V.V.Z.-nieuws D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM Hees-nieuws OOK DE AUTO KRIJGT EEN GROTE BEURT S0ESTERBERG U kunt niet alles weten V.V.Z. verspeelde in Baarn de laatste kans 2-1 ln onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Olympia volleybal S.V.V. Volleybal Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION Hees-volleybal „De Meteoren' Lenteshow Bridgf Filmmidtlag voor bejaarden Schenking aan Kinabu Zaterdagvoetbal Soesterberg verloor met 5-0 van E.F.C. Causerie van inspecteur Lindeman Opbrengst collecte DINSDAG 26 MAART 1968 Het eerste elftal van V.V.Z. heeft zater dag definitief de laatste kans op een kampioenschap verspeeld door in Baarn verrassend met 2-1 van de club van die naam te verliezen. De voorsprong van Renswoude, dat zelf niet speelde, is in middels al zo groot geworden, dat de club van de Veluwe vrijwel geen con currentie meer kan worden aangedaan. De Soestenaren speelden een groot deel van de wedstrijd vrij ongeïnteresseerd en demonstreerden weinig vechtlust, waarvan de thuisclub, hoewel misschien beschikkend over minder technische vaardigheid, met een groter enthousias me dankbaar gebruik maakte. V.V.Z. heeft zeker in de eerste helft verschil lende aantrekkelijke kansen gehad, maar verder dan een schot tegen de paal van Ruizendaal kwamen de gasten niet. Schaap en Hament waren ook een paar keer dicht bij een doelpunt, maar op het laatste moment werden hun bedoelingen Is er zeker een naar uw keus Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier OLYMPIA-S.O.S. (heren) 3-2 Voor Olympia is de succesvolle vol leybalcompetitie ten einde. Men sloot het seizoen verleden week af met een zeer verdienstelijke derde plaats, de hoogste die ooit door Olympia werd be reikt. Op dit resultaat mag vooral trai ner Batavier trots zijn. Mogelijk hebben ook de spelers inspiratie geput uit de ondersteuning van de gebr. Kooij in een andere sfeer. Van Kooy trad namelijk als sponsor voor Olympia op. De laatste wedstrijd tegen S.O.S. be reikte zijn hoogtepunt in het laatste, door Wong gescoorde winnende punt van de vijfde en beslissende set. Voor zover uit het relaas van de tegenpartij viel af te leiden, had men de klap wel gehoord maar de bal niet eerder gezien dan toen deze uit het vangnet rolde. Daarvoor hadden al de spelers al hun bijdrage geleverd aan de laatste over winning, waarbij ook nu weer bleek, dat de ploeg behoefte heeft aan het ne men van risico's. De eerste set leverde een regelmatige 15-13 overwinning op, gevolgd door een 12-15 nederlaag in de tweede set. In de ."'gende set kreeg het zelfvertrou wen van Olympia een flinke deuk, toen S.O.S. in staat bleek met een verschil van zeven punten een tweede setover winning te forceren. Niet tevreden met de dreigende nederlaag ging Olympia in de vierde set verbeten van start. Dat Paans tijdens de wedstrijd een enkel blesseerde, weerhield de ploeg er niet van om duidelijk te maken, dat er een laat9te overwinning zou komen. Als al tijd leidde Brandsma rustig het herstel in en na 15-11 traden de ploegen voor de vijfde maal aan. Het werd een goed duel met af en toe enig vuurwerk, tot Wong tenslotte de beslissende klap gaf: 16-14. OLYMPIA 4-OLD TIMERS (heren) 0-3 Het met twee invallers spelende vete- ranenteam van Olympia kreeg een ge voelige klap toegediend door een te genpartij, die ondanks de naam het spel nog niet verleerd bleek te zijn en een vrij eenvoudige 3-0 overwinning op de groen-witten behaalde. De kampi oenskansen voor het vierde zestal daal den hierdoor flink. OLYMPIA-S.V.V. (dames) 3-1 Tegen het hoger op de ranglijst staande S.V.V. leverde het eerste damesteam een uitstekende prestatie door met een ta melijk ruime 3-1 overwinning voor de dag te komen. De jonge Olympia-ploeg, die het hele seizoen met pech te kam pen heeft gehad, maakte met deze zege veel goed. Bovendien steeg het een plaats op de ranglijst, waarmede men waarschijnlijk degradatie heeft voorko men. In de eerste set, die met 17-15 verloren ging, zag het er niet naar uit, dat de overwinnig zo royaal zou uitvallen. Men liep wat naar elkaar te zoeken, terwijl men moeizaam het juiste ritme vond. Het was aan S.V.V.-zijde vooral Lydie Majoor, die ervoor zorgde, dat Olym pia de eerste set verloor. Een totale ommekeer was echter zichtbaar in de tweede set. Goed spel van Thea Horns- veld leidde een serie punten in, die eerst bij het maximum van 15 tot staan kwam. S.V.V. had er toen slechts vier tegen over kunnen stellen. Een en ander bleek toch wat teveel te zijn geweest, want in de voorlaatste set kwam S.V.V. duidelijk terug. Niet voldoende echter om een voorsprong te bereiken. Olympia herstelde zich tijdig om na een 15-12 overwinning aan de vierde set te beginnen. Joke Paans en Gerda van Schaffelaar werkten in deze fase van de strijd goed samen, wat er mede de oorzaak van was, dat S.V.V. met 15-8 moest buigen. Het derde damesteam verloor in Amersfoort met 3-0 van Vios 4. De Soester dames hebben vrijwel geen mo ment uitzicht op een setoverwinning gehad. Beter deden de d-junioren van Olym pia het tegen Vios e. De reeks over winningen van de afgelopen weken werd voortgezet met een 2-0 zege: 15-4 en 15-7. Tenslotte eindigde een Olympia - j eugd- zestal in een door de Nevobo-jeugd- teernooi op de tweede plaats, vlak ach ter Vios. steeds gedwarsboomd door invaller-doel man Suik van Baarn. De thuisclub, nog niet vrij van degradatiezorgen, vocht enthousiast voor de overwinning. Na on geveer een half uur spelen legde de thuisclub daartoe de (voorlopig nog wan kele) basis. De Baarn-rechtsbinnen pro fiteerde dankbaar van onoplettendheid in de V.V.Z.-defensie en gaf vervolgens doelman Pouw geen kans 1-0. Met deze stand ging ook de rust in. De tweede helft gaf aanvankelijk een beter V.V.Z. yte zien, dat echter zijn meerderheid maar in één doelpunt kon uitdrukken. Het kwam van de voet van Floor, die een niet te missen kans kreeg nadat eerst een paar Baarn-verdedigers een voorzet van rechtsbuiten Schaap hadden gemist 1-1. V.V.Z. zakte na deze gelijkmaker echter weer terug tot een vrij bedenkelijk peil, dat voor de thuisclub weer allerlei pers pectieven bood. Zeven minuten voor het einde was het dan ook zo ver. Vanaf het door V.V.Z. prijsgegeven middenveld bouwde de thuisclub een aanval op. die door geen V.V.Z.-er meer werd onder broken: 2-1. Een voorsprong, die de res terende minuten met succes werd ver dedigd. V.V.Z. 4—TERSCHUURSE BOYS 2 2-5 Overeenkomstig de verwachtingen heeft V.V.Z. 4 het op eigen veld niet kunnen bolwerken tegen Terschuurse Boys 2. In een vooral na de rust onprettig duel zagen de Soestenaren de op de tweede plaats staande gasten uitlopen naar een 5-2 overwinning. De scheidsrechter liet zich deze middag ook niet van zijn beste kant zien. Her haaldelijk nam hij nogal aanvechtbare beslissingen. Tweemaal maakte aanvoer der A. Snijders aanmerkingen op de ar bitrale leiding. De derde maal duldde de scheidsrechter dat niet meer en stuurde de V.V.Z.-speler het veld uit. V.V.Z. hield tegen de sterke wind in ge durende de eerste helft lang stand te gen de toch duidelijk sterkere gasten, maar na vijfenveertig minuten keek de thuisclub toch reeds tegen een 3-0 ach terstand aan. In de tweede helft dreigde de sfeer on vriendelijk te worden. Er werd vrij hard gespeeld, waartegen de arbiter onvol doende optrad. Nog voor de rust kreeg Terschuurse Boys twee strafschoppen toegewezen, waarvan er tenminste één een cadeautje van de scheidsrechter was. Niettemin wist doelman Barneveld beide straf schoppen uit zijn doel te houden. In de tweede helft kwam V.V.Z. door Duits op 3-1, maar Terschuurse Boys had direct een antwoord klaar. Het liep uit tot 5-1, alvorens Brouwer de eindstand op 5-2 kon bepalen. SOFA 3—V.V.Z. 5 2-4 Wat verleden week het zesde elftal van V.V.Z. kon, presteerde zaterdag ook het vijfde. Het won in Amersfoort met 2-4 van het onderaan staande Sova 3. Beide elftallen speelden een aantrekke lijke wedstrijd, waarin voor de rust al de doelpunten vielen. De thuisclub nam na tien minuten de leiding, maar Vet- kamp zorgde kort daarop voor de ge lijkmaker. Door Bloemendaal en opnieuw Vetkamp kwam V.V.Z. zelfs aan een 3-1 voor sprong. Sova bracht opnieuw de span ning terug, doch Schiffart nam voor V.V.Z. direct weer afstand: 2-4. Na de rust is er in dit sterk door de harde wind beïnvloedde duel niet meer gescoord. Het resultaat was voor V.V.Z. althans van weinig belang meer. Het elftal neemt een stevige plaats op het midden van de ranglijst in, evenals het zesde, dat zaterdag overigens op het nip pertje verloor. n.O.S.C. 7—V.V.Z. 6 5-4 De veteranen van D.O.S.C. 7 en V.V.Z. 6 hebben zaterdag in Den Dolder een sportief en doelpuntrijk duel geleverd, dat op de valreep in het voordeel van de thuisclub werd beslist. V.V.Z. zag kans om na een 3-1 en 4-2 achterstand toch nog gelijk te maken, maar kort voor het einde scoorde de thuisclub toch nog het winnende doel punt. Het was overigens V.V.Z., dat na tien minuten door rechtsbuiten v. d. Hoek de score opende, maar nog voor de thee zette D.O.S.C. deze achterstand om in een 3-1 voorsprong. In de tweede helft kwam V.V.Z. weer dicht bij zijn tegenstander, toen een enorme kogel van J. van Kooy als een bom insloeg: 3-2. Dankzij opnieuw een daverend schot van Van Kooy en een doelpunt van v. d. Hoek kwam men zelfs nog op gelijke hoogte met D.O.S.C., maar in de slotfase bleek de thuisclub toch over iets meer energie te beschik ken om het winnende doelpunt te sco ren: 5-4. JEUGDUITSLAGEN De jeugd van V.V.Z. boekte zaterdag twee overwinningen, maar moest drie maal de eer nan de tegenstander laten. V.V.Z. adsp. a bleef met 4-1 Hooglan derveen a de baas, terwijl V.V.Z. 3 het A'foortse K.V.V.A. pup. 9 met een 3-2 nederlaag naar huis stuurde V.V.Z. adsp. b leed op eigen terrein echter een gevoelige 11-0 nederlaag tegen de c-ad- spiranten van plaatsgenoot S.E.C., ter wijl V.V.Z. pup. 1 thuis met 2-1 van A.P.WC verloren Quick pup. 5 bleef ten slotte V.V.Z. 2 met 4-1 voor. De tegenstander had het geluk wat meer aan zijn zijde en wist trouwens ook beter raad met de kansen. Tekort aan wedstrijdroutine speelde de Hees- i .oeg gedurende de gehele wedstrijd parten, wat wel duidelijk tot uiting kwam in de einduitslag: 15-3, 15-11 en 15-6. Het eerste damesteam boekte een royale 3-0 overwinning op Wilhelmina 4. Van het begin af toonden de Hees dames een oede conditie en een betere af werking van de kansen. Met 15-6 in de eerste en 15-1 in de tweede set was Wilhelmina al binnen een half uur kansloos. De derde set leverde ook al geen moei lijkheden op. Door deze overwinning kwam Hees zelfs in de buurt van de bovenste plaats, die echter wel onbe reikbaar zal blijven. Tenslotte veroverde het tweede dames team tot ieders verassing een puntje door met klein verschil weliswaar, de tweede set tegen De Vuursche 2 te winnen. Het werd 15-13. De andere twee sets gingen naar de dames van Devu: 16-14 en 15-5. Voor het eerste damesteam stonden vo rige week twee wedstrijden op het pro gramma. De eerste was die tegen Olym pia, dat op de eerste set na alles wist te winnen. De vaart zat er bij de S.V.V.- dames nog steeds niet in, zodat dit de derde achtereenvolgende verloren wed strijd was. Setstanden: 12-15, 17-15, 15-3 en 15-11. Zaterdag speelden de dames in Apel doorn tegen Dynamo 2 en nu met meer succes. Deze inhaalwedstrijd werd met 1-3 gewonnen. Setstanden: 9-15, 15-9, 7-15 en 10-15. In de overgangsklasse ne men de dames nog steeds een mooie vijfde plaats in. D2 dames van S.V.V. 2 ging het min der goed. Zij bekleden in hun klasse de een na laatste plaats en brachten daarin door hun nederlaag tegen S.V.H. geen verandering. Deze ploeg versloeg de Soester dames met 3-0. Setstanden: 15-11, 15-0 en 15-12. Ook van het vierde damesteam kunnen we nog steeds niets goeds melden. Van V.I.O.S. 5 verloren de dames met 3-0, hoewel ze, blijkens de setstanden, be hoorlijk partij gaven: 13-15, 11-15 en 14-16. Mogelijk een opgaande lijn dus, maar deze mogelijkheid moet dan wel gauw in werkelijkheid worden omgezet. Het eerste herenteam won traditiege trouw, hoewel verslapping van de aan dacht één setoverwinning bezorgde aan tegenstander V.I.O.S. 3. Setstanden van deze wedstrijd: 5-15, 4-15 en 15-12. De kansen op het kampioenschap nemen steeds meer toe. Het tweede herenteam leverde even eens een mooie prestatie door met 0-3 van S.S.S. 4 te winnen. Het derde herenteam won voor de der de maal dit seizoen reglementair, door dat tegenstander V.V.A. 1 niet kwam opdag n. Met dit gelukje klommen de heren van de laatste naar de twee na laatste plaats. Programma deze week: Woensdag, 18.30 uur: V.V.A.-S.V.V. (meisjes). S.V.V.-V.I.O.S. d (jongens). 19.15 uur: S.V.V. 4-DO.S. 4 (heren). 20.45 uur: S.V.V. 2-Spirit 2 (dames). S.V.V. 3-V.I.O.S. 5 (heren). Donderdag, 19.15 uur: D.O.S.-S.V.V. 4 (dames). Vrijdag, 20.00 uur: S.V.V. 3-Limvio (da mes). S.V.V. 2-V.IO.S. 4 (heren) 20.45 uur: S.S.S. 2-S.V.V. (heren). Alle wedstrijden worden gespeeld in de Sporthal aan het Boogschutterplein in Amersfoort. De eerste twintig minuten zag het er niet naar uit, dat Hees tot veel doel punten zou komen. Het was te danken aan het veelvuldig buitenspel staan van de Woudenbergse voorhoede, dat er geen doelpunten vielen, terwijl doelman Altena zich manmoedig in de baan van gevaarlijke schoten moest laten vallen om doelpunten te voorkomen. Kok c.s. waren echter vastbesloten door te zet ten en met Blom aan het hoofd werd eerst het middenveld bezet, zodat de voorhoede aan het werk kon worden gezet. Dat leverde Walet enkele voor lopig nog onbenutte kansen op. Een combinatie Snijders-Sakkers leverde het eerste doelpunt op. Even later depo neerde dezelfde spelers nummer twee in het net. Na de rust gaf Hees duidelijk de toon aan. Looyssen liet zijn wat individuele spel varen en de aanvallen rolden steeds aan. Opnieuw bracht Sakkers de Wou denberg-defensie volledig tot wanhoop. Kort voor het einde kwam Hees zelfs nog op 4-0. HEES 3-BAARN 2 3-0 Voor de rust bleek Baarn niet van plan te zijn, zich zondermeer gewonnen te geven, wat bleek uit diverse moeilij ke momenten voor het doel van Muis. De trage reacties van de Hees-achter hoede werden echter steeds beter en nog in de eerste helft bracht Groot het tot een doelpunt. In de tweede helft scoorde hij nogmaals. Baarn, in degradatiegevaar, bleef zdch goed weren, maar moest een kwartier voor het einde nogmaals Otten laten gaan. Tot het eind verdedigde Hees de 3-0 voorsprong met succes. UITSLAGEN JEUGDELFTALLEN De wedstrijd tussen de adspiranten a van A.P.W.C. en Hees leverde een dui delijke 6-0 zege op voor de Soestena ren, dankzij doelpunten van Henk Kamp, en André Mooy. Na de rust na men beide spelers elk nog twee doel punten voor hun rekening. Hees pup. 1 won met 2-1 van H.V.C. 1. Voor de doelpunten zorgden hier Ries Brons en Kees van Dijk. Amsvorde- Hees pup. 3 eindigde in een 1-1 gelijk spel. Het enige doelpunt voor Hees kwam van de voet van Rudi Looy. Hees pup. 3 tenslotte bleef B.D.C. 3 met 5-0 voor door twee doelpunten van P. Kok, twee van Onwezen en een van v. d. Biezen. Zaterdagavond is in de Heeskantine voor alle leden, donateurs en toto-deel nemers een succesvolle bingo-avond gehouden. De opkomst van deze avond zal in de toekomst moeilijk overtrof fen kunnen worden, tenzij Hees de be schikking zou krijgen over een ruimere accommodatie. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Blrkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 V.V.H.-S.V.H. 3 (heren) 0-3 Het eerste herenteam van de volley balvereniging Hees bleek de afgelopen week niet opgewassen tegen het sterke S.V.H. 3. In de eerste set al werd zicht baar, dat de roodwitten het niet gemak kelijk zouden krijgen. Ondanks goed te genspel demonstreerde S.V.H. een dui delijke superioriteit: 8-15. Ook de twee de set leverde voor Hees bijzonder wei nig punten op. Gebrek aan afwerking was er de oorzaak van, dat deze set met 5-15 verloren ging. Met evenveel elan als tijdens de eerste set begon V.V.H. aan de derde set. Ln de begin fase lag de weg naar een set-overwin ning volledig open. Het enthousiasme bleek echter niet op te kunnen wegen tegen de routine van de tegenpartij 11-15. Het tweede team van Hees moest W.B.K. een 3-0 overwinning toestaan. HEES-CANDIA 2-1 Hees heeft zich zaterdag dankzij een moeizame 2-1 overwinning op Candia opnieuw een stuk veiliger gesteld. De scheidsrechter was blijkbaar goed op de hoogte van de belangen van b*< de ploegen, want voor de aanvang van de wedstrijden nodigde hij de ranvoer- ders uit tot een gesprek in zijn kamer. De eerste tien minuten van de wed strijd gaven een wat sterker Candia te zien. De Hees-achterhoede, met aan het hoofd doelman Tempelaars, wist echter alle gevaren te keren. In de vijftiende minuut kwam voor Hees de eerste serieuze kans uit een voorzet van De Bree. De voorhoede was kennelijk te verrast om van deze ge legenheid gebruik te maken. Vanaf dit moment bleef Hees wel sterker aan dringen. Zo ontstond kort voor rust een droomkans voor P. Kok. nadat hij de bal over de ver uitgelopen Candia- doelman had gekopt en daarmede voor een leeg doel op een meter afstand nog kans zag, naast te schieten. Dat was kennelijk voor Kok het sein om wat nauwkeuriger te werk te gaan. Twee minuten later schoot hij Hees dan ook naar een 1-0 voorsprong, daartoe in staat gesteld door een voorzet van G. de Bree. In de allerlaatste minuut voor de eerste helft maakte Kok er zelfs nog 2-0 van dankzij een fraaie kopbal uit een voor zet van rechts. In de tweede helft pakte Hees direct weer enthousiast aan en kreeg talrijke kansen. Twee maal verscheen G. de Bree alleen voor de Rhenense doelman, maar evenzovele keren faalde hij. Kok overkwam dat zelfs driemaal. Na ruim een half uur spelen ontving de Bree de bal in duidelijke buitenspelpositie, doch schoot zonder interventie van de scheidsrechter keihard tegen de lat. In de 32ste minuut maakte de Hees verdediging op de rand van het straf schopgebied een overtreding. De door de scheidsrechter toegekende vrije schop stuitte af op het muurtje, waarna de scheidsrechter tot ieders verbazing een strafschop aan Candia toekende. De be zoekers lieten deze kans niet onge bruikt: 2-1. Hees kreeg daarna nog verschillende be nauwde momenten te doorstaan. Zo moest drie minuten voor het einde Tem pelaars nog een fraaie redding brengen om de zege voor Hees veilig te stellen. Hees veroverde daarmede twee kost bare punten. Kostbaar temeer, omdat ook de mede-gegadigden voor eet plaats bij de enderste twee, Baarn en Vallei vogels tot winst kwamen. Het wordt onderaan de ranglijst nu wel dringen. HEES 2-WOUDENBERG 2 4-0 De voorlaatste wedstrijd bleek voor de Hees-reserves geen onoverkomelijke moeilijkheden met zich mee te brengen Met nog één te winnen wedstrijd kun nen de roodwitten alvast de bloemen klaar zetten, al zal ook in de laatste wedstrijd alles gegeven moeten worden. In een wedstrijd, waarin de Meteoren regelmatig in de meerderheid was, heb ben de Soesters een 2-0 overwinning behaaldo. Mede door het feit, dat veel hinder werd ondervonden van zon en wind, kwam men niet tot doelpunten, zodat de rust met een 0-0 stand inging. Ongeveer 5 minuten na de rust kreeg Corrie van Herwaarden een mooie kans, die zij benutte en het was 1-0 voor Meteoren. Even later had zij we derom succes en bracht zij de stand op 2-0. Hoewel de Meteoren nog vele kansen kregen, o.a. 2 strafworpen, werd er nie* meer gescoord, zodat beide winstpunten naar Soest gingen. Evenals vorige jaren is de Prins Willem- Alexander school aan de Beetzlaan weer omgetoverd in een prachtige bloemen tuin. Tegen een achtergrond van bloeiende voorjaarsheesters staan enkele honder den hyacinten, narcissen en tulpen in de parken in volle bloei. Wie van deze lentepracht wil genieten, mag dit vooral niet missen. Toegang gratis. De tentoonstelling is geopend a.s. don derdag- en vrijdagavond van 7-9 uur en zaterdagmiddag van 3-5 uur. Via een beslissingswedstrijd met Br. Gooiers 4 en Groen-Wit 10 is het O.N.I. 2 te Soest gelukt, het kampioenschap van de Tweede klasse B in het District Gooi- en Ommeland van de Nederl. Bridge Bond te behalen. Het winnende team, bestaande uit den Heer en Me vrouw Mooi en den Heer en Mevrouw Blom komen daardoor, evenals O.N.I. 1, het volgend seizoen uit in de Eerste klasse. De overige teams konden zich handha ven, zoals uit onderstaande eindstan den blijkt. Eerste klasse C. Hilversum 3 54 G.B.C. 4 30 O.N.I. 1 47 B.C.O.B. 2 29 Groen Wit 5 33 Abconi 1 28 Benno 1 31 Tweede klasse B O.N.I. 2 35 Vriendenkr. 34 Br. Gooiers 4 35 B.C.O.B. 3 30 Groen Wit 10 35 Novum 1 11 Tweede klasse C Weesp 2 49 B.C.O.B. 1 29 Hilversum 6 41 B.E.O. 3 29 Hogerheide 6 41 De Kei 2 24 O.N.I. 5 39 Tweede klasse D B.B.C. 4 43 Groen Wit 7 38 B.B.V. 5 41 O.N.I. 6 35 Hilversum 8 40 I.F.F. 1 7 Abconi 3 38 Tweede klasse E Hoogerheide 8 42 Abconi 2 34 Vriendenkr. 2 40 Naarden 4 34 Amersfoort 4 38 Groen Wit 9 26 O.N.I. 3 38 Tweede klasse H Hilversum 5 65 Groen Wit 8 31 Vriendenkr. 1 56 O.N.I. 4 26 G.B.C. 5 34 B.B.C. 5 7 Naarden 3 32 Derde klasse A G.B.C. 9 53 O.N.I. 7 31 Amersfoort 6 46 Vriendenkr. 4 29 De Kei 4 34 Abconi 4 26 B.C.O.B. 5 33 Derde klasse C G.B.C. 8 48 Naarden 6 28 De Kei 3 37 Hoogerheide 9 22 Groen Wit 13 29 O.N.I. 8 16 Niets is voor een automobilist verve lender dan pech onderweg. Gelukkig behoort het plotseling optreden van sto ringen tegenwoordig tot de uitzonderin gen, maar deze hoge mate van betrouw baarheid kan alleen worden verkregen, wanneer daar een normaal onderhoud tegenover staat. Een normaal onder houd tegenover staat. Een normaal on derhoud, dat niet alleen bestaat uit het op tijd olie verversen en doorsmeren, doch dat ten minste eenmaal per jaar - en bij voorkeur voordat het zomersei zoen begint - een „grote beurt" omvat. Wie doet het en wat doet h(j? Vele autobezitters stellen deze voor jaarsbeurt uit, omdat ze menen dat deze met grote kosten gepaard gaat, doch wanneer de wagen normaal wordt ge bruikt en behoorlijk onderhouden, is daar geen sprake van. In de eerste plaats omdat de werkzaamheden dan voor het grootste deel beperkt zullen blijven tot controles en bovendien om dat de handige autobezitter die er de tijd -voor neemt, veel van fret werk zelf kan uitvoeren. Belangrijk is evenwel dat men die werkzaamheden, die de garagehouder moet verrichten en datgene wat men gemakkelijk zelf kan doen, goed weet te scheiden. Reparaties behoren tot een terrein, waarop men als leek zonder er varing en zonder over de daartoe nood zakelijke gereedschappen te beschikken, niet mag komen; wassen en poetsen bij voorbeeld kan men echter gemakkelijk zelf doen. Het beste is het, tevoren een lijstje op te stellen van hetgeen er 'gebeuren moet. De normale onderhoudswerk zaamheden bijvoorbeeld als doorsme ren en olieverversen komen hierop na tuurlijk bovenaan te staanr terwijl dit maal ook de smeermiddelen uit de ver- snelingsbak en de achterbrug door ver se worden vervangen Nu de wagen toch op de brug staat, verdient het aanbeveling de remmen te laten nastellen en de bouten en moeren aan de onderzijde gelijk eens te laten nalopen. Ook de uitlaat dient bij deze gelegenheid op dichtheid te worden ge controleerd, terwijl tevens een wakend oog langs de remleidingen dient te gaan. Zo'n algemene inspectie van de onder zijde van de wagen is ook om verschil lende andere 'redenen zeer belangrijk'. Men kan eventuele gebreken aan de stuurinrichting of' ólfé-lekkages aan treffen en tijdig maatregelen nemen om plaatselijke beschadigingen op te hef fen. Kortom, de vakman kan aan de onderzijde van de wagen veel zien en daarmee moeilijkheden in de toekomst voorkomen. Staat de wagen weer op de grond, dan wachten er opnieuw tal van onderde len op inspectie. De carburatie en ont steking dienen te worden gecontroleerd, zowel op afstelling als op slijtage en - wat de carburateur betreft - inwendige reinheid. Het tijdig vernieuwen van bougies of onderbrekingspuntjes mag dan wellicht overdreven schijnen, in feite voorkomt men er start- en andere moeilijkheden mee en wint de wagen dus aan betrouwbaarheid. Vanzelfspre kend worden ook de filters gereinigd. Het koelsysteem moet worden afgetapt, doorgespoeld en met vers water gevuld. Dat de antivries bewaard kan worden tot het volgend winterseizoen is een fabeltje, dat men het beste maar zo gauw mogelijk kan vergeten. Als de vorst weer komt, koopt U voor enkele guldens weer voldoende zekerheid; iets wat de gebruikte antivries noodt geven kan. In enkele gevallen luiden de fa- brieksvoorschriften anders, maar hier over geeft het instructieboekje alle aan wijzingen. Ook de slangen en verbin dingen moeten bij deze gelegenheid worden gecontroleerd. Ook de banden dienen bij de inspectie te worden betrokken. Wellicht is het nu tijd om tot vernieuwing of coveren over te gaan. Uitstel kan een gevaar inhouden, temeer omdat er de komende maanden veel van de wagen zal worden gevergdL In de meeste gevallen zal het nodig zijn na de winterperiode, die het uiter ste van de accu gevraagd heeft, wat ex tra aandacht aan dit onderdeel te be steden. In elk geval dient de accu schoon en goed geladen te zijn, terwijl ook de aansluitingen geen aanslag mo gen vertonen. Zijn alle bovengenoemde werkzaamhe den verrricht, dan komen die van de tweede groep, die men zelf kan ver richten. aan de beurt. Allereerst wordt de carrosserie van binnen goed schoongemaakt. Bij het rei nigen van het inwendige van de wagen mogen ook de deursponningen niet wor den vergeten, terwijl het wellicht aan beveling zal verdienen de scharnieren van een druppel olie te voorzien. Ver volgens wordt de wagen gewassen en goed gedroogd, waarna als laatste be handeling de poetsbeurt plaatsvindt. Het poetsen kan op verschillende ma nieren en met verschillende preparaten geschieden, maar in principe komen de ze vrijwel op het zelfde neer. Autowas, zoals die tegenwoordig in Je handel wordt gebracht, is voorzien van silico nen en zeer duurzaam, zodat de poets beurt niet al te vaak behoeft te wor den herhaald. Wie de wagen goed wil poetsen, heeft daarvoor enige tijd nodig, doch het resultaat is voor ieder zicht baar en schenkt niet alleen in de laat ste plaats degeen die het gedaan heeft voldoening. Wanneer de voorjaarszon de automobi listen weer naar buiten lokt, is het een rustig gevoel om met een wagen die geheel is nagezien en waarbij onver wachte verassingen praktisch uitgeslo ten zijn, te kunnen vertrekken. Het geld dat aan deze „grote beurt" wordt be steed, is goed besteed. Voor de bejaarden van de algemene be- jaardensocieteit komt de directeur van de Johannesstichting donderdag 28 mrt a.s. een filmmiddag verzorgen. Voor de verbouwing van het kinder huis te Soesterberg, zal de Centrale Commissie voor uitzending van kinde ren naar buiten (Kinabu) een bedrag van ƒ30.000,ontvangen van de Stich ting Comité voor de zomerpostzegelf. In de uitwedstrijd tegen E.F.C. in Er- melo heeft Soesterberg een zware 5-0 nederlaag geleden. De kans voor Soes terberg om nog aan degradatie te ont komen raakt nu vrijwel verkeken. De Vliegdorpers kwamen gedurende de ge hele wedstriid niet tot scoren, maar konden i de eerste helft wel verschil lende aanvallen weerstaan, zodat E.F.C. niet meer dan een 3-0 voorsprong kreeg, alvorens de rust aanbrak. Na de hervatting zakte Soesterberg al lengs meer af. Uit een penalty maakte E.F.C. haar tweede doelpunt en vond daarna nog driemaal het doel, 5-0. In deze stand kwam geen verandering meer. Op een goed bezochte contactavond van het r.k. oudercomité heeft de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amersfoort, de heer M. Lindeman de aanwezige ouders en leerkrachten weg wijs gemaakt in de onderwijsverande- ringen die voor de schooldeur staan. Vanaf de kreet van het kamerlid Roos- jen tot minister Cals „Die wet op het voortgezet onderwijs is een Mammoet!" tot aan de huidige beginselverklaring van het onderwijs heeft de heer Linde man in weloverwogen en duidelijke be woordingen zijn visie gegeven op het onderwijsbestel in ons land. De wet, die in augustus-september in uitvoering komt, werd belicht vanaf drie zijden: van de kant van de wetgever, van de ouders en van de onderwijzers. Ieder een heeft recht op onderwijs, tenmins te in ons land, waar de grondwet spreekt over de aanhoudende zorg van de regering voor het onderwijs. Aan de hand van de bijna honderd jaar oude zin aangaande de vroegere be ginselverklaring, kwamen Christelijke en 'Maatschappelijke deugden aan de orde, de bevoegdheid van de onderwij zers en de gepaste en nuttige kundig heden, die moesten worden aangeleerd. De wet op het voortgezet onderwijs re gelt het onderwijs na de lagere school, de basisschool. In een rake schets te kende de inspecteur de wezenstrekken van gymnasium en H.G.S. Na de pauze werden de nieuwe typen scholen, behorende bij wetenschappelijk hoger, middelbaar en Lager voortge zet onderwijs, bekeken en werd het fantasiebeeld van een groot rangeerem placement steeds duidelijker. Het leer programma, het aantal uren per vak, wordt in de brugklas precies hetzelfde. „De nieuwe scholen vertonen naar de top toe een toespitsing en men kiest in overeenstemming met eigen moge lijkheden. Nadat inspecteur Lindeman gewezen had op het grote nut van scholengemeenschap, waar het falen \ran een leerling ongemerkt voor de buiten wereld verloopt, vormde de nieuwe be ginselverklaring de slotzin van het in teressante betoog: „Het onderwijs be vordert algehele ontwikkeling van de leerling door het doen verwerven van kennis, inzicht en vaardigheden en draagt bij tot vorming op grondslag van ^aarden in de Nederlandse traditie door christendom en humanisme er kend". De collecte ten bate van de Groesbeek- se tehuizen heeft in Soesterberg 313,48 opgebracht. Rubber laarzen en overschoenen worden met water schoongemaakt en daarna ingewreven met vaseline, rubbercrème of rubberolie. Nieuwe tandenborstels kunt U het beste een nacht in koud water zetten vóór dat U ze gaat gebruiken. Aangebrande melk verliest het brande rige smaakje, als we de melk in een kan gieten, die in een bak koud water staat. Zodra de melk koud geworden is, is ze weer te gebruiken. Bestrijden van een onderkin. Zoveel mogelijk op de rug liggend slapen, het liefst met een klein kussentje extra in de nek. Wie op de zijn slaapt, houdt namek.-k het hoofd te la3g zodat tijdens het slapen een onderkin ontstaat. Een koude douche. Dagelijks geven we de onderkin een koude douche. Vet 2et zich af waar spieren en weefsel van de huid slap worden. Deze slapheid gaan we dagelijks, 's morgens en 's avonds, te lijf. Houdt hoofd en hals boven de wastafel en druk een spons in de nek uit, zodat het koude water van de nek naar de kin loopt. Een klein handje soda bij de emmer met wasmiddel en U zult een i'eel beter sopje hebben. Een luierwas zet u nooit in de chlcor. Wel is het goed, de luiers op te spoe len in licht blauwselwater. Het resul taat is namelijk een stel hagelwitte luiers, zonder enig nadelig gevolg. Heel jonge kaas laat zich moeilijk snij den. Het gaat gemakkelijker als U het lemmet van het mes met parkament- papier omwikkelt. Kopergroen kan men verwijderen door de plekken boven een spiritusvlam te verwarmen en daarna goed af te wij ven. Verf, waarop een velletje is gekomen, kan men zeven door een oude nylon kous. Eerst de verf goed omroeren. Smeer de druppeltjes vitamine, die uw huiskat moet innemen, op z'n pootje en U hebt geen moeite de druppeltjes naar binnen te krijgen. Is de jus te vet. maar wel smakelijk,, schep de bovenste laag vet er dan af, inplaats van er water aan toe te voegen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3