Soest toen - Soest nu Het oog gericht op n duidelijk voorbeeld Abonnementsprijs iets verhoogd DE MENS ZOEKT VRIJHEID V.Y.V.-nieuws Eerste hos- en heidebrand van dit seizoen Vrijdag 22 maart 1968 47e jaargang no. 23 Ouderavond Margrietschool Gireren van abonnementsgeld 3.25 per kwartaal. per post buiten Soest 4.25 per kw. Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Sporthal Groot disco-bal W inkeliersverenigins: „Soest" Voorverkoop abonnementen Soester Natuurbad Natuurbesehermingsvvacht ..Eemland" Nederlandse Staatsloterij Soester Turnclub organiseert sporthal Vierduizend vierkante meter jonge aanplant verbrand Grote Kampeer- en Watersporttentoonstelling Ned. Reisvereniging De organisatie van Economische Sa menwerking en Ontwikkeling heeft er bij Engeland op aangedrongen om de consumptieve bestedingen in het Ver enigd Koninkrijk drastisch te besnoeien. Men is van mening dat de Britten ge zamenlijk voor ruim ƒ5 miljard minder zullen moeten consumeren en dat de Britse minister van financiën dit aan zijn volk zal moeten decreteren. Deze suggestie komt juist op het moment dat de Britse vakbonden met premier Wil- son overhoop liggen over de onvoldoen de loonsverhogingen die als gevolg van de prijsstijging in Engeland worden toe gekend. Wij zien in het bovenstaande een dui delijke demonstratie van economische onvermijdelijkheden. Als er een tekort is aan middelen, moeten de consump tiebakens zodanig worden verzet dat het schip van staat kan blijven drijven. Dat zal men nu in Engeland metter daad moeten ondervinden. Dat kan te vens een voorbeeld zijn voor Nederland. Het verwachte betalingsbalansoverschot bij ons over 1967 is tenslotte een tekort gebleken van enkele honderden miljoe nen guldens. Er is aangedrongen op zeer bescheiden loonsverhogingen in 1963. Toch kraaien wij in allerlei krin gen alweer het concert van een hogere procentuele loonstijging. Dat concert is wel begrijpelijk maar brengt een melo die van onverstand. De regering heeft er al op gewezen dat wij bezig zijn de verkeerde weg op te gaan. Wij denken altijd dat het anderen geldt, maar wij zullen ons evenzeer re kenschap moeten geven van onze kwets bare economische positie. Die spreekt temeer als wij denken aan de zeer dich te bevolking van Nederland, aan de vele bejaarden en kinderen die alle mee profiteren uit de produktiviteitsspot zonder er iets voor in de plaats te stel len. Laten wij trachten onze nationale huishouding in evenwicht te houden door zoveel mogelijk inspanning en een evenwichtig groeitempo. Alleen op deze wijze kan worden voorkomen dat wij het nare Britse voorbeeld volgen. KANTMAN. De oudercommissie van de Margriet- school organiseert op dinsdag 2 april a.s. een ouderavond. Aanvang 's avonds 8 uur. Behalve dat het gebruikelijke huishou delijke deel zal worden afgewerkt, zal de heer Ir. H. W. D Bernheim een le zing houden met als onderwerp „IQ. School en ouders". Behalve een aantal tekeningen, gemaakt door de heer Dick Bruynestein tijden! een toneelavond, die te bezichtigen zijn, zal een film van Veilig Verkeer over verekersopvoeding vertoond worden. 3,25 voor Soest, Soestduinen en Soesterberg en 4,25 voor andere gemeenten. Zij, die het abonnementsgeld van de Soester Courant voor het tweede kwartaal 1968 nog niet hebben ge gireerd, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Direct na 1 januari wordt voor alle abonnementen waarvoor nog geen betaling heeft plaats gehad, een kwitantie aan de incasseerders af gegeven. In ons blad van 19 december 1967 hebben wij de navolgende mede deling geplaatst Het Ministerie van Economische Zaken heeft de uitgevers van dag en nieuwsbladen toestemming ver leend tot verhoging van de abon nementsprijzen per 1 januari a.s. met 1 cent per verschijnend num mer, hetgeen voor ons blad neer komt op 2 cent per week, of rond 25 cent per kwartaal. Wij stellen deze verhoging afhan kelijk van de uitkomsten van ons blad over 1967 en zullen daarom voor het eerste kwartaal 1068 nog niet tot verhoging overgaan. In dien blijkt, dat ook voor ons blad verhoging van de abonnements prijs noodzakelijk is. zullen wij dit vóór de aanvang van het tweede kwartaal berichten In 1967 blijken de kosten, verbon den aan de uitgifte van ons blad, zeer belangrijk te zijn gestegen, als gevolg waarvan wij de uitge stelde verhoging met ingang van 1 april a.s. moeten laten ingaan Vanaf 1 april bedraagt het abon nementsgeld dus SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3.per post f 4.25. VenchUnt Iedere dinsdag en vrflda» In Warschau wordt de opvoering van een twee eeuwen oud toneelstuk verbo den omdat daarin wat gescholden wordt op de Russen, die ook toen al niet zo geliefd waren bij de Polen, aangezien ze ook toen de omringende landen on der druk zetten. De historie herhaalt zich. Zoals men toen in Polen op de Russen schold, zo zou men het ook nu weer willen doen, want men weet maar al te goed dat men onder druk staat van de Russische politiek en hoe langer dat duurt hoe meer wrevel dat natuur lijk oproept. Dus gingen de studenten en anderen weer eens demonstreren het was niet de eerste maal voor meer vrijheid. Er werd door de politie hard tegen op getreden met gummi knuppels, traangas en verschillende ar restaties. Het lokt nog meer demonstra ties uit. ook in andere Poolse steden. In Praag waait ook de wind van meer vrijheid. Men is er al lang het harde, stalinistische bewind van president No- votny moe. Nadat een Slowaak de lei ding van de communistische partij en regering heeft overgenomen, een gene raal (Senja) overhaast de vlucht heeft genomen naar Amerika, branden de de monstraties voor meer vrijheid ook daar los. De partijleiding ziet zich genood zaakt een soepeler houding aan te ne men. In Hongarije zijn de demonstraties op het laatste ogenblik voorkomen, maar ook daar broeit het weer en ging de regering reeds bij voorbaat tot een ze kere liberalisering van het systeem over. De regering van Roemenië voert reeds enkele jaren een van Moskou onafhan kelijker bewind, stelt het nationale be lang niet meer ten achter bij de econo mische druk van het Kremlin en zocht reeds banden op economisch en cultu reel gebied met het westen! Ook in Oost-Europa dus overal de roep en de drang naar meer vrijheid, naar meer zichzelf kunnen zijn. Men is het strakke dictatoriale bewind, met zijn geheime politie, breideling van de pers en ongecontroleerde rechtspraak beu. De nieuwe generatie, die nu tot zelf denken en oordelen komt. wil haar me ning kunnen uiten, wil kritiek kunnen oefenen, in het openbaar, in pers en op vergaderingen. Zo blijkt alweer dat de mens op den duur zijn vrijheid van meningsuiting niet kan missen. Daar in het oosten streeft men nu naar een minder dicta toriaal ingesteld regime, naar meer vrij heid voor het individu, naar een zich los maken uit de verstikking van angst voor het bewind. En hier, in het vrije, demo cratische westen, lopen de Vietnam-de- monstranten met portretten van Ho Tsji-minh en Mao Tse-toeng, als zien zij in deze communistische dictatoren de toekomst voor de mensheid. Als er hier tegen deze demonstranten opgetreden werd als in Warschau ge- De maquette van de in Soest te bouwen sporthal is met ingang van zaterdag, 23 maart te zien in de etalage van Sporthuis Eb Kareisen, Koningirmelaan 32, Soestdijk. Zo mogelijk zal hij binnenkort ook nog geplaatst worden in de etalage van Sporthuj-s Ton Bon, Soestei bergsestraat, Soest-Zuid. Ondanks de felle, schrale wind komt J het voorjaar dichterbij. Over enkele weken is het hoog-seizoen voor de paaseieren. Zullen we ze brui nend in de zon kunnen eten, of met de voeten in warme sloffen bij de bran dende kachel? En wat zullen we op het programma zetten? Keukenhof? Op woensdag 3 april gaat de lente-tuin open en U kunt er vanaf die datum terecht van 8.00 uur tot een half uur na zonsondergang. Keukenhof is gelegen in de omgeving van Lisse, bereikbaar via Rijksweg 8. Haarlem-Leiden. In de periode van 6 april t.m. 19 mei zullen een aantal trei nen van de normale dienstregeling te Lisse stoppen. De kleurige Keukenhof folder vertelt U alles, wat U zou wil len weten. En dan nog een attraktie voor de ko mende Paasvakantie! Gaat U eens kennismaken met de mini- luchthaven „Avio-Resto" gelegen aan de Amersfoortsestraat bij Soesterberg. Daar zult U drie echte vliegtuigen zien staan, die als het ware zó met U de lucht in willen. Alleenze staan op non-actief, omdat ze het verdiend heb ben na een intensieve verkeers-dienst te mogen uitrusten. Op het ogenblik worden ze ervoor klaar gemaakt om U begin april te ontvangen en U op de begane grond vertrouwd te J maken met de luchtvaart. U kunt bij de vriendelijke stewardessen een consumptie bestellen, die met al leen hoeft te bestaan uit een kopje kof fie met gebak. Deze mini-haven is, behalve aantrek kelijke voor de kinderen, ook een at traktie voor allen, die op een of andere manier, hetzij door vliegvrees of andere terughouding, er niet toe komen ooit de lucht in te gaan. Zij kunnen kennismaken met het inte rieur van een vliegtuig, niet zo maar een namaakbeestje, neealle drie hebben deze vlugge vogels gevlogen en zij brengen U op de begane grond toch in „aero-sfeer Tn de Paasvakantie dus naar de bol len of „bijna" de lucht in! beurde, dan zouden er felle protesten in de kranten in de Kamer komen tegen een zo'n hardhandig bewaren van het gezag. Maar hier laat men dat demon streren voor een ander politiek gezag vrij toe, krijgen de demonstranten zelfs politiebescherming om vrij voor hun mening te kunnen uitkomen. Desalniet temin zouden al deze in en voor vrij heid demonstrcrenden de tegenstanders van hun politiek inzicht graag van de weg vegen, er hardhandig tegen willen optreden, zoals onlangs en ook nu weer in Den Haag is aangetoond. Neen, we dienen wel goed te onder scheiden uit welke hoek de wind waait bij dit demonstreren tegen de Amerika nen. We menen steeds weer te bespeu ren, dat dit slechts een aanleiding is om ons democratisch bestel aan het wan kelen te brengen, om onrust en twee spalt te brengen in het westen, zodat het zichzelf ten onder zal brengen door deze tweeslachtigheid en steeds meer zijn vrijheid daaraan ten offer zal bren gen. De aanstokers achter dit alles zijn niet in de eerste plaats behoeders van onze democratische vrijheid, integendeel, zij zijn, openlijk of verhuld, van commu nistische huize. Dat is hun uitgangspunt voor het demonstreren tegen de oorlog in Vietnam. Helaas weten de vele, goed bedoelende ethici onder ons zich daar niet van los te maken. De aandacht wordt er op gevestigd dat de voorverkoop van abonnementen sluit op 29 maart a.s. Na deze datum zullen geen aanvragen voor abonnementen te gen gereduceerd tarief meer In behan deling worden genomen. De natuurbeschermingswacht .Eemland' organiseert woensdag 27 maart as., des avonds 8 uur. een interessante avond in gebouw „De Rank" aan de Soester- bergsestraat 18. De lieer Hekstra, verbonden aan de Biolog.sche Raad te Amsterdam, zal een causerie houden met als onderwerp „Is natuurbescherming noodzakelijk?" Er zullen diverse kleurenfilms vertoond worden en het zal ongetwijfeld de moei te waard zijn deze avond, waarvoor de toegang kosteloos is, te bezoeken. Het bestuur heert hierbij tevens de Direnbcscherming, de Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, de Bijenvereni ging en 't Nut uitgenodigd. Met ingang van 1 april is door de di rectie der Nederlandse Staatsloterij aan gesteld als debitant-wederverkoper, de heer A. H. F. Smit, Steenhoffstraat 15a. Vanaf 29 april a.s. zijn op dit adres lo ten verkrijgbaar. In het kader van het 40-jarig bestaan van de Soester Turnclub organiseert deze vereniging op zaterdag 30 maart a.s., des avonds 8.30 uur, in het Ver enigingsgebouw aan de Steenhoffstraat Op het landgoed Pijnenburg, in de nabijheid van het terrein van de voetbal vereniging Hees. is woensdagmiddag een groot stuk jonge aanplant door brand verloren gegaan. Een oppervlakte van ongeveer 4000 vierkante meter werd door het vuur verwoest. De enige tijd fel oplaaiende vlammen vernielden in zeer korte tijd de jonge bomen. Het vuur is vermoedelijk aangestoken door een 7-jarig jongetje. Omwonenden en de brandweer hebben de vlammen gezamenlijk gedoofd. een feestavond, waaraan o.a. medewer ken het bekende show- en dansorkest „The Skyliners" uit Amsterdam. Verder zal deze avond opgeluisterd worden door de originele maitre de plaisdr - Frank Wale, terwijl een vrolijke mo deshow, zaalskelters en een limbaboog evenmin zullen ontbreken. Kortom een avond „Voor elk wat wils', voor jong en oud. Op 22, 23, 24 en 25 maart a.s. wordt in de Markthallen te Amersfoort de grote Kampeer- en Watersportten toonstelling georganiseerd. De collectie kampeermeubilair is uitge breid met een uitzonderlijk fraaie collec tie tuinmeubelen in hout en aluminium, waarbij wij de verschillende stoelen, banken, parasols en tafelkleedjes zien uitgevoerd in één dessin. Er zijn duizend en één dingen die in deze vakantiesupermarket voor de wa tersport en kampeerliefhebbers worden aangetroffen. De spiritusbranders, de primussen, de butagastoestellen, tentverlichtingen (zelfs TL.-verlichting), keukenuitzetten. op blaasbare matrassen, die in een wip in een ligstoel worden omgetoverd, para sols en onderwatersportartikelen, bad- mintonspelen. Dit alles tussen dubbel- dakkers, grote en kleine bungalowten ten en lichtgewichtjes in blauw, groen, oranje en bruin. Ook tenten met grote zonneluifels, die afneembaar zijn. De meeste met grote plastic ramen. Veel belangstelling zal ook bestaan voor de Tago vouwcaravan met keuken. Dat de watersport een enorme vlucht neemt, blijkt ook op deze tentoonstelling. Er is reeds een leuke polyester roeiboot voor 295,en met de mogelijkheid om er een buitenboordmotor achter te plaatsen. Deze sharkey weegt 25 kg. In opblaasbare boten is ook een grote col lectie op de tentoonstelling aanwezig. Bij de tenten zijn verschillende nou- veauté's o.a met een halfronde woon ruimte en het patio type, waarbij een grote open woonruimte aanwezig is. Aan de indeling van het grondvlak van de tenten is dit jaar erg veel aandacht be steed. De tentoonstelling is geopend van 10-22 uur. Eng met Dalweg, vyftig jaar geleden Zondagmiddag 24 maart wordt er door de Jongeren Sociëteit een groot disco bal georganiseerd in het Ludgardusge- bouw. Aanvang 14.00 uur, einde 17.00 uur. Het discobal gaat tegenwoordig een be langrijke plaats innemen, dit is o.m. ge bleken uit de vele verzoeken om meer discobals te houden. Steeds meer gaan de disc-jockey's de beatgroepen verdrin gen. Men is nu b.v. zeker van muziek van goede kwaliteit, en van een afwis selend en actueel programma. Een goed voorbeeld hiervan is de reizende disco theek van radio Veronica die een goede bekendheid geniet in vele grote beat- centra. Het is de bedoeling in de toekomst meer van deze discobals te organiseren. Het winterseizoen wordt besloten met het geven van een dia-filmavond op donderdagavond 28 maart, des avonds 8 uur, in gebouw „Middelwijk" aan de Talmalaan. De publicist C. H. Groen zal een le?ing houden met als titel „Tussen Dirndls en Lederhasen". Verder zal aan de hand van kleurendia's een tocht door Tirol en Zuid-Beieren gemaakt worden. Tenslotte zal een kleurenfilm vertoond worden met als titel „Gast in Tirol". Dezelfde plaats nu Op maandag 25 maart a.s. 's avonds 8 uur, houdt de Winkeliersvereniging „Soest" in het Verenigingsgebouw, zaal Zuid. een ledenvergadering met als enig agendapunt het houden van een voor- lichtingsshow-winkelbeurs in de periode 4 oktober t.m. 12 oktober a.s.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1