Er bestaan nog Duitse concentratiekampen HET ECHTSCHEIDINGSRECHT OP DE HELLING WAT BETEKENT VIËTCONG HOGESCHOOL DER WETENSCHAP Officiële mededelingen en i^ulóter NUTTIGE WENKEN VOOR VAKANTIE PER AUTO LET OP DE JUISTE HOUDING ACHTER HET STUUR Verandering is dringend geboden Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten Doktersassistent Geheimzinnige dood 7? aangeMen AUTORIJSCHOOL. Vanavond afscheid van de Forsvtes Vleesverkoop Wetenschappelijke documentaire over het weer Maandag laatste taxirit van Rien van Nunen VRIJDAG 15 MAART 1968 Volgens art. 263 van het Burgerlijk Wetboek (B.W. kan echtscheiding nim mer door „onderlinge toestemming" plaats vinden. Deze bepaling is echter lijnrecht in strijd met de werkelijkheid. De echtscheidingscijfers zijn hoog- Dit bewijst dat het merendeel van die echt scheidingen echt niet direct het gevolg is van de vier door de wet genoemde „echtscheidingsgronden"overspel, kwaadwillige verlating gedurende vijf jaren, veroordeling wegens misdrijf van een der echtgenoten tot gevangenis straf van vier jaar of langer, zware verwondingen of levensgevaarlijke mis handelingen. De „grote leugen" De meest voorkomende scheidingsoor zaak is echter het niet (meer) bij elkaar passen (het genoeg van elkaar hebben). Met elkaar verder leven wordt tot een hel. De „onderlinge toestemming" om aan het huwelijk een eind te maken doet zijn intrede. Maar wat gebeurt er nu in de prak tijk? Een der echtgenoten geeft toe „overspel" te hebben gepleegd, hoewel dit niet heeft plaats gevonden. Over spel is een strafbaar feit, dat alleen door een enkele bekentenis bewezen kan wordendoch in de praktijk niet De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur door de artsen M. Oeberius Kapteijn, Bea- trixaan 1, tel. 2705 en H. J. Stroband, Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 00-13.30 uur W. H. A. Steen, Oranjelaan 11. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soest-Zuid". Avond- en nachtdienst t.m. vrijdag 22 mrt. apotheek „Soest-Zuid". Oranje-Groene Kruis. Zr. G. Pluim, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele-Kruis Zr Antoniana, Nieuwerhoekplein 10, tel. 4255. Groene Kruis Zr. Beima, De Genestetlaan 3 B, tel. 2427. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk* Kerkstraat. Zondag 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds H. Roest. Viering H.A. 19 uur ds J. Mettau. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Donderdag 19.15 uur Oec. Avondgebed. Emmakerk, Regentesselaan. Zondag 10 uur ds J. Mettau. 19 uur ds K. van Liere. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur Drs. J. F. van der Kooi, Utrecht. Zonnegloren, Soesterbergsestraat Zondag 10 uur ds L. de Ru. Eltheto, Driftjc. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk, Alb. Cuvplaan. 10 en 17 uur ds J. Smit. Sav. Lohmanschool, Driehoeksweg 11.30 uur Zondagsschool. Gebouw Middelwyk, P. de Hooghlaan. 10 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN .Tulianakerk 10 en 5 uur ds G. Rang. Interkerkelijke Zondagsschool Da Costaschool. Pr. Bernhardlaan. Zondag 10 uur Zondagsschool. W'ilhclminakerk Zondag 10 en 5 uur ds A. Vos, Baarn. GEREF. KERF Eltheto. Driftje. 8.30 uur ds W. Borgdorf. Baarn N 3 uur ds Van Ommen, Zaandam. Kerkgebouw N.P.B., Rembrandtlaan 20. 8.30 uur ds J. J. de Vries, Nijkerk. 15.00 uur ds Joh. Dam. Baarn. CHR GEREFORMEERDE KERK Zondag 10 uur ds P. de Smit. 7 uur ds B. Bijleveld, Bussum. Woensdagavond, 19.30 uur, ds P. de Smit. Bidstond voor het gewas. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal Zondag 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur ds J. Spijker (Rem.), Den Haag. A D VENTSGEMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Prediker A. Dingjan. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTF Zondag 10.30 uur ds H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. Zondag 10.30 uur Dr. H. J. Jaanus, Rotterdam. 10.30 uur Kinderdienst in de Luther- kapel. KERK SOEST. Steenhoffstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen maandag, dins dag en donderdag 8 en 9 uur. Vrijdag en zaterdag 9 uur. Zaterdagavond 19.00 uur. KERK SOESTDIJR, Burg. Grothestraat Zaterdag H. Missen 9.00 en 19.00 uur. Zondag H. Missen 8 en 9.30 uur, 11 uur Hoogmis. H. Missen maandag en woens dag 8 uur, dinsdag en vrijdag 8.30 uur, donderdag 19.00 uur Avondmis. Zaterdag 9 en 19 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur Avondmis. Zaterdag 19 uur Avondmis. meer tot strafrechtelijke vervolging leidt. De zaak is dus eenvoudig: de „over spelige" echtgenoot kan eenvoudigweg „ja" zeggen of - bij wegblijven ter zit ting - bij verstek in het ongelijk wor den gesteld. De echtscheiding is dan een feit Neemt de man „overspel" op zich, dan is hij verplicht tot levensonderhoud (alimentatie). Gevolgen der echtscheiding De rechtbank spreekt de echtscheiding uit. De gevolgen treden in nadat het vonnis is ingeschreven in de registers van de Burgerlijke Stand. De geschei den kunnen dus met anderen trouwen en ook nog „éénmaal" met elkaar her trouwen. Wanneer gescheiden echtgenoten met elkaar hertrouwen, treedt het zelfde hu welijksvermogensrecht, dat te voren bestond, weer in werking. Dat betekent dus voor hen, die in algehele gemeen schap van goederen waren getrouwd (echtscheiding betekent ontbinding van deze gemeenschap!), dat deze gemeen schap weer in werking treedt. Huidige echtscheidingsrecht uit de tyd In Engeland is bij het Lagerhuis een voorstel tot wijziging van het echtschei dingsrecht ingediend: ook in Nederland zit een Staatscommissie mogelijke ver anderingen te bestuderen. Vanwaar dit alles? Doodeenvoudig omdat ons echt scheidingsrecht is verouderd. De moraal is - ook op dit punt - veranderd, er is al jaren kritiek uitgeoefend op ons starre echtscheidingsrecht. Hoe het dan moet worden? Dat zal moeten blijken uit het dit jaar nog te verwachten rapport van de Staatscom missie. Men denke aan de kinderen! Een inmiddels overleden kinderrechter heeft eens gezegd: „één echtscheidings grond is voldoende, t.w. de moreel niet meer verantwoorde samenleving tussen de echtgenoten. Of dit het geval is moet de rechter uitmaken. Hetgeen zonder twijfel een verzwaring van de verant woordelijkheid van de rechter betekent. Deze gedachte heeft ons echter nooit losgelaten. Er zit o.i. wat in! Gaarne zagen wij echter ook nog, dat er t.a.v. de kinderen van de scheidende echtge noten meer en betere waarborgen wer den geschapen (bezoekrecht e.d.) Want hoe men het draait of keert, zij zijn doorgaans de dupe van het uit elkaar gaan van hun ouders! weinig veranderden in de psychologi sche band die gegroeid is. Afgezien van alle militaire aspecten ligt hierin een reden voor de uitzicht loosheid van de strijd. Als het ooit tot onderhandelingen komt, zal daarvan een gevolg moeten zijn dat ook de N.L.F. via verkiezingen invloed krijgt in de regering. Daarin heeft die N.L.F. dan een uitgangspunt om op basis.van het in jaren gekweekte vertrouwen ook de overhand te krijgen - met uiteindelijk hereniging tot een communistisch Viet nam. Is dit een miskenning van het feit dat er zeker ook wel groepen tegen het N.L.F. zijn? Die zijn er inderdaad. Ze zijn er zelfs in vrij grote getale. De huidige regering van Thieu en Ky heeft zijn aanhangers, maar buiten de Viëtcong ook nog een hoop tegenstan ders. o.m. in boeddhistische en in ka tholieke organisaties. De niet-N.L.F.- gezinde groeperingen zien zelfs nu nog altijd kans met elkaar te harrewarren. Men hoeft weinig vertrouwen erin te hebben dat zc ooit samen opgewassen zullen zijn om een zuiver politieke strijd tegen de N.L.F. te winnen, die zowel het vermogen vertoont het mees te de eenheid te betrachten als kans heeft gezien een zo breed mogelijke achterban te kweken. Het verdrietige achteraf is alleen dat juist de jarenlange vervolging van die N.L.F. inderdaad gemaakt heeft wat ze eerst bij lange na niet was: een orga nisatie waarin de communisten de hoofdrol zijn gaan spelen. Voor de regering in Saigon is het heel eenvoudig: de Viëtcong is precies wat het woord zegt: Vietnamese communis ten. Een naam die sinds jaar en dag kwistig is toebedeeld aan alles wat zich verzette tegen de officiële overheid. Die rebellen zelf stellen het anders. Ze spreken van het Nationale Bevrijdings Front, wat dan een bundeling is van patriotten waarin toevallig de commu nistische partij van Zuid-Viëtnam in het voorste gelid is gaan staan. Beide opvattingen hebben iets juists. Zeker is dat in de eerste tijd zeker partiotten van allerlei kleur en schakering hebben samengewerkt in het bevrijdingsfront N.L.F. De vervolging heeft waarschijnlijk tot gevolg gehad dat de hardste elementen vooral overgebleven zijn, zeker aan de top. En dat waren door hun scholing al in het vooroorlogse verzet voorname lijk de communisten. Men kan dus stel len dat de diverse regeringen sinds die van president Diëm de N.L.F. steeds communistischer hebben gemaakt. Het bevrijdingsfront is een onderdeel van een organisatie die wordt geleid, door het zogeheten bureau voor Zuid- Viëtnam, waarvan de secretaris en fei telijke leider een man is die zich met allerlei pseudoniemen tooit als Nguyen Van Muoi. Van hem is bekend dat hij ook zit in het centraal comité van de Noordviëtnamese communistische partij. Hij blijft doorgaans wat op de achter grond. Naar buiten treedt voornamelijk Nguyen Huu Tho, een vroegere advo caat in Saigon, die niet bekend staat als een communistische veteraan. Maar hoeveel hij te vertellen heeft is niet duidelijk. Waarschijnlijk niet zo gek veel. Er wordt wel eens de nadruk op ge legd dat de leiding van Viëtcongeen- heden steeds blijkt te liggen bij Zuid- viëtnamezen, ook al bestaat de eenheid zoaJs gewoonlijk voor de helft of meer uit Noordviëtnamezen. Maar het is waarschijnlijk wat onredelijk daaruit te besluiten dat er dus toch kennelijk wel een apart Zuidviëtnamese tintje nog zit aan het N.L.F. Vermoedelijk is de voornaamste reden van neze comman dostructuur dat de plaatselijke bevol king te maken krijgt met mensen uit de eigen streek en niet zozeer met vreemdelingen uit het noorden. Dat werkt psychologisch makkelijker. En het psychologisch werk V211 het N.L.F. is heel belangrijk. De Viëtcong kwam - zeker in Ie be ginjaren van het N.I.-.F., dat pas eind 1959 werd gesticht - niet als een heer ser. Hij had ook niet veel te dwingen want wapens bezat hij amper. Hij kwam als een lotgenoot, die mee armoede wou lijden als er armoe was en meedeelde ook als de oogst een wat overvloediger uitviel. In heel zijn doen en laten - dat was de opdracht - moest N.L.F.'er er een voorbeeld zijn voor de bevol king. Zodra hij de kans zag verdoelde hij het land, iets wat vanuit Saigon vaak werd beloofd maar nooit gedaan. De politieke commissarissen onderwe zen de leeskunst en verstrekten ook de eerste lectuur: revolutionaire pamflet ten gebaseerd op de boeren ervaringen van alle dag met de regering. Kortom de Viëtcong gaf de dorpelingen alle mogelijkheid zich te identificeren met het verzet. Wat kwam daartegenover? Expedities van het regeringsleger als veroveraars die de landhervormingen weer teniet deden. Later is dat gewor den: bombardementen van het doro. ontbladering van bossen en verniet ging van landbouwgrond. Strijdmidde len die wel het terrein weer vrij kon den maken van klaarblijkelijke aan wezigheid van de Viëtcong maar die In de D.D.R. keerden deze maand de laatsten der zogenaamde „juni-opstan- delingen" van de 17de juni uit de ge vangenissen naar huis terug. De Oost- duitse staat beschouwt hen niet als lie den met een andere politieke of gods dienstige mening, doch als „landverra ders, spionnen, mensenhandelaars en hetzers" en zij worden dienovereen komstig behandeld. Toch houden de communistische macht hebbers vol, dat in de Duitse Democra tische Republiek geen mens op grond van zijn politieke of godsdienstige me ning wordt ingesloten. De uitdrukking „politieke gevangene" mag in Oost- Cuitsland beslist niet worden gebezigd. De geschiedenis leert echter anders. De lijdensweg der politieke gevangenen daar vangt aan in de beruchte S.S.D.- gevangenis te Berlijn-Hohenschönhau- sen waar het voorarrest wordt onder gaan en de „verhoren" worden afge nomen. Na de „veroordeling" worden de politieke gevangenen naar bepaalde gestichten overgebracht. Een aantal van de inrichtingen heeft voor onze oren zeer bekende namen. Buchenwald en Sachsenhausen nog altijd in gebruik Rond 250.000 mensen werden sinds 1945 gevangen gezet op grond van hun soci ale, politieke of godsdienstige opvatting die strijdig bleek met de communisti sche leer. Bovendien werden nog eens ruim honderdduizend mensen op de zelfde gronden de dood ingejaagd na langdurig opgesloten te zijn geweest in Buchenwald. Fünfeichen, Sachsenhau sen, Bautzen, Brandenburg, Bützow- Dreibergen, Hocheneck, Torgau en Waldheim en in de dwangarbeiders kampen aan de Poolzee, in Siberië en in de Russische steppengebieden. Deze „arbeidskampen" werden door de nazi's concentratiekampen genoemd. Ook ver schillende plaatsnamen zijn dezelfde en berucht uit de tweede wereldoorlog, doch de kampen wisselden slechts van eigenaar en gingen van nationaal-so- cialistische in communistische handen over. Honderdduizend doden vielen er alweer en tweehonderdenvijftigduizend politie ke gevangenen werden op grond van hun afwijkende overtuiging ten opzichte van het communistische regiem geker kerd in het naburige midden-Duitsland. Een land dat door zijn regeerders vol trots Democratische Republiek wordt genoemd, terwijl deze machthebbers weten dat die naam reeds een leugen is. Het gebied is Duits, maar het is door In Japan wordt op kleine schaal ge- experimenteerd met een automatische doktersassistent, die een tijdrovend deel van het doktersonderzoek kan overne men. Er worden 3 typen machines ge bruikt, voor maag- en darmklachten, voor bloedsomloop en zenuwgestel en voor ademhaling en andere ziekten. De patiënt hecht een kaart aan de machine, die hem of haar daarna 25 vragen stelt die door middel van de kaart worden aangegeven. Na beantwoording geeft de machine aan welk soort van behande ling nodig is. Uiteraard wordt de diag nose door de dokters gecontroleerd die zeer tevreden zijn met de resultaten. Men probeert de machine nu te vervol maken. Nog altijd is voor de plotselinge dood van de reuzenreptielen die in het se cundaire tijdvak leefden, 190 - 70 mil joen jaar geleden, geen bevredigende oplossing gevonden. Deze reuzedieren kunnen onmogelijk zijn verdreven door nog grotere soorten, omdat die er nooit geweest zijn. Zij overheersten het ge hele toenmalige leven. Een nieuwe ge dachte op dit terrein is die van vergif- liging. Plet is niet ondenkbaar dat de dieren die van planten moesten leven, de sauriërs, vergiftigd zijn door vergif dat in de grond waarin de planten groeiden vrijkwam door verval van ge steenten. De reuzereptielen die op hun beurt weer ue sauriërs tot voedsel had den, kwamen om bij gebrek aan de planteneters. Hoe vernuftig ook gevon den, de zoölogen staan kritisch tegen over deze nieuwe theorie omdat gebeur tenissen op deze schaal zelden zo'n kleine of enkele oorzaak hebben. Een watersnood is ook meestal het gevolg van meer dan een bepaalde weersge steldheid. Er komen andere factoren bij, d)fc samen voor een ramp zorgen. Zodat het plotseling uitsterven van de toen malige reuzereptielen wel verschillende oorzaken zal hebben, waarvan men er misschien enkele op het spoor is. grote, erkende Eventuele gesplitste verkoop mogelijk. Brieven onder nr. 919 bur. S. Crt de Sowjets bezet en wordt niet demo cratisch bestuurd. Integendeel, slechts 'n bepaalde kliek heeft deel aa nde „rege ring" die eerder een schrikbewind kan worden genoerfid. omdat er géén sprake is van een republikeinse regeringsvorm, of vrij gekozen volksvertegenwoordigers maar in wezen van een „rood dictato riaal protectoraat". Namen De regering van de D.D.R. heeft niets ondernomen en is .evenmin bereid om de door haar veroordeelde deelnemers aan de juni-opstand te rehabiliteren. Door de justitie in de D.D.R. is even eens tot op heden nagelaten (hoewel het overduidelijk was toegezegd) juiste cij fers te publiceren van bij de opstand betrokken personen. De onafhankelijke internationale com missie van juristen wist inmiddels 1386 veroordelingen te achterhalen en te re gistreren, waaronder vier tot levens lange gevangenisstraf en drie tot de doodstraf. Op 22 juni 1953 zijn bijvoor beeld opgehangen: Alfred Datsch, arbei der te Maagdenburg; Adolf Prahst, ar beider te Rathnow; en de fabrieksar beidster Erna Dom uit Halle. Door Russische executiepeletons waren al tijdens die opstand standrechtelijk geëxecuteerd de deelnemers: Kurt Arendt, fabrieksarbeider te Eisleben; Eberhard von Cancrin, molenaarsknecht te Geithain; Alfred Diener, meubelma ker te Jena; Willi Göttling, kantoor bediende te Berlijn; Karl Hartmann, burgemeester van Delitsch de scholier Peter Heider uit Maagdenburg: de fa brieksarbeider Walter Südlich te Leip- zig; Axel Schafer te Erfurt; Heinz Sonntag, zonder beroep, te Leipzig; Her- mann Stieler, timmerman te Bitterfeld; Herbert Strauch, fabrieksarbeider te Maagdenburg; de adjudant der volks- politie Günter Schwartser uit Gotha en de wachtmeesters der volkspolitie te water: Ernst Markgraf en Harrns Woj- kowski te Stralsund. Te Berlijn werden door Russische exe- cutiepeletons verscheidene leden van de volkspolitie neergeschoten, wier na men tot op heden nog onbekend zijn. Winstgevend Het rode Oostduitse regiem verdient nog aan haar gevangenen, daar uit de opbrengsten van de door hen verrrichte arbeid 75 in de staaskas vloeit, slechts 12 Va wordt aan de familie van de politiek gedetineerde overge maakt, ook al betreft het een kostwin ner. 6 y4 door de gevangenisdirectie „gespaard" en uitgekeerd na de invrij- heidsstelling, terwijl de nog- resterende 6 ter beschikking staan van de gevangene en bestemd zijn voor het kopen van boter, vlees of vis, suiker en sigaretten. In 1966 werden in de D.D.R. 518 poli tieke veroordelingen uitgesproken waar van vier met levenslange, drie met vijf tien, twee met twaalf en vier met tien jaar gevangenisstraf. De overige ver oordelingen hadden een strafmaat van één tot en met negen jaar. Zelfs bij het doorlezen van Oostduitse dagbladen kan men zich weer in de bezettingstijd wanen. Het orgaan van de zogenaamde Socialistische Een heidspartij Duitsland (S.E.D.) „Nieuw Duitsland" vermeed in het nieuws over de oorlog tussen Israël en de Arabie ren het woord „Jood". De daarvoor ge kozen bewoording: „Israëlische imperia listen" laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Het is in het geheel niet nodig om de op schrift gestelde verkla ringen der neo-nazi's ter vergelijkingen aan te halen, om de juiste identiteit van de communistische propaganda en „partijpraet" met een bijna fotografi sche duidelijkheid aan het daglicht te brengen. We kunnen constateren, dat er nog een onverbloemd anti-semitisme wordt ten toon gespreid. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9. lid 1. der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-se cretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van Avia Ne derland C.V.. Prins Bernhardlaan 28 te Soest, om een nieuwe, de gehele in richting omvattende vergunning voor een L.P.G. (propaan) opslag- en afle- veringsinrichting alsmede een inrichting bestemd tot het opslaan en afleveren van- motorbrandstoffen en een quick- service afdeling, op het perceel Birk- straat nr. 108, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie C, nr. s 1836 en 1984. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal op dinsdag 2 april a.s., des voormiddags 10.00 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Soest, 15 maart 1968. j De V.A.R.A.-televisie zendt vanavond de zesentwintigste en laatste aflevering uit van de Forsyte Sage, naar de lijvige roman van John Galsworthy. Direct na de eerste aflevering op 10 september van het afgelopen jaar werd duidelijk, dat de Sage zich tot de top- p: 'gramma's van de Nederlandse tele visie-uitzendingen zou kunnen gaan re kenen en de cijfers aan het eind van 1967 hebben dat ook bevestigd. De Forsyte Sage heeft zich tijdens haar verschijnen op de t.v.-schermen mogen verheugen in de belangstelling van meer dan de helft van televisiekijkend Nederland, d.w.z. 4 Ve tot 5 miljoen mensen. De kijkers gaven de Forsyte Sage een waardering van gemiddeld 7,8. De meest gewaardeerde acteur was Er c Porter als Soames Forsyte. die op grootse wijze zijn rol, vanaf de jonge fanatieke, in de liefde teleurgestelde ad vocaat. tot de nog altijd onbuigzame maar toch veel milder geworden vader en grootvader, gestalte gaf. Behalve Soames hebben ook diens zuster Winni- fred Dartie (Margaret Tyzack) wier creatie naar gelang de serie vorderde, steeds meer reliëf kreeg, Irene For syte (Nyree Dawn Porter) en de onge huwd gebleven June Forsyte (June Barry) alle afleveringen van dit fami lieverhaal overleefd. Vanavond zal een einde zijn gekomen aan een serie, waarin de Forsytes, met al hun deugden en ondeugden, het Ne- Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor alle nummers. Wie een buitenlandse vakantiereis per auto gaat maken begint natuurlijk met de „papieren" voorbereidingen. Wie zich op het laatste ogenblik tot de A.N.W.B. of de K.N.A.C. wendt voor het in orde brengen van de auto-papieren, loopt de kans niet meer op tijd te kunnen wor den geholpen. Deze instellingen hebben het in de zomermaanden extra druk en wie te laat komt, kan daar veel schade van ondervinden. Zorg daarom komende week al voor uw route-beschrijving en een reis- en kredietbrief. Goede reis Wanneer u tóch bij de verkeersbond binnenstapt, vraagt u dan gelijk alle in lichtingen over evt. noodzakelijke pas poort, visa en deviezenvergunning on derweg en maakt u tevens van de ge legenheid gebruik om uw kaartenvoor- raad aan te vullen. Goede kaarten vor men een onmisbaar bezit, niet alleen gedurende de reis, maar ook vóór het vertrek, bij het kiezen van de snelste of mooiste route. Deze voorbereidingen moeten met zorg en aandacht geschie den. Bedenk, dat het uw welverdiende vakantie is en dat er dus niet het uiter ste van u en uw passagiers mag worden gevergd. Kies de dagtrajecten niet te lang, hoog stens 200 a 250 km per dag. Vooral wan neer u onderweg nog eens wilt uitstap pen of wanneer er kinderen meegaan moet er bijzondere aandacht aan dit punt worden besteed. Natuurlijk is er geen bezwaar tegen, eens een dag een grotere afstand af te leggen, maar van echt uitrusten is dan niet veel sprake meer. De vakantie begint tenslotte bij het dichttrekken van de huisdeur en ook op reis naar het einddoel valt er genoeg te zien en te genieten. Zorg ervoor goed uitgerust op reis te gaan. Natuurlijk, u bent moe en u hebt daarom vakantie nodig, maar dit neemt niet weg, dat u daarom niet eens een paar avonden voor het vertrek vroeg naar bed kunt gaan. Laat u dat aardige televisie-programma maar eens voor wat het is en neem de kans waar om eens wat uit te slapen. Dit is belangrijker dan menigeen vermoedt en alleen een uitgerust mens kan voor de volle 100 van zijn vakantie genieten. Auto reisklaar Vanzelfsprekend vergeet u bij de voor bereidingen de auto niet. Raadzaam is het deze vóór de aanvang van de va kantie door de garagehouder geheel reis klaar te laten maken, d.w.z. grondig controleren, olie verversen en doorsme- ren en eventueel bepaalde zwakke plek ken herstellen. Een pak met de meest voorkomende reserve-onderdelen, een sleepkabel, enig gereedschap en een goe de crick behoren tot de vaste uitrusting van de goede autotoerist. Probeer van tevoren eens of de crick ook werkelijk werkt (daar ontbreekt wel eens wat aan) en stelt u zich eens op de hoogte van de werkwijze bij het verwisselen van een wiel. Het behoeft geen betoog, dat een lekke band direct moet worden gerepareerd, wacht u hiermee te lang en raakt er on verhoopt nog een band defect, dan is Leiden in last. Aanbeveling verdient het voorts, één of twee blikken olie van het merk dat u altijd gebruikt mee te nemen. Het ge bruik van een andere olie kan risico's inhouden. Voor een grote reis verdient het ook aanbeveling een blikje remolie in te pakken. Het vraagstuk, wat er aan bagage zal worden meegenomen, vormt een hoofd stuk op zichzelf. Meestal neemt men veel te veel mee en dat geeft alleen maar overlast. Uiteindelijk dient u zelf te be slissen, wat noodzakelijk is en hoe dit het beste kan worden ingepakt. Een stukje zeep en een handdoek buiten de koffer, b.v. in het handschoenen kastje, kunnen uitstekende diensten be wijzen, evenals een viscose spons om af en toe de ruiten schoon te maken. Ook een klein verbanddoosje mag niet ontbreken. Aspirine, norit e.d. neemt u in de koffer mee. maar wondpleister, een stukje verbandgaas e.d. moeten in de auto of in een weekendtas voor het grijpen liggen. Voor de kinderen onder weg plakplaatjes of raadselboeken. Er zijn nog talloze andere tips te geven. Het reizen per auto is een vorm van vakantiebesteding, die men moet leren en dat kan niet uit een boekje of een serie krante-artikelen. Door ervaring wordt men ook hierbij wijs en de din gen die u misschien dit jaar anders had willen hebben, kunt u bij een volgende reis aanpassen aan de wensen. derlandse televisiepubliek op bijzonder» wijze hebben aangesproken. In de serie „Verkenning en wetenschap" zendt de V.A.R.A.-televisie zondagavond via Nederland 2 een documentaire uit over het weer. In dit programma wor den enige sluiers opgelicht van de ge heimen rondom de weersverwachting, bijvoorbeeld, waarom het soms voor het K.N.M.I. zo moeilijk is om bij een be paalde luchtcirculatie een kloppende weersverwachting samen te stellen. Ook zullen de mogelijkheden ter sprake ko men, die er zijn om betere weersver wachtingen te krijgen. Rien van Nunen maakt maandagavond als Freek Nijdam zijn laatste taxi-rit van dit seizoen. Zijn avonturen zijn via Nederland 1 in „Eerste man" komend^ maandagavond vanaf 20.20 uur te zien. In de zesde aflevering van deze oor spronkelijke Nederlandse filmserie gaat het om „Haring en brood". Gezien het succes van de serie heeft de N.C.R.V. besloten, voor het seizoen 1968-1969 opnieuw een serie belevenis sen van deze Amsterdamse taxichauf feur op te nemen. Ook Engeland, Bel gië en Duitsland hebben reeds belang stelling voor „Eerste man" getoond. Wanneer U eens bij uw huisarts zou informeren naar zijn ervaringen van de laatste jaren dan zou blijken, dat het aantal klachten waarvan de oorzaak aan de auto kan worden toegeschreven, sterk is toegenomen. Enerzijds komt dit verschijnsel voort uit een gebrek aan lichaamsbeweging, we hebben een auto en gebruiken die doorlopend, zon der eens een flinke wandeling te ma ken of wat aan sport te doen en dit heeft lichamelijke gevolgen die men niet mag onderschatten. Doch dit is niet het punt waar we dit maal de aandacht op willen vestigen. Er is nl. nog een klachtenoorzaak die voortkomt uit het gebruik van de auto, met name uit de houding achter het stuur. We mogen over de auto-race-sport oor delen zo wij willen: een feit is dat de coureurs ons de afgelopen jaren pre cies hebben aangegeven, wat de meest goede houding achter- het stuur moet zijn. Er heeft zich hier in betrekkelijk kortetijd een grote verandering voltrok ken. Voorheen zaten de bestuurders van de snelle race-wagens, die tijdens een wedstrijd vaak vele uren achtereen aan het stuur zitten en waarbij de fac tor vermoeidheid uitermate belangrijk is - vlak op het stuur, doch wie de foto's van de laatste jaren bekijkt zal het opvallen, dat de zitplaatsen momen teel zodanig zijn opgesteld, dat men met vrijwel gestrekte armen het stuurwiel omklemt. Ook in het normale bedrijf ziet men dikwijls automobilisten die te dicht op het stuur zitten, welke houding tevens met zich meebrengt dat men met de bediening van de pedalen in moeilijk heden zou kunnen komen. Neemt men daarentegen wat meer afstand tussen de rugleuning van de stoel en het stuurwiel, dan blijkt de besturing - na een korte periode van wennen - veel minder inspannend. Hoofdzaak is, dat men op de stoel zit en niet „hangt". Elke onnatuurlijke houding is hier uit den boze, hetgeen bij het autrijden extra snel duidelijk wordt, omdat het lichaam steeds aan enige trilling en schommeling onderhe vig is. De automobielontwerpers van de moderne wagens hebben hun zitplaatsen zoveel mogelijk aan de anatomie aange past, maar er is slechts weinig voor nodig om dit streven door een ver keerde stoelopstelling teniet te doen. Zorg dat U vóór alles gemakkelijk zit en het zal blijken dat U alle bedie ningsorganen van de wagen daarbij het beste onder controle hebt. Af en toe onderbreken Het is natuurlijk onvermijdelijk dat men na lange ritten enigszins stijf wordt. Een automobiel is tenslotte geen fauteuil en na verloop van tijd zal er altijd wel enige sprake zijn van ver moeidheid of stijfheid. De beste reme die hiertegen is, de rit van tijd tot tijd eens enkele minuten te onderbreken voor een korte wandeling of een kop koffie. Toepassing van een geprofileer de rugleuning, zoals die tegenwoordig in de handel is, kan een belangrijke verbteering brengen en het optreden van vermoeidheidsverschijnselen uitstel len. Bovendien hebben deze leuningen - en dat geldt vooral voor wagens met lederen of kunstlederen bekleding - het voordeel, dat de rug van de bestuurder niet warm en „plakkerig" wordt, een verschijnsel dat zich vooral in de zo mermaanden voordoet. Ook worden tegenwoordig speciale steunkussens in de handel gebracht, welke onder het been dat het gaspedaal bedient worden gelegd, opdra kramp in dit been niet optreedt. Voor velen ongetwijfeld een praktische oplossing voor een probleem dat hun veel last bezorgt. Maak het U gemakkelijk Het gebruik van een gewoon kussen om de zitting van de bestuurdersstoel te verhogen, kan bepaalde voordelen opleveren. Wel dient men hiermee eni ge voorzichtigheid te betrachten, om dat lang niet elk kussen een verbete ring brengt. Men komt er wel wat ho ger door te zitten, maar het gebeurt vaak dat dan toch weer een ongunsti ge zit-positie ontstaat die extra ver moeiend is. U kunt zelf uitmaken welke houding voor U het prettigst is. Als U ont houdt dat prettig en gemakkelijk in dit verband altijd samengaan bent U al een eind op de goede weg.

Soester Courant | 1968 | | pagina 13