Inkomsenbelasting VRIJSTELLING VAN A.O.W. OVER DE STREEP GESPROKEN DE BOERENOPSTAND IN BRETANGE vestigt de aandacht op Franse wantoestand Land van tegenstellingen HET EILAND IERLAND Officiële mededelingen Het bescheiden ouderdomspensioentje heeft minimumlonen ingehaald Het minimum inkomen Inschrijving leerlingen openbare scholen Hippe Boutique geopend Eerste lustrum ..De Meteoren" Gemeenteraadsvergadering Openbare Leeszaal en Bibliotheek Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-1 Katholiek Vrouwengilde Soestdijk Ned. Ver. van Huisvrouwen DINSDAG 12 MAART 1968 De inkomstenbelasting wordt geheven over het totale inkomen dat iemand geniet, en het ouderdomspensioen maakt deel uit van dat inkomen. De loonbelasting wordt geheven van lonen en salarissen en alles wat daarmede gelijk is gesteld, en wanneer zo'n loontrekker in de inkomstenbelasting valt, en zijn loon dus deel gaat uitmaken van zijn totaal belastbaar inkomen, dan wordt de reeds ingehou den loonbelasting als vooruitbetaling op de verschuldigde inkomstenbelasting in mindering gebracht. De staatssecretaris van financiën is nu voornemens de uitkeringen volgens de a.o.w. ook onder de loonbelasting te brengen. Waarom, en waarom nu Het tarief van de inkomstenbelasting laat de allerlaagste inkomens vrij en boven deze z.g. belastingvrije voet, loopt het tarief geleidelijk op. Van iedere volgende gulden betaalt men een hoger percentage, totdat boven de 165.000 inkomen over iedere volgende tien gul den 7,05 wordt betaald, dus 70Vt Om nu weer onderaan te beginnen: deze belastingvrije voet stelt van oor sprong natuurlijk het minimum voor, dat men geacht kan worden voor zijn levensonderhoud nodig te hebben. De bedoeling van de inkomstenbelasting is een ieder aan te slaan naar draagkracht voor een bijdrage in de kosten van de staatshuishouding en wie niet meer in komen heeft dan dat minimum heeft uiteraard geen draagkracht. Door de geldwaardedaling en de daaruit voortvloeiende stijging van prijzen en lonen, zou die belastingvrije voet eigen lijk van jaar tot jaar moeten worden verhoogd, met als gevolg een doorwer ken daarvan naar boven, tot aan het bedrag waar het maximum tarief be gint, want ook aan die top geldt, dat f 165.000 inkomen in 1967 minder be tekend dan 165.000 in 1966. Verzwaring Doordat de staat echter steeds meer uitgaven moest doen, (en, laten we wel wezen, dat ligt niet aan die staat, maar aan zijn burgers, die vinden dat die uitgaven moeten worden gedaan) was het niet mogelijk, de inkomstenbelasting zo te verlagen, dat men de geldont- waaring bijhield. In feite bleef er dus, ondanks de verlagingen die in de laatste jaren hebben plaats gevonden, per saldo toch nog een verzwaring van deze be lasting over. Niet alleen voor de laag ste inkomens, maar over de gehele lijn. Volgens de Stichting van de Arbeid moet het minimum inkomen thans 131 REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 De verwarrende strepensituatie die er tot voor kort heerste is er in niet ge ringe mate oorzaak van geweest, dat de weggebruiker zich over die strepen to taal geen zorgen maakte, ze zelfs vol maakt veronachtzaamde. Met name het negeren van de midden- streep leidde veelvuldig tot zeer ernstige ongevallen. Hoewel sinds 1 juli van het vorig jaar voorlichting is gegeven over de wettelijke consequenties van het overschijden van de doorgetrokken streep kan een korte samenvatting van belang zijn, temeer daar thans aange nomen wordt dat de weggebruiker zich voldoende vertrouwd heeft kunnen ma ken met de strepensituatie en er vanaf heden door de politie strenger dan voorheen zal worden opgetreden tegen overtreders. Sinds 1 juli 1967 geldt het verbod om een doorgetrokken streep te overschrij den. Dit geldt zowel binnen- als buiten de bebouwde kom. De weggebruiker mag een dergelijke streep onder geen voorwaarde overschrijden: zelfs, zo heeft de officier van justitie mr. S. J. van der Hoeven bepaald, als er in het be trokken vak een wegopbreking is dan is de weggebruiker nog strafbaar als hij de streep overschrijdt. Niet alleen betekent de doorgetrokken streep een verbod tot overschrijden, maar ook in dien deze over een kruising is doorge trokken een verbod tot linksafslaan. Ook is, indien voor een uitrit de streep is doorgetrokken, het linksafslaan voor de uit een uitrit komende bestuurder niet meer mogelijk. Tenslotte heeft de doorgetrok ken streep nog consequenties ten aan zien van het parkeren, dat ter hoogte van een doorgetrokken streep verboden is, indien de vrije ruimte tussen het geparkeerde voertuig en de streep min der bedraagt dan 3 meter. Indien de rijstrookverdeling geschiedt door twee naast elkaar liggende stre pen, dan mogen deze slechts worden overschreden indien de streep onmid dellijk links van de bestuurder een on derbroken streep is. Waar van politiezijde ook nauwlettend op zal woixlen toegezien is het juiste gebruik van de opstelvlakken voor een stoplicht of wegkruising. Indien in deze vakken pijlen zijn aangebracht mogen bestuurders op de kruising of splitsing geen andere richting volgen dan die welke door de pijlen is aangeduid, ook al bemerkt men dat verkeerd is voor gesorteerd. Verwisselen van opstelvak is dus niet toegestaan. In een dergelijk geval is ..een blokje om" de enige juiste oplos sing. Is er door middel van strepen op het wegdek een aparte rijstrook voor de bus aangebracht, dan mag die rijstrook alleen door zgn. lijndienstbussen (even tueel politie-, brandweer- en ziekenwa gen) worden gebruikt. Tenslotte dient men bedacht te zijn op de belijning waarmee kunstmatige fiets paden (herkenbaar aan een wit geschil derd fietsje op het wegdek) zijn aange geven. Fietsers en bromfietsers zijn ver plicht dit afgescheiden gedeelte te vol gen. De overige weggebruikers mogen deze baan beslist niet gebruiken indien de afscheiding bestaat uit een doorge trokken streep. Is de streep onderbro ken dan mag wel van het „fietspad" gebruik worden gemaakt, mits men daar geen fietsers en bromfietsers hindert per week bedragen. Uit een oogpunt van draagkracht, en dat is het uitgangspunt, is het dus onzinnig daar beneden be lasting te heffen, en zou de belasting vrije voet iets daarboven, laten we zeg gen op ƒ7000,per jaar moeten liggen. De a.o.w. is in 1957 zeer bescheiden be gonnen, doch de bedoeling is, dat de uitkeringen langzamerhand worden op getrokken tot het bestaansminimum. Daar zijn we mee bezig en nu zien we dat de uitkering voor gehuwden in 1967 de belastingvrije voet heeft ingehaald, zelfs al rekenen we de bejaardenaftrek mee. Wat te doen Het gevolg is dus, dat ook alle gehuwde a.o.w.-trekkers, die naast hun ouder domspensioen geen enkele andere in komsten hadden, voor 1967 in de I.B. zullen vallen. Dit is uiteraard een onge lukkige zaak, niet alleen voor de be trokkenen, die de aanslag wellicht niet zullen kunnen betalen, doch ook voor de fiscus, die een groot aantal verhou dingsgewijs kleine aanslagen moet gaan opleggen en dan later nog eens een mas sa werk krijgt wanneer de „getroffe nen" kwijtschelding wegens onvermo gen tot betaling zouden vragen. Wat er gedaan moet worden en wat eigenlijk vóór 1967 al gedaan had moe ten zijn is natuurlijk duidelijk. De belastingvrije voet moet omhoog. Daar over is iedereen het eens. Iedereen is het er echter ook over eens, dat zulks niet kan, omdat het door zou werken in de tarieven voor hogere in komens, hetgeen zou leiden tot een zo groot verlies aan inkomsten voor de staat, dat het niet kan. Bij de kamer behandeling werd gesproken over een verlies van 500 a 700 miljoen, dat dan in mindering zou moeten komen op uitgaven, die noodzakelijk worden ge acht. Ondankbaar Het is gemakkelijk genoeg om bij de behandeling van de begroting van geld- uitgevende ministeries met voorstellen te komen om meer te besteden aan dit of dat symphatieke doel, maar niemand voelt zich geroepen er bij zo'n voorstel meteen bij te zeggen of hij dat wil laten betalen door de fietsenmakers, de schoolmeesters of de scheepskapiteins, of dat de omzetbelasting op bruine bo nen omhoog moet of de accijns op je never. Het zou een ondankbaar gesprek worden Er is voorgesteld de a.o.w.-uitkeringen dan maar geheel vrij te stellen. Dat brengt achter mede, -dat de staat ook de belasting over de a.o.w. derft van degenen, die naast een ouderdomspen sioen nog belangrijke pensioenen of in komsten uit vermogen genieten. En er is geen enkele reden ook hen vrij te stellen terwijl zij wel aftrek hebben ge had van de vroeger betaalde premie. Bovendien behoort de a.o.w. maatschap pelijk gezien tot het inkomen en zouden er dan nog wel meer soorten inkomsten te noemen zijn, waarvoor even goede motieven tot vrijstelling bestaan. Onredelijk Alleen vrijstelling voor diegenen die naast hun a.o.w. geen andere inkomsten hebben stuit ook op bezwaren. Wie dan enkele tientjes rente naast zijn a.o.w. had, zou daardoor wel eens meer tien tjes belasting kunnen gaan betalen. Het zou er op neer komen dat de belasting vrije voet voor een deel van de mens heid werd verhoogd, zonder dat de ta rieven daarboven werden aangepast. Wie dan net belast was, zou ineens een veel te grote sprong maken. En wat te zeggen tegen de bakker die een mager jaar heeft gehad en ook niet meer heeft verdiend dan het bedrag der a.o.w. Moet hij dan wèl betalen over datzelfde inkomen Het zal duidelijk zijn, dat maatregelen, hoe goed ook bedoeld, die het systeem aantasten alleen maar leiden tot on rechtvaardigheden, die de kwaal nog er ger maken. Ook is gesteld, met de bedoeling de a.o.w. geheel vrij te laten, dat de staat met de ene hand neemt wat hij met de andere geeft. Dat zou dan, merkte de staatssecretaris op ook gelden voor bv. de ambtenarensalarissen. Die zou men kunnen verlagen en vrijstellen. De ene ambtenaar heeft echter bv. 500 rente naast een laag salaris, de andere een gelijke rente naast een hoog salaris. Wil men dan bij de belastingheffing het ver schil in draagkracht tot zijn recht doen komen, dan zal men toch van de totale bruto-inkomens moeten uitgaan. Loonbelasting Een juister voorstel, dat ook gedaan is, beveelt aan de a.o.w. dan zover te ver hogen, dat men de belasting ook kan betalen en daarna niet minder overheeft dan de uitkering van nu. Ook daar wil de de staatssecretaris niet aan. Het zou weer te duur worden om van iedereen de a.o.w. nog meer te verhogen, terwijl1 het nu toch weer ging om een deel van de a.o.w.-trekkers, nl. alleen de minst draagkrachtigen. U ziet het: de goede oplossingen zijn te duur. Daarvan uitgaande is er dan nog het meest te zeggen voor de maatregel van de staatssecretaris om de a.o.w. als loon onder de loonbelasting te brengen. Ieder krijgt dan automatisch 150 aftrek voor verwervingskosten, net als bij ge wone pensioenen en valt later niet meer in de inkomstenbelasting. Bovendien doet de inhouding het minste pijn; men voelt het minder dan dat men het geld eerst in handen in handen heeft en later moet betalen. Omweg Als aanvulling hierop is nog voorgesteld de laagste bedragen van de loonbelasting niet-invorderbaar te verklaren. Dan haalt men langs een omweg dus toch weer een vrijstelling in huis, nu niet al leen van de a.o.w., maar tevens van alle lonen, die ook niet hoger zijn. Dan blijft het bezwaar dat wie iets meer inkomen heeft, plotseling véél meer moet beta len en de bakker van hierboven blijft vragen waarom hij wel moet betalen, terwijl zijn inkomen ook niet hoger was. De belasting is te hoog en hij moet dus naar beneden. De hoop is uitgesproken, dat daarvoor de nodige „ruimte zoals dat tegenwoordig heet. kan worden ge vonden wanneer in E.E.G.-verband het accent van de belastingheffing meer naar de indirecte belastingen zal worden verschoven. Laten wij ons bij deze hoop aansluiten en er bij hopen, dat het niet te lang meer moge duren. gemaakt door een kleverig meer dan tienduizend stuk geslagen eieren. Nog 40 Uit circa veertig provinciestadjes rond om Quimper, Coligny en Le Mains worden soortgelijke moeilijkheden ge meld en in de hele Franse boeren stand gist en kookt het. De autoriteiten, op alles bedacht, ver sterkten de gendarmerie en hielden mi litairen gereed om in te grijpen. Quim- per's prefect spreekt van „ergerlijk van dalisme". Minister-president Pompidou is er echter van overtuigd, dat er „voor de boeren genoeg wordt gdeaan". De Parijse krant „Le Monde" noemde het optreden der boeren „een zekere onte vredenheid, die thans bekroond wordt met een politieke slag" en De Gaulle's lijfblad La Nation sprak over een „ge leide ontevredenheid". Op dezelfde dag hingen in het stadje Guinkamp, voor de ambtswoning van de prefect onbekend gebleven perso nen een dood varken in een lantaarn paal dat was voorzien van het veelbe tekende opschrift „Geleden en gestor ven onder Pompidou". Gewaarschuwd Raimond Mineau, voorzitter der Fran se boeren, had de regering en departe mentale besturen al eerder gewezen op de onhoudbare toestand, waarin met name de veehouders komen te verkeren doch zonder enige kans op succes in de vorm van hulp en financiële ondersteu ning. Mineau voerde eindeloze bespre kingen en belegde diverse conferenties om de machthebbers der Vijfde Re publiek ervan de doordringen hoe slecht de zaken er in werkelijkheid wel voor stonden, doch niets hielp. De eerste grote uitbarsting kwam al in de aanvang van oktober van vorig jaar en met geweld vestigden de Franse veeboeren de aandacht van Parijs, van Frankrijk, ja van de hele wereld op de onhoudbare toestand op het verpaupe ren van de Franse vee- en pluimvee houders, die daarnaast toch ook staats burgers zijn. Nog gist en kookt het in het oude land van Bretagne en elke dag opnieuw wor den moeilijkheden met de inmiddels versterkte politiemacht gemeld. Slecht geboerd de Margrietschool voor g.l.o. te Soest- £o goed als het de landbouwers in Zuid; (hoofd de heer E. Belgraver, I Frankrijk mede door de toepassing van Het heeft enige tijd geduurd alvorens de berichten over de boerenopstand naar de buitenwereld doorsijpelden. In Bre4agne werd toen al lang gestaakt en gevochten. De boeren daar waren in opstand gekomen tegen het Franse ge zag en maar liefst twintigduizend hun ner bestormden na een protestvergade ring het gebouw van de partij van De Gaulle en de prefectuur. De driekleur (de tricolore) werd verscheurd. Vijfhon derd gendarmen bijgestaan en geassis teerd door reserve-politiemannen poog den de orde te herstellen. Ruiten sneu velden, deuren werden ingetrapt, scho ten vielen en de gummiknuppel werd onafgebroken gehanteerd. De gevechten tussen ordehandhavers en ordeverstoorders duurden drie en een half uur met als resultaat driehonderd min of meer ernstige gewonden. Er werd gegooid met bierflessen, rotte to maten, dito eieren en wat dies meer zij, auto's werden omgesmeten en bar ricaden beheersten het straatbeeld in Quimper, in Le Mains werd het sta tion bestormd en liep het spoorwegver keer met de Franse hoofdstad in de war. In het departement Gironde werden de masten van de bovengronds gelegen telefoon- en lichtleidingen afgezaagd en vernield, de langs het stadje Coligny liggende rijksweg 83, was onberijdbaar Ouders, die hun kinderen met ingang van het nieuwe schooljaar openbaar onderwijs wensen te doen geven, kun nen hiervan vanaf heden dagelijks aan gifte doen bij het hoofd van een der hieronder genoemde scholen a. de School voor g.l.o. te Soest-Cen- trum aan de Molenstraat; (hoofd de heer W. Bijl; huisadres P. C. Hooft- laan 27, huistelefoon 5714); b. de Prins Willem-Alexanderschool voor g.l.o. te Soestdijk aan de Beetz- laan; (hoofd de heer L. Overhoff, huisadres Beetzlaan 50, huistelefoon 2215, gaarne na de schooluren); schooltelefoon 3614); d. de school voor m.a.v.o. in de Kerke- buurt; (hoofd de heer J. H. van Neer bos, huisadres Aagje Dekenlaan 11, huistelefoon 4567, schooltelefoon 4589). De ouders wordt verzocht bij de in schrijving het trouwboekje ter inzage te verstrekken. Om tot de gewone lagere scholen (a, b en c) te worden toegelaten moeten de kinderen vóór 1 oktober 1968 de leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. In verband met de samenstelling van de klassen verdient een spoedige aangifte zo moge lijk voor 10 juni a.s. de voorkeur. Soest, 12 maart 1968. de E.E.G.-maatregelen gaat des te slech ter vergaat het echter de vee- en pluim veehouders. Hun schulden liepen in 1967 van tien tot twintig percent omhoog en de inkomsten zakten in het eerste kwartaal van dat jaar met rond vier percent. De rundveeprijzen over het ge hele jaar gerekend, zakten met rond tien percent, terwijl de prijzen van kalfs- en van varkensvlees met ruim acht percent daalden. De situatie is thans zo dat globaal ge zien ieder uur veertien a vijftien vee- en pluimveehouders hun bedrijf in Frankrijk vaarwel zeggen om daarna als hulparbeider in de industrie te gaan werken, terwijl aan weide-gronden als gevolg van dat opgeven sinds 1962 ruim een miljoen hectaren werden prijs ge geven. Het gemiddelde inkomen van een zelfstandige vee- en pluimveehou der bedraagt nog geen derde deel van het weekloon van de doorsnee fabrieks arbeider in het land en van de bijna twee miljoen al of niet zelfstandig wer kende boeren in die branche, hebben vierhonderdduizend hunner een maand inkomen van minder dan 120,ter wijl een gelijk aantal dezer mensen, even boven het doorsnee gemiddelde weekloon van een fabrieksarbeider uit komen. Slechts 6 procent van alle Fran se boeren zijn financieel in de gele genheid om met vakantie te gaan; 53% der boerenbevolking blijkt in het bezit te zijn van leidingwater; 13 hunner heeft de beschikking over een w.c., 10 heeft een televisietoestel en drie van de vier boerderijen in de Vijfde Republiek hebben een totale grondop- pervlakte van minder dan twintig ha. Het ziet er - de verklaringen van pre mier Pompidou ten spijt - voor de Franse boerenbevolking niet best uit. De heer en mevrouw J. A. Buys heb ben na een verbouwing hun mode-zaak aan de Burgemeester Grothestraat 36 uitgebreid met een hippe boutique, waar de jeugd in een vertrouwde omgeving zich op de hoogte kan stellen met de laatste mode. De winkel heeft aan de achterzijde een uitbreiding ondergaan. De meisjes van vandaag vinden er vrijwel alles, wat de mode heden voorschrijft, vanaf maat 32. Zomerjurken met zonnebril, hoe den, kousen, tassen e.d. Men kan er tevens verpozing vinden in een smaakvolle limonade en koffie bar. De verbouwing, die vier maanden geduurd heeft, is grotendeels uitge voerd door de heer Kruithof uit De venter, een familielid van de heer en 5 Maart j.1. was het 5 jaar geleden dat de Korfbal vereniging „De Meteoren" werd opgericht. Dit was aanleiding om op zaterdag 9 maart een feestavond te organiseren. Deze avond werd een succes. Mede door de medewerking van verschillen de middenstanders. Hierdoor waren er voor het Bingo en de Tombola zeer fraaie prijzen beschikbaar. De conferencier en de sneltekenaar vie len ook zeer in de smaak. Tot slot was er gelegenheid tot dan sen. De muziek hiervoor werd verzorgd door het overbekende orkest „The Fla- ming Arrows". De Soester gemeenteraad is in een spoedeisende vergaderin bijeengeroepen tegen woensdag, 13 maart 1968, om 20.15 uur ter behandeling van de navolgende twee punten tellende agenda: 1. Voorstel tot het uitgeven van grond in erfpacht aan de Stichting Algemeen Pensioenfonds voor de Apothekers-As sistenten te 's-Gravenhage. 2. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst me tde Stichting Alge meen Pensioenfonds voor de Apothe kers-Assistenten te 's-Gravenhage. STUDIEBOEKEN. Grand Larousse en- cyclopédique en dix volumes. Vin kenoog, Vogelvrij. Sassen, Geschie denis van de wijsbegeerte der Grie ken en Romeinen. Malantschuk, In het voetspoor van Kierkegaard. Jas pers. Socrates, Boeddoha, Confucius, Jezus. Kockelmans, Martin Heideg- ger. Langeveld, Ontwikkelingspsy chologie. Van Parreren, Peeck en Velema, Effectief studeren. Perquin, Algemene didactiek. Van der Hoe ven, Galilei. Mandahl-Barth, Onge wervelde dieren in bos en veld. Tei- hard de Chardin, De mens in de evo lutie. Het boek Sajet. Venzmer, Oud worden en jong blijven. Bouws, Omgaan met moterboten. De Wolf, Voetbaltechniek. Schüssler, Lampen van papier. Van Haaften, Eenpits- kookkunst. Mantz, Gerechten voor suikerpatiënten. Van Rheenen, Apen in huis. Van der Mark, Dwergpape gaaien en lori's. Van Vollenhoven en Kramer, Hoilandia gids van in Neder land gebouwde en geïmporteerde zeilbo ten en -jachten. Slotemaker, Waar heen KLM.? Hooftman, Zeldzame vliegtuigfoto's. Doudart de la Grée, Geen standbeeld voor Han van Meege ren. Cassou, Mare Chagall. Brat- tinga-Kooy, Regie: Paul Huf. Boer, Filmen op super-8. Drake, Potten bakken in uw vrije tijd. Over jazz. Cornets de Groot, De open ruimte. De zevensprong. De Vries, Woe- Sjoeang. Hanlo, Moelmer. Donker, De grondtoon. Vroman, God en go din. Rutke, Om een oogappel niets. Brecet, De heilige Johanna van de slachthuizen. De Cervantes Saave- dra, De geestrijke ridder Don Quichot van de Mancha. Brod, Franz Kafka; een biografie. Wagenbach, Franz Kafka in dagboeken .brieven, documen ten en afbeeldingen. Lebesque, Al- bert Camus. Zadoks-Josephus Jitta en van Es, Muntwijzer voor de Romein se tijd. Clark, De jagers uit de steen tijd. Van Praag, Humor, het gehei me wapen van de democratie. Ste- venson, Israël met de rug tegen de muur. Risler, Geschiedenis van de Arabische oultuur. Gernet, Zo leef den de Chinezen. Keiler, En zij werden verstrooid onder alle volken. Gijsen, Odysseus achterna. Domini- cus, Portret van Marokko. Fahren- fort, India/Pakistan. BOEKEN VOOR JONGEREN. Berga, Met heel hun hart. Luursema, Adieu Nick. Saalfeld, De jodensteeg. Van 't Sant, Met losse teugels. - Ver van het veilig nest. Wallace, Melodie van de dood. Van der Zee, Haar eerste pa tiënt. Frank, Sechzehntausend Francs. Goes, Das Brandopfer. Speerl, Der Maulcorb. Bennet, The card. Vis ser, Niku the messenger. Simenon, Le vieillard au porte-mine. - Le témoignage de 1'enfant de coeur. Nijgh en de Groot, Voor de overlevenden. Wie op een heldere dag, staande aan Engelands westelijke kustlijn, uitkijkt over de zee, heeft een goede kans in de verte de stranden van Europa's meest westelijk geleden eiland te zien liggen, Ierland Geografisch dus heel dicht bij Engeland en desondanks een plaats met geheel afwijkende bevolking en cultuur, in het geheel der Europese naties een aparte plaats innemend. Het sterk getypeerde volk van dit eiland kent een andere geschiedenis, heeft een andere afstamming en ver schilt op meer punten met het patroon van de Europese samenleving. Wat zijn de achtergronden van Ierland? Het Ierse volkskarakter wordt voor een belangrijk gedeelte bepaald door de ongewone afstamming, ze hebben name lijk geen Germanen als voorouders. Hun geschiedenis begint ver voor onze jaartelling, als de Kelten grote delen van Europa bewonen. Wanneer de Ro meinen hun rijk uitbreiden tot ons we relddeel wonen er nog Kelten in Frank rijk, ze worden echter steeds verder naar het westen teruggedrongen, tot de ineenstorting van Rome volgt, de grote volksverhuizing plaats vindt en de Noor mannen nederzettingen in Engeland vestigen. De Kelten trekken zich terug tot in de verste uithoeken van Schot and, Wales en Ierland. Door het opdringen van de Latijnse be schaving houden ze steeds kleinere woongebieden over en dat de Kelten ontsnappen aan de Romeinse invloed is min of meer toevallig. De oorzaak ligt in het feit dat de Romeinen Enge land tot de Schotse hooglanden ver overen en om hun gebied een muur bouwden teneinde invallen te voorko men. Zij zijn nooit in Ierland geweest! Toch ontsnappen de Kelten en daar mee de Ieren niet helemaal aan de Ro meinse invloed. Een gevangen genomen Ier komt als slaaf in Rome terecht en v/ordt christen. De paus zendt hem als bisschop terug naar zijn geboorteland om daar het christendom te verbrei den. Als bisschop Patrick brengt hij het Ierse volk inderdaad tot dit geloof. Merkwaardig genoeg zonder dat daar een slag of stoot voor nodig is. St. Pa trick wordt ook vandaag nog be schouwd als de eerste nationale heilige. De min of meer toevallige samenloop van omstandigheden heeft dus wel een unieke invloed op een volk. De loop der geschiedenis drukt zijn stempel op de Ieren, die in de 20e eeuw nog niet is uitgewerkt. Ook de latere geschiedenis blijft een afwijkend patroon houden. Door oor logen, onderdrukking en de geografische ligging vindt er weinig of geen con tact plaats met de ontwikkeling zoals die op het Europese vasteland op gang komt. Na de middeleeuwen, als de Renaissan ce en het humanisme er voor zorgen dat de mens zich ontworstelt aan de absolute gebondenheid aan hogere mach ten, begint het besef van schoonheid, kracht, bij het individu door te drin- „In aansluiting op het bericht van vrij dag j.1. bericht het bestuur van het Kath. Vrouwengilde, dat degenen, die op dinsdag 19 maart a.s. mee willen naar Bensdorp, Bussum, zich persoon lijk of telefonische kunnen opgeven, uiterlijk 15 maart a.s. mij mevr. Mu- solf, Wilh. laan 22 A, telef. 3972. Kosten f 2,per persoon. Vertrek 9.30 uur van Nieuwerhoek." De Ned. Vereniging van Huisvrouwen afdeing Baarn, Soest en Omstreken, heeft de volgende activiteiten op de agenda staan: Woensdag 13 maart 10.30 uur: Koffie ochtend in Hotel v. d. Brink, Soester- bergsestraat 122. Dinsdag 19 maart: „Parapsychologie in de praktijk" door de heer Gosker in de grote zaal van Het Brandpunt, Oude Utrcchtseweg 4, Baarn. Aanvang kwart over 2. Dinsdag 26 maart: Filmmiddag over Ti- rol in de grote zaal van Het Brand punt Baarn. Aanvang kwart over 2. Donderdag 20 maart: Gewestelijk brid- ge-drive in Veenendaal. Dinsdag 2 april: Excursie naar Woer den en Avifauna. Donderdag 4 april: Ochtendbezoek aan het Van Arkel Instituut, Soestdijk. Donderdag 11 april: „Tropengoud", ge luidskleurenfilm over Ghana in Het Brandpunt, Baarn. Aanvang kwart over twee. Wc:nsdag 17 april: Koffie-ochtend in de hal van Het Brandpunt, Baarn. Aan vang half 11. Donderdag 2 mei: Gewestelijk dag in Zeist met o.a. solotoneel van Ank van der Moer. Woensdag 8 mei: Koffie-ochtend in Ho tel v. d. Brink. Dinsdag 14 mei: Landelijke vergadering in Rotterdam. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om, op grond van het bepaalde in arti kel 20 van de Wederopbouwwet vergun ning, te verlenen aan: a. Erven E. H. B. Insinger, Pijnen burgerlaan 2, Soest voor het uitbrei den van een bugalow; op het perceel, gelegen aan de Pijnen burgerlaan, kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie F, nummer 32 zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Landelijk Gebied". b. Th. Verweij, Ossendamweg 42, Soest, voor het bouwen van een woon huis met garager, op een perceel, gele gen aan de Insingerstraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, num mer 2802 (ged.), zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Landelijk Ge bied". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te die nen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretaris ter inzage. gen. De Europese mens begint zelfstan digheid te krijgen. Echter niet de Ieren. De middeleeuwse invloeden blijven veel langer een voorname rol spelen en zijn in wezen nimmer verdwenen. Nadat St. Patrick zijn land tot het christendom heeft gebracht volgt er een bloeitijd, op het vaste land komt men zelfs wel Ierse monniken tegen. Maar in 1171 wordt het eiland door de Engelsen veroverd, Hendrik VIII be slist in 1541 dat hij voortaan koning van Ierland is en daarnaast hoofd van de Ierse kerk. Tot dat moment is het land weliswaar afhankelijk van Engeland, maar dat heeft weinig om het lijf. De structuur van de toenmalige samenleving levert teveel moeilijkheden voor een hechte monarchie, zodat de diverse regionale vorsten door de Engelsen als praktisch zelfstandig worden beschouwd. Onder linge twisten zijn er genoeg, de grootste vorst uit deze periode, Shane O'Neill wordt in 1667 vermoord als gevolg van een vete met een andere heerser. Het optreden van Hendrik VIII en later Ehsabeth luidt de strijd in tegen Enge land, een strijd van het volk en van godsdienst. Zij trachten achtereenvol gens hulp te krijgen van Spanje, Frank rijk als daar de revolutie komt en van de Duitsers in onze eeuw. Deze lan den zijn geïnteresseerd omdat zij ge- nrulk willen maken van het Ierse con flict in hun eigen strijd tegen Engeland. Na Elisabeth is het de dictator Crom- well die de Ieren onderdrukt en de steden Wexford en Drogheda uitroeit. Holland doet een duit in het zakje als stadhouder Willem III koning van En geland is en de katholieke koning Ja- cobus II wil verjagen. Deze capituleert bij het beleg van Limerick op voor waarde van vrijheid van godsdienst, wat Willem wel belooft maar niet na komt. In plaats van vrijheid komen er straf wetten, de Penal Laws, waardoor het voor katholieken onmogelijk wordt ambten te bekleden, land te hebben of te pachten, het leven werd hen onmo gelijk gemaakt. Het is tevens het sein tot de emigratie van ontelbare Ieren, vooral officieren en soldaten. Zij gaan in vreemde legers de Engel sen bestrijden. De uittocht heeft tot ge volg dat het land leegbloedt en er nu 12 miljoen Ieren in Australië wonen en 15 miljoen in Amerika. Het land ver armt zozeer dat aardappelen en melk het enige voedsel worden voor de be volking, die niets te vertellen heeft en hun land en de opbrengsten daarvan zien verdwijnen aan de vreemde land heren die Ierland nu beheersen. Wanneer de oogst mislukt kost dat een ongekend aantal slachtoffers zoals in de winter van 1739. In 1845 en 1847 doet een ziekte de oogst wegrotten en maakt de honger ongeveer een miljoen slachtoffers. Het is opnieuw een stimu lans het land te verlaten. Natuurlijk is het gevolg van de onder drukking een reeks van opstanden, als die van de republikeinse Fenians, ge steund door landgenoten in andere we relddelen, in 1865 die doorgaan tot 1869. In 1900 wordt een beweging opgericht die de zelfstandigheid nastreeft, de Siniv- Fein. In 1916 is er de Paasopstand in Dublin, waarbij de illegale republiek wordt uitgeroepen. De Engelsen stellen de leiders terecht en sluiten duizenden op in concentra tiekampen. Het gevolg is dat de popu lariteit voor een republiek enorm stijgt. In 1919 breekt er een oorlog uit tussen een primitief guerillalegertje, De I.R.A. en Engelse troepen versterkt met hulp politie. Deze maken naam door de stad Cork af te branden, een werk waar ze trots op gaan gezien hun gewoonte daarna het land door te gaan met een half verbrande kurk (cork) op hun mut sen. De rebellen gaan door en komen m een nationaal Iers parlement bijeen te Dublin onder leiding van Eamon de Valera. Dan vaardigen de Engelsen een nieu we wet uit waardoor er twee parlemen ten komen in Ierland. Een in Dublin en een in Belfast. Het parlement in Bel- fast heeft geringe macht: slechts in 6 graafschappen van de provincie Ulster. In 1921 staan de Ieren voor de keus of de verdeling van hun land te accep teren of een guerilla voortzetten die steeds moeilijker wordt. Een onderhan delingscommissie in Londen accepteert de voorwaarden maar zonder daartoe volmacht te hebben. Het gevolg is een verdeling van het parlement die met een kleine meerderheid het verdrag van Westminster aanneemt, waarop De Valera de vergadering verlaat. Er breekt een burgeroorlog uit die door de Vale ra en zijn aanhang verloren wordt. Pas in 1926 ziet hij in dat de gewapen de opstand de eenheid van Ierland niet kan bevorderen en weet hij de parle mentaire meerderheid te behalen die zijn partij praktisch ononderbroken be houdt. Het land kent dus vanaf 1921 twee regeringen, een van 26 graaf schappen en een met 6. Tezamen voor 4 en een half miljoen inwoners. De re publiek wordt pas in 1949 uitgeroepen en de laatste banden met Engeland verdwijnen. De invloed der tijden heeft zich uiter aard doen gelden aan de tegenwoordi ge bevolking. Hoewel de ontwikkeling er lang heeft stilgestaan begint men in de laatste jaren pogingen te doen de achterstand weg te werken. Er moeten echter vele tegenstrijdigheden overwon nen worden die het aanpassen aan on ze tijd bemoeilijken. Het land is tweetalig, men kent Engels dat door iedereen gesproken wordt maar op de scholen leert men nog het Iers dat niemand meer spreekt. De uit voer is gering en bestaat uit slacht vee, naast een veel groter invoer. De handelsbalans wordt in evenwicht ge houden door giften uit het buitenland, zegt men. Er is geen dienstplicht en de bevolking blijft stationair, omdat er veel emigra tie is. Er zullen veel economische maat regelen moeten komen om het land tot ontwikkeling te brengen, wat misschien beter zal gaan nu Ierland aan het eind schijnt te zijn gekomen van een eeu wenlange strijd. Door de eeuwen hebben de Ieren veel bijgedragen aan culturele prestaties, vooral op toneelgebied, naast de bij zondere prestaties die zij tijdens de Tweede Wereldoorlog leverden in En gelse dienst. Zij kregen een groot aan tal zeer hoge onderscheidingen, overi gens zonder dat het land aan de oorlog heeft deelgenomen. Wanneer die ont wikkeling op gang komt mogen we nog veel goeds van de Ieren verwachten.

Soester Courant | 1968 | | pagina 9