Soest toen - Soest nu „Kom over de brug HET SPEL BEGINT IN NEW HAMPSHIRE Volgend&Jase doortrekking Dalweg is begonnen Het oog gericht op breuk met Rhodesië Dinsdag 12 maart 1968 47e jaargang no. 20 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 èê&iü Toneelvereniging „Ons Genoegen" bestaat twintig jaar Feestavond V.V.Z. Leerlingen Van Arkel- instituut bouwden zelf handenarbeidlokaal Grote „doe 't zelf" schilder-demonstratie Dronken voetganger aangereden Gewestelijk Arbeidsbureau Soest Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 3.—. per post f 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldag Op 12 maart beginnen in de Ameri kaanse staat New Hampshire voor wat betreft de republikeinse partij de voor- verkiezingen voor de candidatuur voor een nieuwe president De democraten staan natuurlijk voor dezelfde opgave. En daarmee is dan ook het gigantische spel met de grote inzet aangevangen: de Amerikaanse presidentsverkiezingen, die in november zullen plaats hebben, maar reeds maanden vooruit heel Ame rika (plus de wereld daaromheen) in beweging brengen. De kleine staat New Hampshire, gelegen ten noorden van New York, was inder tijd de eerste, die het Britse juk af schudde en is daarom volgens traditie ook altijd de eerste waar de verkiezin gen worden gehouden. Daarom moet New Hampshire ook als nummer één beginnen met de voorverkiezingen in partijverband. Dat zegt nog niet, dat de situatie in deze staat beslissend is voor de rest van het land. Het is maar een klein staatje en de ..Graniet-staat" is in zoverre zijn naam waard, dat de bewoners er voor het grootste deel granieten opvattingen op na houden. Ze zwaaien in de poli tiek niet gauw om. Vroeger was New Hampshire een erkend republikeins bol werk, maar nu in deze landbouwstaat ook de industrialisatie is toegenomen, kan men daarvan niet geheel zeker meer zijn. Nixon of Rockcfeller Voor de republikeinse partij is de situa tie wat duidelijker geworden nu George Romney heeft verklaard niet te zullen mee doen. Hij laat daarmee het veld vrij voor de overige kandidaten, van wie men Richard Nixon en gouverneur Rockefeller van New York als de beste kanshebbers beschouwt. Er zijn nog wel andere liefhebbers, zoals gouverneur Reagan van Californië, ex- filmheld, wiens ideeën tamelijk dicht staan bij die van Barry Goldwater. Maar Goldwater heeft al eenmaal de Republi keinen een verpletterende nederlaag be zorgd door zijn extreem-rechtse opvat tingen; men zal dit risico niet opnieuw willen lopen nu de wonden van de partij moeizaam zijn geheeld. Nixon en Rockefellertussen die twee zal het wel gaan. Vietnam Nixon heeft tweemaal verloren. Eerst van J. F. Kennedy, daarna van Pat Brown als gouverneur van Californië. Hij is ontegenzeggelijk bekwaam en er varen, maar niet zo bijzonder populair. Men ziet in hem een voorstander van de „harde lijn"; als hij kritiek op de rege ring uitoefent t.a.v. het Vietnambeleid zal die kritiek waarschijnlijk niet gaan in de richting, dat men met Hanoi had moeten praten. Overigens is die Vietnam-kwestie nog altijd een heet hangijzer, zowel voor re publikeinen als democraten. In geen van beide partijen is een duidelijke tendens waarneembaar; men kan niet zeggen, dat de ene uit ..haviken" en de andere uit „duiven" bestaat, die zitten in beide partijen. De toneelvereniging Ons Genoegen, die ieder winterseizoen twee uitvoeringen geeft, bestaat binnenkort twintig jaar. Dat geeft redenen tot feestviering, om dat twintig jaar een mijlpaal is in het bestaan van een toneelvereniging. Vele plaatselijke toneelverenigingen zijn reeds ter ziele gegaan. Dank zij het grote werk, dat de heer J. G. Kamerbeek en vele andere be stuursleden voor Ons Genoegen doen, is het een gezonde vereniging. 1968 is dus voor Ons Genoegen een feestelijk jaar en er zullen verschillende evene menten plaats vinden. Ons Genoegen begint op zaterdag 16 maart a.s. met de opvoering van het toneelspel in vier bedrijven „De Vlam", dat reeds in 1955 werd opgevoerd. Vele oud-spelers die toen De Vlam opvoer den, hebben zich bereid verklaard, dit a.s. zaterdagavond in het St. Josephge- bouw nogmaals te willen opvoeren. Dat zijn o.m. mevrouw Saarloos, mevrouw Geytenbeek, G. Westerveld, L. Wortel, J. Zeggelaar. J. G. Kamerbeek, en W. Dasselaar. Regisseur is de heer M. J. ten Hoeve uit Amersfoort. Er staan nog meerdere festiviteiten op het programma. De voetbalvereniging V.V.Z. (Vrienden van Zonnegloren) heeft vrijdagavond, op ondubbelzinnige wijze feest gevierd in wijkgebouw De Rank. De geref. jeugd raad bracht het vrolijke toneelstuk, „De tante van Charlie". Er kwam 250, binnen voor het te stichten clubhuis, waarvoor 8000,nodig is. De voorzitter van de evenementencom missie, de heer R. ten Hove, gaf een uiteenzetting over het doel van de avond, waarna de voorzitter, de heer H. Duit, het welkomstwoord sprak en allen opriep voor de op handen zijnde aktie voor het nieuwe clubgebouw. Met vereende krachten is veel te bereiken, zei spreker. Het toneelstuk „De tante van Charlie", dat belangeloos werd opgevoerd, was van bijzonder vrolijke aard en het werd prima vertolkt. Het was een stuk waar onbedaarlijk om is gelachen en de meespelenden hebben eer van hun werk gehad en de V.V.Z.-ers een aangename avond be zorgd. Tenslotte volgde een gezellig sa menzijn, met een tombola die zijn geld wel opbracht. Een duidelijke stellingname over Viet nam is bepaald niet te verwachten, en dat maakt de hele zaak zo troebel. Prestige-politiek De republikeinen gaan nu in alle staten voorverkiezingen houden. De afgevaar digden daarvan komen naar het partij congres, waar de definitieve kandidaat wordt gekozen. De democraten doen van hun kant het zelfde. In deze laatste partij is nog niemand naar voren gekomen, die het niet alleen aandurft zich tegenover Johnson op te stellen, maar ook kans heeft gekozen te worden. De democraten zullen Johnson wel moe ten nemen, want hem niet nemen bete kent een motie van afkeuring van het beleid van een democratische president. Dat Johnson zelf zou willen aftreden is niet aan te nemen. Het zou er op lijken of hij, na het land in de Vietnamsoep te hebben gewerkt, het verder maar aan anderen overliet. De komende maanden worden zeer ge vaarlijk, want de Amerikaanse politiek in het buitenland zal zijn gericht op het binnenland. De verkiezingen geven de toon aan. En dan zou met name de re gering wel eens kunnen besluiten tot doortasten, hoe dan ook, om de indruk op de kiezers te makendie, van welke partij ook, toch niet graag zouden zien, dat hun land zijn gezicht verloor in het verre oosten. Acht leerlingen van het Van Arkel-In- stituut voor kinderen met leer- en ge dragsmoeilijkheden hebben, onder lei ding van een der onderwijzers, de heer J. Mulder, zelfs een nieuw gebouw voor creatieve handvaardigheid gebouwd en vrijdagamiddag met enig vlagvertoon in gebruik genomen. D? directeur van het Van Arkel-Insti- tuut, de heer J. J. Schoonhoven, zei bij de feestelijke ingebruikneming van het gebouw, dat er in de twintigjarige ge schiedenis van het instituut aan de Hellingweg al heel wat gebouwd en verbouwd is, maar nog nooit eerder door eigen leerlingen. Acht jongens van het paviljoen Ceder hebben tezamen met hun klasse-onder- wijzer en bijgestaan door bouwkundige en sanitaire adviseurs, zelf de hamer, zaag, troffel en verfkwast ter hand ge nomen, nadat overigens eerst een be staand handenarbeidvertrekje, dat slechts over een zeer geringe accom modatie beschikte en reeds danig in staat van verval was geraakt, met de grond gelijk was gemaakt. Een klein stukje muur en de vloer zijn blijven staan en liggen, maar het voor 90 n o nieuwe gebouw is ruim twee maal Aanstaande vrijdag, 's avonds van half acht tot tien uur, zal de heer G. M. Elings, verfhandel „De Verfspecialist", Burg. Grothestraat 28, in de ruimte achter zijn winkel een grote „doe 't zelf" schilder-demonstratie-avond ver zorgen. Het voor zeer veel mensen onbekend zijn met de nieuwste materialen, was voor de heer Elings voldoende reden om tot een dergelijke avond over te gaan. Naast demonstraties met produkten van diverse vooraanstaande merken, zal ook gedemonstreerd worden met de bekende spuitbus Autolakken. Onbekend maakt onbemind, en met die gedachte voor ogen hoopt de heer Elings veel mensen te overtuigen van de vele mogelijkheden die de tegenwoordige yerfprodukten ook voor de „doe 't zei- ver" heeft. Iedere bezoeker ontvangt een gratis consumptie, terwijl na afloop van de demonstratie een attractie zal worden uitgereikt. zo groot geworden. De jongens kunnen straks in het nieu we lokaal naar hartelust cn in een cen traal verwarmde en goed verlichte om geving boetseren, emailleren, koper slaan, puntlassen, pottenbakken, boek binden. tekenen en andere ambachte lijke werkzaamheden verrichten. Het nieuwe handenarbeidlokaal is ge bouwd naar een ontwerp van de vader van de klasse-onderwijzer, de architect Mulder uit Soest. De heren Suik, Wa- let en Donker verleenden sanitaire, bouwkundige en schilderkundige advie zen, terwijl ook de firma Davo het zijne bijdroeg tot de .totstandkoming van het gebouw. Op de voorgrond stonden evenwel de acht bouwers zelf: Stefan Ludovici, Henk van Loenen, Adri en Bas Bras, Huib van Es, Nico Vooys, Dick Zuidema en Chris Kranghand. Zij vonden het zo dol fijn, het nieuwe gebouw te mogen overleveren aan de directeur, dat zij de heer Schoonhoven tevens een nieuwe naamplaat overhandigden. Het gebouw bleek te zijn herdoopt in Dol-Fijn. De gevel zal tevens opgesierd worden met e<=>n dolfijn als metaalplastiek, eveneens door de leerlingen zelf vervaardigd. De heer Suik schonk het van Arkel- instituut een soldeerbrander voor buta- gas, terwijl de firma Davo er direct een bon voor uitbreiding van de apparatuur aan toevoegde. De tuinjongens van het instituut hadden voor een fraai bloem- stgezorgd. Een deel van de inventaris is gekocht met een bedrag van ƒ1100,dat mid dels een stroopwafelactie door de Her vormde en Gereformeerde Jeugdraad bijeen is gebracht. Het Van Arkel-Instituut heeft 130 leer lingen, die er gemiddeld vijf jaar ver blijven en zoveel mogelijk in het maat schappelijk leven worden ingeschakeld. Zeven onderwijzers en 30 pedagogische krachten zorgen voor de noodzakelijke begeleiding. Met het afbreken van het pand op de hoek Stecnhoffstraat - Dalweg, waarin voorheen de r.k. Bibliotheek was gevestigd, is de volgende fase van het door trekken van de Dalweg ingezet. Mede door deze afbraak wordt het in de toekomst voor de brandweer mogeljjk, in noodgevallen de Eng en het Socstcrveen vanuit de Centrale aan de Lange Brinkweg in de kortst mogelijke tjjd te bereiken. Nabij het Witte Huis aan de Birkstraat is vrijdagavond de 60-jarige B. B. uit Wageningen aangereden. De man liep in staat van dronkenschap over het rij wielpad toen hij van achteren werd aangereden door de 18-jarige J. van N. uit Soest. De voetganger moest gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. Later kon hij echter naar zijn kosthuis in Wageningen worden gebracht. De bromfietsbestuurder bleef ongedeerd. De ontwikkeling vcji de arbeidsmarkt gedurende de maand februari 1968 in het gewest Soest (de gemeenten Baarn, Eemnes en Soest). Gedurende de verslagmaand heeft de zien in de vorige maand reeds ingezette gunstige ontwikkeling van de werkloos heid onverminderd gehandhaafd. Het werkzoekende aanbod van mannen daal de met ruim 20 °/o van 192 naar 153. Ten opzichte van 1967 liggen de begin- en eindstand van februari 1968 thans respectievelijk 22 en 26 °o lager. De eindstand in februari 1967 bedroeg 212. Ook voor deze maand moet - evenals dit de vorige maand het geval was - dc gunstige situatie van de werkloos heid ten opzichte van begin 1967 wor den toegeschreven aan de sterk ver hoogde bouwactiviteiten, gepaard met zeer gunstige weersomstandigheden voor deze tijd van het jaar. De daling van het werkzoekende aanbod van mannen wordt voor deze maand dan ook gro tendeels terug gevonden onder de cate gorie bouwvakarbeiders (van 29 naar 9; vorig jaar februari van 80 naar 65). Daarnaast had deze gunstige werkge legenheidsontwikkeling ook invloed op de omvang van het geregis.teerde aan bod van losse ongeschoolde arbeids krachten, welke daalde van 36 naar 24. Het aanbod van jeugdige mannelijke werkzoekenden is thans verheugend laag. Het daalde van 10 naar 3. Vorig jaar februari van 19 naar 16. Onder dit aanbod van 3 bevinden zich geen jeugdige bouwvak- of metaalar beiders. De voortzetting van de ople vende bedrijvigheid en van het dalende aanbod heeft ertoe geleid, dat de vraag naar mannelijke arbeidskrachten gedu rende deze maand een stijging onder ging van 221 naar 242 en daarmede te vens boven het niveau van eind febru ari 1967 is gebleven, toen de stand 231 bedroeg. De stijging manifesteerde zich deze maand voornamelijk in de sector van de bouwnijverheid en voor de categorie ongeschoolden. In de vraag naar jeug dige mannelijke arbeidskrachten kwam deze maand nauwelijks enige verande ring (82 naar 83) en blijft aanmerkelijk hoger dan eind februari 1967 (56). Het werkloosheidspercentage voor man nen in verhouding tot de afhankelijke beroepsbevolking van dit gewest be droeg per eind februari ca. 1,1 (vorige maand ca. 1,4). De voor seizoensinvloe den gecorrigeerde ontwikkeling van de werkloosheid onder mannen kon voor eind februari 1968 worden vastgesteld op 105. In het aanbod van vrouwelijke werk zoekenden is in de loop van deze maand nauwelijks enige verandering opgetre den (31 naar 30) en ligt op nagenoeg gelijk ni-eau als per eind februari 1967 (32). Het aanbod van jeugdige vrouwe lijke werkzoekenden bedroeg eind fe bruari 1. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten daalde enigszins en wel van 185 naar 175 en ligt daarmede onder het niveau van februari 1967, toen de vraag 194 bedroeg. De vraag naar jeug dig vrouwelijk personeel daalde even eens (van 83 naar 75), maar blijft ove rigens aanzienlijk boven deze vraag in februari 1967 (42). Het uitroepen van de republiek Rhode sië is nog maar een kwestie van tijd. De laatste nog maar uitsluitend for mele band met Londen is nu afge broken doordat de Rhodesische autori teiten zich niet storen aan de gratiever lening waarmee koningin Elisabeth drie doodvonnissen van een Rhodesisch hof doorkruiste. Premier Ian Smith heeft tot dusver steeds de nadruk er op gelegd dat hij niet rebelleerde tegen de kroon, maar alleen tegen een naar zijn smaak slechte regering in Londen. Londen hoefde zijn fout maar te erkennen en de zaak was weer gezond. Dat was uiteraard maar een fictie, maar die diende dan nog al tijd om een deur voor gesprekken open te halen. De laatste tijd waren er herhaaldelijk geruchten dat Smith en Wilson nog eens zouden proberen een schikking te vin den, maar die kans is nu wel verkeken. Het kardinale punt is niet dat Londen aan de Rhodesiërs hun onafhankelijk heid niet gunt. De Britse regering heeft daarbij echter de voorwaarde gesteld dat daarbij dan tenminste voor de zwarte meerderheid van de bevolking duidelijke rechten in de grondwet zouden worden opgenomen en dat ze een op den duur evenredige invloed in de regering zou den krijgen. Smith en zijn blanke mede standers echter streven naar een soort apartheid op zijn Zuidafrikaans. Daarin toe te stemmen was voor de Britten niet alleen moreel onaanvaardbaar, maar zou ook alle relaties met de zwarte landen van Afrika hebben vernietigd. Macht om hun wil aan Smith op te leg gen hadden de Britten echter niet. For meel is de kwestie er nog steeds en tussen Londen en Salisbury, een interne Britse zaak. Wanneer Smith nu de ko gel door de kerk jaagt en de al gegre pen onafhankelijkheid ook formeel uit roept zonder de illusoire band met de kroon te handhaven, verandert er nog iets. De zaak wordt dan een zuivere aan gelegenheid voor de Ver. Naties. Zomin als het Britse woord tegenwoor dig nog iets lijkt om op te bouwen (de Aziaten uit Kenya, de voortijdig Britse garnizoenen verliezende Maleisiërs en Singaporianen kunnen er van meepra ten) zomin wekt het bij de Afrikanen veel hoop dat nu de V.N. de zaak in handen zal nemen (er is ook nog zo iets als Zuidwest-Afrika). Maar voor Smith wordt het er niet gemakkelijker op. Het embargo van nu is een tamelijk parti culiere zaak. een actie van de hele Ver. Naties kan zijn isolement wel erg onaan genaam maken. Hijzelf heeft al ervaren dat hij met zijn eigengemaakte pas Amerika niet inkomt en al zal Rhodesië daardoor niet opeens inzakken, dit soort dingen heeft wel een uitwerking. Ook de handel zal moeilijker worden. En aan de andere kant zal het voor de Rhodesische negers allemaal ook niet aangenamer worden: boycot wil nog al eens regeringen verleiden alle reserve te verliezen. Maar in dat opzicht kon het waarschijnlijk al niet slechter. Het gaat niet om drie doodvonnissen al- leen. Gisteren waren er weer twee exe cuties en er zitten nog ver over de hon derd ter dood veroordeelde negers in Rhodesische cellen. KANTMAN In dag- en weekbladen heeft u al het een en ander kunnen lezen over de aktie „Kom over de brug", maar het lijkt ons goed om nog eens duidelijk samen te vatten waarom het gaat en hoe het gaat. DOEL van de aktie is 1. Een bedrag bijeen te brengen van ƒ21.000.000,— als extra-kapitaal om boven de gewone inkomsten van zending en werelddiakonaat de mogelijkheden van de kerken overzee te vergroten. 2. Door deze aktie hoopt men de kerken in Nederland beter te infor meren, zodat hierna de permanente bijdragen aan zending en we relddiakonaat zullen worden vergroot. DE OPBRENGST van deze aktie is bestemd om 140 projecten van de kerken in Azië, Afrika, Latijns-Amerika en het Caribische te verwe zenlijken. Deze kerken missen het kapitaal en soms ook de mensen, die in staat zijn om de eisen van de veranderende samenleving op de juiste wijze tegemoet te treden. DE PROJEKTEN omvatten o.a. landbouwwerk, scholenbouw, kerkbouw, de bouw van vormingscentra, ziekenhuizen, bejaardentehuizen, maat schappelijk werk enz. enz. Veel te veel om hier allemaal uitvoerig te vermelden. Maat dat is ook niet nodig aangezien iedereen tot wie deze aktie zich richt een folder thuis bezorgt krijgt, waarin alle projekten met name vermeld worden. VAN WIE gaat deze aktie uit „Kom over de brug" is een gezamenlijke aktie van de protestantse kerken, het Leger des Heils, de zendingsraden en -bonden en het Nederlandsch Bijbelgenootschap. TOT WIE richt deze aktie zich De aktie „Kom over de brug" richt zich in eerste instantie tot allen die zich in Nederland tot de Christenen rekenen en daarnaast tot allen die zich met de duidelijk humanitaire aspecten van de projekten kunnen verenigen. PUBLICITEIT Aan de aktie wordt op grote schaal aandacht besteed gedurende de komende weken in kranten, radio- en televisieuitzendingen. WANNEER is de aktie De aktie wordt gehouden in de week van 18 tot en met 22 maart a.s. Evenals in vrijwel alle andere plaatsen in Nederland, zijn er ook in Soest comitè's samengesteld, die belast zijn met de organisatie van de inzameling hier ter plaatse. De taak van deze comitè's is o.m. om medewerkers te zoeken, die bereid zijn als collectant op te treden. Op 18 maart wordt aan adressen, die overgenomen zijn uit de kerke lijke registers een envelop afgegeven, waarin een folder, een offerzakje en een toezeggingskaart. Op 22 maart worden de offerzakje opgehaald. Zij. wier adres niet in de kerkelijke registers is opgenomen kunnen vanzelfsprekend ook offe ren door hun gift te storten op postgiro 7600, Amsterdam, t.n.v. „Kom over de brug". t

Soester Courant | 1968 | | pagina 1