E G v SETTEN Bronchïleffen Soest kent vele uitersten Wereld op wielen N.S.U.-SH0W DE GOUDKOORTS h I Koop nu reeds uw schoenen Pracht collectie Slingbacks in vele kleuren rr Krabbels van Knelis Meningen van lezers „Mikimo" vierde le verjaardag met geslaagde kinder-modeshows Luxe Lederwaren Parapl uus Jaarvergadering Volksonderwijs afd. Soest Vereniging tot bevordering der bijenteelt Instuif R.K. Jong Soest Collecte Rheumafonds Algemene ledenvergadering V.V.V.-Soest Denk aan schrikdraden Oude dame tegen motor twee gewonden De Openbare School betekent Lezing van 't Nut Tienergroep Middelwijk Vogelvreugde Wanneer U aan een GASHAARD denkt, denkt U aan FA. VAN DEN DIJSSEL. showroom en voorlichtingscentrum. Lenteboodsehap Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 VRT.TPAG 22.MAART. 1968 De door goudkoorts bevangen wereld heeft zijn medicijn gekregen van de ze ven grootste goudbezitters ter wereld. Voortaan zal er een vrije markt zijn voor het gele metaal, waarop ieder die zo graag een staaf bezit daarvoor zoveel mag betalen als hij wenst. De circulatie banken zelf houden onder elkaar vast aan de oude prijs van 35 dollar per ounce. Het is een medicijn die helpt, mits de centrale bank van een of ander land niet bezwijkt voor de verleiding het tegen deze prijs gekochte goud op de vrije markt van de hand te gaan doen om daar een fiks slaatje uit te slaan. Dat hoeft niet eens verleiding te zijn, het zou van de Fransen wel systeem kunnen wezen. Gebeurt dat dan gaan de grote goudvoorraden van vooral de Amerikanen weer lekken, en zijn we te rug waar we waren: in de paniek van de afgelopen weken. Een paniek die al leen maar is een gebrek aan vertrouwen. En vertrouwen is meer nog dan goud de basis van alle geldverkeer. Ook na tionaal. HORLOGES juwelier horloger S0E5TDUK REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 Iedere Nederlander neemt een tientje aan als betaling voor zijn diensten of produkten, niet omdat dat papiertje op zichzelf veel waard is, maar in het ver trouwen dat hij voor dal biljet weer diensten of goederen in ruil kan krijgen die hem weer ongeveer datzelfde bedrag waard zijn. In theorie zou men het bil jet moeten kunnen inwisselen voor een paar gram goud, maar dat is eenvoudig niet nodig. Vertrouwen Bij handel over de grenzen echter wordt het iets anders: dan worden guldens in marken of ponden of franken omgeruild. Daarbij is het vertrouwen nodig dat die ruil vandaag of morgen ook weer in de omgekeerde richting kan gebeuren tegen ongeveer dezelfde koers. En dat garan deert een stelsel van vaste wisselkoer sen: iedere munt is zoveel dollar waard en omgekeerd is die doller weer één 35ste van een ounce goud waard. Dat waard mag dan wel tussen aanha lingstekens het heeft niets met de waarde van goud te maken, maar is al leen bedoeld als een garantie dat men geen strop haalt. In de internationale handel is natuurlijk nooit een volkomen evenwicht. Het ene jaar koopt men meer uit het buitenland dan men eraan ver koopt, maar als over een lange periode bekeken de zaak maar quitte speelt zijn er geen risico's. En eventueel kan men kleine flunctuaties corrigeren door spe ciale kredieten bij het Internationaal Monetair Fonds, of eventueel door wat goud te verkopen. De basis voor dit systeem werd tegen het eind van de tweede wereldoorlog ge legd in Bretton Woods. Men deed dit om te voorkomen dat zich iets zou herhalen als in 1928 toen na lang kwakkelen het wereldbetalingsverkeer in de soep draai de bij de pogingen om de rekening van de eerste wereldoorlog te vereffenen. Geen bancor De voornaamste architect van de over eenkomst van Bretton Woods was Lord Keynes. de econoom, die maar op één punt zijn zin niet kreeg: hij wilde lie ver een kunstmatig goud, bancor, in voeren dan het echte gebruiken. Immers: echt goud is een produkt dat in wezen niet anders is dan aardappels. En net als aardappels duurder worden naarmate ze schaarser zijn, of goedkoper als er geen beterer prijs voor valt te maken, zou het met goud ook kunnen gebeuren. En dat is gebeurd. De wereldproduktie blijft achter bij de vraag van de natio nale banken, de potters en de industrie samen. Vandaar dat lieden er op kunnen specu leren dat het meer waard wordt, van daar de run op de Londense goudmarkt. De zeven (eerst acht, maar Frankrijk is er uit gestapt) rijkste goudbezitters ver kopen daarom uit hun voorraden om de goudprijs stabiel te houden. Tot dusver met effect. Tenslotte is goud op zichzelf Met een kdndermodeshow op woensdag in het Verenigingsgebouw, en een her haling op donderdag in „De Rank", vierde „Mikimo", Middelman Kinder Mode, gevestigd aan de Gallen Kamp- pelsweg, haar eerste verjaardag. De jeugdige gelegenheidsmannequms showden de voor hun leeftijd passende kleding, met een overgave die alleen de jeugd eigen is. Mocht het in het be gin even vreemd zijn, dat lopen tussen al die grote mensen, na de eerste keer was de plankenvrees geheel verdwenen. Het applaus en de vele uitroepen van bewondering gaven de show een pretti ge sfeer, een verjaardagsfeest waardig. In de pauze werden de aanwezigen ge trakteerd op koffie en gebak, terwijl de aanwc *igen, voor het grootste gedeelte aames, j ;t elkaar de getoonde model len nogmaals de revue lieten passeren. Na de puaze kwamen de jeugdige man nequins nogmaals op onder het motto „Mikimo Mexicano", waarna ze ont haald werden op een gul applaus van de aanwezigen. Na een laatste feestdronk aangeboden door de „jarige" kwam aan deze origi nele kindershow een einde. Ho«stdrank in tabletvorm. 95ct SCHOENHANDEL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Koninginnelaan 76 - Tel. 4145 Slingbacks vanaf 17,90 Bijbehorende leren tas vanaf 19,90. Verder Op alles verstrekken wij Contant zegels geen aantrekkelijk bezit: het eet wel niet, maar het verdient ook geen geld. Het heeft geen zin er voorraden van aan te leggen tenzij men inderdaad op een hogere goudprijs zal mogen hopen. Die hoop is vooral aangewakkerd door generaal De Gaulle, die in deze de echo was van zijn adviseur Jacques Rueff. Diens idee is een terugkeer naar de gou den standaard van de vorige eeuw, ge koppeld aan een verdubbeling van de goudprijs. Boter by de vis Dat klinkt op zichzelf niet onaardig, maar het komt in het internationale be talingsverkeer neer op een constant bo ter bij de vis. En juist zoals in het ge wone nationale burgerlijke betalingsver keer kredieten onontbeerlijk zijn, is dat internationaal zo. Dat zou via het sy- steem-Rueff moeilijk worden. Landen zouden dan verplicht zijn bij het minste of geringste tekort op de betalingsbalans over te gaan tot scherpe deflatiemaat- regelen bestedingsbeperking e.d. en er wat werkloosheid voor over moeten hebben om weer in het reine te komen. Rueff miskent hiermee eenvoudig dat juist door de spoeleheid van het Bretton Woods-systeem in de meeste landen een sociale zekerheid tot stand is gekomen en ook een mogelijkheid tot economische ontwikkeling die via het strakke systeem van de strikte goud-economie onmogelijk is. De enige oplossing is naast of in plaats van het goud een andere, minder door paniek bedreigde basis te vinden voor het internationale monetaire systeem. Er is veel over onderhandeld, maar het heeft tot niets geleid ook al weer door Franse tegenkanting. Niet dat de Franse verwijten geheel en al verzonnen zijn. Het systeem van Bret ton Woods is niet bedoeld om landen gewoon de vrijheid te geven als maar met tekorten op de betalingsbalans door te blijven werken. De bedoeling is dat bij al te lang voortduren van tekorten iets ondernomen wordt om de balans weer in evenwicht te brengen hetzij door een deflatoire politiek thuis, door belastingmaatregelen of eventueel door een devaluatie. Politiek De waarheid is dat daar om politieke redenen doorgaans minder van terecht kwam dan nodig was. Met name het Britse en Amerikaanse voortdurende te kort heeft de run om dollars en pondon in te wisselen aangewakkerd. Een simpele oplossing zou inderdaad een hogere goudprijs zijn, of vertaald een devaluatie van de dollar. Volgens de Fransen tenminste. In feite is dat ook zo leuk niet, want het zou de Ameri kaanse concurrentie op de wereldmarkt alleen maar heftiger maken en de mees te landen hebben daar toch al moeite genoeg mee. Ze zouden daardoor waarschijnlijk ook Frankrijk als te genmaatregel haast wel gedwongen zijn met de dollar mee te devalueren en dan zijn we weer precies waar we waren. Vandaar de tussenoplossing van nu: een vrije naast een 35 dollar per ounce goud- markt. Op zijn minst biedt dit even soulaas. De geneesheren kunnen dan nog eens proberen tot een geneesmethode te komen die wat permanenter is. En dan moet men maar hopen dat ze niet zoals dit keer zo lang wachten tot de patiënt bijna bezwijkt. Op donderdag 23 maart a.s., aanvang 3 uur, zal Volksonderwijs afd. Soest, in gebouw „De Rank" haar jaarlijkse le denvergadering houden. De vereniging tot bevordering der bijen teelt, afd. Soest en Omstreken, houdt heden - vrijdagavond - om 8 uur, in gebouw „De Rank" Soesterbergsestraat 18 een bijeenkomst, waarbij de heer H. Tap een interessante lezing zal houden over Irian Barat (het voormalige Nieuw- Guinea). Een en ander verlucht met fraaie kleurendia's. Zondag 24 maart a.s. organiseert de Instuif te Soest een dansavond in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoff- straat. Aan het slagen van de avond zal in ruime mate worden bijgedragen door de beatgroep „The Elements" die in het verleden bewezen hebben hiertoe zeer wel in staat te zijn. De landelijke collecte ten bate van het Nationaal Rheumafonds wordt in Soest gehouden in de komende week (van 25 tot en met 30 maart). Ter ondersteuning van deze colecte heeft op a.s. woensdagavond, te 22.45 uur, een televisie-uitzending plaats op Nederland I. De Vereniging Voor Vreemdelingenver keer Soest houdt haar jaarlijkse algeme ne >denvergadering op dinsdag 26 maart a.s. in het café restaurant „De Korte Duinen", Birkstraat 108. De aanvang der vergadering is 8 uur. Van politiewege wordt er op gewezen, dat met ingang vah 1 april a.s. over eenkomstig het schrikdradenbesluit, de schrikdraden rond weilanden e.d. weer in orde moeten zijn en aan de voor schriften dienen te voldoen. De landbouwers en veehouders dienen Op de hoek van de Nieuwstraat en de Konniginnelaan stak woensdag de 77- jarige mevrouw M. M. T. S. uit Soest de weg over zonder op het verkeer te letten. Het gevolg was, dat zij tegen een motor opliep, die bestuurd werd door de Soestenaar P. B. V. Zowel de motorrijder als de bejaarde voetgang ster kwamen ten val. De heer V. brak twee ribben en moest in Zonnegloren worden opgenomen. Mevr. T. liep een hersenschudding en een gebroken enkel op. Ook zij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Samen werken, samen spelen, elkaar ontmoeten uit elk sociaal, godsdienstig of levensbeschouwelijk milieu. Op donderdag 28 maart a.s., des avonds 8 uur, organiseert de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een avond, waar bij als spreker zal optreden de heer P. A. Hekstra van het Psycholigisch ad viesbureau Dr. J. G. H. Bokslag te Rotterdam. De heer Hekstra zal een lezing houden met als titel „Moeilijkheden en moge lijkheden bjj beroepskeuze". Een en ander zal plaats vinden Ln het wijkgebouw bij de Emmakerk, Regen- tesselaan te Soest. Zaterdag 23 januari wordt in „Middel- wijk" de laatste sportavond voor Pasen gehouden. Deze avonden, waar naast o.a. tafelten nissen en biljarten ook dansen en luis teren naar grammofoon muziek mogelijk is, zijn steeds meer in trek gekomen. Zoals elk jaar in november, ligt het in de bedoeling een tentoonstelling te hou den van vogels, waarbij tevens de keu ring zal uitwijzen welke kampioenen er uit zullen komen. Dit jaar in november ligt het in de bedoeling er een dis trictstentoonstelling van te maken waar bij dus uit verschillende andere plaat sen ook vogels ingezonden zullen wor den. Zij die met vogels beginnen of al een volière bezitten en nog geen lid van een vereniging zijn kunnen zich nu nog opgeven, om straks aan deze kam pioenschappen deel te nemen. U kunt zich opgeven aan de secretaris van ver eniging ..Vogelvreugde", de heer H. Vonk, Betje Wolfslaan 28, Soest, tel. 5948. Alle nieuwe modellen 1968 te bezichtigen in onze Soesterbergsestraat 45 - Telefoon 2472, b.g.g. 6903. Erkend gasinstallateur. Precies op de grens van de nieuwbouw op het Nassauplantsoen en de rustieke lanen, staan als schrille tegenstelling tot de vele monumentale bungalows en vil la's, die ook in Soest staan, deze voor de afbraak bestemde „woningen". De ontruimings-termijn van deze huizen is weer voor een jaar verlengd, wat zo wel voor bewoners als omwonenden be tekent dat deze dissonant de omgeving voorlopig zal blijven ontsieren. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak vaan de week weer effe ant korste endje hep etrokke. Om ming effe duudeluk- ker uut te drukke, veur de zoveulste keer zaat ik der weer naost. Ming Kneliao haad gelïek, net as altied. De vrou vaan Gart is, waat de mode angaot, een bietje op de staad gerich. Aster op de tillevisie of in een van de daomesweekblaoje un niewe mode wordt angekondigd, dan ken Gart der staot op maoke dat ze vrou ast maor effe ken lije, naor de staad gaot om de niewe dinge te gaon bekieke. Noeng sting der al een paor weeke een aadvertensie in de kraant waorin wier anekondugd datter in ut Sint Jozefge- bou en in de Rank een kindermode- sjoow zouw worde gehouwe. Noeng heppik ut heulegaor nie op mo- desjoows, maor da komp omdat u* noeng al zo bar vaok is veurekomme dat as Kneliao zoon mannckein mit een mooij kleedje an veurbie zag komme ze der meteen warruk van gong mao- ke en ok zoon kleedje koch. En of de duuvel der meej speulde, as ming Kne liao zoon „kreejaasie" an trok, leek ut wel of ze der meej naor un gecoste- meerd baal mos. Zuk laache. Noeng heppik vaan de week nas deur ekrege dat da laache van ming de reeje was dazze heulegaor geen be- laangstelling meer had veur mode- sjoows en meer vaan die dinge. Maor toeng Gart zun vrou gistere effe der hoof om de hoek vaan de deur staak, en an Kneliao vreug of ze meej gong naor de sjoow vaan keinder-klee- re, zeej ze meteen „jao graog". Ik zeej nog mins gao toch nie. jie krieg der spiet vaan as haore op je hoof, der hiellep geen lieve Knelis an, ze gong toch. Mit ut veurjaor in ming kop, hak nog een paor klussies te doen, veurk de tuun weer in zouw gaon, en daor is zoon avongdje alleen tuus een bar goei- je gelegehied veur. Ik was al een heul poosssie klaor toeng Kneliao eindeluk tuus kwaam. Ik keek meteen naor der gezich. maor nie zoas ik doch een gezich da op hal lef negen sting. maor een bar vrooluk. Om ming eige gezich 'n heul klein bietje te redde, marrekte ik nog op, of ze soms een bar leuk verhaoltje had ge hoord, maor ok daor mee zaat ik der naost. Ze hadde ut zo naor der zin ge- haad, ut was allemaol zo mooi eweest, dak een aangstug vermoede begon te kriege. Waore zullie saome wel naor een kin- dermoodesjoow eweest, of arrugens aors naor toe. Maor toeng kwaam de aop uut de mou, al die kleertjes veur bee- bies en heul kleine minse, hadde zo op de gevoelens van ming Kneliao en zongder twiefel alle aore vrouwe ge- warrukt, dak blie bin datter op die avongde heulegaor geen ooievaor bove Soest is ezien. Noeng wittik heul goed. datter teuges- woordug gezeit word dat de ooijevaor derheul niks meej te maoke hep, maor ut is teugeswoordug in om je int pak- kie van een ander te steke, dus een mins ken nooit wett in wat veur ge daante die zoon bees teuge ken komme. Maor zullie hadde saome zo genote van al die kleine keinders die mooie kleer tjes sjoowden, zongder dazze wat moste koope, dak maor hep ezeit dazze volle- gende keer weer mag gaon, maor al leen ast keindermode is. Hoechtum. Iedere zaterdag in RESTAURANT D ORANJEBOOM, Lcusderweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. Wist U, dat naast Koning Winter Ook nog een Prinsesje leeft? Die de hele lange Winter, Naar de troonsopvolging streeft? In die maanden koud en mistig, Loopt ze mee aan Vaders hand, Overal, en hele einden. Hij regeert het hele land. Toch durft zij hem soms te vragen, „Papa, komt de tijd nu gauw. Dat ik U mag op gaan volgen. Ook al ben ik dan een vrouw?" Dan zegt Vader: „Nou vooruit dan, 'k Geef je af en toe een dag, Dat je het mag gaan proberen, Maardan onder mijn gezag". De eerste dag, 't was Februari, Viel het echt nog heus niet mee, 's Is een halve dag geworden. Want ze deden 't met z'n twee. Maar al gauw ging het veel beter, En dan deed ze 't heel alleen, Koning Winter vond het goed hoor, Want hij werd wat slecht ter been. En hij hoorde van een ieder. Dat ze 't echt voortref'lijk deed. Liet haar daarom bij zich komen, En hij sprak toen met wat leed: „Nu is dan de tijd gekomen, Dat je Koningin mag zijn, Wek het leven met de warmte, Van je gouden Zonneschijn." „Breng weer kleuren op dc velden, Eens door mij in slaap gesust, Al wat leeft moet weer ontwaken, Na de lange Winterrust". Zo kreeg dus het klein Prinsesje, Van de Koning dan haar zin, En zij werd met heel haar inzet, 'n Waardig Lentekoningin. SONJA HOOIJER-BURGMAN

Soester Courant | 1968 | | pagina 9