Er komt een sporthal in Soest v.v.v. -nieuws Soest toen - Soest nu Het oog gericht o,p het verval van India ANTÏ-FISCUS FATSOEN Vrijdag 15 maart 1968 11968 X—47 i 47e jaargang no. 21 Uitgave Wrnkkerïj Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 De voorgeschiedenis mi 3ci Jaarvergadering van V.A.R.A. De Nederlandse Cantorij De Paardenkamp R.K. Jongeren Sociëteit Soestdijk soestekIToprant ost f 4.25. Versch Abonn, p. kwart, f 3,—, per post f 4JJ5. Verechflnt Iedere dinsdag en vi^Jdag Voor de vele sportliefhebbers in de ge meente Soest is er groot nieuws, want binnen zeer korte tijd zal men in onze snel groeiende gemeente starten met de t uw van een prachtige sporthal. Een zaalsportaccommodatie die kan worden verwezenlijkt dankzij een voortreffelij ke samenwerking tussen vele instanties, maar in het bijzonder door inspanning van het gemeentebestuur en de Stich ting Sportgebouwen Soest. Er is de laatste jaren via de diverse publiciteitsmedia regelmatig op gewe zen, dat wij in Nederland nog steeds met een schrijnend tekort zitten aan goede sportaccommodatie voor de zaal- sporten. En dan bedoelen we in het bijzonder het ontbreken van specifieke sporthallen waaraan snel groeiende zaalsporten zoals volleybal, zaalhandbal, microkorfbal en basketball een groot tekort hebben. We hoeven er nauwelijks op te wijzen, dat ook in de gemeente Soest een gro te behoefte bestaat aan zo'n specifieke sporthal waarin niet alleen de zaal- sportverenigingen. maar ook de scholen hun sport en lichamelijke opvoeding kunnen bedrijven. Nu schieten juist de laatste twee jaar, de sporthallen in ons land als padden stoelen uit de grond. Een gunstige ont wikkeling die we hoofdzakelijk danken aan het beleid van de toenmalige mi nister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk Mr. M. Vrolijk. Maar al hebben we volgens de laatste inven tarisatie van de Nederlandse Sport Fe deratie hier in Nederland al 08 sport hallen, de achterstand is nog steeds enorm groot. Onze provincie Utrecht maakt op de inventarisatielijst van de N.S.F. bepaald geen beste indruk. Evenals de provincie Zeeland beschikt Utrecht over slechts drie sporthallen, waarvan één, die in de stad Utrecht (Overvecht) nog niet eens klaar is en één gelegen is op het K.N.V.B. sportcentrum in Zeist. Wat dat betreft zijn provincies als Gro ningen (dertien hallen). Noord-Brabant (vijftien hallen) en Gelderland (elf hal len ons ver voor. Gelukkig zijn sinds deze week bij ons in Soest de plannen voor een sporthal in zo'n ver gevorderd stadium gekomen dat we hopelijk nog dit jaar - streefda tum 15 september - over een schitteren de accommodatie kunnen beschikken. En daarmee zal Soest een waardevolle bijdrage leveren aan het grote tekort in onze zo dicht bevolkte provincie. De behoefte aan een sporthal in Soest is bijzonder groot. Onze volleybal- en zaalhandbalverenigingen die voor de competitie, wat de thuiswedstrijden be treft zijn aangewezen op de gastvrijheid van Amersfoort, hebben duidelijk te ho ren gekregen dat zij - overigens met al le begrip voor de moeilijkheden - nog nauwelijks welkom zijn. Begrijpelijk, want de voortreffelijke sporthal in Amersfoort is aan het maximum van zijn capaciteit en dat betekent dat men voor de Amersfoortse verenigingen ruimte tekort komt. De wens om in Soest een sporthal te bouwen is niet nieuw. Ln 1950 werd door de Soester Sport "Federatie al een poging ondernomen. Maar de financiële actie, gestart via een inmiddels opge- Wij willen U nog eens het een en an der vertellen over de Stadsschouwburg tc Utrecht, waarmee wij sinds kort in verbinding staan in verband met het bespreken van plaatsen. Twee dagen vóór de voorstelling kunnen wij voor U reserveren. Ook wordt ons de veertiendaagse kunst- agende toegestuurd, waarin wij over de inhoud van de bepaalde stukken wor den ingelicht. Mocht U dus over een stuk iets meer willen weten, stapt U dan even bij ons binnen of belt U ons op. Maandag 18 maart speelt toneelgroep Theater een Frans blijspel van André Roussin. Als een Fransman ons iets over de liefde gaat vertellen, is het de moeite waard hiervan notitie te ne men. Vele malen is de liefde al ten to nele gevoerd en dit maal als het „ide aal" van een der mannelijke hoofdper sonen, die de vrouw zou willen bemin nen „uit de verte", zonder de vertroe beling van het alledaagse leven. Dat een en ander toch niet helemaal te ver werkelijken is doordat het hier niet gaat om één man en één vrouw, maar om twee echtparen, maakt het gegeven nog meer de moeite waard. Op zaterdag 23 maart is er voor de be wonderaars van Molière De Vrek; het stuk wordt U gepresenteerd door De Nederlandse Comedie. Buiten onze be middeling is de opvoering van de kin deroperette Het Bosmeisje, die door de Utrechtse Jeugdclub op zondag 31 maart wordt opgevoerd. Het bespreken der plaatsen kunt U van uit Soest telefonisch regelen via het nummer 34518 (030) vanaf 15 t.m. 22 maart, dagelijks van 10-15 uur. De prij zen liggen 1,20 tot 2,50. Ook deze operette wordt in de Stadsschouwburg opgevoerd. Voor de opera Die Zauberflöte en voor cabaret Pepijn zijn vla ons maar be perkt kaarten te verkrijgen, daar de bezitters van coupons een dag eerder kunnen bespreken. Wij hopen echter in de toekomst ook in Soest couponboekjes te kunnen distribueren, zodat hierdoor een geregeld bezoek aan de schouwburg meer mogelijkheden krijgt. heven plaatselijk blad, werd een mis lukking. Met de groed van de binnensporten werd het gebrek aan een goede accommoda tie steeds nijpender, de volleyballers werden geconfronteerd-met de moeilijk heden in Amersfoort en daarom werd in december 1966 door enkele volley balbestuurders contact opgenomen met het bestuur van de Stichting voor Li chamelijke Opvoeding en Sport van de gemeente Soest. Men kwam nu meer beslagen ten ijs dan in voorgaande ja ren, omdat men kon aantonen dat een sporthal zo regelmatig bezet zou wor den, dat men deze ook redelijk zou kunnen exploiteren. De Stichting voor Lichamelijke Opvoe ding en Sport nam de zaak opnieuw in studie, men had nu bovendien door het gewijzigde beleid van de overheid meer kans op subsidie van het rijk. Overleg tussen de verenigingsbestuur ders en het Bedrijfsleven c.q. De Soes ter Zakenkring met de Sportstichting leidde in februéri van 1967 tot het in leven roepen van een „Commissie Sport hal". Een commissie die in het najaar van 1967 concludeerde tot het oprich ten van de „Stichting Sportgebouwen Soest", waarin burgeij, sport en over heid gelijkelijk zijn vertegenwoordigd. Deze stichting was noodzakelijk omdat uit de gemaakte contacten bleek dat de financiering voor de bouw van een sporthal niet rechtstreeks door de ge meente of een gemeentelijke stichting tot stand kon worden gebracht i.v.m. de financieringsmogelijkheden van de gemeente en de daarop te verkrijgen noodzakelijke goedkeuringen. Op 7 februari van dit jaar kon de stichting haar plannen toelichten in een bijeenkomst met burgemeester en wet houders van Soest. Plannen, waarin rekening was gehou den met een gemeentelijke bijdrage in de exploitatiekosten en positief door het college werden ontvangen. Uit het daarop volgende overleg tussen gemeente en provincie i.v.m. de finan ciële deelneming in de sporthal, bleek echter van een gewijzigd inzicht met betrekking tot de financiering. Het re sultaat was dat de Stichting Lichame lijke Opvoeding en Sport bij de finan- ciering van de bouw moest worden in geschakeld wilde men van de Gedepu^ teerde Staten van Utrecht goedkeuring voor de financiering en de bouw van de sporthal verkrijgen. Het is niet voor het eerst dat in Soest de bouw van een sporthal aan de orde is. In 1950 werd in de kringen van de toenmalige Soester Sport Federatie reeds met deze gedachte gespeeld en er werd zelfs met 'n, overigens mislukte, fi nanciële actie gestart. De geesten noch de omstandigheden waren er toen rijp voor. In 1065 stond het desbetreffende mini sterie nml. nog op het standpunt dat het, gezien het alarmerende tekort aan overdekte sportaccommodaties, verstan diger was het accent te leggen op de bouw van veel kleine accommodaties. Het beperkte bouwvolume zou een an dere opzet nu eenmaal niet toelaten. Bij contacten van gemeentebestuur en sportstichting in 1965 en 1966 werd door vertegenwoordigers van adviserende in stanties dan ook steeds gesteld dat Soest, mede gezien de aanwezigheid van overdekte sportgelegenheden in Amers foort, Hilversum, Utrecht en in de toe komst Zeist, niet voor een Rijksgoed keuring voor de bouw van een sport hal in aanmerking kon komen. Het stre ven diende te blijven: het bouwen van een spelzaal met een maximale sport- vloeroppervlakte van 28 x 16 meter. Een ander punt was overigens nog dat de plaatselijke sport tot dan toe niet had kunnen aantonen dat een sporthal zo regelmatig bezet zou kunnen worden dat zij ook redelijk zou kunnen wor den geëxploiteerd. Toen echter in december 1966 enkele bestuurders van sportverenigingen m.b.t. de bezetting van een sporthal wat po sitievere geluiden konden laten horen, was dat voor het bestuur van de sport stichting aanleiding de zaak opnieuw in studie te nemen, temeer omdat in middels was gebleken dat ook het over heidsbeleid m.b.t. sporthallen volledig was gewijzigd. Met name minister Vro lijk had een geheel nieuw beleid ge- Molenstraat, gezien vanaf de Steenhoffstraat vyftig jaar geleden. «r* Dezelfde plaats nu. start, dat er vanuit ging dat er zo spoe dig mogelijk een net van goedkope sporthallen over Nederland zou moeten worden gespreid. Men liet het echter niet alleen bij deze opvatting maar deed ook een eerste stap ter verwezenlijking daarvan door op de Rijksbegroting 1967 een bedrag van 2,4 miljoen gulden uit te trekken voor het subsidiëren van de bouw van sporthallen, gevolgd op 27 september 1967 door de „Rijksregeling Subsidiëring overdekte sportaccommo daties". Overleg met en tussen bovenvermelde verenigingsbestuurders en personen uit het bedrijfsleven c.q. Soester Zaken- kring leidde toen in februari 1967 tot het in het leven roepen van een „Com missie Sporthal", die najaar 1967 con cludeerde tot het oprichten van de „Stichting Sportgebouwen Soest", waar in burgerij, sport en overheid paritair zijn vertegenwoordigd. Deze stichting werd noodzakelijk geacht omdat uit ge legde contacten de conclusie moest wor den getrokken dat de finnaciering van de bouw van een sporthal niet recht streeks door de gemeente of een ge meentelijke stichting tot stand kon wor den gebracht, gezien de financierings mogelijkheden van de gemeente en de daarop te verkrijgen noodzakeijke goed keuringen. Op 7 februari 1968 kon deze stichting haar plannen toelichten in een bijeen komst met burgemeester en wethouders van Soest en de leden van enkele ge meenteraadscommissies. De plannen - waarin rekening was gehouden met een gemeentelijke bijdrage in de exploitatie kosten - werden positief ontvangen. Uit de daarop volgende overleg van het gemeentebestuur met de provinciale overheid over de gemeentelijke finan ciële deelneming in de sporthal bleek toen echter van een gewijzigd inzicht m.b.t. de mogelijkheden van de gemeen te c.q. gemeentelijke instellingen voor het financieren van de sporthal. Daaruit moest de conclusie worden ge trokken dat de enige thans haalbare mogelijkheid om in Soest een sporthal te krijgen daarin is gelegen, dat de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest bij de 'inanciering en de bouw wordt ingeschakeld. Alleen dan kan od een ander goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Utrecht worden verkregen. Soest, 12 maart 1968. De afdeling Soest van de V.A.R.A. hield woensdagavond de jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer E. Grift. Het eerste punt van bespreking was het verzoek van het hoofdbestuur met de vraag, of de afdelingen accoord gaan met de uitzendingen van radio en T.V. Hierop werden de nodige aanmerkingen gemaakt, speciaal voor de programma's van zaterdagavond. Het ledental bleef gelijk aan vorig jaar, n.1. 7C~. De kas van de penningmeester sloot met een voordelig saldo. De aftredende bestuursleden, de heren B. Nelis en H. G. Maassen werden bij acclamatie her kozen. De vergaderingen werd besloten met een bespreking over kandidaatstelling van verenigingsraadsleden, hoofdbe stuursleden en districtsbestuurders. De Stichting Muziekkring „De Neder landse Cantorij" geeft op dinsdag 26 maart a.s.. 's avonds 7 uur, in de Oude Kerk te Soest, een uitvoering van de Mattheus Passie van Joh. S. Bach. Op deze uitvoering, die afwijkt van de traditionele uitvoeringen waaraan de concertbezoekers gewend zijn geraakt, komen wij nog nader terug. Morgenmiddag, tegen 3 uur. arriveert op De Paardenkamp de ruim 21-jarige pony Bart. Hij komt uit Haarlem, waar hij 15 jaar een melkwagen heeft getrokken. Door motorisering en omdat hij wat stijve voorbenen krijgt, mag hij van zijn rust gaan genieten. Hij werd afgekocht door een familie in Dordrecht, die ook de aan de verzorging verbonden kosten zal vergoeden. Een jaar geleden waren er verkiezingen in India. Nu al heeft de centrale over heid in Delhi zelf het regeerwerk ter hand moeten nemen in West-Bengalen, Uttar Pradesh en Haryana, de drie sta ten waarin samen een kwart van de be volking woont. Daar was geen regerirlg te vormen die ook maar enigszins kans zag in de deelstaatsparlementen op de been te blijvert. Anarchie dreigde trad zelfs al in en premier G.andhi moest krachtens noodwetten zelf het gezgg maar overnemen. Het zelfde rnoet vandaag of morgen ge beuren in Bihar en Punjaab. Wanneer men daarbij het onrustige Kasjmir neemt dan is dat samen een gordel van staten die het hele noorden van het In dische schiereiland overspant ter hoogte van Calcutta. (In Kasjmir is tussen haakjes sjeik Abdulla teruggekeerd en nog steeds ijvert hij voor onafhankelijk heid en na een plebisciet, waarmee zo min de Pakistani als de Indiërs blij zijn.) Dan is er in Assam een ondergrondse beweging in actie in de staten van het noordoosten, met name in Assam en stammen zijn sinds jaar en dag aan het rebelleren in het belendende Nagaland en Manipur. Tellen we daarbij dat in het zuiden de staat Kerala zich onderscheidt door grootscheeps optreden van rode gardisten naar Chinees model, die aanzienlijk ster ker zijn dan de hele politiemacht. En dan is er rond Madras een halve op stand omdat men daar meent dat het Tamil als taal wordt verdrukt, wat men slechts denkt te kunnen voorkomen door een eigen staat te stichten. Zo bij elkaar leven van de 550 miljoen Indiërs meer dan de helft in gebieden waar de politieke stabiliteit ver te zoe ken is en vermoedelijk ook niet snel zal terugkeren doordat voedselgebrek en tekorten aan werkgelegenheid met hun misère nog bijdragen tot de al grote politieke onrust. Het is een beetje klaaglijk gezicht een dergelijk grote staat zodanig in verval te zien. En men gaat nu pas goed beseffen hoe groot het persoonlijk gezag van wij len Jawaharlal Nehroe is geweest dat hij kans zag een dergelijke heksenketel toch tot een vrij grote mate van eenheid te krijgen. Zijn dochter, mevrouw Ghandi, heeft stellig dat persoonlijke krachtsele ment niet en de vraag is of iemand an ders dat heeft. Met als resultaat dat de van aanzien beroofde Congrespartij zo wel naar uiterst rechts als naar uiterst links de aanhang ziet weglopen. In ze kere zin is het nog een geluk dat de weglopers naar links zich prompt weer splitsen in een pro-Chinese en een pro- Russische communistische beweging. Heerste tussen die twee groepen vrede, dan was mevrouw Ghandi's Congres- partij met haar neiging tot de midden weg al lang weggevaagd. Nu schijnt het alleen wat langzamer te gaan en met wat meer politieke en economische mi sère. KANTMA1* Zaterdag a.s. is er weer dansen in het Ludgardusgebouw, met medewerking van de reeds voor velen bekende band „S. O. Four" uit Driebergen. De vorige avond met deze band was zeer geslaagd, zodat zij op veler verzoek nog maals naar Soest komen. Het ligt in het voornemen op zaterdag 23 maart een discobal te houden. Een boekbinder, een bloemenhandelaar en een reclameman hebben een midden standsvereniging opgericht „ter verkrij ging van redelijke belastingen't Is de bedoeling daarvan een politieke partij te maken. Nederland zat nog juist te wachten op een nieuwe politieke partij. Als wij de programma's doorbladeren van alle reeds bestaande partijen, spreken deze alle maal van een redelijke belasting. Wie is er nu voor een te lage of een te hoge aanslag Als het de bedoeling van de heren ij om, in navolging van de Fransman Pou- jade een anti-belastingpartij te stichten, zullen zij niet veel medestanders vinden onder de nuchtere Nederlanders. Wij zijn het er eigenlijk allemaal over eens dat de belastingen te hoog zijn. maar wij willen wel leven in welvaart en bij een verlaging van de belastingen zouden wij verschillende geneugten, ze kerheden en verplichtingen moeten op geven. En daartoe is de Nederlander nu juist niet bereid. Van hoogleraren mag men verwachten, dat zij studenten meer kennis kunnen bijbrengen en dat zij deze jongelieden ook kunnen bijbrengen zich fatsoenlijk en volgens de regels van recht en wet te gedragen. Tot die regels behoren o.m., dat je een medemens niet mag uitschel den zonder gronden, maar ook dat je iemand niet mag uitschelden als je ge lijk hebt. Dit houdt in, dat je volgens het Neder landse recht iemand, geen oorlogsmis dadiger mag noemen als hij dat niet ij. Maar je mag hem ook geen oorlogsmis dadiger schelden als hij dat wel zou zijn. En dat heeft nu helemaal niets met ons geweten te maken. Laat staan met mensen in gewetensnood. Want over oorlog voeren en bombarderen kan heel gewoon worden gediscussieerd zon der te schelden. We mogen een minister van financiën toch ook niet voor dief uitmaken, als de belastingen voor ons gevoel te hoog zijil?

Soester Courant | 1968 | | pagina 1