1 v 1 /f MIKIMO MIKIMO MIKIMO EÜ»SETTEN Politieke nieuws komt tegenwoordig uit de partijen zelf VAN DE HAK OP DE TAK 20-jarig „Ons genoegeïT gaf reprise van „De Vlam" Van Dam's Schoenen heropent na grondige interieur-verbouwing Burgerlijke sttand DE BLOEMENBAK en wat daarbij komt kijken Krabbels van Knelis Doe *t zelf-demonstratie van .De Verfspeeialist" werd groot succes Tweede Kamerlid E. J. Harmsen (B.P.) DE speciaalzaak voor Uw kind. kleedt Uw kind BETER! m Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Politiebureau 4-4-4-4 Telef. BrandMeer 3-3-3-3 DINSDAG 19 MAART 1968 Het politieke nieuws komt vandaag de dag niet meer uit de tweede kamer, doch uit de politieke partijen zelf. Dat is typerend voor een land als het onze, zei donderdagavond de heer E. J. Harm sen, lid van de Tweede Kamer voor de Boerenpartij en wethouder van Apel doorn op een bijeenkomst van de B.P. in gebouw Middelwijk aan de Talma laan, waar ongeveer zestig sympathi santen en belangstellenden hem aan hoorden. De eerste ontploffing heeft reeds plaats gehad. In de K.V.P. heeft al een af splitsing plaatsgevonden. Deze ontwik keling zal doorgaan. Hetzelfde is te verwachten binnen de andere confes sionele partijen, terwijl ook een uit treden van nieuw links uit de Partij van de Arbeid te verwachten is, meen de de heer Harmsen. „Voor velen was het al duidelijk, dat de tegenstellingen binnen de partijen zich zouden gaan toespitsen", voorspelde hij achteraf. „Wij zijn het altijd geweest, die gewaar schuwd hebben voor de linkse elemen ten in de partijen". Het gezicht van D '66 begint zich, vol gens de heer Harmsen, af te tekenen en ook hier werden innerlijke tegen stellingen z.i. merkbaar. Het gezicht van D '66 is dat van een partij tussen de P.v.d.A. en de P.S.P. De heer Harmsen toonde zich uiter aard een tegenstander van het distric tenstelsel, omdat zijn eigen partij daar mede uit het parlement zou verdwijnen, tezamen met de P.S.P., de S.G.P., het G.P.V. en D'66. „Men wil duidelijk naar een stelsel, waarin de kiezers geen uitweg meer hebben en geen uitlaat meer kunnen vinden voor hun onge noegen en ontevredenheid. Men wordt gedwongen, op een partij te stemmen". Een twee-partijenstelsel zoals in Duits land leek de heer Harmsen ook al niets. Het beste zou het z.i. nog zijn, wanneer er drie blokken zouden zijn te weten een confessionele concentratie (K.V.P., CH.U. en A.R.), een linkse concentratie (D'66. P.v.d.A., P.S.P. en de uitgetre den K.V.P.-ers), en tenslotte een bun deling van rechtse krachten, voor wel ke concentratie hij een grote macht zag weggelegd. De heer Harmsen geloofde (en hoopte) niet, dat het spoedig tot nieuwe ver kiezingen zou komen. Ofschoon ook dit kabinet niet de volledige instemming van de B.P. heeft. „Maar het is in ieder geval het beste, wat we op het ogenblik kunen krijgen". De bezwaren van de heer Harmsen tegen het kabi net De Jong golden met name de erfe nissen, die het heeft meegekregen van vorige regeringsformaties. Tenslotte somde het Tweede Kamerlid nog een aantal grieven op: tegen de maatregelen in verband met de wer keloosheid („men gooit er honderden miljoenen tegenaan zonder de oorzaak op te sporen"), de successierechten, de bureaucratie en de hoge sociale lasten, tegen de beroepswerkelozen en tegen de bewering van de heer S. Mansholt, dat Nederland weer met een boterover- schot zit. Een bewering, die volgens de heer Harmsen alleen maar gebruikt wordt om de melkprijs te kunnen druk ken. „De heer Mansholt kan nooit be wijzen, dat we een boteroverschot heb ben", zei de heer Harmsen, die overi gens moest toegeven, dat hij evenmin zelf het tegendeel kon aantonen. Voor de aanvang van de vergadering had de heer H. de Groot, voorzitter van de afdeLing Soest/Soesterberg de bij eenkomst reeds aangekondigd als een voorlichtingsavond en niet als een pro- pagandabijeenkomst. In enkele korte karakteristieken schetste hij de politie ke situatie van ons land. „De politieke situatie verandert van dag tot dag. We hebben nu al twee K.V.P.'s, een voor de ouderen, de kalen en één voor le jongeren, de radicalen", aldus de heer De Groot. NAAIERETTE In Amsterdam hebben ze naast de was serette nu ook een naaierette. Voor slechts twee gulden per uur mag u in deze doe-het-zelf-ruimte de elektrische naaimachine gebruiken. Straks maken ze nog een sigarette waar u een sigaar kunt roken. UIT „UITgoed voor U", adverteert een Indisch restaurant. Daaronder staat: „Wjj bezorgen gaarne bij U thuis." VERSCHIL Het verschil tussen Zuid-Afrika en de harttransplantaties is dat je over Zuid- Afrika alleen maar kunt meepraten als je er geweest bent. PROEFTIJD Een vrouw, die in een café in Arnhem een Turk in z'n rug schoot, kreeg 3 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar waarin ze niet in cafés mag komen. Waar moet ze dan proeven? f ui i ~r ifrW0* Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELSWEG 11, (nabij busstation Soest-Zd.), telet 6286 De toneelvereniging ,,Ons Genoegen", die dit jaar twintig jaar bestaat, heeft zaterdagavond in een tot de laatste plaats bezette zaal van het Verenigings gebouw een reprise gegeven van „De Vlam", een toneelspel in vier bedrijven van J. L. Eggermont, d at reeds in 1955 met veel succes op du planken werd _ebracht. Trouwens, voorzitter v. d. Broek zei het reeds iri zijn openings woord: een oud stuk mpt een nog altijd nieuwe inhoud. De vlam van de haat, die alles verteert. Ln het toneelspel van lEggermont gaat het om boer Fons Versteene. die vele jaren terug door een andere boer (dhr. Kamerbeek( groot onrecht is aangedaan en wat Versteehe (dhr. G. Westervcld) hem nimmer zal vergeven, ook niet, wanneer de ander kort voor zijn dood om vergeving komt vragen. Het stuk laat de consequf?nties zien van de houding van Versteenr:. Een van de vele conflictsituaties ontstaat, wanneer Amor de dochter van Versteene (mevr. Geijtenbeek) en de zoon van de gehate boer Kroon, Charel (dhr- Van Essen) tot elkaar brengt. De toestand blijft on houdbaar. tot ook Versteene met zijn geweten in conflict komt en - zij het te laat - tot inkeer komt. Een zeer gevoelig en een royale dosis levenswijsheid meegekregen toneelspel, dat beoogde, de mensen aan het den ken te zetten om hun eigeij positie ten opzichte van de medemens opnieuw te bepalen en zo nodig te herzien. Decoratieve rollen in het rtuk vervul den onder meer de dames Bosman (als de meid van de Versteene's), A. de Groot ,als buurvrouw) en de heren L. Wortel als levenslustige, berooide ven ter, J. Zeggelaar als een onnozele, H. Kenter als zijn broer en W. Dasselaar als de knecht van de Versteene's. Me vrouw Saarloos speelde met veel over tuiging en gezag de echtgenote van de van haat vervulde Fons Versteene. Ons Genoegen kan terugzien op een wederom geslaagde uitvoering van dit in wezen tragische stuk-met-een-bood- schap. Het spel was over het algemeen van een redelijk tot goed gehalte, al moest wel eens op de souffleur worden gesteund. De toneelavond werd besloten met een bal, dat tot diep in de nacht de meeste belangstellenden in ritmische beweging hield. In augustus zal de toneelvereniging Ons Genoegen het twintig-jarig bestaan herdenken. Op verschillende wijzen, maar in hoofdzaak met toneel, zal dit geschieden. Voorzitter v, d. Broek deed echter wel een beroep op de aanwezigen om hun medewerking te verlenen. Boven aan het verlanglijstje staat de vraag naar jong talent, daarna komen de dona teurs, die ook in belangrijke mate de vereniging draaiende moeten houden. De heer v. d. Broek zei het reeds: met ambitie alleen houdt men tegenwoordig geen vereniging meer op de been. De donateurs vormen in wezen de rugge- graat van de vereniging. De traditionele verloting heeft overigens de vereni gingskas wel weer gevuld, zij het mis schien nog niet tot boven aan toe. Zaterdagmorgen heropende Van Dam's Schoenen, Torenstraat 5, na een snelle maar grondige interieurverbouwing. De heer Nic. van Dam, aan handen en voeten gebonden wat betreft verbou wingen aan zijn pand, in verband met het bestemmingsplan „Kerkebuurt", heeft duidelijk begrepen, dat wanneer hij zijn steeds uitbreidende klanten kring dezelfde service wil blijven ver lenen, aanpassen van zijn zaak een zeer voornaam punt is. Een moeilijk punt blijft echter om dat „aanpassen" te doen geschieden zonder de beschikking te krijgen over een gro ter vloeroppervlak. Doordat ook de tassen een ruimere plaats dan voorheen kregen toebedeeld, veroorzaakt door de grote vraag, is men er toe overgegaan uit de winkel de saai aandoende schoendozen te weren en alleen de schoenen te etaleren. Door deze wijziging kreeg men inderdaad be langrijk meer verkoopruimte. De Soester firma's De Ruiter, winkel betimmering; H. Schalkwijk, schilder werk; Meilof. behang; Fr. Bosman, elek tra en Middelman wat betreft de stof fering, hebben in de betrekkelijk korte tijd laten zien wat samenwerking ver mag. Een samenwerking die voor Van Dam's Schoenen resulteerde in een sfeervolle ruimte waar de vele modellen dames-, heren- en kinderschoenen en tassen vol ledig tot zijn recht komen. GEBOREN Albert, zoon vao G. van de Kraat en J. Reitsema, Wieksloterweg w.z. 3. Roel Wessel. zoon! van K. P. Evenhuis en J. A. Appelborim, Dr. dc Voslaan 12. Ingrid Jannetje Adriana Maria, dochter van B. J. Tolboom en G. van de Bunt, Van Maarenstraat 6, Soesterberg. Marcel Johannes, zoon van C N. Wildenburg en M. Tollenaar, Ringweg 22. Ida Cornelia, dochter van A. Bezemer en I. C. vark der Hoff, Willem de Zwijgerlaan 22. Simone Martina, dochter van J. J. Plekkepoel en M. J. van Rouwendaal, Postweg 44. Robert, zoon van R. de Haas en G. Coenraadts. Koninginnelaan 70. Karin Johanna Maria, dochter van P. M. van Rijn en M. B. Elbersen, G^n. Spoor straat 32. Carolien Antoinette, doch ter van K, E. Hilhorst en L. IM Groene- stein, Klaarwaterweg 58. Wilhelmina, dochter van J. van Garderen en W. Ter- louw, Rubenslaan 87. Philip Johan, zoon van N. G. M. van Dalen, en F. J. T. Elzinga, Beetzlaan 67. Anna Loui- se, dochter van L. A. van den Berg en A. E. van Doorn, Schaepmanstraat 27. ONDERTROUWD Paul Gimbel, Hoofd dorpplein 51, Amsterdam en Adriana Cornelia Koudijs, Van Lenneplaan 66. Gerardus Adrianus Brussaard, Van Ho- gendorpstraat 1 bis. Utrecht en Heidi Christel Irmtraut Meun, Anna Paulow- nalaan 2. Jacobus Wilhelmus Krijnen, Erfgooiersstraat 144, Hilversum en Jo hanna Maria Hendrika HooSjschuur, Korte Hartweg 6. Cornelis Versteeg, Hogeweg 28, Amersfoort en Rifca Theo- dora de Liefde, Van Lenneplaan 40. Abel Cazemier, Klein Engendaalweg 3 en Johanna Sophia Maria Wolfsen, Nieuweweg 96. GEHUWD Diederik Oudewortel, Klaar waterweg 78 en Lillith Margot van Vlierden, Klaarwaterweg 78. Evan van Wijhe, Van de Veldeplantsoen 43 en Joyce van Milt. Amersfoortsestraat 91. Johannes Elias Johanna van der Meer, Floris Vosstraat 51, Hilversum en Johanna Elisabeth Jacoba Maria van Woerkom, Troelstrastraat 65. Marinus Jacobus Koet, Fultonstraat 59, 's-Gra- venhage en Frieda Janny de Wit. Ples- manstraat 97. Albert Westerveld. Birkstraat 32 en Margaretha Maria Glaasker, Korte Brinkweg 55. Johan nes Antonius TJsseldijk, Tulpstraat 26, Baarn en Maria Petronella ikramer, Nieuweweg 85. OVERLEDENGeertruida Gezina Mok, 63 jaar, weduwe van G. Hornsveld, Bak- kersweg 7. Sophia Maria Beuker, 75 jaar, weduwe van D. van Hees,, Kerk- pad z.z. 10. Wilhelmus Jacobusi Koop man, 55 jaar, gehuwd met M. Jak, Braamweg 102. Adriana Swnrt. 78 jaar. gehuwd met J. Westerlaketi. Mo lenstraat 109. i-i Wilhelmus Bosman. 74 jaar. weduwnaar van H. van Schalkwijk, Ferd. Huycklaan 40. Meine van Zin deren Bakker, 36 jaar, gehuwd niet M. D. Leuning, Insp. Schreuderlaan 4. Maria Cornelia Bieger, 83 jaar, weduwe van W. van der Eist, Soesterbergse- straat 125. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdfjk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer! Wie beschikt over een balkon, een wa randa, loggia of iets dergelijks, zal op deze plaats met weinig moeite een bloe- menbak kunnen plaatsen. Hoewei de beplanting van een bloemenbak meestal van tijdelijke aard is, kunnen we er toch wel een paar maanden van genie ten als we haar goed verzorgen. In de eerste plaats nemen we goede aarde; compostaarde, bladaarde en een weinig verteerde koemest, alles zoveel mogelijk göed zeven en dooreen men gen. We zorgen voor een goede afwa tering in de bodem van de bak. Hier voor boren we enige grote gaten in de bodem, bedekken deze met stukken potscherf en onze bak is klaar. We letten er wel op, dat de bak niet naar b ïiten overhelt, want het is voor voorbijgangers verre van aangenaam verrast te worden met een scheut vuil water, dat ontegenzeggelijk over de rand zal vloeien als U gaat gieten. De bak moet van stevig hout gemaakt worden en, indien mogelijk, door mid del van schroeven aan elkaar bevestigd zijn. Doen we dit niet, dan zult U spoe dig 1? t hebben van uit elkaar vallen. De binnenkant van de bak wordt met m rie bestreken en de buitenkant ge verfd in de kleur van het huis. Het planten Hebt U potplanten beschikbaar voor vulling van de bak. zorg er dan voor dat de planten, vóór de overbrenging naar de bak, doornat worden gemaakt zodat ze gemakkelijk uit de potten ge haald kunnen worden en de overgang naar de droge bakgrond niet direct merkbaar is. Direct na de overplanting geven we water en pas daarna mest (A.S.F. korrels). Een bak. geplaatst aan de zijde van £hgelse ouwelier horloge» REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 het huis waar niet al te veel wind staat, kunt U heel goed beplanten met viooltjes. U hebt dan tevens steeds een klein boeketje voor de huiskamer, want als u de goede soort aanschaft, zal men bij veelvuldig plukken lang plezier heb ben van dit mooie bloempje. Het is immers bekend, dat hoe meer men plukt, hoe streker de groei zal zijn. Geraniums doen het eveneens zeer goed, de staande zowel als de hangende, goudsbloemen enz. Op de markt zijn verschillende aardige en goedkope plantjes verkrijgbaar. Bloembakken moeten niet te vol worden geplant. De wortels moeten de ruimte hebben om uit te groeien en de bloemen moeten veel licht kunnen opvangen. Ook het „peperinnetje". De alom bekende oostindische kers, in sommige streken ook wel het peperin netje genaamd, doet het ook heel goed. Wanneer we dit plantje inde bloem bak plaatsen, plukken we wat van het blad af, opdat er niet een te zeer ver wilderde groei zal ontstaan. Groeien de geraniums te hoog op, dan plaatsen we een steuntje, zodat het knakken der stengels daardoor wordt voorkomen. Zorgt U vooral voor voldoende water wanneer de bak aan een zeer zonnige kant van het huis bevestigd is. Liefst 's morgens en 's avonds, dus niet mid den op de dag als de zon hoog aan de hemel staat. Elke week geven we mest, want waar groei is, moet voedsel zijn, dat is bij mens. dier en plant gelijk. Mest niet op de wortels deponeren, maar langs de kanten van de bak om verbranding te voorkomen. Wanneer de viooltjes uitgebloeid zijn, kunnen we de bak zeer goed vullen met geraniums of andere latere soorten. Eind april kunt u reeds viooltjes plan ten en twee maanden later de gerani um. Vóór de tweede zaai eerst de grond goed omwerken, hetgeen trouwens ge durende de bloei ook nuttig is. Ten minste als het voorzichtig geschiedt, daar anders de wortels beschadigd wor den. Ajje ut ming vraagt dan mok zei ge dak ut noeng wel op ze plaats fing om alle Soesder sportm i nse en sportliefhebbers te fieleseteere mit ut belaangrieke besluut dat wullie in Soest een haal kriege om in te kenne sporte. Al istie dan hoofd- zaokeluk veur de bïnnesporte, duuzende minse kenne daor veul plezier an be- leve. Noeng hoeve ongze sportbedrievende plaotsgenote voor hullie tuuswedstrieje nie meer te vluchte naor Aomersfocrt, Utrech of Hilleversum. Waant daor heppik ut al vreuger Ls over ehaad, tuuswedstrieje speule in de vreemde, is veur de sportminse nie zo bar lol- lug. Eerstens motte zullie altied de ries betaole, maor zullie kriege netuurluk ok nooit veul seporters mee. en, da kejje op de tilleviesie bar goed zien, dat ken heul belaangriek weze. Ajje altied maor mot luustere naor an- moedeginge die bestemp birrne veur de teugestaanders, dan kenk ming bes be- griepe dajje een bietje moedeloos word ajje beveurbeeld een paor punte aach- ter staot. Maos as alles meejzit. dan kenne wul- die mit mekaor int naojaor ongze eige klups in hullie eige omgeving toejuu- che. Der binne noeng weer minse die zei ge dazze ut heulegaor nie eens binne mit de plaots waor de sporthaal komp te staon, en dazze um liever boveop de Eng haade ezien, veural in verbaand mit de beriekbaorheid veur de minse die van buuteof komme. Maor zullie vergete datter teuge die tied toch wel wat mot ebeure waat betref ut opebaor vervoer. Waant ajje noeng int Soesderveen komp te wone, een bietje in de buurt vaan de Wieksloot, dan is ut stesjon nie zo makkelijk beriekbaor. en daor zal bes wel wa anedaon worde schaat ik zo. En as dat beurt, is meteen de trammelaant om de sporthal te berieke ok opelost. Ak noeng goed begriep dan hebbe wul lie der nog geen naom veur uut be decht, veur de sporthaal bedoelk. Toengk vaan de week precies dezellefde spoorthaal op de tilleviessie zaag, die vaan Ede. mos ik in ming eige wel effe laache. Die haal hebbe zullie in Ede de Reehorsthaal genoemp. En daoraon denkend mos ik laache, as wullie in Soes die haal ok is zo noeme, en wullie laote de groenteboere die zo hiete veur ut tekort op draaie. dan binne, we met een van die moejelukheid of. Maor das maor een graapie van Knelis. Maor watter ok ebeurt, laote wullie noeng mit de heule Soesder bevolking prebe- re een bar goeie naom veur die haal te vingde. As de minse die die naomgeverie gaon orgaaniezere veur de tien beste in zenders een jaor laang graotus toegaang geve, krieg ut nog een bietje een wed- stried-ódee ok. Noeng liek ut wel effe makkeluk een naom te bedenke, maor ut vaalt heulegaor nog nie mee. Jie ken dan wel zeige we noeme um heul gewoon naor iemaand die der bar veul veur gedaon heeft of nog gaot doen, maor dan bliek laoter datter nog wel iemaand is die net zoveui ofter nog meer veur hep edaon. En daan is de trammelaant gebore. Nee ut liek ming ut beste om der een wedstried van te maoke. Waant een naom motter komme, da staot as een paol bove waoter. Waant om zoon bar groot ding, waor hopeluk zo heul veul minse plezier an zalle belever, maor gewoon Sporthaal „Soest" te noeme, fingk een anfluutirvg. In zijn tot een sfeervolle ruimte omge toverde werkplaats, hadden i'rijdag- avond meer dan honderd Soester-doe 't zeivers, een plaats gevonden om hun kennis op het gebied van verf, behang en aanverwante artikelen, bij te pla muren of te vernieuwen. De heer G. Elings die op een zeer geslaagde avond kan terugzien, had kosten nog moeite gespaard, om succes te verzekeren. De specialisten van Sikkens, een onder deel van de Koninklijke Zout-Organon groep, demonstreerden de produkten, die door „De Verfspeeialist" worden verte genwoordigd. De Valspar lakken in tien tallen tintien, waaronder ook de zoge naamde „hippe". Ceta-bever bijtsen en de vooral wereldbekende lijmsoorten van die naam, een unieke colectie be hang van de Eerste Twentse Behang Industrie, kortweg E.T.B.I.-behang ge noemd, en alle overbekende produkten van Talens. Terwijl ook voor de Sik kens' Autolakken ..Auto-flex" een niet onbelangrijke plaats werd ingeruimd. Alle tinten van alle automerken, van Volkswagen tot Mercedes zijn in de z.g. kwastbussen voorradig, terwijl ook de moderne spuitbus op verzoek in elke gewenste kleur leverbaar is. Tijdens de demonstraties werden de bezoekers onthaald op koffie en een rokertje, terwijl na de pauze een wat pittiger drankje het stellen van vragen wat vereenvoudigde. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door velen gerbuik ge maakt, zodat diverse problemen dienaar voren komen bij het „zelf doen" met behulp van deskundigen konden worden opgelost. Na afloop van de demonstraties ontving elke bezoeker een bijzonder nuttige en praktische verassing, en iedereen ging huiswaarts met een hoofd vol ideeën en toepassingen, vergezeld door een hoeveelheid vaktechnische adviezen. De heer Elings met zijn assistenten kunnen me trots terugblikken op deze demonstratie-avond, die gezien rijn succes een herhaling rechtvaardigd.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7