charmant nat worden' „Vleesboom" bleek een gezonde baby te zijn Een toetje van formaat j Als het toch moet dan Opvoeding Sprekende poppen Leef niet op gespannen voet. Dagelijks gaan nog duizenden vrou wen en mannen naar kwakzalvers, in de overtuiging dat deze cliarle- tans lien van hun kwalen kunnen genezen. In werkelijkheid raken de ze hulpzoekenden in het gunstigste get al alleen maar hun geld kwijt. Het komt helaas echter ook maar al te vaak voor dat de pseudo-dok- ter zijn slachtoffer zo weet te im poneren, dat de ziekte van de pa tiënt uitgroeit tot een ongeneeslijke kwaal. Er wordt zo veelvuldig tegen de kwalijke praktijken van .wonderdok ters' gewaarschuwd dat het steeds on begrijpelijker wordt waarom een deel van de mensheid zich tegenwoordig nog steeds liever laat behandelen door kruidkundigen, magnetiseurs en be strijkers dan door een arts. Misschien is de hang naar het acculte, naar het geheimzinnige in sommige mensen nog zo groot, dat ze door een zeker oer- instinct het verkeerde pad op wor den geleid. Dat het consulteren van kwakzalvers ook buiten onze grenzen gebeurt, kon den we onlangs in het maandblad te gen de kwakzalverij lezen, waarin een wonderlijk v.-rbaal uit het Zuid-afri- kaanse blad ,Die Vaderland' stond af gedrukt. De kop luidde: .Vrouw vin na 8 maanden gewas (vleesboom) is baba (baby)'. Het ging over een jon ge Pretoriaanse vrouw die nu, dankzij het ingrijpen van een medicus, trotse moeder is van een dochtertje, maar die vóór de bevalling maandenlang door een homeopaat werd behandeld voor een .vleesboom'. Goed twee jaar geleden bemerkte de vrouw bepaalde wat verontrusten de symptomen. Ze had klachten over haar buik en bezocht een paar genees heren, zonder echter veel baat bij de behandeling te vinden. Op aanraden van vrienden ging ze naar iemand die zich voor homeopaat uitgaf. Daar onderging ze een langdurige behandeling en ten slotte constateerde de homeopaat een vleesboom een gewas', zoals dat in het Afrikaans heet. Toen begon de behandeling pas goed, want de man deelde de .zieke' vrouw mee dat hij zou proberen haar van de vleesboom te verlossen. Meer dan zes maanden deed de char- letan zijn best om zijn woorden waar te maken. Elke maand liet hij de vrouw terugkomen en telkens verliet ze zijn huis met een nieuwe fles anti- vleesboom-medicijnen. Ze nam 't drank je trouw in, maar toen ze op zekere dag merkte, dat ze leven in haar buik voelde begon ze de .vleesbo^'* te wantrouwen. Bij haar volgende bezcck aan de kruidendokter maakte ze hem deelgenoot van haar veronderstelling, dat ze wel eens zwanger zou kunnen zijn. De homeopaat moest er hartelijk om lachen cn gaf haar een ander drankje om ,tle onrustig? vlcesboom rustig te maken'. Maar zelfs een kwak zalver kan een vrouw die jong leven in zich voelt niet tot andere gedach ten brengen; ze bleef ervan overiuigd dat ze in verwachting was. Na over leg met haar man ging ze maar weer naar een arts, die dadelijk constateer de dat ze zich met vergist had. Voor alle zekerheid 'iet hij nog een rönt genfoto maken, waarop duidelijk te zien was, dat de baby niet lang meer op zich zou laten wachten. Tien dagen later werd het. kindje inderdaad in 'n Pretoriaanse verpleeg inrichting geboren. De vrouw had ech ter veel angst uitgestaan toen ze er eenmaal zeker van was dat het echt een baby was. Heel begrijpelijk was ze bang, dat het innemen van al die kruiden de ;ngeboren baby kwaad kon hebben berokkend. De arts had haar ook niet geheel van die angst kun nen verlossen, omdat hij niet precies wist wat de kwakzalver haar allemaal had laten slikken. Maar gelukkig heeft dit kwakzalversverhaal een goed ein de: de baby kwam gezond en wel geschapen ter wereld en de vrouw heeft met haar hand op haar hart ver klaard nooit meer een .wonderdok ter' te zullen consulteren. We hopen dat dit authentieke ver haal lezeressen die van plan waren .genezing' te gaan zoeken bij de een of andere eharletan tot nadenken zal stemmen. Want één ding is wel ze ker: een kwakzalver kan u alleen af helpen van uw geld en van kwaaltjes die u niet hebt. Een sportief doorknooprokjeeen kledingstuk dat vrouwelijker staat a dan een broekpak en haast even- veel bevjegingsvrijlieid garandeert terwijl het bovendien nog elegant werkt. Echt een kledingstuk dat elke tiener en iedere jonge vrouw erbij móét hebben. Model Confec- tiefabriek RademakerMeppel) Misschien vindt u de naam van dit nagerecht overdreven? Dat komt dan alleen omdat u het nog niet hebt geproefd. Maakt u het eens klaar en a u zult zien, dat de benaming voor dit'aparte toetje nog veel te zwak is. Het wordt gemaakt van perziken en avocado, een vrucht die vooral in Amerika veel geconsumeerd wordt en ook in ons land langzamerhand bekendheid begint te krijgen. U hebt de volgende ingrediënten nodig: 1 blik (800 gram) Cling perziken schijven, 1 avocado, citroensap, zout, a 1 grapefruit, enige plakjes ruw gesneden witte kool, klein kopje aan- gemaakte sla, theelepel fijngehakte uitjes en een afgestreken eetlepel mosterd. De perziken grondig afgieten. De avocado in de lengte in reèpjes snijden, m zaad en vel verwijderen. De reepjes avocado's met citroensap besprenkelen en het zout erover doen. De sla met de uitjes en mosterd vermengen, dit mengsel door de perziken doen, grapefruit eraan toevoegen en dit geheel voorzichtig door elkaar roeren. Bent u er niet in geslaagd een avocado ,,op de kop te tikken" wanhoop niet maar maak het toetje dan maar zonder die I vrucht. Het blijft een part nagerecht. Het grappige is dat u het toetje" ook vooraf zou kunnen eten. We kunnen een opvoeding op zeer ver schillende manieren aanpakken. We kunnen vóórzeggen hoe of wat 't kind moet doen en straffen als het niet stipt gehoorzaamt. We kunnen het zoeken in het verbieden van alle mogelijke dingen die ons om een of andere reden niet aangenaam zijn, ook al weer al of niet gekoppeld aan straf bij onge hoorzaamheid. Lijnrecht daartegenover staat de opvatting die het juist zoekt in aanmoediging van wat ons wél wel gevallig is. Natuurlijk zal een kind zich hier al heel wat prettiger bij bevinden. Een deel der opvoeding kan ook zijn het geven van mogelijkheden, om zo te ontdekken wat in het kind schuilt en wat tot zijn geluk tot ontplooi ing te brengen is. Hiermee bereiken we heel wat meer dan met dwang. Veel ouders menen dat door een zekere dwang de goede ge woonte wel wordt gekweekt, doch maar al te vaak is het resultaat precies ave rechts. Als bij het groeien naar vol wassenheid de dwang wegvalt volgt er juist dikwijls een overdreven uit de band springen. Als we kinderen een normaal zakcentje onthouden om ze „zuinigheid" te leren, krijgen ze mis schien zo'n hekel aan die ,-vermaledijde zuinigheid"dat ze er nooit meer toe te brengen zijn. Ook moeten we niet vergeten dat ieder kind verschillend is, dat de een graag direct nd school sfn werk maakt, ter wijl de ander meer presteert als er eerst eens enige ontspanning is en 'n derde er misschien liever vroeg voor opstaat. Hier kunnen we niet spreken van dit of dat is beterwant het gaat om het resultaat en waarom zouden we, als dat goed is, het kind niet vrij laten! Iets anders is het, als we mer ken dat 't kind geen goede methode van werken kan vinden. Dan is aan ons op voeders de taak om fe zien of we soms kunnen helpen, raden, praten, kortom, wat leiding te geven. Meer dan iets werkt het eigen voor beeld van de ouders opvoedend. Helaas zowel in goede als ook in de minder goede richting. We kunnen nog zo dik wijls zeggen: je mag niet jokken, als de ouders gemakkelijk de hand lichter, met de waarheid, is er grote kans dat dit het kind niet ontgaat en dat het bij voorkomende gelegenJieden ook deze vaak makkelijkste weg kiest. Zo gaat het met wellevendheid en vele andere deugden die we graag in onze kinderen zouden zien. Het voorddén werkt heel wat sterker dan alleen het voorpraten. JETTY Voetklachten hebben in het verleden al honderdduizenden vrouwen het leven vergald en zullen dit - helaas - in de toekomst wel blijven doen. In vele gevallen hebben de vrouwen deze narigheid aan zichzelf te wijten, want het grootste deel van de voeteuvels is het gevolg van het dragen van verkeerd (mode) schoeisel. Te nauwe schoenen, schoenen met te hoge hakken en gelegenheidskoopjes" kunnen in korte tijd uw voeten voor goed verknoeien. Maar behalve door eigen schuld zijn er nog andere oorzaken die voetbezwaren oproepen. Vooral werkende vrouwen, die weinig beweging (kunnen) nemen, hebben vaak last van opzwellende, brandende en stekende voeten. Zij zitten vrijwel de gehele dag en rijden per auto of bus van huis naar kantoor of winkel en terug. Voor hen, die door hun levenspatroon te lijden hebben van allerlei voet- bezwaren, laten we een paar waardevolle tips volgen. Rol terwijl u aan uw schrijfmachine zit te werken uw voeten van binnen naar buiten en omgekeerd; strek uw benen uit en druk uw tenen afwisselend naar boven en naar beneden; Ga minstens een keer of tien per dag even op uw tenen staan, waarbij u telkens ook een tiental keren van uw hakken op uw tenen wipt en terug; Maak, verdeeld over de dag, enkele malen enige diepe kniebuigingen met de hakken op de grond; omhoogkomen op de tenen; Spoel bij voorkeur 's morgens de voeten met koud water af; koud water versterkt de huid en prikkelt de doorstroming van het bloed. Nu het stof, opgewaaid tijdens de stormachtige verkoop van kinderspeel goed in West-Europa en da Ver. Sta ten zich heeft gelegd gaan de psycho logen de inventaris opmaken. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat er eigen lijk maar weinig veranderd is: meis jes zijn nog altijd geïnteresseerd in poppen, jongens in liefst automatisch bewegend speelgoed. Het accent is iets verlegd: stonden nog niet lang gele den de elektrische spoortjes bovenaan, thans blijken de elektrische mini-cir cuits voor ren autootjes zich in sterk toenemende belangstelling te mogen ver heugen en geleidelijk maar zeker naar de top te stijgen. Het prettige van dit soort speelgoed is, dat ook papa het bijzonder leuk vindt. Aan de strijd op de racebaan kunnen trouwens ver scheidene gezinsleden deelnemen en dat bevordert de animo. Wat de meisjes betreft blyven, zo als wij zeiden, dc poppen nummer één. Maar het zijn heel andere pop pen dan die van nog maar enige ja ren geleden. Poppen die kunnen krui pen; een pop die in een badje ge plaatst met de handjes begint te slaan, dan begint te huilen enfin u kunt het zo gek niet verzinnen of het is (in Amerika) te krijgen. Klap op de vuur pijl: een pon die niet minder dan 24 zinnetjes Kan zeggen. En die komt nu eens niet uit de Verenigde Staten maar uit de Bondsrepubliek. Zandkleurige trenchcoat met dubbele knopenrij en sierstiksels (Materiaal Ter gal) Niets is wispelturiger dan de vrouw, zeiden de mannen vroeger. Dat was vóór de emancipatie, toen de vrouwen zich alles nog lieten zeggen en het misschien nog geloofden ook. In feite spant ons klimaat wat wisselvallig heid betreft de kroon. Lange hete zomers en strenge winters, toen de mensen praktisch met schaatsen aan naar bed gingen, behoren zo lang zamerhand tot de Sprookjes van Moeder de Gans. Want nauwelijks hebben we tegenwoordig de schaatsen uit het vet gehaald, of we kunnen de regen jas alweer naar de stomerij brengen. De ene dag worden we overvallen door vorst met sneeuw en de dag daarop rukken de „herfststormen" aan onze ramen en haren, zelfs midden in de winter of in het hartje van de zomer. Onze truien en vesten hoeven in de zomermaanden niet meer naar de mottenkisten te verhuizen, want we kunnen ze het hele jaar door dragen, net als de regenjas. Wat het laatstgenoemde kledingstuk betreft is het dan ook geen wonder, dat de mode-ontwerpers zich meer en meer hebben toegelegd op het maken van modieuze regenkleding. Die mode komt niet direct uit Frankrijk en Italië, maar dat kunnen we de Romeinse couturiers niet kwalijk nemen. Wie denkt er aan regen in landen waar drie kwart van het jaar een stralend zonnetje huid en hart verwarmt? Maar al is het een sombere bezigheid, we moeten ons af en toe toch met de regenkleding bezig houden. Want nat worden is niet dodelijk, maar er zijn aangenamer dingen in het leven. Vandaar dan ook dat bijbehorende foto's van regenkleding een nadere beschouwing waard zijn. Voor lieren deze Dr. Zjivago-jas in Higgins- ruitje met schuine steekzaklcen en bijpassen de sportieve pet (Materiaal Ter gal) Jeugdige en bij-de- tijdse wijde cape met munteivsliu- ting (Materiaal Nylfrance)

Soester Courant | 1968 | | pagina 15