v.v.v. -nieuws Soest toen - Soest nu Het oog gericht op Portugese kolonieën ANNO 1968 DsN van Gelder over „God is anders" SCHUUR ACHTER CHINEES RESTAURANT AFGEBRAND Dinsdag 5 maart 1968 1968 47< 47c Jaargang no. 18 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 R.K. Vrouwengilde Natuurbeschermingswacht bezorgd over vervuiling van de bossen 4 444 3 3 3 3 S.T.C.-leden betrekken vaandelwaeht bij défilé POLITIE TEL TEL. BRANDWEER 3 lezingen in Soest Soester taxi-chauffeur op nippertje ontkomen Soestenaar bij ongeluk in Baarn gewond Brandweer voorkwam wellicht een ramp Auto gestolen V reemd gedrag Abonn. p. kwart, f 3,—per post f L25. soester ((Tourant ost f 4,25. Verach Verschijnt Iedere dinsdag en TTfldlf Het laatste land met koloniale bezittin gen in Afrika is nog Portugal en het zijn geen onaanzienlijke bezittingen: het grote Mozambique en eveneens grote Angola plus wat kleinere gebieden als Portugees Guinee. In al die streken voe ren Portugese soldaten ook een onafge broken strijd tegen groeperingen die met de wapens het Portugese gezag willen verdrijven. Juist in het kleine Guinee is de strijd het interessantst, omdat het ge bied voor Portugal eigenlijk volkomen waardeloos is en slechts een belasting van de schatkist. Dat is niet alleen economisch zonder meer zo, maar nog sterker doordat Lis sabon hier tegen de dertigduizend mili tairen voortdurend in actie heeft tegen de vrijheidsstrijders van Amilcar Cabral. De steden zijn dan wel in Portugese hand, daarbuiten reikt het gezag der Portugezen niet veel verder dan hun kogels. Het kostbare verweer tegen deze nationalistische opstandelingen wordt niet zozeer gevoerd omdat Portugal deze kolonie formeel een provincie overi gens zo graag behoudt, maar omdat een terugtrekken hier de opstandelingen in Mozambique en Angola moreel te zeer zou steunen. Lissabon boft hierbij nog enigszins dat in Angola de opstan delingen onderling ook nog verdeeld zijn, ten dele vanwege stamveten. Geweldige successen hebben de voor al uit Kongolese bases opererende guerrillero's van Holden Roberto niet gehad, maar de exploitanten van plan tages en olieondernemingen zijn al ge dwongen hem te betalen om verwoes tingen te voorkomen waartegen de Por tugezen hen niet kunnen beschermen. In Mozambique wordt de strijd voor namelijk vanuit Tanzania gevoerd door Eduardo Mondlane eveneens met be trekkelijk weinig succes. Dat wil zeggen in veroverd en beheerst gebied. Hij bindt wel weer een grote Portugese le germacht, vooral omdat hij zich richt tegen een gebied waarin de Portugezen bezig zijn een grote waterkrachtcentrale te bouwen met daaraan verbonden een bevloeiingssysteem dat de streek ge schikt moet maken voor massale immi gratie vanuit het moederland. Veel lekt niet uit over de gevechten die hier geleverd worden, noch over de vele doden die de burgerbevolking door de strijd betreurt in ieder geval zo lang zamerhand tienduizenden. Mozambique staat voorts tamelijk sterk doordat de buren Zuid-Afrika en Rhodesië er be lang bij hebben dat het gebied geen on afhankelijke negerrepubliek wordt. Maar al steunen die twee landen de Portugezen, de zwaarste last draagt Lis sabon. En die last is zeer zwaar. Het kleine land besteedt naar sommiger schatting veertig procent van de staats inkomsten aan het strijdend behoud van zijn Afrikaans imperium zonder dat daartegenover ook maar bij benadering een evenredige financiële voordelige te genstroom bestaat. Portugal bloedt zo verschrikkelijk om zijn imperium in stand te houden, dat de economische ontwikkeling thuis er zeer door geremd wordt. En dat ronder dat er uitzicht bestaat dat in al die drie gebieden de strijd ooit beëindigd zal worden. Want al is zeker door de Por tugese politiek van assimilatie met de plaatselijke bevolking in deze kolonies een heel andere sfeer ontstaan dan in de vroegere Franse of Britse, de over heerser hoeft geen illusie te hebben dat hij ooit nog eens populair wordt. KANTMAN. Donderdagavond hield het K.V.G.. afd. Soestdijk een bijeenkomst in het Lut- gardisgebouw, waarop de heer J. W. Gosker. Inspecteur van Politie te Arn hem. een voordracht hield met experi menten over „Parapsychologie" in de praktijk. De parapsychologie, de wetenschap die de buitenzintuiglijke waarnemingen (telepathie, helderziendheid, parapsycho- scopie) bestudeert, trekt steeds meer belangstelling. De begaafden op dit gebied, de parag nosten, zijn voor deze merkwaardige begaafdheid tot bijzondere prestaties in staat. Volgens prof. Ten Haaff zijn echter van de 100 z.g. paragnosten 95 arbeidsschuwe psychopaten, die er hun beroep van maken geld te trekken uit de zakken van slachtoffers, die door angst, gewetensnood of leed bij een ver missing de hulp inroepen van een der gelijke helderziende en dikwijls be drogen uitkomen. Aan de hand van vele krantenknipsels en attributen, die deze lieden tijdens hun bijeenkomsten gebruiken, werd uit voerig ingegaan. Het was vooral een waarschuwing, om niet direct vertrou welijk tegen dergelijke niet bonafide paragnosten te zijn of privé-informaties te geven, hetgeen dikwijls naderhand tot chantage kan leiden. Het was een buitengewoon boeiende avond, waarop de leden ademloos zaten te luisteren. Inspecteur Gosker nam tot slot het dankwoord van mevr. Smit over, dat zij had overwogen te zeggen. Kwestie van gedachtenlezen? ROZEN Shakespeare vroeg al wat in een naam is en dacht daarbij aan een roos. Daar om wordt hier vermeld, dat in Voor burg de secretaris van de P.v.d.A. Roze- mond heet en de secretaris van de V.V.D. Rozebroek. De een spreekt bloem rijke taal, de ander zit op rozen. De confessionele partijen hebben nu Net- ty Rosenfeld en mr. A. B. Roosjen ver zocht secretaris te worden om zo van Voorburg één groot rosarium te ma ken. De Natuurbeschermingswacht Eemland, die i fgelopen vrijdag de jaarvergade ring hield in Dc Rank, maakt zich ern stig bezorgd over de vervuiling van de bossen. Men heeft et gevoel, machte loos tegenover deze hinderlijke ver vuiling te staan, al werden wel enige suggesties gedaan om het wegwerpen van allerhande afval aan banden te leg gen. Zo zou men graag zien, dat hou ders van verkooppunten verplicht zou den worden om tenminste in een straal van 150 meter om hun kiosk de om geving moeten schoonhouden. Enig suc ces verwachtte men ook wel van het stellen van een boete op het wegwer pen van afval langs de openbare weg, zoals dat in Engeland en Amerika ge bruikelijk is. Ook werd voorgesteld om de school jeugd in te schakelen door middel van een speciale ruimingsactie. Veel mede werking van de hoofden van scholen verwachtte het bestuur echter niet. Be sloten werd uiteindelijk om in een tele gram de bezorgdheid over de vervuiling kenbaar te maken aan het bondsbe- stuur, dat deze week in Amsterdam in vergadering bijeen komt. De natuurbeschermingswacht heeft ech ter ook enkele positieve ervaringen in het afgelopen jaar opgedaan. Hoewel door de 19 natuurwachters nog altijd 410 waarschuwingen werden uitgedeeld aan automobilisten, ruiters, bromfiet sers e.d. is het aantal overtredingen in de bossen toch aanmerkelijk gedaald ten opzichte van enkele jaren geleden, "'"ooral het aantal brommers in de bos sen is beduideend kleiner geworden, zo blijkt uit het rapport van de leider van de patrouilledienst, de heer K. Streefkerk. Het was voor dc heer Streefkerk te leurstellend om te moeten ervaren, dat niet iedere natuurwachter het nodig had gevonden om rapporten in te zen den. Zeven natuurwachters bleven in gebreke. Bovendien bleek er kritiek op het leiderschap van de heer Streefkerk, wat laatstgenoemde ertoe heeft gebracht om zijn funktie beschikbaar te stellen. Het bestuur heeft besloten, voorlopig geen nieuwe leider te benoemen. De natuurwachters moeten nu rechtstreeks bij het bestuur verslag uitbrengen. Daarom ook werden de drie aftredende bestuursleden (secretaresse-penningmees- teresse mevr. F. Peelen. en de heren K. Streefkerk en C. van Capelle) ook door maar twee nieuwe vervangen, te weten de heren J. K. de Bruin en H. Smoorenburg. De funkties zullen on derling worden verdeeld. De heer Van Capelle heeft zestien jaar deel uitgemaakt van het bestuur, de heer Streefkerk zeven jaar, waarvan zes jaar tevens als leider van de pa trouilledienst. Mevr. Peelen heeft ge meend, haar funktie te moeten neer legen wegens haar drukke andere werk zaamheden, waardoor zij vond, haar werk voor de Natuurbeschermings wacht niet naar behoren meer te kun nen vervullen. De vereniging telde op I januari van dit jaar 19 natuurwachters, evenveel donateurs-leden en vier begunstigende instellingen, t.w. ..Zonnegloren", de plaatselijke V.V.V., de gemeente Soest en de afdeling van Dierenbescherming. Een belangrijk feit voor de Natuurbe schermingswacht Eemland was het be sluit van de gemeenteraad op 7 april van het afgelopen jaar om de bossen en duinen geheel te sluiten voor ruiters zonder rijvergunning. „Dat leek alle maal heel mooi, doch de werkelijkheid Hoera driemaal hoera! In dit V.V.V.-nieuws hebben wij een heerlijk bericht voor U. Het is dan eindelijk gelukt in prettige samenwerking met de Stadsschouwburg te Utrecht voor alle daar te geven voor stellingen plaatsen voor U te reserve ren. U kunt nu steeds op de affiche van deze schouwburg, die U aange plakt ziet op het rechtse raam van ons kantoor, het programma van de voor stellingen lezen. Wij geven U hierbij in het kort de titels der stukken tot en met 18 maart. Nadere inlichtingen kunt U natuurlijk persoonlijk of telefonisch bij ons inwinnen. 7 maart Die Fledermaus; 8 maart Doorn roosje (ballet); 9 maart Het paard van de koning; 10 maart De Vrek; 13 maart Eindeloze liefde; 14 maart De vogel vrienden; 15 maart De honger en de dorst; 16 maart Een dag uit de dood van verdomde Loewietje; 18 maart Eindeloze liefde. Voor de gewone voorstellingen kan 2 dagen van te voren besproken worden. Evenals met theater Carré is de voor waarde, dat U aan de eenmaal bespro ken plaatsen vastzit, onverwachte ver hindering kan maar in heel speciale gevallen geregeld worden. Men houdt zich èn in Amsterdam èn in Utrecht aan de voorschriften. Mettertijd zal het vermoedelijk ook mogelijk zijn, dat men via ons kantoor couponboekjes kan krij gen, zodat men in Soest op gemakke lijke wijze in het bezit van een derge lijk abonnement komt. Wij hopen, dat vele Soesters van de nu geboden gelegenheid gebruik zullen maken en dat zij de gezellige Stads schouwburg vaak gaan bezoeken. Er is voldoende parkeerruimte naast het theater, zodat ook hier geen pro bleem voor U ligt. Voor U en ons is de band Stads schouwburg Utrecht met V.V.V. Soest een gelukwens waard. Zeg het voort! was, dat die rijvergunningsuitgave pas in november op gang kwam", aldus de secretaresse in het jaarverslag. In het verslagjaar werden een voor- jaars- en een najaarswandeling gehou den, wat beschouwd moet worden als een representatief optreden. „Dat heb ben we hard nodig", meende mevr. Pee len, want het aantal leden is niet al te groot. In de loop van het jaar kreeg het be stuur het vermoeden, dat er moge lijk enige ongenoegens in de vereni ging heersten. Daarom werd een enque- te ingesteld, die onder meer tot resul taat had, dat de heer Streefkerk zijn funktie neerlegde. De heer Streefkerk werd te weinig activiteit verweten. De Nabij Zonnegloren werd zondagavond laat door de politie een sportwagen met in de onmiddellijke nabijheid daarvan twee mannen aangetroffen. Toen zij de politiewagen zagen, namen zij onmid dellijk de benen. Hoe de wagen daar terecht is gekomen, is nog niet duide lijk. Uit een voorlopig onderzoek is gebleken, dat de auto toebehoorde aan de 26-jarige C. M. uit Putten, die zijn wagen op het parkeerterrein van Zon negloren zou hebben gezet en toen met ander vervoer in gezelschap van een aantal vrienden naar Utrecht is ge weest. Het verband is nog niet helemaal duidelijk; evenmin, wie de beide man nen zijn geweest. De sportwagen is in ieder geval bij het bureau geplaatst. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond zal de K.N.G.V. op 30 april mogen deelnemen aan het défilé voor H. M. de Koningin op 30 april. Vijftig leden van de Soester Turnclub en de Baarnse Gymnastiek en Schermvereni- ging B.G. S.V. zullen die dag dc vaan delwaeht betrekken en tevens de jarige vorstin een bloemstuk aanbieden. betrokkene heeft uitgelegd, dat dit een gevolg was van een langdurige ziekte. Niettemin besloot hij zijn plaats be schikbaar te stellen. Via de enquete-formulieren zijn overi gens ook vele nuttige suggesties gedaan. Zo meende men onder meer, dat er meer aandacht moet worden besteed aan de werving van nieuwe natuur wachters, dat de natuurwachter meer bevoegdheden zou moeten hebben e.d. Voorzitter Wijsmuller deelde mede. dat op 27 maart een lezing en filmavond zzl worden georganiseerd in samen werking met de Tuinbouw, de Dieren bescherming en de Bijenvereniging. Voor het eerst sinds vele jaren kon het verenigingsjaar weer eens me' een ba tig saldo worden afgesloten. Donderdagavond 7 maart a.s. en op 28 maart en 18 april zal onze plaatsge noot Ds. N. van Gelder (Eemstraat 6), een drietal lezingen houden over het thema: saecularisatie. in het gebouw Eltheto (Driftje) te Soest-zuid. Ds. Van Gelder is sinds 1965 plaats vervangend hoofd documentaire pro gramma's van de N.C.R.V.-televisie. Daarvoor was hij verbonden aan de Dr. v. d. Hoevenkliniek voor psychisch gestoorde delinquenten in Utrecht. In zijn „studie-atelier", achter in de tuin, vertelt hij dat de term saeculari satie centraal staat in het kerkelijk en godsdienstig denken van deze tijd. Dat komt omdat men zich opnieuw is gaan afvragen: wat is de Kerk? Wat is haar taak in de wereld, wat heeft ze te doen. Deze overwegingen zijn vooral op gang gebracht door Prof. J. C. Hoeken dijk: het wezen van de kerk in haar zendingsopdracht. Letterlijk schreef de laatste al in de vijftiger jaren: „We kunnen niet op de oude voet voortgaan. We hebben een nieuwe visie op het apostolaat nodig, die alle seculaire com plexen en geheime ideologieën ontmas kert, kortom, we moeten opnieuw ont dekken wat de bijbel onder evangelie verkondiging verstaat. Het is onzin om de Kerk op tc roepen tot evangelisatie, als wij haar niet tegelijk oproepen haar leven radicaal te herzien en een dras tische structuurverandering aan tebren- Op de Biltseweg is afgelopen vrijdag de Soester taxichauffeur J. W. F. G. (25) op het nippertje aan een ernstig ongeluk ontkomen. Met een snelheid van 110 km per uur zou hij een voor hem rijende auto gaan inhalen. Op het moment dat de Soestenaar naast de ander reed, week deze plotseling naar links uit om zelf een andere wagen te gaan inhalen. Door hard te remmen wist de taxi chauffeur een aanrijding te voorko men. Hij stuurde bovendien naar links de berm in, waar hij de macht over het stuur verloor en tegen een licht mast botste. Hoewel zijn wagen vrijwel geheel werd vernield, bleef de bestuurder vrijwel ongedeerd. De bestuurder van de andere wagen is na het ongeluk doorgereden. Zij ken teken is echter bekend. Bij een verkeersongeluk in Baarn is vrijdag de 27-jarige bromfietser A. C. uit Soest gewond geraakt. Hij kreeg geen voorrang van een auto mobiliste, die afsloeg en de rechtdoor- gaande bromfietser voorrang had moe ten verlenen. C. is met verwondingen aan zijn rech ter been en schouder naar het zieken huis overgebracht en aldaar opgenomen. gen" en „In deze wereld is de Kerk een ociologische onmogelijkheid. Alom zal zij worden misverstaan". Dit is de eerste fase in het vertoog. Behalve door prof. Hoekendijk is ds. Van Gelder ook duidelijk geïnspireerd door het boek van Dr. A. Th. van Leeu wen „Christianity in world history". Dit boek is de bron van een reeks impulsen voor de tweede fase van ds. Van Gel- der's betoog: De wereld werd altijd ge zien als een grote kosmische Orde. Al le dingen hadden hun plaats en hun wetten. Een paar figuren moesten die Orde bewaren, de koning en de priester. Zij waren de garanten van de een of andere Pax. Israël en de God van Israël keerden zich tegen die gestructureerde wereld. Voor Israël zijn er geen heilige dingen en plaatsen. Er is geen sacrale Orde. Er is wel relatie tussen de mens (als vrij scheppend wezen) en God (ook een vrij scheppend Wezen). Door deze rela tie moet de orde tot stand komen. En uiteindelijk zal dit dan in een voltooi ing worden afgerond. Dit is een totaal andere manier om met de dingen om te gaan. Je loopt in de wereld niet op eieren. Je mag alles doen, maar in overleg met de schep per, de maker. In „Pijnenburg" mag je ook best wan delen. maar je mag van de eigenaar niet de boel vernielen. De middeleeuw se kerk is helemaal de kant op gegaan van het gezag, de Pax Romana. Voor de R.K. Kerk was de hele wereld epn groot heiligdom. Maar juist bij Rome is er na het Tweede Vaticaans Concilie ontstellend veel veranderd. En in zeer korte tijd. Ook in de Gereformeerde Kerk is er een heleboel in beweging gekomen. Maar het is opmerkelijk dat bij de Vrijzinnigen, die nu zeggen dat zij het allemaal al lang wisten, de dood in de pot zit, aldus ds. Van Gel der. Saecularisatie wil zeggen dat de mens bevrijd is van een autoriteit die hem alles voorschrijft. De mens leidt nu zijn eigen leven in eigen verantwoordelijk heid. Zelf moet men beslissen en zelf er voor staan dat men zo en niet an ders besliste. De wereld is zo voorspelbaar geworden. Ze weten precies wat er gaat gebeuren. Computers berekenen de toekomst. God is niet meer degene die de gaatjes vult. We hebben God niet meer nodig. In dit kader moet je de God-is-dood-theo logie zien. Maar het is slechts een as pect van dit nieuwe denken. Het is he laas een zwaar beladen slogan gewor den, ontdaan van zijn oorspronkelijke betekenis. Vanuit het nieuwe denken is er geen God meer die je beter maakt als je ziek bent, of van wie je brood krijgt als je honger hebt. Zoals er ook geen koning meer is die de een of an dere Pax garandeert of een priester die je het heil bezorgt als je maar biecht en de sacramenten ontvangt. Die God is dood. Maar God is niet dood. God is anders, zegt ds. Van Gelder liever. In zijn eer ste inleiding in Soest zal hij het begrip saecularisatie bespreken. De tweede keer zal hij de achtergrond schetsen In de vroege maandagmorgenuren is een schuur achter het Chinees-Indisch restaurant Foo Shan aan de Torenstraat dQor brand verwoest. De schuur, waar in vele flessen sla-olie stonden opge slagen, brandde onder luid geknal van in de lucht srringende flesen geheel uit. De brandweer was het vuur echter zo snel meester, dat waarschijnlijk een ramp is voorkomen. De schuur ligt namelijk temidden van zeer dichte bebouwing, vlak achter het Chinese restaurant en juist naast de Coöperatie. Aanvankelijk vreesde men het ergste, want de schuur brandde als een fak kel. De brandweer rukte dan ook met groot materieel uit. De boven het res taurant slapende mensen, zes in getal, hebben van de brand niets gemerkt Aangezien het gevaar zeer groot was, dat het vuur zou overslaan naar het restaurant zelf, heeft men de bewoners proberen te wekken. Een politieman heeft er echter eerst een ruit voor moe ten intrappen. Hij bezeerde zich daarbij dusdanig aan scherven glas, dat hij zich moest laten behandelen in het zieken huis. De brand, die tegen half vier uitbrak, werd ontdekt door aan de andere zijde van de Torenstraat wonende mensen, die wakker werden van de explosies. De schade wordt geraamd op enkele duizenden guldens. van de God-is-dood-theologie (met o.a. Dorothee Sölle). En de derde keer wil hij het gesprek leiden over de beteke nis van dit alles voor de gemeente. Want er is een nieuwe situatie, waarin het Evangelie aan de wereld moet wor den verkondigd, en wij moeten begin nen met de situatie „uit Gods hand" te aanvaarden. Bonhoeffer (1906-1945) gaat nog verder: wij moeten de nieuwe situatie niet al leen aanvaarden, min of meer contre coeur misschien, maar wij moeten dank baar zijn dat de saecularisatie (het woord was bij Bonhoeffer nog niet te vinden) ons bevrijdt van de „religieuze" vertekeningen van het Evangelie, die zo oud zijn als de Kerk zelf. JAN VISSER. Zondagavond laat deed een zekere heer K. uit Baarn bij de Soester politie aan gifte van diefstal van zijn auto, die van een parkeerplaats bij een café in Soest zou zijn ontvreemd. Een uur later raak te in Baarn een auto betrokken bij een r:nrijding. De bestuurder van de wagen reed in verboden richting een weg door en verleende toen bij een voorrangs- weg geen doorgang aan een autobus. Een botsing was het gevolg. De perso nenwagen verloor weliswaar enkele on derdelen. maar de bestuurder reed niet temin door. Aan de hand van de ge vonden onderdelen heeft de politie kun nen nagaan, dat zij vermoedelijk af komstig zijn van de als gestolen opge geven auto. De politie onderzoekt in middels, of de wagen inderdaad ge stolen is en wie ermee heeft gereden.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1