VAN KLEI TOT KERAMIEK EOvSETTEN NIXON DRIEMAAL SCHEEPSRECHT SNELLER GEWONDENVERVOER PER HELIKOPTER BOVEN DE METRO IN EEN CHINOOK Uit de hogeschool der wetenschap IN WEST-DUITSLAND WEMELT HET VAN SPIONAGEDIENSTEN Spanningsveld tussen oost en west U KUNT NIET ALLES WETEN De pottenbakkerskunst moet pl.m. 15.000 jaar oud zijn Het derde element Sneller rlan het licht DINSDAG 26 MAART 1968 Aardewerk of keramiek, welk laatste woord is afgeleid van de Griekse term „keramlkc technè" is een van de alleroudste tekenen van ontwikkeling die een mensengemeenschap kenmerken. Wanneer iemand op het idee om vaatwerk te maken kwam, zal de mens van nu niet meer te weten komen, evenmin als waar ter wereld dat was. In dc omgeving van de Nyl zyn echter scherven gevonden die meer dan 13.000 jaar oud z|jn. De kunst om vaatwerk te maken leerde de primitieve mens echter van de natuur zelf. Misschien liep hy langs het slib van de rivieren in welks nabyheid hy woonde en liet de afdrukken van handen en voeten na, die door de zon werden gedroogd en hard werden. Daardoor wist hy dat aarde en water de twee elementen waren die van een kneedbare massa tot een kom te vormen waren en dat die vorm bewaard bleef als ze ln heet zand of in een oven werd gedroogd. de draaischijf, die pas in later eeuwen zou worden uitgevonden. Waarschijnlijk werd de klei, die bij de rivieren werd gevonden, schoon gemaakt, gekneed en met water vermengd. Daarna tot een dunne rol gevormd en opgerold als een touw, waardoor de komvormige gestalte ontstond. Het aldus gevormde produkt werd glad gestreken tot de gewenste vorm was be reikt en in een open vuur gebakken. Merkwaardig genoeg zijn de verschil lende oorspronkelijke volken er onmid dellijk toe overgegaan een eigen vorm te kiezen, wat bij de hedendaagse be paling van de geschiedenis van een volk een grote rol speelt. Aan het vaatwerk herkent men het volk van de makers, zoals het klokbekervolk, dat via de Rijn onze streken ging bewonen. Versiering De oermens kon zijn pas ontdekte vaar digheid onmiddellijk gaan toepassen. Hij kon nu een offer aan zijn goden bren gen in een stuk vaatwerk, bewaarde er dranken en voedsel in en zelfs zijn eigen stoffelijke resten kwamen in een urn terecht. Tot zover is het maken van aardewerk echter nog geen kunst, al wordt er wel degelijk aandacht be steed aan een vorm die hem aangenaam Dat drogen van zijn eerste vaatwerk moet de aanleiding zijn geweest om de vormen niet alleen te drogen, maar in het vuur te bakken, waardoor een veel grotere stevigheid en hardheid werd verkregen. Aarde, vuur en water, alle drie elementen waarover hij de beschik king had. Natuurlijk was er nog geen sprake van JUWELIER HORLOGER SOESTDUK "MBRANDTIAAN 18 - TEL. 02155-4785 Richard Nixon is bij de voorverkiezin gen in New Hampshire gekozen als kan didaat voor het presidentschap vanwege de Republikeinse Partij. Dat zegt nog niets, want alle andere staten moeten nog stemmen en New Hampshire bete kent niet veel. Het zou echter voor Nixon bijzonder veel betekend hebben als hij deze eerste „primary" reeds had verloren. Dan was hij waarschijnlijk meteen als kanshebber afgeschreven Richard Nixon is bekwaam en heeft veel ervaring. Eisenhower heeft hem inder tijd, als vice-president, veel méér ver antwoordelijk werk gegeven dan de „Veep" gewoonlijk krijgt. Maar bij de presidentsverkiezingen legde hij het af tegen Kennedy, en bij de gou verneursverkiezingen voor Californië te gen de democraat Pat Brown. Dat geeft hem een stempel van „altijd bruids meisje, nimmer bruid". Toch waagt hij het opnieuw en probeert tegen Johnson in het strijdperk te tre den. Eerst moet hij daarvoor de repu blikeinse conventie achter zich krijgen, daarna de kiezers. „Linke Dick" Nixon zal nooit een populaire figuur worden; hij mist daartoe de eigenschap pen. Hij probeert dit in een voordeel te verkeren door te verklaren, dat hij zich niet anders kan voordoen dan hij is. en dat men dus weet, wat men aan hem heeft. Of dat laatste het geval is, is de vraag. Niet voor niets draagt hij de bij naam „Tricky Dick", hetgeen wij zouden kunnen vertalen in „linke Dick" Nixon is echter gepokt en gemazeld in de partijpolitiek en heeft de afgelopen jaren hard gewerkt om de mannen, die in het partij-apparaat de dienst uitma ken, achter zich te krijgen. Zijn grote verdienste is, dat hij er in slaagde de door het Goldwater-avontuur van '64 in tweeën gespleten Republikein se Partij weer te herenigen, waardoor de Republikeinen in 1968 misschien weer een kans hebben. Havik Hoewel Nixon scherpe kritiek uitoefent op het beleid van Johnson, richt die zich niet tegen Johnsons doelstellingen, en zeker niet voor wat Vietnam betreft. Nixon behoort bepaald niet tot de „dui ven" (hij is duidelijk een „havik",) hij wil dóórzetten in Vietnam en zegt, dat als men dit nu niet doet, men later een veel hogere rekening te betalen krijgt. Maar hij vindt, dat Johnson het hele maal verkeerd aanpakt, en belooft, dat, als hij president zal zijn, het in Viet nam spoedig uit zal zijn. Hoe hij dat wil bereiken heeft hij er vooralsnog niet bij gezegd Hij appelleert daarmee wel aan het pa triottisme van de Amerikanen, die im mers nog nooit een oorlog hebben ver loren en het niet zouden kunnen ver kroppen indien dat „stelletje ongere geld" in Vietnam te veel zou blijken voor het machtige Amerikaanse leger- apparaat Rockefeller In New Hampshire had hij het trouwens erg gemakkelijk. Deze staat is van oudsher uitgesproken republikeins. Daar bij was Nixon de enige candidaat, al bestond de mogelijkheid een ander te kiezen door de zgn. ,,write-in"-methode, het noemen van een kandidaat naar eigen keuze. Men denkt dan automatisch aan Rocke feller. de gouverneur van New York, die liberaler is dan Nixon en volgens vele Republikeinen ook meer kansen heeft tegen Johnson. Johnson zelf heeft gezegd, dat hij een harde dobber zou hebben tegen Rocke feller, maar dat de Republikeinen wel zo stom zouden zijn om Nixon candidaat te stellen Rockefeller heeft zich tot voor kort al leen gesteld achter George Romney. Plotseling echter heeft nu Romney zich uit de strijd teruggetrokken. Hij zag er geen brood in. En nu wordt er op Rockefeller van alle kanten pressie uitgeoefend opdat hij Romney's plaats zal innemen en een te genwicht vormen tegen Nixon. De beslissing Het is leuk voor Nixon, dat hij in New Hampshire heeft gewonnen, zoals het wellicht de genadeslag voor hem zou hebben betekend als hij had verloren. Maar hij is er nog niet! In al de andere Amerikaanse staten moet de Republi keinse partij nog aan de voorverkie zingen beginnen. In augustus eerst valt, op de conventie van Miami Beach, de beslissing, wie tegen Johnson als pre sidentskandidaat in het krijt zal treden. Nixon heeft tot nu toe de partijmachine achter zich, totdat deze uitgekookte poli tiekers hebben uitgekiend, wie de meeste kans op de overwinning heeft. En hoe groot de verdiensten van een kandidaat voor de partij ook mogen zijn, er is maar één factor, die de doorslag geeft: maakt hij kans om te winnen Bijna even oud als het aardewerk zelf is de neiging niet alleen gebruiksvoor werp te maken, maar het tevens zo te versieren dat het een voorwerp wordt dat een zelfstandige schoonheid heeft. Misschien was daarvoor de eerste aan leiding een duim- of nagelafdruk, die na het bakken zichtbaar bleef. Deze neiging tot versiering brengt hem (of haar, misschien was het maken van vaatwerk een vrouwelijke bezigheid) er toe met een stokje figuren aan te bren gen. geometrische figuren, die zelfs nu nog hun schoonheid hebben behouden. Hoe zelfstandig de keramiek ook moge wezen, de schepper ervan was de mens, en onbewust misschien heeft hij dat al tijd best willen weten. De uiterlijke ver schijningsvorm van de mens kan men t—ugvinden in de keramische produk- ten. Aardewerk kan een buik hebben, een hals, een voet en oren, daarmee de verwantschap aan zijn maker symbolise rend. Draaischijf Al in de prehistorie werden er twee be langrijke ontdekkingen gedaan, die de kunst van de keramiek op een hoger plan brachten de uitvinding van de draaischijf maakte het mogelijk de plas tische vorm van het vaatwerk te per fectioneren, contouren veel gevoeliger, strakker en mooier te maken. Van Egypte uit verbreidde de draai schijftechniek zich langzaam over de hele wereld, hoewel het vele eeuwen duurde voor ze overal doordrong. Een tweede ontdekking, die een geheel nieuwe versieringstechniek met zich mee zou brengen, vormde het feit dat soor ten klei, die ongebakken dezelfde kleur schijnen te hebben, eenmaal gebakken verschillende tinten vertonen. Deze we tenschap ging men onmiddellijk toepas sen door op het te bakken voorwerp een dun laagje andere klei aan te brengen, de zogenaamde engobetechniek. Glazuur Helemaal volwassen werd de kunst van het pottenbakken toen, waarschijnlijk door een toeval, scherven met sporen metaaloxvde werden gebakken. Er ge beurden twee dingen. Het metaaloxyde had allerlei kleuren op de scherf tevoor schijn gebracht, daarnaast bleek het voornaamste bezwaar tegen het aarde werk tot dan. namelijk de poreusheid van het produkt verdwenen te zijn. Het glazuur maakte de produkten bijna on doordringbaar. Het bleek eigenlijk het definitieve punt van vervolmaking dat er voor zorgde dat keramiek kon uit groeien tot een geweldige industrie en kunstuiting. Inderdaad ontwikkelde de keramiek zich hierna tot de meest beoefende kunst al ler tijden. Er ontstonden drie hoofdgroe pen steengoed, aardewerk en porselein. Het aardewerk door keramiek te bakken bij een temperatuur die ligt tussen 800 en 1100° C. Het aldus ontstane produkt is tamelijk poreus en heeft een kleur die varieert van grijs tot rood. Steengoed dat minder poreus is, verkrijgt men bij een hogere temperatuur tussen 1100 en 1300° C. Bij nog hogere temperatuur, tot 1500° C begint er een ander proces in de klei op gang te komen dat het materiaal sterk verhardt en de dichtheid doet toenemen. Wanneer het gebruikte materiaal zo zuiver is dat een doorschij nend produkt ontstaat, spreekt men van porselein. De glazuren die men toepaste waren dubbelsilicaten die bij een temperatuur tussen 600 - 1500° C vloeibaar werden en dan aan het materiaal hechtten. Nog al vroeg in de historie ontstond het doorzichtige loodglazuur waarbij men voorstellingen op het aardewerk kon aanbrengen met dit glazuur en later overheen gebakken. Ondoorzichtig tin- glazuur gebruikte men al in de 14de eeuw in Spaans aardewerk, hiermede maakte men decoraties. Nederland Nadat Egypte de kunst van keramiek ontwikkelde kwam in Babylonië de techniek hiervan ook op gang, zij het een paar eeuwen later. Via Kreta leer den de Grieken de kunst en voerden haar op tot een perfekt produkt ont stond waarvan men exemplaren nu nog in musea bewaart. De Romeinen ge bruikten de keramiek niet alleen als kunst maar tevens als industrie. Daarna verviel de techniek in Europa tot een tamelijk gref handwerk om pas in 1500 weer op te klimmen tot meer dan sim pel aardewerk en steengoed. De kunst werd in Europa tot nieuw le ven gebracht omdat de ontwikkelingslijn zich wel heeft doorgezet in het Islami tisch rijk zoals Perzië. Vla Spanje brach ten de Moren de kunst weer terug naar Europa, evenals de Turken het deden in Italië. Ondertussen had ook China een prach tige keramiek ontwikkeld en vond men er in het jaar 1000 de porseleintechniek uit. Beroemd is onder meer het Blanc de Chine uit de Ming-periode. De prik kel om in ons land de pottenbakkerij op hoger plan te brengen ontstond toen de schepen van de Oostindische Compagnie uit China prachtig porselein meebrach ten. In 1590 waren er in ons land nogal wat pottenbakkerijen gevestigd en langzaam kwam een kunstproduktie op gang. De eerste fabriek die porselein maakte stond in 1759 in Weesp, daarna volgde de predikant J. de Moll in Oud-Loos- drecht die in 1782 zijn werkplaats naar Ouder-Amstel overbracht. Juist deze fa briek begon zeer fraai werk te leveren. Oorspronkelijk trachtte men het Chinese porselein te imiteren en het zou nogal even duren voor men de Loosdrechtse pronkstukken ging waarderen. Grote ontwikkeling In de 19de eeuw. toen de machine zijn intree deed, begon men in Engeland met gedrukte versiering die in eindeloze hoeveelheden werd afgeleverd en waar door stijl en kunstvormen verloren dreigden te gaan. Hiertegen protesteer den kunstenaars als Ruskin en Morris in Engeland, Colebrander en Brouwer in ons land. Zij vernieuwden echter de kunst van de keramiek niet, wat voor ons land later Nienhuis en Lanooy wel klaar speelden. In 1876 kocht een Joost Thooft de Delft- se fabriek „De Porceleyne Fles" en wist daar met een nieuw procédé handbe schilderd delfts blauw te vervaardigen, dat wereldvermaardheid verkreeg. Na de artistieke inzinking volgde nu een nieuwe opgaande lijn, waarin keramiek een zelfstandige kunstuiting werd, waar aan zelfs een Picasso zijn aandacht schonk. Ook de aardewerk- en porse leinfabrieken begonnen meer aandacht aan de vormgeving te schenken waar door het in de winkels van heden een enorm uiteenlopend sortiment van aar dewerk is te vinden, variërend van de gebloemde theekopjes, „kop en schotel" tot de meest fraaie produkten van mo derne keramiek waarbij in de laatste jaren vooral Finse ontwerpers succesvol zijn. De aandacht die de vernieuwde kera miek krijgt is een gunstig teken voor de verdere ontwikkeling van de oudste kunstvorm die de mensheid kent. De snel groeiende verkeerssituatie in ons land is een van de voornaamste problemen waarmee onze samenleving te kampen heeft. Hoewel er jaarlijks vele miljoenen worden uitgegeven om wegen te verbeteren en om in de steden tot een verantwoorde verkeersleiding te komen en hoewel au tof abri eken de vei ligheid van hun produkten proberen op le voeren, is de tol die voor een groot aantal auto's in een land betaald moet worden nog altijd veel te hoog. Voor ons land is het aantal verkeersonge vallen met dodelijke afloop opgelopen tot drieduizend slachtoffers per jaar. Dat aantal zou minder kunnen zijn wanneer er vanaf het moment van het ongeluk sneller hulp kon worden ge boden dan thans het geval is. En juist die mogelijkheid bestaat, zij het met de beperking van enkele nadelen. 20 procent Niet minder dan twintig procent van het aantal verkeersdoden, dus een aan tal van 600 mensen zou gered kunnen worden, zodra die hulpverlening tijdig genoeg verleend kan worden. Enkele redacteuren van een autoblad kwamen met de gedachte helikopters in te scha kelen die het gehele land zouden kun nen bereiken. Berekend werd dat dan binnen 15 minuten een helikopter ter plaatse zou zijn, waar ook in Nederland. Het plan voorziet in een sectie-indeling van 18 gebieden, die elkaar deels over lappen en waarbij 18 helikopters be trokken zouden zijn. In samenwerking met de luchtmacht, die een helikopter (de Alouette III, kruissnelheid 180 km per uur) en een ambulance beschikbaar stelde werd een proef genomen. Luitenant-generaal A. B. Wolff, bevelhebber van de Konink lijke Luchtmacht zei desgevraagd dat hij zeer positief ten opzichte van dit plan staat. De proef die met behulp van de helikopter genomen werd viel direct in het voordeel van het plan uit. Bij een in scène gezet ongeluk was de blijven. Op de grote verkeerswegen echter kan de helikopter belangrijk sneller ter plaatse zijn en verkeers slachtoffers vlugger naar een zieken huis vervoeren. Hoewel het plan levens vatbaarheid heeft, zal het zeer goed uitgewerkt moeten worden om efficiënt te kunnen zijn. Naast de aanschaffings- kosten van een hellkoptervloot zullen ook de benodigde gelden nodig zijn om de toestellen dag en nacht paraat te houden om onmiddellijk te kunnen op stijgen. Dat zou vierentwintig uur per dag zijn. Aanvulling De rol die Alouette-heli's kunnen gaan spelen, zal dus een aanvullende worden. En in dat licht bezien vormen de kosten voor het plan inderdaad een zeer be langrijke factor. Toch hebben ook vele medici voor het plan belangstelling en me»t de medewerking van luchtmacht zou inderdaad een nieuwe mogelijkheid kunnen ontstaan om verkeersslachtof fers te redden. Juist het behoud van mensenlevens moet de belangrijkste factor zijn die de door slag gaat geven om een helikopter red dingsdienst te gaan instellen in ons land, waar een nog steeds toenemend aantal doden per jaar met alle beschik bare mogelijkheden omlaag gebracht moet worden. helikopter eerder ter plaatse dan de ziekenauto, bovendien eerder bij een ziekenhuis. In totaal werd een tijdwinst geboekt van bijna tien minuten, terwijl een tweede proef nog gunstiger uitviel. Nadelen Luitenant-generaal Wolff deelde verder mede dat de kosten van het project echter niet gering waren, de aanschaf kosten van de 18 helikopters en 5 reser vetoestellen komen op meer dan twin tig miljoen gulden. Toch zouden de kosten geen beletsel mogen zijn wan neer het er om gaat mensenlevens te redden. Overigens zou bij de daadwerkelijke uitvoering van dit plan de rol van de ziekenauto zeker niet uitgespeeld zijn. Een deskundige op het gebied van de luchtvaart vertelde; „In lang niet alle gevallen zullen helikopters de hun toe gedachte taak kunnen uitvoeren. Tij dens weersomstandigheden waarbij het zichit gering is komen de heli's in geen geval in actie. Bij dichte mist bijvoor beeld, wanneer er juist vele ongeluk ken gebeuren, zou de inschakeling van de helikopters onmogelijk zijn, de kans op ongelukken zou alleen maar ver groot worden. Ook zijn de landingsmogelijkheden bij veel secundaire wegen vaak niet vol doende. Bomen, hoogspanningskabels, telefoonleidingen kunnen verhinderen dat de helikopters ter plaatse kunnen komen. Alleen bij gunstige weersom standigheden en gunstige plaatselijke si tuaties zou de helikopter een taak kun nen vervullen." Samenwerking Er zijn meer gevallen waarin een heli kopter geen hulp kan bieden. In de ste den waar de grote verkeersdrukte de komst van de ziekenauto juist ver traagt, kan een helikopter alleen in de buitenwijken voldoende ruimte vinden om hulp te bieden. Ln de centra ligt dat veel moeilijker. Hier zal de ziekenauto toch het aangewezen vervoermiddel Korte sliertjes van de metro kruipen langs het viaduct in Rotterdam Zuid als we in een reusachtige helikopter van het Amerikaanse leger boven de Nieuwe Maas en de oude havens cirke len. De mensen op straat blijven staan en staren omhoog naar de reuzenlibel met zijn beide tandem-rotors: een onbe kende, maar imponerende verschijning aan het Nederlandse uitspansel. We vliegen in een Boeing-Vertol CH- 47B Chinook die enkele dagen in Euro pa zijn mogelijkheden komt demonstre ren. Een enome hefschroever, groter dan een Dakota. In de brede romp kun nen 44 volledig bewapende soldaten, maar ook 24 brancards met gewonden worden vervoerd. Meer dan 2.000 reddingen Hoewel de produktiecijfers officieel ge heim zijn, werd ons toch wel duidelijk dat de Amerikaanse legerautoriteiten 475 van deze Cinooks hebben besteld en nog een optie hebben op 120 stuks. De produktie heeft 15 stuks per maand bedragen, staat nu op tien toestellen en zal teruglopen tot vijf per maand. De Britse R.A.F. heeft er vijftien besteld en zal begin 1969 de eerste machines ont vangen. Van de vroegere CH/UH-46 Sea Knight zijn er een 300 geleverd en ook deze heli is nog altijd in produktie. De CH-47B is nu op grote schaal in gebruik in de afschuwelijke oorlog in Viëtnam. die voor alles een helikopter- oorlog is. In 2 V* jaar tijds hebben deze Chminooks daar meer dan 200.000 vluch ten gemaakt en de bemanning van meer dan tweeduizend beschadigde Amerikaanse vliegtuigen en wentelwie ken van achter de vijandelijke linies - waar zij met pech of aangeschoten noodlandden - opgepikt. Alle toestel len die naar Vietnam gaan, zijn van een bepantsering en van bewapening voorzien. Onlangs werd een zwaarbe wapende versie getoond met 40mm gra naatwerper. twee 20-mm kanonnen en vijf mitrailleurs. Tijdens de demonstratievlucht boven de bedrijvige havens laten we ons vertel len. dat de eerste Chinook vloog op 21 september 1961 en de eerste CH-47B in oktober 1966. Onlangs vloog de eerste CH-47C, die nog weer krachtiger mo toren heeft, namelijk van 3750 pk, en een nog groter laadvermogen. „Wat kost deze machine?" vragen we boven de Nieuwe Waterweg. „Een miljoen dollar per stuk". „Qoopt Nederland er veel?" We horen dat er jarenlang een fors bedrag op onze begroting heeft gestaan voor de aanschaffing van zware trans port-helikopters, o.a. bedoeld om ge leide wapens te vervoeren. Nu er 77 Alouette-111 hefschroeftoestellen zijn besteld, is er voor de zware transport- heli's geen geld meer. Wij in Nederland zullen de Chinook daarom voorlopig niet kopen. Toch de- monsteerde de Chinook nog op Ypen- burg voor de militaire autoriteiten, die verklaarden „bij te willen blijven met de technische ontwikkeling". „We waren toch in de buurt" zei onze zegsman, „We demonstreerden Ln Italië, Spanje, Zwitserland en Engeland en deze kist moet van Bremerhaven per boot terug naar the States." „Hoe groot is het laadvermogen?" „Deze heeft ten opzichte van het vori ge model iets grotere rotorbladen en daardoor konden we komen op een 1 aadvc -mogen dat de helft groter is dan bij de CH-47A. Het bedraagt nu 7170 kg bij een actieradius van 185 km en een kruissnelheid van 277 km per uur." „D motoren zijn ook sterker?" „Ja, het vorige type kwam niet boven de 175 km per uur en bezat twee Ly- coming T-55L-5's van 2200 pk elk, of T-55L-7's van 2650 pk. De B heeft nu T-55L-7C's die 2850 pk elk leveren en mocht er één motor uitvallen, dan drijft de overblijvende motor toch allebei de rotors aan." We kijken eens door het half open staande laadluik in de staart en genie ten van het panoramische achterudtzicht. Ontelbare vrachtschepen verdringen el kaar daar voor en in de Europoort. Pal daarnaast blikkeren de glasruiten van duizenden Westlandse groentenkassen in dc z°ii- „Het is hier rustiger dan boven Viëtnam" zegt de piloot. Misschien moet hij er zelf nog heenHet is wel iets om over na te denken nu de machtige metalen libelle langzaam gaat dalen. Een opzienbarend bericht over laser stralen komt uit de U.S.S.R. Men voerde daar een laserstraal door een serie ro bijnkristallen en nam aan dat de straal de vrijkomende energie van de kristal len zou opnemen en in kracht zou toe nemen. Het resultaat zou echter zijn dat de straal het licht inhaalde en wel met een snelheid van 2.700.000 km per se conde, ofwel 9 maal de snelheid van het licht. Indien dit waar is, zouden alle theorieën van de uiterste snelheid om ver geworpen zijn hetgeen een ware re volutie in de wetenschap betekent. De Westduitse bondsrepubliek is door haar ligging, tussen oost en west een waar lustoord geworden voor een groot aantal geheime diensten en informatiebureaus van twijfelachtig allooi. Hier woedt in al haar ontstellende hevigheid de niet aflatende oorlog der spionage. Hier zoeken talrijke regeringen „inside informa- tlons" over personen, zaken, goederen, over verdedigingstelsels, uitvindingen, eco nomische aangelegenheden en wat dies meer zij. Er wordt hier ter verkrijging van het doel samen- en tegengewerkt, dubbel en vals gespeeld. Dc bij deze duistere oorlog betrokkenen kent „men" alleen van bijnamen en soms verdwijnen dc „agenten" spoorloos ten gevolge van kwader trouw, likwidatie, onverwachte overplaatsing of uitschakeling, alles is daar immers mogelyk. Deze gang van zaken dateert in feite reeds van 1933 toen Adolf Hitier aan de macht kwam en in zijn „Grootduitse rijk" een bruine dictatuur vestigde, ge heel compleet met concentratiekampen, Gestapo en Sicherheitsdiensten. Het ver zet werd toen geboren en daartoe be hoorden voornamelijk keizergetrouwe of ficieren van de zogenaamde Reichswehr, voorts een handjevol intellectuelen, en de K.P.D., de communistische partij in Duitsland, die door middel van haar ge heime organisatie Internationale Rode Hulp (I.R.H.), welke vanuit Moskou werd geleid, zonder aanzien des persoons te genstanders van de nazi's uit Hitler's aards Walhalla hielp ontsnappen. Ook de Duitse Vrijmetselarij keerde zich fel te gen Hitier en diens bruine horden. Deze gang van zaken bleef natuurlijk voor de nationaal-socialistische macht hebbers niet verborgen en Hitler's poli tieke keurtroepen, de S.S., likwideerden zonder mededogen de door de geheime politieke rechtbanken, de zogenaamde „vemen" aangewezen en gedoodverfde politieke tegenstanders. Tot de oudere beroepsofficieren die overtuigd monarchist en trouw aan „hun" keizer Wilhelm II bleven, behoor de om. admiraal Canaris, bijgenaamd de Ondoorgrondelijke, en generaal-ma- joor Hans Oster. Beide opper-officieren bekleedden in het derde rijk zeer hoge functies: Canaris was chef van de mili taire geheime inlichtingendienst en Os- ter was daar een van de afdelingsleiders. Beiden werden op last van Hitier in de vroege morgenuren van de 9de april 1944 geëxecuteerd. Toen pas was aan het licht gekomen, dat Canaris al sinds 1938 in persoonlijk contact stond met de Britse regering, later zeer in het bijzonder met de grote Engelse oorlogsleider Sir Winston Chur- chill. Het was de Ondoorgrondelijke die in 1938 Engeland inlichtingen gaf over de op handen zijnde bezetting van Tsje- cho-Slowakije door Duitse troepen. Het was eveneens Canaris die Churchill in formeerde over de Duitse raketwapens, de zogenaamde VI en V2 en deze in formaties vergezeld liet gaan van een zeer uitvoerige documentatie over deze wapens. Op de 20ste juni 1939 liet Canaris aan de Britse regering weten, dat nazi- Duitsland met de Sowj et-Unie een niet- aanvalspact zou sluiten en dat na het van kracht worden daarvan Duitse troe pen Polen zouden binnenvallen. Zeeleeuw getemd In juli 1940 gaf Hitier aan veldmaar schalk Keitel de geheime opdracht om alles in gereedheid te brengen voor een invasie in Engeland, bekend onder de codenaam „Unternehmen Seelöwe", doch al in juni van dat jaar liet de „Ondoor grondelijke" via het Vaticaan de Britse regering waarschuwen. Ln opdracht van Canaris had in augus tus 1940 in Rome een onderhoud plaats tussen de minister van binnenlandse zaken van Franco's regering, Serrano Suner en een vertrouwensman van Ca naris, de luitenant-kolonel dr. Josef Müller. die verzocht aan Franco een boodschap over te brengen om onder geen voorwaarde aan de tweede wereld oorlog deel te nemen, omdat Duitsland deze oorlog zou verliezen. Staiin heeft herhaaldelijk gepoogd van de diensten van de admiraal gebruik te mogen maken, doch zonder succes, Moskou zocht en vond tenslotte andere wegen om haar doel te bereiken. Sta- lins meester-spion tijdens het laatste gedeelte van de tweede wereldoorlog was de Duitser Rudolf Rössler, bijge naamd „Lucy", die vanuit Zwitserland opereerde - evenals Allan Dulles, de latere chef van Amerika's C.I.A. en nauw samenwerkte met de Russische spionageorganisatie in nazi-Duitsland „De rode kapel", die haar zetel in Ber lijn had. Chef van „De rode kapel" was de Duit ser Harro Schulze Boysen, luitenant kolonel van het Duitse leger en als zo danig verbonden aan de generale staf. Tengevolge van dit gezamenlijke op treden van „Lucy" met „De rode ka pel" verloren in de loop van de oorlog honderdduizenden Duitse militairen het leven. Na de oorlog Na de capitulatie van nazi-Duitsland, werd het land overstroomd door Rus sische geheime agenten die de opdracht hadden zich meester te maken van Duit se industrie- en fabrieksgeheimen en van patenten. Verder hadden zij tot taak een rode inlichtingendienst op te bouwen. In 1949, het jaar van de stich ting van de zelfstandige Westduitse bondsrepubliek, had de Russische ge heime dienst (M.W.D./KGJB.) zich al hecht in het land verankerd. Naast de Russische opereert sinds 1947 de Poolse geheime dienst in West- Duitsland. Zij heeft haar zetel in de Schliiterstrasse in Berlijn en het adres staat bij insiders bekend als een „Men- senval". De Rusrische M.W.D.'K.G.B. is gevestigd in het Oostberlijnse Karls- horst. De Tsjechische geheime dienst „werkt" sinds 1948 in de Westduitse bondsre publiek, haar hoofdkwartier voor dat land is gevestigd in München. De dienst interesseert zich in het bijzonder voor emigranten en vluchtelingen van Tsje chische nationaliteit die in de bondsre publiek verblijven maar ook voor aller lei militaire aangelegenheden. Alfred Frenzel te Bonn, eens lid van de West duitse bondsdag, was vele jaren als agent werkzaam voor de Tjechen. Hij werd na zijn ontmaskering tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld. De Tsjechische geheime dienst was op 22 oktober 1966 de Russische behulp zaam bij het ontsnappen van de En gelsman George Blake, die als Russi sche spion was ontmaskerd, uit de ge vangenis te Londen. De Joegoslaven Ook de Joegoslavische geheime dienst met zetel in Frankfurt am Main is zeer actief in West-Duitsland. hetgeen over duidelijk aan het licht trad tijdens het in de loop van vorig jaar gevoerde Go- retaproces. De taak van de Joegosla vische dienst is drieledig en wel; 1. het pitvorsen van militaire geheimen; 2. controle op de Joegoslavische gastarbei ders en emigranten aldaar en 3. het onschadelijk maken van vijanden van Tito en tegen de regering opererende vrijheidsorganisaties. In de Westduitse bondsrepubliek wordt ook nog gewerkt door de Oostduitse ge heime veiligheidsdienst, de S.S.D., wel ke organisatie haar zetel heeft in Oo:st- Berlijn (Grünau) Regattastrasse 25-29. De S.S.D. houdt zich in de bondsrepu bliek ondermeer onledig met spionage, sabotage en met het voeren van een heftige anti-westerse propaganda. De werkzaamheden van die dienst worden in West-Duitsland vergemakkelijkt door het feit, dat er gewerkt wordt door Duitsers tegen Duitsers. De leidinggevende figuren der hiervoor genoemde geheime diensten zijn allen in Moskou opgeleid terwijl de organisaties het evenbeeld vormen van de Russische geheime dienst. Het westen Naast de hiervoor genoemde diensten en instellingen zijn er in de bondsre publiek ook nog soortgelijke instellingen en organisaties der verschillende wes terse mogendheden, met name de Ame rikaanse C.I.A. met zetels in Wiesba- den en West-Berlijn; de Engelse C.I.D. Ln Frankfurt am Main; de Franse S.D.E.C.E., en zelfs de Perzische Sase- man Amniat Va Etelaot Kesjnar (af gekort S.A.V.A.K.), hetgeen wil zeggen Organisatie voor rijksveiligheid en in- f maties. Deze Perzische dienst is ge vestigd aan de Bonnerstrasse 180 te Keulen, telefoonnummer 387653, en haar chef is luitenant-kolonel Akbar Dad- setan. Dr- Griekse geheime dienst, afgekort K.Y.P. en de Spaanse Servicio de In fo, mación, hebben slechts enkele ge heime agenten in het land. Deze zijn toegevoegd aan de desbetreffende lega ties in de bondsrepubliek. Ook Turkije, zuid-Korea en de Israëlische Shin Beth hebben in West-Duitsland vaste verte genwoordigen van hun geheime diens ten. Het optreden van Shin Beth in West- Duitsland werd pas goed bekend, toen kort geleden een tweetal Israëlische agenten de woning poogden binnen te dringen van de voormalige Gestapo-chef Müller, die in München woont en mo menteel in Albanië verblijft, waar hij met de leiding van de Albanese veilig heidsdienst is belast. Kidnapping Opzien verwekte ook het optreden van de Zuidkoreaanse geheime dienst in West-Duitsland waar circa vierduizend Zuidkoreanen wonen en werken. Deze dienst zag kans om maar liefst zeven tien Zuidkoreanen die in de bondsre publiek voor studiedoeleinden verble ven, te kidnappen en in jüni van het vorig jaar gevankelijk naar zuid-Korea te doen overbrengen. De vogels waren gevlogen toen de Duitse politie wilde ingrijpen. Al met al zijn er in de Westduitse bondsrepubliek alleen al circa zesdui zend rode geheime agenten v ^am, om van de vertegenwoordiger de andere zijde maar te zwijgen. D? T st- duitse politie en veiligheidsdier i rijn vooralsnog niet bij machte alle x ."ko mende vergrijpen als spionage, mensen roof, sabotage, diefstal van geheime bescheiden te voorkomen en. of op te lossen. Dunne mayonaise goed. - Wanneer we te veel slaolie bij de mayonaise hebben gedaan, kunnen we ze weer dik. maken dcor toevoeging van een lepel heet wa ter. Ook kan men de ?3us, eerst drup pelsgewijs, d?.3rna langzaam schenkend, bij een eierdooier voegen. Oude munten kunt u weer schoonma ken door ze te wrijven met een meng sel van geest van salmiak en krijt. Ko peren mur.ten kunt u reinigen met pa raffine, zilveren met vliespapier en gou den met een krijtpapje. Kopergroen kan men verwijderen met ammoniak. Lekt uw wastafel iets, bestrijk dan de barst met waterglas aan de onder- en bovenkant. Beeldjes van gips kan men repareren met celluloselijm en bijwerken met gips. Na deze behandeling verven met olie verf na eerst het gips met wat lijnolie bestreken te hebben, dan houdt de verf beter. Het gebruik van theeballen voorkomt verstopping door theebladeren van uw gootsteenafvoer en theepottuit. Leg in uw keukenlaatjes vloeipapier in- plaats van kastpapier. Eventueel ge morst vet en vocht worden hierin opge zogen. Uw clematie moet van het begin af in een grote pot worden gekweekt. Is de bol van een cyclaam uitgedroogd dan kunt u de pot heel even in lauw water dompelen. In een vochtige kast kunt u een paar schoteltjes met ongebluste kalk plaat sen, waardoor deze kast droog zal wor den. Af en toe vernieuwen en oppassen, dat kleine kinderen er niet aankomen, want deze kalk kan brandwonden ver oorzaken. Marmer kunt u meestal lijmen met wa terglas of een mengsel van gelatine en azijn. Grote marmeren stukken worden gerepareerd met gips, met water aange mengd tot een papje. Vlug werken, want het droogt snel. Cretonne stoelbekleding kan schoonge maakt worden met een mengsel van tetra en magnesia. De cretonne hierme de bestrijken en 24 uur laten zitten. Men kan dan het overgebleven poedar er gewoon afborstelen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 11