VOORJAARS AANBIEDING GRATIS!! Lifter stal op slinkse wijze in Frankrijk de Mercedes van Soester architect R. Schaatsbergen Officiële mededelingen SURVEY0R méér dan wegbereider der astronauten SOESTERBERG DE GOUDKOORTS DE GISTING ACHTER HET IJZEREN GORDIJN JONGEN OF MEISJE PROFITEER VAN ONZE Bij iedere was ontvangt U een pak Luvil biologisch voorwasmiddel WIJ HELPEN U DOOR DE SCHOONMAAK HEEN Van Goyenlaan 156 Telefoon 5897 Interpol ingeschakeld Rivieren op de maan Voetbal Ned. Christen Vrouwbond Soest S.E.C.-uitwisseling met Duitse club „Tus Koningstor" Eiermarkt Gepromoveerd Ned. Chr. Vrouw enbond Soestdijk K.R.O.-televisie neemt krijgstucht onder de loep Klaverjaswedstrijd S.P.S.V. Vraag dat maar aan de ooievaar DINSDAG 19 MAART 1968 En wanneer U by ons bent. vraagt U dan inlichtingen over onze kastklare was, lakenpakket en klantenkaart. U kunt overgordijnen, spreien, divan, en tafelkleden in onze 7 KG-MACHINES wassen met speciaal was middel en speciale programmakaart. Wollen dekens wassen ls by ons een groot succes 1 Onze plaatsgenoot de heer R. Schaats bergen, die dezer dagen de thuisreis maakte vanuit Zuid-Spanje, waar hij onderhandelingen gevoerd heeft voor het bouwen van bungalows aldaar, nam op zijn eenzame rit een lifter mede. De lifter diste onderweg een verhaal op dat hij uit Afrika kwam, waar zijn auto gestole., was. Hij had geen cent op zak, vertelde dat hij vrachtwagen chauffeur was en in Essen (Dld.) woon de. Na een rit van 600 kilometer stopte men in Benidorm, waar de lifter aan bood om tijdens de maaltijd van de heer Schaatsbergen de wagen geheel te controleren. Even later vroeg de Duitser om de sleuteltjes om de motor te be proeven. De schrik sloeg de heer Schaatsbergen om het hart toen hij de wagen met de lifter achter het stuur zag wegrijden en zijn plotselinge arg waan bleek niet ongegrond, want hij zag tot nu toe zijn wagen, een Mercedes 190 Diesel met het kenteken HR 94-43, niet meer terug. Dat de heer Schaatsbergen zeer gedu peerd is laat zich denken, want al zijn bezittingen lagen in zijn auto, o.a. de autopapieren, een fototoestel met tele lens, twee costuums, zijn schrijfmachine, enige waardepapieren, zijn agenda en de correspondentie betreffende zijn op drachtgevers voor het bouwen van de bungalows in Spanje. Architect Schaatsbergen bleef berooid RUIMTELIJKE ORDENING De burgemeester der gemeente Soest; maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 11 van de Overgangswet ruim telijke ordening en volkshuisvesting juncto artikel 37 van de Woningwet 1901 bekend dat de door de raad dezer ge meente op 19 april 1967 genomen be sluiten tot a. herziening van artikel 9 onder b (overgangsbepaling) van het partieel plan in hoofdzaak, regelende de be stemming van gronden, gelegen in het Soesterveen I; b. herziening van artikel 9 onder b (overgangsbepaling) van de bebou wingsvoorschriften, behorende bij het partieel uitbreidingsplan „Soestdijk N.W. II", regelende de bestemming van gronden gelegen nabij de Noor- derweg; c. vaststelling van het partieel plan re gelende de bestemming van gronden, gelegen in het landelijk gebied van de gemeente Soest; d. herziening van de renvooi-voorschrif ten behorende bij het plan „Lande lijk Gebied" regelende de bestemming van gronden, gelegen in het lande lijk gebied van de gemeente Soest, door gedeputeerde staten te Utrecht op 28 februari 1968 zijn goedgekeurd. Deze goedgekeurde besluiten liggen ter gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, geopend op werkdagen van 9-12 uur voor een ieder ter inzage. Belanghebbenden, die bezwaren tegen die plannen bij de gemeenteraad hebben ingediend kunnen binnen één maand na de dagtekening van deze bekendmaking tegen het verlenen van deze goedkeu ring beroep instellen bij Hare Majesteit de Koningin. Soest, 19 maart 1968. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan C. Petersen, Molenstraat 128, Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis met garage op het perceel, gelegen aan de Nieuweweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, num mer 4921 (ged.), zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Soesterveen". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 19 maart 1968. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om, op grond van het bepaalde in ar tikel 20 van de Wederopbouwwet, ver gunning te verlenen aan a. H. de Jager, Buys Ballotlaan 3, Soes- terberg, voor het bouwen van een ma gazijn op het perceel, gelegen aan de Buys Ballotlaan, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie E, nummer 2098, zulks in afwijking van het bestemmings plan „Soesterberg - Dorp". b. N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, Regentesselaan 14, Amersfoort, voor het bouwen van een bungalow op het perceel, gelegen aan het Kerkpad N.Z., kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A. nummer 3075, zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Rijksweg". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvragen betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 19 maart 1968. achter en riep, gelukkig niet tevergeefs, de hulp in van de Nederlandse consul. Van een Nederlandse automobilist kreeg hij vijftig francs om thuis te komen, terwijl een andere automobilist hem veertig kilometer ver naar een station bracht. Bij zijn thuiskomst ontving de heer Schaatsbergen een op zijn eigen (gesto len) schrijfmachine getypt briefje met de mededeling dat hij op het station in Krefeld zijn eigendommen kon te rughalen. De treinreis naar Krefeld bleek tever geefs, want de Soester pechvogel trof slechts twee koffers aan met waarde loze rommel. Bij haar pogingen om de gestolen wa gen enz. terug te krijgen, heeft de Soester politie de hulp ingeroepen van Interpol. Zelf met een kans van slagen van maar veertig procent is de Amerikaanse maanverkermer Surveyor-7, de laatste uit serie, op zijn pootjes terechtgeko men in de omgeving van de krater Ty- cho (genoemd naar de Deense astro noom Tycho Brahe, die leefde in de tweede helft van de zestiende eeuw). Hiermee is een belangrijk stuk voorbe reiding tot de eerste Amerikaanse maanexpeditie afgerond. Hoofddoel van het Surveyor-programma was, de ge steldheid van de maanbodem te verken nen. Al bij de eerste Surveyor-landing in juni 1966, was gebleken dat het toen naar de maan gezonden toestel een ste vige bodem had aangetroffen. Latere „familieleden" hebben die ervaring be vestigd; geen ervan is weggezakt in een meters dikke laag stof (waarvan sommi ge maanonderzoekers de aanwezigheid hadden gevreesd). De laatste exemplaren van de Survey- or-serie waren bovendien uitgerust met mechanische klauwen voor het opgra ven van bodemmonsters en bovendien met installaties voor het verrichten van scheikundig bodemonderzoek. De achterzüde Een andere belangrijke bijdrage tot ver groting van onze kennis van de maan is geleverd door de toestellen van het type Lunar Orbiter, de z.g. fotosatellie ten die, vanuit omloopbanen om de maan, dit hemellichaam vrijwel geheel in kaart hebben gebracht, zodat wij nu ook de achterzijde volledig kennen. De maan wentelt, zoals bekend, wel om haar as, maar die aswenteling duurt precies even lang als één omloop om de aarde. Het gevolg daarvan is, dat wij van de maan altijd maar één half rond zien. Wij moeten dus een toestel om de maan heen sturen om haar van achteren te kunnen bekijken. De primeur van die achterzijde-fotogra fie hebben overigens de Russen gehad, in het najaar van 1959. Bijzonder veel détails waren echter op die eerste foto niet te onderscheiden en hetzelfde geldt (zij het in minder sterke mate) voor de foto's die latere Russische Loena's heb ben genomen: de opnamen van de Amerikaanse Orbiters zijn scherper. Omdat het Amerikaanse plan voor een driemans-reis naar de maan streeft naar een datum ergens in 1969 of 1970, heeft de maan verkenning door de Lu- nar Orbiters en de Surveyors alleen al in dat licht alle nut gehad. We weten nu ongeveer op wat voor soort bodem de eerste maanreizigers zullen rondlo pen. Maar al bestond er helemaal geen be doeling, de maan binnenkort lijfelijk te bereiken, dan nog zouden wij in maan- verkenningen van de afgelopen jaren een grote triomf van het zuiver-weten- schappelijke onderzoek kunnen zien. Vanaf de minuten die voorafgingen aan het te pletter slaan van de eerste suc cesvolle Ranger (minuten waarin tele visiecamera's voor het eerst de maan- oppervlakte van heel nabij lieten zien) tot aan de recente voltooiing van het Surveyor-programma is onze kennis omtrent de maan aanzienlijk vergroot. Rivierdalen Tot de laatste ontdekkingen behoort het feit dat de maanbodem sporen van rivieren vertoont. Zelfs op de beste maanfoto's die ooit van de aarde af zijn genomen, was daarvan niets gebleken. De Lunar-Orbiterfoto's echter vertonen lange kronkelende ondiepe dalen, waar van wordt aangenomen dat er eens wa ter doorheen heeft gestroomd. Welis waar is er aan de maanoppervlakte geen drppel water te vinden, maar ver moedelijk is er in de maan, al vrij on diep in de bodem, wel water te vinden, dat wil zeggen in bevroren toestand - ijs dus. Bij heftige inslagen van meteorieten in het maanlichaam kan zich plaatselijk zo'n hitte hebben ontwikkeld, dat dit ijs smolt en ziich als water een weg baande over de maanoppervlakte - waarna het als gevolg van de onbarm hartige zonnehitte ook weer snel zal zijn verdampt. De maan zit nog vol ijs, zegt prof Earl Ingerson van de universiteit van Texas. Hij spreekt vol vertrouwen over „tuin bouw op de maan", in luchtdichte kas sen met een kunstmatig dampkringetje, waarbij gebruik wordt gemaakt van dit ontdooide ijs. Als voedingsbodem voor te verbouwen planten kan het vulka nisch materiaal van de maanbodem zelf dienen, verrijkt met kunstmest. SOESTERBERG VERLOOR MET 5-1 VAN RODA '46 De zaterdagvoetballers van Soesterberg hebben weer een grote nederlaag gele den. In de uitwedstrijd tegen Roda '46 werd niet minder dan met 5-1 verlo ren. Voor de rust zag Soesterberg nog kans om de meeste aanvallen van Roda te weerstaan. Toch gelukte het deze om voor de rust de score te openen 1-0. Met deze stand brak ook de rust aan. In de tweede helft werd Soesterberg steeds meer onfortuinlijk. Alleen kon zij nog gelijk maken, maar niet ver hinderen dat de tegenstander nog vier maal de bal inschoot. Zo kwam dan het einde met het grote verlies van 5-1 voor Soesterberg. SOESTERBERG-D.W.S.V. 1-1 De thuiswedstrijd van Soesterberg te gen D.W.S.V. heeft een 1-1 gelijk spel opgeleverd. Reeds na vijf minuten opende de D.W.S.V. de score, 0-1, In deze stand kwam voor de rust geen verandering meer. In de tweede helft maakte midvoor Geers uit een penalty al spoedig gelijk voor Soesterberg. 1-1. Met deze stand kwam ook het einde. Hierbij moet echter worden opgemerkt dat Soesterberg na de hervatting in bijzonder goede vorm was. Tal van goede aanvallen werden opgezet, maar ook tal van goede kansen werden daar bij niet benut. Ongetwijfeld had Soes terberg meer verdiend. Ds. H. Roest, Ned. Herv. predikant, zal a.s. woensdagavond te 8 uur, in wijk- gebouw Eltheto, voor de Nederlandse Christen Vrounwenbond, afdeling Soest, spreken over „De broeders van Taizé", toegelicht met dia's. S.E.C. heeft uitwisseling met de Duitse vereniging „Tus Köningstor". De komen de paasdagen zal de Duitse voetbal vereniging uit Minden Westfalen „Tus Köningstor" te gast zijn bij het Soester S.E.C. Deze ontmoeting staat in het te ken van de jeugd van beide verenigin gen. De aankomst van de Duitse voet ballertjes wordt verwacht op zaterdag 13 april in het S.E.C.-clubgebouw waar ze ontvaneng zullen worden door het S.E.C.-bestuur en hun jeugdige tegen standers. Na ontvangst zullen de spe lers naar de S.E.C.-leden worden ge bracht, bij wie zij de komende paasda gen onderdak genieten. Op paaszondag en paasmaandag zullen de voetballers dan aantreden tegen de S.E.C.-jeugd. Tegen het eind van de maand april zullen de voetballers van S.E.C. een tegenbezoek brengen aan hun Duitse collega's. Vertrokken zal worden op vrijdag 26 april met drie jeugdteams. Op zaterdag en zondag worden dan de returnwedstrijden gespeeld, waarna op maandag de thuisreis weer aanvaardt wordt. Tijdens de terugreis zullen de S.E.C.-spelers nog gelegenheid krijgen om een gedeelte van het Duitse land schap te bezichtigen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van 12,25 tot 13,75. Middenprijs 13,05. Prijs per kg 2,07. Gisteren promoveerde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht de heer E. P. J. van den Heuvel, geboren in 1940 te Soest en wonende te Utrecht, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld „A study of stellar rotation". „Een onderzoek naar de rotatie van sterren. De heer Van den Heuvel studeerde vanaf 1957 aan de Utrechtse universi teit, legde in 1959 het kandidaats- en in 1963 het doctoraal examen af. Hierna was hij ruim een jaar werkzaam als wet. medewerker aan de Vrije Uni versiteit te Brussel Vanaf november 1963 is hij voor de helft werkzaam bij de Vrije Universiteit te Brussel en voor de andere helft bij de Utrechtse univer siteit. Promotoren waren Prof. C. de Jager en mevr. Prof. Dr. A. B. Underhill, beiden gewoon hoogleraar in de astrofysica. De afdeling Soestdijk houdt op 21 maart a.s.. des avonds acht uur, haar leden vergadering in het wijkgebouw van de Emmakerk, Regentesselaan. Mej. Tine Tasvela te 's Gravenhage zal dan iets vertellen over Japan. Haar lezing luidt: „Naar het land van de „kersenbloesem". Ook gasten zijn van harte welkom. De K.R.O.-televisie zal donderdag 21 maart op Nederland 1 een programma wijden aan de krijgstucht. Onder meer zal men antwoord proberen te geven op de vraag, of de militair anno 1968 nog wel voldoende waarborgen heeft voor een rechtvaardige en menselijke behandeling. Elk jaar worden 40.000 jongens ont trokken aan de vertrouwde status van Nederlands beschermd burger. Aan de kazernepoort staan „meerderen" gereed met een pakket maatregelen en straf fen om hun toch al zo abrupt beperkte vrijheid nog meer te bedreigen. Nadat Engeland het pond sterling met ongeveer een zevende deel heeft laten devalueren is de rust op de wereld- valutamarkt niet teruggekeerd. Onmid dellijk na de pondenval richtte men zijn financiële aandacht op de Ver. Staten en ging men dollars inwisselen in goud. Nu is het bekend dat de Amerikaanse goudvoorraad tot een kritiek punt is ingekrompen als president Johnson ten minste de gouddekking op de binnen landse geldomloop in de V.S. wil hand haven. De geruchten dat de binnen landse gouddekking in de nieuwe we reld zal worden opgeheven, blijven aan houden. Vooral de laatste weken zijn er weer heel wat dollars in goud omgezet. Dat gebeurt overal in de wereld, zodat ook de goudvoorraad in de centrale banken van Europa afneemt. In januari is de Nederlandse goudvoor raad met 29 miljoen dollar gedaald; België moest voor een 20 miljoen dol lar goud prijs geven, West-Duitsland zelfs voor 88 miljoen en Zwitserland voor liefst 111 miljoen. Het goud wordt opgepot, de dollars worden ingeleverd en vermeerderen de bestaande druk om de goudprijs te verhagen. Herzien? Het is bekend dat vooral Frankrijk in 1967 er veel toe heeft bijgedragen om de positie van de dollar te verzwakken. De Franse regering is van mening dat er een herziening van de internationale wissekoersverhou dingen moet plaats vin den. Deze gedachte vindt steun in de vol gende motieven. In de eerste plaats is het goederenpotentiëel in veel landen zodanig gewijzigd na de tweede wereld oorlog dat hierdoor een herziening ge rechtvaardigd zou zijn. Vervolgens eist de steeds toenemende wereldhandel dat er veel meer liquide middelen beschik baar komen. Als die liquiditeiten er niet zijn of komen dan zal dat de verdere ontwikkeling van de wereldhandel scha de berokkenen. Vervolgens is het gebruik van goud na de oorlog enorm toegenomen met name buiten de monetaire sfeer. Daartegen over staat een slechts langzame toene ming van de goudproduktie, zodat het goud schaarser wordt en de prijs er voor steeds de neiging heeft op te lo pen. Onrust Een club van tien landen heeft zich reeds geruime tijd bezig gehouden met de vraag hoe het wereldbetalingsver- keer zou kunnen worden veruimd. Men heeft de oplossing gezocht in het ver ruimen van de trekkingsrechten op het Internationale Monetaire Fonds. On danks alle pogingen blijft de financiële onrust groot. Dit heeft economische en financiële gevolgen. Een voorbeeld daarvan is dat het pu bliek bijvoorbeeld sterke voorkeur gaat tonen voor de aankoop van eerste-klas internationale aandelen en dat er dus een wijdere kloof ontstaat in het koers- niveau van deze fondsen en de mindere goden. Een ander merkbaar effect vindt men in de aarzeling om tot internatio nale handelsaccoorden te komen. De keuze van een betrouwbaar betaal middel wordt moeilijk. Men heeft zich in dit verband al afgevraagd of mone taire oorzaken niet een belangrijke oor zaak zijn van het uitblijven van een hernieuwde gunstige conjunctuur. Stabilisatie Zoals bekend werd een nieuwe ople ving voorspeld in het voorjaar van 1968. Die opleving is eigenlijk nog niet geko men. Zij is tot op heden een teleurstel ling. In Europa heeft dit al tot regeringsbe- sprekdngen geleid. In de eerste plaats moet er naar middelen worden gezocht om de rente niet te veel te laten stijgen. De rente is in het algemeen al hoog. Wanneer het Amerikaanse bedrijfsleven in Europa steeds leningen blijft sluiten die het geld van de Europese kapitaal markt wegzuigen zal de steeds hogere rentemuur juist het schip gaan keren dat de investeringen in gang moet hou den. Men wil nu gezamenlijk trachten het Europese renteniveau te stabiliseren. Daarnaast zijn België en West-Duits land opgepord om hun overschotten op de betalingsbalans aan te wenden om de Europese economie te stimuleren. Het gevaar is niet gering dat deze eco nomische stimulansen een nieuw infla tie-effect zullen oproepen. Dit zou de behoefte aan bedrijfskapitaal alleen nog maar groter doen worden. Er kan een aanvankelijke opleving komen maar een flinke verruiming van de wereldhandel lijkt ons nauwelijks daarvan te ver wachten. Schok Wanneer nu toch de V.S. en in navol ging het Verenigd Koninkrijk mochten besluiten hun valutawaarde te herzien, zijn daarvan zeer nadelige en schok kende gevolgen in het betalingsverkeer en later in het gehele economische pa troon van de wereld te verwachten. Het zal duidelijk zijn dat met het voor beeld van de V.S. en Engeland alle lan den de gelegenheid zullen aangrijpen om hun geldswaarde t.o.v. deze twee valuta te herzien. In hoever men zich daarbij vrij zal voelen, moet maar wor den afgewacht. Het vertrouwen in eni ge stabiliteit van onderlinge waarde verhouding is daarmee wel opgezegd en het gevaar wordt levensgroot dat het geldmiddel weer als oplapmiddel van de nationale economie wordt gezien. Trap af Een dergelijke ontwikkeling mondt al tijd uit in vormen van bescherming waarbij de wereldeconomie de trap naar beneden, naar afnemende welvaart gaat betreden. Teveel staatslieden kijken nog naar het behoud van hun eigen poli tieke leven en te weinig wordt er nog besef getoond van grote internationale afhankelijkheid. Er zal met het monetair bestel in de wereld wel wat moeten gebeuren. De grote meerderheid der staten zal daar door overleg overeenstemming over moeten bereiken. Dan is een geleidelij ke aanpassing te verwachten en kan er economisch zelfs heil van worden ver wacht. Nu is men bezig met een af tasten van kansen en posities om er zelf beter van te worden. Dat geldt voor staten en particulieren. Het uitwas van die houding vinden wij in de goudkoorts van heden. Zij is een afspiegeling van het economisch onbe hagen in het internationale vlak. Moge die koorts bedwongen kunnen worden. Studentendemonstraties in Warschau die in alle opzichten zo rellerig verlo pen als die in welke westerse hoofd stad ook. En nog opvallender: duizen den Tsjechische studenten die een krans gaan leggen op het graf van Jan Masa- rykdaarmee een twintigjarig offici eel stilzwijgen verbrekend. Dat zijn twee opvallende gebeurtenissen achter het ijzeren gordijn. Het Poolse geval is een reactie op een belemmering van de geestelijke vrij heid der studenten, het Tsjechische gaat nog even verder. Twintig jaar geleden stierf Jan Masaryk, de zoon van de stichter van Tsjecho-Slowakije, na een val uit het raam van zijn ministerie. Zelfmoord, zei het regime. Moord, werd al spoedig gemompeld zij het niet lang, want sinds de communistische staats greep was zelfs de naam Masaryk ta boe. Nu is het kennelijk weer mogelijk te rug te grijpen op het eigen verleden in Praag en grote mannen te eren, ook al waren zij dan geen communist. In Tsjecho-Slowakije ziet men voorts dat er zelfs op partij vergaderingen ernstige kritiek wordt geleverd op president No vo tny, kort geleden al ontdaan van zijn p rtijgezag. En het lijdt geen twijfel dat deze handige stalinist niet lang meer formeel nog het gezag zal dra gen dat hij feitelijk al niet meer uit oefent. Dit rumoer is geen teken dat het com munisme in Polen of Tsecho-Slowakije bezig is de macht te verliezen. Integen deel, net als in het moderne Roemenië zijn de tegen de machthebbers rebelle rende studenten, schrijvers en kunste naars in grote n.eerderheid wel dege lijk communisten, die echter niet meer de noodzaak zien om daarvoor alle men selijke vrijheden op te schorten. En zeker niet om daarvoor alle nationale gevoelens en gevoeligheden af te zwe ren. Dat houdt ook in dat ze - zoals de Tsjechen - vrij willen zijn om trots te wezen op hun grote mannen, ook als ze toevallig eens geen communist zijn geweest. En dat ze - zoals de Roeme nen - er geen genoegen mee wensen te nemen dat een deel van hun historisch grondgebied nu Russisch is. Gedurende lange tijd heeft het niet- Russische communisme alle nationalis me afgezworen en het deed met het Russische nationalisme mee onder het mom dat dit nu eenmaal het eigenlijke vaderland van het socialisme was. Een ietwat merkwaardige structuur waar mee eigenlijk als eersten de Chinese communisten hebben gebroken, wat hun dus prompt op hooglopende ruzie met de Sowjet-Unie kwam te staan. Waar mee Moskou echter niet heeft kunnen voorkomen dat alom in de wereld de nationalistische aspecten van het com munisme in diverse landen de boven toon ging voeren. Fout De fout van Moskou in dat geval is geweest dat het gepoogd heeft dit na tionalisme tegen te werken door Tito's partij uit de gemeenschap te bannen, waarschijnlijk in de hoop dat het iso lement de Joegoslaven wel zo slecht zou bekomen dat ze met hangende pootjes terug zouden keren. Het tegendeel is echter geschied. Juist het voorbeeld dat een communis me in een eigen nationale sfeer ook uit stekend kan gedijen heeft in oost-Euro pa gemaakt. En vermoedelijk is het voornamelijk de idee van westerse re geringen geweest, die voor het gemak het communisme als één en ondeelbaar bleven beschouwen, waardoor de inner lijke samenhang van het communisti sche blok langer is blijven bestaan dan anders het geval zou zijn geweest. En waardoor Moskou langer een suppre- matie kon uitoefenen. Er groeit nu in de communistische we reld rondom Moskou een nieuwe figuur. Net als in het westen landen samen leven in een sfeer van onderlinge te genstellingen op allerlei gebied (econo mie, praktische zakelijke belangen, nu ances in politieke opvattingen) maar verenigd onder een gezamenlijke noe mer van democratie zo groeit ook in het oosten een structuur waarin de landen allerlei onderling verschillende inzichten en belangen hebben maar elkaar toch vinden op de basis van de communistische maatschappijbeschou wing. Een konsekwentie hiervan moet ook zijn dat wat men gezamenrjk doet en wil een grootste gemene deler gaat worden van aller inzichten en zeker niet meer als nog tot voor luttele jaren de wens van het Kremlin was, ook al doet, dat nog krampachtige pogingen via confe renties voor zichzelf een dergelijke ab solute leiderspositie te creëren, ditmaal dan niet op basis van macht zozeer dan wel op de grondslag van overreding. Voor de westelijke landen heeft dit ook zijn gevolgen. Het heeft hoe langer hoe minder zin om het communistische blok te beschouwen als één geheel. Er is door de appeleren aan de wezenlijke belangen van sommige der leden een mogelijkeheid geschapen om invloed uit te oefenen op de gezamenlijke besluit vorming. Niet alleen op diverse landen achter het zogenaamde ijzeren gordijn ziet men mogelijkheden ontstaan voor de publieke opinie om zich te laten gel den, maar evenzeer kunnen de rege ringen van die landen door hun opinie invloed uitoefenen op het gezamenlijke beleid dat het blok zal gaan voeren. Dat vereist een nieuw soort westelijke diplomatie, die men echter bedenkelijk langzamer op gang ziet komen dan de drang naar volkomen nationale onafhan kelijkheid zich in het oosten ontwikkelt. Bij de grote klaverjas-drive, georgani seerd door de Soester Politie Sport Ver eniging, welke vrijdagavond in de ma- rechaussekazerne te Soestdijk werd ge houden. toonde de vrijw. brandweer te Soest zich, evenals vorig jaar de sterk ste en legde daarmee voor de tweede maal achter elkaar beslag op de Prac ticum-beker. De voorzitter van de S.P.S.V., inspec teur G. D. H. van Woudenberg, ver welkomde de acht deelnemende ver enigingen en bracht dank aan kapitein D. J. Koeman, brigade-commandant, voor het ter beschikking stellen van de kantine. In poule A speelden de Soester Brand weer, K.P.S., Baarn en Hilversum; in poule B S.V.D.U., Zeist, Amersfoort en Soest. r drie partijen hadden zich voor de beker in Poule A geplaatst de Brand weer en K.P.S. en in poule B, S.V.D.U. en Zeist. De laatste en vierde partij moest de beslissing brengen, die gewonnen werd door de vrijwillige brandweer. De totaal uitslag werd: 1. Vrijw. Brand weer, 6370 p. 2. S.V.D.U., 5600 p. 3. Zeist, 5581 p. 4. K.P.S. 5499 punten. Verder Baarn, Amersfoort, Hilversum en Soest. Individuele prijzen gingen naar: l.Bouw (S.V.D.U.) 5001 p. 2. Plaatje (K.P.S.) 4963 p. 3. Mej. Groart (Brandweer) 4906 p. 4. Boersma (S.V.D.U.) 4810 p. 5. Everts (S.V.D.U.) 4747 p. 6. Mintjens (S.VD.U.) 4543 p. 7. Mevrouw De Bruin (Brand weer) 4479 p. 8. Schothorst (Baarn) 4409 p. 9. Visser (S.V.D.U.) 4379 p. 10. H. Pot (Baarn) 4289 p. Kapitein Koeman reikte de prijzen uit. Ja, dat zou wel leuk zijn, als we al van tevoren wisten of de ooievaar een jon gen of een meisje zal brengen. Soms wordt er met spanning naar een jongen uitgezien door een paar kleine meisjes die graag een broertje willen hebben. Een andere keer is er een moe der, die nu al wilde jongens genoeg heeft en die er zo graag een dochtertje bij wil. Helaas, we moeten rustig afwachten tot het kindje er is. Tot zo lang zijn we genoodzaakt in het onzekere te blijven. In het statistisch instituut te Rome is door de vrouwelijke geleerde Marianne E. Bernstein een wetenschappelijk on derzoek verricht dat in dit opzicht zeer interessant is. Een van haar conclusies bijvoorbeeld is, dat vaders met een bij uitstek manlijk beroep, zoals politicus, astronoom, wis kundige of handelaar, meer zonen krij gen dan dochters. Door middel van de statistiek is het de mens gegeven de meest vreemdsoortige dingen in getallen vast te leggen om daarna aan de hand van die cijfers ze kere conclusies te trekken. Marianne Bernstein nam gewoon de va ders van vijfduizend kinderen en die vaders verdeelde ze over twee groepen, al naar het beroep dat ze uitoefenden. Dat de vaders met een uitgesproken manlijk beroep in de ene groep werden ondergebracht, hebt u zeker al begre pen, want dat volgt om zo te zeggen uit het bovenstaande. De andere groep omvatte de vaders, die een beroep hadden dat zowel door man nen als vrouwen pleegt te worden uit geoefend onderwijzers, maatschappelijk werkers, kunstenaars. Bij de vaders met uitzonderlijk man lijke beroepen bleek de verhouding tus sen zonen en dochters zes tot vijf te zijn, dat wil zeggen dat er tegen elke honderd meisjes steeds honderd twintig jongens werden geboren. In de andere groep was het juist om- ge'-., rrd: uit de huwelijken van vaders met een werkkring die evengoed door vrouwen verricht kan worden, werden op iedere honderd meisjes slechts vijf entachtig jongens geboren. Verder vond juffrouw Bernstein, dat het vooral de vaders met een kaal hoofd - volgens haar ook een bijzonder ken teken van „manlijkheid" - zijn, die op veel zonen in hun nageslacht mogen rekenen. Over het „waarom" - want dat wil iedereen toch altijd maar graag weten - tast men voorlopig nog geheel in het duister. Er kan niet meer over gezegd worden dan dat de cijfers het uitwijzen. Natuurlijk heeft men ook hierover al wel getracht een geleerde theorie op te stellen, maar dat is voorshands niet meer dan de bekende slag in de lucht. Zo is er op het punt van het toekom stig geslacht eindelijk wel iets ontdekt, dat de toets der wetenschappelijke kri tiek kan doorstaan. Tot nu tot was zulks niet het geval. Op die gebied bloeide niet onze kennis, maar wel het bijgeloof. De bakerpraat jes op dit gebied hebben altijd een willig oor gevonden. Zo zijn er mensen die met een kwartje aan een draadje zeggen te kunnen voorspellen of er uit een kippeëi een haan of een hen zal komen. Als het boven het ei bengelende geld stuk .aat draaien komt er een haan uit het ei; gaat het kwartje slingeren, dan wordt het een kip. Vergeet U het maar rustig. Voor het toekomstig geslacht van mens c- dier is door de uwen heen een uitzonderlijke belangstelling geweest, maar tot nu toe was het werkelijk niet mogelijk daarover ook maar iets steek- houdens te zeggen. Misschien zet Marianne Bernstein haai onderzoekingen nog verder voort, zodat wij over een poosje een beetje meer ten dan we thans doen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3