JUx/. At vtV4 And*. FUGERS FIETS Richard Nixon KAPITEIN WACHT OP BERICHT VAN HET L00 VOORRANG VOOR JONGE WERKLOZEN Kans op presidentschap NIEUWE WELVAARTSDUW MOET UIT EUROPA KOMEN VERJONGEN PEUGE0T-SP0RTFIETS 19 MAART HOE ONTSTOND HET NEDERLANDS Onze taal is meer dan 29 eeuwen oud SCHADE WORDT VERHAALD OVER DE STREEP GESPROKEN... Getuige bij het huwelijk van prinses Meer uiterlijk dan innerlijk Zoon van kruidenier 10 versn. f 219,50 - 5 versn. f 199,75 compleet. Van rauwe kreet tot literatuur ichthart I VRIJDAG 22 MAART 1968 Met meer dan gewone belangstelling volgt kapitein Mörzer Bruins deze weken in de aeheepsbnlletlna de berichten over de gezondheidstoestand van prinses Mar griet, het petekind der koopvaardij- In spanning wacht h(J op een tijding over de verwachte gezinsuitbreiding, want dan zal h(j direct naar een radiohut of de telefoon snellen. De oudste gezagvoerder van de Stoomvaart MU Nederland, kapitein VV. F. J. Mörzer Bruins, was getuige bjj het huwelijk van prinses Margriet en de heer Plet van Vollenhoven. •'wTgfcf-r?*; t wie" VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGÏE- 'RAAT 3C In zijn smaakvol ingerichte huis te Bus- sum vertelde de laatste gezagvoerder van de Oranje daar zelf over: „De prin ses had de Koninklijke Nederlandse Reedersvereniging gevraagd een kapi tein als vertegenwoordiger van al haar peetvaders bij de koopvaardij aan te wijzen. Deze moest de hele oorlog bui tengaats zijn geweest en thans nog va ren. Dat verzoek werd doorgegeven aan de Kapiteinsvereniging, de V.N.K.O. en de CK.O. De gezamenlijke keus is toen op mij gevallen. Ik was daar erg blij mee en vond het een grote eer." Ook mevrouw Ehtel M. Mörzer Bruijns- Corner (klein, blond en charmant) die haar man vergezelde, was erg in haar schik met de uitnodiging. „It was very nice", zei ze in haar moedertaal en schonk de thee naar Britse trant. On derwijl hield ze een half oogje op twee fraaie spaniels, die door de huiskamer dartelden. Van 1870 af De kapitein vaart al zesendertig jaar bij de Nederland. De familienaam komt zelfs voor in de eerste annalen der maatschappij. Want bij de oprichting in 1870 werd zijn grootvader een zeil vaartkapitein reeds aangezocht om als gezagvoerder op de eerste stoom schepen te gaan varen. Ook zoon Wim vaart. Hij is vierde stuurman bij de maatschappij. Dochter Rose Mary zocht het niet op maar over zee. Ze is in En geland op school. Mörzer Bruijns vertrok ongeveer een jaar voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog met de Bintang uit Neder land. In 1941 werd hij opgeroepen door de Koninklijke Marine. Hoewel de koopvaardij zat te springen om mensen, gaf het feit dat hij was afgeoefend bij de Onderzeedienst de doorslag. Als luitenant ter zee der 2e klasse ging hij vanuit Dundee patrouille varen. Na een bevordering werd hij in augustus 1946 eervol uit de zeedienst ontslagen. Maar de koopvaardijkapitein is nog steeds reserve-officieer. Tegen woordig in de rang van overste. Vogeljournaal Behalve in de „high society" beweegt de kapitein zich ook op het gebied der wetenschap. En wel als vogelwaarnemer. ..Als jongen reeds had ik daar belang stelling voor. Toen ik ging varen scha kelde ik over van land- op zeevogels", vertelt hij onder het stoppen van zijn Pijp- Tijdens de oorlogsjaren kwam er niet veel van zijn liefhebberij. Men lette toen alleen maar op de Duitse adelaar, die door de nazi's werd misbruikt. Ih het survivers-manual aanwezig in elke sloep en op ieder vlot ontdekte hij in de gegevens over vogels, die aan wijzing zouden kunnen geven over de vermoedelijke nabijheid van land. enige onjuistheden. Hij schreef dat aan zijn tweelingbroer, een ornitholoog. Deze bracht hem in contact met collega K. A. Voous, thans professor aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Sindsdien houdt Willem Mörzer Bruijns op de brug van elk schip, waarover hij het commando voert, een vogeljournaal bij. Vaak met enthousiaste medewerking van zijn ondergeschikten. Over de ge dane waarnemingen bericht hij aan het Zoölogisch Museum in de hoofdstad, de Royal Naval Birdwatching Society in Engeland („daar ben ik zelf lid van") en dr. R. C. Murphy. De laatste is de beroemdste vogelkenner ter wereld. On danks dien pensionering als curator van het American Museum of National His- torv te New York en zijn gevorderde leeftijd, schrijft hij nog steeds boeken over onze geverderde vrienden. Herontdekking Veel plezier beleefde de kapitein aan zijn liefhebberij toen hij tot twee keer toe ontdekte dat bepaalde soorten stormvogels niet waren uitgestorven - ten prooi aan de rooflust van ratten en monggoose - zoals werd aangeno men. Springlevend scheerden deze fan tastische goede vliegers over het oce aanoppervlak nabij het eiland Niihau (Hawali) en in de Zuid-Atlantic. Bij het passeren van Tahiti zag hij aan boord van de Zuiderkruis, terugkerend van een troepentransport naar Nieuw Gui- nea, die stormvogels zelfs urenlang voorbij vliegen. Niet alleen vogels hebben de belangstel ling van de S.M.N. gezagvoerder. Met jeugdig enthousiasme - de volle baard doet hem er beslist niet ouder dan 55 uitzien - heeft hij een gids over wal vissen en dolfijnen geschreven. Er zijn maar liefst 104 soorten van deze mari tieme zoogdieren. Van de laatsten weet men nog maar heel weinig volgens de amateur bioloog. Schilder Terra incognito, ook nog in deze tak van de wetenschap. Daarom illustreer de hij het manuscript persoonlijk met waterverfportretten van elke dolfijnen- soort die door hem werd waargenomen Ook schilderde hij een kaart met de woongebieden der dieren. Helaas kon nog geen uitgever bereid gevonden worden om de gids in druk te laten verschijnen. Het werk is name lijk te technisch om door een groot publiek te worden gelezen. Commercieel zit er niet veel in. Toch ontstond het naar aanleiding van vele vragen van pasagiers over walvissen. „Ik doe het echt niet om het gewin", aldus de auteur, die slechts de weten schap wil dienen. partij achter zich te krijgen, die anders Rockefeller zouden steunen wat zij ove rigens misschien toch wel doen. Hier door verliest Nixon echter zijn werf kracht bij de ultra-rechtse republikei nen, die liever ex-gouverneur Wallace dan Nixon als kandidaat zouden zien, met weinig kans van slagen overigens. De advocaat meent een einde aan de oorlog in Vietnam te kunnen maken en maakt deze tot inzet van de komende verkiezingsstrijd. Het is echter zeer de vraag of hem dit zal lukken, zo hij ge kozen zou worden. De gladde prater- staat in het communistische kamp r.lc». hoog aangeschreven en het is niet waar schijnlijk dat Hanoi graag met hem zou willen overleggen. Nixon heeft wat dit betreft zijn reputatie tegen. Eerder ver wacht men van hem een harde lijn, d.w.z. een krachtiger militair ingrijpen in Vietnam teneinde de Vietcong zo snel mogelijk op de knieën te krijgen. Het moet gezegd worden, dat Nixon dit in al zijn redevoeringen categorisch ont kent, maar hij zegt ook niet hoe hij de kwestie Vietnam dan wèl wil aanpak ken. Ondanks zijn vaak apodictische uitspra ken is en blijft hij daarom een vrij schimmige figuur, die meer uiterlijke dan innerlijke kracht uitstraalt. Voor ieder die het treft is werkloosheid een demoraliserende en energieslopende zaak. Geldt dit voor de ouderen, die een gezin moeten onderhouden en spoedig met een minderwaardigheidscomplex worden bedreigd, voor de jongeren kan werkloosheid er toe leiden dat zij ver pauperen en een uitzichtloos bestaan voor ogen krijgen. Moeten wij dus alle aandacht geven aan werkloosheidsbestrijding in het alge meen. de jeugdwerkloosheid vormt een hoofdstuk apart. De regering heeft dit ingezien en voor dit soort ledigheid spe ciale maatregelen getroffen. Deze maat regelen zijn tot heden mislukt, omdat met hulp daarvan slechts 300 van de 31.000 weer de weg naar een werkkring vonden. Wij zijn van mening dat voor de jeugd van 21-25 jaar bij voorrang werk moet worden gevonden. Daar kan de nationale produktiviteit alleen maar baat bij vin den. Als een goed deel van ruim 30.000 werkloze jongeren door onvoldoende vakbekwaamheid geen werk kan vinden, dan kunnen wij deze groep gaan hij- scholen, totdat zij de nodige vakbe kwaamheid wel hebben. Voor de goede vakmensen moeten arbeidsplaatsen wor den gezocht. Desnoods moeten kleine groepen uit de oude garde dan maar vroeger met pen sioen gaan. Men zou aan degenen die de pensioengerechtigde leeftijd naderen, kunnen vragen wie voortijdig vrijwillig het werk willen beëindigen en hun plaats willen afstaan aan de jeugd. Wij weten dat het de meesten moeilijk valt afscheid van hun werk te nemen. Niette min zijn er ook altijd die hijgend naar het einde verlangen om welke reden dan ook. Waarom zou de overheid niet aan dat verlangen tegemoet komen en een financiële overbrugging toekennen voor de tijd tot de 65e verjaardag? Dan helpt men verschillende partijen. De uitke ringskosten zullen lager zijn dan die van een langdurige jeugdwerkloosheid en de maatschappij is ermee gediend dat de afzwaaiers verdwijnen op een door hen zelf gewenst tijdstip. Is uw interieur Oud-Hollands en wilt u het geheel „in stijl", beoor deelt u dan eens onze unieke koliektic Smeedijzeren verlichting voor waad, tafel en plafond. ACHTERBERGH MEUBILERING YetnptiO IS HtUartmat 9-17 TtUfmm (0S49OJ-HO4T Richard Nixon heeft z(jn supporters beloofd dat hf| een einde aan de oorlog In Vietnam zal maken, wanneer hij in november tot president van de Verenigde Staten zou worden gekozen. Hfj heeft er alleen niet btyverteld hoe. Deze discussietechniek Is min of meer karakteristiek voor deze republikeinse poli ticus, die b(j de voorverkiezingen in New Hampshire onlangs zo'n opvallend succes behaalde. ZRn uitspraken, die zelden vrR z(jn van demagogie. Rjken heel duidelijk, maar helaas blijft de kritische toehoorder met vele vragen zitten. Als middelbare scholier en als student in de rechten heeft Nixon steeds een goed figuur In de debatingclub geslagen. De komende maanden zal h\j ongetwijfeld alle registers van zijn oratorisch talent opentrekken om als dè kandidaat van de republikeinen te worden gekozen en vervolgens de democratische kandidaat (ver moedelijk Johnson) tc verslaan. Wie is deze Richard Nixon, eens vice-president onder Eisenhower en sinds zijn nederlaag tegen John Kennedv een bijna vergeten man? Door zijn afkomst, carrière en optreden Richard Nixon het ideaal van de Amerikaanse middenstand. Zijn vader was een eenvoudig man. die achtereen volgens als chauffeur, boer, garagehou der en kruidenier aan de kost trachtte te komen. In zijn jonge jaren ging Ri chard met de kruidenierswaren van zijn vader op pad om deze aan de klanten te bezorgen. Het spreekt natuurlijk tot de verbeel ding van tienduizenden „kleine luyden". dat een knaap uit zo'n eenvoudig mi lieu het eerst tot advocaat, later tot parlementslid en tenslotte zelfs tot vice- Gezien de grote betalingsbalanstekorten van Engeland en de Ver. Staten is er uit de hoek van de angelsaksische lan den voorlopig weinig stimulans te ver wachten waardoor de gestagneerde eco nomische conjunctuur weer op gang zou zijn te helpen. Het duwen aan de acti- viteitskar zal in de eerste plaats vanuit Europa moeten geschieden. Tot die con clusie is de Europese commissie van de E.E.G. gekomen. De grootste stimulansen zullen moeten komen van de landen met een sterke monetaire positie. Dat zijn West-Duitsland. Frankrijk en België. In West-Duitsland meende men in het begin van het jaar zover te zijn dat de sterke economische groei zou worden hervat. Die gedachte is een misvatting gebleken. In Frankrijk heeft men intussen ook ge merkt dat er iels misgaat. Daar is rr.en er al toe gekomen om de inkomstenbe lasting te verlagen en andere stimuleren de maatregelen te treffen. De Neder landse economie is in hoge mate afhan kelijk van de Duitse, die een sterk be talingsbalansoverschot kent. Door rente verlaging en vermindering van inkom- president wist te brengen Op deze ma nier belichaamde hij als het ware een Amerikaans ideaal en tevens een typisch middenstandsideaal om vanuit een on belangrijke, „kansloze" positie omhoog te komen en tenslotte de top te bereiken. De in 1913 in Yorba (Californië) gebo ren Richard Nixon vestigde zich in 1937 als advocaat in Whittier. In 1942 werd hij benoemd tot juridisch adviseur van dc regering. Nog het zelfde jaar moest hij de wapenrok aantrekken. Hij werd luitenant bij de marine en maakte vele gevechten in de Stille Oceaan mee. In 1946 keerde hij in zijn vaderland terug. Het eentonige werk op de regerings bureaus stond hem echter niet aan Woorden Nixon verzeilde in de politiek en be landde in het congres. In 1947 werd hij lid van de commissie, die een onderzoek moest instellen tegen on-Amerikaanse (lees communistische) activiteiten. Dit onderzoek stond in verband met de hek senjacht. die de beruchte communisten- jager Mc Carthy had ontwikkeld en die leidde tot onredelijke beschuldigingen aan het adres van allerlei oprechte, po litiek betrouwbare Amerikanen. Het pleit voor Nixon, die men in de westerse pers vaak als een fervente anti-communist afschildert, dat hij zich distancieerde van de praktijken van Mc Carthy. In 1950 werd hij lid van de Senaat, waarin hij zich meer onderscheidde als een goed spreker dan als een helder denker. Dit typeert de mens en politicus Nixon. Hij is een man van veel woorden en weet die woorden ook in een mee slepende vorm te gieten, maar hij mist de originaliteit van een Truman en de ideeënrijkdom en durf van een Kennedy. Hcrenconfectie In 1952 stelden de republikeinen Eisen hower kandidaat voor het president schap. De jeugdige Nixon (hij was nog geen veertig jaar) zou vice-president worden. Hij was toendertijd het jongste lid van de Senaat en dat markeert nog eens ten overvloede de greep, die hij op de massa had. Ook zijn particulier leven stempelt hem tot een man, die in de eerste plaats zijn sympathisanten bij de middenstand zou verwerven. Zijn uiterlijk vertoont meer gelijkenis met dat van een voetbalcoach dan met dat van een politicus. Hij lijkt meer „heer" dan Johnson maar mist ten enenmale de manieren van een typische intellectueel, zoals men die bij de Ken stenbelasting kunnen ook de overige lan den een bijdrage leveren. Engeland en J nedy's vindt. Zijn verschijning zou het de V.S. mogen van de Westouropese lan- j goed doen op het filmdoek en zou ook den verwachten dat zij hun aandeel le- zeer wel passen bij een advertentie voor veren om het evenwicht in de balans der levensverzekeringen of herenconfectie wereldeconomie te herstellen. TenslotteNixon rookt en drinkt niet. Hij gaat hebben de Amerikanen dat ook gedaan met hun Marshall-plan in de jaren na de tweede wereldoorlog. Intussen zijn ook Europeanen bezig met allerlei manipulaties de wereldeconomie te verstoren. Wij moeten goed bedenken dat dit proces uitloopt op een politiek van nationale isolatie en van welvaarts verstarring, die tenslotte zeer nadelige konsekwenties zal hebben met name voor de ontwikkelingslanden. Het komt ons voor dat in Nederland de investeringen in de industrie en de bouw een extra stimulans behoeven. Wanneer West-Duitsland de consumptieve beste dingen wat zal kunnen opvoeren dan zouden wij het jaar 1968 nog in een golf van opgang kunnen besluiten. Het lijkt er nu nog niet op. zelden uit. Van cultuur weet hij weinig of niets. Als hij inplaats van Kennedy in 1960 tot president van de V.S. zou zijn gekozen, zouden er op het Witte Huis heel wat minder vooraanstaande kunstenaars zijn ontvangen dan onder de Kennedy's gebeurde. Vietnam ais inzet In 1962 werd Nixon In zijn geboorteland Californië door de ervaren Brown ver slagen en sindsdien hoorde men nauwe lijks meer iets van hem. Maar nu ziet men hem als een van de meest serieuze kandidaten voor het presidentschap. Ni xon vertegenwoordigt de rechtervleugel van de republikeinse partij, alleen laat hij dat niet te hard merken. In zijn re devoeringen keert hij zich bijvoorbeeld tegen de rassendiscriminatie om hiermee ook de progressieve krachten in zijn Het wordt in verenigingskringen steeds moeilijker de leden naar vergaderingen te trekken. Vooral als de zakelijke pun ten vlot marcheren, denken vele leden „het gaat goed" en komen ze niet naar de besprekingen waarin over de be staande problemen moet worden gedis cussieerd. Toch zijn er organisaties die er telkens weer in slagen, grote aantallen leden bijeen te krijgen. En het is opmerkelijk, dat het juist de actiefste zijn, die het meest aan de weg timmeren. Het ligt dus ook voor een belangrijk deel aan het bestuur. Wordt er in bestuurskrin- gen geredeneerd, dat alles goed gaat en dat het altijd zo geweest is, dan zullen er weinig nieuwe initiatieven worden ontplooid. Dan glijdt de club langzaam af naar het gezapig bestaan, dat voor afgaat aan de tijd, dat ze komt stil te liggen wegens gebrek aan belangstelling. In zo'n toestand is er maar één oplos sing: het bestuur en bloc te laten af treden en de leden met veel tam-tam bijeenroepen om een geheel nieuwe ploeg te kiezen met mensen die blaken van enthousiasme onder alle leden. KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 02155-2030 Ook in zijn vriendenkring zijn nogal wat wenkbrauwen gefronst toen senator Ro- bert Kennedy te kennen gaf dat hij toch maar wilde streven naar de democra tische kandidatuur voor het president schap. Eigenlijk had hij nog een periode vtin vier jaar willen wachten dat hij uiteindelijk naar het Witte Huis wenste daarvan heeft hij nooit eën geheim ge maakt. Het was en is misschien nog wel verstandig Johnson de tweede en grondwettelijk laatste ambtstermijn te gunnen: het is enorm moeilijk een zit tende president van zijn kandidatuur te beroven, al is dat wel enkele malen ge beurd. Johnson heeft nu de touwtjes in de par tij strak in de hand, vooral in de staten waar de partij-caucus zoals die ro kerige vergaderingen van de partijba zen heten uitmaakt welke kandidaat de afgevaardigden naar de democrati sche partijconventie zullen steunen. Zelfs al zou Eugene McCarthy alle voorver kiezingen winnen in de tien staten die zo hun afgevaardigden ter conventie in strueren, dan had hij nog geen kwart van de stemmen. En het zit er wel in dat ook Kennedy nog wel een primary wint. Robert Ken nedy had zich dus ditmaal kalm moeten houden, temeer omdat iemand die een maal op een conventie verliest niet gauw een tweede kans krijgt: de harde Amerikaanse politieke wereld is niet gesteld op verliezers. Oud zeer Hij heeft zijn plan veranderd op het nippertje: anders was zijn vriend en vermoedelijke campagneleider bij uit stek, zoals die het ook was van John Kennedy. Shriver, niet als ambassadeur naar Parijs gegaan En dat gebeurde pal nadat Eugene McCarthy bij de pri mary van New Hampshire zo onver wacht sterk uit de bus kwam Daarmee heeft Kennedy onmiddellijk de beschul diging naar zijn hoofd gekregen dat hij zelf te laf was om, zoals McCarthy, al vroeg fel tegen Johnson te ageren, maar nu wel de vrucht van diens werk wil oogsten nu die het spits heeft afgebeten. En in de McCarthy-aanhang zit zeker een groot percentage jongeren die zich bedrogen voelen in hun hoop dat Robert Kennedy als intelligente voorman hun campagne tegen Johnsons Vietnambeleid zou willen leiden. Hier zit enig onaan genaam oud zeer, dat niet een twee drie uit de weg is geruimd. Handiger misschien niet nobeler of eerlijker, maar politiek handiger was het geweest als Kennedy zich achter McCarthy had geschaard en eventueel deze had proberen te overvleugelen, waarop hij alle kans heeft als getrainder politiek manipulator, als veel charman ter mens ook en vooral als man met financiële mogelijkheden. Johnson beste papieren Zoals de zaak nu staat kan Johnson hem wellicht dankbaar zijn zijn oppositie in de eigen partij is gespleten en dat verhoogt zijn kansen. Tenzij Kennedy terecht aanvoelt dat Johnson zo zwaar aan het verliezen is op alle terreinen de negergetto's, Vietnam, het goud en de dollar dat hij gewoon naar het ge voel der democratische partijmannen ondanks alle loyaliteit geen man meer is om mee aan te komen bij de kiezer. En dan staan de kansen niet zo gering dat men politiek is in de V.S. kei hard f—» Johnson toch maar laat vallen en hoopt met de magische klank van de Kennedvnaam liever dan met prof. McCarthy en zijn studenten nog het beste te maken van de verkiezingen. Voorlopig is het echter zeker nog niet zover: Johnson heeft nog steeds de beste papieren. Maar als nu temidden van de democratische conventie eens een goede rassenrel losbarst Ons Nederlands Is een nationaal bezit. „Die geen taal heeft Is geen naam weerd, waar geen taal leeft is geen volk!" dichtte Guido Gezelle. De taal is de ziel der natie. Doordat w(j één taal spreken, voelen w(J ons verbonden tot één volk. De roemruchte geschiedenis van het Nederlands bewijst wel, hoe door de algemene verbreiding van eenzelfde taal in deze gewesten de samenhang en daaruit weer de samenwerking is ontstaan. vestigden zich de Saksen; in het westen van ons land tot in noord-Frankrijk huisden de Franken, terwijl aan de kust kleine Ingwaeoonse stammen nederzet tingen vestigden. Al deze mensen spra ken een zelfde Germaans, maar ieder op zijn manier. Men heeft drie dialecten kunnen vaststellen, doch het waren uitingen van één taal. Van die drie dialecten bezat het Fran kisch de sterkste invloed. Dit volk on derwierp de kustvolkjes en breidde zich sterk uit naar alle zijden. Beïnvloed door het opgeslorpte Ingwaeoons en de taal der oude Batavieren met de vele Romeinse ontleningen, vermengde dit Frankisch zich met het Nedersaksisch tot ons Oudnederlands. Die Saksen gaven aan dit Oudnederlands de verwantschap met het oudste Duitse dat van de meer oostwaarts gevestig de Saksen mede afkomstig is. Maar on miskenbaar is toch de eigen vorming met het oorspronkelijk karakter binnen de grenzen van het toekomstige Rijk der Nederlanden: het Oudnederlands is een frankische taal Nieuwvormingen zijn door alle eeuwen heen ontstaan. Het zijn van die plotse ling opkomende en soms even snel weer verdwijnende vondsten. Zo groeit een taal voortdurend verder. Het Nederlands worstelt in een vruchtbare bodem, ont wikkelde zich voorspoedig en bloeide schoon. Eerlijk gezegd hebben de vele insluipsels en verscheidene vereenvoudigingen vooral in de laatste jaren onze taal er niet fraaier op gemaakt, doch los van deze dikwijls modefranje, is ons Neder lands een mooie, zuivere en oorspron kelijke taal, een nationale schat waar we niet trots genoeg op kunnen zijn. Hoe komen wij aan het huidige Neder lands? Dat is gegroeid, langzaamaan ge groeid sinds onheuglijke tijden, dat wil de volksstammen zich vestigden aan de Rijndelta en zich met rauwe kreten ver staanbaar maakten. Ook die eerste ko lonisten hadden van hun voorouders een (zij het beperkt) aantal woorden en be grippen geleerd, dat ze zelf wel eens met nieuwe vondsten uitbreidden. Ver der had men alles „van horen zeggen", want schrijven kon er niet één. Later, veel later werd de woordenschat vastgelegd. Nog veel later verbreidde de boekdrukkunst het Nederlands op ruime schaal. En ondertussen deden buitenlandse inmengingen hun invloed in ons taalgebied terdege gelden. Vreemd genoeg doen verscheidene rau we kreten nu weer opgeld in onze mo derne literatuur. Om iets van de oudste Nederlandse taal vormen terug te vinden, moeten we iets zien terug te vinden van de op schrift gestelde uitingen, want de mondeling overgeleverde woorden zijn door de eeuwen heen zo drastisch gewijzigd, dat de spelling een totaal ander beeld ver toont. Wanneer zijn nu de oudste Ne derlandse woorden opgetekend Niet klassiek De kunst van het schrijven is hier ge bracht door de Romeinen. Maar de le gioenen. die tot ver in deze streken doordrongen, gebruikten niet het klas sieke Latijn van Cicero en Vergilius maar een ruw soldatentaaltje met ter men als „testa" (potscherf) voor caput (hoofd), „gamba" (paardepoot) voor crus (been) en „spatha(lat) voor gladius (zwaard). Precies zoals onze soldaten on der elkaar van hun kop, hun poot en hun spuit spreken. Veel woorden, afkomstig van de binnen gedrongen legers, kooplieden en kolonis ten, zijn omstreeks 50 jaar voor Chris tus reeds in ons oudste taalgebied op genomen. Een taalgebied, gevormd door de gewesten waar voornamelijk Bata vieren. die een bondgenootschap met de Romeinen sloten, woonden. In deze „Germania Romana" het Romeinse Ger- manenrijk ontstonden bijvoorbeeld woorden als zaterdag (naar Saturni dies) en offeren (uit offerre) rechtstreeks uit het hier gesproken vulgair Latijn. De Duitsers, die wel eens beweerden dat wij onze gehele beschaving aan hun invloed uit het oosten te danken zouden hebben, vinden hier de weerlegging van hun theorie. Men vergelijke slechts ons „oogst" met het heel anders gevormde Duitse woord „Ernte"; ons „lint" met hun „Band"; ons „lemmet" met hun „Kiinge"; ons „mus" met hun „Sper- ling" enz. Zelfs hebben de Batavieren wel nieuwe ontleningen doorgegeven aan hun buren; uit „aequari" bijv. maakten zij ijken en doorgegeven naar het oosten werd dat in het Duits eichen. Volksverhuizingen De volksverhuizingen van de eerste eeu wen na Christus hebben evenwel ons eerste taalgebied niet ontzien. Toen de toestand zich later consolideerde, bleken grote groepen Friezen en Angelsaksen overgestoken te zijn naar Engeland, waar zij de Kelten verdrongen. Daarom klinken ons Fries en het hedendaagse Engels vrijwel gelijk (bread, cheese, butter 0 en kan een Engelsman de af stammelingen der Kelten in Wales niet verstaan. Daardoor komt het ook. dat het Engels en het Nederlands nauw verwante talen zijn. In West-Duitsland en oost-Nederland ANTAARNS - HEKWERK ETTERS - OPENHAARDEN ÜIFELS - DEURSIERHEKKEN AMPEN - ZONNEWIJZERS 1937 le Hezerlaantje 46 - Tel. 2231 KUNSTSMEEDWERK IN STIJL In een enkel week-end hebben kinderen van omstreeks 8 tot 14 jaar op vier ver schillende plaatsen brand gesticht, waar door o.a. een boerderij, een winkelmaga zijn, een gemeentelijke opslagplaats en een gebouw van sociale zaken werden vernield. Dat zijn niet altijd schadepos ten voor de brandverzekering. De maat schappijen kunnen dergelijke brandstich ters namelijk met de politie wel achter halen en dan worden de ouders aan sprakelijk gesteld en dienen deze de aangerichte schade te vergoeden. Daarom zullen alle oudérs er goed van doordrongen moeten zijn, dat zij altijd verantwoordelijk blijven voor hun min derjarige kinderen. Ook als die gemaks halve de straat worden opgestuurd om daar maar te gaan spelen. Ook als zij de straat als speelterrein verkiezen, om dat het thuis niet zo bar gezellig is Ouders die nog geen particuliere verze kering tegen wettelijke aansprakelijkheid afsloten, mogen daar toch wel eens over nadenken. De verwarrende strepensituatie die er tot voor kort heerste is er in niet ge ringe mate oorzaak van geweest, dat de weggebruiker zich over die strepen to taal geen zorgen maakte, ze zelfs vol maakt veronachtzaamde. Met name het negeren van de midden- streep leidde veelvuldig tot zeer ernstige ongevallen. Hoewel sinds 1 juli van het vorig jaar voorlichting is gegeven over de wettelijke consequenties van het overschrijden van de doorgetrokken streep kan een korte samenvatting van belang zijn, temeer daar thans aangeno men wordt dat de weggebruiker zich voldoende vertrouwd heeft kunnen ma ken met de strepensituatie en er vanaf heden door de politie strenger dan voor heen zal worden opgetreden tegen over treders. Sinds 1 juli 1967 geldt het verbod om een doorgetrokken streep te overschrij den. Dit geldt zowel binnen- als buiten de bebouwde kom. De weggebruiker mag een dergelijke streep onder geen voor waarde overschrijden: zelfs, zo heeft de officier van justitie mr. S. J. van der Hoeven bepaald, als er in het betrokken vak een wegopbreking is dan is de weg gebruiker nog strafbaar als hij de streep overschrijdt. Niet alleen betekent de doorgetrokken streep een verbod tot overschrijden, maar ook indien deze over een kruising is doorgetrokken een ver bod tot linksafslaan. Ook is, indien voor een uitrit de streep is doorgetrokken, het linksafslaan voor de uit een uitrit komende bestuurder niet meer mogelijk. Tenslotte heeft de doorgetrokken streep nog consequenties ten aanzien van het parkeren, dat ter hoogte van een door getrokken streep verboden is. indien de vrije ruimte tussen het geparkeerde voertuig en de streep minder bedraagt dan 3 meter. Indien de rijstrookverdeling geschiedt door twee naast elkaar liggende strepen, dan mogen deze slechts worden over schreden indien de streep onmiddellijk links van de bestuurder een onderbroken streep is. Waar van politiezijde ook nauwlettend op zal worden toegezien is het juiste gebruik van de opstelvakken voor een stoplicht of wegkruising. Indien in deze vakken pijlen zijn aangebracht mogen bestuurders op de kruising of splitsing geen andere richting volgen dan die wel ke door de pijlen is aangeduid, ook al bemerkt men dat verkeerd is voorge sorteerd. Verwisselen van opstelvak is dus niet toegestaan. In een dergelijk geval is „een blokje om" de enige juiste oplos sing. Is er door middel van strepen op het wegdek een aparte rijstrook voor de bus aangebracht, dan mag die rijstrook al leen door zgn. lijndienstbussen (eventueel politie-, brandweer- en ziekenwagen) worden gebruikt. Tenslotte dient men bedacht te zijn op de belijning waarmee kunstmatige fiets paden (herkenbaar aan een wit geschil derd fietsje op het wegdek) zijn aange geven. Fietsers en bromfietsers zijn ver plicht dit afgescheiden gedeelte te vol gen. De overige weggebruikers mogen deze baan beslist niet gebruiken indien de afscheiding bestaat uit een doorge trokken streep. Is de streep onderbroken dan mag wel van het „fietspad" gebruik worden gemaakt, mits men daar geen fietsers en bromfietsers hindert

Soester Courant | 1968 | | pagina 7