FUGERS FIETS II III II III II MODERNE KLEINE PIANO PASFOTO'S °&%i LEVENSCELLEN MET GEHEUGEN Foto Swager Officiële IN TITO'S KERKERS ZUCHTEN VELE TEGENSTANDERS ZEEB0UW EN VISTEELT De raadsels van het leven in één dag klaar Fa. Asmo - Soest MONTEURS - TIMMERLIEDEN IREDSA Zeepost mecMeünoren PIANOHANDEL W. VAN TOL Chinees-Indisch Restaurant „F00 SHAN" Gevonden voorwerpen VOUWFIETSEN VANAF 149,50 Gazelle. Burco en Record VOOR UW Nieuwe bronnen voor de hongerende mensheid Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-44 VRIJDAG 8 MAART 19G8 Aan de moderne elektronische reken machines worden vraagstukken voorge legd, die zo ingewikkeld en tijdrovend zijn, dat een mens er maanden op zou moeten rekenen, alvorens ze te kunnen oplossen. Bij het oplossen van die vraagstukken, maakt de rekenmachine gebruik van een zogenaamd geheugen. Dit geheugen bevat rekengegevens, die geregistreerd zijn op een magnetische band, die in een ommezien worden verwerkt, na dat ze, door de aard van de oorspron kelijke opgave, uit de grote voorraad herinneringen zijn opgediept. In een verbluffend korte tijd levert de machi ne dan het gevraagde antwoord, zon der zich ooit te vergissen. De biologen hebben zich afgevraagd, of de cellen die tezamen een levend wezen uit de kiemcel opbouwen, mis schien ook ergens over zulk een ge heugen beschikken, want de raadselen van de groei van het levende wezen zijn nog op geen stukken na opgelost. Snelpasfoto's binnen 5 minuten klaar. Burg. Grothestraat 45, telefoon 3917. Met grote wonder. We weten, dat de bevruchte kiemcel zich in tweeën deelt, volgens een werk wijze, die men nauwkeurig heeft be studeerd. Van één cel komen er twee, van deze vier, vervolgens acht enzo voort, totdat er de miljarden cellen zijn die tezamen het levende wezen vormen. Aanvankelijk zijn deze cellen aan el kaar gelijk en ontstaat er alleen een vermenigvuldiging. Maar dan voltrekt zich geleidelijk een wonder. Het is of een organiserende hand ingrijpt en taakverdelingen gaat stellen. De aan vankelijk éénvormige cellen gaan zich specialiseren. Een groep evolueert tot cellen die het centrale zenuwstelsel gaan vormen, an dere bouwen een nier op, of een hart, weer andere huidweefsel enzovoort, en zovoort in al hun onvoorstelbare verscheidenheid. Grijpt ergens bij die opbouw de my sterieuze Opzichter in die zegt wat de cellen moeten doen, die ieder zijn taak toebedeelt en er op toeziet, dat zij ge hoorzamen, of wat is het? We weten het niet. De keuze Heeft iedere cel al bij zijn ontstaan een bestemming meegekregen, die hij op een bepaald ogenblik in de ontwikke ling van het levende wezen gaat uit voeren, óf krijgt hij die taak later toe gewezen? Zoiets als de beroepskeuze, die een h.b.s.'er doet nadat hij zijn eindexamen heeft gedaan? Als het eerste geval waar is, dan moet een cel, die van huis uit bestemd is om een oog te maken - of met andere cellen te helpen maken - nooit iets anders dan een oog kunnen helpen op bouwen. Men heeft dat bij kikkers onderzocht en op een bepaald moment in de ont wikekling van het kikker-embryo cellen, die bezig waren een lever op te bou wen, - en bloc - overgeplant naar het kikkeroog in aanbouw. Het bleek dat de levercellen een ogen blik de kluts kwijt waren en zich af vroegen „waar zijn we nu beland?" maar slechts na een lichte aarzeling omschakelden en mee gingen bouwen aan het oog. Dit wijst er dus op, dat de cellen van huis uit alles kunnen en dat zij van hun ontstaan af geen on wrikbare doelbestemming meekrijgen. Grote vragen Over de al of niet aanwezigheid en nog minder van de aard van de be sturende opzichter bij de opbouw van het levende organisme helderde dit na tuurlijk niets op en de raadselen van het leven werden er niet door ontslui erd. De biologen vroegen zich echter af hoe he+ dan zou gaan met cellen - zonder groepsverband - die deelgenomen had- den aan specialisatie-arbeid, met an dere woorden met cellen, die al een in groei zijnd wezen - bijvoorb. belast waren met het meebouwen aan een le ver - wanneer men ze door elkaar schudde en uit die lever-organisatie wegnam. Ze dus ook onttrok aan de dwingende aanwijzingen van onze my sterieuze „Opzichter" en ze kris-kras inlijfde in het gloeiende organisme van een ander levend wezen. Zouden die cellen zich dan hun oor spronkelijke taak bij het verlaten bouw werk herinneren, of zouden ze bij de nieuwe gastheer voor zich zelf begin nen, of zich voegen naar de bevelen van de nieuwe „opzichter"? Kaarten geschud De professoren van het Amerikaanse Rockefeller-instituut te New-York, Weiss en Taylor. hebben deze proef, tezamen met de Duitse professor Andres, probeerd. Zij onttrokken aan een kippeëd dat een dag of veertien bebroed was en waarbij de specialiseringen dus begonnen wa ren, cellen, die respectievelijk bezig wa ren met de opbouw van nieren, lever en huid. Zij schudden ze als kaarten uit een spel door elkaar, zodat ieder verband tussen gelijk werkende cellen verbroken was. Dit heterogene mengsel spoten zij in een ander ei, dat ongeveer een week lang bebroed was. Wat bleek nu? Geen enkele bleek zich in het nieuwe organisme in zijn taak te vergissen. De ex-levercellen uit li chaam a gingen opnieuw de lever hel pen bouwen in lichaam b, de niercellen begonnen mee te doen aan de stichting van een nier en zo vervolgens. Elke cel had nauwkeurig „onthouden" wat zijn „vak" was. Hieruit moest men wel de conclusie trekken, dat de cellen als „alleskun- ners" beginnen, maar dat er op een ze ker ogenblik een „beroepskeuze" plaats vindt, volgens een stelsel, waarvan de mens nog niets begrijpt, doch dat blijkbaar voor de cel voor zijn verdere leven en handelen beslissend is. Op een gegeven moment krijgt de cel zijn „ge heugen" mee - net als de rekenmachine - en er is geen menselijk ingrijpen in staat, om hem van de wijs te brengen. ..Overzwaaien" van de ene studierich ting naar de andere - zoals het voor recht is van studenten - komt bij de eenmaal volwassen geworden levens cellen blijkbaar niet in het stuk voor! Hoe ontstaat nu deze in een „geheugen" vastgelegde informatie? De onderzoekers zijn van mening, dat deze haar oorsprong vindt in de ge heimzinnige potenties van de zogenaam de nucleïnzuren in de oorspronkelijke kiemcel. Maar voorlopig is dit niet meer dan een welluidende formulering van onwetendheid. Vergeleken bij al onze technische won deren van deze tijd is het wonder van het leven van een onbenaderbare ma jesteit en de grootsheid van de schep ping noopt tot stille eerbied en oot moed. Eigendomweg 67, telefoon 3951, vraagt voor a. Plafondsysteem b. Golfplaatmontage. Prettige werkkring, hoog loon. KOM EENS PRATEN RUYS&W °3VS4n» «UYSSCO ;.;,3SA.ra Joegoslavië Vliegreizen mot vol penilon o.a. 15 dagen uit en thuis naar: Hvar/hotel Galeb v.a. 464.- Makarska/Hotel Beograd v.a. 395,— :>oest, Steenhoffstraat 9A, tel. 6571 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Pasteur" 11 maart. Australië: ms „Argyllshire" 11 maart. Brazilië: ms „Pasteur" 11 maart. Canada: ms „Beaveroak" 13 maart. Chili: ms „Cd. de Tunja" 12 maart. Kenya. Oeganda, Tanzanië: ms „Kala- hari" 15 maart. Ned. Antillen: ms „Mercurius" 12 maart. Suriname: ms „Memnon" 12 maart. Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Star" 14 maart. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W. Afrika: ms „Zonnekerk" 13 maart. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd verzoeken met bijlagen van a. de heren J. J. Vos en Th. J. Vos, Braamweg 43a, te Soest om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende ver gunning voor een tandheelkundige groothandel en assemblering van tand heelkundige installaties in het perceel Braamweg 43a, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie D. nr. 3470. b. Shell Nederland Verkoopmaatschap pij N.V., Wassenaarsweg 80, 's-Graven- hage om vergunning tot het uitbreiden van een inrichting bestemd tot het op slaan en afleveren van motorbrandstof fen in het perceel Postweg nr. 23 te Soesterberg kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie E. nrs. 3014 en 3015. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmakingen bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be- zv aren tegen het verlenen der vergun ningen in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal op dinsdag 26 maart a.s., des voormiddags resp. 10.00 en 10.30 uur, in het gemeentehuis openbare zit tingen worden gehouden, alwaar mon deling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden in gebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 8 maart 1967. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan Howson Continentaal N.V., Ko ningsweg 20, Soest, op haar daartoe ge daan verzoek, op grond van het bepaal de in artikel 20 van de Wederopbouw- wet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een dubbel woonhuis met garages op het perceel, gelegen aan het Weteringpad hoek Industrieweg ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie G. nummer 5042, zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Industrieterrein". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te die nen. De op de bouwaanvrage betrek king hebbende stukken liggen geduren de diezelfde tremijn ter gemeentesecre tarie ter inzage. Soest, 8 maart 1968. WEDEROPBOUWWET Buregmeester en wethouders van Soest maken bekend dat :-ij voornemens zijn om aan J. van den Broek, Hellingweg 24 te Soest op zijn daartoe gedaan ver zoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bou wen van een woonhuis op het perceel, gelegen aan de Duinweg, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie D, nummer 2552 ged.. zulks inafwijking van het bestemmingsplan „Soest-Zuid". Alvorens een definitieve beslissing le nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 8 maart 1968. EENRICHTING VERKKER GEDEELTE SOPHIALAAN Burgemeester en wethouders van Soest gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en -te kens, maken bekend, dat hun college heeft besloten het gedeelte van de So- phialaan, gelegen tussen de Prins Hen driklaan en de Emmalaan. door plaat sing van borden 13. met onderbord met het opschrift „Uitsluitend voor motor voertuigen" en 20 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en -te kens te sluiten voor alle motorvoertui gen in de richting van de Emmalaan naar de Prins Hendriklaan. Van dit besluit staat voor iedere belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van het beroepschrift wordt gericht aan Hare Majesteit de Koning in doch ingediend bij de commissaris der Koningin van deze provincie te Utrecht, die een bewijs van ontvangst geeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Automobiel- club, de Koninklijke Nederlandse Mo torrijdersvereniging en aan Gedeputeer de Staten van deze provincie. Soest, 8 maart 1968. HERKEURING VAN MATEN, GE WICHTEN EN MEET WERKTUIGEN Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat: a. het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1968 te bezigen, zal zijn: bij de keuring en herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen, de hoofd letter D in fantasievorm; b. voor de herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen zal dit jaar zitting worden gehouden: a. te Soest in het gebouw St. Joseph, eenhoffstraat 30, achteringang, zuid, op woensdag 20 en donderdag 21 maart 1968 van 9.00-12.00 en 13.00 tot 16.00 uur; b. te Soesterberg in de gemeente Zeist in een lokaal aan de Maurikweg hoek Kerkweg op woensdag 20 mei 1968 van 9.00-12.00 en van 13.30-16.30 uur. Aan belanghebbenden wordt in herin- neringg ebracht dat: 1. aan de herijkplichtigen zullen door de dienst van het IJkwezen, zoveel als mogelijk is, oproepingen worden uit gereikt, vermeldende het tijdstip, waar op de maten, gewichten en meetwerk tuigen ter herkeuring aangeboden kun nen worden. T. wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat de verplichting tot herkeuring blijft be staan, ook al wordt geen oproeping ontvangen. 2. maten, gewichten en meetwerktui gen moeten schoon, droog en roestvrij worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; ijzeren maten dienen van binnen en van buiten geverfd te zijn, '-.operen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; ijzeren gewich ten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daar na ingewreven met gekookte lijnolie; 3. aan herkeuring onderworpen maten, gewichten en meetwerktuigen moeten vóór 1 oktober 1968 gestempeld zijn met de letter D in fantasievorm, bij verzuim of verhindering om van de zitting ge bruik te maken, bestaat nog gelegen heid maten, gewichten en meetwerk tuigen te laten herkeuren aan het IJk- kantoor te Utrecht op iedere woensdag van 9.00-12.00 en van 13.30-16.30 uur; 4. maten, gewichten en meetwerktui gen, die gestempeld zijn met het af- keuringsmerk, mogen niet in winkels, enz. wordenteruggebracht; 5. ten bate van 's rijks schatkist moet voor het onderzoek der maten, gewich ten en meetwerktuigen keurloon en voor het juisteren der gewichten jus- teerloon worden betaald; 6. miligramgewichten kunnen niet op de herijkzitting doch uitsluitend aan het IJkkantoor ter herkeuring worden aangeboden. De gezegelde enveloppe, af gegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post wor den opgezonden, daar deze anders moe ten voldoen aan de eisen, welke aan nieuwe gewichten worden gesteld. Voor elk gewicht moet op postrekeningnr. 425045 van IJkkantoor Utrecht een be drag van 60 cent worden gestort. Soest, 8 maart 1968. Deze bijzondere aanbieding betreft een Duitse kruissnarige piano, welke slechts 117 cm hoog is. Het merk: Stever. Houtsoort: pla taan. Prijs ƒ935,Franco huis, met 3 jaar schriftelijke garantie. Nieuweweg 103, telefoon 2968. Vertegenw.: Fórster - Zimmermann - Yamaha en Rösler Piano's. Het doet ons genoegen u mede te delen, dat wij u na de brand vanaf heden vrijdag 8 maart weer in ons res taurant kunnen ontvangen. De heer en mevrouw CHAN Langs deze weg willen wij gaarne allen, en in het bijzonder de heer W. B. H. Fu- gers, de naaste buren, de brandweer en politie van Soest bedanken voor de vele moeite, die zij zich hebben getroost om de brand in de nacht van zondag op maandag j.1, niet tot een voor ons ramp zalige brand te doen worden. De heer en mevrouw A. F. CHAN Chinees-Ind. Restaurant „FOO SHAN" Op het bureau van politie alhier zijn de volgende gevonden voorwerpen aange geven: linnen zakje met inhoud, bruine portemonnee met inhoud, windjack, ceintuur, rode hondenhalsband, 30 me ter touw. witte tas, dop van benzine tank. orthopedische bruine schoenen, paar bruine herenschoenen, zwarte snel binder. herenrijwiel, bankbiljet, vulpen in étui, bedelarmbandje, Simplex fiets, paar rolschaatsen, knipportemonnee, paar bruine dameshandschoenen, bruine sjaal. In Joego-Slavië zitten de gevangenis sen boordevol. Niet met lieden veroor deeld wegens een of ander crimineel vergrijp maar met tegenstanders van het regiem van maarschalk Tito, Deze politieke gevangenen zijn allen ten ge volge van hun afwijkende overtuiging het slachtoffer geworden van de Joe goslavische geheime dienst U.D.B.A., die tegenwoordig S.U.P. heet. Deze instelling vertoont een grote over eenstemming met de Russische M.V.D. en met Hitler's Gestapo en S.D. Ook de Joegoslavische geheime dienst werkt met een groot aantal „vertrouwenslie den" d.w.z. politiespionnen, vandaar het grote aantal arrestaties dat door de „dienst" elke dag weer, doch bij voor keur 's nachts, in de zichzelf liberali serende socialistische staat Joego-Slavië worden ten uitvoer gelegd. Het onderzoek van politieke vergrijpen wordt op aanwijzingen in geheime rap porten der vertrouwenslieden ingesteld door de officieren van de S.U.P. Deze laatsten beslissen over al of niet aan houding van de „politieke verdachte" en over het vergrijp zich te hebben schidig gemaakt aan een „misdrijf ge pleegd tegen volk en staat", zoals de tenlastelegging in S.U.P.-jargon wordt genoemd. De leiding der politieke on derzoeken berust bij een aantal opper- officieren en wel bij kolonel-generaal Miskovic, chef van de Joegoslavische geheime dienst; diens plaatsvervanger generaal-majoor Radovic; generaal-ma- joor Kostic en de oversten Dokic, Cu- rin, Uskokovic, Djuranovïc, Ilic en Ma- lobabic. De S.U.P.-officieren die met aanhou ding en ondervraging worden belast, zijn van een lagere rang (kapitein en luitenant) en hun salarissen zijn niet zo hoog, maar worden kunstmatig op gevoerd door een toelage welke af hankelijk is van het aantal aanhou dingen en „bekentenissen" der ver dachte. De verdere afwikkeling en openbare behandeling der tenlasteleg ging heeft plaats in showprocessen waarbij de straf reeds van tevoren schijnt te zijn vastgestled door de met de algehele leiding van het onderzoek be laste opperofficieren. Hersenspoeling Het vooronderzoek heeft plaats volgens vastgestelde richtlijnen. Hersenspoeling wordt aangewend evenals mishandeling en het toepassen van andere lijfstraf fen, waarbij alles is gericht op een „vol ledige bekentenis" en een verklaring in het openbaar van de politieke ver dachte opzettelijk verkeerd te hebben gehandeld, of doelbewust te hebben ge ageerd tegen de belangen van volk en staat. Daarmee is het verdere lot van de politieke verdachte zonder meer bezegeld. Gedurende het vooronderzoek vertoe ven de verdachten in gestichten, min of meer te vergelijken met onze huizen van bewaring, gevestigd in Pancevo, Belgrado, Agram, Split, Kragujevec, Nisch en Skopje. Na de veroordeling volgt overbrenging naar de gevange nissen in Mitrovic, Pesarevac, Gradisk, Lepeglav, Nnisch, Dop, Marburg, Spuz en naar de intussen berucht geworden gevangenis op het eilandje Goli Otok. Ln die Joegoslavische huizen van be waring en gevangenissen heersen vrij wel middeleeuwse toestanden. Het toe dienen van lijfstraffen is zonder meer toegestaan, zodat daarvan door de be wakers een ruim gebruik wordt ge maakt. Voeding, medische en sociale verzorging zijn slecht. De verplichte arbeid in de steengroeven - gemiddeld tien uur per dag - is zwaar en uit zonderlijk hard. met als gevolg een zeer hoog sterftecijfer onder de gevangenen ten gevolge van ondervoeding. De mis handeling en de dwangarbeid hebben op hum beurt krankzinngheid en zelf moord ten gevolge. Consulair Nu zijn Joegoslavische consulaire amb tenaren als spreeuwen neergestreken in west-Duitsland en Oostenrijk, de landen waar ook de meeste Joegoslavische en Kroatische emigranten verblijf houden, die allen als politieke tegenstanders van maarschalk Tito en van diens regiem zijn le beschonuwen. Dit kwam het duidelijkst aan het licht bij het (in het voorjaar van 1967) in Stuttgart ge voerde, Goreta-proces waar wettig en overtuigend werd bewezen, dat de Joe goslavische geheime dienst voor een moord meer of minder niet terug schrikt. De voorzitter van het in west- Berlijn gevestigde nationale comité van Kroaten in den vreemde, Branimir Je- lic, heeft daarvan ter zitting getuigd. We herinneren aan de geheimzinnige verdwijning van de Kroatische pater, prof. dr. Krunoslav Draganovic, die on derweg van Rome naar Wenen voor circa acht weken spoorloos verdween om even plotseling in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado weer op te duiken en daar op een door de rode machtheb bers belegde persconferentie te verkla ren dat hij vrijwillig en zonder dat van enige druk sprake was, naar Joego- Slavië was teruggekeerd. Van prof. dr. Krunoslav Draganovic, 64 jaar, is bekend dat hij een felle anti communist is, die tijdens de tweede wereldoorlog (Kroatië was toen een zo genaamde zelfstandige staat bij de gra tie van Adolf Hitier) Kroatië bij het Vaticaan (diplomatiek) vertegenwoor digde. Na de val van nazi-Duitsland en bij het aan de macht komen van de communistische partisanengeneraal Tito in Joego-Slavië in 1945, vertrok pater Draganovic naar Oostenrijk waar hij zich in een klooster te Preszbaum bij Wenen vestigde. Bewijsmateriaal Deze hoogleraar in de theologie stak zijn afkeer tegen het communisme niet onder stoelen of banken en na de val van het nazidom en van de zogenaam de zelfstandige staat Kroatië keerde hij zich fel tegen Tito. Ondermeer was Draganovic de man die een groot aan tal vooraanstaande Kroatische natio- naal-socialisten, waaronder het staats hoofd (de „Poglavnik") Ante Pavelic, hielp ontvluchten. Pater Draganovic zag eveneens kans om een grote hoeveelheid bewijsmateri aal over de massamoord van Bleiburg (1945), waar de restanten van het Kro atische leger door de communistische verzetsgroepen van Tito werden geli quideerd, te bemachtigen. Terwijl hij bezig was met dit verzamelen werd de geestelijke in het gehucht Oppicina bij Triëst in handen gespeeld van S.U.P.- agenten, die hem gevankelijk over brachten naar Joego-Slavië waar de pater zwaar werd mishandeld en aan een „hersenspoeling" onderworpen. KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 02155-2030 In de Futurologie, het vak dat men het best kan omschrijven als: de studie die zich bezig houdt met de voorspel bare toekomst op basis van hetgeen er al bekend is of op zijn minst wordt onderzocht of voorbereid, in die futuro logie komen we herhaaldelijk twee nieuwe termen tegen: zeebouw en vis- teelt. Ze zijn de „natte" tegenhangers van landbouw en veeteelt. Wat die laatste twee termen betekenen, behoeft aan niemand te worden uitgelegd. Ln iedere geïnstalleerde samenleving is het land in cultuur gebracht en wordt de vee stapel op peil gehouden. Het nomaden- stadium. waarin de voedselvoorziening veelal afhankelijk is van wat de jacht toevallig oplevert, ligt ver achter ons. Visser verdwijnt Wie tegenwoordig te land nog de jacht bedrijft, doet dat uit tijdverdrijf. Ln elk geval niet uit bittere noodzaak. Haas en reerug smaken wel lekker, maar onontbeerlijk als onderdeel van ons voedselpakket zijn ze bepaald niet. Merkwaardig is echter, dat er tot in onze tijd toe nog altijd mensen zijn, die van de jacht hun beroep maken - al heet die jacht dan in dit geval vis vangst. Zodra de zee in het geding is, leeft de naar voedsel zoekende mens weer in het jagersstadium. Hij heeft, anders dan op het land, zijn „prooi" niet onder handbereik. Hij moet er op uittrekken en hem zoeken. Er zijn aanwijzingen, dat deze situatie in de naaste toekomst zal veranderen. Er zijn op tal van plaatsen in de we reld onderzoekingen aan de gang die ten doel hebben, de zee in cultuur te brengen en de vis te gaan telen in plaats van te vangen. Onderzeeplantage Het kan de moeite lonen. De zee be slaat meer dan tweederde van de aard oppervlakte en de bodem ervan is waar schijnlijk onnoemlijk rij aan allerlei stoffen. We kunnen daarbij in twee rinchtin- gen denken: ten eerste aan het delven van tal van mineralen, ten tweede een zeebouw in letterlijke zin: het inrich ten van onderzeese „plantages", waar het oogsten zal worden toevertrouwd aan volledig geautomatiseerde instal laties. In Amerika bestaan al gedetailleerde on'. werpen voor onderzeese „cultuur- ondernemingen" voor het kweken van gewassen die zijn aangepast aan een bestaan onder (zout) water. Hubert Humprey, die niet alleen vice-president der Verenigde Staten is maar ook voor zitter van een nationale raad voor de exploitatie van de rijkdommen der zee, heeft bovendien de verwachting uitge sproken, dat verbetering van de visse rijmethoden kan leiden tot een vervijf voudiging van de wereldvangst (nu 45 miljoen ton per jaar), zonder dat de visstand daardoor schade lijdt. Zeeloze zeekreeft Nog revolutionairder is een experiment in Japan. Een bioloog van een instituut aan de Toba-baai heeft enige jaren geleden al voorspeld: In de toekomst zullen zij zeekreeft kweken die nog nooit de zee heeft gezien." Zijn instituut houdt zich voornamelijk bezig met proeven op dit gebied. Het doel van die proeven kan men omschrijven als: van de jungle die de zee nu is, een cultuurgebied maken. Dat jungle-karakter wordt uitermate duidelijk geïllustreerd coor wat er ge beurt met een bepaald soort zeekreeft, waarvan het wijfje ongeveer een half miljoen eitjes per jaar produceert. Al lemaal zeekreeftjes-in-aanleg, maar wat daarvan uitgroeit tot volwassen zeekreeften is een pover schijntje: enke le exemplaren. Alle andere honderddui zenden leggen het loodje. De bedoeling van dr. Kataoka, de bio loog, is nu kreeften te kweken in een omgeving waar hun natuurlijke vijan den geen toegang hebben en waar die dieren ook zo goed mogelijk gevrij waard zijn tegen ziekten. Slaagt de opzet, dan levert de nakomelingschap van één wijfje een oogst van een half miljoen stuks op De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur door de artsen J. Borst, Paulus Potterlaan 30, tel. 3322 en H. van Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel. 2119. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 00-13.30 uur R. H. M. N. Vreeswijk, Burg. Grothe straat 63. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soestdijk". Avond- en nachtdienst t.m. vrijdag 15 maart apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene Kruis. Zr. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gele-Kruis Zr. M. van Loon, Saenredamplantsoen 15, alleen bereikbaar via telefoon 03490- 17172. Groene Kruis Zr. J. Postma, Van Weedestraat 2A, tel. 1906. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk. Kerkstraat. Zondag 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds H. Roest. Kerkkoor. 19 uur ds K. van Liere. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Donderdag 19.15 uur Oec. Avondgebed. Emmakerk, Regentesselaan. Zondag 10 uur ds K. van Liere. H. Doop. 19 uur Evangelisatie-dienst ds P. Hete- brij. Den Dolder. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insingerstraat 10 uur ds J. Mettau. Zonnegloren, Soesterbergsestraat Zondag 10 uur ds L. de Ru. EItheto, Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk. Alb. Cuyplaan. 10 en 17 uur ds J. Smit. Sav. Lohmanschool, Driehoeksweg 11.30 uur Zondagsschool. Gebouw Middelwijk, P. de Hooghlaan. 10 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk 10 uur ds M. Wilschut. 5 uur ds F. H. Schalkwijk. Brazill#, tijdelijk met verlof in Soestdijk. Interkerkelijke Zondagsschool Da Costaschool. Pr. Bernhardlaan. Zondag 10 uur Zondagsschool. Wilhclminakerk Zondag 10 en 5 uur ds D. H. Borgers. GEREF. KERF EItheto, Driftje. 8.30 uur ds W. Borgdorf. Baarn en 3.0t uur Voorb. H. Avondmaal. Kerkgebouw N.P.B., Rembrandtlaan 29. 8.30 uur ds C. Bijl, Hilversum. 15.00 uur R. Timmerman, Bunschoten- Spakenburg. CHR. GEREFORMEERDE KERK Zondag 10 uur ds P. de Smit. 7 uur ds Van der Weele, Huizen. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal Zondag 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur Lekendienst. De heer C. Gie bel. Wykgebouw Soest-Zuid 19.15 uur ds W. Leerink. A D VENTSGEMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Prediker P. Klop. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Zondag 10.30 uur ds H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4. Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTIL GEMEENTE Kapelstraat 7. Zondag 10.30 uur ds P. Kastelijn, Zeist. 10.30 uur Kinderdienst in de Luther- kapel. KERK SOEST. Steenhoffstraat. Zondag H. Missen ta 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen maandag, dins dag en donderdag 8 en 9 uur. Vrijdag en zaterdag 9 uur. Zaterdagavond 19.00 uur. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothestraat. Zaterdag H. Missen 9.00 en 19.00 uur. Zondag H. Missen 8 en 9.30 uur, 11 uur Hoogmis. H. Missen maandag, dinsdag en woensdag 8.00 uur. Donderdag 19,00 uur Avondmis. Vrijdag 14.30 uur. Zaterdag 9 en 19 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur Avondmis. Zaterdag 19 uur Avondmis.

Soester Courant | 1968 | | pagina 5