Soest toen - Soest nu PANIEK IN KENYA Het oog gericht op de kansen van Johnson Nieuwe gast in ,.Paardenkampv' Dinsdag 19 jaargang no. 22 Uitgave s Drukkerij Smit- Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126158 Jaarvergadering Alg. Bond van Bejaarden Katholiek Vrouwengilde Ontspanningsmiddag voor bejaarden Jaarvergadering Rode Kruis Woonwagenbewoner, ondanks ontzegging rijbevoegheid, in auto Pamfletten met „Johnson oorlogsm isdadiger" Eerste Soester kievitsei Ruit met windbuks kapotgeschoten AVIA Nederland c.v. sponsor van S.E.C.-Honkbal Ynauw aan hartverlamming overleden V.V.Z. schrijft obligatielening uit Sporthal al voor ca. 80 bezet Man reed vlak voor sneltrein door gesloten bomen Filmopnamen bij Boltini Te bouwen woningen in 1968 soester((Tourant Abonn. p. kwart, f S.*—per post f tedere dinsdag en Trttdeg De voorverkiezLng in de Amerikaanse staat New-Hampshire zegt weinig over de kansen van de diverse politic die streven naar de kandidatuur voor het presidentschap. Tenslotte is New-Hamp shire, een heel kleine staat, de natie niet. En de 150.000 kiezers die acte de présence gaven, zijn zelfs nog niet ge heel New Hampshire. Wel duidelijk is geworden dat de ont stemming over Johnsons beleid in Viet nam dieper gaat dan tot dusver ooit is gebleken. Een man als senator Ro- bert Kennedy heeft wel vaak kritiek geuit, maar hij ging niet te ver en bleef bereid om de kandidatuur van Johnson te steunen. Wellicht heeft hij daarvan nu spijt - zijn collega Eugene Mc. Car- thy, een vrij onbekend professor en be paald geen gehaaid politicus, heeft ten slotte een opmerkelijk succes geboekt. Maar in feite heeft dat succes weinig te betekenen. Het is ook ietwat ge flatteerd, doordat Mc Carthy's naam wel op de biljetten stond en kiezers de naam van Johnson maar zelf moesten invullen. Op de partijconventies die uitmaken wie voor de partij het veld ingaat, wordt echter de doorslag gegeven door de par tijapparaten in de meeste staten die geen voorverkiezingen houden. En men moet van goeden huize kome om het op te kunnen nemen tegen een presi dent in functie die naar herverkiezin gen streeft. Blijft het ongenoegen over Viëtnam. De New York Times, toch zeker geen al te radicale krant, spot met de clichés die ..als een gebarsten grammofoonplaat" uit Washington blijven klinken en laakt de president dat die kennelijk geen duidelijk doel voor ogen heeft en maar zit te weifelen. Het nieuws weekblad Newsweek had in zijn geschiedenis nog maar één keer een eigen opinie geuit in zijn kolommen, dat was over de ghetto-rellen. Deze week kraakt het in detail het Viët- nambeleid van de president, die maar een recept weet: meer van hetzelfde wat volgens het blad alleen maar uit kan draaien op nog meer misère als de V.S. hebben geproefd door het Tet-of- fensief van de Viëtcong. Ook hier een eis dat een geheel nieuwe aanpak moet worden doorgevoerd en dat van het Witte Huis nu eindelijk de leiding komt waarop het land recht heeft. Plus een eerlijke berichtgeving over wat er aan de hand is en geen bemantelende smoesjes. In al die opzichten is Robert Kenne dy - eventueel samen met Mc. Carthy - een aanvaardbaarder man om de ver kiezingen in te sturen dan Johnson. Maar hierbij gaat ook meespelen wie de republikeinse kandiaat is. En daarvoor gooit Richard Nixon kennelijk hog« ogen. Een man die eigenlijk niet we zenlijk anders denkt dan Johnson, maar alleen minder aantrekkelijk manoeu vreert. Tegen Nixon, zo is de overtui ging, kan Johnson makkelijk winnen. Een pittiger kandidaat zou gouverneur Nelson Rockefeller zijn, die echter net als Robert Kennedy veel te veel heeft geaarzeld. Hij heeft ook wel enige aan hang gekregen in New Hampshire ook door invulstemmen. Maar zijn resulta ten waren aanzienlijk minder opzien barend dan die van Mc. Carthy, waar bij overigens als verduidelijking gesteld moet worden dat de republikeinen van New Hampshire bepaald geen traditie hebben van vooruitstrevendheid. Tot dusver staan de kansen van John son nog altijd het beste. Maar hij zal er niet onder uit kunnen inzake Viët nam eindelijk een koers aan te geven die de Amerikaanse bevolking meer aanspreekt. Maar wat hij daarvoor zal kunnen bedenken is allerminst duide lijk. KANTMAN De Alg. Bond van Bejaarden, afdeling Soest, hield j.1. zaterdag in gebouw Eltheto haar jaarvergadering. De aan wezigen werden welkom geheten door de tweede voorzitter, de heer Kornase, die hierna met een ogenblik stilte de zieken en overledenen herdacht. De no tulen, het jaarverslag van de secretaris en het financieel verslag van de pen ningmeester werden goedgekeurd, waar na een pauze volgde met een kopje koffie. Daar enkele bestuursleden om gezond heidsredenen hun functie moesten neer leggen. volgde hierna een bestuursver kiezing. Het dagelijks bestuur wordt thans gevormd door de heren Reulen (voorzitter), Gorree (penningmeester). Van Velzen (alg. lid) en mevrouw Bot- terblom (secretaresse), Rubenslaan 57. Aanvullende candidaten stelden zich be schikbaar, alsmede voor de kas- en reiscommissie. De leden werd medegedeeld dat in ok tober de vereniging 15 jaar bestaat en dat de activiteiten van de sociëteit niet alleen op dezelfde voet zullen voort gaan, maar dat nog meerdere aktivi'téi- ten op komst zijn. Het Ned. Katholiek Vrouwengilde houdt op donderdag 21 maart een ont spanningsavond in het Verenigingsge bouw aan de Steenhoffstraat, aanvang 8 uur. 1 - Corvetten zullen optreden met oude en moderne liedjes. Ook staat één mu sical op het programma. Deze avond zal gehouden worden in ta rnen werking met het K.V.G. van Scest en Soestdijk. Oppervlakkig gezien maakt de regering van de jonge Afrikaanse staat Kenya zich aan discriminatie schuldig door tienduizenden Aziaten, die zich daar hebben gevestigd, uit te wijzen. In werkelijkheid geschiedde de discri minatie in het land van de vrijheid, Engeland, waar de regering-Walson er met man en macht een wet doorjoeg, die Aziaten met een Brits paspoort de toegang tot het land verbiedt! In Kenya bestond een grote groep van Aziaten, die zich tijdens het Britse be wind aldaar hadden gervestigd en in fei te de middenklasse uitmaakten. De blanken aan de top, de inheemsen on deraan. Toen het Britse Imperium werd geli- kwideerd en Kenya zelfstandig werd, besloot de regering van deze staat de eigen burgers een groter aandeel te ge ven in 's-lands bestuur en economie. Zij schiep daarbij voor de Aziaten de mogelijkheid burger van deze staat te worden. Een deel maakte hiervan ge bruik, een ander deel vertrok, het grootste deel bleef en wachtte af. in het vertrouwen dat het Britse paspoort hun, als het te moeilijk zou worden, een uitweg bood. Eigen mensen Nu heeft de regering van Kenya maat regelen (die men al jaren had kunnen zien aankomen) genomen ten aanzien van deze „vreemdelingen", die voortaan vergunning moeten hebben om hier te wonen en te werken. Daarbij heeft ze in veel grotere mate dan voorheen de eigen mensen inge schakeld, vooral ook omdat de Aziaten onderling een hecht verbonden clan vormden en elkaar de baantjes en de voordelen toespeelden. Deze Aziaten met een Brits paspoort, die vonden dat hun het vuur nu wel een beetje te na aan de schenen werd gelegd, hadden maar één uitweg: Enge land. Immers, ook in hun vaderland, India, waren ze inmiddels „vreemde ling" geworden en daar was de econo mische toestand ook zo aanlokkelijk niet. Rassenrellen. De regering Wilson, die de moeilijkhe den zich steeds ziet ophopen, zag zich nu voor het feit geplaatst, dat straks wellicht tienduizenden Aziaten zonder bestaansmiddelen het land zouden bin nen komen. Dit betekende niet alleen een econo misch probleem. Sinds vele West-In diërs. eveneens als Brits burger, naar Engeland zijn getrokken, is het hier en daar ook tot rassenrelletjes gekomen. Natuurlijk is ook uit deze groep een deel in de onderwereld terecht geko men. en die bederft het daarmee voor de rest. Dat verschijnsel kent men in andere landen ook. Min of meer in paniek probeerde de re gering er nu een wet door te drukken, waardoor de toegang tot het Rijk voor deze burgers aanzienlijk werd beperkt. Paniek. En dit Initiatief van de regering-Wil- son is aanleiding geweest tot de paniek in Nairobi. In allerijl probeerden tal van Aziaten weg te komen, zelfs met chartervliegtuigen, vóór de fatale wet van kracht zou zijn geworden. Het werd een wedloop tegen de tijd. Felle tegenstanders van deze discrimi nerende wetgeving probeerden nog te rekken, o.a. de Aartsbisschop van Can- terbury door een „filibuster" (kunst matig uitgesponnen debat) in het Ho gerhuis, maar de wet kwam er door. En er was geen kwestie van oppositie tegen de regering. Ook conservatieven stemden voor! Het verzet kwam dan ook uit alle krin gen, maar de aanval richtte zich natuur lijk het meest tegen Wilson en zijn mi nister van binnenlandse zaken, Calla- ghan, de voorman van de arbeiders, ook vanuit eigen partij, o.a. door het socialistische opinieblad ..New States- man", dat zich afvraagt of Labour nog wel moraal en principes heeft? Zij die er naar streven, de tegenstel lingen tussen de rassen op te heffen, beschouwen deze regeringsdaad als een slag in het gezicht. De Britse regering heeft thans de rassendiscriminatie offi cieel gelegaliseerd; wat kunnen zij ver der nog doen? Wilson, die hoopt hiermee een probleem inderhaast te hebben opgelost, heeft er de positie van zichzelf en zijn regering bepaald niet door verbeterd! Donderdag jl. hield de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers een gezellige mid dag toegankelijk voor alle bejaarden van Soest. Behalve de leden van beide U.V.V.- sociëteiten kregen ook alle rust- en verpleeghuizen een uitnodiging. De zaal was stampvol, een bewijs hoe zo'n pret tige middag door bejaarden op prijs wordt gesteld. Het programma was samengesteld door de Stichting Ontspanning voor Gehan dicapten en Bejaarden „De Club van 500", waarin zowel beroeps- als ama teur-artiesten aktief bezig zijn. Nadat de voorzitster van de U.V.V., mevrouw J. M. van Ginkel-Mohrmann, de vele aanwezigen had welkom gehe ten, vertelde een bestuurslid van de Club van 500 iets over doel en werk wijze van de Stichting. Het eerste nummer was het optreden van goochelaar Avara. Op verbazing wekkende wijze bracht deze amateur zijn nummers met speelkaarten, zijden doekjes, een telkens doorgeknipt touw en grote ringen. Zelfs degenen die er met de neus bovenop zaten, konden de verdwijningen en verschijningen niet verklaren. Iedereen genoot dan ook zeer van al deze onverklaarbare trucs. In de pauze werd thee met versnape ringen rondgedeeld. Tevens werd de met veel vrolijkheid begroete tombola gehouden. Na de theepauze trad de bekende en bejaarde chansonnier Paul Duval op, die deze maand zijn 45-jarig toneel jubileum viert. Met zijn conférence en liedjes deed hij de zaal zichtbaar ge noegen. Zijn repertoire bestond hoofd zakelijk uit oude bekenden van Speen- hoff en Dirk Witte. Zoals hij terecht op merkte is het minder bekende Wijnglas van Dirk Witte, geschreven in de eerste wereldoorlog nog aktueel waar het de konfrontatie met oorlogsgeweld betreft. Mens, durf te leven, is nog volkomen levensecht en werd door de heer Duval met overtuiging gezongen. De begelei ding, die op de bandrecorder stond, moet de zanger extra moeilijkheden hebben gegeven, vooral als de zaal be kende refreinen meezong. Tot slot dankte mevrouw Van Ginkel alle medewerkers. Een speciaal woord van dank aan de Club van 500 is zeker op zijn plaats, daar hun doel is be taarden en gehandicapten belangedoos ontspanning te brengen. Hoewel het bezoeken van vergaderingen een steeds moeilijker zaak voor de be trokkenen schijnt te worden, want het bezoek bij diverse verenigingen en or ganisaties, is dikwijls bedroevend te noemen, is het bezoek bij het Rode Kruis doorgaans wel zeer beneden peil. Eigenlijk is dat wel verklaarbaar, want hoewel het Rode Kruis afdeling Soest- Soesterberg ruim 2500 leden telt, schij nen deze leden de mening toegedaan dat ze kunnen volstaan met het beta len van hun donatie. Er waren zegge en schrijven 6 leden op de vergadering aanwezig. Niettemin is de afdeling Soest-Soester- berg niet alleen financieel kern gezond, maar kon zich ook bij diverse gelegen heden verdienstelijk maken. Door vertrek van de secretaresse, werd de funktie van secretaris-penningmees ter in één hand gelegd en wel in handen van den heer P. Bergema. De jaargelijkse inzameling bedroeg in Ofschoon hem tot 1970 de rijbevoegd heid was ontzegd, trof de politie tijdens het weekeinde de 20-jarige woonwagen bewoner J. de V. uit Huis ter Heide in een auto aan. De jongeman bleek bovendien dronken en niet in staat om een auto naar be horen te besturen. Ook heeft hij nog een boete te betalen van 120,—. De auto is bovendien in beslag geno men omdat het voertuig vele gebreken vertoonde. Op verschillende plaatsen in Soest wer den in de nacht van zondag op maan dag aanplakbiljetten met het opschrift „Johnson moordenaar" aangetroffen, wellicht aangebracht door mensen, die hun leven hebben te danken aan de zelfde Amerikanen, waartegen zij nu ageren. Men trof de biljetten onder meer aan op het postkantoor, het gemeentehuis, enkele op het stationsgebouw en een paar op het busstation Soest-Zuid. Het eerste in Soest gevonden kievitsei werd zaterdag in een der landerijen van het Soester Veen gevonden door de heer J. Buitenhuis, wonende Dorrestein- weg 121, en door zijn 11-jarig dochter tje aan de burgemeester aangeboden. 1967 ƒ5.542,75. Deze collecte zal in 1968 eind mei, begin juni worden gehouden, in de hoop dat door niet voldoende col lectanten de opbrengst weer niet lager zal zijn. De colonne-commandant, dokter IJff verzocht het bestuur naar een ruimte uit te zien voor het geven van cursus sen en het opbergen van het Rode Kruismateriaal, daar Zonnegloren hier voor geen lokaal meer ter beschikking kan stellen. Men heeft hierover reeds contact met het gemeentebestuur opgenomen. Dat de gemeente Soest de zeventiende plaats van ons land bij de verkoop van Rode Kruiszegels had ingenomen, was zeer verheugend. Een woord van dank werd gebracht aan de heer Van de Pijpenkamp, die ook dit jaar weer voor niet minder dan twee honderd nieuwe leden zorgde. Bij de familie V. aan de Thorbecke- straat alhier is tijdens het weekeinde met een kogeltje uit een windbuks een ruit kapotgeschoten. Van de dader(s) ontbreekt tot nu elk spoor. De tweede klasser S.E.C.-Honkbal heeft als sponsor Avia Nederland aan kunnen trekken. De reclame die twee jaar geleden door de Bond goedgekeurd werd zal bestaan uit de naam AVIA achter op de war ming up jacks. Deze jacks zijn inmid dels al uit de V.S. aangekomen en het zijn groene Lichtgewicht originele Ame rikaanse nylon Honkbaljacks. Afgelopen zondag is de nieuwe S.E.C.- coach Hiele uit Utrecht voorgesteld aan de selectie-groep van S.E.C.-Honkbal, waaruit het eerste team geformeerd zal worden. De spelers zijn: R. Blok, K. Kool, M. Brink, R. Waterreus, P. Brugman, H. Lüschen, J. Hofman, R. Hofman, J. van Mourik, A. Harris, M. Murphy, D. Knic- kenbocker, H. Bosboom, T. Kellner en H. Prior. De training op de honkbalhoek aan de Bosstraat neemt voor de selectie a.s. zondagochtend om 10 uur een aanvang. De jeugd traint op dinsdag en donder dagmiddag van 16.30 tot 18.00 uur. Het eerste team zal zondag 7 april zijn eerste oefenwedstrijd spelen en wel te gen H.C.A.W. 2 in het honkbalstadion „De Kuil" te Bussum. Zaterdagmiddag om 3 uur arriveerde uit Haarlem een nieuwe gast voor de „Vaardenkamp". Na jaren van trouwe dienst bij een melkhandelaar in Heem stede, is Bart naar Soest gekomen om vtn een welverdiende „oude dag" te gaan genieten. I>e 21-jarige, die wat betreft zijn opna- iru3 in „De Paardenkamp" werd geadop teerd door de Dordrechtse röntgeno loog H. Poortermans en echtgenote, bleek zich al spoedig aan zijn nieuwe omge ving aan te passen en beantwoordde op passende wijze de begroetingen van zijn mede gasten. Voor de velen belangstellenden die ge tuigen waren van Bart's aankomst, bleek overduidelijk de noodzaak van een der gelijk opvangst-centrum voor oude en „afgedankte" paarden, al spelen bij dit afdanken meestal geld en ruimte een voorname, zo niet de voornaamste rol. Op Öe dr. 's Jacobsstraat is zondag de 81-jarige mevrouw de weduwe M. Voe-rthuizen-Lurks aan een hartverlam- m \g overleden. Zij had familie op de K, 'mieweg bezocht. Op weg naar huis zakte zij plotseling in elkaar. Een ge- waal rschuwde arts constateerde de dood. Het bestuur van de voetbalvereniging V.V.21. heeft besloten, om, in verband met cle bouw van een nieuw clubhuis op het terrein aan de Ferd. Huycklaan, een obligatielening van 20.000,a 3 °/o uit te schrijven. Er zullen obligaties worden uitgegeven van honderd en vijfentwintig gulden. De looptijd bedraagt tien jaar. Men kan op deze obligatielening voor lopig inschrijven bij de secretaris van V.V.Zv de heer Van de Broek, Dorre- steinwieg 29 in Soest. Het is de bedoeling, dat de kleedaccom modatie (die de gemeente Soest voor V.V.Z. verzorgt) en de kantine, annex clubhuis op Koninginnedag in gebruik zullen worden genomen. Ter gelegenheid van deze heugelijke ge- beurtercis zullen die dag enkele vriend schappelijke wedstrijden tussen V.V.Z., H.B.S.S, uit Schiedam en H.V.C. uit Amersfoort worden gespeeld. Vrijdagawiorgen zijn door wethouder K. de Haan, voorzitter van de Sportstich ting en dr. Van Driel en de heren Schippen', en Paans van de Stichting Sportgebouwen Soest nadere toelich tingen grigeven op de verleden week bekendgemaakte plannen voor de bouw van een nieuwe sporthal aan de Beu kenlaan, hoek toekomstige Dalweg. Het ligt in de bedoeling, de zeer ruime sporthal, met een berzoekersaccommo- datie van ongeveer 700 mensen, in sep tember al gedeeltelijk in gebruik te nemen. Medio september gaan de scho len reeds gebruik maken van de gym- nastiekaccommodatie, hoewel op dat moment de sporthal nog niet geheel voltooid zal zijn. De mogelijkheid bestaat, dat in de nieuwe hal te zijner tijd ook tentoon stellingen worden gehouden. Daartoe kan de vloer van een andere deklaag worden voorzien. De belangstelling van het plaatselijk verenigingsleven voor het gebruik van de hal is zeer groot. De Soester vol leybalverenigingen, enkele voetbalver enigingen, de korfbal-, handbal-, bas ketball- en hockeyvereniging hebben al belangstelling getoond. Zoals uit een onlangs gehouden enque- te onder de verenigingen is gebleken, dat de bezetting waarschijnlijk rond de 80 zal komen te liggen. Het is in ieder geval in verband met de subsidie noodzakelijk, dat de 70 wordt over schreden. In tegenstelling tot de aanvankelijke plannen zal de sporthal niet worden beheerd en geëxploiteerd door de stich ting sportgebouwen Soest (waarin ver tegenwoordigd het plaatselijk sportle ven, de overheid en het zakenleven), doch door de sportstichting. Niettemin zal de Stichting sportgebouwen blijven bestaan en zich in de toekomst gaan bezighouden met de verbetering van meer sportaccommodaties ter plaatse. Ten aanzien van de sporthal is door de ze stichting zeer baanbrekend werk ver richt. Met name werd de procedure zeer versneld. Overigens is het niet uitge sloten, dat de stichting sportgebouwen Soest in de toekomst wel sportaccom modaties gaat beheren en exploiteren. De kale bouwkosten van de sporthal worden geraamd op 6 tot 6 Vt ton. In de omgeving van de sporthal zal een parkeerterrein worden aangelegd voor ongeveer vijftig auto's. De 32-jarige verkoopleider P. J. G. Q. deed zaterdag aangifte bij de politie, dat bij Soestduinen een automobilist vlak voor een sneltrein langs de over weg was gepasseerd, hoewel de bomen reeds gesloten waren. Men heeft kunnen nagaan, wie de auto mobilist was, nl. een zekere V. uit Soest. De machinist van de sneltrein, die nog een signaal heeft gegeven, zal als getuige worden gehoord. In Boltini's Circusresidentie te Soester- berg zullen morgen omstreeks elf uur opnamen beginnen voor de kleuren- speelfilm „She's a rainbow", met Loesje Hamel in de hoofdrol. De film wordt vervaardigd door Ie productiemaat schappij Th. Chanovski te Amsterdam. Van het door het ministerie van Volks huisvesting en ruimtelijke ordening aan de provincie Utrecht toegewezen aan tal in 1968 te bouwen woningen, zijn er door de provincie aan Soest 150 toe gewezen, alsmede 6 woningen ter ver- anging van 6 woningen van Hare Majesteit de Koningin. i

Soester Courant | 1968 | | pagina 1