Ontdekker der X-stralen Pu ro! EEN NARE ERFENIS VAN DE GROOTHEID 59 ct. 45 jaar geleden stierf WILHELM CONRAD V0N RÖNTGEN DE MCE NAAR HET WITTE HUIS Wereld op wielen N.S.U.-SH0W LUCHTBRUG NAAR DE KINDEREN MIDDEN OOSTEN NITH KRAKEEL OP RODE TOP Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Krabbels van Knelis De Openbare School NIET VOOR HET LEVEN Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 20 maart 1968 Voor Briljanten ringen 89 ct, Goede voorbereiding onmisbaar voor emigrantenouders h0U^^dehuid smetteloos- zuiver Fa. SPIJKER - ^J^iScltoemaket: Niet apart, maar samen VRIJDAG 8 MAART 1968 VERKOOP VAN GROND Het college van B. en W. stelt de vol gende grond verkopen voor in verband met hiertoe gedane verzoeken. Aan het Kerkbestuur der R.K. Paro chie van de H.H. Petrus en Paulus te Soest, een stuk grond ter grootte van ongeveer 86 m2 gelegen aan de Dal- weg te Soest voor 344.—. Aan J. H. van der Meer, Prins Bern- hardlaan 60 te Soest, een stuk grond ter grootte van ongeveer 25 m2 gele gen aan de Prins Bernhardlaan te Soest voor 100. Aan de Kerkeraad der Gereformeerde Gemeente te Soest een stuk grond ter grootte van ongeveer 950 m2, gelegen aan de Dalweg voor ƒ3.800, WEIGERING „ZONEVERORDENING HINDERWET" De Shell Nederland Verkoopmaatschap pij N.V. te Den Haag verzoekt onthef fing van de Zoneverordening Hinder wet voor het uitbreiden van een brand- stoffenverkooppunt op het perceel Post weg 23. te Soesterberg. B. en W. stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken, daar het niet onmogelijk is, dat een dergelijke in richting niet in het stedebouwkundige plan zal passen. UITBREIDING GASBUIZENNET Op diverse plaatsen in de gemeente moet het gasbuizennet worden uitge- JUWELIER - HORLOGER ïTrm Engeland zit weer met een naar pro bleem als nasleep van zijn imperiale verleden. Kenya is druk doende de eco nomie te nationaliseren, dat wil zeggen: in handen te brengen van Kenyase staatsburgers. En dat terwijl in menige tak van bedrijvigheid van oudsher Azia tische immigranten de toon aangeven. Dat is zo in de bankwereld, in de han del, in de middenstand. Vele van de Indiërs en Pakistanen leven al sinds generaties in Kenya, zonder zich evenwel te assimileren. En juist die .vreemde elementen wil president Ke- nyatta verwijderen. Dat gaat dan voor namelijk om de Indiërs. De Pakistani, voornamelijk Ismaili volgelingen van de Aga Khan hebben zich wel sinds jaar en dag met de inheemse bevolking ingelaten, er zijn huwelijken gesloten en ■vrijwel en bloc hebben de Ismaili zodra dit kon voor het Kenyase staatsburger schap gekozen. De Indiërs daarentegen in meerderheid niet of pas laat. Ze willen nu gebruik maken van hun Brits paspoort, hun door een administra tieve toevalligheid toegekend, en naar Engeland verhuizen. Dat gaat om vele tienduizenden. In Londen is men daar niet zo blij mee. Er is daar al een zekere mate van span ning door het binnenkomen van ge kleurde inwoners van gemenebestlanden, al kan men dat nog enigszins regelen. De houders van een Brits paspoort moet men echter zonder meer binnenlaten. Dat is hun recht en de Britse rege ring zit er mee in de maag dat het dus een recht zomaar zou afschaffen omdat het die regering ineens niet meer past. Maar aan de andere kans: er is al zo veel wrijving juist met geïmmigreerde Aziaten. En men kan rassentegenstellin gen wel immoreel noemen, maar het is ook onzin ze te negeren. Zeker niet nu de werkloosheid de tegenstelling alleen nog maar extra kan versterken. Een noodwetje zal een begrenzing van het aantal uit Kenya toe te laten Aziaten moeten invoeren. Het is een noodzaak, maar niemand is er echt gelukkig mee. VENDA BIESJES. Heerlijke zandkoekjes. Deze week nog voordeliger. Pak, pl.m. 250 gr. IJSCUPS. De bekende ijschocolade assortie puur en wit. Zakje 200 gram DROPMINTINA. De bekende Gilda drop mintina. Normaal per rol 25 cent, Nu 3 rollen 59 ct. VROOM DREESMANN breid, B. en W. vragen hiervoor een krediet van ƒ385.000, UITBREIDING STRAATVER LICHTING Het ligt in de bedoeling de verlichting op enige plaatsen uit te breiden. Dit moet gebeuren in de Larixlaan, de Foekenlaan, de Esdoornlaan en de Gen tiaanlaan. De totale kosten zullen 12.000 bedra gen. Het college stelt voor, hiervoor een krediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. AANSCHAF LEER- EN HULPMIDDELEN Het R.K. schoolbestuur Soestdijk ver zoekt te mogen aanschaffen nieuwe leer- en hulpmiddelen voor het gods dienstonderwijs t.b.v. de Mariaschool. De kosten hieraan verbonden zullen pl.m. 1000,bedragen en stellen B. en W. voor hiervoor een krediet tot dit bedrag te verlenen. BIJDRAGE t.b.v. DE AANKOOP VAN EEN PONT De opheffing van het pontveer over de Eem aan de Grote Melm heeft tot ge volg, dat een 5-tal landbouwers, die aan de overzijde van de Eem gronden hebben liggen, uitsluitend langs een zeer grote omweg deze gronden kunnen bereiken. Zij hebben daarom het ver zoek tot de gemeente gericht zodanige maatregelen te treffen, dat dit veer blijft en door de gemeente wordt ver zorgd. Volgens B. en W. is dit niet mogelijk. Wel is de gemeente bereid, de aan schaffing van een pont en het heffen van de nodige voorzieningen daaraan, inclusief het transport van de pont naar Soest, voor haar rekening te nemen. Belanghebbenden kunnen n.1. een pont kopen, welke in gebruik is geweest bij het pontveer Ammeroden-Bokhoven. De kosten worden geraamd op 12.000, De provincie Utrecht heeft ƒ5000, subsidie toegezegd voor de aanleg van de verplichte insteekhaven. WIJZIGING BEPAALDE GASTARIEVEN Het betreft hier de huidige toegepaste tariefstelling voor blok- en wijk verwar ming. Inplaats vah hét huidige tarief van 12,50 per maand per blok of wijk (ketelhuis) wordt 12,-^- per jaar per woning in rekening gebracht met een minimum van 150,per blok of wijk (ketelhuis). De minimum afname per jaar blijft 20.000 m3 per blok of wijk. OPENBARE VERGADERING BOERENPARTIJ Donderdag 14 maart, des avonds half acht, houdt de Boerenpartij, afd. Soest, Soesterberg, in gebouw ..Middelwijk" aan de Talmalaan, een openbare ver gadering. Spreker op deze avond is de heer E. J. Harmsen, lid van de 2e kamer der Staten Generaal en wethouder van Apeldoorn. De burgers van New Hamshire gaan half maart naar de stembus voor geen andere reden dan om te demonstreren hoe de kansen daar ongeveer liggen voor de diverse kandidaten voor het presi dentschap. Zo'n voorverkiezing is een beperkte proef die niet alles kan zeggen, maar een overwinning daarin geeft in ieder geval een grote morele ruggesteun. Gouverneur Romney van Michigan heeft bij de campagnes in New Hamshire een privé opiniepeiling laten verrichten waaruit hij genoeg leerde om zijn kan didatuur maar in te trekken. Dit tot groot voordeel van de andere Republi keinse kandidaat: de vroegere vice-pre- sident Nixon. Hoewel dit het hem eigen lijk niet al te lastig maakte. Een groep amateurs echter die ijvert voor de New Yorlcse gouverneur Nelson Rockefeller h hoewel die zelf volhardt zich geen kandidaat te noemen boekt wel successen. En dat in weerwil van het feit dat Rockefeller over de staking van de reinigingsdienst in de stad New York zeer veel kwalijke publiciteit heeft gekregen. Hij willigde de eisen van de stakers in, tegen de zin van burgemees ter Lindsay die liever had gezien dat de gouverneur de nationale garde had gestuurd. De gouverneur berekende dat de looneisen per jaar de stad 250.000 dollar zouden kosten, de garde het zelfde bedrag per dag. Bovendien kwamen onafhankelijke be middelaars tot de conclusie dat de eisen van de stakers reëel waren en dat was voor hem genoeg. Maar in veler ogen is Lindsay nu de held en Rockefeller een lafbek die door de knieën is gegaan. Misschien is dat een invloed van Viet nam dat de harde mannen haast auto matisch symphatie en respect krijgen in de V.S. Aan de democratische kant is het vrij rustig in New Hampshire. De actie voor senator Eugene McCarthy, de man die Johnsons oorlogspolitiek verfoeit, boekt weinig succes. Een andere actie om de naam van de niet-kandidaatgestelde Johnson in te vullen daarentegen wel. En dat zijn dan voor het moment zo'n beetje de kanshebbers. Typisch bij allen is dat ze geen elektrificerende figuren zijn die in staat zijn golven van geest drift op te wekken, zoals bijvoorbeeld Kennedy dat kon. Ze presenteren zich ook niet als mannen met een grote visie die radicaal en met een groots concept de geweldige problemen kunnen oplos sen, maar als nette heren met goede capaciteiten voor het ambt.-Een situatie die de kansen van Johnson in dit gezel schap nog altijd het grootst houdt. Niet uitgesloten is echter dat zich vol gend jaar november juist door de lauw heid waarmee de kandidaten worden be zien, iets merkwaardigs kan voordoen. Om tot president gekozen te worden heeft men een absolute meerderheid van kiesmannen nodig. Wanneer bijvoorbeeld Nixon en Johnson tegen elkaar zullen uitkomen is er een kans dat geen van beiden die absolute meerderheid haalt. De vroegere gouverneur van Alabama, Wallace, wil ook kandidaat zijn en het ;s dan niet uitgesloten dat zijn rassen- j politiek vooral in het zuiden hem een1 I paar staten laat veroveren. Niet genoeg j om zelf kans te maken op het Witte I j Huis. Maar met genoeg kiesmannen ach- ter zich om een van de twee echte kans- i hebbers te dwingen met hem tot een akkoord te komen. Op voorwaarden j uiteraard. Dat vooruitzicht is opeens een i reële mogelijkheid geworden. Noch de j aanhang van Nixon, noch die van John- son is er erg enthousiast over. Vijfenveertig jaar geleden stierf een eenvoudig en eenzaam man. Zijn enig gezelschap bestond uit een oude huis houdster die hij nog juist kon roepen om de dokter te waarschuwen, maar de komst van de geneesheer bracht geen soulaas. Wilhelm Conrad von Röntgen overleed. Met hem verloor de wereld een man, een geleerde wiens naam wijd verspreid was, de eerste natuurkundige die een Nobelprijs verkreeg Von Röntgen was de ontdekker van de Röntgen- of X- stralen, zoals hij ze zelf noemde naar de grote onbekende in de algebra. Deze stralen, waarvan hij zelf het ware we zen nog niet kende, zijn stralen waar aan de medische wetenschap bijzonder veel heeft te danken. Door de ontdekr king van Röntgen werden geheel nieu we mogelijkheden geschapen, die tot heil van de mensheid konden worden aan gewend. Machinebouwer zonder bekwaamheid! Wilhelm Conrad von Röntgen werd al» zoon van een rijke koopman in 1845 te Lennep in Duitsland geboren. Een deel van zijn studie heeft hij in Ne derland gevolgd en wel aan het gym nasium te Utrecht. Nadien studeerde hij in Zürich in Zwitserland. Hij slaag de voor het examen machinebouwer err ging met professor Kundt mee al diens assistent, maarvon Röntgen miste de bekwaamheid die nodig was. Voor machinebouwer was hij niet in de wieg gelegd. In de jaren die op dit echec volgden, werd hij natuurkundig en werkte hij op verschillende Duitse universiteiten, waar hij zich ontwikkelde tot een bij zonder bekwaam experimentator. Lang zaam maakte hij naam in de weten schappelijke wereld en het was in de tachtiger jaren, dat hij benoemd werd tot leider van het universiteitslabora torium te Würzberg. Het waren in het bijzonder de stralen die hem interes seerden en wel speciaal de kathodestra- len aan wier gedrag hij zijn studies wijdde. Hij was trouwens niet de enige die zich hiermee bezig hield, want vele fysici in die tijd hadden hier belang stelling voor en Von Röntgen was dus een van hen. Een buis, een scherm en fotoplaten Zoals dat met zovele vondsten het ge val is geweest, speelde ook bij de ont dekking van de X-stralen door Von Röntgen het toeval een belangrijke rol. Reeds geruime tijd verrichtte hij zijn experimenten met de kathodestralen. doch zoals dat met wetenschappelijk werk het geval is, een en ander vor derde slechts langzaam, zo langzaam, dat Von Röntgen tijd wilde winnen door in veel gevallen ook nog 's avoncfs door te wecken. Zo ook op die gure novemberavond van het jaar 1895. Het was donker en in diepe gedachten verzonken wandelde de geleerde naar het laboratorium van de universiteit van Würzberg. In het eenzame gebouw aangekomen ontstak hij een lampje en wandelde door de verlaten gangen naar zijn laboratorium, de plaats waar hij zich pas echt thuis voelde. Al zeven jaar werkte hij hier-en hij was tevreden, want Von Röntgen was een eenzelvig en snel tevreden man, die geen roem zocht. De wetenschap was zijn liefde, zijn hobby en daar voor leefde hij. Zo ook op deze belang rijke avond. Hij keek eens rond in zijn laboratori um. Daar stond op de tafel de Crooks' se buis, een glazen buis met sterk ver dunde lucht, waarin hij steeds zijn kathodestralen opwekte. Over de buis heen was een lichtdicht foudraal van zwart karton. In de nabijheid van dit alles stond een scherm met kristallen van barium-platina-cyanuur. Dit scherm was de toevalligheid, want het stond er al zo lang en niemand wist 'te ver tellen waarvoor. Het was er na zekere experimenten gewoon blijven staan, zo als da' wel meer' gebeurt. Wat verder op de tafel lagen fotografische platen in lichtdichte cassettes, allemaal dingen die in wezen niets met elkaar hadden te maken, maar dit op die avond wel zouden krijgen. Er gebeurt een wonder Von Röntgen ging aan het werk, zoals hij dat al zovele avonden had gedaan. De tijd verstreek. Hij speelde met steeds hogere spanningen en zo nu en dan liep hij naar een klein tafeltje in dc hoek tegen de muur, waar spaarzaam verlicht door een heel klein lampje zijn aantekeningen lagen. De vellen raakten steeds voller, maar de bere keningen kwamen niet tot een resultaat. Steeds hoger liet hij de spanning wor den en hij wachtte af wat er gebeurde. Toen hij weer aan het tafeltje het een en ander noteerde keek hij even in de richting van de buis, waar z/ich het toevallige aanwezige scherm bevond. Het was donker in de zaal en plotseling zag Von Röntgen dat het scherm zwak oplichtte. Even wreef hij zich in de ogen. Zag hij het goed? Ja, 1 et kon niet missen, hij zag duidelijk een zwak ke lichtglans op het scherm. Hoe kon dat nu? Dat licht moest uit de buis komen, anders was niet moge lijk'. Maar er zat toch een kartonnen foudraal om de buis. Dan moesten de onzichtbare lichtstralen die van de buis het scherm raakten door het karton heen komen, maar dan waren het geen kathodestralen. De onderzoekerskoorts kreeg hem te pakken. Hij sleepte van alles aan. Eerst een heel dik boek. Hij plaatste dit tus sen de buis en het scherm. De glans bleef Een dikke plank onderschepte de stralen ook niet, evenmin als dik ke houtblokken die hij bij het haard vuur weghaalde en tussen buis en scherm plaatste. Grote verwondering en opwin ding maakten zich van de onderzoeker meester. Deze stegen echter ten top, toen door een toeval zijn hand in de stralen kwam en hij op het scherm als een zachte schaduw het vlees, en don- Iedere zaterdag In RESTAURANT D ORANJEBOOM, Leusderweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. kerder de beenderen van zijn hand zag. Een ogenblik stond hij stil om alles te verwerken en toen rende hij naar de cassettes met fotografische platen. Zul ke stralen die overal doordringen, zou den ook wel door de verpakking van de platen gegaan zijn. Hij haalde de platen uit de cassettes en ontwikkelde ze. Ze waren inderdaad belicht, dus de stralen hadden ook de platen ge raakt. Rusteloos zoeken Voor een wetenschapsman is het na tuurlijk prachtig iets nieuws te ont dekken, maar dan komen pas goed de moeilijkheden, want zo'n onderzoeker wordt dan geplaatst voor enorme pro blemen. Hij moet een verklaring zien te vinden voor dat wat hij heeft ge constateerd. Zo ging het ook met Von Röntgen. De periode na de ontdekking van de stralen werd geheel in beslag genomen door een rusteloos zoeken naar verkla ringen van de verschijnselen en het wezen van de stralen. Röntgen had bemerkt dat hij te doen had met een geheel onbekend soort stra len, die zich rechtlijnig voortplanten, door alles, zelfs door metalen en die een fotografisch en fluorescerende wer king hebben, waarmee men onzichtbare dingen zichtbaar kan maken, zelfs kan fotograferen. Met feilloze zekerheid ont dekte hij bijna alle eigenschappen van die straling. Op 28 december 1895 deed hij een voor- opige mededeling in de ,,Sitzungs-Be- richte der Physikalisch-Medicinischen Geselschaft zu Würzburg", een stuk van ruim tien pagina's lang, dat niet naliet door zijn overtuigende inhoud de nodige beroering te wekken. Het gevolg was. dat Von Röntgen op slag beroemd werd en voor zijn werk in 1901 de eerste na tuurkundige was die de Nobelprijs kreeg toegewezen. Maar Wihelm Conrad von Röntgen bleef dezelfde die hij altijd was geweest en weigerde verheffing in de adelstand. Hij bleef een in zichzelf gekeerd man die blij was met wat hij had ontdekt, met de heilzame toepas sing die het had voor de lijdende mens heid, doch die niet trots werd of zich ergens op beroemde. Zo is hij nu vijf enveertig jaar geleden gestorven, een man waaraan de mensheid veel te danken heeft gehad. Israëls minister van buitenlandse zaken Abba Eban heeft laten doorschemeren dat hij desnoods wel voelt voor onder handelingen met de Arabische landen volgens de vroegere methode. Een duis tere toespeling die moet slaan op het befaamde gesprek van Rhodos in 1949, toen op dat eiland de twee delegaties elk een eigen vertrek hadden in het zelfde huis en bemiddelaar Ralph Bunch liep tussen die kamers op en neer. De Zweed Gunnar Jarring die nu het werk van Bunche doet is ijlings naar New York gegaan om met secretaris-ge neraal Oe Thant te overleggen en dat moet dan wel haast over een tweede Rhodos gaan. Het is een Israëlische con cessie Tel Aviv heeft immers steeds gezegd vast te houden aan rechtstreekse onderhandelingen met de Arabische lan den. Maar men ziet nu waarschijnlijk in dat die er toch niet komen. En dan is een Rhodos altijd nog beter dan niets. Uit Egypte komen al sinds enige tijd berichten dat Nasser bereid zou zijn Israël de begeerde doorvaart door het Suezkanaal toe te staan in ruil voor het ontruimen van de Sinaï door de Israëli's. Een voorzichtige sfeer van concessies over en weer, die enige hoop wekt dat deze middenoostelijke puzzel misschien binnenkort toch uitgepraat kan worden. Precisie- horloges voor mannen die eisen stellen Zenilh here.ihorloges edeistaal v.a. M35,— doublé v.a. <135,— 18 Kar. goud v.a. 1395,— Horloger - Juwelier - Opticien Soesterbergsestraat 26 - telefoon 2982 Vele duizenden Nederlandse gezinnen zijn in...de loop der jaren geëmigreerd. Zij zagen meer mogelijkheden in zich snel ontwikkelende landen, zoals Canada, Australië. Nieuw Zeeland en Zuid-Afri ka, dan in het overbevolkte, kleine Ne derland. De Nederlandse regering heeft de emigratie lange tijd gestimuleerd, ook door financiële premies en bemiddeling bij vestiging-in het verre, toch altijd wat onbekende- land. Emigratie- werd- en velen denken daar nog altijd zo over gezien als een van de belangrijkste mo gelijkheden om de problemen van de overbevolking in Nederland het hoofd te kunnen bieden. Ondanks de vele successen van Neder landse emigranten slechts een klein percentage keerde teleurgesteld terug heeft het vertrek van zoveel duizenden ook groot leed gebracht. Familiebanden werden in één slag onherroepelijk ver broken. Ouders zagen huilend vanaf de kade toe hoe hun kinderen vertrokken, met de heimelijke zekerheid, dat zij hen nooit meer zouden terugzien en alleen via brieven en geluidsbandjes- nog enig kontakt zouden kunnen onderhouden. Het afscheid van de- kinderen is- in onze dagen minder onherroepelijk- geworden. De snelle groei van de internationale verbindingen heeft het mogelijk ge maakt, dat jaarlijks steeds meer ouders hun geëmigreerde kinderen gaan op zoeken via een kombinatie van familie- en vakantiereis. Over het voor en tegen van deze reizen van emigrantenouders is dikwijls hevig gediscussieerd. Niet ten onrechte. De emi grantenouders zijn aanvankelijk doelwit geweest van commerciële activiteiten, van organisaties, die wel brood zagen in het massaal organiseren van vlieg- en scheepsreizen naar Australië en Canada. Ook diverse verenigingen en bijzondere acties, die in het verenigingsgezinde Ne derland al snel ontstonden om gemeen schappelijke belangen van de emigran tenouders te verzorgen, hebben aanvan kelijk in een wat ongezellige houding recht tegenover elkaar gestaan. Weder zijdse beschuldigingen zijn regelmatig geuit. De één zou commercieel misbruik maken van het ouderlijk verlangen de kinderen nog eens te zien, de ander zou de organisatie te naïef ter hand nemen. Dit aanvankelijk, nogal emotionele begin is gelukkig al geruime tijd afge sloten. Op het ogenblik opereert in Ne derland een aantal verenigingen, die heel wat goeds verrichten voor de ouders, die nog eens graag kontakt willen heb ben met hun kinderen. Men kan zich veilig aan hen toevertrouwen. Zij slagen cr ook in belangrijke kortingen te ver krijgen op de toch altijd niet onaanzien lijke passagetarieven. Zo worden bijvoorbeeld dit jaar (vanaf eind juni tot half augustus) vliegreizen georganiseerd naar Canada (Morvtreal en Toronto), Amerika (New York) en Australië/Nieuw Zeeland tarieven, die vèr beneden de gebruikelijke liggen. Een tweemaandelijks retour naar Canada en New York kost, dankzij de bemiddeling van de verenigingen, rond de negen honderd en achthonderd gulden. Een groepsreis naar Australië of Nieuw Zee land, die duurt van eind november 1968 tot eind februari 1969, komt op iets meer dan drie en een half duizend gulden. Vereist een gewone vakantiereis al een goede voorbereiding (die tegelijk een voorschot op het plezier betekent), voor hal "een bezoek aan de geëmigreerde kin deren zal tot in de kleinste details piek fijn moeten worden, geregeld. De geest drift bij de ouders mag de voorzichtig heid niet op de achtergrond schuiven. Men mag nooit vergeten, dat het bij deze reizigers om oudere mensen gaat. die een lange reis vaak moeilijker door staan. Het is onder alle omstandigheden aan te bevelen .om, als men aan zo'n ver bezoek denkt, eens rustig met de huis arts te praten. De spanning van het weerzien met de kinderen zorgt voor extra emoties en ook daar moet men tegen kunnen. Houdt vooral ook rekening met andere klimatologische omstandigheden. Ten slotte gaat het niet om een bezoekje van een week. maar (vaak) om een reis van enkele maanden. Bijzonder belangrijk is de speciale ver zekering. die men voor een dergelijke reis kan afsluiten. Daartoe behoort de traditionele annuleringsverzekering (an ders loopt men mogelijk het risico, dat men de eenmaal betaalde reissom kwijt is wanneer men. bijvoorbeeld door een onverwachte ziekte, niet op de vastge stelde datum kan vertrekken). Maar er zijn ook enkele speciale voorzieningen, zoals de medische verzorging onderweg en tijdens het verblijf bij de kinderen. In Nederland hebben enkele bureaus zich gespecialiseerd op deze verzekering voor emigrantenouders. Zij bieden soms ook een speciale spaarregeling, op basis waarvan men de reis- en verblijfskosten bij elkaar kan krijgen. De verenigingen voor ouders van emi granten en het ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in Den Haag beschikken over adressen van betrouwbare instellingen op dit gebied. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Het weglopen van de Roemenen uit de voorbereidende topconferentie der com munistische partijen is voor de Russen zeer onaangenaam. Dat ze Roemenië al naar Boedapest gekregen hadden was een overwinning. Maar deze klap is nog erger dan wanneer de Roemenen hele maal niet waren gekomen. Duidelijker vertoon van gebrek aan eendracht kon haast wel niet gegeven worden. En dat op een congres dat juist de eenheid wenst te accentueren. De Russen hoeven niet te vrezen dat Roemenië een tweede Joego-Slavië zal worden daarvoor ligt het tezeer inge kapseld tussen communistische landen. Maar intussen zijn de mogelijkheden om de Roemenen te dwingen weer in het gareel te lopen ook zeer gering. Daar komt dan nog bij dat een aantal buitenlandse delegaties oa. de Britse heel onaardig zijn geweest voor de Sowjet-Unie. Polen en Oost-Duitsland staan wel achter Moskou, maar van de rest blijkt dat maar zeer matig. Het zou geen verbazing wekken als het Kremlin maar afziet van de grote top. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak spraokeloos bin ge- worde toengk van de week zaag datter veur de zoveulste keer een bar mooi huus mot worde of- febroke, om plaots te maoke veur een nieuwe weeg, straot of laon. As dat noeng allegaor gebeurde int raom vaan krotopruuming, de zoge- naomde .onverklaorbaor bewoonde' huu- ze, dan waster niks an de haand. Maor ut binne allegaor haos huuze, die an jongeluu die graog zou we gaon trouwe as zullie een huus haade, ut gezeigde ontlokt, as wullie i.oeng is zoon huus zouwe kenne kriege. Veur die jongeluu jst dubbel haard dat die huuze worde offebroke, waant der is nte allenug weer een huus mingder in Soest, maor die minse die daor in hebbe gewoond kenne ok nie op straot leve, dus die moste ok weer een aan ti er huus hebbe. Veur de Soesder trouwlustugge, die al lenug, maor waachte op een huus, komp zoiets netuurluk an as een aokelugge dreun. Hoechtum. Maor, der is gelukkug wel een maor, der worde meer huuze gebouwd as offe broke, dus zullie komme ok eens an de beurt. Ajje vaanof de Eng naor ut Soesder- veen kiek; liek ut wel ofter een darrup word biegebouwd. Nie zoiets as Soest, maor meer een soort groote staadsgedeelte. Grote vier- kaante steene en betonne blokke. Noeng bink geen arressjietek, dus vaan huuze bouwe hek heulegaor geen ver staand, maor een goeje kennis vaan Gart, die der gloofk heul waat vaanof weet, hep teuge ming ezeit, „dat wa jullie in ut Soesderveen gaon doen, is al laang weer deur de tied aachter- haold". Da begriepk nie goed, maor vollegens Gart bedoelde hie heul gewoon, dat ut heul medern liek al die huuze blokke, maor dat ut eigeluk al ouwerwets is. Vollegens die man binne de huuze op de Eng een schoolveurbeeld, van hoe ut eigeluk niet haad gemotte. Das dan zongde van de cente en de huuze die daor staon, maor aster noeng maor vaan geleerd word, dan ist in el- lek gevaai nie helemaol veur niks ge- wee:t. Veur dat der begonne mot worde mit huuze bouwe gaon in normaole gevaale bar veul minse kieke en uutpluuze waor en hoe. Ut mooijste is daan netuurluk aster een plan gemaokt word veur een heule kwak jaore tegeliek. Da plaane maoke veurkomp dan dajje veur ver- raasinge komp te staon. Waant die binne der wellis. Jazeker. Ik ken ming zo veurstelle dat as be- veurbeeld de minse die in de huuze wo- ne die zo mooi op ut Nassauwplaant- soen kongde kieke, vaan te voore gewe- te hadde datter zoon bar groot beton blok veur der luu neup zouw worre gebouwd, teuge de man die hun huuze bouwde hadde gezeit, gao jie zelluf maor in die dinge wone, ongs nie ge zien. Maor noeng zittze ze der meej. Die huuze worde zongder twiefei een heule kwak cente mingder waord, en wie koop ter nog een huus an de voet vaan zoon toore. As de wingd verkeerd zouw staon en die minse uit die tore slaon der taofellaoke uut, dan leige de kruu- mels op je bord ajje ut raom un keer ope zouw laote staon. En ik hep ming laote vertelle dajje daor je tilleviesie-apperaot wel ken verkoope. waant je kriegt der heulj geen beeld meer op. Ut zajje maor overkomme. Het is een bekend verschijnsel in tijden van stijgende welvaart dat de consu menten steeds hogere eisen gaan stel len aan de wijze waarop de goederen aan hen worden gepresenteerd. Wij kunnen dat overal om ons heen waar nemen. De oudere zaken, al hebben zij nog zo'n goede naam door hun produk- ten. zien hun klandizie teruglopen zo dra hun winkelinstallatie verouderd is. Aan garages, vervoersmiddelen en ho recabedrijven worden eveneens ste*ads hogere eisen gesteld. De ondernemers in het winkelbedrijf hebben deze ontwikkeling al lang op gemerkt. Daaraan danken wij het dat in het verleden en nu menige winkelpui werd en wordt vervangen door een ge zellig front. Er is een soort concurren tiestrijd lostgebarsten om de mooiste en duurste presentatie van zijn zaak te ge ven. Laten de winkeliers voorzichtig zijn Het gaat hier niet om de presentatie van kapitaalkracht met een opbieden tegen elkaar. De bedoeling is om klan ten naar de zaken te trekken. Die klanten vormen een wispelturig pu bliek dat steeds minder binding voelt aan een zaak en steeds meer behoefte heeft aan afwisseling. Daarom moet een zakenman bij zijn installatie rekening houden met een snelle economische slij tage. Hij zal er aan moeten denken dat de consumenten over vijf en hoogstens over tien jaar opnieuw een verandering van hem verwachten. Er is dan nog geen rekening gehouden met de invloed van assortimentswijzi ging en de kans dat er wijziging komt in de verkooptechnieken. Op dat mo ment heeft men weinig aan een pui en installatie voor het leven. Het leven in onze tijd eist oog voor snelle wijziging en een aanpassing met de daad. Op dit punt aanvaardt thans elke on dernemer een extra risico. Het bedrijfs leven moet zich presenteren als om door een ringetje te halen maar het ringetje moet sfiel en met niet te veel kosten kunnen worden vernieuwd.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7