serieus Op naar de oponder en bij de zee-mode Neem de moderne jeugd Oudertrots Koffietaart-klaar terwijl u wacht Het is een bekend gezegde dat liefde blind maakt. Even waar is overigens dat liefde bijna helderziend maakt. In derdaad merken we iemand van wie we veel houden nauwelijks de scha duwkanten op. Vaak zijn zelfs deze ons tot op zekere hoogte dierbaar en wek ken ze onze vertedering op. Aan de an dere kant ontgaat het ons niet als er iets aan schortals er iets met de ge zondheid is of als er een of ander ver driet verborgen wordt. En dan kennen we ook de wegen om zulke dingen te gemoet te treden en haast onopge merkt steun en bijstand te geven. Geen wonder dus dat de grote ouder liefde van een jong echtpaar gemakke lijk overslaat in een wel een beetje „blinde" oudertrots. Het is op zich nar tuurlijk best te begrijpen en heel ver- geefelijk, maar een zeker gevaar voor het kindje, dat in deze sfeer van over schatting moet opgroeien, schuilt er toch wel in. Het is er zeer bij gebaat, dat we het reeds vroegtijdig als een „gewoon mensbeschouwen. Dat voor komt die sfeer van concurrentiemet andere kinderen, andere ouders, waar het kind doodonschuldig aan is, maar die toch ten dele op het kleine hoofdje neerkomt. Het kind waarover de ouders dl te hoog van de toren blazen zal niet winnen aan sympathie. Wanneer we van ons kind overdreven verwachtingen koesteren, zullen onze eisen allicht te hoog zijn. Er zullen te leurstellingen volgen} het kind voélt zich tekortschieten en ontvangt een knauw in zijn natuurlijk zelfvertrou wen. Het omgekeerde van wat we hoopten gebeurt, hoe moeilijker we ons standpunt veranderen, hoe meer we blijven hameren en aandringen, hoe droeviger de resultaten zullen worden. Dan wordt het tóch wel héél hoog tijd dat we leren inzien dat het „helder ziende" deel van onze ouderliefde eens ingeschakeld moet worden, dat het kind de dupe dreigt te worden van on ze verblinde oudertrots. Is ons kind werkelijk meer dan gemid deld begaafd, dan zal dat niet als baby, maar op den duur wel blijken. De ont wikkelingen bij diverse kinderen lopen zo verschillend, dat we on-s makkelijk kunnen vergissen. Overigens hébben zulke kinderen het vaak zonder een op juttend ouderpaar al moeilijk genoeg. Het leren mag soms makkelijk gaan, dikwijls is het „knappe" kind minder populair, omdat er een zekere jaloezie van de anderen vaak onbewust gaat meespreken. Vaak ook is een geestelijk begaafd kind lichamelijk weer wat minder bevoorrecht en daar door minder opgewassen tegen sterke re, ravottende kameraadjes. JETTY vooral niet te star vast moeten houden aan verouderde begrippen. Wat de vergelijking tussen de jeugd van 1946 en nu betreft is mr. Kist van mening, dat de woningnood een kwalij ke invloed op de opvoeding van de jon geren heeft uitgeoefend. Volgens hem is het echter heel normaal, dat de jeugd agressiever is geworden, want dit is met alle bewoners van de hele wereld het geval, ook bij de ouderen. Hij is het met vele anderen eens, dat de jeugd tegenwoordig veel meer ge welddaden bedrijft dan vroeger. Maar ook hier mag men het accent niet al leen op de jongeren leggen, want het zelfde beeld toont de oudere generatie. Hoewel velen het ontkennen, gelooft mr. Kist wel dat een belangrijk deel van de schuld voor de verruwing ligt bij de televisie. Vroeger vonden we het erg als iemand werd gedood, nu knip peren we nauwelijks met de ogen als tienduizend kinderen in Vietnam ver minkt rondlopen, zegt hij. DE GROTE VERGISSING U kunt het eens zijn met de visie van de oud-kinderrechter uit Amsterdam, of u kunt er een volkomen tegenstrij dige mening over het jeugdprobleem op na houden ,dat is uw goed recht. Maar één ding is zeker: velen van ons hebben het gehele jeugdprobleem ge rangschikt in het kader van "nozems en provo's", en dat is de grootste ver gissing die een volwassene kan begaan. Door de jongeren in een hokje te zetten sluit men zich automatisch sf voor de "aanvaardbare provocaties en demon straties" van de jeugd. Het gevolg daarvan is dat de jongeren het gevoel krijgen niet begrepen en niet geaccep teerd te worden. Het gevaar daarvan is, dat ze nog emotioneler in opstond komen en "ontoelaatbaar" gaan de monstreren. Wij willen vooral geen verwarring wek ken door grotendeels achter de mening van mr. Kist te gaan staan en daarom leggen wtf er de nadruk op, dat exces sen te allen tyde verwerpelijk zijn. Voor gezonde demonstraties behoren we respect te hebben en lange haren cn baarden kunnen we het best maar grootmoedig "over het hoofd" zien. Een demonstratie tegen de oorlog In Vietnam (niet tegen Amerika) of beter nog tegen elke oorlog, moeten we bij voorbeeld als gerechtvaardigd zien, ook al zouden wij als volwassenen er voor geen goud van de wereld aan mee willen doen. Wat dat laatste betreft, deden we het maar wèl; deed de hele wereld het maar. Dan zou deze zinloze mensonterende strijd spoedig tot tot verleden behoren. De ouderen moeten leren de moderne jeugd serieus te nemen. Zeg niet zon der meer "het zijn schavuiten", maar tracht hun protesthouding te begrijpen of in ieder geval te doorgronden. Ze menen het echt niet zo negatief als wel lijkt en ze zouden heel wat bijdraaien, als ze door de ouderen in de meeste gevallen niet zo maar zonder meer werden veroordeeld. Dit is de mening van de bijna 70-jarige mr. Kist, die kortgeleden is afgetreden als kinderrechter in Amsterdam, de man die bovendien 20 jaar voorzitter van het Nederlands Verbond der Ver eniging Pro Juventute is geweest. Mr. Kist is wel degelijk van mening, dat de tegenwoordige jeugd anders is dan vroeger. Ze is volgens hem zelfs veel agressiever. Maar hij vindt tevens, dat de ouderen er goed aan zouden doen, zich ook zonder vooroordelen open te stellen voor elke vernieuwing, dus ook voor de veranderde houding van de jeugd. Mr. Kist verklaarde onlangs in Lunte- ren met nadruk, dat hij zich op zijn leeftijd beslist nog positief wenst op te stellen tegenover de vernieuwingsten- denzen die onder de jeugd leven. Hij gaf toe zich vroeger ook aan de lange haren van nozems en provo's geërgerd te hebben. Dit is een gezonde en begrij pelijke reactie van oudere mensen. Maar nu vindt de gewezen kinderrech ter deze min of meer primaire kenmer ken van de nozems heel gewoon. Ook in mij heeft zich een reclassering vol trokken, zegt hij humoristisch. Krijgen de protesterende jongeren als kleine groep teveel aandacht? Mr. Kist gelooft van niet. Hij herinnert eraan dat belangrijke problemen nimmer door een grote groep zijn opgelost of gewijzigd. Het zijn de enkelingen, die zich daarvoor het eerst inspannen en als katalysator - reactieversneller dienst doen. De jeugd beoordelen op basis van vastliggende normen en wets artikelen, vindt mr. Kist ten enenmale onjuist. We moeten ervan uitgaan de jongeren serieus te nemen en daar ont breekt het nog maar al te vaak aan, zegt hij. ZOEK DE MIDDENWEG Mr. Kist ls het niet in alle opzichten eens met de veranderde seksuele mo reel. De Victoriaanse moraal vond h(j beslist niet juist, maar ln je protest kun je ook te ver gaan, is z(jn oordeel. Hü voelt er zeker niets voor, dat men zich seksueel maar uitleeft totdat het een nieuwe norm dreigt te worden. Hij vindt dat alles in het werk moet wor den gesteld het kind de kans tot ont plooiing te geven en dat de ouderen 3 Op Gapri is alweer druk geparadeerd met bad- en strandmode. Tientallen internationale ontwerpers hebben daar laten zien wat er .,op, onder en bij de zee" in 1968 grote mode zal worden. Natuurlijk werd de show bijge woond door persvertegenwoordigers, fotografen en genodigden uit alle windstreken. Een internationale jury koos enkele modellen uit - onder meer van de Parijse couturier Pierre Cardin en zijn collega Kennetb Lai- ne - die volgens haar voor een prijs, een gouden Tiberias, in aanmerking kwamen. En gezien het internationale karakter van deze ,.Maremode Ca- pri 1968" mogen de uitgezochte modellen gerust representatief worden genoemd voor de bad- en strandmode van het komende seizoen. Daar staan de klinkende namen van de internationale couturiers wel borg voor. Er waren dan ook weer heel wat fantasierijke ontwerpen te bewon deren, modellen waarbij veel badstof was verwerkt. Het viel op dat de badjasjes met capuchon of ander bijpassend hoofddeksel weer terug wa ren op het toneel. Vanzelfsprekende waren er ook weer buitenissige mo dellen met grillige lijnen en van opmerkelijk materialen te zien. Grote aandacht trokken de laarzen van badstof. In ieder geval paste alles bij zonder goed bij het milde klimaat van Capri, waar ons probleem „zomer" geen probleem is. Laten we hopen dat wij over 'n paar maanden aan onze stranden ook volop gebruik zullen kunnen maken van al de daar getoonde nieuwigheden. Dat zal allemaal van de stemming van de weergoden afhangen, dachten we zo, 1. Links een bad jasje met revers, uitgevoerd in materiaal met glinstereffect. Rechts een jasje met capuchon in traditioneel streepdessin. 2. De mannequin links draagt een dr. Zjivago-achtige jas van ribbel badstof met bijbehorende laarzen en tropenhoed. Rechts: een jasje van witte badstof in marinestijl met bikini. 3. De badnimf draagt een extravagant badjasje met een opvallend rugdecolleté. Haar partner heeft zijn geluk gevonden in een luchtig wit strandjasje met fantasiesluiting. Onverwachte gasten trakteren op een overheerlijke kof f ietaart lijkt een onmogelijk heid. Maar toch kunt u gerust aannemen dat het wel degelijk kan, mits u een klaar gekochte taartbodem in huis hebt. Hebt u dat niet (op het moment dat u dit leest), dan verdient het toch aanbeveling er een dezer dagen voor te zorgen. Zo'n taartbodem bederft niet en u kunt er in noodgevallen en ook als u plotseling 'n bevlieging krijgt om zo maar iets lekkers voor uw huisgenoten klaar te maken, veel gemak van hebben. Maar het wordt tijd naar de koffietaart terug te keren, die u werkelijk in minder dan een kwartier kunt „bakken". De taartbodem hebt u dus en voor de mocca-crème hebt u de volgende ingrediënten nodig: 250 gram boter, 250 gram gezeefde poedersuiker, wat sterke koffie, slagroom en suiker naar smaak, 8 lange vingers en gehakte noga. Schrikt u niet van de noga, want als het hélemaal moet kan dat onderdeel van het re cept ook worden weggelateyi. Maar lekker is het wel. U begint met de mocca-crème te maken: boter luchtig roeren en vermengen met de gezeefde poedersuiker en sterke koffie. Bestrijk daarna de taartbodem met de mocca-crème, bestrooi de crème met ge hakte naga en bedek alles met een laagje stijf opgeklopte slagroom. Leg er daarna stervormig 8 lange vingers op en spuit langs de kant èn stervormig naar het midden walletjes van mocca-crème. Maak ook om het centrale punt van de taart een mocca- crèmewalletje of een serie torentjes. Vul daarna de driehoekjes en het midden van de taart op met slagroom en u kunt met een taart voor de dag komen, die een meester- cuisinier u niet kan verbeteren. De taart is niet alleen „klaar terwijl u wacht" maar ook op voordat u het weet.

Soester Courant | 1968 | | pagina 9