3 tic EG v SETTEN Broncït Heffen HUISKES ZORGDE VOOR MEER GELD BRON VAN FISCAAL GEKNOEI MOET WEG VAN PLATTELAND NAAR GROTE STAD 50 jaar geleden DE SPAANSE GRIEP in Nederland STERRENPARADE BIJ HOTELS Uw succes is onze reclame U kunt niet alles weten S0ESTERBERG Van alle kanten gevraagd Stad doet te weinig voor jeugdige migranten Het blijft een hachelijk avontuur Laat men de migranten links liggen Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" 18.769 doden in niet-oorlogvoerend land De eerste griep-golf Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL ICHTHART I Ï5"" Medische dienst Voetbal Opbrengst collecte Stille Omgang Jongerenkring Ontmoetingsavond K.V.O.-nieuws Tempo-nieuws De Duinkikkers VRIJDAG 8 MAART 1968 in E, b al h«l wat geschreven over de moell«Kheden in de Nederlandse schaats ploeg van de heren. De toprUders Ard Schenk. Cees Verkerk en Peter Nottet heb ben er geen doekje, om gewonden, dat z« Anton Huiskes weer terug willen als coach. Maar of hy als een soort wonderdokter moet worden gezien, die de ryk „et talenten gezegende Nederlandse rUder, aan de top brengt en daar houdt, dat is een vraag, die niet kan worden beantwoord. Huiskes wil best terug komen, maar dan moet het bestuur van de K.N.S.B. naar zyn pUpen dansen. Met andere woorden, het bestuur moet dan alleen bestaan uit de mensen die Huiskes erin wil hebben. Het ls logisch, dat het bestuur van de K.N.S.B. er niets voor voelt om de man, waar men zoveel moeliykheden mee heeft gehad, terug te halen. Op zichzelf is men daartoe wel bereid, maar terecht stelt het bestuur, dat zfl de dienst uit maakt In de schaatsenrydersbond en niet de trainer-coach van de heren-kern ploeg. Per slot is de trainer-coach by de KN S B. In dienst. Door de moeilijkheden met de rijders heeft Wim de Graaff besloten zijn func tie als trainer-coach neer te leggen. Dat was hij vorig jaar al van plan, maar met het olympische jaar voor de boeg is van allerlei kanten druk op hem uitgeoefend om het dit seizoen nog te doen. Toen bleek, dat Huiskes niet zou komen, vroegen ook de rijders die nu zo lastig waren, of De Graaff wilde blijven. We kunnen heel goed begrijpen, dat De Graaff nu zijn functie neerlegde nadat vooral Cees Verkerk zoveel kritiek op hem had uitgeoefend, dat één van beide uit de kernploeg moest. Bovendien kon De Graaff zijn eigen ideeën omtrent de training niet verwezenlijken omdat de rijders doodgewoon niet bereid waren de trainingsschema's te volgen die hun coach hen voorlegde. Zij verafgoodden Huiskes en in hun ogen was Huiskes de enige man, die hen aan de top kon houden, waar hij hen had gebracht. Maar eigenlijk zat er achter het niet willen volgen van de trainingsschema's van De Graaff een ordinaire pesterij. Startgelden Huiskes zorgde er voor, dat de rijders de startgelden van de wedstrijden waar zij aan deelnamen, in hun eigen zak konden steken en De Graaff volgde konsekwent de opdracht van het bestuur van de K.N.S.B. en deponeerde de start gelden in het trainingsfonds van de kernploeg. De training van de heren-kernploeg kost de K.N.S.B. ongeveer 100.000 per jaar. Het zakgeld, dat de rijders krijgen voor hun particuliere uitgaven is beperkt en door het opstrijken van startgelden kon den zij aanzienlijk meer besteden. Bo vendien zorgde Huiskes er voor, dat werd ingeschreven voor de wedstrijden waar de hoogste startgelden werden ge geven. Nu kregen de jongens slechts een deel van die startgelden, omdat de in- komsten daaruit voor het trainingsfonds voor een bepaald percentage aan de rij ders ten goede komen. Andere factoren zijn, dat Wim de Graaff een veel grotere inzet voor de training verlangde en vooral meer gedisciplineerd wilde trainen en daarbij de puntjes op de i zette. Huiskes was daarin veel ge makkelijker, die achtte het niet zo scha delijk als er eens een sigaretje werd gerookt of een pilsje gedronken of dat de jongens eens wat later in hun bed terecht kwamen 's avonds. Daardoor was hij veel meer een kameraad voor de hardrijders en praatten de jongens ge makkelijker met hem. Uit vorm De zaken gingen pas goed scheef toen de schaatsinterland tegen Noorwegen in begin januari op een debêcle uitliep. Geen wonder, want Cees Verkerk, de grote gangmaker in de ploeg, was niet in vorm. Dat kwam voor een belangrijk deel, omdat hij in de vorige zomer zijn conditietraining niet voldoende had bij gehouden. Een handicap daarbij was een blessure, maar Cees trainde in de afge lopen zomer veel minder hard dan de vorige twee jaren, evenals Ard Schenk. Intussen zitten zowel de K.N.S.B. als de rijders met de gebakken peren, want geen van beide partijen krijgt het nu helemaal naar de zin. Hoewel de K.N.S.B. de gelegenheid heeft om Huis kes te contracteren, omdat zijn overeen komst met de Zweedse schaatsbond dit jaar afloopt, zal zij dit zeer waarschijn- VAN WEEDESTRAAT 52 -r SOESTERBERGSESTRAAT 30 Het komt ons heel redelijk voor, dat de coach van de schaatsers te zeggen heeft wie er op welke wedstrijden en num mers uit komt. Een paar jaar geleden vond de K.N.S.B. het nodig om zich daarmee te bemoeien en prompt werd het een mislukking. De coach van het Nederlands voetbalelftal heeft ook de verantwoordelijkheid voor de samenstel ling van de ploeg. Daar kan de K.N.S.B een voorbeeld aan nemen. Een ander punt is, dat Huiskes een jaarsalaris van de bond vraagt van 100.000. De Zweed se bond kan en is bereid dat voor Huis kes te betalen, maar de K.N.S.B. heeft er het geld niet voor. Waarschijnlijk zal Henk Lamberts. die vóór Huiskes de Nederlandse kernploeg onder zijn hoede had, nu weer de coach worden. Lamberts was de man, die Henk v. d. Grift en Rudi Liebrechts naar de top voerde. Ook ziet het er naar uit, dat Lamberts assistentie zal krijgen en dat meer aandacht zal worden besteed voor het volgende seizoen aan de medische en sociale begeleiding. Het was overigens typerend, dat bij de Europese kampioenschappen in Oslo de Zweedse ploeg van Anton Huiskes niet over medische begeleiding beschikte. Toen Jonny Höglin ziek werd, moest de Nederlandse dokter Lap er aan te pas komen om de Zweed op te lappen. Als dat een Nederlander was overkomen, zou er een hel zijn losgebarsten van kritiek. Waarmee we maar willen zeggen, dat Huiskes daaraan wel wat meer aandacht had mogen schenken en voor ons beslist niet de wonderman is, die de kampioe nen uit het niets laat komen. Dat heb ben we ook wel gezien aan de resultaten van de Zweedse schaatsploeg, die bij de wereldkampioenschappen in eigen land na het succes op de 10 km bij de olym pische spelen in Grenoble behoorlijk zijn tegengevallen. Enfin, laten we het gedrag van Cees Verkerk maar zo gauw mogelijk zien te vergeten en de schaatsers, hun coach en hun bond veel sterkte wensen bij de voorbereidingen voor het volgende sei zoen. De Nederlanders hebben dan weer lijk niet doen, omdat Huiskes zijn eisen iets te veroveren en hopelijk stimulert te hoog stelt voor de bond. Dat geldt dat de trainingsijver en de inzet. Talent vooral in financieel opzicht. is er genoeg Zoekt a een Kussenkasc; Ranken- kast; Zeeuwse kast of 'n doodgewone broodkast, laat u zich dao door ons voorlichten. Wij tonen u graag vrij blijvend onze unieke kollckcie. ACHTERBERGH MEUBILERING VetdapI 10-li Ht/lomai 9-1T Er bestaat thans een speciale aftrekre geling inkomstenbelasting voor de ar beidsinkomsten van de gehuwde vrouw. Deze zijn tot een bedrag van 500 per jaar volledig vrij en daarboven voor een derde deel met een maximum van 2000. In de praktijk ligt dat belastingvrije inkomen bruto iets hoger omdat iedereen die werkt bepaalde kosten heeft en deze ook afzonderlijk op het arbeidsinkomen van de gehuwde vrouw in mindering komen. Het komt ons voor dat wij met deze re geling in Nederland bepaald niet geluk kig zijn. Mensen met lage inkomens dringen er bij werkgevers op aan het loon aan de gehuwde vrouw buiten de boekhouding te laten. Op huisvrouwen wordt door werksters pressie uitgeoefend om het loon fiscaal te verzwijgen, an ders krijgt men eenvoudig geen werk ster. In gezinnen met hoge inkomens kunnen gehuwde vrouwen praktisch geen werkkring aanvaarden omdat het grootste deel van het inkomen naar de fiscus gaat. Zo is nu eenmaal de prak tijk, die een ondeugdelijke regeling aan wijst. Het is buitengewoon betreurens waardig dat zoveel potentiële dikwijls hooggekwalificeerde, produktiecapaciteit van gehuwde vrouwen verloren gaat omdat zij fiscaal wordt afgestraft. Hoe veel bedrijven gaan er bijvoorbeeld niet gebukt onder secretariële zorgen omdat zij geen goede secretaresse ter beschik king hebben? Ondeugdelijke regelingen dienen te ver dwijnen. Het lijkt ons redelijk dat, mede onder druk der inflatie, het aftrekbare minimum voor een gehuwde vrouw wordt verhoogd. Als dat niet mogelijk is, lijkt het niet haalbaar dat er speciale tarieven komen voor de arbeidsinkom- sten van gehuwde vrouwen. Dat zal lei den tot minder geknoei, tot verhoging der arbeidsproduktiviteit en tot meer levensvreugde van vele gehuwde vrou wen die ook wel eens ander werk willen doen dan de huishouding verzorgen. Zij willen daar ook wel een redelijke belo ning voor innen. Waarom blijft men toch zo ouderwets denken op dit punt? Per saldo zal de staat er nog bij win nen I Voor talloze plattelanders is migratie naar een grote stad nog altijd een grote stap. een hachelijk avontuur. Toen in de herfst van 1967 het aantal jeugdige werklozen in verschillende delen van ons land sterk opliep, rees de vraag of deze jongeren niet in een van de grote steden werk zouden kunnen vinden. Vooral in Amsterdam was er zeker emplooi en de autoriteiten kwamen hen met een gunstige financiële regeling tegemoet. Maar van een grootscheepse migratie van jeugdige werklozen naar de randstad Holland is nog steeds geen sprake. Zijn deze jongeren profiteurs, die teren op onze goede sociale voorzieningen, of wijst de geringe animo om in de grote stad te gaan werken op een diepgewortelde vrees van het stadse leven? De angst voor de grote stad is al oud en blijkbaar is ze ondanks de ver minderde isolatie van het platteland nog steeds niet overwonnen. De tegenstellingen tussen stad en land zijn in de sociologische literatuur breed uitgemeten. Stadsbewoners en plattelan ders koesteren sterk vertekende denk beelden over eikaars leefmilieu. In de stad soreekt men schamper over de zo genaamde bekrompen levenswijze van de plattelandsbevolking, en op het platte land raakt men niet uitgesproken over de bedenkelijke moraal en de lichtzin nigheid van de stedelingen. De stedelin gen menen dat plattelanders oerconser vatieve mensen zijn, die geen deel heb ben aan het ritme van deze tijd en een dorp is in hun ogen een museum, waar niets gebeurt. De dorpelingen menen, dat alle stedelingen zich storten in het wufte uitgaansleven en wijzen op de grote ge varen die een jongen of meisje in de grote stad bedreigen. De ironie wil dat er tussen de doorsnee- stedeling en de gemiddelde plattelander hoogstens graduele, maar zeker geen es sentiële verschillen bestaan. Maar dat wil nog niet zeggen, dat er aan de mi gratie van werkloze jongeren naar de grote stad geen problemen vastzitten. Problemen, waar zijzelf en zeker hun ouders bang voor zijn. Natuurlijk wonen er in Amsterdam meer fatsoenlijke dan onfatsoenlijke mensen, maar de ervaring leert dat jongens en meisjes, die in de hoofdstad nog geen wortel hebben geschoten, gemakkelijker terechtkomen in minder geschikte mi lieus. Zo heeft de hoofdstedelijke politie geconstateerd, dat onder de provo's het aantal niet-Amsterdammers in de meer derheid was. Op de Amsterdamse wal letjes alsook in de nachtclubs en dan cings hoort men alle dialecten van ons land spreken, maar het Amsterdams het minst De jongen van het platteland, die in de grote stad werkt en leeft, ziet een stad met andere ogen dan hij, die gewend is in de city te leven. De volle straten, het drukke verkeer, de grote warenhuizen, al deze verschijnselen van een grote stad geven uiting aan een struktuur, waarin de individuele mens als een naar ver houding nietig onderdeel fungeert tegen over onoverzienbare en onbeheerste di mensies. De menselijke verhoudingen op een dorp zijn nog enigszins doorzichtig, maar wie uit zo'n omgeving naar de stad trekt, voelt zich een enkeling, van anderen ge scheiden. En deze afzondering tegenover een wereld, die overweldigend machtig is in verhouding tot het eigen individueel bestaan, verwekt gevoelens van machte loosheid en angst. In het dorp vormt men een integraal onderdeel van een wereld, die men kent. In de stad schijnt men al leen te staan tegenover een wereld in al haar riskante en oppermachtige aspekten. Dan ontwaken de neigingen om aanslui ting bij anderen te zoeken, wie het ook zijn, teneinde het gevoel van eenzaam heid en machteloosheid te overwinnen. Wat doet men Maar wat doet de stad voor de jonge- ren, die de aanpassing aan hun nieuwe omgeving moeilijk valt? De welzijnszorg voor deze groep blijft helaas ver bene den het peil van de zorg, die de auto riteiten aan buitenlandse arbeiders heb ben besteed. Werkkrachten uit de pro vincie moeten zich in hun vrije tijd maar zien te redden. Noch met huisvesting, noch met vrijetijdsbesteding worden zij geholpen. Zij lopen verloren tussen de massa van de grote stad en moeten zonder hulp maar zorgen dat ze het redden. Helaas redden zij het vaak niet. Dat blijkt uit de ervaringen van politie en justitie. Van de circa 25.000 jonge mensen, die er jaar lijks naar Amsterdam komen om te stu deren of te werken, raken velen in het slob. En de werkende jongeren hebben het heel wat moeilijker dan de „provin ciale" studenten, die vrij gauw aanslui ting vinden in het studentenmilieu. Wel vindt men in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag maatschappelijke in stellingen, die de vreemdeling wegwijs kunnen maken, maar hun bemoeienis beperkt zich hoofdzakelijk tot het geven van informatie. Het huisvestingsprobleem speelt in de steden natuurlijk ook een grote rol. Er heerst kamernood. Jongeren uit de pro vincie belanden daardoor vaak in du bieuze wijken of milieus, waar zij eigen lijk niet thuishoren. Wat doen ze dan? Ze gaan na de werktijd de straat op om zich in café, dancing of iets dergelijks te amuseren. Daar komen zij in aanra king met allerlei randfiguren, die de on- ervarendheid van de provinciaal handig weten uit te buiten. Initiatieven Het beeld, dat we hier van het leven in een grote stad hebben getekend, is niet erg opwekkend. Het is ook een eenzijdig beeld. Het geeft slechts aan, hoe het uw zoon of dochter, wanneer hij (zij) naar de grote stad verhuist, zou kunnen ver gaan. Daarom verdient het aanbeveling, dat aan de migratie een goede voorberei ding vooraf gaat. Zo zou men om te beginnen zich kunnen verstaan met een maatschappelijk ad vies- en inlichtingenbureau over de huis vesting. Deze. bureaus beschikken door gaans over adressen van geselecteerde gezinnen en pensions, dan weet u ten minste dat uw zoon of dochter wat dat betreft goed zit. In Amsterdam is nu trouwens ook een meisjeshotel geopend, waar de meisjes drie maanden een kamer kunnen krijgen en zich van daaruit rustig kunnen oriën teren en een goede kamer kunnen zoe ken. De overgang van hun oorspronkelijk milieu naar het nieuwe milieu is dan minder groot. In Rotterdam is zelfs een jeugdmigratie- dienst opgericht in samenwerking met het arbeidsbureau aldaar. Deze dienst zoekt gastgezinnen, waar jeugdige mi granten worden opgenomen. Enkele grote bedrijven alsook de P.T.T. steunen dit initiatief. Zo komt men langzamerhand tot een doelbewuste hulpverlening voor migran ten, en dat wordt hoog tijd. Maar in elk geval kan men de ouders, die er tegen op zien, om hun zoon, ook al is hij dan werkloos, naar de stad te sturen, geen ongelijk geven. De grote stad heeft zich jarenlang weinig van de migranten aangetrokken en daarom is het onzin om te beweren dat die platte landsjongeren te lui zijn om te werken en liever trekken van de werkloosheids wet. Er zyn diverse soorten griep en over aard en ontstaan van de ziekte(n) blijven ook onder medici nog vele vragen leven. Tien jaar geleden spoelde een golf van griep over de wereld, die naar de plaats waar ze het eerst werd geconstateerd, wel Aziatische of A-griep werd genoemd. Hoewel er slachtoffers vielen, was het aantal doden betrekkelijk gering. Dat is bjj grlep-epidemieën in het verleden soms heel anders geweest. Het meest berucht was wel dc „Spaanse griep", die aan het eind van de eerste wereldoorlog rond waarde door de landen van Europa en ook in Nederland zo vele en vooral jonge mensen ten grave sleepte. maar zodra de griepaanval met een flin ke longontsteking gepaard ging, moest men maar afwachten hoe de uitslag van de crisis op de gevreesde vierde dag zou zijn, ten goede of ten kwade. Indien ten kwade, dan betekende dit de dood. En voor velen was het ten kwade. Van juli 1918 tot maart 1919 stierven er in ons land 18.769 personen ten gevolge van de griep. En het overgrote deel van de slachtoffers viel in de zwarte november- maand van 1918 tienduizend zeshonderd zesenzeventig De Spaanse griep trok zich van de neu traliteit nog minder aan dan de grote mogendheden van toen en nu. Begin augustus werden in ons land de eerste gevallen geconstateerd. Dat was in Zuid- Limburg en met name in Vaals. Hier woonden immers heel wat arbeiders, die in Duitse fabrieken een werkkring had den gevonden in de loop van de zomer drongen vooral uit Duitsland de geruch ten tot ons land door over die gevreesde geheimzinnige ziekte. Toen Limburg eenmaal was aangetast, duurde het slechts enkele dagen, of in heel Nederland werden gevallen van griep geconstateerd. Met name de garni zoensplaatsen werden getroffen. Geluk kig echter scheen de ziekte geen kwaad aardig karakter te dragen. Op 1 augus tus althans was bijv. in Amsterdam nog geen enkel geval met dodelijke afloop gemeld. Toch werden er van de personeelsleden van de gemeentetram in Amsterdam in twaalf dagen tijds 800, d.w.z. een vierde deel, aangetast door de griep. En bij de Amsterdamse politie telde men 195 ab senten. Geen slotakkoord Zo snel de ziekte echter bezit had ge nomen van ons land, zo snel verdween ze ook weer. Begin september sprak een der dagbladen heel poëtisch al van „de slotakkoorden van een noodlotssympho- nie." Dat de zaak echter heel wat min der poëtisch was dan deze uitdrukking zou doen vermoeden en dat de term „slotakkoord" op zijn minst voorbarig moet worden genoemd, zou spoedig blij ken. Iedereen in Nederland was geconcen treerd op het einde van de oorlog, dat nu spoedig zou komen. De voedsel schaarste had weliswaar bij lange na niet zulke katastrofale vormen aangeno men als in de hongerwinter 1944-1945, maar overvloed was er allerminst en wat ter tafel kwam, was dikwijls van inferieure kwaliteit. Het brood was slecht, de aardappelén eigenlijk niet voor menselijke consump tie geschikt en het (paarden)vlees heel moeilijk en dan nog in minimale porties te krijgen. Vooral bij de minder gesitu eerden was de toestand bepaald niet rooskleurig en de weerstand van de ge hele bevolking raakte steeds meer ver zwakt. De zwarte maand In de loop van de maand oktober kwam de griep terug, maar nu in verhevigde mate. De tijd was goed gekozen, de gure novembermaand, die altijd in Nederland al zo veel slachtoffers van verkoudheid en longontsteking telde. Penicilline en andere soortgelijke preparaten bestonden nog niet. Het volk was weerloos, de doktoren stonden machteloos. Zo lang er geen complicaties bijkwamen, was er meestal van direct gevaar geen sprake, JUWELIER HORLOGER REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Er zal met spoed gestreefd worden naar een landelijke classificatie van hotels. Zowel de A.N.W.B. als de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer willen het publiek een duidelijker inzicht geven in de kwaliteit van ons hotelwezen, waarmee ook de vreemdelingen ge diend zijn. De waardering voor hotels en restaurants zal uitgedrukt worden in sterren en daarmee wordt een o.i. juiste stap gezet in het scheppen van een ta- rievenonderscheid dat men voor onder dak buitenshuis moet betalen. Een van de moeilijkheden van elke toe rist; die op een afstand zijn verblijf in den vreemde moet regelen, is gelegen in de- keuze van zijn tijdelijke verblijf plaats gedurende vakantie of zaken reis. Naar onze mening ligt er aller eerst een scherpe scheiding tussen een aanvaardbaar verbijf en een onderko men dat onder de maat blijft. Het laat ste soort is geen hotel en het zou o.i. aan dit soort etablissementen verboden moeten worden om de naam hotel te voeren. Zo'n onderkomen verdient der halve geen enkele ster. Norrüen voor minimum-voorzieningen t.a.v. sanitair, stoffering en meubilering kunnen wor den opgesteld. Wij willen degenen die deze normen niet kunnen halen, niet uitsluiten van de mogelijkheid om lo gies te verschaffen maar dgl. logemen ten moeten niet de gelegenheid krijgen om te suggereren dat zij hotel-accom modatie verschaffen. Dat zal het peil van ons hotelwezen verheffen en voor al het buitenlands bezoek ten goede ko men wanneer althans aan deze sanering voldoende publiciteit wordt gegeven. Binnen de categorie hotels zou men dan een sterrenparade kunnen ontwerpen, waarbij men binnen de bedrijfstak kan gaan twisten over een, twee of zes sterren. Langs deze weg is er een kans dat er na verloop van tijd een situatie ontstaat waarbij gasten zich inzake hun huisvesting niet langer „genomen" zul len voelen. Bosstraat 5, telefoon 2543 en Van Lenneplaan 47, telefoon 6621. Bruine paarden De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst kon het vervoer van de ernstige patiën ten naar de ziekenhuizen maar met moeite bijhouden. En de doodgravers hadden het zeer druk. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats, de grootste van Amsterdam, vonden in normale tijden tien begrafenissen per dag plaats; toen waren het er soms tachtig. De lijkwa gens reden af en aan. Zoals bekend wer den en worden bij begrafenissen altijd zwarte paarden aangespannen. Kenmer kend voor de noodsituatie in A'dam was, dat de gezonde mensen regelmatig lijkkoetsen met bruine paarden zagen passeren. De begrafenisondernemingen kwamen koetsen en paarden tekort. School en besmetting Onder de doktoren en in de kranten ontbrandde een felle strijd over de vraag, of de Spaanse griep een besmet telijke ziekte was, ja dan wel nee. Zo ja, moesten dan niet onmiddellijk alle scholen worden gesloten? Maar volgens de pers van die dagen zou de Gezond heidsdienst zich met deze dooddoener van de zaak hebben afgemaakt „Spaan se griep staat niet op het lijstje van besmettelijke ziekten. Daarom is er of ficieel niets aan de hand." In elk geval was deze dienst van oordeel, dat slui ting der scholen alléén zin zou hebben, wanneer was komen vast te staan, dat de kinderen thuis minder kans liepen om besmet te worden dan op school. De Geneeskundige Dienst echter dacht daar anders over, maar deze dienst kwam voor het geven van advies aan de gemeente niet in aanmerking omdat de Gezondheidsdienst de oudste rechten had In elk geval, de scholen werden niet gesloten, behalve daar waar veel onderwijzers of het overgrote deel van de leerlingen door ziekte waren uitge vallen. Niet alleen in Amsterdam, maar overal in het land stierven de mensen bij tien tallen, veelal in de bloei van hun leven. En het juiste verweer tegen de verra derlijke ziekte had men nog niet ge vonden. Hygiënische maatregelen werden aanbevolen, grote vergaderingen en ver zamelingen van mensen afgeraden, zie kenbezoek hier en daar zelfs verboden. Men moest de epidemie gewoon laten uitwoeden. In de sterftecurve van de laatste vijftig jaar in Nederland zijn maar twee grote toppen: de griepepidemie van 1918 en de hongerwinter van 1944-1945. En de eerste top is nog hoger dan de laatste. ANTAARNS - HEKWERK ETTERS - OPENHAARDEN UIFELS - DEURSIERHEKKEN AMPEN ZONNEWIJZERS m 100 ontwerpen -Sedert 1937 le Hezerlaantje 46 - Tel. 2231 KUNSTSMEEDWERK IN STIJL Gordijnen met weervlekken moeten wor den uitgekookt in een zeeppoederbleek- middelsop. Daarna wegzetten in een slappe bleekwateroplossing en na korte tijd goed uitspoelen. Vlekken van hars en olieverf verwijdert men met olie en terpentijn. Een slagroomvlek kan verwijderd wor den met tetra. Z\jn uniformtressen gemaakt van me taaldraad, dan kunnen deze schoonge maakt worden met zilverkrijtpoeder. Zijn ze gemaakt van geverfd textiel, dan is tetra het aangewezen middel. Lakvlakken ten eerste zoveel mogelijk stuk breken en afborstelen. De overge bleven lak betten met alcohol, blanke spiritus of eau de cologne. Vlekken van nagellak verwijdert men met aceton of lakremover. Acetaat-rayon is hiertegen niet bestand. Geeft u met nagellak kleurtjes aan uw sleutels, dan kunt u deze gemakkelijk herkennen, ook bij avond. Foto's kan men schoonmaken in een met spiritus gedrenkt watje. Dokter J. C. Lucas, Prof. Lorentzlaan 21, Soesterberg, tel. 03463-1200, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn en A. Th. M. Splinter, beiden te Soester- begr, W. F. van den Helm te Huls ter Heide en L. H. Brandt en Moll van Charante, beiden te Den Dolder. Zondag speelt Soesterberg uit tegen Patria. De opstelling is als volgt: doel v. Rijs wijk; achter Van Ginkel en Klip; mid den Van Twigt, Kuyer en Odijk; voor Esmeyer, Voulon, Geers, Huisman en v. d. Borg. De opbrengst van de inzamelingsactie van de Stichting voor Geestelijk en Li chamelijk gehandicapten bedroeg in Soesterberg het mooie bedrag van 1721,25. Door een gift van 181, van het woonwagenkamp Beukbergen werd in totaal 1902,25 bijeengebracht. In de nacht van 16 op 17 maart gaan de katholieke mannen en jongemannen uit Soesterberg naar de Stille omgang in Amsterdam. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij H. de Groot, Buys Ballotlaan 35 of bij C. J. van der Donk, Laan Blussé van Oud-Alblas 2, )tel. 03490-17730) of op zondag 9 maart na de hoogmis in het gebouw naast de kerk. Een groep jongeren van de Hervormde kerk van Soesterberg, meest catechisan ten tussen de 17 en 20 jaar, houdt op vrijdagavond 15 maart in de Hoek steen een ontmoeting, waar men gezel lig en ongedwongen en ook weer se rieus bijeen wil zijn. Er wordt gewerkt aan een bepaalde vormgeving voor deze avond. Op 1 april zullen de afdelingen van het Katholiek Vrouwengilde en de Ned. Chr. Vrouwenbond elkaar des avonds om kwart voor acht weer ontmoeten in „de Hoeksteen". Een avond evenals vorig jaar, met discussiegroepen en een forum. De pupillenploegen D en E van K.V.O. hebben mooie overwinningen behaald in eigen sportpark bij de start van de tweede helft van de veldcompetitie. "Pupillen D won met 3-0 van Amers foort H. De doelpunten kwamen pas in de tweede speelhelft. K.V.O. E won eveneens met 3-0 van Amersfoort K door twee doelpunten van Gerrit Schep en een van Johan Mulder. De nieuwe pupillenploeg F verloor met 0-8 van Amersfoort L. De c-aspvranten leden e enkleine 1-2 nederlaag op eigen terrein tegen Hemur-Enge. De K.V.O.-aspiranten hebben een wat onfortuinlijke nederlaag geleden tegen Biko in Bilthoven, dat in de slotfase met twee gelukstreffers een 3-5 over winning wist te behalen. Wedstrijdprogramma voor a.s. zaterdag S.V.M.M. 1-K.V.O. 1; K.V.O. 2-DS.V. 3 (16 uur); K.V.O.-Tovers A (14.45 uur); Meeuwen B-K.V.O. B; Midlandia D K.V.O. C; K.V.O. F-Soesterkwartier C (14.30 uur); Meteoren c-K.V.O. E. Hoestdrank in tab let vorm. 95 et De eerste Gooi land-competitierit voor wielerverenigingen werd op het par koers van Tempo te Soestdijk gehouden. Er verschenen 42 amateurs, 25 nieuwe lingen, 11 adspiranten A, 3 adspiranten B, 4 veteranen en 1 dame aan de start. De amateurs reden 50 minuten en 5 ronden. Uitslag amateurs: 1. A. Bakker (T.). 2. M. de Koning (Amf.). 3. H. Zeeman (Ad.). 4. J. v. d. Broek (T.). 5. R. Hees (Ad.). 6. F. Hulsken (Ad.). 7. W. Kot- terer (Ad.). 8. C. van Proosdij (T.). 9. W. Kruis (Ped.). 10. J. Boor (Ad.). Uitslag nieuwelingen: 1. C. van Leijen- horst Ad.). 2. G. Horst (Ad.). 3. J. Schu ring (Amf.). 4. W. Stapelbroek (Amf.). 5. R. Sas (Amf.). 6. H. Brons (Amf.). 7. H. Hummel (Amf.). 8. C. Bokma (T.). 9. M. de Vries (Amf.). 10. H. Blaske (Ad.). 11. G. v. d. Hoef (T.). Uitslag veteranen: 1 A. Post (T.). 2. F. Bos (T.). 3. L. Deijs (T.). 4. V. de Jong (Ped.). Uitslag adspiranten A: 1. R. Vink (Ped.). 2. W. Pater (Ad.). 3. H. v. d. Hoef (T.). 4. H. Peet (Ad.). 5. H. Hees (T.). 6. J. Schaafsma (T.). Adspiranten B: 1. B. v. d. Broek (T.). 2. W. Grift (T.). 3. W. Grootveld (T.). Dames: 1. Mevrouw Heusinkveld. A.s. zondag volgt de tweede rit op het parkoers van Pedaalridders te Amers foort. Aanvang 9.30 uur. Het eerste dames-zevental van De Duin kikkers speelde tegen het dames-zeven tal van De Robben in het sportfondsen- bad te Hilversum. Dank zij het uitstekende spel van LUy Kok en Marian Thie ging de volle winst mee naar Soest. Marian Thie opende de score voor Duinkikkers, gevolgd door een fraai doelpunt van Lily Kok. Voor de rust weer Marian Thie en toen kwam een tegenpunt, zodat gerust werd met de stand 1-3. Direkt na de hervatting maakte Marian Thie er 4-1 van en Lily Kok 5-1. Dat was te veel voor De Robben-dames, die een geweldig offensief inzetten. Het werd 5-3, maar Lily Kok maakte 6-3 en José Bodewes 7-3. De Robben gooide er nog een schepje op en het werd 7-5. De eindstand werd $-7 voor De Duin- kikkers.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3