scan dinavische landen groeiende overtui ging. Tenslotte gaat het niet alleen om de Britten, maar om de rest van de Europese Vrijhandels Associatie ook. I Noordse Raad heeft dan weliswaar nog geen besluiten genomen, maar men krijgt wel de idee, dat deze landen niet meer van zins zijn in deze alleen maar achter Engeland aan te lopen. Het schijnt ook dat Duitsland met na me via Zweden pressie uitoefent op de E.V.A.-club en koploper Engeland, om dan desnoods maar met wat minder dan een volledig lidmaatschap te be ginnen bij het binnendringen van de E.E.G. Tal van ideeën waarvan de uitwerking vrij dubieus is - zoals een vrijhandels zone van E.E.G. en E.V.A. samen - doen de ronde. Het gepraat hierover dient waarschijnlijk echter alleen maar als rookgordijn voor het slikken van de bittere pil voor de Britten en hun han delsbondgenoten: toch maar via etap pes de E.E.G. in, ook al had men te voren met ophef geëist, dat er geen omwegen bewandeld zouden worden. Maar als een omweg nu de enige weg is om een doel te bereiken? Het ziet er naar uit dat dit bewustzijn door breekt in de E.V.A.-club zowel als in de Euro-landen. Er zal alleen nog een dosis mooi formuleren voor nodig zijn om het gezichtverlies van deze en ge ne wat minder opvallend te maken. KANTMAN. Bij het bureau van politie, alhier, zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: autosleutel met leren hanger, huissleu tel in etui, lampekap. bruine glacé handschoen, paar bruine dameshand schoenen, heren bril in zwart étui, fiets tas, grijs wollen wantje, polshorloge, diplomatentas, paar suède schoenen in plastic zak, oorbel, kinderwant, jongens fiets, vier lipssleutels, bruine dames- handschoen, Kramers Duits woorden boek, schoolétui, bruine handschoen (links), blauwe dameshandschoen, depo sitoboekje t.n.v. A. van Dijk, lichtblau we portemonnee met (zeer geringe) in houd. VOORPAGINANIEUWS De moedige mevrouw uit Voorschoten, die haar 2 1 - jarig zoontje uit een ijs koude vijver redde terwijl ze in blijde verwachting was, haalde terecht de voorpagina in heel wat kranten. Het Parool meldde dichterlijk: „Hoog zwangere vrouw redt kind uit water, bevalt dag later". Maar de koppierijter van „Het Binnenhof" beviel van deze kop: „Moeder redt kind (2Va) kort voor bevalling." Om van zon groot kind te bevallen en het kort daarvoor nog ie redden óók lijkt ons moeilijk. TON VOOR TOON Toon heeft een ton aan de feestneui verdiend. Het is niet alleen de toon maar ook de ton die de muziek maakt. Willem kreeg ook nog een stukje ton uit het vuistje. WATERKANONNEN Blijkens een nota van minister Beer- nink aan de Tweede Kamer zijn water kanonnen niet zo gevaarlijk. Ze kun nen hun straal tot achterin de kleinste steegjes richten zonder gevaar voor oogletsel. Iedereen kan dus rustig zijn ongeluk met open oog tegfcnoet lopen. Wie de grootste bek opzet krijgt altijd de meeste aandacht. Meestal is het dan ook nog zo, dat wie het zelfs met die „grote bek" nog niet helemaal weet te redden gemakkelijk zijn toevlucht neemt tot geweld, tot handtastelijkheden. Het gaat er die sanguinische bezetenen om hun gehoor te dwingen tot volgzaam heid en meelopen aan wat zij beweren. Men moest zich daarbij vaak afvragen of het niet meer gaat om zelfverheer lijking, om een willen zwelgen in de macht en de verwarring die zij oproe pen, dan dat zij werkelijk met hun hele ziel een ideaal aanhangen. We zouden, in het algemeen gesproken, ons democratisch bestel niet graag wil len ruilen voor een dictatuur. Maar uit ons democratische begrip laten we duis tere elementen de mogelijkheid gebrui ken om dat democratisch bestel te ver vloeken en te ondermijnen en de revo lutie te prediken naar een daaraan te gengestelde en dus dictatoriale maat schappij vormWe laten kalm toe, dat er een jonge Duitse afbreker van alle democratische waarden in Amsterdam een revolutionaire schreeuwcanonade komt weggeven en daarmee enkele hon derden jongeren tot dat hysterische ge brul weten te krijgen wat we zo goed kennen van de nationaal-socialistische en communistische massabetogingen. Het krijsende geschreeuw van deze Dut- schke richt zich tegen alles, nergens voor, behalve voor de negatieve revolu tie, waar dit dan ook toe leiden zaL Hetgeen hij vermoedelijk zelf niet weet. Het is wel heel vreemd, dat het deze jonge Dutschke werd toegestaan hier zo'n politieke redevoering te houden, want hier te gast zijnde buitenlanders mogen hier immers geen politieke be drijvigheid plegen? Dit lijkt ons weer een van die slappe toegeeflijkheden van hen die ons demo cratisch bestel moeten verdedigen, ge boren uit angst van kritiek uit de krin- In de nacht van dinsdag op woensdag is aan de Stadhouderslaan op de grens van de gemeenten Baarn en Soest een landbouwsehuur van de heer W. C. J. van de Grift volledig uitgebrand. Een grote hoeveelheid hooi, alsmede ver schillende machines en vele onderdelen van landbouwwerktuigen gingen daarbij verloren. Enkele stuks vee konden tijdig uit de vuurzee worden gered. Volgens een voorzichtige raming be draagt de schade ongeveer een ton. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting geweest. Er stonden ver schillende elektrische apparaten in de schuur opgesteld. Aanvankelijk vreesde men, dat ook het dichtbij gelegen woonhuis in brand zou raken. Lange tijd daalde namelijk een dichte vonkenregen op de rieten dakbe dekking van de woning neer. Door het dak echter voortdurend nat te houden, heeft men het huis van de fam. v. d. Grift weten te sparen. Op de Gallenkamp Pelsweg is woens dag de 5-jarige N. J. J. S. uit de Bil- derdijklaan door een auto aangereden. Hij stak plotseling de weg over. Toen hij bijna aan de overzijde was, keerde hij plotseling weer terug, waarbij hij door een door de heer W. E. uit Soest bestuurde auto werd aangereden. De jongen is met een hersenschudding naar zijn woning gebracht. Daar is het dan het rekreatie-boekje van Gelderland! Velen vroegen er ons naar en we zijn verheugd U, via ons V.V.V. Nieuws te kunnen vertellen, dat het dan einde lijk is gekomen. Het geeft een uitstekende iformatie op Het geeft een uitstekende informatie op gebied van zomerhuisjes, kampeerter reinen en vakantie-oorden, bovendien is het voorzien van een kaartje waarop het buslijnermet is afgetekend. Allen, die geïnteresseerd zijn in de provincie Gelderland als zomer-rekreatiegebied, kunnen wij deze uitgave aanbevelen. De verkoopprijs is 1,25, hetgeen voor het gebodene niet duur is. Een aparte camping-folder kwam bij ons binnen van camping Slootermeer, gelegen in een gebied, niet ver van de Duitse grens tussen Etten-Terborg-Ulft- Gendringen. Dit is een ideale gelegen heid voor wie met een caravan reist. Deze week is het dus de mooie provin cie Gelderland, waarop wij U attent maken. Wij zijn ervan overtuigd, dat U nog van alles zult kunnen ontdek ken in dit deel van ons kleine Neder land. Jaklein is ons land in verge lijking met andere landen, maar het is verbazingwekkend, hoe gevarieerd en met welke verrassingen het is gezegend. Om te besluiten nog een fraai verzorg de folder, die werd uitgegeven door V.V.V. Doetinchem, voorzien van een complete plattegrond met stratenregis- ter van Doetinchem en vele pittige pen tekeningen van alles, wat zich in deze omgeving bevindt en wat U er kunt beleven. Dit alles, wat wij U deze week te bie den hebben, is de moeite waard en ze- Ircr een lonend loopje of ritje naar ons V.V.V. kantoor. gen van hen die nog niet beseffen wat democratie werkelijk betekent. Wat jong is wil zich vaak weren, wil iets anders dan er is. Dat is hun goed recht en mede daaruit ontwikkelt zich de maatschappij. Maar we moeten niet doen alsof zij dan ook de wijsheid voor de toekomst in pacht hebben. Als men jong is, heeft men nog niet geleerd ach ter de dingen te zien. Men aanschouwt een bepaald gegeven, is daar fel voor of fel tegen, maar men kent en heeft nog geen belangstelling voor de achter gronden van de zaak noch voor de mo gelijke gevolgen van het voor of tegen. Men schreeuwt tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam en roept openlijk „Johnson moordenaar". Het is altijd de kracht geweest van alle dictatoriale opzwepers om één persoon, één regeerder van een land, aansprake lijk te stellen voor wat men er niet goed van denkt. Maar oorlog of vrede, aanval en verdediging zijn niet moge lijk door een enkeling. Het is de staat, het gezamenlijke volg, dat hierover be slist. Zodra men alleen een van de leiders Wie niet traint, deugt niet voor de sport, zijn club en zichzelf. Hij is dan een profiteur, die over de ruggen van zijn ploegmakkers wil delen in de eer van het team, zonder er zelf iets voor te doen". Deze ietwat krasse uitspraak liet woensdagavond dr. R. E. Buss uit Soest zich ontvallen op een vergade ring van de voetbalvereniging V.V.Z., waarvan hij donateur is. Dokter Buss sprak over de noodzaak van medische en mentale training. De heer Buss- zelf bepaald wel ver trouwd met de consequenties van de topsport - zei. dat op lager niveau wat al te lichtvaardig over de training wordt gedacht en men het meer ziet als een noodzakelijk kwaad dan als een moge lijkheid, zelfs een noodzaak om bepaal de risico's te omzeilen, om de conditie op peil te houden en evenzeer de team geest op te bouwen. Een afspiegeling van de training ziet men altijd in de resultaten. Het ongetraind beoefenen van sporten broengt bovendien risico's van hartvergroting of hartverlamming met zich mee. Daarnaast is het been- derstelsel aanmerkelijk kwetsbaarder, naarmate de spieren minder zijn ont- daarvan als „de" schuldige gaat aan wijzen, verliest men alle democratisch begrip uit het oog, dan denkt men dic tatoriaal. Dat geroep van „Johnson moordenaar" is een nazi-methode, het meest verwerpelijk voor democratisch denkende mensen. We herinneren ons nog, hoe het vóór de oorlog hier streng verboden was om Hitier als moordenaar te bestempelen, ondanks zijn jodenvervolgingen. Hij was immers een „bevriend staatshoofd". Nu willen bepaalde kringen het doen voor komen, alsof het een democratisch recht is om een regeringsleider van een be vriend land als moordenaar te bestem pelen wanneer die staat een hen onwel gevallige oorlog voert. Laten we toch goed herkennen uit welke intensie die roep geboren werd. Een in- tensie die tegengesteld is aan de vrijheid die wij wensen en die wij daarom moe ten afwijzen. Kritiek op de handelingen van Amerika, zo goed als die van ieder ander ruziemakend land, is ten volle geoorloofd, doch zodra men het in het persoonlijke vlak trekt is dit ondemo cratisch. wikkeld. De training wordt tegenwoor dig niet alleen meer van belang geacht voor het verkrijgen van een technische vaardigheid (vakopleiding), maar ook voor de verbetering van de conditie. „En de conditie is bepalend voor wat men in de sport bereikt", aldus dr. Buss. De training is een noodzakelijke voorbereiding op een wedstrijd. Daarnaast worden echter meer eisen aan de sportbeoefenaren, die hun lief hebberij serieus opvatten, gesteld. Zij moeten zich aan bepaalde leefregels houden, d.w.z. niet kort voor de trai ning of een wedstrijd nog even een stevig maal beginnen, niet of zeer wei nig roken, een matig alcoholgebruik en voldoende bedrust. Voor de inleiding van dokter Buss had V.V.Z. zijn waarnemend voorzitter H. Duit tot „gewoon" voorzitter benoemd en meteen te horen gekregen, wat hij van de leden verwacht: een bedrag van 8.000,binnen twee maanden. Dit be drag is bestemd voor de aankoop van een clubgebouw, dat V.V.Z. al op 30 april met het nodige feestgedruis in gebruik wil nemen. Het gebouw kost ruim 20.000,al kan hierop tussen de twee- en drieduizend gulden be zuinigd worden, wanneer diverse werk zaamheden in eigen beheer worden uit gevoerd. Een groot deel van dit be drag kan worden geleend. De leden zullen echter zelf ƒ8000,— op tafel moe ten brengen. Op welke wijze dat zal geschieden, is nog niet bekend. Daar over gaat het bestuur zich volgende week beraden. Het dubbelwandige clubgebouw wordt 16 x 6 meter groot en bestaat - behoudens een keuken van 3x6 meter - geheel uit kantineruim te. Het gebouw is verplaatsbaar. Het huidige gebouw op het terrein aan de Ferdinand Huycklaan gaat dienst doen als bergruimte. Het clubhuis kan uit gebreid worden. Daarnaast krijgt V.V.Z. van de gemeen te een nieuwe kleedaccommodatie, be staande uit twee lokalen van 6x4 meter met in elk lokaal twee douches, een toilet, drie voetenbakken en vier kleedboxen, zodat in elk lokaal vier elftallen terecht kunnen. Men hoont beide accommodaties 30 april in gebruik te kunen nemen. Ter gele genheid van die ongetwijfeld feestelijke Gebeurtenissen zal het Amersfoortse H.V.C. 1 een vriendschaopelijke wed strijd spelen tegen het Schiedamse H.B.S.S. 1, dat in de hoogste afdeling van het zaterdagvoetbal uitkomt. Het eerste elftal van V.V.Z. speelt die middag tegen H.B.S.S. 2, terwijl twee elftallen van spelers onder de achttien jaar van V.V.Z. en H.B.S.S. elkaar eveneens zullen ontmoeten. Binnenkort zullen de spelers van het eerste elftal trainingspakken met re clame erop krijgen. De sponsor (uit Soest) zorgt voor een welkome verste viging van de financiële positie van de voetbalvereniging. Heden wordt over de gehele wereld de Vrouwen Wereldgebedsdag gehouden. In meer dan 150 landen komen vandaag de Christen Vrouwen bijeen voor be zinning en gebed. In Soest komen de vrouwen heden avond op 3 plaatsen bijeen en wel in de Emmakerk, Regentesselaan, 's avonds 8 uur, Wilhelminakerk, Soest, 's avonds 8 uur en in Zonnegloren, 's avonds 8 ui*y. Alle Christen vrouwen worden uitge nodigd deze samenkomsten bij te wo nen. Collecte tijdens de samenkomsten. De vader van de nieuw benoemde nota ris kwam in 1942 als kandidaat-notaris bij notaris A. O. Dammers in dienst. Acht jaar later volgde hij hem op. De heer Van Veeren sr. was vele jaren bestuurslid van de plaatselijke V.V.V., voorzitter van de Nederlandse Protes tantenbond en President-comm. van het Bejaardencentrum „Braamhage". Hij was een van de mede-oprichters van het sportpark aan de Schrikslaan. Hoe zeer wij het ook betreuren, dat Cees Verkerk niet naar Japan mag gaan van de K.N.S.B., wij zijn het met de Schaatsenrijdersbond volkomen eens, dat er eens een straf moet worden gesteld op het nodeloos en mateloos kankeren op een coach of trainer in het openbaar. Wat Cees Verkerk gezegd heeft in een televisie-uitzending, is in hoge mate grievend voor iemand die zijn beste krachten heeft gegeven om deze rijder in de best mogelijke conditie te brengen. Cees zelf heeft vorige zomer niet zo heel veel gedaan om in de juiste schaatsconditie te blijven of te komen. Ook Carry Geijssen wist na haar onver wachte triomf in Grenoble al niet an ders te doen dan haar trainer en coach Piet Zwanenburg uit te maken voor veel wat oud en lelijk is. Bij de huldiging van onze vrouwelijke schaatskampioenen is Piet Zwanenburg zelfs in het geheel niet betrokken. Bij aankomst op Schip hol kon er voor deze trouwe begeleider nog niet één bloemetje af, toen zijn pu pillen onder een zee van boeketten wer den bedolven. Bij diverse huldigingen en ontvangsten werd de trainer en coach niet eens uitgenodigd. Als Cees en Carry de roem zo naar het hoofd stijgt, dat zij niet meer beseffen wat anderen daar aan hebben bewerk stelligd of bijgedragen, kunnen zij maar beter tijdelijk ophouden met verdere roem vergaren. Dan hebben zij gelegen heid over hun eigen woorden na te den ken. Dinsdag 26 februari j.1. is bij Koninklijk Besluit de heer M. H. A. van Veeren (36) uit Soest tot notaris benoemd. Hij volgt als zodanig zijn vader op, die ver leden jaar besloot, zijn ambt neer te leggen op het moment dat zijn opvolger werd benoemd. De heer Van Veeren jr., die in 1932 in Soest werd geboren en aan het Baams Lyceum zijn einddiploma H.B.S. A haal de, was reeds vele jaren werkzaam op het kantoor van zijn vader, aanvanke lijk als derde kandidaat, sinds 1960 ech ter als eerste kandidaat-notaris. De heer Van Veeren van alle kanten reeds gelukgewenst met zijn benoeming bekleedt vele bestuursfunkties. Zo heeft hij onder meer zitting in het be stuur van de plaatselijke afdeling van de Vereniging de Nederlandse Padvin der (hij was in zijn jeugd al een enthou siast padvinder), in het bestuur van de v. d. Huchtschool, die hij destijds als leerling bezocht, en in de Raad van Toe zicht van de Coöperatieve Raiffeisen- bank. De heer Van Veeren is ook nog penningmeester van het Oranjecomité. Hij treedt wat dat betreft in het voet spoor van zijn vader, die ook vele funk- ties in het maatschappelijk leven heeft bekleed. Splitsing Hellingweg - Korte Bergstraat - Wilhelminalaan, vyftig jaar geleden Dezelfde plaats nu

Soester Courant | 1968 | | pagina 1