v.v.v, Soest toen - Soest nu - - tr TOCH MEER SCHEIDING nieuws BOMMEN Geslaagden Verkeerseursus ontvingen hun diploma 1963 Hl v Het oog gericht op Nassers dilemma PIPO IN KLEUR Vrijdag 8 maart 1968 47e jaargang no. 19 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Geen spreekuur Evangelisatiedienst Ned. Vrouwen Electr. Ver. - l "L '&L Tienergroep Middellijk Vergadering Rode Kruis SOESTERI OURANT Abotm. p. kwart. f3.—. per post f 4.25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Een deel van de radicalen zijn dan ten slotte toch uit de K.V.P. getreden en willen een aparte groep vormen. Er komt dus een nieuw partijtje bij. Dit alles ter verduidelijking van het Neder landse politieke leven. Al het pogen van „wijze mannen" om een breuk in de K.V.P. te voorkomen, heeft na vele weken touwtrekken dan toch niet tot het bewaren van de een heid kunnen leiden. Er waren toch grote concessies gedaan aan de groep radi calen, die een vertegenwoordiging in het partijbestuur kon krijgen van niet ge ringe sterkte en drs. Bogaers himself als vice-voor2itter Maar dit kwam blijkbaar toch niet voldoende tegemoet aan het verlangen van de heren. Het vreemde bij deze radicale democra ten is, dat zij zich niet wensen neer te leggen bij inzichten van een meerder heid, zo lang de propaganda van eigen inzichten nog niet voldoende aanhangers heeft weten op te leveren, maar dat zij óf zelf over die meerderheid willen heersen öf anders volkomen op eigen benen willen staan. Ogenschijnlijk lijkt het nu. dat de thans geschapen situatie zou bijdragen tot meer duidelijkheid over het gezicht van de K.V.P. en dus ook tot meer duide lijkheid bij regeringsvorming e.d. We wagen dat nog wel te betwijfelen. Hoe meer partijen immers, hoe moeilij ker het steeds zal zijn om een hechte regeringsmeerderheid te doen ontstaan, hoe meer de uiteindelijk samenwerkende partijen ook tot compromissen zullen moeten komen. De uitgetreden radicalen drijven de K.V.P. nu theoretisch in de meer conservatieve hoek. Theoretisch, want anderzijds zal het partijbestuur vermoedelijk willen trachten die radi calen zoveel mogelijk wind uit de zeilen te nemen, het programma dus zo pro- gresief mogelijk opstellen, zonder socia listisch te worden. De katholieke radicalen hopen nu dat de radicalen uit de beide andere con fessionele partijen zich bij hen zullen aansluiten en men tot één groepering kan komen. Dat zou dan worden een progressieve, althans ver naar links staande partij op christelijke grondslag. Als dit laatste er niet bij zal horen, dan wordt de uittreding nog vreemder, want waarom zich dan niet zonder meer ge wend tot D '66 of P.v.d.A om althans de verbrokkeling niet nóg groter te maken Wat de radicalen precies willen, is nog vaag. Zij spreken wel over een progres siever opstelling, maar wat dit precies zal zijn, anders dan D '66 of P.v.d.A. bedoelen, dat is nog altijd niet duidelijk geworden. Het zal trouwens ook wel weer zo zijn, dat ook in de radicale groeperingen, zowel bij K.V.P. als A.R.P. men niet gelijk gezind is, de een meer denkt in de richting van b.v. D '66, de ander in meer socialistische richting. En dan kan ook dat weer tot versnippering leiden als men even konsekwent alléén de eigen politieke idee wil volgen. Die afsplitsing uit de grote partijen leidt er toch bepaald niet toe om meer dui delijkheid te brengen bij toekomstige verkiezingen en regeringsvorming. Er zullen straks nog een of een paar par tijen meer zijn, die nog meer hulp aan ontwikkelingslanden als hun progres sieve ideaal in hun vaandel schrijven of minder uitgaven voor defensie of nog meer staatsbemoeienis op verschillend gebied. Het wordt er de kiezers alleen maar moeilijker door gemaakt om te bepalen Aan belanghebbenden wordt bericht, dat mevr. Walter-van de Togt verhinderd is op donderdag 14 maart a s. haar spreek uur bij Openbare Werken te houden. Na eerder uw aandacht gevraagd te hebben voor de rekreatie-gebieden in Gelderland en Overijsel, komen wij nu met een wat beknoptere, maar toch praktische V.V.V.-uitgave over de mo gelijkheden, wat betreft hotels, restau rants, bungalows en campings in West- Brabant. Dit gedeelte omvat Bergen op Zoom, Halsteren, Steenbergen, Willemstad, Zevenbergen Roosendaal, waarvan de folder vertelt: „Een gebied met uitge strekte polders en wijde bossen, vele mogelijkheden voor uw rekreatie, zoals watersport, wandelen, fietsen, golf, paardrijden en autorijden. Uw basis voor trips naar België, de kust en de Randstad". Voor liefhebbers van zeilen hebben wij uitvoerige informatie, waaronder speci aal voor de jongeren, die lid zijn van de Ned. Jeugdherberg-Centrale, een fol der over zeilvakanties, die geheel ver zorgd zijn en die uitgaan van de jeugd herbergen, die in de belangrijkste wa tersportcentra van ons land gelegen zijn. Verder heeft de N.J.H.C., voor wie lie ver op het vaste land blijft en wie de ruitersport een warm hart toedraagt, de mogelijkheid voor een „hippische vakantie". Ook over deze ruiterkam pen is een folder verschenen. De hierboven beschreven gegevens, die in geïllustreerde druk zijn verschenen, werden ons in meervouw toegezonden. Daar de tijd altijd vlugger gaat dan we denken, raden wij aan, in verband met het bespreken van vakantie, niet te lang te wachten met de eerste stap. Die stap brengt U naar ons kantoor, waar de oriënteringsfolders voor U klaar lig gen. welk partijtje ieders ideeën nu wel het beste nabij komt. In plaats van naar grotere eenheden zijn we eerder op weg naar meer kleine en vroegere perioden hebben al aangetoond hoe dit de regeer kracht van het land bemoeilijkt. Men krijgt er onwillekeurig de indruk van, dat het meer gaat om eigen aanzien en om liever dq eerste viool te willen spe len dan zich te willen voegen naar een meerderheid volgens democratische prin cipes. Al vloeit dit alles uit het democratisch bestel voort, men kan niet zeggen dat de democratie erdoor wordt gediend. In tegendeel, het lijkt meer op een hang naar macht dan naar gezamenlijk de beste wegen zoeken voor een verdere ontwikkeling, zoals een democratisch bestel bedoelt. Zondag a.s., te 7 uur, wordt in de Em- makerk, een Evangelisatiedienst ge houden, waarin zal spreken Ds. P. He- tebrij van Den Dolder. Aan deze dienst werken mee het Zang koor „Sursum Corda" en organist G. Muts. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit blad. Het is voor mensen met dictatoriale nei gingen altijd een zegen als zij in een democratie wonen, want daar kunnen zij hun lusten tenminste botvieren. Zij kun nen met allerlei middelen de democratie ondermijnen en niemand mag iets tegen hen uitrichten, want dan worden ja wel: hun democratische rechten aange tast. Zij kunnen ook nog aan het be wind komen, want zij kunnen het volk misleiden en propagandaleugens mengen in hun propagandaleuzen en andere groeperingen intimideren en in diskre diet brengen. Zij kunnen het zich ver oorloven zich overal tegen te verklaren en protestbetogingen houden met kleine groepen, om zo de meerderheid te sug gereren dat er niet op de oude voet kan worden door gegaan. En als de meerderheid dan nog niet luis tert, worden er ergens ruiten ingegooid, of bommen geworpen. Want ze willen toch hun zin hebben. Nederland, let op uw saeck. Precies zo is het in Duitsland ook begonnen. Nog niet eens zo lang geleden. De agenda van de Ned. Vrouwen Electr. Vereniging vermeld: Dinsdagmorgen 12 maart. Koffieuurtje in restaurant „Astoria", Oranjestraat bij de Laanstraat, Baarn. Woensdag 20 maart. 2 uur. Show van Ploegstoffen door mevrouw H. Smit- Goeman in het Oranjehotel te Soest. Maandag 22 april, namiddag 2.30 uur. Mejuffrouw Hoekendijk, gepens. direc trice opvang centrum komt de aandacht vragen voor een lezing. Onderwerp: „Vrouwen in donker Amsterdam". Donderdag 25 april 1968. Algemene jaarvergadering in Leeuwarden. Kos ten voor deze dag 15,75, waarin begre pen: koffie, thee, warme maaltijd, boot tocht Friese meren, Friese dansen en lunchpakket je. Maandagavond reikte de burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinek, aan de ge slaagden van de Verkccrccursus, georganiseerd door de plaatselijke afdeling van het Verbond van Veilig Verkeer, de diploma's uit. De heer G. J. Dazelaar, een van de twee cursisten die „met lof" slaagden, werd door de burgemeester gecom plimenteerd. Het schriftelijk verkeersexamen op de scholen, voortaan verkeersproef ge naamd, is dit jaar voor de lagere school vastgesteld op dinsdag 12 maart, en de verzwaard schriftelijke verkeersproef voor de scholen voor voortgezet onder wijs op dinsdag 2 april. v v.: Achter Dammers. 50 jaar geleden. r— Dezelfde plaats (Nassauplantsoen hoek Bcatrixlaan) nu, De jaarlijkse jeugdverkeersproef wordt georganiseerd door de afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer, in sa menwerking met het onderwijzend per soneel, onze politie en andere vrienden van Veilig Verkeer, gedreven door het oogmerk Meer veiligheid op de weg, dóór en vóór het kind. Het verkeersonderwijs is niet zonder re den een verplicht leervak op de scholen geworden. Het is geboren uit een drin gende noodzaak, want jaarlijks komen er in ons land ongeveer 400 kinderen bij verkeersongevallen om het leven Daarbij komen dan nog de vele zwaar gewonden, waarvan niet weinigen in valide blijven voor het leven. In 1966 bedroeg het totaal aantal doden op de weg 2612. Daaronder waren 120 kinderen onder de 5 jaar en 274 kinde ren tussen de 5 en 15 jaar. Gezien de in snel tempo stijgende verkeersintensi teit moet worden gevreesd dat het aan tal kinderen, dat het slachtoffer wordt van het verkeer, in de toekomst nog veel groter zal worden. Van de genoemde slachtoffers verongelukte van de school gaande kinderen 55 0 o te voet en 33 0 n per fiets; het overige percentage betrof een andere wijze van deelname aan het verkeer, zoals bromfietsen, meerijden met anderen e.d. Het jaarlijkse verkeersexamen eerst schriftelijk en enige tijd later praktiscr is de proef op de som van het op school geleerde. Helaas meestal van wat zij alleen op de school leerden door de zorg en toewijding van het onderwijzend personeel, zonder dat de ouders daaraan ook maar één steentje bijdroegen. Wij ouders vergeten maar al te gemakkelijk dat wij in de eerste plaats verantwoor delijk zijn voor de opvoeding ook de verkeersopvoeding van onze kinderen en dat het niet voldoende is dat wij onze kinderen het verplichte onderwijs doen genieten zonder meer. Terwille van de verkeersveiligheid in het algemeen en van die van onze kinderen in het bijzonder zijn wij verplicht ook aan de verkeersopvoeding van onze kin deren actief deel te nemen en daaraan voortdurend werkzaam te zijn, zodat zij zich zullen ontwikkelen als verantwoor delijke en goede weggebruikers. Wij die nen te bedenken dat het gaat om men senlevens, en nog wel van onze kinde ren. Wie de verkeersregels niet kent zal ze ook niet weten toe te passen. Wie om zijn verkeerd gedrag in het verkeer niet wordt vermaand of gecorrigeerd zal een slordig weggebruiker worden en blijven en een gevaar zijn op de weg, voor zich zelf en anderen. Daarom dienen wij de jeugd theoretisch, maar ook praktisch goed te vormen. Jong (goed) begonnen is veel gewonnen Draag daaraan uw steentje bij. Repeteer de verkeersregels eens met uw kinderen, maant hen regelmatig tot voorzichtig heid, corrigeer hun gedrag wanneer no dig, en wees vooral een goed voorbeeld! Dat noopt tot goed volgen. Mocht u voor de moeilijkheid zitten dat uw kind al meer van de verkeersregels afweet dan uzelf, repeteer dan aan de hand van eventueel van school meege kregen leermiddelen of schaf voor ƒ2,50 de door het Verbond voor Veilig Ver keer en de A.N.W.B. uitgegeven „Ver- keerscode" aan. Een pracht boekje met vele kleurenfoto's, dat in geen enkel ge zin mag ontbreken. Het resultaat van de verkeersproef zal dan tweeledig zijn: het verkeersdiploma voor uw kind en een misschien zeer nodige opfrisser van de verkeersregels voor uzelf. Doen wij daarom wat wij kunnen dan doen wij (slechts) onze plicht In Israël toonde men zich in het geheel niet onder de indruk van wat krijgs haftige taal die de Egyptische president Nasser bezigde in een toespraak tot zijn natie. Hij zwoer daarbij dat de door Israël bezette gebieden weer Egyptisch zouden worden, hoe dan ook. Enzovoort. Dat is niet erg geslaagd als begeleiding van allerlei geruchten dat nu Israël daartoe bereid is de Arabische landen en Israël met elkaar in een huis, maar niet in één kamer zouden gaan praten, waarbij de bemiddelaar der Ver. Naties Jarring dan op en neer zou wandelen met de boodschappen van de heren. Een herhaling dus van Rhodos anno 1949. De woorden van Nasser zouden echter overtuigender geklonken hebben als men uit Egypte niet ook wat anders had ge hoord: spreekkoren van arbeiders en studenten, die de leuze zingen „Word wakker Gamal, de Israëli's staan aan het kanaal." Dat zijn uitingen van on tevredenheid die in een straf geleide dictatuur niet op hun plaats zijn. De eerste oorzaak van die ontevreden heid heet te zijn het niet tot de kogel veroordelen van de generaals die de schuld moeten dragen van de zware ne derlaag van juni. De gevangenisstraf was vooral de arbeiders te licht. De de monstraties drongen ook door tot het parlement en men ziet nu het merk waardige feit dat de generaals nog eens opnieuw berecht zullen worden. Dat het tot die demonstraties kon ko men, is waarschijnlijk te danken aan enige ministeriële medewerking en zelfs vanuit het bestuur van de enige poli tieke partij. Daarbij behoeft men nog niet eens te denken dat er in die partij en in zijn kabinet mannen zijn die Nas ser gaarne een been zullen lichten. Waarschijnlijker is dat het misnoegen te groot was om het de kop in te drukken en dan is het verstandiger een poging te ondernemen de ontevredenheid in de minst ongewenste banen te leiden dan de soldaten erop af te sturen. Nasser zelf repte in zijn rede wel van groepen die een aanslag op het regiem beramen, maar dat is de gebruikelijke manier om alle ook maar licht kritiserende burgers zwart te maken bij de meerderheid der getrouwen. Een andere zaak is dat Nasser althans mondeling wel verplicht is in zijn redes wat meer van het revolutionaire elan te doen waaraan hij zijn gehoor zo lang heeft gewend. En ook in zijn daden moet hij nu uit kijken voor de geestesgestéldheid van absolute Israëlhaat waarin hij de Egyp- tenaren heeft opgevoed. Hij moet nu de fiere man uithangen, hoezeer hij intus sen zelf ook meent dat het beter is tot een of ander akkoord te komen dat ten minste de Israëli's laat verdwijnen van de kanaaloever. Zoals het nu gaat ziet hij bij een geslo ten kanaal zijn staatsinkomsten drastisch dalen en dat geeft economische misère, die zoals al vaak bleek, woedende mas sa's ertoe kan brengen hun heil maar te zoeken bij een kordater voorman Aan de andere kant is hij nu ook verplicht de hand op te houden voor de fooien van zijn rijke Arabische partners, die zeker niet van plan zijn te betalen als Nasser intussen ook nog tegen hen pro paganda bedrijft. Nasser zit in een dilemma waar hij niet makkelijk uit zal komen. KANTMAN Aanstaande zaterdag houdt de Tiener groep Middelwijk een dansavond, de laatste voor Pasen. Medewerking ver leent dc band „The Miseries" en het belooft dus een geslaagde avond te wor den. Het Rode Kruis afd. Soest-Soesterberg houdt maandag 11 maart a.s. des avonds 8 uur haar algemene ledenvergadering in het gebouw „Middelwijk" aan de Talmalaan hoek P. de Hooghlaan Soest- dijk. Uit de vele inzendingen van de ..Pipo kleurplaat" hebben wij na veel moeite, er waren namelijk zoveel „fantastisch" gekleurde Pipo's, de vijf beste gekozen. Tot de gelukkigen behoren Karin Coster, Van Goyenlaan 116 Lizay Derickx, Zwaluwenweg 4 Jacqueline ten Pas, Klaarwater- weg 47 Frits Kuus, Aagje Dekenlaan 5 Karin Koehof, Ericaweg 12. De door hen gewonnen prijzen worden een dezer dagen thuis gebracht.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1