MIKIMO KINDERSHOW MIKIMO tl Dampo breekt SPOOKSCHEPEN VAN DE ZEE TOVEREN MET TECHNIEK M. TUSSEN De oorzaken van HOOG EN LAAG WATER GOOI DE R0TER MAAR IN ZEE S0ESTERBERG Sterkste marines ter wereld beloeren elkaar Voorde grote beurt! (Ken uw zilver er weer maanden lang tegen): Hagerty Tarnish Preventive Fa. SPIJKER Technici van sprookjespark Perslucht de geheime krachtbron Rouw- en Trouwkleding Tienjarig bestaan bridgeclub O.N.I. Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 21 maart 1963 Gevonden voorwerpen Zeepost Uw succes es enze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool ENGEL NODIGT U UIT TOT DE WOENSDAG 20 MAART DONDERDAG 21 MAART AANVANG 'S AVONDS 7.30 UUR Reserveer tijdig uw plaatsen bij Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Medische dienst Voetbal Benoeming inst en verlies bij K.V.0. Successen voor de jeugd ..Soesterberg" Gemeenteavond E.H.B.0. paraat Hulp aan de kerken overzee ICHTHART toö"„;,X"'d*" I VRIJDAG 15 MAART 1968 De wereldzeeën zijn al lang niet zo vrij meer als elke rechtgeaarde idealist mag denken. Zij zijn het toneel geworden van een strijd tussen de twee groot ste oorlogsvloten ter wereld, die van Amerika en die van Rusland. Een strijd, waarbij alles is geoorloofd, behalve het allerlaatste beval: „Vuur!". Ook de spionage, vanouds het terrein van land rotten, is tot de oceanen doorgedron gen. Rusland heeft sinds 1957 - het jaar waarin het begon aan de opbouw van een verrassend sterke marine een vijftigtal schepen de zee opge stuurd, die geen andere taak hebben dan het beloeren van de „vijand", in dit geval de oorlogs- en handelsmari ne van de Verenigde Staten. Aanvankelijk behielpen de Russen zich met omgebouwde visserschepen, die werden uitgerust met electronische oren en ogen. De schepen kregen hun ge daanteverwisseling op Oostduitse wer ven. Later zijn speciale schepen voor dit doel gebouwd, in omvang variërend van vijfhonderd tot drieduizend ton. De Russische spionageschepen hebben vaste ligplaatsen gekozen in de buurt van belangrijke Amerikaanse installa ties. Voor de kust van Cape Kennedy volgen zij de Amerikaanse ruimte-expe rimenten, in de buurt van de marine- bases Holy Loch (Schotland), Rota (Spanje) en Charleston (V.S.) volgen zij het komen en gaan van de Amerikaan se Polaris-atoomonderzeeërs. Zij dui ken ook onafwendbaar op wanneer wes terse marine-strijdkrachten gezamenlij ke oefeningen houden (de Russen blij ken uitstekend op de hoogte te zijn met het geallieerde oefenschema). Soms is dat letterlijk', wanneer ter afwisseling in plaats van een Russische trawler een Russische onderzeeër komt buurten om de geallieerden in de gaten te houden Ook Nederland heeft ervaring met de ze activiteiten. In juni vorig jaar dook voor Hoek van Holland een Russisch fregat op toen een Amerikaanse vloot- eenheid een bezoek aan Rotterdam bracht. Het verdween weer in het kiel zog van het Amerikaanse smaldeel. Een jaar eerder had een Russische „sleep boot" hetzelfde gedaan bij het bezoek van het Amerikaanse vliegdekschip Ran- dolph aan de Nederlandse haven. De Russische spionageschepen zijn uit gerust met een keur aan electronische apparatuur. Zij zijn gemakkelijk her kenbaar aan de reeksen antennes in hun masten en op het dek. Met be hulp van de apparatuur kunnen zij alle radiogesprekken volgen tussen Ameri kaanse oorlogsbodems en de vliegtui gen die hen begeleiden. Daar blijft het echter niet bij. De laatste jaren is het gedrag van de Russische schepen aan merkelijk agressiever geworden. Rus sische jagers en trawlers doorbreken regelmatig de sinds mensenheugenis geldende regel, dat schepen op ruime afstand blijven van oefenende vloot- verbanden. Met vaak riskante manoeu vres stomen zij dwars door Amerikaan se eenheden. Ook is het voorgekomen, dat Russische schepen roekeloos dicht bij Amerikaanse vliegdekschepen kwa men in pogingen de vliegdekschepen tot koersverandering te dwingen. Wanneer juist vliegtuigen worden gelanceerd of moeten landen kan dit voor de vliegers bijzonder gevaarlijk zijn. Het is een van de redenen waarom ook in „vre destijd" de vliegdekschepen worden om geven door een squadron torpedoboot- jagers, die de Russen uit de buurt moeten houden. Het is al enkele malen voorgekomen, dat Amerikaanse en Russische schepen hierbij met elkaar in botsing kwamen. Eind vorig jaar overkwam dit de Amerikaanse destroyer „Walker" twee maal tijdens gecombineerde Ameri kaans-Japanse oefeningen. Hr4- zijn niet alleen de Russen, die spionageschepen op de diverse oceanen hebben gestationeerd. Ook de Ameri kanen hebben hun electronische af- luisterposten op zee. Dit heeft tot twee maal toe tot ernstige incidenten geleid. Tijdens het Arabisch-Israëlisch conflict namen Israëlische vliegtuigen het Ame rikaanse spionageschip „Liberty" (een omgebouwde vrachtvaarder) onder vuur. In de Japanse zee enterden kort ge leden Noordkoreaanse strijdkrachten de „Pueblo". Dit Amerikaanse schip zou ligging hebben gekozen voor de Noord koreaanse kust, teneinde geruchten na te gaan als zouden de Russen de Noord koreaanse haven Wonsan ombouwen tot een basis voor hun eigen atoomonder zeeërs. Ook vliegtuigen nemen deel aan dit lang niet zo onschuldige steekspel tus sen de sterkste marinestrijdkrachten van de wereld. Russische lange-afstands- bommenwerpers proberen regelmatig Amerikaanse vligedekschepen te nade ren tot op honderd kilometer afstand, de afstand, waarop hun geleide ra ketten effectief kunnen worden afge schoten. De vliegdekschepen moeten op bevel van hogerhand voortdurend drie tot vier jagers in het luchtruim hebben om de Russische vliegtuigen op ee afstand van meer dan tweehonderd kilometer te houden. Amerikaanse vliegtuigen fotograferen op hun beurt vrijwel dagelijks Russische vlootbewe- gingen in de Atlantische Oceaan, in de Japanse Zee en in de Middellaandse Zee. Umüih. Beschermt uw zilver bij voorbaat Als u het een paar keer per jaar gebruikt, blijft uw zilver mooi, glanzend en maandenlang vrij van aanslag! Grote flacon 17,50, kleine 14,25. Horloger - Juwelier - Opticien Soesterbergsestraat 26 - Soest - Telefoon 2982 als die uit heel oude tijden zijn overge leverd, worden in samenwerking met hen tot een romantische realiteit die druk bezocht wordt door soms 35.000 mensen per dag uit binnen- en buiten land, nieuwsgierig naar de uitbeelding van de verhalen uit hun jeugd. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783. De voornaamste oorzaak waardoor het waterhoogteverschil'dat we eb en vloed noemen ontstaat, is een buitenaardse. Dit klinkt geheimzinniger dan het is omdat we die zelfde oorzaak 's avonds vaak aan de nachtelijke hemel kunnen zjen staan. Het is de maan, die zoals elk hemel lichaam van enige omvang aantrek kingskracht uitoefent. Die delen van de aarde welke het dichtst naar de maan zijn toegekeerd, ondervinden de ze aantrekkingskracht het sterkst. Ster ker dan de aardse materie die zich meer nabij de kern van onze planeet bevindt, terwijl de delen die zich het verst van de maan bevinden, dus aan de andere kant van de aardbol, het minst bein- vloed worden. Zouden er op aarde geen obstakels als continenten zijn en het water onbe lemmerd overal naartoe kunnen stro men, dan ontstonden er onder invloed van de maan aan weerszijden enorme waterbergen, zowel aan de kant die naar de maan is toegekeerd als aan de tegenovergelegen zijde. Omdat de aarde echter in 24 uren om z'n eigen as draait en de aantrekkingskracht van de maan zich dus over steeds andere delen van onze planeet uitstrekt, lopen de water- ophopingen eveneens langs steeds an dere plaatsen. De gevolgen van deze werking zijn een regelmatige stijging en daling van het waterpeil, in een etmaal tweemaal een hoogste en tweemaal een laagste stand. De zon Niet alleen de maan oefent aantrek kingskracht uit op de aarde. Ook de zon veroorzaakt het zelfde verschijnsel, maar in mindere mate, want hoewel zij enorm veel groter is dan aarde en maan bij elkaar, staat ze veel verder weg. De inwerking van maan en zon lopen niet altijd gelijk ten opzichte van el kaar. Wanneer dit wel het geval is ont staan er twee soorten van waterstand: springtij wanneer beide hoogwater ver oorzaken en de grootst mogelijke wer king ontstaat, en het tegenovergestelde, doodtij, wanneer de beide krachten el kaar tegenwerken. Springtij treedt al tijd op een of twee dagen na nieuwe of volle maan, doodtij valt steeds sa men met de kwartierstanden die de maan kent. Het samenvallen van deze krachten met een storm kan het hoogste punt nog verder opvoeren, wat de oorzaak kan zijn van ruïneuze watersnoden zoals on ze geschiedenis die meermalen ver meldt. Complicaties De gedragingen van het water zijn voor landen die aan de oceanen en zeeën grenzen, uiteraard zeer voornaam. Bo vendien is de zaak gecompliceerder dan alleen de onderlinge samenhang van de werking van zon en maan en de stand die de aarde ten opzichte van hen inneemt. Het zijn voorname facto ren, maar daarnaast bepalen de water bewegingen langs de kusten, de stro ming tussen nauwe ruiten, gevormd door landen en eilanden en de diepten der zeeën de werkelijke standen. Deze verschillen in wezen voor de kusten en dus de havens van landen aan zee ge legen. Ook beïnvloeden de getijwerkingen van verschillende watergebieden elkaar. De getijbeweging in onze Noordzee wordt mede bepaald door die werking in de Atlantische Oceaan. Deze invloed plant rich voort voor het Nauw van Calais en langs de oostkust van Schotland - en vervolgens over de gehele Noordzee. Het heeft-er in de tweede helft van de twintigste eeuw vaak veel van weg dat de mens zijn romantische gevoelens, zo hij die nog opbrengt, moeilijk kwijt kan in een omgeving waar het verkeer een monster is geworden, chemische fabrie ken het water verontreinigen, straalja gers een prille ochtend uiteenscheuren en torenflats zijn uitzicht belemmeren. Hij heeft er ook geen behoefte meer aan, menen vele pessimisten, geen be hoefte aan romantiek, geen gelegenheid totspelen in onze computerwereld. Een teken des tijds, dat echter in het Bra bantse Kaatsheuvel gelogenstraft wordt, want daar, in het wonderland van de Efteling gaan oeroude sprookjes samen met de moderne toepassing van tech niek, en het geheel levert een realiteit op die sprookjesachtig aandoet. Figuren tot leven gewekt Die zelfde nuchtere mens van onze tijd is blijkbaar zijn jeugd toch niet verge ten, gezien de 1,3 miljoen bezoekers per jaar aan De Efteling. Natuurlijk zijn daar vele kinderen bij, die samen met hun ouders de sprookjesfiguren werke lijkheid zien worden. De Chinese nachtegaal, Doornroosje, Sneeuwwitje, het zijn begrippen die niet alleen de tand des tijds weerstaan maar het ook met succes opnemen tegen he dendaagse figuren als Batman en ande re lelevisieprodukten. Eigenlijk is het werkelijkheid laten wor den van sprookjes een kolossale opga ve, vooral als men in het kasteel van Doornroosje de slapende prinses zacht jes ziet ademen in haar slaap en de hijgende koksbuik op en neer ziet gaan in afwachting van het moment waarop het koksmaatje eindelijk die draai om zijn oren zal krijgen waarop honderd jaar gewacht zal moeten worden. Wat voor geheimzinnige techniek schuilt hierachter? Op 21 maart a.s. zal het 10 jaar geleden zijn. dat de bridgeclub O.N.I. (Ontspan ning na Inspanning) werd opgericht. In begin '58 staken enige hartstochtelij ke bridgers de koppen bij elkaar om tot de oprichting te komen van een bridge club en inderdaad werd op 21 maart 1958 tot de oprichting besloten en start te men met 10 leden, waarvan er thans nog 6 lid zijn. Momenteel' telt de club bijna 60 leden; wel een bewijs, dat O.N.I. gegroeid is en dat er behoefte aan deze club was. Vermeldenswaard is, dat de huidige voorzitter, de heer J. J. Ruterink deze funktie vanaf de oprichting vervult, hetgeen ook het geval is met de se cretaresse, mevrouw Wissing. Oorspronkelijk werd er in Hotel „De Bosvijver" gespeeld, thans wordt er gebridged in het restaurant van het Natuurbad. Dat O.N.I. een aantal goede bridgers onder haar leden telt, moge blijken uit het feit, dat zij door deelname aan di verse wedstrijden o.a. in Apeldoorn, Utrecht, Holl. Rading mooie successen boekte en in het bezit kwam van enke le bekers. Ook neemt de club deel aan de competitie. Een viertaL speelt in de le klasse district Gooi- en Ommeland en heeft geruime tijd kans op het kam pioenschap gehad, doch is uiteindelijk als tweede geëindigd. Vier viertallen spelen in de 2e klasse en twee viertal len in de 3e klasse. Het bestuur wil het 10-jarig bestaan niet ongemerkt voorbij laten gaan en heeft behalve een receptie in het res taurant van hef Soester natuurbad op zaterdag 23 maart van 15-17 uur, een nationale bridge-drive georganiseerd, welke gehouden zal worden op vrijdag 19 april, 19.30 uur en op zaterdag 20 april des middags 2 uur, waaraan ook thuisbridgers kunnen deelnemen. Er zijn mooie prijzen beschikbaar ge steld, zodat een grote deelname uit het gehele land wordt verwacht. Er heeft zich een feestcommissie ge vormd, bestaande uit de dames Kloet en Oosterbaan en de heren Oüstal, Uiterdijk en Kaiser, die een waardige herdenking van het tienjarig bestaan hopen te bewerkstelligen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in onze editie van vrijdag 5 april waarin U alle in lichtingen vindt voor aanmelding aan de bridgedrive. Perslucht „Perslucht", vertelt de heer Leblanc, chef technische dienst van De Efteling. „Met lucht worden hier de meest le vendige resultaten verwezenlijkt." Het blijkt dat niet alleen Doornroosje en de kok door middel van opblaasbare rubberzakken bewegen. Koningin Fa- biola's sprookje „De Indische waterle lies" heeft er ook kennis mee gemaakt. Een toverkol dirigeert een strijkje^ be staande uit kikkers, nimfen dansen op de muziek ervan, staande in de pen kelken van waterlelies, die zich beurte lings openen en sluiten. Drie oerlelijke vogels kwetteren enthousciast mee, alles pneumatisch beheerst door perslucht. Deze techniek wordt ook gebruikt bij de „Janvier", de laatste in werking zijnde stoomcarroussel in ons land. Deze an tieke stoommachine, romantisch over blijfsel uit vervlogen tijden, leeft dank zij elektrische tractie inplaats van st om, maar de fluit wordt door pers lucht aangedreven, zo alweer een voor beeld gevend hoe romantiek en heden daagse techniek toch samen kunnen gaan. Bovendien klopt men in het restaurant slagroom door middel van perslucht, blaast men ballonnen op, is een pneu matisch nietapparaat onmisbaar gewor den en knapt een met lucht aagedreven hamer de breekwerkjes op. Meer mogelijkheden Gaat men deze techniek in dit sprook jes land nog meer toepassen? „Dat ligt eigenlijk aan de artistieke vindingen en technische uitvoeringen van de heren die de Efteling tot leven brengen, An- t°n Pieck en Peter Reijnders." Zij zijn van plan om luchtbellen te gaan blazen in de grote vijver om de attrac tie voor de kinderen te verhogen, en het waterorgel te automatiseren. Ande re toekomstige toepassingen hangen af van de denkbeelden van voornoemde heren. Er zullen heel wat den kuurtjes nodig zijn om een bepaalde figuur juist die bewegingen te laten maken die volgens het sprookje verwacht mogen worden. Zoals dat ook het geval was met de slapende Doornroosje, de kikker-gita rist uit Fabiola's vertelling, de kok en de toverkol. Want geen enkele fee is bereid gevon den uit te leggen hoe precies haar to verkunst werkt, zodat men aangewezen is op hetgeen de mens in 20 eeuwen aan mogelijkheden heeft veroverd. Soms ligt de oplossing daar waar men het ncoit zou zoeken, zoals een Holle bolle G;js die letterlijk alles vreet viaeen doodgewone stofzuiger. Zo bouwt men voort aan dit kinder paradijs, waar in eigen beheer bijna al le bouwwerken, constructies en details worden vervaardigd, waartoe een team van schilders, metselaars, timmerlie den. elektriciens en decoratateurs nodig zijn. Denkbeelden van kunstenaars en echnici, gebaseerd op de sprookjes zo- VERKOOP GROND De „Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest" heeft verzocht een stuk grond te mogen kopen, gelegen aan de Beukenlaan, ter grootte van ongeveer 7100 m2. Hiervoor wordt een bedrag van 35,— per m2 gevraagd, een totaal bedrag van 248.500,uitmakende. Deze grond is bestemd voor het bouwen van een sporthal. GOEDKEURING GELDLENING De Sportstichting heeft besloten over te gaan tot de bouw van een sporthal. De totale kosten van grondaankoop, bouw, en inventaris zullen 1.200.000,— be dragen. Voor deze uitgaven kan de stichting de volgende dekkingsmiddelen aantrek ken. Een rijkssubsidie van ƒ200.000,—, een subsidie van de provincie Utrecht van 50.000,en een subsidie van de Nederlandse Sport Federatie van ƒ50.000,—, totaal dus 300.000,—. De N.S.F. is bovendien bereid een ren teloze geldlening te verschaffen van 25.000. Voor de ontbrekende 875.000 wordt een geldlening aangegaan met de j Stichting Algemeen Pensioenfonds voor Apothekers Assistenten. De exploitatie zal gedurende 25 jaren een jaarlijks nadelig saldo opleveren van 40.000,hetgeen ten laste zal ko men van de gewone dienst van de ge meentebegroting. riool tegenover de Van Lenneplaan tot aan de Bartolotbilaan. Blijkens deze be groting zullen de uitgaven hiervoor een bedrag van 24.900,vergen. B. en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag te voteren. AANSCHAFFING LEERMIDDELEN Het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest-centrum heeft verzocht een extra krediet beschikbaar te stel len voor het aanschaffen van taalboek jes. Tegen deze aanschaffing bestaat geen bezwaar en B. en W. stellen voor een krediet van 1500,beschikbaar te stel len. de kracht van een verkoudheid ■hhb bij Vader.Moederen Kind.ohm Bij het bureau van politie, alhier, zijn als geVonden voorwerpen aangegeven: bruine zijden sjaal, bruine suède por temonnee, paar groene wollen wan ten, paar groene gebreide wanten, be- delarmbandje met 3 bedels, zwarte por temonnee met inhoud, contactsleutel, verzekerinsplaatje, grijze regencape, zwarte handschoen, horloge zonder band, goudkleurige broche, gouden bedeltje, doublé dameshorloge, lange zwarte da meshandschoen, Lipssleutel. Aan komen lopen zwarte poedel, wit- zwarte konijn, wit met grijs konijn. Aan komen vliegen groene parkiet. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Brazilië: ms „Black Swan" 20 maart. Canada: ms „Cleveland" 20 maart. Chili: ms „Achilles" 19 maart. Indonesië: ms „Lycaon" 19 maart. Kenya, Oeganda en Tanzanië: ms „In- dus" 21 maart. Ned. Antillen: ms „Ladon" 19 maart. Nieuw-Zeeland: ms „Leuve Lloyd" 18 maart. Suriname: ms „Palamedes" 19 maart. Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Span" 21 maart. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms ,Garoet" 20 maart. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Bosstraat 5, telefoon 2543 en Van Lenneplaan 47, telefoon 6621. WIJZIGING STATUTEN SPORT STICHTING. Mede in verband met de bouw van een sporthal en het aangaan van leningen is het noodzakelijk in de statuten van genoemde stichting een wijziging aan te brengen, waardoor zij zelfstadig met deze financieringmiddelen kan werken. Voor iedere aan te gane geldlening is echter de goedkeuring van de raad der gemeente Soest noodzakelijk. KREDIET VOOR ONTEIGE NINGSPROCEDURE. De firma Gebr. Swager aan de Van Weedestraat. alhier, is niet van het vonnis van de rechtbank in cassatie gegaan. Wel heeft de Gebr. Swager de wens te kennen gegeven het voorter rein met kantoor niet aan de gemeen te te verkopen. Ln onderling overleg is nu de schadeloosstelling van het achter- terrein op 150.400,— gesteld. Daarnaast is de gemeente vanaf 3 janu ari 1968 tot de dag der betaling 5 rente verschuldigd en wegens proces kosten een bedrag van 1847,27. In to- taal worden de kosten geraamd op 155.331,87, waar nog bijkomt de de claratie van de raadsman, zodat B. en W. een krediet van 160.000, aan de raqd vragen. VERPACHTING PERCELEN. Het college vraagt wederom toestem ming aan de raad tot verpachting van een aantal percelen grond voor korte duur, tot het moment dat deze percelen nodig zijn voor de realisering van enig bestemmingsplan. AANLEG RIOLERING. De dienst gemeentewerken heeft een begroting opgemaakt voor het aanleg gen van een riolering aan de zuidzijde van de Birkstraat vanaf het bestaande in Verenigingsgebouw St. Jozef, Steenhoffstraat 30, Soestdijk; in Wijkgebouw De Rank, Soesterbergsestraat 18, Soest-Zuid. Een presentatie van kinderkleding van 4 tot 12 jaar en positiekleding. Mode van nu en morgen. Blyetyds-, baby. en kinderkleding Gallenkamppelsweg 11. Soest-Zuid, telefoon 6286 Ondanks alle knappe koppen die be last zijn met de zorg over ons materi eel welzijn, komen er zo nu en dan si tuaties voor waaruit men moet conclu deren, dat er fouten worden gemaakt, dat men de gevolgen van genomen be sluiten niet voldoende heeft voorzien. Zo kan dat nu weer worden gezegd ten aanzien van het boteroverschot in de E.E.G., thans gegroeid tot bijna 150 miljoen kilo oftewel 600 miljoen pak jes boter. En geen mens weet daar raad mee! Men weet zo weinig raad met die groei ende, in koelhuizen opgeslagen voor raad, dat een ambtenaar van de E.E.G. tot de uitspraak kwam: „Economisch gezien is het maar het verstandigst de boel in zee te storten". Als men over eerste klas voedsel tot zo'n uitspraak moet komen, is het toch wel duidelijk, dat er iets mis is met de nu in de E.E.G. gevoerde landbouwpolitiek. Dan wordt het welzijn van velen in de Euromarkslanden opgeofferd aan de angsten van nationale regeringen voor het welzijn van hun boerenstand, waar uit dan enorme financiële nadelen voortspruiten voor de E.E.G., dus ook voor ieder lid daarvan. De groeiende botervoorraad, waarvoor men geen afzet weet te vinden, wordt eigenlijk veroorzaakt door de hoge, ge garandeerde melkprijs van pl.m. 36 cent per liter. Deze blijkt voor de boeren zo voordelig te zijn, dat er veel meer lief hebberij bestaat voor het houden van melkvee dan voor het opkweken van slachtvee. De prijs van de boter is af gestemd op die van de melk, maar dat is voor tallozen in de E.E.G.-landen te hoog, die het dan maar met margarine doen. Men overweegt nu om de margarine zwaarder te belasten, zodat het prijs verschil kleiner zou worden, maar dat betekent dan weer een extra belasting voor de laagst bezoldigden en dat ligt poLitiek niet zo gemakkelijk. Het is ook niet de juiste oplossing. Behalve boter stijgt ook de voorraad melkpoeder onrustbarend, hoofdzake lijk een exportartikel waarvoor echter buiten de E.E.G., wegens de hoge prij zen, niet zoveel belangstelling meer be staat. De niet direct verkoopbare boter wordt nu opgeslagen in koelhuizen. De op slag van deze voorraad kost alleen al 250 miljoen per jaar. terwijl de kwaii teit er natuurlijk niet beter op wordt. Om er, via export vanaf te komen, zou men de boter tot een veel lagere prijs moeten aanbieden en dat zou dan een subsidie vergen van zo'n 750 miljoen' Dan heeft het laten oplopen van de bo tervoorraad tot de huidige 150 miljoen kilo al 'n miljard gulden gevergd eer men er doorheen is. Ook dat miljard is of wordt verdiscon teerd in de prijs die wij uiteindelijk individueel voor de boter moeten beta len, ook voor de melk en alle daarvan afgeleide produkten. Dat hebben we te danken aan de knappe koppen in de Europese commissie van ministers en hun adviseurs, waar de nationale poli tieke- en groepsbelangen helaas nog al tijd een belangrijke rol spelen. Dr. Mansholt heeft de raad van minis ters nu voorgesteld om de garantieprijs voor melk voorlopig vier jaar op het huidig niveau te blokkeren, voorts de boeren een premie te geven voor iedere melkkoe die zij afdanken en eventueel te subsidiëren voor het overschakelen op slachtvee en de melkprijs met één pfennig te verlagen. Dat zou dan van lieverlede kunnen leiden tot een vermin derde melkaanvoer. Misschien zitten we dan over enkele jaren wel weer voor een teveel aan slachtvee en voor een te grote vleesvoorraad (er komt al kunstvlees), maar in de E.E.G. is het zo: wie dan leeft wie dan zorgt. Men is elke keer weer blij als men het, na talloze uren onderhandelen, weer met elkaar eens wordt over een punt waar bij ieders nationale belangen in het ge drang dreigen te komen. Maar dat dit tot kortzichtigheid leidt, waardoor men financieel gezien koste lijk voedsel beter kan vernietigen dan er de mensen van laten profiteren, is toch wel een bijzonder scheve toestand. Elders wordt honger geleden, terwijl men hier door garanties onverkoopbare voorraden kweekt, want men wil de markt niet bederven. Hogere, te hoge, politiek Dokter Moll van Charante, Paltzerer- weg 299, Den Dolder. tel. 03402-4555, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hage- doorn, J. C. Lucas en A. Th. Ma Splin ter, alleen te Soesiterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en L. H. Brandt te Den Dolder. Zondag speelt Soesterberg thuis tegen D.W.S.V. De opstelling is als volgt: doel Van Eijswijk; achter Van Ginkel en Klip; midden Van Twigt, Kuyer en Odijk; voor Esmeijer, Voulon, Geers, Huisman en v. d. Borg. In de Hervormde gemeente van Soes terberg werd benoemd tot notabel de heer Van der Heyden, Van Angeren- straat 20. Het eerste twaalftal van K.V.O. kon ook in de uitwedstrijd te Maam tegen S.V.M.M. I niet tot winst komen, on danks de goede wedstrijd die docr de Soesterbergers gespeeld werd (5-2). K.V.O. 2 verloor met 6-4 van D.S.V. 3. In de eerste helft had S.V.M.M. een 2-0 voorsprong genomen; door twee treffers van Hans van Dijk werd het een kwartier voor het einde 2-2. Ng deze gelijkmaker kwam S.V.M.M. ech ter fel treug en liep uit tot 5-2. Bij de aspiranten verloor K.V.O. A met 1-5 van Tovers A. K.V.O. B verloor de uitwedstrijd tegen De Meeuwen B met 3-0. De C-aspiranten kwamen tot een mooie 2-0 overwinning in de uitwed strijd tegen Midlandia c met treffer® van Dicky Drent en Coby van Elleveld. De E-pupillen wonnen in Soest van D« Meteoren met 0-3 door treffers van ?=-voerster Rineke Teuns, Gerrit Schep en André van Eindhoven. Pupillen F verloor in Amersfoort met 4-1 van Soesterkwartier C. De jeugd van de v.v. „Soestreberg" heeft succes gehad. Slechts één van de zes wedstrijden werd verloren. Aspiranten c speelde in Zeist 0-0 gelijk tegen Patria b. De A-junioren wormen thuis met 2-0 van E.M.S. A; de B-juio- ren versloegen C.D.N. F met niet min der dan 9-1. Alleen pupillen 2 verloor op eigen terrein met 0-4 van Saestum 2: maar pupillen 1 behaalde een glans rijke 7-1 overwinning op Saestum 1, terwijl pupillen 3 voor eigen suppor ters D.O.S.C. 5 met 4-0 klopte. Alles bijeen scoorde de Soesterberg jeugd 22 doelpunten. Op verzoek van enkele leden wordt op donderdag 28 maart door leden van de Hervormde kerk een gemeenteavond gehouden. De Soesterbergse afdeling van de E.H.B.O. heeft deelgenomen aan een on derlinge wedstrijd met de afdeling Baarn. De wedstrijd werd gehouden voor gediplomeerden en cursisten, die dit jaar examen hopen te doen. In beide wedstrijden behaalden de twee afdelingsgroepen uit Soesterberg de eerste prijs. Bij de junioren werden als eersten ge- noteerd de heren Koeleman. Van de Heide en de Ruiter. De dames Oude nes. Kremer en Blind kwamen als eersten vit de bus bij de gediplomeer den. Uit deze prestaties blijkt wel. dat de E.H.B.O. in Soesterberg bijzonder paraat is. In de week van 18 tot 22 maart wordt ook m Soesterberg deelgenomen aan de landelijke actie „Kom over de brug" Het doel van deze actie is: een bijzon dere krachtsinspanning van een keer ten behoeve van het werk kerken overzee. van de ANTAARNS - HEKWERK ETTERS - OPENHAARDEN UIFELS - DEURSIERHEKKEN AMPEN - ZONNEWIJZERS ^^^■^^nSedcrt 1937 le Hezerlaantje 46 - Tel. 2231 KUNSTSMEEDWERK LN STIJL

Soester Courant | 1968 | | pagina 7